P. Duinkerke 50 jaar spil Thools accountantskantoor Geluidswal blijft nodig in Tholen Woensdag dankdag Boeren zaaien gras voor rotganzen om schade aan tarwe te beperken Voorlichting waterschap AL 46 JAAR THOOLSE COURANT 'Persoonlijke element is van doorslaggevende aard Herindeling aangekaart door staten Kapper krijgt zijn gelijk Naamgeving 32 n Experiment voor 30 hectare op Sint-Philipsland en Tholen Donderdag 14 november 1991 48 Jaargang no. 1 \V/ Met langer studeren en vroeger ophouden met werken is het voor jongere generaties niet meer mogelijk'om 50 dienstjaren vol te maken. Dhr. P. Duinkerke uit Tholen lukt dat nog wel als één van de weinigei Mor gen viert hij zijn gouden jubileum bij Schipper Ac countants en ondanks het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd gaat hij door. Provincie wil duidelijkheid in Buitenzorg De gemeente dacht eronder uit te kunnen via een rege ling met Overbeeke b.v., maar het provinciaal bestuur blijft een geluidswal eisen tussen het bedrijf aan de Postweg en de huizen aan de Meanderlaan in de nieuwbouwwijk Buitenzorg III. Bootje Gorishoek Hoofdrekenen Vertrouwenspositie Conflicten Hinderwet Weer inbraak in failliet bedrijf Deuce week De rotganzen zijn weer in het land. Als overwinteraars zoeken ze naar voedsel dat ze in Zeeland buitendijks en binnendijks vinden. Voor boeren op Sint- Philipsland en Tholen vormen rotganzen al jarenlang een plaag. Akkerbouwers zien hun gewassen opgevre ten door de rotganzen. Vooral wintertarwe is een ge liefd kostje. Elk jaar wordt er om schadevergoeding gevraagd. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post t 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gouden jubilaris P. Duinkerke uit Tholen. Het waterschap Tholen begint de ze week met een voorlichtingsru- briek in samenwerking met de andere waterschappen in Zeeland. Onder de naam Waterschappelijk wordt elke maand algemene infor matie gegeven die voor de gehele provincie geldt en daarnaast wor den onderwerpen behandeld die alleen op Tholen en St. Philips land van toepassing zijn. "Het is een goede zaak om de burgers te informeren", zegt dijk graaf I.C. Hage van het water schap Tholen. "De gemeente doet dat via Tholenderwijs en de pro vincie via Abdij nieuws. Wij staan ook positief tegenover deze voor lichting. Naast een stukje praktijk zoals de voorzieningen voor het basisplan watervoorziening en de uitbreiding van het Polderhuis zullen er ook beleidslijnen toege licht worden." Een gemeentelijke herindeling in Zeeland komt weer om de hoek kijken. In hun algemene beschou wingen snijden de statenfracties van PvdA, VVD en D66 dit on derwerp aan. Het idee wordt inge geven door de drang naar een grootschaliger aanpak van be paalde problemen. D66 pleit voor 'tenminste een nauwe samenwerking tussen ver schillende gemeenten'. Maar her indeling van gemeenten moet bespreekbaar worden, waarbij de functionaliteit de grondslag moet zijn en niet het inwonertal. Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland en de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen zouden in eer ste instantie bekeken moeten wor den. De VVD is wat vager, na in het verkiezingsprogramma 'een voorzichtige verkenning' te heb ben bepleit. De partij constateert dat er op Walcheren en Schouwen-Duiveland over de her indeling wordt nagedacht. De PvdA wil schaalvergroting niet uitsluiten om het bestuurlijke ni veau van gemeenten te versterken. De sociaal-democraten vinden dat hetzelfde geldt ten aanzien van de waterschappen. Slechts de SGP spreekt zich dui delijk uit tegen herindelingsplan nen. Ondanks bestaande knelpunten ondersteunt de fractie pleidooien daarvoor niet. De staatkundig-gereformeerden steu nen gedeputeerde staten in hun verzet tegen mogelijke plannen van de minister van binnenlandse zaken om 'voluit Zeeuwse delen' (Tholen en Sint-Philipsland - red.) van Zeeland af te scheuren. Sint Maartenshof. Het provinci aal bestuur heeft ingestemd met de aanpassing van de begroting 1991 van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland ten behoeve van het verzorgingstehuis Sint Maartenshof in St. Maartensdijk. Piet Duinkerke hoort als het ware bij het meubilair van het fraai ge legen accountantskantoor aan het Bolwerk in Tholen. Gedurende 50 jaar