Beeldende kunst in beweging Nieuwe regeling bustaxi's 20- en 40- vaartenkaarten Jantje Beton Naar operette Tuinonderhoud Donderdag 14 november 1991 TN BEROEP De provincie gaat het geld voor beeldende kunst anders verde len. Het Zeeuws Museum, Vlissingen en Middelburg krijgen jaarlijks een vast bedrag. Ook galeries kunnen subsidie krijgen. Zelfstandig beleid Subsidie voor galeries OMM ISSI i:s Stemmen van lezers §|f 1 ffi| $m I Pak even uw zakboekje Uien ingehouden Derde Wereld: Denken en Doen ABDIJ Met ingang van 11 november rijden de bustaxi's in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen alleen nog op telefonische afroep. Bij wijze van experiment rijden deze bustaxi's volgens een dienstrege ling routes op tijdstippen waarop de bus niet rijdt en in enkele gevallen langs plekken waar anders geen bus komt. Het is dus een vorm van aanvullend openbaar vervoer. Dit aanvullend openbaar vervoer in de regio's Hulst - Perkpolder en Axel - Overslag trekt zo weinig passagiers dat het te duur wordt de bustaxi's zonder meer te laten rijden. Mensen die er toch ge bruik van willen maken kunnen vanaf 11 november de bustaxi te lefonisch bestellen. Tot een uur voor de vertrektijd kan gebeld worden naar de taxi ondernemingen die het experi ment uitvoeren. Aangegeven moet worden vanaf welke halte men wil vertrekken. De tijden van de per 1 juli 1991 ingestelde dienstregeling gelden als vertrek tijden. In de regio West-Zeeuwsch- Vlaanderen is het passagiersaan bod groter. De dienstregeling wordt daar gewoon voortgezet. Het experiment aanvullend open baar vervoer duurt tot 1 februari volgend jaar. Als ook het telefonisch bestellen van de taxibus niet leidt tot vol doende toename van het aantal passagiers, zal de voorziening in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen moeten worden gestopt per 1 fe bruari 1992. Voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt onderzocht of dit aan vullend openbaar vervoer in de dienstregeling van de ZWN kan worden opgenomen. Het Bureau Goudappel Coffeng heeft tellingen uitgevoerd in het kader van de evaluatie van dit pro ject. Duidelijk werd dat sommige lijnen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren weken achtereen helemaal geen passagiers hadden. Dit gold met name de lijnen Lamswaarde- Hulst, Kloosterzande-Zeedorp v.v. en Axel-Overslag. Het telefonische oproepsysteem is de laatste poging om in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen na te gaan of er enige behoefte is aan dit openbaar vervoer. Het vervoersexperiment is 1 fe bruari 1991 begonnen en wordt gefinancierd door de provincie Zeeland, de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur, de rijksverkeers inspectie en Streekvervoer Zuid- West-Nederland. De kosten zijn begroot op f 175.000,-. Reizigers in de regio Hulst-Perk- polder kunnen bellen naar 01140-13524. De taxibus voor de regio Axel-Overslag is bereik baar onder nummer 01156- 8216. Hi Zeeuws-Vlaamse veergebrui- kers die zich geen waardekaart Zeeuws-Vlamingen (WKZ) heb ben aangeschaft, kunnen hun 20- of 40-vaartenkaart niet meer gebruiken als zij van de Wester- scheldeveren gebruik maken. De waardekaarten, die nog geldig zijn tot en met 31 december van dit jaar, kunnen namelijk alleen in samenhang met de WKZ worden gebruikt. Voor deze categorie veergebrui- kers is de terugbetalingsregeling van het niet gebruikt deel van de kaarten al opengesteld. Speciale aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar op het veerplein in Vlissingen, Breskens, Perkpol der en Kruiningen. De uitbetaling wordt per bank of postbank ge daan. Het is dus belangrijk het re keningnummer op het formulier te vermelden. Inwoners van Zeeuwsch-Vlaan deren die wel een WKZ hebben, kunnen hun 20- of 40-vaarten kaart tot het