Gemeentebestuur mag lpg-pomp in Poortvliet gaan sluiten SGP vindt tribunes dorpshuis niet passen bij begrafenissen Vrijgeefknop is essentieel onderdeel veiligheid Geen geld Benegora Gesloten in verband met de opening... Sociaal verlof bij gemeente Onderhoud van brandblussers taak gemeente SGP is tegen Tegen haar wil Versluys: in multifunctioneel gebouw genoegen mee nemen Donderdag 24 oktober 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De gemeente Tholen mag de lpg-pomp van Cebeco aan de Paasdijkweg in Poortvliet sluiten. Voorzitter dr. Veringa van de afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State wees het verzoek van Cebeco om het besluit van de gemeente te schorsen, donderdag af. Volgens b en w was de veiligheid in het geding door het ontbreken van een vrijgeefknop. Bevreemding Misser ambtenaar Proefproces Vier lpg-pompen Verkoop Dorpshuis de Vossenkuil in Oud-Vossemeer krijgt een fikse opknapbeurt. De gemeenteraad stelde maand agavond 668.000 gulden beschikbaar voor. Hierin is ook de verbouwing van het wijkgebouw van het Groe ne Kruis tot bibliotheek begrepen. Hoewel de raad unaniem instemde met de grote verbetering, waren er toch nog verschillende kanttekeningen. Woonzorgproject Gebruiksvriendelijk Korte termijn politiek Verwonderd Radicaal Rechts de lpg-pomp en links de benzine- en dieselpomp bij het autobrandstofstation van Cebeco aan de Paasdijkweg in Poortvliet. Gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx geeft aan, dat het college eerst de schriftelijke stukken af wacht voordat er tot actie overge gaan wordt. De raadsman van Cebeco, mr. P.J.L.J. Duijsens, heeft vrijdag een brief aan het college geschreven naar aanlei ding van de uitspraak. Hij neemt ook aan, dat b en w vooralsnog SGP-raadslid A. Kersbergen sprak maandagavond in de Thoolse ge meenteraad zijn waardering uit aan het adres van b en w. Hij was blij dat op zijn verzoek de contro le van het brandblusapparaat in de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse alsnog door de ge meente betaald wordt. "Gelukkig is controle niet afhankelijk van de voorwaarden van de brandverze kering", zei Kersbergen. "Het staat in de brandbeveilingsveror- dening." WD-raadslid J.L, van Gorsel ver baasde zich erover dat het nog niet eerder gebeurd was en dat b en w zelfs een eerder verzoek van de school hadden afgewezen. Ge zien de brandbeveiligingsverorde ning moeten toch de brandblusapparaten in alle open bare gebouwen gecontroleerd worden, meende Van Gorsel. "Dat gebeurt ook", antwoordde de burgemeester. De oorzaak dat de school in Scherpenisse overgeslagen is, bleek niet te achterhalen. Wellicht dat het verband houdt met de re geling, dat tot 1985 het onder houd van brandblusapparatuur een taak van de gebruiker van de bruikleenschool zoals de Groen van Prinstererschool was. De school krijgt nu nog 250,08 van de gemeente over de periode 1985 t/m 1991. De Thoolse SGP is tegen het ont werp van de regionale paragraaf 1992 van het samenwerkingsver band Welzijnszorg de Bevelan- den/Tholen. Raadslid A. Kersbergen liet dat maandaga vond weten tijdens de Thoolse raadsvergadering. Hij wees erop, dat in het ontwerp een bijdrage is opgenomen aan de stichting 'Te gen haar wil' waar tegen de SGP principiële bezwaren heeft. niet tot daadwerkelijke sluiting zullen overgaan. De redenen van de afwijzing zullen mogelijk over vijf tot zes weken bekend worden. Het schorsingsverzoek is een soort kort geding, maar de bo demprocedure blijft overeind. Een uitspraak daarover kan nog vele maanden uitblijven, maar gezien de beslissing van donderdag kan de lpg-pomp toch gesloten wor den. Uit een briefwisseling tussen de gemeente en de milieu-inspectie blijkt, dat de milieu-inspectie de initiatiefnemer is voor sluiting van de lpg-pomp. Na de vorige week gemelde bespreking van 4 juni tussen gemeente, milieu inspectie en Cebeco, schreven b en w 14 juni een brief aan de milieu inspecteur, waarin o.a. vermeld wordt: 'Op 4 juni hebben wij een gesprek gehad met uw medewerker, de heer Wevers en vertegenwoordi gers van Cebeco. Tijdens dit ge sprek is door Cebeco een oplossing aangedragen.