was hij de spil waarom het steeds draaide, welke eigenaar er ook was: Baaij, Harthoorn of Schipper. Duinkerke bleef het ver trouwde gezicht voor veel land bouwers, vissers en andere ondernemers op het eiland Tho len. "Ik ben ook 'verthoolst', mijn ge boorteplaats Yerseke ben ik ont groeid", vertelt Duinkerke. Vrijdag 65 jaar geleden werd hij daar geboren als zoon van een mosselkweker. In de voetsporen van zijn vader treden lukte niet. Op 12-jarige leeftijd viel hij in 1938 van een boerenwagen, wat hem een blijvende handicap ople verde. Duinkerke was aan een ad ministratieve taak gebonden en dat lukte in Yerseke bij de uit Tho len afkomstige oesterwacht H.L. Baaij. Naast het bewaken van oesterpercelen studeerde die en hij gaf anderen ook les in handels kennis e.d. Baaij begon een boek- houdkantoor en nam Duinkerke in 1941 aan als derde perso neelslid. Het was oorlog, maar op admi nistratief gebied stonden de ont wikkelingen niet stil. In 1940 was de omzetbelasting ontstaan en in 1941 kwam de wet op de inkom stenbelasting. Duinkerke beheerde tevens het NMS-agentschap bij Baaij en de Vissersleenbank. Dat laatste was een gemeentelijke in stelling waarbij dakpannen wer den gekocht die aan de oesterkwekers werden gedistri bueerd. Tholen kwam al snel in beeld bij Duinkerke, want elke zaterdag hield hij een zitdag in hotel Zee land, waar de Thoolse klanten be diend werden. Met het bootje van Larooy ging hij over naar Goris hoek en vandaar per fiets naar Tholen. Na de bevrijding werd het drukker, zodat Duinkerke een col lega meekreeg. De zaterdag alleen bleek niet meer voldoende. De vrijdag kwam erbij en vervolgens ook de donderdag. De groei was zodanig, dat in 1948 de tijd rijp was voor een eigen Thoolse vesti ging. Op 6 september, de kro ningsdag van prinses Juliana, kwam Duinkerke definitief naar Tholen, waar in de Stoofstraat in een kamertje kantoor werd gehou den. Daar kwam eerst één en later een tweede personeelslid. Kees Kot, Gien de Jonge en Anna v.d. Berge waren de mensen van het eerste uur. Later volgden H.L. Smits - inmid dels 28 jaar in dienst - en mevr. Bogert die 21 jaar bleef. Van een klant kon in 1951 het fraaie pand Bolwerk 1 worden ge kocht als woning plus kantoor. De huurder, de toenmalige ulo directeur Bedou, wilde dat perceel echter niet zomaar verlaten. In clusief een verbouwing duurde het nogtot 1955 voordat het pand be trokken kon worden. In het computerloze tijdperk werd er nog heel wat uit het hoofd gere kend. Horizontaal en verticaal, Duinkerke doet het nog steeds zonder telmachine. Alleen voor het vermenigvuldigen en delen pakt hij naar een electronisch hulpmiddel. Dat is al een wereld van verschil met de Addo X hand telmachine die hij in zijn beginja ren kreeg, zo'n apparaat met een grote handle. "Nu denken de mensen niet meer zo, want het gaat immers allemaal met de tel machine. Daarmee worden ze op gevoed. Als je ziet hoe alles in 50 jaar is veranderd, dat is geweldig. Bij de geldsanering na de oorlog reed ik met een grote rieten koffer met ,300.000 gulden erin op de fiets yan Yerseke naar de N.M.B. in Goes. Alles ging heel gemakke lijk, ook de belastinginning. De commies kwam langs en vroeg hoeveel het inkomen van de klan ten was. Op basis van het vermo gen per 1 mei 1940 werd de vermogensaanwasbelasting vast gesteld. Dat was veelal een span nende gebeurtenis. Ik ging ook wel een dag naar het belasting kantoor in Zierikzee. In onderling overleg werden dan de belasting aanslagen voor bijvoorbeeld tien klanten vastgesteld." Duinkerke vulde de aangiftebiljet ten voor de belasting allemaal zelf in, maar op den duur was dat niet meer te doen. "De laatste 20 jaar hebben we veel meer particulieren gekregen. Die had je vroeger niet. Met de bedrijven erbij vulden we per jaar 800 tot 900 belastingbil jetten in. Je was altijd bezig, uren werden niet geteld. Er was geen tijd voor studie en dat kan tegen woordig niet meer." Begon Duinkerke bij Baaij, toen die ziek werd, werd Harthoorn mede-firmant en later zelfs alleen eigenaar. De zoon van Harthoorn verkocht het bedrijf in 1986 aan Schipper. "Dat loopt erg goed", stelt de jubilaris vast. "Het kan niet meer zonder specialisatie. ZIE VERDER PAG. 18 Ambtenaren van gemeente en pro vincie zullen nog overleg plegen om tot een