Scherpenissenaar komt om bij ongeval Oud-Vossemeersdijk Geen tweede weg industrieterrein St. Maartensdijk Sluiting wijkgebouwen Poortvliet en Scherpenisse wekt ergernis op Vossemeers bedrijf is failliet Kippemest kost geld 3 lb-) P) AL 47 JAAR DE ÏHOOLSE COURANT Geluk gaat schilderen in Roemenië Voorzitter schort nieuwbouw Sint-Maartensdijk op Automobilisten krijgen boete Donderdag 5 december 1991 48e Jaargang no. 4 Opnieuw is een jonge Tholenaar in het verkeer om het leven gekomen. De 20-jarige Kees de Jong uit Scherpe- nisse reed zaterdagavond met zijn auto van de Oud- Vossemeersedijk en overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Het eenzijdige ongeval gebeurde omstreeks 20.35 uur. Vanuit de richting Tholen reden drie auto's richting Oud-Vossemeer op het rechte stuk van de Oud- Vossemeersedijk tussen de Leguitseweg en de Drie Zwaantjes. Het slachtoffer reed in de middelste van de drie auto's. Het was mistig. De bestuurder van de voor hem rij dende auto zag De Jong plotseling een slinger maken en aan de linkerkant van de dijk rijden. Hij raakte daarbij nog een boom en kwam op het onder aan de dijk gelegen fietspad terecht. De bestuurder kwam zwaar gewond door de voorruit. Bij de Drie Zwaantjes werden politie en dokter De Looze gewaarschuwd. De gewonde werd naar het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht, waar hij later op de avond overleed. De politie noemt de oorzaak van het verkeersongeluk onverklaarbaar. Snelheid was niet in het geding en evenmin vertoonde de auto technische gebreken. Een aanval van epilepsie waaraan het slachtoffer leed, zou volgens de politie de vermoedelijke oorzaak kunnen zijn. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleepte zater dagavond de vernielde auto weg. Provincie: gemeente krabbelde terug Bij de uitvoering van de bochtafsnijding in de Provin- cialeweg tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk komt er geen tweede aansluiting van het industrieter rein. Deze week Een verbolgen Thoolse delegatie heeft woensdagavond in Goes zijn ongenoegen geuit over de sluiting van de wijkgebouwen in Poortvliet en Scherpenisse, zonder dat daarvoor een steunpunt in de plaats komt. Als reactie daarop heeft voorzitter J.W. de Jonge de aan besteding van het nieuwe wijkgebouw in St. Maartens dijk voorlopig uitgesteld, totdat er een gesprek is geweest met b en w van Tholen. Verarming Avondspreekuur Teruggedraaid In dorpshuis Bouwvergunning Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar t 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Onderhoudsbedrijf Rida aan de Hofstraat in Oud-Vossemeer is gisteren failliet verklaard door de Middelburgse rechtbank. De on derneming was een vennootschap onder firma met dhr. J.A.L. Bron mans uit Oud-Vossemeer en dhr. J. Vreezen uit St. Annalandfin- middels naar Rotterdam vertrok ken) als firmanten. Volgens mevr. Bronmans waren de feitelijke be drijfsactiviteiten in mei/juni al gestopt. "Opdrachten waren er genoeg, maar ze zaten moeilijk met de belasting." Het onderhoudsbedrijf was actief op het gebied van riolering, dak goten, c.v. en loodgieterswerk. Het faillissement is aangevraagd door groothandel Vegro uit Alkmaar. Curator is mr. Van Pij keren uit Zierikzee. Firmant Vreezen, die een installa tiebedrijf in Rotterdam heeft, ex ploiteerde een aantal maanden een viszaak aan de Voorstraat te St. Annaland. Ten aanzien van het faillissement van garage Hommel had de be lastingdienst voor vanmorgen om elf uur een exutieverkoop vast gesteld. De complete garage inventaris met kantoormeubilair zou vandaag in het openbaar ver kocht worden als uitvloeisel van het bodembeslag van de belasting dienst. ZIE VERDER PAG 9 oióhandel cl- vScAot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Aanbiedingen: Nog steeds Oosterschelde paling p. kg15,50 Verse rog v.a. zaterdag, 1/2 kg8,50 Verse schardijn p. kg 4,00 Wijting kilo 4,50 3 kg10,00 Kabeljauwfilet deze week, p. Vi kg.. 8,75 Niet vergeten waarde inpakpapier inleveren! Advertentie I.M. De vernielde personenauto van de Scherpenissenaar. Tijdens