Van der Maarl-Walhout vernieuwt winkel PTT-er lid van CFO op grond van traditie Nieuwe tractor trouwe Steyrfan Vakbondsmijlpaal CFO-jubilarissen 'Vakbeweging passief' Accijns kan banen Ph. Morris kosten Nooit te oud om te leren Smalstads Mannenkoor teleurgesteld Fikse boetes bromfietsers Bestuurslid J van de Voorde in Poortvliet: Taxatie 300-400 arbeidsplaatsen Gezin als basis tegen misdaad r Donderdag 14 november 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De Markt in Sint- Maartensdijk moet beter bereikbaar worden voor het winkelende publiek. Voor langparkeerders zou daarom elders extra ruim te geschapen moeten wor den, bijvoorbeeld op de Haven. Dat bepleitte C. van Koeveringe donder dagmiddag bij de inge bruikname van de vernieuwde winkel van Van der Maarl-Walhout. De burgemeester opende die met een sleutel, hem aangeboden door Elise en Janita van Koeveringe. Pleidooi voor aanpak parkeerproblemen op Markt in Sint-Maartensdijk Centrum Fusie kruisvereniging Kritiek tijdens ledenvergadering CFO Intratuin bekroond v De kantoorboekhandel en juwe lierszaak is uitgebreid, doordat het postagentschap van de PTT bij het pand is getrokken. Daartoe moest een vijftig centimeter dikke muur worden weggebroken. Er is op die manier een fraai geheel ontstaan. Bij binnenkomst is rechts de juweliers- en horlogeraf- deling. Rechtdoor het gedeelte kantoorboekhandel met achterin het postagentschap. De grotere ruimte is ondermeer benut voor uitbreiding van het assortiment. Zo biedt Van der Maarl milieu vriendelijke papierprodukten en is het aanbod van kantoorappara tuur toegenomen. Burgemeester H.A. van der Mun- nik telde zes veranderingen sinds mevrouw Van der Maarl-Walhout in 1960 in de Molenstraat begon met een juweliers- en optiekzaak. Negen jaar daarna verhuisde men naar de Markt, waar de huishou delijke en kantoorartikelen erbij kwamen. In 1980 werden de huis houdelijke artikelen weer afgesto ten, zeven jaar later gevolgd door de optiek. In 1988 werd schoon zoon C. van Koeveringe medefir- De families Van der Maarl-Walhout (rechts) en Van Koeveringe-van der Maar! in het nieuwe gedeelte van hun winkel. Op de achter grond is nog juist het postagentschap zichtbaar. mant. "Daarmee is ook de "De rust die moet uitstralen van zodanig in het gebouw aanwezig continuïteit van het bedrijf ge- een juwelierszaak is zoveel moge- dat een vlotte bediening van de waarborgd," aldus de burgemees- lijk gewaarborgd. De klant gewaarborgd is. De elkaar De vernieuwde winkel is volgens ter. kantoorartikelen- en boekenafde- versterkende en aanvullende func- Van der Munnik een versterking Hij vond de opzet van de drie af- ling is gemakkelijk in en uit te lo- ties lijken uit ondernemersoog- delingen onder één dak geslaagd. pen. En het postagentschap is punt bezien succes te garanderen." en versteviging van de Markt als centrum van de smalstad. Ook de gemeente probeert daaraan het nodige te doen. Als voorbeelden noemde de burgemeester de extra parkeerplaatsen op de plaats van de weegbrug op de Haven en de plannen voor woningbouw aan de Oostsingel. Verder stipte hij de aanleg van een boomweide aan de noordwestkant van het dorp aan en de aanplant van tien hectare bos in de Muijepolder. De uitvoe ring van die plannen zal echter nog enkele jaren op zich laten wachten. Directeur C.J. Heijnsdijk van PTT Post uit Bergen op Zoom zei al bij de verhuizing van de loket- dienst van het postkantoor naar de Oudestraat, in december 1990, een stille hoop te hebben gehad daar een postagentschap te kun nen openen. In juli van dit jaar werd - na