Provincie heeft oog voor wegen Tholen Raad verdeeld over plan college snellere uitvoering openbare werken Faillissement garage Hommel Vol verwachting. 32ul f) Heeft u onze folders al ontvangen? Zo niet, ze liggen voor u klaar! Driehoofdige directie bij Timpa Tholen Angst voor verlies van bevoegdheid bij SGP, VVD en RPF/GPV Uitstel van betaling Bruynzeel Strenge eisen bij toezicht op zwembaden Hoge snelheden Vossemeersedijk Donderdag 28 november 1991 48e Jaargang no. 3 Nieuwe bureauchef financiën Tholen Gedeputeerde Hennekeij bij ingebruikname weg St.Annaland-Poortvliet: Het provinciaal bestuur zal begin volgend jaar een nieuw urgentieschema voor aanleg en verbetering van wegen presenteren. Het laat zich aanzien dat daarin ruimte is voor verbreding van de weg Poortvliet/Oud- Vossemeer. Hoe hoog de rondweg bij Poortvliet - nummer één op het verlanglijstje van het gemeente bestuur - op het urgentieschema scoort, kon gedepu teerde J.I. Hennekeij donderdagmorgen in Sint-Annaland nog niet zeggen. Hij was daar om de verbrede weg Poortvliet-St.Annaland officieel te openen. De raad is verdeeld over het voorstel van b. en w. van Tholen, om de gemeenteraad jaarlijks een bedrag te vragen voor de openbare werken in bestemmingsplan nen en op bedrijfsterreinen. Nu moet de raad voor elk werk afzonderlijk (bestrating, aanleg riolering, be planting) geld beschikbaar stellen. En dat vinden b. en w. omslachtig. De PvdA steunt het voorstel van het college. Ook het CDA kan ver meegaan maar de SGP, VVD, en RPF/GPV zijn falikant tegen. Dat bleek tij dens de behandeling van dit voorstel maandag in de commissie financiën en in de commissie openbare werken dinsdagavond. Discussie onmogelijk Zwaartepunt Uitgehold Eén van de modernste autobedrijven op Tholen, gara ge Hommel uit St. Annaland, is failliet. Uit de wijde omtrek hebben zich inmiddels al 10 gegadigden ge meld voor overname. Een ander St. Annalands fami liebedrijf, bloembollenkwekerij C. Bruynzeel en Zn., heeft uitstel van betaling gekregen, maar de bewind voerder heeft er een zwaar hoofd in of het daarbij blijft. Een faillissement lijkt ook hier onvermijdelijk. Aangezien het in beide gevallen om een firma ging, zijn de betrokken 5 firmanten ook privé failliet, als het bij Bruynzeel eveneens zover komt. 28 jaar Deze week Fa. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkenmakerij (irole kerkstraat 5-7-13 - 4651 BA Steenbergen Telefoon 44 S5 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij Timpa foundations b.v. in Tholen is een driehoofdige direc tie benoemd. Algemeen directeur is dhr. P.L. Theunisse uit Tholen, die al 21 jaar aan het bedrijf is verbonden. Hij was de rechter hand van algemeen directeur A. te Pas, die 12 september na een kor te, maar ernstige ziekte op 62-jarige leeftijd is overleden. Theunisse was chef inkoop voor de bedrijven in Tholen en Tunesië. Financieel directeur en tevens pro curatiehouder is dhr. M.J.D. Koe ken R.A.(registeraccountant), die bijna 2 jaar bij Timpa werkt. Het derde lid van het directieteam is dhr. A.C. Lindhout uit Oud- Vossemeer, verkoopleider en pro curatiehouder. Hij is al 22 jaar aan het Thoolse bedrijf ver bonden. De nieuwe directie schenkt het voldoening, dat de onderneming door het zakelijk vooruitzien van de overleden directeur in zijn geest kan worden voortgezet. Al vroegtijdig had hij de leiding van de onderneming een brede basis gegeven. De continuïteit van Timpa is ge waarborgd. Het bedrijf was al langer geen eigendom meer van de familie Te Pas, maar van de holdingmaatschappij Rodan foundations b.v., waarvan interna tionale beleggers de eigenaren zijn. Timpa is onder de bezielende leiding van directeur Te Pas uitge groeid van een eenmanszaak tot