(toezicht door buurman K.C. Dekker-red) Uw medewerker kon zich in die oplossing vinden en zou indien Cebeco de aangedragen oplossing zou uitvoeren, het station als be mand aanmerken. Het probleem met betrekking tot Cebeco is dan dus van de baan; zij komt dan te gemoet aan de bezwaren op grond waarvan u sluiting eiste. De reden voor uw beroepschrift is hiermee in feite komen te vervallen. Toch gaf dhr. Wevers te kennen, niet be reid te zijn te bevorderen dat u uw beroepschrift intrekt. Dat be vreemdt ons zeer. n.„ Op deze wijze worden zowel uw dienst, Cebeco, de gemeente als de Raad van State gedwongen nog onnodige tijd en energie in een zaak te steken die al is opgelost. Wij nemen aan dat uw beroepschrift puur een milieu-, belang diende. Dat is ons inziens nu bereikt door de acties die Ce beco zal ondernemen en die uw instemming hebben. Gezien het bovenstaande verzoeken wij u met klem uw beroepschrift in te trek ken.' Tot zover de brief van b en w van Tholen op 14 juni aan de milieu inspecteur. Gezien die brief doet de houding van de gemeente voor de Raad van State vreemd aan. In Den Haag werd ontkend dat er 4 juni een accoord zou zijn, maar op 14 juni onderschrijven b en w wel dat er een oplossing is. Er wordt zelfs geprikkeld gereageerd op het feit dat de milieu-inspectie het be roepschrift niet wilde intrekken en gesuggereerd wordt, dat de milieu-inspectie nog andere dan milieubelangen op het oog had voor sluiting van de Poortvlietse lpg-pomp. "Dat meenden wij toen", zegt wethouder J. van der Jagt desge vraagd over de brief van 14 juni. Hij spreekt over 'een misser van een ambtenaar van de milieu inspectie' want na de brief toog hij naar Middelburg voor een ge sprek. "Daar is me te verstaan ge geven, dat er een vrijgeefknop bij een lpg-pomp aanwezig moet zijn." a. Volgens ambtenaar L.T. Steen- poorte van de gemeente Tholen is tijdens de bespreking van 4 juni niet zover op de details ingegaan dat over de vrijgeefknop gespro ken is. "Strijdpunt was het onbe mand station en dat was met de inschakeling van dhr. Dekker op gelost. Overigens reageerde Cebe co pas na anderhalf jaar met dit voorstel op ons verzoek." Later kwam naar voren, dat er bij Dekker een vrijgeefknop moet ko men. "Cebeco kwam op zijn woorden terug", aldus Steenpoor- te. "Een vrijgeefknop bij Dekker wilde men niet. Dat zou hem te veel in zijn bedrijfsvoering storen, terwijl eerder verzekerd was, dat er altijd wel iemand was." Volgens Steenpoorte wordt de uit spraak van de Raad van State over de Poortvlietse pomp landelijk als een soort proefproces gezien. Hij geeft aan, dat de milieu-inspectie streng toeziet op de voorschriften ten aanzien van lpg-pompen. Op Tholen zijn er lpg-pompen in Tholen, Oud-Vossemeer, St. An- naland en Poortvliet. Zowel in Poortvliet als in Oud-Vossemeer gaat het om een creditcard-station waar men dag en nacht kan tan ken. Volgens Steenpoorte dient de vrijgeefknop ook in Oud- Vossemeer aanwezig te zijn. Voor de bediening is iemand nodig, zo dat men 's nachts niet zou kunnen tanken. Wanneer het Poortvlietse lpg- station zou worden gesloten, is er in de route Stavenisse, St. Maar tensdijk, Scherpenisse, Poortvliet geen enkele mogelijkheid meer om autogas te tanken. Cebeco-directeur J. de Boer is be nieuwd naar de motieven van dr. Veringa, de voorzitter van de af deling Geschillen van Bestuur van de Raad van State. Afhankelijk daarvan bekijkt hij of de Poort vlietse vestiging wel gehandhaafd kan worden. "In het kader van het vestigingsbeleid van Cebeco heroriënteren we ons over de vesti ging Poortvliet. Primair is dat een verlengstuk van de boerderij en met het zeer goed lopende brandstofstation vormde dat een economisch verantwoorde een heid. Wanneer er delen uit wegval len, wordt handhaving moeilijker. Sluiting van de lpg-pomp doet af breuk aan het geheel", aldus di recteur De Boer. Volgens hem zijn er zowel van binnen als buiten het eiland gega digden voor het brandstofstation. Er is ook nog een loods aanwezig die deze zomer nog is gebruikt voor het ontvangen van granen. Autobedrijf