einde van het jaar ge bruiken. Zij kunnen immers met hun WKZ aantonen dat zij in het zuidelijkste deel van de provincie wonen en daardoor recht hebben op de extra reductie op de veerta- rieven. Ook de "gewone" 20- en 40-vaartenkaarten blijven geldig toten met 31 december. De restitutie op die kaarten wordt na nieuwjaar opengesteld. Ook hier geldt weer dat de formulieren bij de aanlegplaatsen te verkrijgen zijn. Het in onbruik raken van de 20- en 40-vaartenkaarten is een gevolg van de automatische kaartver koop voor de Westerschel- deveren. Folders met informatie over de au tomatische kaartverkoop zijn ook op de veerpleinen beschikbaar. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt een zitting op donderdag 21 november, aan vang 10.00 uur. Het bestem mingsplan Laagewei van de ge meente Goes is onderwerp van gesprek. Tegen dit bestemmingsplan is een bezwaarschrift ingediend door de heer M.A.D. Baveco uit Goes. De Goesenaar vreest geluidhinder door het verkeer en hij meent dat het plan een tekort aan parkeer plaatsen en te weinig speelgele- genheid voor kinderen bevat. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. IETTWS Met ingang van het volgend jaar krijgt het Zeeuws Museum in Middelburg jaarlijks f 120.600,- voor het aankopen van werk van Zeeuwse kunstenaars. Dit is het bedrag wat de provincie tot nu toe zelf besteedde aan het aankopen van kunstwerken. De provincie stopt daar nu mee om dat het zo langzamerhand een probleem wordt de aangekochte kunst goed te beheren. Voor dit beheer komt nogal wat kijken. De kunstwerken worden niet zomaar bewaard maar moe ten onderhouden worden, gere gistreerd en geconserveerd en er moet documentatiemateriaal van gemaakt worden. Hiervoor heeft het Zeeuws Museum meer des kundigheid in huis en meer ruim te. Bovendien beheert het mu seum al een aantal provinciale ei gendommen zoals een gedeelte van de Zeeuwse statentapijten. Door deze maatregel komt de zorg voor het bewaren en ten toonstellen van Zeeuwse kunst in professionele handen en is het museum beter in staat haar col lectie planmatig uit te bouwen. Behalve het bedrag voor aankoop van kunst krijgt het museum f 31.900,-voor het beheer er van. Deze verandering in het provinci aal beeldende kunst beleid wordt voorgesteld door het dagelijks provinciebestuur. Provinciale sta ten zullen hierover een besluit ne men in de vergadering van 20 december. In dit voorstel waarover provin ciale staten zullen besluiten geeft het college van gedepu teerde staten aan meer te willen wijzigigen. Zo is het de bedoeling dat de ge meenten Vlissingen en Middel burg geen beroep meer kunnen doen op subsidies van de provin cie. De andere Zeeuwse gemeen ten kunnen dat nog wel. Deze maatregel is het gevolg van een overeenkomst van alle pro vinciebesturen, verenigd in het In- ter Provinciaal Overleg (IPO) met alle gemeenten, verenigd in de Tentoonstelling in de watertoren te Oost-Souburg. Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De gemeente Vlissingen krijgt het volgend jaar 60.000 gulden, de gemeente Middelburg 71.000 om zonder verdere bemoeienis van deprovincie te besteden aan de beeldende kunsten. Het bedrag dat deze gemeenten krijgen bestaat voor een deel uit geld van de provincie en voor een deel uit geld dat de provincie krijgt van het rijk en nu als het wa re direct "doorsluisd". leder jaar geeft het rijk aan de pro vinciale besturen geld voor beel dende kunsten.De provincies doen daar uit eigen zak nog wat bij. Zeeland krijgt het volgend jaar ruim 550.000 gulden en vult dit uit eigen middelen aan met een bedrag van f 200.000,- (dit jaar f 300.000,-) tot een voor de hele provincie beschikbaar bedrag van ruim 750.000 gulden. Overal in het land vonden vooral de bestu ren van de grotere gemeenten dat dit geld beter