een florerende internationale on derneming met 450 medewerkers in binnen- en buitenland. Dhr. J.A. van Akkeren uit St. Maartensdijk is door b en w per 1 januari benoemd tot nieuwe bu reauchef van de afdeling finan ciën, tevens waarnemend hoofd interne organisatie en waarne mend comptabele. Waarnemend bureauchef wordt dhr. H. van Vossen uit St. Annaland. Beiden zijn al geruime tijd werkzaam op de afdeling financiën. De benoe mingen houden verband met de promotie van bureauchef F. Keur tot hoofd van de afdeling interne organisatie als opvolger van C. Meertens, die van de vut-regeling gebruik maakt. Gedeputeerde I.J. Hennekeij kan niet om Tholen heen, zo blijkt bij de opening van de weg Poortvliet-St.Annaland. Twee met de be kende slogan beplakte borden werden door hem en wethouder J. van der Jagt opzij geduwd om de vernieuwde verbinding vrij te geven. "De provincie heeft oog voor de wegen op Tholen," constateerde de gedeputeerde. Hij vulde aan dat provinciale staten in december een krediet wordt gevraagd in ver band met grondaankoop voor de bochtafsnijding bij Scherpenisse. Van de 4,2 miljoen gulden die het werk aan de 6700 meter lange weg heeft gekost, neemt de provincie 90% voor haar rekening. Het restant betaalt de gemeente. Hen nekeij keek terug naar het ont staan van de weg. Dat was bij de herverkaveling eind vijftiger ja ren. "Tot dan toe was het behel pen met kronkelende polderwegen, hooguit voorzien van steenslag of grind. Ik geef toe dat dat romantisch klinkt, maar de ontwikkelingen in het verkeer zijn inmiddels van dien aard dat we met romantiek niet uit de voe ten kunnen." Voor het openen van de verbeter de weg (tertiaire weg nummer 13) was overigens de nostalgie van stal gehaald. In de vorm van een A- Ford uit 1931, waarmee Hennekeij en wethouder J. van der Jagt over de weg naar de veiling bij Sint- Annaland reden om daar vervol gens samen een wegversperring te verwijderen. "Bij de herverkaveling was naast de romantiek het geld belangrijk. ven en stelde voor de zaken via de commissie openbare werken te be handelen. Wethouder J. van der Jagt ontraadde dat ten sterkste. "Die komt minder vaak bijeen dan de raad. Dat zou de slagvaar digheid verminderen." Van der Jagt probeerde de tegenstanders te overtuigen van het feit dat de raad voor de globale bestemmingsplan nen reeds goedkeuring heeft ver leend. "Het komt nu op de uitvoering aan. Het gaat om klei ne zaken; 50 meter stoep, 3 par keervakken, 2 lichtmasten. Nu moeten we steeds met deze dingen naar de raad terugkomen terwijl u al ja heeft gezegd." Volgens Van der Jagt wordt er niet tekort ge daan aan de bevoegdheid van de raad. Chef civiel-technische zaken W.A. Blaas legde uit dat bij een mogelijke overschrijding van de kosten de raad op de hoogte zal worden gesteld. Volgens Blaas blijven de plannen gescheiden be kostigd. "Ieder plan wordt apart bewaakt." De commissie openbare werken reageerde verdeeld op het voorstel van het college. De SGP en de VVD zijn pertinent tegen, terwijl het CDA uiteindelijk een heel eind meeging met b. en w. De PvdA had weinig problemen met het plan. Met het college is de so ciaal democraat M.A J. van der Linde van mening dat het de slag vaardigheid van het dagelijks bestuur van de gemeente vergroot. "Uit de praktijk blijkt dat deze zaken als hamerstukken door de raad worden vastgesteld." De SGP verklaarde bij monde van M.J. Klippel tegen te zijn: "We voelen er niets voor als raad be voegdheid in te leveren. Als er een krediet beschikbaar wordt gesteld, dan weet je in de loop van het be grotingsjaar niet hoe ver het er mee staat. De SGP ziet niets in uw voorstel, zelfs niet in een proef van een jaar."De liberaal Van den Heuvel wil de huidige werkwijze waarbij