J.C.L. Niemantsver- driet uit de Molenstraat in Poort vliet, die al verschillende pogingen heeft gedaan om een be tere vestigingsplaats te krijgen, Het gemeentebestuur van Tholen wil de vereniging Benegora Leef milieu geen subsidie voor 1992 verlenen. Ook in het verleden zijn subsidieverzoeken steeds afgewe zen, omdat een meerderheid van het'college een bijdrage aan de Zeeuwse Milieufederatie voldoen de vindt. Wethouder P. van Schet sen wil Benegora wel steunen. De gemeenteraad beslist maandag. Dan begint de openbare vergade ring 's middags om twee uur met de behandeling van de gemeente begroting. Verder komen aan de orde de meerjarenraming 1993-1995 en voorstellen om een aantal belastingen en tarieven te verhogen met ingang van 1 janua ri. Dat betreft de hondenbe lasting, lijkbezorgingsrechten, afvalstoffenheffing/reinigings rechten, tarieven van zwembaden, sportzalen, dorpshuizen, vereni gingsgebouwen en peuterspeelza len. Tenslotte wordt de raad gevraagd accoord te gaan met de nota 'Het welzijn in Tholen een kwestie van evenwicht'. Goedkeuring milieutaken. Gede puteerde staten van Zeeland heb ben de gemeenschappelijke regeling samenwerkingsverband uitvoering milieutaken Zuid- Beveland en Tholen goedgekeurd. zegt desgevraagd, dat hij in het verleden wel gesproken heeft met Cebeco. "Ik vind het overigens verwonderlijk dat Cebeco deze zaak bij de Raad van State verlo ren heeft. Dat valt me tegen. Ver plaatsing van mijn bedrijf van de Molenstraat naar de Paasdijkweg zit er echter niet meer in. Finan cieel is dat niet haalbaar omdat ik aan de Molenstraat al zoveel voorzieningen heb aangebracht. Er is veel geïnvesteerd in vloeistof dichte vloeren van de garage en de showroom met daarbij nog een olie/waterafscheider. Ik ben daar mee het verste van het eiland", al dus Niemantsverdriet. Hij staat nog wel voor de afweging of het aanbrengen van vloeistofdichte bestrating bij de benzinepompen financieel-economisch verant woord is. In Poortvliet zijn vier punten waar men kan tanken. De raadsleden P. van Belzen (RPF/GPV) en W.C. van Kempen (CDA) willen het invoeren van so ciaal verlof bij de gemeente Tho len alsnog bespreekbaar maken. Dat bleek maandagavond tijdens een discussie over de vaststelling van de verordening betaald ouder schapsverlof, waarover Van Bel zen in september vragen had gesteld. Hij wees daarbij op de verordening sociaal verlof in de gemeente Bunschoten, die om principiële redenen geen regeling betaald ouderschapsverlof wilde. Overigens kan men daar desge wenst wel onbetaald ouderschaps verlof krijgen. Volgens Van Belzen zou de be hoefte aan sociaal verlof kunnen toenemen. Hij was benieuwd of de regeling voor ouderschapsver lof werkverruimend zou zijn. De burgemeester liet weten, dat nog niet één Thoolse gemeente ambtenaar van de regeling voor ouderschapsverlof gebruik had gemaakt. Hij maakte Van Belzen er nog op attent dat het experi ment inmiddels omgezet is in een definitieve regeling. Van Kempen bracht naar voren, dat sociaal verlof een bredere be tekenis heeft dan ouderschapsver lof. Hij wilde daar een andere keer op terugkomen, waarbij Van Belzen zich aansloot. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 1 p vrijdag en zaterdag geopend 1 De gerenommeerde vLL j hziEEUWEN LIJSTENMAKER U ZJUSTWERK V°°'he' eiland Tholen Advertentie I.M. 'Op 7 november is het postkantoor de hele dag gesloten in ver band met de opening'. Dat staat te lezen op een papier aan het loket op het postagentschap in de Oudestraat te Sint- Maartensdijk. 