Christengemeente wil ook deel van de Oesterschelp SGP tegen subsidie wereldwinkel Tholen Siiit-Annalander overlijdt na botsing Gegadigde naast Thoolse politie en kinderopvang De Meestoof werft 123 nieuwe leden Uien 19 cent Heeft u onze folders al ontvangen? Zo niet, ze liggen voor u klaar! Onvrede met verkeerssituatie Tholenseweg Onenigheid in de hondenclub Donderdag 21 november 1991 ,x<Tv33s£BIBUOrl 48 Jaargang no. 2 Akker in de olie Vereniging betrekt pand in de Stoof straat De SGP is tegen het verlenen van subsidie aan de We reldwinkel Tholen. De vereniging heeft bij de gemeen te Tholen om een startsubsidie van 5000 gulden gevraagd, en om een garantstelling voor de huur van een pand aan de Stoofstraat in Tholen voor 300 gul den per maand gedurende twee jaar. Nek uitsteken Deze week Medegebruik De Christengemeente Tholen wil het gymlokaal met de kantoorvleugel van de voormalige lhno-school de Oesterschelp aan de Simon Lindhoutstraat van de ge meente kopen. Er is echter nog geen overeenstemming over de prijs. Wethouder J. Versluys verwacht dat de gemeenteraad in december een beslissing neemt. De 19-jarige Corné Gun ter uit Sint-Annaland is maandagmiddag om het leven gekomen bij een aanrijding. Hij was op slag dood nadat hij op de Provincialeweg bij Scher penisse met zijn auto te gen een vrachtwagen reed. De chauffeur daar van, G.M. uit Bergen op Zoom, werd met zware verwondingen in zieken huis Lievensberg opgeno men. De Thoolse politie zou graag in contact ko men met de bestuurder van een Renault station car, die mogelijk getuige was van de botsing. Het ongeluk gebeurde even voor half twee, net voorbij de kruising met de Spuidam en Veerdijk- seweg. Het slachtoffer reed in zijn Opel Kadett richting Sint- Maartensdijk. In een flauwe bocht naar rechts raakte hij, door de hoge snelheid, op de linker weghelft. Daar botste Gunter frontaal tegen de tegemoetkomende vracht wagen. Die belandde door de klap, via berm en fietspad, in de sloot en boorde zich - een spoor van olie achterlatend - met de rechterkant in het talud. De personenauto werd totaal vernield; de motorkap en een gedeelte van de motor zaten onder en tegen de cabine van de vrachtwagen. Onderdelen lagen verspreid over de weg en in de berm. De vlakbij wonende fami lie Rinses alarmeerde dokter en politie. De chauffeur van de vracht wagen werd met een am bulance afgevoerd. Hij had een gebroken borst been, gebroken pols en knieën. Het stoffelijk overschot van de jeugdige Sint-Annalander werd kort na twee uur door de lijkwagen weggehaald. De Provincialeweg was tot kwart over vier af gesloten voor het verkeer. Dat werd door de politie omgeleid via het in dustrieterrein bij Sint- Maartensdijk. Medewer kers van het waterschap legden 'absorberende de kens' in de sloot om de olie op te vangen die uit de vrachtwagen stroomde. Op provinciaal niveau wordt druk gewerkt aan een reconstructie van de weg bij Scherpenisse. De 'bult' ter hoogte van de Stoofdijk gaat verdwij nen, evenals de 'bocht bij Rinses'. Het is de bedoe ling dat dit volgend jaar zijn beslag krijgt. Ten Anker Fa. Broekhuis en Zn. juwelier - horloger - opticien klokkcnmakcrij (itofe Kerkstraat 5-7 I 4 4o> I HA Steenbergen Telefoon «H670| n 33 S3 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een eerste ledenwerfactie met het oog op het 20-jarig bestaan in 1993 heeft streekmuseum de Meestoof 123 nieuwe leden opge leverd. Voorzitter ir. M.A. Geuze spreekt over een zeer verheugend resultaat. De wervingsactie is tot nu toe al leen in de vestigingsplaats