Woningbouw in 1992 Automatisering kaartverkoop PSD Honderdveertig kinderen actief rondom de bijbel in de vakantie Eeuweling overleden Dominees voor EO Voorlichting Bloevantho IN BEHOEF RVG en milieu Donderdag 24 oktober 1991 Leegstand Zeeuws-Vlaamse gebruikers van de veerverbindingen over de Westerschelde hebben sinds 1 oktober een nieuw legitimatie bewijs nodig als zij voor extra korting op de veertarieven in aan merking willen komen. Nieuwbouw WKZ-betaal pas Andere veergebruikers Folders ('OM M ISSI ES Predikant voor Gereform. Kerken Tholen/Poortvliet ABDIJ Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat in 1992 meer nieuwe gesubsidieerde woningen kunnen worden gebouwd dan in voorgaan de jaren. Het college komt tot deze conclusie doordat een halt is toegeroepen aan de groei van het aantal leegstaande woningen en omdat ver wacht wordt dat de behoefte aan nieuwbouw de komende jaren zal toenemen. Dit valt opte maken uit de pas ver schenen notitie woningbouw 1991, waarin de woningbouw- programmering voor 1992 is op genomen. De notitie is voor commentaar toegezonden aan de Zeeuwse gemeenten. Tot op heden verdeelde het rijk de voor de woningbouw beschikba re gelden tussen de gemeenten na van provincies een bindend ad vies te hebben gekregen.In de rijksregelgeving over de woning bouw zal met ingang van 1 januari 1992 veel veranderen. Zo krijgen gemeenten met meer dan dertig duizend inwoners vanaf die da tum de financiële middelen rechtstreeks van het rijk. De ge meenten Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Goes worden dan te vullen. Zij zullen er wel rekening mee moeten houden dat het rijk de gelden die oorspronkelijk be doeld waren voor ingrijpende wo ningverbetering heeft toege voegd aan het budget voor nieuwbouw. zelf, zoals dat heet, budgethou der. Als deze gemeenten de hun toegekende middelen voor dat jaar niet volledig gebruiken mo gen ze 50% van dat bedrag spa ren. De rest van het geld gaat terug naar het rijk. Voorheen ging al het overgebleven geld terug naar het rijk. Het rijk maakt geen onderscheid meer tussen aparte bedragen voor sociale huurwoningen, premiekoop-A woningen en in grijpende verbeteringen. Vol staan wordt met de toewijzing van een budget voor de sociale sector en een budget voor de marktsector. Als gevolg van deze wijzigingen hebben de grotere Zeeuwse ge meenten in de toekomst meer mogelijkheden hun eigen beleid in I EÜWS De afgelopen periode zijn minder nieuwe huizen gebouwd dan voorheen. Het gevolg was dat woningzoekenden meer een be roep moesten doen op bestaan de huizen. Het aantal woningzoekenden is gegroeid doordat meer mensen in Zeeland zijn komen wonen dan dat er vertrokken zijn. In de notitie wordt tot slot vastgesteld dat "de effecten van maatregelen ter bestrijding van leegstand en sloop van invloed zijn geweest". Bedoeld wordt dat de gemeen ten Vlissingen, Goes en Sas van Gent grootscheepse plannen uit voeren waarbij tegelijkertijd veel woningen worden opgeknapt of gesloopt. Dit alles brengt met zich dat de leegstand is teruggelopen. Behalve het teruglopen van de leegstand en de lichte stijging van het inwoneraantal is van be lang dat de zogeheten zelfstan digheidsgraad van mensen toe neemt. Zo wordt er vanuit gegaan dat in de leeftijdsgroep van 25 - 64 jaar meer vraag is naar woningen. Volgens de notitie woningbouw komt dat door het aantal echt scheidingen. Het is nu voor het eerst dat dit ge geven een rol speelt in de planning voor nieuwbouw. Ouderen, 65-plus, blijven steeds langer zelfstandig wonen. Dat komt doordat er meer