direct aan de ge meenten gegeven kon worden in plaats van dat gemeenten ieder jaar subsidie aan moesten vragen bij de provincies. Gemeenten kunnen dan immers sneller plan nen maken en het scheelt de pro vincie tijd in het beoordelen van allerlei aanvragen zo luidde de re denering. De provincies en de gemeente besturen zijn het eens geworden en hebben een overeenkomst gesloten. Vandaar de verandering voor Vlissingen en Middelburg. De andere Zeewse gemeenten kunnen in de toekomst gewoon subsidie aan blijven vragen bij de provincie. Zo is er 37.500 gulden beschikbaar voor het geven van opdrachten aan kunstenaars. Per opdracht subsidieert de provin cie maximaal f 7.500,- in het ho norarium van de kunstenaar. Als meer kunstenaars werken aan de zelfde opdracht moet dit bedrag gedeeld worden onder deze kunstenaars. Voor de promotie van kunste naars is 40.000 gulden beschik baar. Omdat de provincie maxi maal f 2.500,-perkunstenaar be schikbaar stelt kunnen ieder jaar zestien kunstenaar zo'n subsidie krijgen. Om zoveel mogelijk men sen een kans te geven mag een kunstenaar niet vaker dan eens in de drie jaar een beroep doen op deze regeling. Voor het organiseren van ten toonstellingen en manifestaties wordt het komend jaar 50.500 gulden vrijgehouden. Voor het eerst kunnen nu ook ga leries in aanmerking komen voor subsidie. Dit vanwege het belang van de galeries voor het beelden de kunstklimaat zo zeggen gede puteerde staten. Niet iedere tentoonstelling komt in aanmerking voor subsidie. De tentoonstelling of manifestatie moet duidelijk van provinciaal be lang zijn. Als een subsidie wordt toegekend vergoedt de provincie maximaal 50% in de kosten van bijvoorbeeld affiches, adverten ties, catalogi, verzekeringen, transport en salariskosten van de kunstenaars. De subsidieregëling geldt ook voor manifestaties en tentoon stellingen van bouwkunst. Het dagelijks provinciebestuur zegt dat in Zeeland de belangstelling toeneemt voor moderne architec tuur en voor aktiviteiten op dit terrein. Omdat de provincie het volgend jaar 100.000 gulden minder uit gaat geven kunnen particulieren en bedrijven niet meer in aanmer king komen voor een subsidie van 20% op de aankoop van een kunstwerk. De provincie had hier voor het afgelopen jaar nog f 60.000 gulden gereserveerd. Gemeenten en musea kunnen nog wel subsidie krijgen bij aan koop. Wel is deze post verlaagd van f 60.000,- naar 24.000 gulden. iH De commissie verpleeghuizen en gezondheidszorg voor ouderen, van de Raad voor de Volksge zondheid (Ravoz), vergadert woensdag 20 november, aan vang 10.15 uur, in het Magnolia gebouw, Magnolia 3 in Goes. Op de agenda staan onder meer, wachtlijstgegevens voor opname in verpleegtehuizen, de gevolgen van de stelselherziening voor de ouderenzorg en het werkplan 1992 van de Ravoz. Donderdag 21 november, aan vang 14.00uurvergadertdecom- missie ambulancevervoer van de Ravoz in het stadhuis van Vlissin gen, Stadhuisplein 2. De commissie gaat praten over het vervangen van een ambulan ce en over de inspraakreacties op het ontwerpplan ambulance hulpverlening. De leden van de provinciale mi lieuraad komen bijeen op 21 no vember om 9.30 uur. Het ontwerpbodemsanerings- programma 1992, het ontwerp- grondwaterdeelplan Sint Jan steen en de concept-nota natuur- en milieu-educatie staan opdeagenda. Vrijdag 22 november, 9.30 uur vergadert de statencommissie ruimtelijke ordening over con ceptnota verdeling provinciale middelen stads- en dorpsvernieu wing 1991. En de begroting 1992 van het natuur- en recreatieschap deGrevelingen. De statencommissie milieuhygië ne praat in een vergadering op 22 november, aanvang 14.00 uur, onder meer over het bodemsane ringsprogramma 1992. De commissie milieuhygiëne ver gadert op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. De milieuraad en de commissie ruimtelijke ordening komen bij een in het provinciehuis. Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De verga derstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Naar aanleiding van het stukje in de Eendrachtbode van 31 oktober 1991, waarin staat dat de gemeen te stopt met het onderhoud van de tuinen bij bejaardenwoningen, rij zen de volgende vragen: 1. De woningen zijn verhuurd MET onderhoud van de voortui nen, kan dat zomaar eenzijdig veranderd worden? 2. Bejaarden worden nu dus belast met het werk en de daaruit voort vloeiende kosten, opdat de ge meente kan bezuinigen (dat heet verleggen der lasten). 3. Hoe wil de gemeente de oude ren verplichten tot onderhoud? Door uitzetting? En wie betaalt de aanschaf van machines? 4. Inderdaad wonen er ook jonge mensen in de woningen, waarvoor zulke lange wachtlijsten .zijn. Ambtenaren, onderwijskrachten enz., maar aan dat beleid hebben de bejaarden geen schuld. 5. Als de hele maatschappij zich inzet om bejaarden en invaliden zo lang mogelijk zelfstandig te la ten wonen, is het dan verant woord, dat om een beetje geld zoveel burgers in problemen ge bracht worden? 6. Alle door de gemeente geïn vesteerde gelden zijn nu dus voor niets geweest, want grasvelden en rozentuinen zullen bij weinig on derhoud binnen de kortste keren verloederen. Afgezien van al deze aspecten mag mijns inziens een gemeente die bezuinigt op de noden van de zwaksten in de samenleving (om klein Geldelijk gewin) zich nau welijks Humaan, laat staan Christelijk noemen. Met dank voor de plaatsing. A.J. Bos, M.A. de Ruijterstraat 10, 4695 EL Sint-Maartensdijk. Belgische onderwijsmensen luisteren in de trouwzaal van het gemeentehuis naar het praatje van burgemeester Van der Munnik. In het kader van een Nederlands- Vlaams samenwerkingsprogram ma bracht donderdag opnieuw een groep Belgische onder wijsmensen een bezoek aan Tho- len. In tegenstelling tot een maand geleden (zie EB 17 okto ber) betrof het nu mensen uit de onderbouw. Vergezeld van inspec- trice mevrouw Kolste bezochten ze De Veste en de vier basisscho len in het stadje Tholen, om ken nis te nemen van het project zorgverbreding in het onderwijs. Later op de dag stonden een be zoek aan streekmuseum De Meestoot' en het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk op het pro gramma. Hier ontving burge meester H.A. van der Munnik het gezelschap en vertelde een en an der over zijn gemeente. Tijdens de cursusweek rond het thema 'zorgverbreding' bezochten de Belgen verder scholen in Goes en het regionaal pedagogisch cen trum Zeeland in Middelburg. Een ontvangst op het provinciehuis en een uitstapje naar Yerseke maak ten ook deel uit van het program ma. THOLEN 14 nov. Natuurver. Tholen, the ma: waterschapsactiviteiten, 't Koffiehuis 19.30 u. 16 nov. MAC Tholen oriëntatierit, start Meulvliet 23 nov. Reis Anbo naar ijsrevue te Rotterdam 23 nov. Intocht Sinterklaas 29 nov. Viering 30 jaar soos, Ten Anker 14 u. t/m 30 nov. Tentoonst. verzame ling 'olifanten', bibliotheek OUD-VOSSEMEER 16 nov. Expos. 150 jaar rooms- katholieke kerk, Vossenkuil 10-16.30 u. 23 nov. Duivententoonst., café De Hoop 14 u. 23 nov. Intocht Sinterklaas 23 nov. Helmert Woudenberg 'een avondje thuis', Vossenkuil 20.15 u. 24 nov. Wedstr. hsv 't Scharretje, v. Haaftenpolder 13.30-16.30 u. 27 nov. Bingo Anbo, Vossenkuil 14 u. SINT-ANNALAND t/m 15 nov. Tentoonst. aquarellen en zijde schilderen, bibliotheek 15 nov t/m 31 dec. Tentoonstel. Kerst, bibliotheek 18 nov. Oefenavond EHBO, Wel- levaete 20 u. 29 en 30 nov. Vogeltentoonst, de Wellevaete 19-22 u. en 13-22 u. SINT-MAARTENSDIJK t/m 30 nov. Tentoonst. keramiek, bibliotheek 23 nov. Intocht Sinterklaas, 16 u. 30 nov. Zangavond, Maartenskerk 19 u. SCHERPENISSE 23 nov. 