van het museum, St. Annaland, gehou den. Het 100ste toegetreden lid, mevr. J. Vreezen, is een museum jaarkaart 1992 aangeboden. De overige kernen van Tholen en St. Philipsland komen nog aan de beurt bij de ledenwerfactie. Het gemeentebestuur van Halste ren heeft Tholen laten weten dat er vooralsnog geen verbetering komt in de verkeerssituatie op de Tholenseweg. De gemeenteraad was daar maandagavond niet blij mee. "Het antwoord van Halste ren is onbevredigend, maar die ge meente kan natuurlijk niet veel als ze niet de nodige grond in eigen dom heeft," zei J.L. van Gorsel (VVD). M.A.J. van der Linde (PvdA) concludeerde dat een patstelling dreigt te ontstaan en stelde voor dat het Thoolse ge meentebestuur andere instanties benadert. P. van Belzen (RPF/GPV) had de indruk dat weliswaar het probleem wordt on derkend, maar vervolgens doorge schoven. Tholen zou het liefste zien, dat er langs de Tholenseweg een vrijlig- gend fietspad komt. Wethouder J. van der Jagt dacht niet dat hij meer zou kunnen bereiken. "On ze enige taak is druk uitoefenen," meende hij. De wethouder wees erop dat de Tholenseweg welis waar als onveilig wordt ervaren, maar de weg springt er niet in ne gatieve zin uit als het gaat om het aantal ongelukken dat er gebeurt. De gemeenteraad sputterde nog wat tegen, maar moest noodge dwongen met de uitleg van de wet houder genoegen nemen. Een gedeelte van een akker bij Oud-Vossemeer moest vrijdag worden afgegraven, nadat er de avond tevoren dieselolie overheen was gelopen. Politie, waterschap en gemeente besloten daartoe, na dat ze door landbouwer J.A.P.H. waren gealarmeerd. H. verhuurde zijn grond aan de Leguitsedijk aan witlofkweker N.B. uit Gouda. Diens personeel was donderdag machinaal wortels aan het rooien. Rond negen uur 's avonds reed men met een wagen - met daarop een tank gevuld met 1500 liter dieselolie - naar de rooi- machine om brandstof bij te vul len. De wagen viel om en daardoor stroomde de dieselolie over de akker. Tegen B. is proces-verbaal opge maakt. Op zijn kosten is een stuk grond van vijftig bij tien meter af gegraven, de vervuilde grond afge voerd en zuivere grond teruggestort. In de kringgroep Tholen van de vereniging van eigenaren van Duitse herdershonden DHV is on enigheid ontstaan waarvan een grote leegloop het gevolg is. Circa 30% van de leden is vertrokken, aldus mevr. J. Verweij uit St. Maartensdijk in een brief aan het gemeentebestuur van Tholen. Zij heeft samen met dhr. C.D.J. v.d. Veeren uit St. Maartensdijk de ge meente benaderd omdat de ge meente garant staat voor een geldlening voor de accommodatie aan de Langeweg in Scherpenisse. Beiden zijn vanaf de oprichting lid en mevr. Verweij is sinds die tijd secretaresse en was ook nog geruime tijd penningmeester. Ze mochten echter geen van beiden meedoen aan het u.v.-examen(uit- houdingsvermogen test met 20 km fietsen met honden van minimaal 16 maanden en maximaal 6 jaar) omdat ze zich volgens voorzitter J. Benningshof bij het eerdere examen vzh hadden misdragen. Verweij en v.d. Veeren verwijten de voorzitter echter dat wange drag. Ze voelen zich gedupeerd omdat twee honden van 17 maan den dit jaar nergens meer aan een u.v.