onderhandelingen over de bijdrage van het postbedrijf aan de verbouwing - overeenstem ming bereikt en op 1 augustus ging het postagentschap in de smalstad van start. Als eerste van een reeks, zodat uiteindelijk al leen in stad Tholen een postkan toor zal overblijven. Heijnsdijk vond de inrichting van de winkel 'een knap staaltje van goede plan ning'. Hij noemde postagentschappen een belangrijke schakel in het lan delijke beleid van PTT Post. De burgemeester noemde eerder de ongerustheid bij het gemeente bestuur, toen bekend werd dat postkantoren zouden worden gesloten. Hij hoopte dat, na de omzetting in agentschappen, de situatie bij de PTT tot rust komt. Van der Munnik gooide nog een balletje op over een agentschap in Poortvliet, ter vervanging van het rijdende postkantoor. Na de officiële opening volgde een drukbezochte receptie voor de families Van der Maarl en Van Koeveringe. Het open huis in de avonduren kende, mede door het slechte weer, wat minder belang stelling. Maar vrijdag was het al weer een drukte van belang in de vernieuwde winkel. De belangen van personeel in dienst van de gemeente, het waterschap, toekomst door de christelijke federatie voor overheidspersoneel (CFO) toe. Dit is het gevolg van de rijksmaat regel om het overleg over de ar beidsvoorwaarden te decentralise ren. De CFO bereidt zich hierop voor. De structuur van de CFO zal er voor worden aangepast. Dat deelde bestuurslid J.C.M. van de Voorde donderdagavond mee tij dens de algemene ledenvergade ring van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Een en an der houdt in dat het districtskan toor in Goes verdwijnt. Nederland wordt opgedeeld in vijf regio's. Zeeland vormt samen met Noord-Brabant en Limburg regio Zuid. Het kantoor komt mo gelijk in Tilburg. De veranderingen in de organisa tie van de vakbeweging moeten er toe leiden dat de belangen van de leden zo goed mogelijk worden behartigd. "We praten straks over 8 groepen ambtenaren. Rijk, pro vincie, gemeente, waterschappen, militairen, onderwijzend perso neel, gezondheidszorg. Dan zijn er de trendvolgers die over ver schillende CAO's zijn verdeeld en waarvan de loonruimte door het kabinet wordt bepaald. De markt sector vormt ook een speciale groep omdat die verder privatise ren. Een PTT-er is lid van de CFO alleen op grond van de traditie. Nu hebben ze een eigen CAO en een eigen pensioenfonds." Volgens Van de Voorde mag de CFO geen koepel worden van 'allerlei cate goriale sectoren.' "Wij moeten er voor zorgen dat we de krachten bundelen om af te kunnen stem men op de arbeidsvoorwaarden. Dat doen de werkgevers ook." Een taak voor de CFO-bestuurder ligt er volgens Van de Voorde bij de op handen zijnde fusie van de de provincie en het rijk, zullen in de anders worden behartigd dan tot nu zorginstellingen (kruiswerk, maatschappelijke dienstverlening, thuiszorg, bibliotheken en zieken huizen) "Er zijn CAO-bepalingen voor dergelijke fusies die bij de onderhandelingen betrokken moeten worden." Van de Voorde onderstreepte dat het harmonie model hoog in het vaandel van de federatie staat. "Mensen zien soms het nut er niet van om lid te zijn of worden. Of zien de behoef te niet. En worden we gezien als een verzekering. Dat is een on juiste benadering. Ik ben geen verzekeringsagent. De bond, dat zijn we met zijn allen." Volgens Van de Voorde is de organisatie graad bij het overheidspersoneel het hoogst: 60%, bij de marktsec tor 35% en het laagst bij de trend volgers (onder WSW-ers) 25%. De afdeling Tholen en Sint- Philipsland telt momenteel 71 le den. Dertien bezochten de