de raad voor bijvoorbeeld beplanting, aanleg bestrating en riolering wordt gevraagd groen licht te geven, handhaven. "Als je dit wijzigt, wordt je bevoegdheid minder. Het gebeurt niet meer in het openbaar. Het is een aderla ting. We willen - als partij die niet in het college zit - graag een vin ger aan de pols houden. Wij doen niet mee met het college." W.C. van Kempen (CDA) kon een stuk meegaan met het voorstel. Toch wilde hij op de hoogte blij- Chef juridische zaken J. van de Merbel wees erop dat er vaak een appèl wordt gedaan op de over heid om snel te handelen. "Op de ze wijze kun je dat inbouwen. De beleidsvrijheid is nu beperkt."Van der Jagt zei wel bereid te zijn om de toestekjes ter inzage te leggen, maar niet meer als agendapunt voor de raadsvergadering op te voeren. Van der Linde stelde vast dat er toch altijd de mogelijkheid bestaat om informatie te vragen. Van Kempen zag wel wat in het ter inzage leggen van de bestekken, maar Van den Heuvel hield voet bij stuk: "Daar mag niet over gesproken worden. De discussie is dan onmogelijk. Wij wensen hier niet aan mee te doen." Ook Klip- pel bleef bij zijn standpunt, het geen zijn partijgenoot Van der Jagt verbaasde: "Kunt u uw standpunt niet heroverwegen?" In de commissie financiën nam met name P. van Belzen (RPF/GPV) stelling tegen het voornemen van b. en w. "Be leidsmatig zie ik dit niet als een verbetering, want het zwaartepunt wordt van de gemeenteraad ver schoven naar het college en daarin zijn niet alle fracties vertegen woordigd." Van Schetsen hield hem voor dat de raad aan het ein de van het jaar volledige opening van zaken krijgt over de bestedin gen. "Natuurlijk. Stel je voor zeg!" reageerde Van Belzen. Vol gens de wethouder maakt het geen verschil of een fractie al dan niet in b. en w. vertegenwoordigd is. "De gemeenteraad in zijn tota liteit maakt immers beleid, stelt plannen vast en dergelijke. Er wordt ook niet getornd aan het bespreken van werken van enige omvang in bijvoorbeeld de com missie openbare werken." "Als we delegeren, komen we op een zekere afstand te staan," hield Van Belzen vol. "Waar blijft de eigen verantwoordelijkheid van de raad, nu er toch al zoveel delegatie is naar samenwerkingsverbanden en gemeenschappelijke regelin gen. Moet het delegeren nu die omvang nemen dat we over een jaar wel zien wat er van die twee miljoen gulden is geworden. Wat is dan het effect van bijsturen, van het zwaartepunt dat ook volgens de nieuwe gemeentewet bij de raad ligt." Het commissielid vond dat de wethouder het inefficiënte van de huidige werkwijze niet had aangetoond. Chef financiën F. Keur zei dat het weieens is ge beurd dat nieuwbouwwoningen langer van nutsvoorzieningen ver stoken bleven dan de bedoeling was. "Dat is incidenteel," aldus Van Belzen. Keur wees erop dat voor de vaststelling of wijziging van de exploitatiebegroting van bestemmingsplannen de goedkeu ring van de raad noodzakelijk blijft. J. van den Heuvel (VVD) liet we ten niet gelukkig te zijn met het colegevoorstel. "Er wordt steeds meer uitgehold. Ik schaar me vol ledig achter Van Belzen." Ook M. Dijke (SGP) had 'ernstige twij fels'. "Je krijgt geen inzicht meer in bestemmingsplannen, je raakt minder betrokken." De wethouder had moeite met die stellingname. "Dat u stelt: de kleine bevoegdhe den die wij als raad nog hebben, dat komt bij mij heel vervelend over. Verdikke, de raad bepaalt iedere punt en iedere komma. Het heeft te maken met het beschik baar stellen van gelden, niets meer en niets minder. U stelt toch als raad ook jaarlijks vijftig miljoen gulden aan b. en w. beschikbaar via de begroting. Gaat het dan niet wat ver om te zeggen dat de raad op afstand staat. In wezen doet u met dit delegeren