-examen kunnen meedoen. Het voltallige bestuur heeft al met de twee leden gesproken. De voor zitter zegde daar toe niemand te dwarsbomen, wat Verweij en v.d. Veeren aanvechten. Zij menen dat privé-problemen de oorzaak van de meningsverschillen zijn. ZIE VERDER PAG 9 Het college van b. en w. is bereid het geld te verstrekken, maar wil maar voor één jaar garant staan voor de huur. De SGP liet maan dagmiddag tijdens de vergadering van de commissie welzijn en on derwijs bij monde van A. Kersber gen weten tegen het voorstel te zijn. RPF/GPV, CDA en PvdA zijn voor (VVD-er J. van de Heu vel was verhinderd). Ook alle le den van de burgercommissie sociaal-cultureel werk zijn voor het geven van subsidie aan de We reldwinkel. Deze commissie boog zich vorige week woensdag over het voorstel. Kersbergen vroeg zich af of de Wereldwinkel wel bestaansrecht heeft. Hij vindt het niet de taak van de gemeente om de winkel te subsidiëren. "Er zijn zoveel win kels. Wij zijn bang voor prece dentwerking." De SGP-er had naar de cijfers in de begroting van de vereniging gekeken en stelde vast dat tegen de genoemde op brengst van 15.000 gulden 'een- flinke omzet' moet staan. P. van Belzen (RPF/GPV) zei dat hij zich meer had laten leiden door de doelstelling van de vereni ging. "De Wereldwinkel wil een ideële invulling geven om de ar- moedecirkel op vreedzame wijze te doorbreken. Vanuit ons begin sel is dat verdedigbaar. Het is een stukje sociale vernieuwing over de grenzen heen." Van Belzen vond wel dat 1 jaar garant staan voor de huur voldoende is.PvdA-er l.C. Moerland wilde weten of het col lege over 1 jaar opnieuw zou wil len bekijken of het nodig is de vereniging eventueel verder te steunen. Moerland zei dat hij Kersbergen niet kon begrijpen. "Bij zo'n doelstelling kun je bijna geen nee zeggen. Vanuit het christendom zou je het zeker moe ten toestaan. Geef die mensen een kans." Wethouder J. Versluys vond ook dat er meer naar de doelstelling moet worden gekeken dan naar de cijfertjes. "Die mensen steken de nek uit om te kijken of het levens vatbaar is. De gemeente moet niet aan de kant blijven staan." Op de vraag van Moerland antwoordde Versluys dat 'meer garantie niet is uitgesloten', maar dat er dan weer opnieuw een beslissing over geno men moet worden. Kersbergen reageerde op Moer land door te stellen, dat zijn ach terban wel degelijk veel doet aan het verminderen van de armoede in de wereld. In de commissie sociaal cultureel werk twijfelde mevrouw M. Bijl - Vaders aan de plaats van de win kel in de Stoofstraat. "Het is zon de dat ze daar gaan zitten. Het winkelend publiek komt zover niet." Versluys bestreed dat: "Ze zitten middenin een concentratie gebied van winkels. Dat is vrij po sitief."?. Geuze wilde weten hoeveel donateurs de vereniging telt. Volgens Versluys was dat niet overweldigend. Hij legde uit dat de vereniging pas met actief wer ven wil beginnen als de winkel open is. Zelf had hij liever gezien dat de Wereldwinkel tijdens de braderie in Tholen aan ledenwer ving had gedaan. Mevrouw E. M. van der Wal- Vermeulen vroeg zich af of de We reldwinkel met die 5000 gulden wel uit de voeten kan. Volgens de wethouder is er een goede kans van slagen. Temeer omdat de vere niging erin geslaagd is een goed kope inventaris aan te schaffen. Christengemeente, peuters en politie willen in Oesterschelp Speeltuinvereniging in Poort vliet geliquideerd Landbouw en industrie pro beren het samen in Wel gelegen Hoge nood in Stavenisse Niet alles harmonie bij play-in Ds. De Buck verbonden aan gereformeerd Tholen en Poortvliet Gemeenteraad wijst steun re giobestuur Anbo van de hand Meulvliet stampvol met jazz Keutjesavond in trek in De Schutse Drie Vossemeerse zussen sa men 250 jaar oud Omstreden strafschop levert Tholense Boys periodetitel op VOORAF GEGEVEN RAAD IS WIJN, ACHTERAF GE GEVEN, AZIJN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De