Sint-Philipsland wil nauwer samenwerken Goedkoop praatje vol met cynisme Zaterdag open dag van de gezondheidszorg LEEFT ca u8 AL 46 JAAR THOOLSE COURANT Politie kijkt uit de lucht naar milieu Stimulans voor werk in de verzorging WIE ZORGT DIE Ruim 8 mille voor Polen DEZE WEEK: Donderdag 24oktober 1991 47e Jaara^Mg|%\®l!0T7/^> Honderdduizenden verduisterd in St. Philipsland B. en w. zoeken maatregelen om overlast muzieknis aan te pakken De samenwerking met andere gemeenten in de regio moet intensiever. Nu gebeurt dat nog te vrijblijvend, te incidenteel en te facetmatig. 'Bezinning op dit punt is meer dan nodig', schrijven b. en w. van Sint- Philipsland in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebe groting. Muzieknis Brommercontrole Uitval Van Gorsel naar Moerland VVD-fractievoorzitter J.L. van Gorsel is maandaga vond tijdens de Thoolse raadsvergadering fel uitgeval len naar PvdA-fractievoorzitter I.C. Moerland. Dit tot stomme verbazing van burgemeester H.A. van der Munnik en de overige raadsleden, die de geprikkelde discussie stil aanhoorden. Deksels goed Onder het motto 'Wie zorgt, die leeft' is er zaterdag a.s. van tien tot vier uur een open dag in bejaardentehuizen, ziekenhuizen en andere instellingen van de gezond heidszorg. Op Tholen bent u welkom in Ten Anker, de Schutse en Sint Maartens hof, in Halsteren in Vrederust en in Bergen op Zoom in Lievensberg en het ABG. Doel van de landelijke actie is het werken in de gezondheidszorg te stimuleren. Ziekenhuizen Goes Niet beledigend Wel thuis PELGARNALEN 500 grf 4,75 1 kgf 7,95 GEKOOKTE KRABBEP0TEN 1 kg8,50 Deze week Gemeente houdt I miljoen over aan Buitenzorg Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 31-jarige M. van den B. uit St. Philipsland heeft tegenover de po litie bekend vanaf 1983 enkele honderdduizenden guldens van de NMS-spaarbank, waarvan ze be heerster was, te hebben ver duisterd. Het geld heeft ze niet privé of voor het eigen bedrijf aangewend, maar uitgeleend aan mensen die er volgens de krediet- regels niet voor in aanmerking kwamen. "Ze is te goed geweest", aldus de politie, die spreekt over 'administratief wanbeheer'. Geld van spaarders is gebruikt om mensen geld te lenen voor bij voorbeeld de aankoop van een auto. Van den B. wilde op die ma nier de aanvragers toch helpen, terwijl dat wegens de financiële si tuatie van de betrokkenen eigen lijk niet kon. Na aanhouding werd mevr. Van den B. weer in vrijheid gesteld. De Thoolse politie voerde het onder zoek uit in samenwerking met de Centrale Recherche Informatie- dienst(CRI) en de accountants dienst van het NMS-hoofdkantoor in Amster dam. Daaruit kwam naar voren, dat Van den B. zich het geld toeëi- gende door onder andere valse handtekeningen te plaatsen en geldbedragen die zij ontving, niet te boeken. De NMS heeft het spaaragent- schap inmiddels bij een ander be drijf in St. Philipsland ondergebracht. De politie heeft met een helicop ter een milieuvlucht gemaakt over Tholen en Sint-Philipsland. Daar bij zijn verschillende zaken waar genomen, die een nader onderzoek vereisen. Zo volgt er nacontrole bij diverse bedrijven en landbouwers op Sint- Philipsland. In Stavenisse zag men een sloot waarin puin was gestort, in Poortvliet lag een mest hoop zo dicht bij een sloot dat mest in het water was terechtgeko men en in Oud-Vossemeer werd op een bouwterrein een grote vervui ling waargenomen. Verder ont dekte men een aantal illegale stookplaatsen. Ook werden de na tuurgebieden bekeken op eventue