leden vergadering. J. Vroegop met zijn nieuwe tracor. (Advertentie I.M.). Als het streekmuseum De Meestoof over 25 jaar weer een show van oude tractoren houdt, dan is het denkbaar dat deze Tur bo Steyr van de partij is. Mis schien staat de 80 PK-er dan naast zijn veel kleinere voorgangers die niet alleen minder kracht bezitten De CFO-jubilarissen J. Bijl(links) met zijn vrouw, J. Stoutjesdijk met zijn vrouw en rechts CNV-bestuurder J.C.M. van de Voorde. Donderdagavond werden in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet twee leden van de christelijke federatie voor overheidspersoneel (CFO) gehuldigd. Links J. Bijl uit Tho len die 25 jaar lid van de CFO is en J. Stoutjesdijk uit Oud- Vossemeer die een speldje kreeg voor zijn 40-jarig lidmaatschap. Voor de echtgenotes waren er bloemen van de afdeling Tholen- Sint-Philipsland. Bijl en Stoutjesdijk werden in het zonnetje gezet door bestuurslid J.GM. van de Voorde (rechtsach ter). Stoutjesdijk is gepensioneerd douane-ambtenaar. Hij werkte in de algemene dienst van de douane en wisselde in zijn loopbaan vaak van domicilie: Hansweert, Vlissin- gen, Steenbergen, Stampersgat, Putte en Eindhoven. Stoutjesdijk kreeg te maken met uiteenlopende taken, zoals accijnscontrole bij de suikerfabrieken in Steenbergen en Stampersgat, de grensdoorlaat- post in Putte en de havens in Hansweert en Vlissingen. Stout jesdijk, afkomstig uit Sint- Maartensdijk is terug naar Tho len gekomen en woont in Vos- semeer. Bijl werkt als opzichter gas en wa ter voor de Delta Nutsbedrijven (voorheen PZEM). Het district Tholen en Sint-Philipsland valt onder zijn hoede. Bijl is actief in de vakbeweging. Sinds vijf jaar is hij penningmeester van de afde ling Tholen-Sint-Philipsland van de CF'O. De CFO is de CNV-bond voor overheid, onderwijs, gezond heid, bejaardenzorg, welzijn, so ciale werkvoorziening, PTT en nutsbedrijven. Naast Bijl en Stoutjesdijk waren er nog twee jubilarissen (die ech ter verhinderd waren). Gemeente ambtenaar W.J. Blaas uit Tholen is 25 jaar lid en L. de Wilde (oud conciërge van de christelijke mavo te Tholen) 50 jaar lid. Het bestuur bracht de speldjes bij de leden thuis. Van de Voorde zei dat de CF'O het zeer waardeert dat de le den door het trouwe lidmaatschap getuigen van solidariteit. Hij feli citeerde de leden met het behalen van de 'vakbondsmijlpaal'. maar ook een 'dubbelcomfort ca bine' ontberen. Boer J. Vroegop uit Poortvliet kan nu hoog en droog op pad. Comfortabel geze ten op een 'luchtgeveerde stoel'. Tijdens de old-timer trekkershow in Sint-Annaland begin augustus stond Vroegop met een kleine Steyr tussen andere bekende mer ken: Lanz Buldog, Coxhut, Fergu son, John Deere, David Brown, Deutz en Ford. De een uitblin kend in grootte de ander in ver mogen en kracht, kleur of ouderdom. Vele bezoekers haal den er herinneringen op, goede en slechte. Vroegop bewaart enkel goede herinneringen en koestert het doorzettingsvermogen van het landbouwvoertuig. Vroegop blijft een fan van de Stevr. Hij zweert bij de Oostenrijkse fa briek, ook al startte hij wel eens een concurrerend merk. De uitno diging van organisator Henk Boer bleef niet zonder gevolgen. Vroe gop deed graag mee en liet zijn machine met een extra accuutje aan het publiek zien en horen. De foto van zijn tractor in deze krant kwam bij de fabriek terecht, en bij de aanschaf van de Turbo kon Vroegop 'een flinke korting' ge nieten. "Het eerste wat ik er mee ga doen is beesten halen, ver klaart Vroegop die moet wennen aan de nieuwe foefjes in de cabine van de Turbo. Een 'elektronische