niets nieuws." Van Schetsen kon de meerderheid van de commissie niet overtuigen. Het CDA was er nog niet uit en onthield zich daarom van advies, deelde M.A. van Beek mee. A. den Haan (PvdA) steunde de wet houder, maar die besloot om het voorstel nog aan te houden voor de commissie openbare werken de volgende avond. Voor 1992 zou den b. en w- 1,85 miljoen gulden willen hebben voor het bouw- en woonrijp maken van bestem mingsplannen, de aanleg van rio lering, verlichting, openbaar groen en de voorbereidingskosten. De gemeenten Poortvliet en Sint- Annaland voelden er niets voor om de vijf meter brede landbouw- weg in onderhoud en beheer te krijgen. Het zou een waterschaps zaak zijn, maar tevergeefs," riep Hennekeij in herinnering. "Op termijn krijgen de toenmalige ge meentebesturen gelijk. Als na 1993 de wet uitkering wegen (WUW) ophoudt te bestaan, komt de weg Poortvliet-St.Anna land alsnog bij het waterschap. Het gevolg is dat de wegenlasten voor de huidige gemeente Tholen zullen slinken en die van het wa terschap zullen toenemen." De gedeputeerde herinnerde aan de problemen die ontstonden door de groei van het verkeer over de weg; inmiddels ruim 1500 auto's per dag. Een belasting voor dat deel van de weg met veen als ondergrond. Met kunstgrepen werd de weg berijdbaar gehou den. In 1978 kwam hij in het pro vinciaal urgentieschema en tien jaar later werd geld beschikbaar gesteld voor de reconstructie. Hennekeij hoopte dat de nieuwe verbinding zal bijdragen aan de verkeersveiligheid op Tholen. Hij trok een vergelijking met Zeeuws- Vlaanderen, waar dit jaar al 29 mensen in het verkeer om het le ven kwamen. Op Tholen viel vori ge week het tweede slachtoffer. ZIE VERDER PAG 9 en een bedrijfs- Abraham L. Hommel, Jacobus Hommel sr. en Jacobus Hommel jr. vroegen het faillissement vorige week woensdag zelf aan en de Middelburgse rechtbank bevestig de dat. De schuld bedroeg 2.397.000 gulden waaronder 306.000 gulden van 82 crediteu ren. Gezien dat gigantische be drag zagen de firmanten er geen gat meer in, want bodembeslag van de belastingdienst hing hen boven het hoofd. Al lange tijd wa ren er financiële problemen. Im porteur Subaru had alle nieuwe auto's teruggehaald. Het faillissement betekende het ontslag voor vader Hommel en zijn twee zoons, een monteur, de boekhoudster en een afroep- chauffeur van de taxidienst voor het ziekenfonds VGZ. Curator mr. E.M. Hannen uit Tholen heeft nog geen duidelijke oorzaak van het faillissement kunnen vinden. "Wat kan er nu fout gaan in een garagebedrijf?", vraagt zij zich af. De firmanten gaven als reden 'een te ruim kre diet' van de Amro Bank Bergen op Zoom. Als je een groot krediet kunt opnemen, zijn de kosten ook heel hoog, maar het is onduidelijk of dit doorslaggevend was voor het faillissement. Hommel begon 28 jaar geleden in de voormalige garage Kurvink in de Voorstraat (nu groenteboer Koos Hage). Aanvankelijk als huurpand, maar het bedrijf groei de en later kwam er aan de over kant een woonhuis met een groot achterterrein bij. De Voorstraat werd te klein voor het autobedrijf en de gemeente stimuleerde Hom mel met een premie van 50 gulden per m2 om naar het bedrijventer rein aan de Veilingweg te gaan. Op 1 maart 1988 werd in het bij zijn van o.a. burgemeester Van der Munnik de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw, die 24 augus tus door dochter Barbara Hom mel officieel werd geopend. Een uiterst moderne garage van bijna 1000 m2: een showroom van 490 m2 (14x35) en een werkplaats/ma gazijn/kantoor van 480 m2 (20x24 m). Daarnaast nog een flink buitenterrein met Elf benzinestation woning. ZIE VERDER PAG. 9 De afroepkrachten voor de twee Thoolse gemeentelijke zwemba den zullen het volgende seizoen vaker