'Gesloten in verband met de opening'? Spreekt dat elkaar niet tegen?, vragen veel bezoekers zich af bij het lezen van de tekst. Hoe zit dat nu eigenlijk. In ieder geval zo. Bijna iedereen maakt er wel een opmerking over. Dat zegt het meisje aan het loket. "Eigenlijk moet er staan: Gesloten in verband met de opening van de winkel. Maar dan wordt het zo lang en kan het niet meer op het papier." De winkel? Welke winkel? O ja, de winkel waar bij het postagentschap van de PTT is ondergebracht. In de ju welierszaak en kantoorboekwinkel van Van der Maarl. Die zit op de Markt en is door een muur gescheiden van de ruimte waar de post huist, aan de Oudestraat. Die twee moeten verbonden worden. En als alles klaar is, komt er een opening. Van de win kel. Op die dag is het postagentschap dicht. Volgens directeur C.J. Heijnsdijk van PTT Post in Bergen op Zoom heeft Van der Maarl toestemming gekregen om het posta gentschap 1 dag te sluiten. "Dat gebeurt bij hoge uitzondering. Op die dag wordt de laatste hand gelegd aan de verbouwing, 's Morgens ligt de boel nog overhoop en 's middags wanneer de nieuwe route in de winkel klaar is, wil hij daar een officieel tint je aan geven. De winkelier wil natuurlijk zijn winkel zo lang mogelijk open houden." Volgens Heijnsdijk worden grote klanten van de post in Sint- Maartensdijk in een brief op de hoogte gesteld van het feit dat het agentschap op donderdag 7 november dicht is. Ze mogen de post op woensdag 6 november brengen in het voormalige post kantoor aan de Noordpoort. Het gaat hierbij om ondermeer banken, gemeente, Thoolse scholengemeenschap. "Particulie ren zullen die dag naar elders moeten. We hebben het bewust al lang van tevoren aangekondigd zodat mensen er rekening mee kunnen houden," aldus Heijnsdijk. De toegang van het posta gentschap aan de Oudestraat komt te vervallen. PTT-klanten moeten via de Markt door de winkel naar het loket. Na de ope ning van de winkel is het postagentschap niet meer gesloten. De noodstopknop en het bord dat verwijst naar toezichthouder K.C. Dekker bij de lpg-pomp. Zo maakte SGP-raadslid A. Kers bergen bezwaar tegen het toneel achtige karakter van de grote zaal. Hij vond dat het dorpshuis func tioneel en toegankelijk voor be grafenissen dient te zijn. "Daarom moeten de tribunes zo danig aangekleed worden, dat de zaal zonder bezwaar gebruikt kan worden voor begrafenissen", al dus Kersbergen. Wethouder J. Versluys antwoord de, dat de tribunes bij begrafenis sen aan de kant blijven staan. "In een multifunctioneel gebouw moet je daar genoegen mee ne men. In een dorpshuis dat voor verschillende doeleinden gebruikt wordt, blijf je houden dat men zich ergens aan stoort", zei de wethouder. I.C. Moerland noemde de verbete ring van de Vossenkuil 'een vrij duur project'. "Maar het zal het wel waard zijn", meende de PvdA-fractievoorzitter. Hij vond het jammer, dat er geen ruimte opgenomen is voor het toe komstig project verzorgd zelfstan dig wonen. Dit in verband met de kosten. B en W willen echter eerst de ervaringen in Stavenisse af wachten, voordat er elders wat ge beurt. Ook J.L. van Gorsel uitte daar zijn zorgen over. De reservering was verdwenen. Het WD- raadslid meende dat in Oud- Vossemeer een praathuisje achter wege gebleven was in verband met de komst van een woonzorgcen trum. Wethouder Versluys bestreed dat. "Oud-Vossemeer heeft geen praathuisje gewild. Dat heeft niks te maken met het woon zorgproject. De reservering voor het project zelfstandig verzorgd wonen staat ook buiten de verbe tering van de Vossenkuil", zei Versluys. Volgens de plannen van het ge meentebestuur moet het Vosse- meerse dorpshuis gebruiksvriendelijker worden. De buitenkant vertoont mankemen ten: het voegwerk, de goten en boeiboorden dienen vernieuwd te worden. Herstel van houtrot is no dig, evenals de zoutuitslag op de muren van de bibliotheek. Stoep en bordes zijn toe aan een beurt, de elektrische installatie is onvol doende en de parketvloer in de grote zaal moet vernieuwd wor den. De beheerscommissie wil de gor dijnen in de diverse ruimten ver vangen en er dienen nieuwe tafels te worden aangeschaft. Op het verlanglijstje staat voorts een lambrizering in de hal en de gar derobe, een belinstallatie in de di verse vergaderruimten, een containerruimte en verbetering van de kleedruimte achter het toneel. De bejaardensoos van de boven verdieping gaat naar de begane grond, waar nu de bibliotheek is gevestigd. De bibliotheek kan na de verbouwing in het Groene Kruisgebouw komen. Dat pand - op erfpachtsgrond van de ge meente gebouwd - wordt om niet overgedragen aan de gemeente. Anders zou dat in 2006 toch ge beuren. De benedenverdieping van het woonhuis bij het wijkge