hefinrichting' lijkt een fluitje van een cent maar het is zaak het juiste knopje in te drukken. "Ik ben echt een Steyrgek," bekent Vroegop, "een trouwe fan. Ik ga hem voor alles inzetten." Volgens P. van Dalen van het landbouwmechanisatiebedrijf De Combinatie uit Sint-Maartensdijk is het merk 'weer een beetje te rug'. "Ik heb er, sinds we hier twee en een half jaar geleden be gonnen, vier verkocht. Het is een nieuw type, weer wat groter dan normaal. Een vasthouder, met een motor met een goed koppel." Van Dalen voert het mechanisatiebe- drijf aan de Sportlaan sinds enige tijd alleen, nadat zijn compagnon R. Weggemans De Combinatie heeft verlaten. Van Dalen heeft één werknemer en een leerjongen in dienst. "We zijn nog steeds aan het groeien. De omzet wordt gro ter. Het gaat enorm vooruit." De christelijke vakbeweging laat zich in een hoek drukken. Teveel volgt zij de overheid als het gaat om het oplossen van de WAO- en ziektewet problemen. Dat stelde J. Boulogne uit Sint-Annaland tijdens de alge mene ledenvergadering van de CFO donderdagavond in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Volgens Boulogne zal het aantal WAO-ers niet verminderen als de werkgevers niet gedwongen wor den WAO-ers in dienst te nemen. Ook J. van de Huizen uit Tholen uitte kritiek op de bond. Hij stel de dat de top van de vakbeweging in gebreke blijft. "De klappen vallen bij de werknemers en uitke ringsgerechtigden. Aan de VUT wordt getornd. De kilometerver goeding gaat de mist in. De bank kosten vliegen de pan uit. Alleen aan kraamvrouwenverlof en kin deropvang is wat verbeterd, maar zolang er nog geen opaverlof is heb ik er nog niks aan." Van de Huizen zag liever dat er meer geld wordt uitgegeven aan 'jongens die uitblinken' die de lei ding van de vakbeweging moeten versterken. "Stel een kerel aan als Lubbers voor 5 ton. Dan bereik je wat.' Bestuurslid J. van de Voorde was daar nog niet zo van overtuigd. Volgens hem ligt het niet aan de top maar aan de economische si tuatie. "Opa's kunnen met 59 jaar op verlof. Een winst van 10% ten opzichte van een aantal jaren gele den." Van de Voorde vond dat de vakbeweging wel degelijk voor stellen heeft gedaan om de toestroom van werknemers in de WAO te beperken. "Er zijn 38 maatregelen door ons voor gesteld. Dat is geen garantie dat dat werkt. De politiek zit met an dere problemen. Via het overleg is toch wat te regelen. Als je het niet doet krijg je volgend jaar het ver wijt van de leden dat je niks ge daan hebt." Accijnsverhogingen in het kader van de harmonisatie binnen Euro pa zouden over 2 tot 3 jaar bij de sigarettenfabriek Philip Morris in Bergen op Zoom het verdwijnen van 300 tot 400 arbeidsplaatsen kunnen betekenen. "Er is geen reden tot paniek", zegt algemeen directeur drs. J.W. Schipper. "Voor ons is 1991 een goed jaar, maar op termijn heb ben we toch grote zorgen. Daar over hebben we onze organisatie geïnformeerd. Voor 90% zijn we op export aangewezen en we vre zen afzetverliezen in Italië en Frankrijk wanneer de accijns- voorstellen doorgaan. Op mi nistersniveau is er al overeen stemming bereikt en de laatste an derhalve maand zijn we bezig om betrokkenen te overtuigen dat de verkeerde weg wordt ingeslagen. Invoering van de accijnsvoorstel- len kan een desastreuze uitwer king hebben. In Nederland hebben we ervaring met een ac cijnsverhoging van 40 cent. De si- garettenverkoop is toen gedaald en de afzet van shag is gestegen. Wij hebben gevraagd om de ac cijnsverhoging geleidelijk in te voeren en shag meer te belasten dan sigaretten", zegt directeur Schipper. Philip Morris