mogelijkheden zijn om, als dat nodig is, hulp in huis te krijgen èn doordat er steeds minder plaatsen beschik baar komen in de verplegings- en verzorgingstehuizen. Het is bekend dat jongeren van 18 - 24 wel zelfstandig willen wonen maar dat dat vaak niet lukt door dat ze te weinig geld hebben. Dat maakt cijfers ongewis, daarom wordt met deze leeftijdsgroep geen rekening gehouden. Hoe de precieze verdeling van weningen over de Zeeuwse ge meenten er uit gaat zien is half december bekend. Dan hebben de gemeenten hun bouwplannen ingediend en is de notitie wo ningbouw besproken in de pro vinciale commissie volkshuis vesting en in de statencommis sie ruimtelijke ordening. hi De waardekaart voor rij- of voer tuigen voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, of kort weg WKZ, zoals het ligitimatiebe- wijs wordt genoemd, is van kunststof en heeft dezelfde afme tingen als een betaalpas of credit card. De WKZ wordt voorzien van de pasfoto van de houder en en kele persoonlijke gegevens, zoals de naam en het adres. De pas kost vijftien gulden en is twee jaar gel dig. De WKZ kan alleen schriftelijk en via speciale formulieren worden aangevraagd bij het hoofdkantoor van de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland, Prins Hendri- kweg 10,4382 NS Vlissingen. De aanvraagformulieren zijn verkrijg baar op de aanlegplaatsen van de veerboten: in Vlissingen, Bres- kens, Perkpolder en Kruiningen. Bij de aanvraag moeten een pas foto en een uittreksel uit het per soonsregister van de woonge- meente worden ingediend. Het uitreksel mag niet langer dan een maand oud zijn. Wie nog de beschikking heeft over 20- of 40-vaartenkaarten, die zijn aangeschaft tussen 2 ja nuari 1990 en 5 mei 1991, kan die opgebruiken tot en met 31 de cember van dit jaar. Voor Zeeuws-Vlamingen geldt dat zij zich daarbij uitsluitend met de WKZ kunnen legitimeren. Al leen op die manier kunnen zij aan spraak maken op de extra korting die voor hen geldt. De oude legitimatiebewijzen zijn per 1 oktober vervallen. Overigens gelden de 20- en 40-vaartenkaarten ook voor an dere veergebruikers tot het eind van het jaar. Alleen hebben zij daarbij geen legitimatiebewijs nodig. Na nieuwjaar wordt restitutie ver leend op het niet verbruikte deel van de 20- en 40-vaartenkaarten. Tegen die tijd zijn daarvoor bij de bemande loketten van de kaart verkoopformulieren beschikbaar. De formulieren moeten worden ingediend bij het provinciehuis in Middelburg. De WKZ kan niet alleen als legiti matiebewijs worden gebruikt, maar ook als betaalpas. Op de kaart kan namelijk een be drag worden gestort, waarvan per overtocht steeds het ver schuldigde tarief wordt afge schreven. De afschrijving gaat nu via de kaartverkoper. Binnenkort kan het ook via de betaalauto maten. De WKZ kan tot 1000 gulden wor den volgestort. Geldboekingen kunnen alleen via de bemande kaartverkoop worden gedaan en steeds in bedragen van 100 gul den of een veelvoud daarvan. Het hoogste bedrag dat in een keer kan worden gestort is 900 gulden. Het is niet de bedoeling het geld te storten bij de vijftien gulden aan schafkosten WKZ. Het 'veergeld' kan alleen via de bemande kaart verkoop worden geïnd. Afhankelijk van de hoogte van de bijstandswet. Een inwoonster van de gemeente Hulst is het niet eens met een beslissing van haar gemeentebestuur. Donderdag 24 oktober, om 9.30 uur, behandelt de voorzitter van gedeputeerde staten een be zwaarschrift, ingevolge de wet Arob, ingediend door een inwo ner van Middelburg. De Middel burger is het niet eens met de eerdere negatieve beslissing van de voorzitter van gedeputeerde staten op zijn verzoek tot spoedshalve algemene bijstand. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt dinsdag 29 Oktober om 10 uur een beroep schrift ingevolge de algemene Om 10.20 uur dezelfde dag buigt de tweede kamer uit g.s. zich over een beroepschrift van een inwo ner uit Oostburg. In deze zaak gaat het om een uitkering wet in komensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers. De Oost burger is het niet eens met een er- dere beslissing van zijn gemeen tebestuur. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg. Hl storting op de kaart, komt de houder in aanmerking voor een hoge of lage korting. Is de stor ting 100 gulden, dan treedt het lage kortingstarief in. Wie 200 gulden of meer op de WKZ stort, heeft daarmee automatisch recht op de hoge korting. Wie in eerste instantie 200 gulden of meer op de kaart boekte, maar na verloop van tijd 100 gulden bij stort, verliest daarmee het recht op de hoge korting. De laatste storting is bepalend voor de hoogte van de korting. Op de betalingsapparatuur op de veerpleinen verschijnt bij betaling WKZ H als iemand in aanmerking komt voor de hoge korting en WKZ L voor de lage korting. Veergebruikers die niet in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen of Zeeuwsch-Vlamingen die geen WKZ aanvragen, worden aange merkt als andere veergebruikers. Ook voor hen is een speciale pas voor de automatische kaartver koop beschikbaar: de WKN (waardekaart normaal). De WKN is twee jaar geldig en gratis verkrijgbaar bij de bemande kaartverkoop op de veerpleinen. Stortingen op de kaart moeten eveneens via het bemande loket. Net als bij de WKZ geldt dat bij stortingen van 200 gulden of meer recht ontstaat op een hoge korting en bij stortingen van 100 gulden op de lage korting. Overi gens zij vermeld, dat de reductie voor de Zeeuws-Vlamingen bij ge bruik van een WKZ hoger is. De WKN is alleen een vervangend betaalmiddel en dus niet tegelijk legitimatiebewijs, zoals bij de WKZ. Wie als andere veergebruiker nog een 20- of 40-vaartenkaart heeft op te maken, heeft daartoe ook de gelegenheid tot en met 31 de cember, waarna op het niet ge bruikte deel restitutie wordt opengesteld. Pas als de vaartenkaart op is of niet meer geldig, is een WKN no dig voor wie frequent wil overva ren. Tot nu toe zijn 10.000 WKZ's en rond 17.000WKN'suitgegeven. Wie maar eens zo nu en dan van de veerboten gebruik maakt, kan via de bemande kaartverkoop te gen het normale tarief een kaart je kopen. Voetgangers, fietsers, brommer rijders en inzittenden van voer tuigen worden gratis overgezet. Hetzelfde geldt voor een karretje achter de fiets, kinderwagens, rolstoelen en voor invalidenwa- gens met of zonder motor en zon der kentekenbewijs. Vrijdag 25 oktober zijn er extra vergaderingen van statencom missies. Om 10.00 uur wordt in een ge combineerde vergadering van de commissies bestuurszaken en economische zaken de algemene vergadering van aandeelhouders n.v. Delta Nutsbedrijven van 13 december 1991 voorbereidt. In de gecombineerde vergadering van bestuurszaken en waterstaat en verkeer, 13.00 uur, wordt de tolheffing op de Zeelandbrug be sproken. Op de agenda van de eerder aan gekondigde vergadering van de commissie bestuurszaken, aan vang 10.00 uur, staat onder meer het volgende: financiële evaluatie van de reorganisatie, ontwikkelin gen begroting 1992 (najaarsnota) en het aangepast concept milieu programma 1992, De vergaderingen zijn openbaar, beginnen met spreekrecht voor het publiek en worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42 te Middelburg. De vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9 te Mid delburg. Folders over het hoe en wat van de WKZ en de WKN zijn verkrijg baar op de aanlegplaatsen van de veerboten en bij het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. H Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 De Gereformeerde Kerken in Tho- len en Poortvliet krijgen zondag 17 november weer een eigen predi kant. Kandidaat Pieter Jan de Buck wordt dan bevestigd door ds. Sjouke Bruining uit Middel- harnis. De bevestiging en intrede in de kerk aan de Doelweg in Tho- len is 's morgens om tien uur; de intrededienst in de kerk aan het Zuidplantsoen in Poortvliet is 's middags om half drie. Ook in de ze tweede dienst zullen beiden voorgaan. Studieclub Bloevantho houdt van avond om half acht in de Welle- vaete een voorlichtingsbijeenkomst over droogbloemen. Dhr. J. Eijking van de Dienst Landbouw Voor lichting uit Lisse zal iets vertellen over een aantal specifieke bolge wassen. Ook zal hij aandacht besteden aan aconitum en pioen rozen. Hierbij worden dia's ver toond. Dhr. Heidkamp van ABN/AMRO zal vervolgens ingaan op de finan ciële mogelijkheden bij het begin nen van een kweekbedrijf van vaste planten. In de Thoolse gemeenteraad kwam maandagavond het subsi dieverzoek van Bloevantho ter sprake. In 1990 had de studieclub een éénmalige startsubsidie gekre gen, maar jaarlijkse subsidiëring acht het gemeentebestuur niet ge wenst. Vorig jaar waren b en w daar uitdrukkelijk van uitgegaan. VVD-raadslid J.L. van Gorsel ging daar wel mee accoord, maar hij vond het eleganter om Bloe vantho te wijzen op toekomstige subsidiemogelijkheden. "We heb ben toch een subsidieverordening en op grond van educatieve/on derwijskundige argumenten zou de studieclub dan toch een bijdra ge kunnen aanvragen." Wethouder J. Versluys noemde dat een 'totaal nieuw facet'. "Vo rig jaar is nooit over educatie ve/onderwijskundige kanten van Bloevantho gesproken. De studie club dient een economisch belang. Het gaat om een alternatief gewas in de akkerbouw. Wanneer Bloe vantho om educatieve/onderwijs kundige redenen subsidie wil, moet dat beargumenteerd aange voerd worden", zei de wethouder. De vakantiebijbelclub trok tijdens de herfstvakantie in het N.H. verenigingsgebouw te St. Annaland heel veel deelnemers. Het verenigingsgebouw van de Nederlands Hervormde kerk in St.Annaland bruiste tijdens de herfstvakantie van activiteit. Voor de derde keer werd er de vakantie bijbelclub gehouden voor de kin deren van 6 tot en met 12 jaar. Met een recordaantal van 140 deelnemers werd het een groot succes. Het eerste jaar waren er ruim 100 kinderen, terwijl vorig jaar de 120 werd overschreden. Ondanks de grote belangstelling luidde het weekthema 'Er is er maar één'. Via bijbelverhalen werd de kinderen hierop gewezen. De eerste dag werd er verteld over de brandende braambos. Donder dag stonden het verbond en de wolk- en de vuurkolom centraal. Op de laatste dag werd de beken de gelijkenis van de verloren zoon verteld. Voor elk verhaal werd het decor aangepast. Naast de vertellingen, die de drie dagen centraal stonden, konden de kinderen knutselen en werd er veel gezongen. Ondanks dat het bij de verwerking behelpen was met de beschikbare ruimte, kon iedereen aan het eind van de mor gen zijn zelfgemaakte spulletje meenemen. Bij het zingen van de liederen werd men begeleid door piano, gi taren en viool. Naast de bekende liederen werd de kinderen ook het themalied 'Er is er maar één Hij blijft steeds