le vervuilingen. De luidklok in de toren van de Nederlands Hervormde kerk is aan herstel toe. Het college heeft inmiddels stap pen gezet om te bezien of een nau were samenwerking mogelijk is. Het geeft toe dat er bestuurlijk best zorgen zijn, een geluid dat ook elders wordt gehoord. De vele nieuwe zaken waarmee gemeenten in toenemende mate en in een ver sneld tempo worden geconfron teerd, maken het voor de kleinere niet gemakkelijker om adequaat te functioneren. Financieel gezien constateert het college dat Sint- Philipsland een aanvaardbare po sitie behoudt. Overigens sluit de rekening over 1990 met een batig saldo van slechts 1200 gulden. De beleidslijnen zijn volgens b. en w. duidelijk uitgezet in de voor jaarsnota, die in april werd gepre senteerd. Grote bijstellingen zijn er dan ook niet. Of het moet zijn dat de levensduur van de Sint- Philipslandse straten is verlengd van 12,5 naar 15 a 16 jaar. Daar door is voor straatwerkzaamhe den jaarlijks 146.350,- nodig. In 1992 wordt dat bedrag niet ge haald, men blijft steken op 259.500,-. Daarbij is rekening gehouden met de renovatie van de Deensestraat en de riolering daar. Het rekeningoverschot van 1989 (afgerond 145.000,-), 31.500,- uit de reserve en 50.000,- uit de provinciale knclpuntenpot maken het mogelijk volgend jaar een aantal werkzaamheden uit te voe ren. Geprobeerd wordt daarbij het rioleringsschema en het bestra tingsschema zoveel mogelijk 'in elkaar te laten vloeien'. Door het niet verkrijgen van een aantal ex tra bijdragen wordt het oplossen van knelpunten in de riolering uit gesteld. Hoewel daar in de begroting geen rekening mee is gehouden, wil het gemeentebestuur met maatregelen komen om de overlast (door de jeugd - red.) bij de muzieknis naast het gemeentehuis aan te pakken. De nis wordt, aldus b. en ZIE VERDER PAG 11 Bij een bromfietscontrole, dins dag door de verkeersgroep en de Thoolse politie, zijn drie brom fietsers bekeurd omdat hun rijwiel een te groot vermogen had. Tien anderen kregen een bekeuring omdat hun brommer teveel geluid maakte. M.B.Q. uit Sint-Philipsland en F.C.H. uit Brielle zijn van zater- dag op zondag onder invloed van alcohol achter het stuur aange troffen. Zij vielen de politie op door hun rijgedrag. Beiden kre gen een rijverbod. Maandag is er in Tholen gecon troleerd op de snelheid. In de Kreeftenstraat reed van de 47 ge controleerde automobilisten er één te hard (74 km/u), nabij de stoplichten op de Nieuwe Postweg was niemand van de 36 bestuur ders in overtreding, op de Grind weg gingen 8 van de 86 in de fout (tussen 64 en 84 km/u) en op de Ten Ankerweg 23 van de 253 (tus sen 62 en 73 km/u). Onderwerp van gesprek was de verbetering van dorpshuis de Vos- senkuil in Oud-Vossemeer. Van Gorsel, die sinds 1974 namens de gemeenteraad in de beheerscom missie van de Vossenkuil zit, stem de met de verbetering in, maar vond volledige nieuwbouw eigen lijk de beste oplossing voor de toekomst. Hij zei dit zowel tijdens de eerste als de tweede termijn van de discussie over dit voorstel. Raadslid P. van Belzen en wethou der J. Versluys verwonderden zich over de woorden van Van Gorsel en Moerland noemde dat zelfs 'een goedkoop praatje'. "Zo gaat het vaak bij de VVD", aldus de PvdA-fractievoorzitter. "Een poosje draaien en dan toch weer terugkomen op het eerdere stand punt en alsnog accoord gaan. Dat vind ik een beetje flauw", zei Moerland. Van Gorsel maakte zich heel boos en trok van leer. Het 'pardon' van de raadsvoorzitter kon zijn woede niet remmen. "Ik