een alcoholcontrole is van zaterdag op zondag J.C.K. uit Sint-Annaland bekeurd. De adem- analsye gaf een hoeveelheid van 450 ug/l. aan, wat K. een rijver bod van vier uren opleverde. Er werden vijftig automobilisten ge controleerd door de politie, die als gevolg van de mist alleen op goed verlichte plaatsen in actie kwam. Bij een snelheidscontrole vorige week werden 38 bestuurders be keurd. Op de Sportlaan in Sint- Maartensdijk gingen 5 van de 72 automobilisten in de fout, met snelheden tussen 63 en 67 km/u. In de Stoofstraat te Poortvliet werden drie van de 78 bestuurders bekeurd (63 tot 67 km/u). In Tho len werd in de Ten Ankerweg en de Grindweg gecontroleerd. In de Ten Ankerweg passeerden 50 auto's en 5 reden er te hard (63 tot 79 km/u). Op de Grindweg gingen 25 van de 361 bestuurders in de fout, met snelheden tussen 63 en 83 km/u. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dinsdag besloten alleen medewerking te geven wanneer dat binnen tien jaar gebeurt, maar de gemeente vindt dat de voorin vestering van 50.000 gulden te lang nutteloos zal blijven. Bij het huidige uitgiftetempo van het in dustrieterrein St. Maartensdijk zou de tweede aansluiting pas over 15 tot 20 jaar nut hebben. Het besluit van g.s. is een bevesti ging van een gesprek tussen ir. Lievense van provinciale wa terstaat en de Thoolse wethouder J. van der Jagt. In de voorbereidingsfase van de bochtverbetering bij Scherpenisse had de gemeente er sterk op aan gedrongen dat werk te combine ren met het maken van een tweede aansluiting van het industrieter rein St. Maartensdijk. Met deze extra aansluiting heeft de provin cie rekening gehouden, ook al omdat het een goede verbetering ten opzichte van de huidige situa tie zou betekenen. In het plan is een linksafstrook voorbij de voor malige boerderij van de familie Noom opgenomen. De gemeente heeft er in de bestemmingsplan- procedure(artikel 19) ook reke ning mee gehouden. Provinciale waterstaat overlegde met de gemeente om na te gaan of de grondverwerving en de aanleg van de ontsluitingsweg wellicht gecombineerd uitgevoerd kunnen worden. "De gemeente krabbelde daarop terug", aldus de provincie. "Men stelt nog wel prijs op een tweede aansluiting, maar zegt dat de voorinvestering van zo'n 50.000 gulden te lang nutteloos zal blijven. Gedacht wordt aan het maken van een aansluiting als het bedrijventerrein het desbetref fende punt benadert." Ir. Lievense deelde daarop wet houder Van der Jagt mee, dat als de aansluiting nu niet gemaakt wordt en er ook geen zicht op is dat deze binnen 10 jaar wordt ge realiseerd, er ook geen aanleiding meer is de 'linksaffer' nu al te ver wezenlijken. "De kans dat er over meer dan 10 jaar andere mogelijk heden zijn, is levensgroot aanwe zig", aldus het provinciaal bestuur, dat op verzoek van wet houder Van der Jagt deze opstel ling via een brief heeft bevestigd. Behalve de linksafstrook op de Provincialeweg zou er ook een uit buiging van het fietspad met de bochtverbetering bij Scherpenisse meegenomen worden. Provinciale staten nemen 20 de cember een besluit over de uitvoe ring van de bochtverbetering. G.S. hebben Delta Nutsbedrijven dinsdag ontheffing verleend voor het verleggen van een gasdistribu tieleiding en het verplaatsen van een gasregelstation langs de Pro vincialeweg bij Scherpenisse. Schildersbedrijf Geluk uit St. Phi lipsland gaat met zes medewerkers een week verven en behangen in een kinder- of bejaardentehuis in de Roemeense plaats Sibiu. "De woonomstandigheden daar zijn mensonterend", vertelt Leen Ge luk. "Het ziet er zo erbarmelijk' uit, dat we de situatie daar willen verbeteren. We gaan zalen en ka mertjes verven en behangen." Via een zwager uit Zuid-Holland die met zijn transportbedrijf een hulpgroep voor Roemenië on dersteunt, kwam Geluk op het idee van het verf- en behangkar- wei. Samen met zijn bedrijfsleider Kees Bosman uit Oosterland, de leerlingen René van Duuren en Marco Neele uit St. Philipsland, Arie v.d. Meer uit Bruinisse, Pa trick de Bruine uit Oosterland en Richard van Heukelom uit Nieu- werkerk