'De mensen weten meer, zijn meer met hun gezondheid bezig' Thoolse mavo reformatorisch Uit op Tholen levert niet in St. Annalandse bakker nationaal kampioen met eerste klas banket AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Bestuur van chr. mavo Jin I T.V. opnamen over bankfraude Dokter A.W.A. de Looze 25 jaar huisarts in Oud-Vossemeer Gedeputeerde opent betonweg in de Weihoek Donderdag 31 oktober 1991 47e Jaargang no. 51 Zelf vindt hij het helemaal geen verdienste. Schuift die eer door naar de Vossemeerse bevolking die hem ac cepteerde. En naar zijn vrouw die al die tijd zonder één verletdag 'alle rompslomp' en de apotheek regelde. A.W.A. de Looze is vijfentwintig jaar Huisarts in Oud- Vossemeer. "Het werk bevalt me nog steeds", zegt de 55-jarige jubilaris, die het in het Thoolse dorp prima naar de zin heeft. Ommezwaai met 10 tegen 7 stemmen Met 10 tegen 7 stemmen heeft het algemeen bestuur van de christelijke mavo in Tholen dinsdagavond voor de reformatorische richting gekozen. Het algemeen protestants-christelijke karakter werd daarmee verla ten. Voorzitter T.A. Vogel vreest dat dit het vertrek van leerlingen en leraren betekent. Groot dorp Griezelig In de jaren na 1992 wordt er in Tholen niet gekort op culturele activiteiten. Een meerderheid van b. en w. wilde in de periode 1993 t/m 1995 jaarlijks ƒ12.000,- minder subsidie geven aan Uit op Tholen. Maar naast de wethouders Van Schetsen en Van der Jagt voelde daar alleen de SGP-fractie voor. De elf andere ge meenteraadsleden wezen het plan maandagavond van de hand. Gevolg is wel dat de meerjarenraming voor genoemde jaren een gat vertoont van ƒ12.000,-. Deze week De 20-jarige André van Poortvliet uit St. Anna land is Nederlands kam pioen geworden in de categorie eerste bediende banketbakkers. In de Ree horst te Ede nam hij te midden van 500 belangstellenden zijn di ploma, beker, sjerp en vaantje in ontvangst. Opoffering Kunstwerken Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor het nieuwe televisieprogram ma 'De krant' van de NCRV zijn dinsdag opnamen gemaakt in St. Philipsland en Bergen op Zoom. Onderwerp was de publiciteit over de fraude bij de NMS-spaarbank, waarbij beheerster M. v.d. B. er van wordt verdacht 800.000 gul den te hebben verduisterd. Een vijf man sterke ploeg van de pro- duktiemaatschappij Idee t.v. film de drie kwartier in het gemeentehuis te St. Philipsland, waar met burgemeester T.A. Vogel gesproken werd. Daarna werd ge filmd in het praathuisje bij de ha ven. Ook bij de advocaat van de verdachte, mr. Lensink in Bergen op Zoom, werden opnamen ge maakt. Volgens een woordvoerder van Idee t.v. is het nog de vraag of het onderdeel wel uitgezonden wordt. Het gaat om een geheel nieuw programma van de NCRV dat over twee weken op vrijdagavond gepland staat. Als dat niet lukt, vervalt het St. Philipslandse on derwerp omdat de actualiteit dan verdwenen is. Burgemeester Vogel zegt desge vraagd aan het programma mee gewerkt te hebben om 'één van mijn inwoners af te schermen'. "De schijnwerper moet niet alleen op haar gericht worden, maar ook op het hoofdkantoor van de NMS. Hoe heeft men het zover la ten komen, onbegrijpelijk." In de landelijke publiciteit - o.a. het Algemeen Dagblad met 'Ma rian kon geen nee verkopen' en De Stem met 'Vrouwelijke 'Robin Hood' verduistert acht ton' - wordt het als wonderlijk ervaren, dat het verduisterde geld niet in ei gen zak is gestoken. Daarop kwa men de t.v.