Zorginstellingen gaan fuseren Burgers zegeviert in geding Sloth Voortbestaan van speeltuinvereniging Poortvliet hangt aan zijden draadje Easy Type failliet Soberder AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Diefstallen in smalstad Uien 28 cent Leraren hebben veel moeite met kleurverschil Thoolse sleper trekt gestolen zeiljacht vlot Vijf voorzitters tekenen intentieverklaring in Thools stadhuis Schade door vernielingen bedraagt ruim drieduizend gulden o j- n Donderdag 7 november 1991 47 Jaargang no. 52 Vier Zeeuwse instellingen voor gezinsverzorging en maatschappelijk werk, alsmede de kruisvereniging Rondom de Oosterschelde, fuseren in de loop van vol gend jaar. In het voormalige Thoolse stadhuis onder tekenden de vijf bestuursvoorzitters vrijdagmiddag een gezamenlijke verklaring daarover. Het werkgebied omvat Tholen, Sint-Philipsland, Schouwen-Duiveland en Noord- en Zuid-Beveland. Liefde Omroep moet 3500 gulden betalen De Thoolse kantonrechter heeft beslist, dat de lokale omroep Sloth ƒ2518,10 plus rente moet betalen aan oud-voorzitter en studio-eigenaar C.A. Burgers. De omroep moet tevens de kosten van het geding - ƒ785,20 - vergoeden. Totaal gaat het om zo'n 3500 gul den. Gedupeerd Deze week Deze week: ZEEUWSE PALING ik VERSE WIJTING ik GROTE GESTOOMDE MAKREEL Voor de speeltuinvereniging Poortvliet is het erop of eronder. Woensdag 13 november wordt op de extra le denvergadering uitgemaakt of de vereniging zal blijven bestaan. Heft de vereniging zichzelf op, dan zal de ge meente Tholen gevraagd worden de grond terug te ko pen en de speeltuin te beheren. En dat betekent waarschijnlijk dat er een aantal speeltoestellen zal ver dwijnen. Verwateren Voor 1,7 miljoen asfalt op dam Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het overgrote deel van de 15 lera ren van de chr. mavo in Tholen heeft grote moeite met de keuze voor de reformatorische richting. "Er zijn al leraren aan het sollici teren", zegt voorzitter T.A. Vogel. "Die maken de gang naar het re formatorisch onderwijs niet mee." Dinsdagmiddag vond er een bespreking plaats van bestuur en leraren, waarbij de directeuren van de Rehoboth scholengemeen schap uit Krabbendijke en de Voe- tius scholengemeenschap uit Goes ook aanwezig waren. "Dat was een moeilijke vergadering", ver telt voorzitter Vogel. "De beslis sing van het bestuur geeft nogal wat onrust en emotie. De directeu ren van Krabbendijke en Goes hebben zich gepresenteerd, maar de bezwaren zijn niet weggeno men. De reformatorische richting is voor de Thoolse chr. mavo ook verschieten van kleur, verandering van identiteit. Het zou misleiding zijn om te zeggen dat alles bij het zelfde blijft. Daarom vond men het bestuursbesluit heel moeilijk, sommigen zeiden al niet accepta bel." Van de 15 leraren wonen er 8 in Tholen, 1 in St. Philipsland, 4 in Noord-Brabant, 1 in Zuid- Beveland en 1 op Goeree- Overflakkee. Volgens voorzitter Vogel studeren Krabbendijke en Goes nu op sce nario's om het aantal leerlingen in Tholen op 120 te houden. Daar voor hebben de reformatorische scholen medewerking toegezegd. Pagina 11: Bestuurders met leer lingen in Beveland beslissen over Tholen Sleepboot de Zephyrus van J. v.d. Berg uit Sint-Maartensdijk heeft donderdag een zeiljacht vlotge- trokken dat was vastgelopen op een mosselperceel in de Ooster- schelde. Achteraf bleek het schip, dat een waarde had van 125.000,-, gestolen te zijn uit,de jachthaven Dintelsas bij Wil lemstad. Het jacht liep door het slechte weer, en ook omdat de gasolie op was, vast. De man die aan boord was vertelde Van den Berg dat hij opdracht had gekregen om het schip naar Zierikzee te varen. Over de eigenaar en de verzeke ring wist hij niets te vertellen. De man zou aan boord