vind dit verve lend worden", zei de VVD- fractievoorzitter. "Van een grapje houd ik wel, maar Moerland moet niet cynisch gaan doen. Hij weet deksels goed dat de VVD norma- I.C Moerland P.v.d.A. Zowel voor schoolverlaters als vrouwen en mannen die eens in een andere richting een baan wil len zoeken, zijn er mogelijkheden in de zorgsector. Met name ook voor herintredende vrouwen, die bijvoorbeeld wat meer tijd krijgen doordat de kinderen groter wor den. De drie Thoolse bejaardentehui zen houden zaterdag een info markt over verzorgend beroep en vrijwilligerswerk. Men kan daar voor in Ten Anker in Tholen te recht, in de Schutse te St. Annaland en Sint Maartenshof te St. Maartensdijk. 'Maak werk van zorg: wij weten meer van de kansen in de zorgsector' zo roe pen de drie tehuizen belangstel lenden van Tholen en St. Philipsland op zaterdag de open dag te bezoeken. De zorgbehoefte in de drie bejaar dentehuizen wordt alsmaar groter en daarbij komt dat Ten Anker nog uitgebreid wordt met een ver pleeghuis. Daarvoor is ook perso neel nodig. In het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren is er een van 13.00 tot 16.00 uur een beroe- penmarkt met diapresentatie en een rondleiding in de therapie- afdelingen. In ziekenhuis Lievensberg te Ber gen op Zoom is er van 10.00 tot 16.00 uur een soortgelijk pro gramma. Om 10.30, 11.15, 12.00, 12.45 en 13.30 uur zijn er rondlei dingen in de röntgen-afdeling, de operatiekamer, de functie- en ver- pleegafdeling. In het Algemeen Burger Gasthuis wordt men van 10.00 tot 16.30 uur ingelicht over de ziekenverzorging en de diverse opleidingen. Er zijn demonstraties van o.a. kantelbed- den en patiëntenliften. Het psychiatrisch ziekenhuis PZZ in Kloetinge heeft zaterdag even eens een open dag. In de scholengemeenschap Ter Welle in Goes-Zuid is er een geza menlijke presentatie van diverse Zeeuwse instellingen waaronder de kraamzorg en de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland. Daaronder valt de gezinsverzorging op Tholen en St. Philipsland. Met name ook in de gezinszorg kunnen herintredende vrouwen een goede werkkring vinden. Juist hun ervaring in de zorg voor gezin en huishouden kan belangrijk zijn voor het werken in de thuiszorg. Voor een aantal functies heb je ook niet persé een diploma nodig. Wel zullen ongediplomeerde hel penden bepaalde bijscholing moe ten krijgen. Daar zorgt de werkgever dan voor. Naast de vol ledige dagopleidingen bestaan er diverse deeltijd-cursussen en ver korte opleidingen. De verwachting is, dat de vraag naar personeel in de Zeeuwse ge zondheidszorg boven gémiddeld zal stijgen, terwijl er minder schoolverlaters komen om het werk te doen. Omdat men deze bui ziet hangen, worden soms al leen en soms gezamenlijk activi teiten ontplooid om problemen te voorkomen. Zo is er binnen de provinciale ziekenhuisraad Zee land een speciale werkgroep die zich bezighoudt met personeels planning en -beleid. Met de landelijke open dag wordt geprobeerd mensen te interesseren voor het werken in de gezond heidszorg. Belangrijk is ook, dat alles in het werk wordt gesteld om te zorgen dat mensen de gezond heidszorg niet verlaten. Scholing en bijscholing zijn daarbij van be lang. Verder is er in materieel op zicht een situatie geschapen, waarbij de loonontwikkelingen in het bedrijfsleven beter kunnen worden gevolgd dan voorheen. Ten Anker doet samen met de Schutse en Sint Maartenshof zaterdag mee aan de open dag 'Wie zorgt die leeft'. J.L. v. Gorsel VVD liter behoorlijk