-makers ook af, evenals op de uitspraken van de nieuwe NMS-agent A. Verwijs, die in het AD 'vreemde dingen' over zijn voorgangster heeft gezegd. "Als hij dat zo gezegd heeft, is dat niet zo verstandig", concludeert bur gemeester Vogel. Het bestuur van de chr. mavo dat in meerderheid gekozen heeft voor het reformatorisch onder wijs bestaat uit: voorzitter T.A. Vogel uit St. Phi lipsland, vice-voorzitter A. Box hoorn uit Tholen, secretaris J.J. Snoep uit St. Maartensdijk, pen ningmeester C. Meertens uit Poortvliet en de dagelijks bestuurleden S. de Bruijn uit St. Maartensdijk en J.G. Eerland uit Tholen. Het algemeen bestuur bestaat uit N.P. Baaijens en W.M. Slager uit Scherpenisse, J.J. Borgo, A.C. Geilings en M.C. Sturris uit Din- teloord, A.C. Bout uit Tholen, M.A. van Gorsel uit Oud- Vossemeer, M.C. de Graaf en A. Klippel uit Stavenisse, A.M. Guil- jam uit St. Philipsland, J.G. Kats en C. v.d. Klooster uit St. Anna land, alsmede J.A.C.M. Kurvers uit Poortvliet. Het feit doet zich voor, dat er uit Dinteloord geen leerlingen meer naar de brugklas van de chr. mavo komen, terwijl er wel drie mensen uit die plaats meepraten over de toekomst van de Thoolse school. Overigens gaat de chr. mavo offi cieel uit van de stichting christe lijk onderwijs voor Tholen, St. Philipsland en Dinteloord en Prinsenland. Huisarts De Looze met zijn echtgenote zijn 25 jaar in Oud-Vossemeer. Officieel nam De Looze op 1 no vember 1966 de praktijk over van de in augustus plotseling overle den dokter Renes. Maar de gebo ren en getogen Rotterdammer werkte al sinds 19 september in het dorp. "Mevrouw Renes wijd de ons goed in", weet hij nog. "We waren hier nog nooit ge weest, maar de aard van deze voor Thoolse begrippen zeer gemengde bevolking sprak ons aan". De opstelling van de inwoners is vol gens de arts van belang voor het kunnen doen van je werk. In de voorbije kwart eeuw is er, zo zegt hij, 'een soort genegenheid, een goede acceptatie ontstaan". De Looze begon op 17-jarige leef tijd in Amsterdam aan zijn studie en leerde daar ook zijn vrouw kennen. Na zijn militaire dienst keek hij uit naar een praktijk en kwam bij toeval in Oud- Vossemeer terecht. Het werd een keuze uit meerdere mogelijkhe den. "Het was afwachten of ik na 10 a 15 jaar misschien iets anders zou willen, maar dat is niet ge beurd", constateert de arts. Zijn drie kinderen hebben nog steeds de beste herinneringen aan hun jeugd in Oud-Vossemeer. "Er was ruimte om overal te spelen". De oudste zoon zou, als hij werk kreeg in de omgeving, best weer in het dorp willen wonen. "Maar het zal er wel nooit van komen", De chr. mavo moest een beslissing nemen omdat samenwerking met een andere school het enige red middel was om te blijven bestaan. De keuze ging tussen de p.c. school Prins Maurits uit Middel- harnis en de reformatorische Voe- tius scholengemeenschap uit Goes. Persoonlijk is voorzitter Vogel het niet met de beslissing eens. "De chr. mavo is 25 jaar geleden door een brede achterban opgericht. Nu wordt de basis versmald en dat hebben de oprichters niet be doeld. Niet alleen historisch, ook praktisch was het beter geweest om met Middelharnis samen te werken. Met Prins Maurits kon de samenwerking direct ingaan, maar met Goes kan dat pas in 1993. Daardoor moeten er twee jaar noodverbanden gelegd wor den, want de chr. mavo opereert met 131 leerlingen op het scherpst van de snede. Beneden de 120 leer lingen is het gebeurd. De normen worden zeer hard toegepast. Eén keer onder de grens en het is over. We moeten nu in overleg met Goes en Krabbendijke proberen om het aantal leerlingen op 120 te ZIE VERDER PAG 1 1 meent mevrouw A.M. de Looze- Mesman Schultz. De dokter ver gelijkt het dorp van 25 jaar gele den met een boek. "Alles