trouw' aangeleerd. Verder werd er iedere morgen een stukje van de weektekst behan deld. Dit jaar was Johannes 3:16 hiervoor uitgekozen. De aangekondigde storm en regen leken roet in het eten te gaan gooi en voor de jaarlijkse afsluiting van de VBK. Voor de vrijdagmid dag stond er immers een spel op het programma. Doordat de orga nisatie gebruik mocht maken van de Sakofahal aan de Bie- rensstraat, kon het spellencircuit voor de ouderen zeker doorgaan. De speurtocht voor de jongste kinderen bleef echter tot op het laatste moment twijfelachtig. Het weer viel gelukkig 's middags mee, zodat van het alternatief pro gramma geen gebruik gemaakt hoefde worden. In het dorp waren vele gekke dingen aangebracht, die de kinderen moesten opspo ren. De sinaasappelen en sche merlamp in boom, beer in het praet'uusje, en vele andere merk waardige dingen werden snel ge vonden. Na afloop kregen de twee beste groepen prijzen. Ook zij die buiten de prijzen vielen kregen de ze week een presentje door de steun van een plaatselijke le vensmiddelenwinkel. Ds. Meeuse sloot de week af met gebed en het gezamenlijk opzeggen van de weektekst en nodigde de kinderen uit om ook 's zondags naar de kerk te komen. Pak evert uw zakboekje THOLEN 30 okt. Reis plattel, vrouwen naar expos. P3W te Middelburg t/m 31 okt. Tentoonst. kinderboe kenweek, bibliotheek 2 nov. De Berini's spelen 'Het naadje van de kous', Meulvliet 20.15 u. 2 nov. Fancy-fair Concodia, repe titielokaal Oudelandsepoort 29 nov. Viering 30 jaar soos, Ten Anker OUD-VOSSEMEER 26 okt. Clubwedstr. hsv 't Schar retje, van Haaftenpolder 14-17 u. 30 okt. Bingomiddag Anbo, Vos- senkuil 14 u. I nov. Alg. ledenvergadering v.v. Vosmeer, kantine 19.30 u. 9 nov. Clubwedstr. hsv 't Scharre tje, van Haaftenpolder 14-17 u. 13 nov. Bingomiddag 150 jaar r.k. kerk 16 nov. Expos. 150 jaar rooms- katholieke kerk, Vossenkuil 10-16.30 u. 27 nov. Bingo Anbo, Vossenkuil 14 u. SINT-ANNALAND 31 okt. Reis Plattel.vrouwen naar tentoonst. P3W in Middelburg II nov. Creatieve avond Plat tel.vrouwen, café van Dijke t/m 15 nov. Tentoonst. aquarellen en zijde schilderen, bibliotheek SINT-MAARTENSDIJK 26 okt. Playback-avond, St. Maartenshof 19 u. t/m 31 okt. Tentoonst. kinderboe kenweek, bibliotheek 6 nov. Koffiemorgen Plattelands-- vrouwen, Haestinge 9.30 u. 11 nov. St. Maarten lampionop tocht, start Bloemenlaan 19 u. 13 nov. Groenten- en fruitshow, Haestinge 19.45 u. 24 okt. Plattelandsvr. naar ten toonstelling 'Het sterke geslacht', vertrek Haven 8.30 u. SCHERPEN ISSE 24 okt. Handwerkmiddag Platte landsvr., Holland Huis 13.45-15.45 u. 26 okt. Bekerwedstrijd hsv De Zeebaars, Camping Irenehoeve 14.30-17.30 u. 9 nov. Bekerdwedstr. hsv De Zee baars, van Haaftenpolder 14-17 u. BERGEN OP ZOOM 31 okt. Hommelscoop film 'Three men and a little lady', Bot te Hommel 20 u. 25 okt. Solo-prog. zangeres Alexandra van Marken, de Maagd 20.15 u. 26 okt. Optreden band 'Pater Moeskroen', Botte Hommel 21 u. 27 okt. Orgelconcert in kerk v.d. Goddel. Voorzieningheid, 15.30 u. 3 nov. Concert Alex Vermeulen (tenor) en André Telderman (pia no), Markiezenhof 12 u. t/m 10 nov. Expos. 'Door de bril van de kunstenaar', schilderijen van Kurt Paul de Lap, Markiezen hof t/m 5 jan. Tentoonst. 