blijven en vrijdags alles met Van den Berg regelen. Maar toen de sleper in jachthaven De Val in Zierikzee aankwam, bleek het jacht open en de man verdwenen. Later op de dag schakelde Van den Berg de politie in en die trof de man op het jacht aan. Hij bleek een zwer ver te zijn, die de boot in Wil lemstad had weggehaald. Voorzitter J.E.M. de Kerf van de federatie maatschappelijke dienstverlening Noord-Zeeland (staand) - met rechts van hem burgemees ter Hietkamp van Domburg - temidden van de voorzitters van de Zeeuwse zorginstellingen die volgend jaar fuseren. V.l.n.r. de heren Cornelisse, De Boer, De Jonge en Van de Hoven. De federatie maatschappelijke dienstverlening Noord-Zeeland (Zierikzee/Tholen), kruisvereni ging Rondom de Oosterschelde (Goes), Sociaal centrum (Goes), protestantse stichting voor maat schappelijke dienstverlening Noord- en Zuid-Beveland (Goes) en interkerkelijke stichting voor gezinsverzorging Wemeldinge- Yerseke (Yerseke) willen met die samenwerking inspelen op maat schappelijke en politieke ontwik kelingen. Het streven is om per 1 juni een nieuwe organisatie op te richten: de Organisatie voor Thuiszorg en Algemeen Maat schappelijk Werk Rondom de Oosterschelde. Die zal ongeveer 1200 medewerkers (voornamelijk vrouwen) tellen en werken met een begroting van rond de 31 miljoen gulden. Voorzitter J.E.M. de Kerf van 'Noord-Zeeland' zei in zijn wel komstwoord dat een mijlpaal was bereikt met deze intentieverkla ring. Hij verhulde niet dat er een langdurige periode met veel over leg aan vooraf was gegaan. "We zijn nu eigenlijk gelijktijdig aan een einde en aan een begin geko men." De laatste fase, tot aan de eigenlijke fusie, wordt geleid door de Domburgse burgemeester drs. H.W. Hietkamp als neutraal voor zitter. "Laat de liefde voor de mens het vertrekpunt zijn," zei deze in de sfeervolle trouwzaal van het stad huis. Ook Hietkamp stipte de vele onderhandelingen en emoties aan, die aan de intentieverklaring vooraf gingen. "In de discussies is mij gebleken hoezeer het werk en de uitgangspunten u ter harte gaan. Er zullen hier best mensen zitten met gemengde gevoelens. Maar heimwee is niet goed, want het gaat om de toekomst." Vol gens Hietkamp is er in de bespre kingen veel naar elkaar geluisterd, wat vertrouwen geeft in de samen werking. De beste stekken zijn, zo meende hij, al in juli 1988 gesto ken. J.E.M. de Kerf uit Sint-Maartensdijk ondertekent de intentiever klaring namens de federatie maatschappelijke dienstverlening Noord-Zeeland. De intentieverklaring - een opstap naar concretisering van de organi satie, aldus Hietkamp - is een uit vloeisel van het zoeken naar schaalvergroting in de zorgsector. Door de fusie hoopt men doelma tiger te kunnen werken en de or ganisatiekosten terug te dringen. Uiteindelijk moet dat leiden tot een betere kwaliteit van de dienst verlening. De ondernemingsraden van de vijf instellingen is inmid dels advies gevraagd over de sa menwerking. Burgers spreekt over een 'princi piële overwinning'. "Het is na tuurlijk een zakelijke aangelegenheid, maar ze hebben me altijd de grond ingeboord en gezegd dat de eis een lachertje was. Daarom geeft deze uitspraak me voldoening." De huidige Sloth-voorzitter R. Ravensteijn noemt het 'onvoor stelbaar' dat de kantonrechter de Thoolse omroep tot betaling van de 3500 gulden heeft veroordeeld. "Dat slaat gewoon nergens op. Het is ook niet te geloven, want 't is zo krom als het maar zijn kan. De rechter heeft geen verstand van deze zaken. Blijkbaar hebben de getuigen van Burgers - zijn vrouw en Leen Ottevanger - een beter verhaal verteld dan van onze zijde is gebeurd." Ravensteijn had er vast op gere kend dat Sloth gelijk zou krijgen. "Dit valt tegen. Het is ook zonde van het