klopte er. Iedere dag op dezelfde tijd kwam de burgemeester voorbij op weg naar het gemeentehuis. Even later ging opper Staat om zijn or ders. De dominee, pastoor en schoolhoofden hadden hun wo ning in het dorp. Iedereen kende hen. Vooral voor de kinderen was het hier eenvoudig en ordelijk. Je hoorde toen bij iets". De Looze wil niet zeggen dat het nu slechter is in het dorp, maar het is wel an ders geworden. Vossemeer is ook enorm uitge breid in die kwart eeuw, hoewel het aantal inwoners nauwelijks is toegenomen. "Veel meer ouderen wonen nu zelfstandig, voor hen zijn er ook goede woningen geko men. En dan de alleenstaanden. Het is een groot dorp geworden, maar minder overzichtelijk". De huisartsenpraktijk is aanmerke lijk drukker dan in de begintijd. "De mensen weten meer, zijn meer met hun gezondheid bezig. Dus komen ze sneller naar het spreekuur. Ook zijn de mogelijk heden op medisch gebied toege nomen. Maar soms moet je de mensen teleurstellen omdat er simpelweg niets tegen hun kwaal is". De Looze geeft aan dat het aantal kinderziekten in die 25 jaar is te ruggelopen. Hij schrijft dat deels toe aan het vaccinatieprogramma. Maar waarom bijvoorbeeld oor ontsteking nu veel minder voor komt, weet hij ook niet. De betere voeding en conditie van de kinde ren zou een rol kunnen spelen, meent hij. Bij de volwassenen valt met name de toename van het aantal kwalen aan de luchtwegen - cara - op. Ook hooikoorts komt opvallend veel vaker voor. De arts sluit niet uit, dat de verslechteren de toestand van het milieu daarbij een rol speelt. De medische be handeling in de ziekenhuizen is in de afgelopen periode immers sterk verbeterd, meent hij. De familie De Looze heeft al die jaren geboft met het personeel, zo blijkt uit hun woorden. Slechts vijf dienstboden en één hulp in de huishouding, allen uit het dorp zelf. Daardoor kon mevrouw De Looze zich met de praktijk bezig houden. Zij had telefoondienst als de dokter niet thuis was. "Dat vond ik best griezelig, want ik ben er niet voor opgeleid", vertelt ze. Duidelijk wordt dat de praktijk een flinke stempel op het gezinsle ven drukt. "Eens een eindje gaan wandelen op een mooie zomera vond gaat niet, want er moet steeds iemand bij de telefoon blij ven. En als mijn vrouw bood schappen gaat doen, geeft ze de volgorde van de winkels op voor ze weggaat", vertelt de dokter. Het drukker worden heeft geleid tot het invoeren van een aantal re gels. Zo moet telefonisch een af spraak voor het spreekuur worden gemaakt. "Daardoor zijn de wachttijden beperkt. Niettemin is het moeilijk om in een dorpsprak tijk, waar je streeft naar een lage drempel, regels toe te passen. Maar je moet er de hand aan hou den", meent mevrouw De Looze. De computer, waarvan ze vier jaar geleden nog dachten dat die niet nodig zou zijn, doet inmiddels al weer drie jaar dienst in de prak tijk. Het hebben van een eigen apotheek - mevrouw De Looze is daar inmiddels driekwart werkdag zoet mee - vindt de arts een voor deel. "Alles is in één hand. Als iemand opvallend vaak of juist erg weinig medicijnen gebruikt, krijg ik dat van mijn vrouw te ho ren. Op die manier houd je een vinger aan de pols". Het stand punt van de overheid, die liever afzonderlijke apotheken ziet, deelt hij dan ook niet. Zijn vrouw zegt zich bewust te zijn van het werken met geld van het zieken fonds, dus van de mensen zelf. "Iemand die een potje pillen laat ZIE VERDER PAG 10 Het was de enige nederlaag die b. en w. leden tijdens de begrotings behandeling. Maar ongetwijfeld was ze ingecalculeerd, want de uitslag van de stemming week niet af van