in Bergen op Zoom heeft 1600 personeelsleden onder wie heel wat mensen van Tholen en St. Philipsland. "Elk jaar zijn we nog gegroeid en we zijn nu druk aan het uitbreiden, maar on ze taxaties ten aanzien van de ac cijnsverhoging geven consumptie- verlies aan. De duurdere import- merken zullen zwaarder worden getroffen omdat het bij de ac- De meesten kwamen dinsdagoch tend een beetje aarzelend binnen bij het Ree in Tholen. Volgens mij ben ik toch te dom om hieraan mee te doen, was de algemene kreet. Maar een aantal wilde in zijn hart zo graag, dat men zich meteen aanmeldde voor de open school voor ouderen. Acht zeiden definitief ja, vijf bezoekers van de informatieochtend denken er nog even over. De open school voor ouderen, die op 8 januari van start gaat op Tholen, is een nieuw fenomeen. Opzet is om de mensen, die vroe ger meteen na de lagere school moesten gaan werken maar toch altijd belangstelling hielden voor algemene ontwikkeling, bij te spijkeren. Zoals de mevrouw uit Oudenbosch die, nadat ze tien kinderen had grootgebracht en haar bijdrage aan een winkel had geleverd, nu ook eens aan zichzelf wilde denken. E. Reinhoudt van het Ree vertelde de aanwezigen iets over het pro gramma. Er wordt een gezamen lijk thema gekozen. Ieder gaat met een aspect daarvan aan de slag, eventueel samen met iemand anders. Daaruit komen onderwer pen die verder worden uitgespit, bijvoorbeeld door het lezen van boeken of het maken van een ex cursie. Van elke les wordt door een cursist een verslag gemaakt, zodat die meteen zijn Nederlandse taal ophaalt. Het tempo word' aange past aan de deelnemers, die in leeftijd variëren van 55 tot 80 jaar. De open school voor ouderen komt wekelijks bijeen op woens dagmiddag onder leiding van me vrouw E. de Jong. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden bij het Ree. Het Smalstads Mannenkoor uit Sint-Maartensdijk is tot zijn te leurstelling buiten de prijzen ge vallen tijdens het Nederlands Koorfestival in de Rotterdamse doelen. Voorgaande jaren was er voor de Thoolse zangers steevast een eerste prijs weggelegd in de hoogste afdeling (mannenkoor A-kroon). Hoewel de juryvoorzitter van vo rig jaar - als luisteraar aanwezig - goed te spreken was over de uitge voerde werken, oordeelde de hui dige jury unaniem anders. Het verplichte werk 'Heer Halewien' van de componist M. Monniken dam vond men, ondanks de hoge moeilijkheidsgraad, te traag uit gevoerd. H. Badings' Psalm 27 oordeelde de jury te onzuiver en onevenwichtig. 'Grab und Mond' van F. Schubert was eenzelfde lot beschoren. Men toonde enige waardering voor het stemmenma- teriaal, maar had hogere verwach tingen van het koor. Een aardige bijkomstigheid was de royale ne gen voor het 'prima vista' werkje 'Hakketak' van P. van Moer- gastel. Dit stukje, waarvoor maar een kwartier studietijd werd gege ven, had geen invloed op de con coursresultaten. Zo kwam het behaalde puntento taal op 271, een schril contrast met twee jaar geleden toen het Smalstads Mannenkoor een eerste prijs behaalde met 369 punten. cijnsverhoging om een percentage van de kleinhandelsprijs gaat", aldus de directeur van Philip Morris. Het Amerikaanse voedingsmidde len- en tabaksconcern Philip Mor ris is inmiddels eigenaar geworden van het Hongaarse staatsbedrijf Egri Dohangyar, één van de grootste sigarettenfabrieken in dat land met een omzet van 81 mil joen gulden en een winst van 9.8 miljoen in 1990. Volgens Philip Morris is dit de eerste van een reeks acquisities in Oost-Europa. Bedrijvig Intratuin in Halsteren is voor het tweede achtereenvolgende