moeten invallen in verband met de strenge eisen die het pro vinciaal bestuur stelt aan het toe zicht tijdens het zwemmen. Ambtenaar sportzaken P. van der Vlies verwacht voorlopig verder nog geen gevolgen omdat er nog overleg plaatsvindt van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) met gedeputeerde staten. "Tholen zit met de bezetting in de buurt van de normen", vertelt Van der Vlies. "Het toezicht legt ech ter een zware claim op de exploi tatie. Daarom hebben een aantal gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen en de Bevelandse gemeente Kapel- Ie bij de provincie aandacht ge vraagd voor die problematiek. G.S. houden echter vast aan de strenge normen, hoewel andere provincies de regels soepeler toe passen.' Op Tholen moeten er bij het schoolzwemmen 3 vaste toezicht houders zijn naast de leraar die ook verantwoordelijk blijft voor de kinderen. Is er een vaste kracht niet wegens verlof, ziekte of (tij delijke) verplichtingen elders, dan dient er een invaller te zijn. Bij het vrij zwemmen moeten 2 toezicht houders aanwezig zijn. Daarnaast zit de gemeente nog met de nieuwe hygiënische eisen waaraan de zwembaden in Tholen en St. Maartensdijk moeten vol doen. Op de meerjarenraming 1993 staat daarvoor 400.000 gul den op het programma. Het wel- zijnsfonds heeft per 1 januari 1992 nog een reserve van 1.079.000 gulden. Volgens Van der Vlies betreft het met name een re novatie van de machines. De ge meente bekijkt nog of er ontheffingen verleend kunnen worden door de provincie. Herindeling Sint-Philipsland plotseling actueel Burgemeester Vogel stopt als voorzitter chr. mavo Tholen Hulp uit Scherpenisse naar Roemenië Drukke tijden voor Sinter klaas op Tholen en Sint- Philipsland Stadsgezichten Tholen en Sint-Maartensdijk beschermd Tien schatters aangesteld voor ruilverkaveling Sint- Philipsland; in verkavelings- blok Sint-Annaland pachters registratie begonnen Leerlingen Thoolse scholen gemeenschap sponsoren Sop hia kinderziekenhuis Vier wijkgebouwen afgestoten voor betalen nieuwbouw Sint- Maartensdijk SGP Tholen wil geen begrafe nissen op zondag toelaten De Schalm wint raadwedstrijd bank Verse worst spekt computer fonds P.V. De Zwaluw Oud- Vossemeer WHS en Smerdiek raken aan sluiting met de top kwijt DE SCHEL OP SINT- NIKLAAS IS ALS EEN TO VERFLUIT EN ZOET IN 'T OOR DER MAAGD ALS 'T LIED VAN 'S MINNAARS LUIT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Bij snelheidscontroles zijn vrijdag 31 automobilisten bekeurd. Op de Oud-Vossemeersedijk hield 15% zich niet aan de maximumsnel heid van 80 km/u. Van de 146 bestuurders reden er 22 te hard, met snelheden tussen 92 en 120 km/u. In de Stoofstraat in Poort vliet waren 9 van de 143 bestuur ders in overtreding. De hoogstgemeten snelheid was 75 km/u. In de Molenvlietsestraat in Tholen en de Noordpoort in Sint- Maartensdijk werden zo'n hon derd auto's gecontroleerd. Nie mand was in overtreding. Een verlichtingscontrole van de afdeling verkeer van de rijkspoli tie leverde donderdagavond der tien bekeuringen op. Zeven keer omdat ten onrechte mistverlich- ting werd gevoerd, twee keer voor onnodige breed- en verstralers, een keer voor een defect koplicht en een keer voor een defect ach terlicht. Ook werden nog twee gladde banden geconstateerd. 'Vol verwachting klopt ons hart, wie de roe krijgt, wie de gard.' Dat Sinterklaas-lied was zaterdagmiddag op Tholen en St. Philipsland op veel gezichten af te lezen, zoals hier aan de haven in Tholen, waar vaders en moeders hun kroost vanuit een riante positie het volle zicht gaven op Sint en Piet. Zie voor een uitgebreid verslag in woord en beeld van de intocht van Sinterklaas pagina 13.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1