oplossing te komen, zei burgemeester H.A. van der Munnik maandagavond in de commissie ruimtelijke ordening. Hij noemde het 'heel wrang en zuur' dat de gemeente door de tijd gedwongen moet beslissen om in beroep te gaan. De provincie verbond destijds aan de goedkeuring van plan Buiten zorg III al de voorwaarde dat er een geluidswal moest komen. De gemeente voelde daar weinig voor. Het zou geen fraai gezicht zijn, maar bovendien zouden er be hoorlijk wat kosten mee gemoeid zijn, wat tot hogere grondprijzen zou leiden. Met Overbeeke waren er wel af spraken te maken dat de ventilato ren voor het drogen van landbouwprodukten niet meer ge bruikt zouden worden. De gebou wen doen eigenlijk alleen maar dienst als opslagruimte. Met beta ling van 250.000 gulden zou de ge meente van Overbeeke de zekerheid krijgen dat hij geen ge luid en rommel maakt. In plaats van een geluidswal werden er bo men geplant. De provincie vertrouwt het echter niet. "De conflicten tussen wonen en bedrijvigheid liggen voor de hand", zegt het provinciaal bestuur. Daarom wordt de eerste herziening van bestemmingsplan Buitenzorg III niet goedgekeurd. "Er is teveel onduidelijkheid over mogelijke hinder van het agra risch opslagbedrijf Overbeeke b.v. voor de woonomgeving. Buiten zorg III omvat een uitbreiding van het stadje Tholen. Het gaat om huizen en een uitbreiding van Overbeeke in eikaars directe om geving. Bij goedkeuring van het oor spronkelijke plan Buitenzorg III in 1988 hebben gedeputeerde sta ten al gewezen op geluidsoverlast en mogelijke stofhinder. Een destijds 'door de gemeente toege zegde geluidswal' is er nog steeds niet. De gemeente heeft het pro bleem van de geluidshinder aan gepakt in een overeenkomst met het bedrijf. Men mag op straffe van een boete geen geluidshinder veroorzaken. G.S. houden echter vast aan de toegezegde geluids wal", aldus een verklaring van de provincie. Volgens g.s. is het nog onzeker of aan Overbeeke een hinderwetver gunning kan worden verleend. "Duidelijk is wel, dat het bedrijf allerlei technische voorzieningen zal moeten treffen om aan de voorwaarden te voldoen. Niet dui delijk is, of dat technisch wel alle maal kan." De provincie verzoekt de gemeen te om in een herziening van het bestemmingsplan duidelijkheid te verschaffen. "Als er waarborgen zijn dat de hinder voor de woon omgeving op een aanvaardbaar niveau blijft, kan uitbreiding van de woonwijk worden overwogen", aldus g.s. Vraagt de provincie duidelijkheid van de gemeente, maandagavond zei burgemeester Van der Munnik in de commissie ruimtelijke orde ning: "We moeten weten wat de provincie precies wil." ZIE VERDER PAG 9 Uit het pand van Easy Type aan de Kaaistraat in Sint-Maartens dijk zijn twee laserprinters en een fotocopieerapparaat verdwenen. Met de diefstal, die tussen woens dag 6 en zaterdag 9 november plaatsvond, is ongeveer 50.000 gulden gemoeid. De politie heeft geen sporen van inbraak aange troffen en verzoekt mensen, die iets opvallends bij het pand heb ben gezien, contact op te nemen met het bureau in Tholen. Easy Type was juist op 6 novem ber 's morgens door de Middel burgse rechtbank failliet verklaard, nadat de beide venno ten van het bedrijf dat zelf had den aangevraagd. Zij hadden vier personeelsleden in dienst. Over de inbraak bij het eveneens failliete Fresh Products, vorige week, kon de politie nog niets na ders melden. Wel is de bestelbus van tuincentrum De Veerhoek, die tegelijkertijd verdween, inmiddels terecht. De auto werd, leeg, aan getroffen in Oosterhout. De scha depost voor Midi-mode, waar in dezelfde nacht kleding werd weg genomen, blijkt ongeveer een ton te bedragen, aldus een woordvoer der van de politie. Het onderzoek wordt voortgezet. Woensdag 20 november is het dankdag voor gewas en arbeid in de protestantse kerken op Tholen en St. Philipsland. Scholen, ban ken, gemeentehuizen en vele be drijven zijn dan gesloten. Notaris koopt monument in Brugstraat Tholen Vredesduif in Sint-Philipsland nu een feit Cichorei oude teelt met nieu we kansen Vakbondsmijlpaal met Thool se CFO-jubilarissen Boeren zaaien gras voor rot ganzen om schade aan tarwe te beperken Anderhalve eeuw Rooms- Katholieke kerk in Oud-Vos- semeer Zonnebloem werft 577 nieuwe leden op Tholen Zestig jaar chr. gemengde zangvereniging