Oesterschelp in Tholen nog in het beginstadium, zonder bijgebouwen die nu links op het hier nog kale stuk grond staan. verlies vermijden, zodat het ook al een touwtrekkerij tussen ge meente en ministerie van onder wijs is. Wij kunnen echter geen 500.000 gulden voor het totale complex op tafel leggen. De ge meente wil ons meer van de Oesterschelp verkopen en vraagt daarvoor meer geld, o.a. meer voor 1400 m2 grond. Wij zouden dat weer aan Ten Anker kunnen verkopen, maar dat moet de ge meente dan zelf maar doen. Onze gemeente heeft aan 1500 m2 vol doende parkeergelegenheid voor 30-40 auto's. Bij feestelijke gele genheden is er altijd nog ruimte bij de begraafplaats aan de Pr. Bernhardstraat", aldus Radings. Wethouder Versluys zegt gaande de onderhandelingen terughou dend te zijn in het geven van in formatie. Hij bevestigt dat aanvankelijk het totale complex is aangeboden, maar dat is nu niet meer aan de orde. "Het is niet waar dat de Christengemeente nu lokalen moet kopen. Wel is er over medegebruik van parkeerruimte gesproken. Ten Anker heeft wel eens belangstelling getoond en medegebruik kan de lasten alleen maar verlichten. Tenslotte heeft de Christengemeente de parkeer ruimte met name op zondagmor gen nodig", zegt de wethouder. Behalve de geloofsgemeenschap, de politie en de kinderopvang zijn er ook nog gegadigden die een winkel of ander bedrijf in de Oesterschelp willen vestigen, maar dat is volgens Versluys niet aan de orde. "Wij dachten ver schillende doelen te dienen die in de woonomgeving acceptabel zijn", aldus de wethouder, die in de december-vergadering een defi nitief voorstel aan de gemeente raad hoopt te kunnen voorleggen over de aankoop van de Oester schelp van het ministerie en de verkoop aan de drie kandidaten. De auto van Corné Gunter werd door de botsing volledig vernield. Via de veiling ZHZ te Baren- drecht werden dit keer 60 ton Thoolse uien verkocht. Ten op zichte van vorige week was de prijs lager. Voor maat 45/60 klas se II werd ƒ18.30 tot ƒ19.80 per 100 kilo betaald en voor maat 60/80 klasse II ƒ25,40. De 60 ton waren gesplitst in 32 ton middel en 28 ton grote. charitatieve instelling. Als dit niet lukt, kunnen we altijd nog een grotere kantine bij de hammenfa- briek in de Slabbecoornpolder bouwen, al willen we dat eigenlijk wel gescheiden zien", zegt Radings. Overigens zegt hij de Oesterschelp 'verschrikkelijk graag te willen hebben'. De afgelopen zomer werd er al gebruik van gemaakt toen Meulvliet - de vaste vergader plaats van de Christengemeente - wegens vakantie gesloten was. "Het zit echter klem op de prijs", laat het Dinteloordse lid van de broederraad weten. "De gemeente wil ook onnodige kosten en rente- De vrachtauto boorde zich in het talud van de sloot naast de Provincialeweg. Op de achtergrond de vernielde personenauto van het slachtoffer. Aan de kant van de Ten Ankerweg zou het nieuwe politiebureau moeten komen en de zes lokalen in de vleugel van twee verdiepin gen zouden voor kinderopvang benut kunnen worden. De 150 tot 180 leden tellende Christenge meente heeft volgens dhr. Radings 150.000 gulden over voor de aan koop van het gymlokaal met kan toren. "Meer niet, anders gaat dat ten koste van het zendingswerk. Als zendingsgemeente dienen we immers evangelisten uit te zenden om het Woord van God te verkon digen. Daarom kunnen we er niet meer geld in steken. Ons hart laat dat niet toe. De gemeente denkt echter met ondernemers te maken te hebben in plaats van met een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1