11e Bekerwedstr. hsv De Zeebaars, v. Haaftenpolder 13.30-16.30 u. POORTVLIET 15 nov. Reis Plattel.vrouwen naar Wemeldinge, vertrek café Tolrust 18.45 u. SINT-PHILIPSLAND 23 nov. Intocht Sinterklaas BERGEN OP ZOOM 16 nov. Optreden '20 Brothers House', de Botte Hommel 21 u. 17 nov. Concertmatinee Lets Ka merorkest, de Maagd 14.30 u. 19 nov. 2 Wereldpremières Neder lands Danstheater, de Maagd 20.15 u. 23 en 24 nov. Veiling antiek en cu riosa, hotel De Draak 13.30-16.30 u. 26 nov. Lezing Kon. Mij. Tuin bouw en Plantkunde, zaal Bol werk 20 u. t/m 5 jan. Tentoonst. 'Vroomheid in prenten', Markiezenhof t/m 5 jan. Foto-tentoonst. van Frans de la Cousine, Markiezen hof film film film ROXY 1: Regarding Henry - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30 en 20.15 u., ma t/m do 20.15 u. The naked gun 2Zi - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Backdraft - a.l., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 u. Not without my daughter - a.l., zo t/m do 20 u. Wittand - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Robin Hood - a.l., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u., do 20 u. Cyrano De Bergerac - a.l., ma en di 20 u. CINEMACTUEEL 2: Terminator 2:judgment day - 12 jaar, vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45, 21.30 u., zo 18.45 en 21.30 u., di 20 u., wo 14 en 20 u., do 20 u. Un Monde sar.s pitie - a.l., ma 20 u. CINEMACTUEEL 3: Out for justice - 12 jaar, vr en za 19 en 21.30 u., zo 15, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Assepoester - a.l., za en wo 14 u., zo 15 u. Op verschillende plaatsen in de re gio is gecollecteerd voor Jantje Beton. Dat betreft de nationale jeugdcollecte voor leef- en speel ruimte voor de jeugd. De helft van de opbrengst komt ten goede aan het jeugdwerk in de eigen plaats, omdat de collecterende verenigingen dat ontvangen. Met de andere helft financiert het na tionaal jeugdfonds projecten in het hele land. In Sint-Annaland zamelde speel tuinvereniging Vrij en Blij ƒ767,25 in. De jeugdbrandweer uit Sint- Philipsland bracht in de eigen ge meente ƒ509,25 bij elkaar en haal de in Sint-Maartensdijk nog eens ƒ551,95 op. Op de veiling Z.H.Z. te Baren- drecht zijn gisteren 26 ton Thool- se uien ingehouden omdat daarvoor niet de minimumprijs van ƒ20,25 per 100 kilo werd ge boden. Wel verkocht werden 20 ton mid del voor ƒ20,20 en 14 ton maat 60/80 voor ƒ28.20. De beheerscommissie van de Vos senkuil organiseert vrijdag 22 no vember een busreis naar Rosma len, waar de operettevereniging de musical Viktoria und ihr husar van Paul Barham uitvoert. Er zijn solisten van het eigen koor met daarnaast een orkest van musici uit de regio en een balletgroep. De operettevereniging trad al enkele keren in Oud-Vossemeer op en vandaar dat de beheerscommissie hiervoor het initiatief nam. Be langstellenden kunnen zich opge ven bij G. Timmermans(2148) of A. Schipper(2903) in Oud-Vosse meer. Het centrum voor ontwikkelings samenwerking Zeeland (COS) heeft een handboek samengesteld over ontwikkelingssamenwerking. Het doel van het handboek Ont wikkelingssamenwerking Den ken en Doen' is tweeledig. Zeeuwse groepen en instellingen die zich hiermee bezighouden, kunnen zich met het boek in de hand oriënteren in de samenhang tussen ontwikkelings- en milieu vraagstukken). En het dient als leidraad voor een cursus die het COS-Zeeland in januari begint. Volgens het COS moet het uit brengen van Denken en Doen er voor zorgen dat 'een stimulans wordt gegeven aan vernieuwing van de Derde Wereldbeweging in Zeeland.' Denken en Doen is los verkrijg baar. Het bevat zes hoofdstukken (90 pagina's) die in een losbladig systeem opgenomen zijn. Op deze manier kan de band aangevuld en vernieuwd worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 7