eerdere adviezen van de commissies sociaal-cultureel werk en welzijn en onderwijs. Dat het college die adviezen niet had aan gegrepen om het voorstel te wijzi gen, werd door PvdA-fractievoorzitter I.C. Moer land 'doordrammen' genoemd. De burgemeester vond de term 'vasthoudend' beter op zijn plaats. Hij zei ook dat het college vrij is om adviezen naast zich neer te leggen. De PvdA wees het kortings- voorstel meteen van de hand. Dat deed ook het CDA. Fractievoor zitter W.C. van Kempen sprak over een 'hap-snap beleid' van b. en w. Hij wilde de volledige subsi dieverordening bekijken op moge lijkheden om te bezuinigen. Daarmee had Van Schetsen geen moeite. "Maar het blijft onrede lijk om niet die 15% te nemen, terwijl we over de hele linie bijstellen," zei hij. VVD-er J.L. van Gorsel vond de bezuiniging op cultuur eveneens niet redelijk. Hij merkte op dat Uit op Tholen twee keer wordt gepakt doordat per 1 januari de huurtarieven voor accomodaties zullen stijgen. Van Kempen voerde nog aan dat de gemeente de laatste jaren al heel wat op Uit op Tholen heeft bezuinigd, doordat de stichting alle werkzaamheden zelf uitvoert. "Die besparing op ambtelijke tijd zal aanzienlijk zijn." De wethou der ging er niet op in, maar bleef bij zijn standpunt. Bij de stem ming bleek het grootste deel van de raad dat niet met hem eens te zijn. SGP-fractievoórzitter M. Dijke kreeg van wethouder P. van Schet sen de bevestiging dat de huur van de sportvelden na 1988 niet meer was verhoogd. Aanleiding voor de fractie om een huurverhoging van 5% voor te stellen per 1 januari. Men was het er namelijk niet mee eens dat de sportvelden buiten schot blijven, terwijl sporthal en - zalen, dorpshuizen, zwembaden e.d. wel duurder worden. "Wij staan een evenredige verdeling van lasten voor," aldus de SGP. De ar gumenten van de wethouder dat verenigingen de laatste jaren zelf onderhoud plegen aan de oefen- velden en tot 1988 de huurprijs gefaseerd sterk is verhoogd, deden Dijke niet van mening veranderen. Zijn fractie stond echter alleen, waardoor het voorstel met vier te gen dertien stemmen werd ver worpen. Geld uittrekken voor sportstimu- lering is in de ogen van de staat kundig gereformeerden niet nodig. "Het stimuleren van de sport is geen kerntaak voor de ge meente," aldus Dijke. Hij vond verder dat deelname aan provin ciale en landelijke (school)kampi- oenschappen niets met het onderwijs te maken heeft. Licha melijke opvoeding moet volgens hem binnen schoolverband plaatsvinden. "Het buiten school verband beoefenen van sport is in feite wezensvreemd aan de licha melijke opvoeding." De PvdA daarentegen noemde het vroeg bij de sport betrokken raken 'essen tieel voor een latere ontplooiing'. Het voorstel van de sociaal democraten om de Zeeuwse Mi lieufederatie geen ƒ100,- subsidie te geven maar een cent per inwo ner 192,-) en Artsen zonder Grenzen geen ƒ192,- maar ƒ715,-, kreeg alleen steun van de VVD. Met tien tegen zeven stemmen ging dat niet door. Veel bedrijfspanden te koop in Tholen Vanaf april 1993 gescheiden inzameling van huisvuil Eerste concert Ars Musica Tholen bespaart 27 mille door afschaffen tuinonderhoud be jaardenwoningen Drie Thoolse muziekkorpsen winnen eerste prijs op concours Slopje in Poortvliet moet ver licht blijven PTT Post neemt nieuw voor- sorteercentrum Bergen op Zoom in gebruik Tholen bekijkt leningen aan bedrijven opnieuw Bloeispreiding centraal op voorlichtingsavond Bloe- vantho Damclub De Eendracht heeft pendeldienst voor Russen Agressief spel Noad '67 loond met overwinning be- MET ZIJN DADEN TE KENT ZICH DE MENS Dit nummer