jaar uitgeroepen tot mooiste en beste van de 32 Intratuin-tuincentra in ons land. Dat gebeurde door een consumentenjury, die anoniem vijf tot zeven bezoeken bracht aan alle centra. Zij beoordeelde die op netheid, assortiment, kwaliteit, presentatie, service, klantvriende lijkheid en klantgerichtheid. Intratuin Halsteren had niet op de uitverkiezing gerekend, omdat het bedrijf een jaar van verbouwen en uitbreiden achter de rug heeft. Zo is de verwarmde verkoopruimte vernieuwd en in oppervlakte ver dubbeld tot 10.000 m2. En er is een royale coffeeshop bijgeko men. Een jaar geleden al werd het parkeerterrein uitgebreid naar 300 plaatsen. Het aantal kassa's is ver dubbeld tot acht. Begin volgend jaar wordt de - grotendeels over dekte - buitenafdeling gereorgani seerd en ook de tuinhout-, bestratings- en vijverafdeling zal een gedaanteverwisseling onder gaan. Inmiddels is in het tuincen trum een kerstshow ingericht, om tijdig in te spelen op de naderende feestdagen. Bij een bromfietscontrole door de afdeling verkeer van de Zeeuwse rijkspolitie zijn dinsdag op de Ten Ankerweg in Tholen de nodige bekeuringen uitgedeeld. Er wer den twintig brommers gecontro leerd. Drie keer werd een te hoog vermogen geconstateerd, vijf keer een te hard geluid en één keer was een voorrem kapot. Doordat in het nieuwe RVV, dat 1 november in werking trad, de boe tes flink zijn opgetrokken, bete kende het voor sommige bromfietsbestuurders (lat ze rond de 500 gulden moeten betalen. Voor een opgevoerde bromfiets bedraagt de boete, al naar gelang de mate van opvoeren, 80 tot 150 gulden. Teveel geluid kost ook 150 gulden. Andere boetes zijn ook verhoogd. Zo zal een fietser zon der licht 40 gulden moeten beta len,. terwijl een automobilist die ten onrechte mistverlichting voert 150 gulden moeten neertellen. Politieagent B. de Raaf, betrok ken bij de stichting Ontmoeting (voor thuis- en daklozen), heeft een inleiding met dia's verzorgd voor de SGP-studievereniging Calvijn. In een praatje vooraf zet te De Raaf enkele aspecten van het leven als politieman uiteen en ging in op onderdelen van het justitiële spraakgebruik. Met voorbeelden gaf hij het verschil aan tussen een misdrijf en een overtreding. Verder noemde hij het frustrerend, als politieman te moeten constateren dat een mis- dadigersbende over moderne ap paratuur beschikt, terwijl de korpschef de aanschaf van zeer bruikbare hulpmiddelen vaak we gens geldgebrek moet uitstellen. Aan de hand van dia's werden en kele aspecten nader belicht. Uit een in ongeveer 150 gemeenten ge houden onderzoek is gebleken, dat 37% van alle inwoners vorig jaar slachtoffer werd van een mis daad. Enkele steden lagen ver bo ven dat gemiddelde, bijvoorbeeld Amsterdam met 55%. Uit onder zoekingen is gebleken dat het me rendeel van de criminelen voort komt uit gebroken gezinnen, ver telde De Raaf. "Als thuis geen thuis meer is, wordt de gezellig heid elders gezocht en is de stap naar de misdaad al een stuk klei ner geworden." Voorzitter J.W. Duvekot, die de bijeenkomst in Sint-Maartensdijk had geopend met een woord naar aanleiding van Richt. 17, deelde mee dat op 11 december in Stave- nisse de volgende bijeenkomst wordt gehouden. Opleidingen gezondheidszorg. In Zeeland is een vierjarig experi ment begonnen op het gebied van samenhang en samenwerking bij de opleidingen in de gezondheids zorg. Doel is om te komen tot een overzichtelijke structuur van opleidingen op dit terrein. Alle gezondheidszorgopleidingen in de provincie doen aan het project mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 15