bouw wordt geschikt gemaakt voor zuigelingen- en kleuterbu reau e.d. Van Gorsel vond het hard nodig het beschikbare geld. De verbete ringen aan de voorgevel en het dak zijn essentieel. Nieuwbouw zou een financiële aderlating bete kenen, maar op langere termijn misschien verstandiger zijn. Nu is het korte termijn politiek", zei Van Gorsel op persoonlijke titel. Als aanbeveling gaf hij mee om de muur tussen de huidige biblio theek en de foyer te doorbreken. "B en W zeggen dat zoiets tech nisch moeilijk is, maar tegen woordig zijn er toch legio mogelijkheden. Je krijgt straks de situatie dat er ouderen in de soos zitten en in de foyer. Met een lichtvenster of een deur in de muur schep je visueel een verbin ding", zei Van Gorsel. Hij adviseerde b en w om voor de verbouwing tot een goede plan ning met de beheerder te komen, zodat in april 1992 alles gereed is. P. van Belzen reageerde verwon derd op het betoog van zijn libera le buurman. "Of het zijn nieuwe geluiden of de VVD is een gesple ten fractie, want in de welzijns- commissie was J. v.d. Heuvel vol lof over het plan", zei het RPF/GPV-raadslid. Hij was het overigens met Van Gorsel eens, dat er mogelijkheden ingebouwd moeten worden om het dorpshuis ook voor de toekomst functioneel te laten blijven. "Ik zou heel goed luisteren naar de beheerscommis sie", zei Van Belzen. Wethouder Versluys zei ook ver wonderd te zijn over de bijdrage van Van Gorsel. "Het dorpshuis in Oud-Vossemeer helemaal nieuw bouwen, is financieel onaccepta bel. Ook wat route betreft, zou een puist aan het gebouw niet zo logisch zijn. Wanneer Van Gorsel ook de toneelzaal tegen de grond wil slaan, dan praat je niet over 1 miljoen of 1.2 miljoen, maar veel meer." De wethouder bestreed, dat er bij de verbouw van het voormalige gemeentehuis tot dorpshuis destijds een krappe .begroting ge weest zou zijn. "Ik was toen zelf raadslid en er hoefde niet bezui nigd te worden. Toen de tribunes niet deugdelijk bleken, zijn er nieuwe gekomen. De Vossenkuil is dus best aan zijn trekken geko men en nu is die aan een grote beurt toe." Volgens Versluys had Van Gorsel de tekening niet goed bekeken ge zien zijn pleidooi voor het door breken van de muur tussen de huidige bibliotheek en de foyer. "Er komt een gat van ruim 3 me ter tussen de bibliotheek en de foyer. Met de huidige fundering is een andere opzet niet verant woord. Er is een duidelijk stand punt over de draagbalk en de verbinding", zei de wethouder. Wat het jeugdwerk op de zolder van de Vossenkuil betreft, liet hij nog weten, dat de accommodatie daar onlangs op een grootscheep se manier is aangepakt. Van Gorsel erkende dat het plan voor de oudbouw en de foyer een hele verbetering was. "Wanneer je het echter goed en radicaal wilt oplossen, moet je volledige nieuwbouw toepassen. Dat had wethouder Versluys ook kunnen weten. Sinds 1974 ben ik gemeen telijk vertegenwoordiger in de be heerscommissie en dit plan is een aanzienlijke verbetering, wat we toejuichen, maar u bent hiermee niet van de kostenpost de Vossen kuil af", voorspelde de VVD- fractieleider. Als persoonlijke aanbeveling gaf hij b en w nog mee om aandacht te schenken aan de verbinding tus sen bejaardensoos en foyer. Dat achtte hij essentieel voor een functioneel gebouw. Wethouder Versluys meende dat alles voldoende was bekeken. Op vragen van mevr. J.M. Deurloo- van Broekhoven meldde hij nog, dat de Vossenkuil in maart en april dicht gaat voor de interne verbouwing. Daarna komt de ver huizing van het kruiswerk aan bod. "Er is een heel strak pro gramma opgesteld", zei de wet houder. In 1976 opende de toenmalige burgemeester J.E. van Boeijen dorpshuis de Vossenkuil in het voormalige gemeentehuis. Op de achter grond het Ambachtsherenhuis. Na 15 jaar is het dorpshuis aan een fikse opknapbeurt toe. om de Vossenkuil te verbeteren. zou je op sommige punten hele- besluiten. Toen destijds het dorps- gedaan, want er was een beperkt "Wil je het echt goed doen, dan maal tot nieuwbouw moeten huis is gebouwd, zijn er concessies budget. Ze moesten woekeren met

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 9