pagina's bestaat uit 20 Gedeputeerde J.I. Hennekeij opent donderdag 21 november de verbrede en geheel vernieuwde weg van Poortvliet naar St. Anna land. Van de 6700 meter lange ver binding door de Weihoek is 4200 meter voorzien van een betonver- harding en 2500 meter van asfalt. Er was al eerder een gescheiden fietspad aangelegd, zodat de rou te nog veiliger geworden is. De kruispunten bij de Engelaarsdijk en de Kleine Dijk zijn eveneens verbeterd. Op tien onderdelen werden zijn petit fours frangaise en moscovi- sche tulband beoordeeld door de jury. André kreeg er 4x8, 4x7 en 2x6 voor, waarmee hij 1 punt voor bleef op zijn naaste concurrent. "Je moet iets extra's kunnen bren gen bij zo'n kampioenschap, an ders doe je niet mee", vertelt de jonge banketbakker. "Zo had ik bij de petit fours - harde Wener koekjes met crème en fondant, ovaal en vierkant - stukjes aman del gebruikt. Dat is veel moeilij ker dan zonder. Op de tulband - een cake met vruchten - had ik molentjes met vlaggetjes gedaan." Twee jaar geleden deed André van Poortvliet voor het eerst mee aan wedstrijden. Dat waren de Zeeuws-Brabantse kampioen schappen banketbakken. Hij werd derde, maar dit jaar eiste hij de eerste plaats in Goes voor zich op. Daarmee klasseerde André zich automatisch voor de nationale kampioenschappen, dinsdag en woensdag in de m.t.s. van Wage- ningen. Dat werd vijf uur aan één stuk onder hoogspanning werken, op de vingers gekeken door jury leden en belangstellenden. "Je kreeg er gewoon hoofdpijn van, want de bakkersmuts moest na tuurlijk ook op." De nationale jeugdvakwedstrij- den voor de bakkerij worden ge organiseerd onder auspiciën van het genootschap voor de bakkerij. Er waren totaal 7 klassen, waarbij André in de categorie eerste be diende banketbakkers meedeed, waarvoor hij juist deze zomer slaagde. Na 2 jaar l.t.s. in St. Maartensdijk bezocht hij de l.t.s. in Goes, waar de richting consumptieve techniek te volgen is. Dat was een hele opoffering: als 15-jarige kwart voor zes uit je bed om met de bus en de trein je school te bereiken. Inmiddels werkt de St. Annalan- der weer al 3 jaar bij Spaapen in Roosendaal, welk bedrijf hij ook per bus en trein bereikt. Daarom is hij steeds aan de dagdienst ge bonden. Als broodbakker zou dat moeilijk kunnen, maar als ban ketbakker is dat geen probleem. Eén dag per week gaat hij nog naar school in Goes, waar hij op Groot Stelle de opleiding voor eerste gezel brood en banket volgt. André bakt liever banket dan brood. "Je maakt gewoon echte kunstwerken. Zo heb ik pas mijn eerste bruidstaart mogen maken, voor mijn ploeggenoot André van Ast, met wie ik bij WHS voetbal. Voor vaderdag bracht ik voor mijn vader een taart mee in de vorm van een overhemd. Dat zijn prachtige dingen om te maken." Ook in de Reehorst was er veel moois te zien. Behalve de werkstukken van de deelnemers waren er ook nog voorbeeld etalages ingericht. "Het zag er al lemaal buitengewoon verzorgd uit", zegt André. Over een eigen zaak denkt hij voorlopig nog niet. "Ik heb al twee keer uitstel van militaire dienst gehad, dus dat zal er binnenkort toch aankomen. Mogelijk dat ik ook nog verder wil met de opleiding. En met een eigen zaak heb je weinig vrije tijd. Dan komt er van het voetballen bij WHS niet veel meer", aldus nationaal kampioen banketbak ken André van Poortvliet. Zijn ouders zijn trots op het resul taat van hun zoon. Zeker moeder Van Poortvliet die uit een bak- kersgezin(Wessels) in Poortvliet komt. Nationaal kampioen banketbakken André van Poortvliet uit St. Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1