gaat Geluk van 17 tot en met 24 januari naar Sibiu in het midden van Roemenië. "Voor ons is dat een rustige pe riode", zegt Geluk. "In de zomer werken we met 24 mensen, nu hebben we 15 medewerkers. Onze schilders leveren een week loon in en als bedrijf betalen we de reis- en verblijfkosten. Een aantal leve ranciers zorgen voor gratis verf en behang. De materialen gaan tus sen kerst en nieuwjaar al met een transport naar Roemenië mee." Stuk preventieve gezondheids zorg valt weg door sluiting wijkgebouwen, vreest Thool se consultatiebureau-arts Feest in Ten Anker bij 30- jarige bejaardensoos Industrie- en voedingsbond CNV huldigt 100ste lid uit Tholen Anbo Oud-Vossemeer 40-jarig jubileum viert Familie Stoutjesdijk stopt met winkel in St. Maartensdijk Scholen in Scherpenisse en St. Annaland winnen prijs met tekenwedstrijd verkeersvei ligheid Jubilerende Rode Kruisman L.M. Niemantsverdriet uit Poortvliet gehuldigd Bruine bonen en orgel naar Polen I. de Graaf uit Tholen gene raal kampioen van Vogel- vreugd Duivenliefhebber J. Walpot uit St. Philipsland West- Europees super marathon kampioen Noad maakt met 10 man voorsprong van WHS nog on gedaan MAAR O WEE, WAT BITT'RE SMART, KREGEN WIJ VOOR KOEK EEN GARD Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Tegén D.G. uit Anna Jacobapol- der is dinsdag proces-verbaal op gemaakt wegens het uitrijden van kippemest. Hij deed dat op een stuk grasland aan de Campweg, terwijl op dat perceel na 1 septem ber geen mest mocht worden ver spreid. G. had, aldus de politie, een kaart waarop de 'verboden' gebieden stonden aangegeven. Vrijdag werd M.V. uit Oud- Vossemeer verbaliseerd. Hij had kippemest uitgereden, maar dat niet binnen de vastgestelde tijd ondergewerkt. Het was de tweede keer binnen enkele maanden dat V. deze regel overtrad. De kruisvereniging Rondom de Oosterschelde wil het wijkgebouw aan de Bernhardstraat in Poortvliet kwijt. "Die koppeling vind ik verschrik kelijk", zegt dhr. A.C. Breure uit Scherpenisse, voorheen vice- voorzitter van het Groene Kruis Tholen/St.Philipsland en nu lid van de ledenraad van de kruisver eniging Rondom de Oosterschel de. "Dat is gewoon misbruik van bestuurlijke macht en dat is te gek. Wij hebben begrip voor be zuinigingen. Als de kostenfactor te groot wordt, moet er wat gebeu- ren, maar sluiting van wijkgebou wen zonder dat daarvoor steunpunten in de plaats komen, is een te drastische ingreep." Breure was samen met zijn mede ledenraadsleden H. van Houdt uit St. Maartensdijk en M. Moerland uit Stavenisse naar Goes getogen. "Vier weken geleden waren we door het dagelijks bestuur in Poortvliet uitgenodigd voor een bespreking over de gebouwensitu atie op Tholen. Daar hebben we scherp gereageerd tegen de voor genomen sluiting en we hebben dringend ingesproken op het da gelijks bestuur. Ze hebben onze eis voor steunpunten echter naast zich neergelegd. Daarom zijn we zeer verbolgen naar Goes gegaan; we hebben het daar zeer hard gespeeld om te proberen de snode plannen terug te draaien. Voorlo pig is de besluitvorming uit gesteld", aldus Breure. Zoals vorige week al gemeld, wil de kruisvereniging Rondom de Oosterschelde de wijkgebouwen in Poortvliet, Scherpenisse, Stave nisse en Oud-Vossemeer afstoten. "In Oud-Vossemeer is een goede oplossing gevonden", vindt Breu re. De gemeente neemt daar het gebouw over en het kruiswerk huurt een ruimte. Overigens geldt dit tot 2006 wanneer de erfpacht van de grond afloopt; dan staat die zaak weer ter discussie. Ook de wijkgebouwen in Poort vliet en Stavenisse staan op erf- pachtsgrond. In Stavenisse wordt het wijkgebouw opgenomen in het toekomstige woonzorgcen trum voor ouderen, waar kruis werk en bejaardenzorg een kantoorruimte krijgen. "Wel een steunpunt dus, maar geen consul tatiebureau en dat kan ten enen male niet", zegt Breure. Daardoor zullen er moeders niet meer met hun kinderen naar het consulta tiebureau gaan en dat is een verar ming." Moeders uit Stavenisse moeten naar St. Maartensdijk of St. An naland voor het consultatiebu reau; baby's uit Scherpenisse naar St. Maartensdijk