'Vroomheid in prenten', Markiezenhof film film film ROXY 1: Backdraft - a.l., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u., ma t/m do 20 u. Nobody's per fect - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Point Break - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30 u., Wit- tand - a.l., za, zo en wo 14 u. Not without my daughter - a.l., zo 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. CINEMACTUEEL 1: Robin Hood - a.l., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.45 u„ zo 15, 18.45 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Terminator 2:judgment day - 12 jaar, vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45, 21.30 u., zo 15, 18.45 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Another you - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 19 en 21.45 u., zo 19 en 21.30 u., wo en do 20 u. Postcards from the ed ge - a.l., ma en di 20 u. Asse poester - a.l., za en wo 14 u., zo 15 Stemmen van lezers Via deze weg wil ik kort reageren op het artikel 'Tolerantie BVG geen blijvertje' in de Eendracht- bode van 3 oktober over het be drijfsverzamelgebouw en het milieu. De wethouders Van der Jagt en Versluys hebben in dat ar tikel verklaard, dat de 'journalist' van het Reformatorisch Dagblad vele onjuistheden heeft vermeld. Hij heeft verschillende mensen woorden in de mond gelegd die niet verkondigd zijn. Ik wil dat van mijn kant ook be nadrukken om het een en ander recht te zetten. De 'journalist' in kwestie is langs geweest en had op dat moment al een (negatieve) me ning. Langs deze weg wil ik daar om met nadruk stellen, dat de aan mij toegeschreven uitlatingen ab soluut in die zin niet zijn uit gesproken. Zo nodig kunnen getuigen dit bevestigen. Ik heb een veel genuanceerder en dus positiever oordeel over het be drijfsverzamelgebouw en mijn collega-ondernemers. A.J. Herwegh Nijverheidsweg 30 St. Maartensdijk In psychiatrisch ziekenhuis Vrede rust te Bergen op Zoom is zater dag de in mei honderd jaar geworden Abr. van Gorsel overle den. De in Sint-Maaftensdijk ge boren Van Gorsel, die ook nog in de Kruittoren in Tholen heeft ge woond, verbleef al 36 jaar in Vre derust als gevolg van een ongeluk met een paard. Hij is dinsdag op Vrederust begraven. Eind september overleed in Rot terdam een uit Stavenisse af komstige eeuwelinge. Dat betrof mevrouw M.C. Stoutjesdijk- Roozemond, die een maand eer der honderd was geworden. Op Tholen wonen nog twee men sen die ouder zijn dan honderd jaar: de op 14 juni 1889 geboren M. van Beveren in Sint Maartens hof en de op 16 mei 1891 geboren C.W. van Vossen-Rijstenbil in de Schutse. In De Vossemeren te Nieuw-Vossemeer verblijft de uit Poortvliet afkomstige J.L. Nie- mantsverdriet, die begin deze maand zijn honderdste verjaardag vierde. ln een pagina grote advertentie 'één tientje voor het te laat is...' roepen een groot aantal predikan ten en anderen uit heel Nederland de lezers op om de Evangelische Omroep te steunen. Als B-omroep zou de EO door de inkrimping van drie naar twee televisiezenders fors wat zendtijd verliezen. Vol gens de advertentie is er maar één oplossing: de EO moet A-omroep worden. Dat kan alleen als zich binnen enkele weken 200.000 nieuwe leden aanmelden. Tot de ondertekenaars behoren de Christelijk Gereformeerde predi kant ds. A.G. Boogaard uit Oud- Vossemeer, de Hervormde predi kant ds. H. Born uit Stavenisse en T.A. Vogel uit St. Philipsland. Volgens de advertentie hoeft men natuurlijk niet alle EO- programma's te waarderen, maar minder Evangelie op radio en tv, dat kan niet in deze tijd, aldus de ondertekenaars. Brandwondenstichting. In de week van 27 oktober t/m 2 no vember wordt er gecollecteerd voor de Ned. Brandwondenstich ting, die twintig jaar bestaat. In Sint-Annaland kan men nog col lectanten gebruiken, aanmelden tel. 01665-3109.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 7