geld. Ik heb nog geen idee hoe we dat gaan oplossen. Mis schien is er een afbetalingsrege ling mogelijk." Wal Burgers betreft niet. "Ik ga voorlopig niet accoord met beta ling in termijnen. Met de deur waarder zal ik overleg plegen, Easy Type word processing servi ces uit St. Maartensdijk is giste renmorgen door de rechtbank in Middelburg failliet verklaard. Het bedrijf had vier personeelsleden. De beide vennoten, dhr. H.A. de Ruiter en mevr. A.N.M. de Ruiter- Gijzemijter uit St. Annaland, hebben het faillissement zelf aan gevraagd. In afwachting van con tact met curator mr. L.J. van Langevelde uit Bergen op Zoom wilde mevr. De Ruiter alleen kwijt, dat de prognoses niet uitge komen waren. Easy Type begon in Tholen en kreeg daarna een kantoor in Oud- Vossemeer, in het pand aan de Ka- lisbuurt waar voorheen expeditie bedrijf Jan van Poortvliet gevestigd was. In 1989 werd een verbeterd kantoor in de Kaaistraat te St. Maartensdijk gehuurd, waar vroeger de Amro Bank was ge vestigd. Daar verwachtte men ook werk van ondernemingen in de bedrijfsverzamelgebouwen. Het liep echter niet volgens verwach ting. Ten einde raad hebben de eigenaren het faillissement aange vraagd. maar met de uitspraak van de kantonrechter is de machtiging aanwezig om beslag te leggen op de apparatuur van Sloth." Hoewel Ravensteijn suggereert dat de lokale omroep gaat stop pen - 'de kantonrechter dupeert minder-validen die aan de radio gekluisterd zijn' - zegt hij aan de andere kant 'er voor honderd pro cent tegenaan te gaan'. "Ik word nu geconfronteerd met beslissin gen van bestuurders die voor mij waren. Eigenlijk betreft het een afspraak tussen Burgers en Otte vanger uit het beginstadium. Daarna pas kwam er een bestuur, waarvan Ottevanger geen deel uit maakte. De huur van de studio aan de Regentessestraat hebben wij nooit betwist, maar wel de eis dat Burgers een vergoeding moest krijgen omdat hij een halfjaaf zijn spullen niet kon gebruiken. Die ƒ1187,50 was het grootste deel van de vordering die nu toegewe zen is", aldus de Sloth-voorzitter. Hij is van plan om de stichtings- raad binnenkort bijeen te roepen om de problemen bij de Thoolse lokale omroep te bespreken. Pagina II: gerechtigheid' 'Eindelijk Vormingswerk St. Philipsland. G.S. van Zeeland willen geen sub sidie verlenen voor vormings- en ontwikkelingswerk in St. Philips land en op Schouwen-Duiveland. Het Regionaal Educatief Cen trum de Bevelanden had hier om gevraagd. In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken op twee plaat sen in Sint-Maartensdijk. Bij het inmiddels failliete bedrijf Fresh Products, in het bedrijfsverzamel gebouw aan de Nijverheidsweg, verdwenen twee hetelücht kanon nen en een Philips beveili gingslamp. Bij Midi-mode aan de Kaaistraat werd een grote partij kleding meegenomen. De daders kwamen binnen door een deur te forceren. Het juiste schadebedrag is nog niet bekend. Diezelfde nacht verdween in de Wilhelminastraat een groene VW bestelauto, eigendom van tuincen trum De Veerhoek. Zilveren jubileum Iz. Vroegop bij Gebr. Moerland Twee bezwaren tegen komst bedrijventerrein in Oud- Vossemeersepolder Mavo-bestuurders met leerlin gen in Beveland beslissen over Tholen VVD-er Te Veldhuis: Regering straft wonen op het platteland Thoolse scholengemeenschap moet zo snel mogelijk van Oesterschelp af Expositie Thoolse mevrouw Boxhoorn in Sint-Philipsland Provincie wil zonder geluids wal geen woningbouw in Bui tenzorg III Jeugdbrandweer Sint- Philipsland is Zeeuws kampioen Populieren op Pluimpot gerooid Veertigjarige Strijenvissers op Strijenham begonnen WIE ALLES PRIJST IS PRECIES ZO ONGELOOF WAARDIG ALS WIE AL LES MISPRIJST Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Via de veiling Sint-Annaland is gisteren bij ZHZ in Barendrecht zestig ton uien geveild. Maat 45/60 klasse II bracht ƒ20,30 tot ƒ21,- per 100 kilo op, maat 60/80 klasse II ƒ27,90 tot ƒ28,-. ^hoolóe oióhandel c-A- cl- sSchot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen p. kilo, v.a15,50 1 kilo5, 3 kilo10, ik RODE POON kilo..