Crescendo in Tholen Hulde zeshonderd Vossemeer- ders beïndrukt echtpaar De Looze Plan Stoofweg in Sint- Annaland moet doorgaan Noad '67 vloert koploper WC door bluf en inzet Wim van Dijke prolongeert zege in Schipholloop DE WAARHEID KAN WACHTEN WANT ZIJ HEEFT EEN LANG LEVEN VOOR ZICH Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De kapsalon van B.J. Walraven in de F.D. Rooseveltstraat in Oud- Vossemeer wordt gelegaliseerd. Maandagavond behandelt de ge meenteraad een voorstel van b. en w. om het bestemmingsplan Kom te wijzigen, zodat er niet langer een woonbestemming geldt voor het betreffende pand. Het gemeentebestuur werd eind 1989 door de Algemene Neder landse Kappersorganisatie gewe zen op de illegaal gevestigde zaak. Daarop ontstond een verschil van mening tussen de gemeente en de heer Walraven, die betoogde dat eerdere eigenaars verkoopactivi teiten in het pand hadden uitge voerd. Een distributie-planologisch onder zoek, op kosten van Walraven, moest aantonen of een' derde kap perszaak in Oud-Vossemeer bestaansrecht zou hebben. Dat onderzoek, uitgevoerd door het Instituut Midden- en Kleinbedrijf Zeeland, heeft opgeleverd dat een voldoende basis aanwezig is. Daarom willen b. en w. alsnog medewerking verlenen aan het vestigen van de kapperszaak. Om de schade aan de gewassen te verminderen zijn er opvanggebie- den ingericht. Daar kunnen de rotganzen zich tegoed doen aan gras dat door de boer speciaal voor het dier is ingezaaid. De boer krijgt daar een vergoeding voor. Het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij sloot dins dagochtend in De Wimpel te Sint-Philipsland zogenaamde ge doogovereenkomsten af met vier grondgebruikers uit Sint- Philips land, Tholen en Rilland-Bath. Het gaat om een experiment van drie jaar. Voor de provincie Zee land heeft het rijk 100.000 gulden uitgetrokken. De boer krijgt 2000 gulden per hectare per jaar. Op Sint-Philipsland kunnen de rotganzen op twee percelen te recht. In de Anna Jacobapolder is bij maatschap Van Strien-de Ja ger tien hectare bouwland be- Hoe komt de rotgans aan zijn naam? Dat vroeg A. van Nieuwenhuyzen zich af. "Iemand die De Boer heet, diens voorvader was boer. Iemand die Bakker heet bak ker, maar hoe zit dat nou met de rotgans? Door een niet- deskundige wordt wel eens ge zegd dat het niet gelukt is om erachter te komen hoe de gans aan zijn naam komt. Ze zijn er nooit achter kunnen ko men." 'Zien is kennen', het zakdeter- mineerboek van alle in Neder land voorkomende vogels' uit 1942 van Nol Binsbergen en Mr. D. Mooij geeft misschien een aanwijzing. Daar wordt de roep van de rotgans die broedt in Noord-Siberië, Spitsbergen en West- Groenland aangeduid als: 'rot, rot'. Rotganzen spraken ook tot de verbeelding. In het Verkade album 'Winter' van Jac. P. Thijsse uit 1909 beschrijft de vogelkenner dat er 'vroeger een sprookje ging dat rotgan zen aan de bomen groeiden. Men kende hun nesten en eie ren niet.' De rotgans zou uit een eendenmossel - die aan de takken van een boom zou groeien - kruipen wanneer de schelp in de oceaan terecht was gekomen. Thijsse "Het is nogal plezierig voor ons, dat dit sprookje de wereld uit geholpen is door de ontdek kingen van onze Hollandse Noordpoolvaarders, die het geluk hadden honderden rot ganzen nestelend aan te tref fen op een eiland in de poolzee." schikbaar, in het zuiden van het eiland is bij de maatschap Goense ook tien hectare gereserveerd voor de opvang van de rotganzen. Op Tholen heeft G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer tien hectare van zijn bouwland in de Van Haaften- polder voor de wintergasten aan gepast. Ook bij Yerseke heeft N.V. de Bathpolder via een overeen komst tien hectare bestemd als fourageerbied voor de ganzen. Strijken de dieren toch op akker bouwpercelen neer, dan zullen ze worden verjaagd naar de gedoog- percelen. Dit doen grondgebrui kers, jagers en jachtopzieners verenigd in de wildbeheereenheid uit het betreffende gebied. Ook zij tekenden in De Wimpel de con tracten voor deze vorm van gan- zenopvang. Directeur ir. A.W.H. van Weelde ren van het ministerie van land bouw in de provincie schetste de ZIE VERDER PAG 11 Boer G.L.D. Gaakeer heeft Engels raaigras ingezaaid voor de ganzen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1