en zuigelingen uit Poortvliet naar Tholen of St. Maartensdijk. Breure vindt dat niet in het belang van de Thoolse gemeenschap. "Wij vinden dit zo belangrijk voor onze leden, dat we daar ons jasje voor uit doen. Daarom laten we 't er niet bij zitten. We zullen verdere stappen ondernemen, on der meer richting gemeente bestuur. De inwoners wisten er niets van, maar nu krijg ik steeds meer reacties. Zolang we als vere niging blijven bestaan, zal ik in vloed blijven uitoefenen." Volgens het Thoolse ledenraadslid heeft het dagelijks bestuur als al ternatief voor het wegvallen van de wijkgebouwen in Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse een avond-consultatiebureau in de an dere plaatsen genoemd. Breure vindt dat echter geen oplossing voor kleine kinderen. "We hebben geen bezwaren tegen verkoop van wijkgebouwen, maar er moeten steunpunten voor in de plaats komen. Daarvoor dienen mogelijkheden geschapen te wor den", zegt Breure resoluut. M.C. Noorthoek uit St. Philips land zit als enige streekbewoner in het dagelijks bestuur van de kruisvereniging Rondom de Oosterschelde. Hij laat weten, dat de voorgenomen sluiting van wijkgebouwen in het gehele ge bied aan de orde is, maar defini tieve beslissingen zijn er volgens hem nog niet genomen. De kruisvereniging Rondom de Oosterschelde stelt zwart op wit, dat de financier aan de bouw van een nieuw wijkgebouw in St. Maartensdijk de voorwaarde heeft verbonden, dat de meer kosten gedeeltelijk worden opge vangen door vermindering van de kosten voor gebouwen elders. Dat is nooit eerder zo naar buiten gekomen. Volgens Noorthoek 'zijn de om standigheden gewijzigd'. Breure concludeert, dat 'het nieuwe bestuur de zaak terug heeft ge draaid'. Er is voorheen wel ge zegd, dat er kritisch naar de kosten van de gebouwen gekeken moest worden, maar een directe koppeling tussen nieuwbouw in St. Maartensdijk en sluiting van wijkgebouwen elders was er toen niet. "Ik schrok hier van", zegt Breure. "De plannen van het nieuwe bestuur zijn te vergaand; wij zijn erdoor verrast. Vanuit Noord- Beveland kwamen soortgelijke reacties. Ik heb nog geprobeerd om het beleidsplan 1992 uit te stellen, maar dat kon geen meer derheid krijgen." Breure zegt wel bijval gekregen te hebben van algemeen bestuurslid C. Meertens uit Poortvliet. "Als er niets voor een wijkgebouw in de plaats komt, is dat mager voor een dorp", zegt Meertens. "In Poortvliet denk ik aan mogelijk heden met de uitbreiding van het dorpshuis in 1992/1993. Daar zouden we een ruimte moeten kunnen vinden voor gemeen schappelijk gebruik waaronder het kruiswerk. Voor de gemeen schap moeten we steunpunten handhaven. Daarover gaat het bestuur praten met de gemeente Tholen. In Oud-Vossemeer is er eigenlijk al een voorloper op die discussie. Daar neemt de gemeen te het wijkgebouw over en huren wij een ruimte. Dat is mooi mee genomen. Gebouwen die nauwe lijks gebruikt worden, die kan het kruiswerk echt niet handhaven. Die kosten gewoon te veel aan on derhoud. We moeten meer naar gemeenschappelijk gebruik van ruimten toe en voor consultatie bureaus kunnen veel meer oproepmogelijkheden gepland worden. Naast Poortvliet wil ook Scherpenisse graag een steun punt", aldus Meertens. Het wijkgebouw in Scherpenisse, waar de hoofd wijk verpleegkundi ge zetelt en het centrale magazijn is ondergebracht, is het nieuwste gebouw dat dateert uit de zestiger jaren. Volgens het gebouwenplan van het dagelijks bestuur moet dat afgestoten worden in verband met de nieuwbouw in St. Maar tensdijk. Volgens Meertens is de bouwvergunning al binnen. "Het gaat alleen nog om de financie ring. Daarvoor moeten we nog goedkeuring krijgen van het AWBZ-kantoor. Kruiswerk en gezinszorg komen samen in de nieuwbouw. In de discussie over het samengaan van die twee instellingen zit ook al vaart. In 1992 proberen we dat een eind rond te krijgen", zegt het Poortvlietse bestuurslid van de kruisvereniging Rondom de Oosterschelde. Pagina 9: Preventieve gezond heidszorg jonge kinderen valt weg

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1