„4, 3 kilo voor10, p. st2,25 ik ZEEUWSE SUPER MOSSELEN p. kilo6, Advertentie I.M Het bestuur van de speeltuinver eniging is ten einde raad. Keer op keer vinden er in de speeltuin aan de Deestraat vernielingen plaats. Vorige week zondag nog werd voor zeker 3000 gulden schade aangericht. Probleem is dat ér geen toezicht is. Een bezoek aan het terreintje le vert een mistroostig beeld op: op verschillende plaatsen zijn uit het berghok stukken wand getrapt, de dakbedekking is vernield. Gesloopte speelwerktuigen liggen her en der verspreid, tot in de na bijgelegen sloot toe. Binnen in het huisje is het een ravage: de aan recht heeft het moeten ontgelden, een skippybal is aan flarden ge sneden, de sloten zijn van de deur verdwenen, er is met potten verf en carboleum gesmeten. Dat goedje is ook terug te vinden op de kinderwip, de glijbaan (waar butsen in zijn geslagen). Van het klimrek zijn planken gesloopt; de spijkers steken venijnig uit de bal ken die het overleefden. Ook zijn er tegels bij de zandbak gehaald. Het gemeentebestuur van Tholen stak in 1991 109.220,- in de 27 openbare speeltuinen maar wil dit be drag in 1992 verlagen tot f 105.273,- Voor het speeltuin werk wordt de subsidie licht verhoogd: van 7018,- tot 7063,-. In de welzijnsnota stelt het college van b. en w. dat het opknappen van de speeltuinen 'op een soberder en dus voordeliger manier uit gevoerd kan worden.' Wat intact is, is een loopbrug. Ook de betonnen kruipbuis is nog heel. De bomen en de struiken zijn ongemoeid gelaten. Het gaas - dat het terrein van het trapveld moet scheiden - vertoont een groot gat zodat iedereen de speel tuin in en uit kan lopen. Voorzitter M. Wisse: "Het ont breekt aan toezicht. Willen we als speeltuinvereniging blijven voort bestaan, dan zullen de mensen uit Poortvliet de schouders eronder moeten zetten. We zoeken een club die actief betrokken wil zijn bij de speeltuin. De leden zullen een keuze moeten maken. Ofwel er staan mensen op die toezicht willen houden, of het wordt een openbare speeltuin van de ge meente. Het is een kwestie van er op of eronder." De voorzitter legt uit dat er zo'n drie jaar geleden wel toezicht was. Toen floreerde de vereniging met zo'n 60 leden. "Er was een heel rooster gemaakt. Dat heeft een hele tijd gewerkt. Als ouders niet konden, moesten ze zelf voor ver vanging zorgen. Dat ging verwate ren. Je werkt met vrijwilligers en bent helemaal van hun goodwill afhankelijk." Toen dat gezag wegviel namen de vernielingen toe. Ook het aantal leden nam af. ledereen kon de speeltuin binnenlopen. Leden be taalden in feite voor de niet-leden. Nu telt de vereniging nog 30 le den. Secretaresse A. Plevier: "We zijn ook gestopt met het innen van contributie. Je kan de mensen geen geld vragen als er geen toe zicht is en het openstaat voor niet- leden." ZIE VERDER PAG. 13 Het aanbrengen van een deklaag op de Philipsdam kost 1,75 mil joen gulden. Omdat van het voor de aanleg uitgetrokken bedrag nog maar ƒ50.000,- resteert, is 1,7 miljoen extra nodig. Gedeputeer de staten willen dat halen uit de pot voor secundaire wegen. De weg over de Philipsdam is al in 1987/1988 aangelegd. Met het aanbrengen van de asfaltlaag is gewacht totdat de ondergrond zich gezet heeft. Daardoor be houdt de weg langer een voldoen de rijcomfort. Provinciale staten beslissen op 20 december over het plan. Een stuk van de vernielde glijbaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1