rechtlijnig is en ik verwacht dat van de PvdA ook. Dan moet je niet met zulke flau wekul aankomen! Begrepen!", zei Van Gorsel op bitse toon. Moerland was niet onder de in druk zoals een schoolkind dat op die manier vermanend door de meester toegesproken is. Hij bleef de reactie van zijn liberale oppo nent 'een beetje flauw' vinden. "Eerst zeggen dat er nieuw dorps huis moet komen en dat later weer inslikken. Dat is een goedkoop praatje. Dan moet je zeggen: we willen het wel, maar er zijn geen centen voor of je dient aan te ge ven waar je het geld wil weghalen. Anders is het een goedkoop praat je", zo bleef Moerland bij zijn standpunt. Alsof het pittige debat er niet ge weest was, mengde het CDA- raadslid mevr. J. Deurloo-van Broekhoven zich voor het eerst in de dorpshuis-discussie met de vraag wanneer de verbouwing klaar zou zijn. De burgemeester wilde nog wel kwijt, dat ook hij 'een beetje stomverbaasd was over de uitval van raadslid Van Gorsel'. In de re gel probeert de raadsvoorzitter in terrupties snel af te kappen, maar nu werd zelfs hij overdonderd door de boze VVD- fractievoorzitter. Van der Munnik noemde de reactie van Moerland aan het adres van Van Gorsel 'niet beledigend'. "Het was een vaststelling en geen opmerking in de sfeer van een persoonlijke bele diging. Je moet tegen een stootje kunnen in een raadsvergadering", zei de burgemeester tot Van Gor sel. "Misschien ben ik iets te ver ge gaan", was de reactie van de VVD-fractievoorzitter. "Maar ik spreek al jaren over nieuwbouw van het dorpshuis in Oud- Vossemeer. Wanneer er dan kei hard gezegd wordt dat zoiets een nieuw gegeven is, komt dat verve lend over." De burgemeester: "Dan had u met een voorstel moeten komen." Moerland wilde nog gezegd heb ben, dat de kritiek op Van Gorsel 'niet persoonlijk bedoeld was'. "Het was een zakelijke opmer king - geef ook de middelen aan wanneer je een nieuw dorpshuis wil - en verder niet." De burgemeester vond het welle tjes zo. Hij liet de hamer vallen met de wens 'wel thuis'. In de kantine werd nog even nage praat, maar de PvdA-fractie ging direct over tot een fractievergade ring om maandagmiddag weer op scherp te staan voor de behande ling van de Thoolse gemeentebe groting 1992. 'tlAoolóe oióhandel Cb. vScAof Sl*. Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Advertentie I.M Zes auteurs bekijken ontwik kelingen op Tholen en Sint- Philipsland gedurende laatste 50 jaar in speciaal nummer Zeeuws Tijdschrift Oud-Tholenaar schenkt dia lectvereniging computer Gemeentebestuur mag Ipg- pomp bij Poortvliet sluiten Stoutste verwachtingen Bu- delpack overtroffen Stemmen van lezers over be drijfsverzamelgebouw en milieu Jolijn Dupon verrukt over origami SGP-bezwaar Vossenkuil tegen tribunes Ruim acht mille voor Tholen helpt Polen Honderdveertig kinderen ac tief rondom de bijbel in va kantie Eendrachtcup in augustus met uit- en thuiswedstrijden Smerdiek na nederlaag met beide benen op de grond TOT VOLLEDIGE ONVER SCHILLIGHEID KUNNEN ALLEEN DOMKOPPEN KOMEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De gemeente houdt aan de exploi tatie van de bestemmingsplannen Buitenzorg I (Groot Verréhof) en II (Touwslagersdreef e.d.) in Tho len na aftrek van de nog uit te voeren openbare werken ongeveer I miljoen gulden over. Dat over schot wordt toegevoegd aan de re serve bouwgrondexploitatie. B en W delen dat mee op vragen van de SGP-fractie. Dhr. J. v.d. Merbel van de afdeling ruimtelij ke ordening van de gemeente is erg blij met het overschot van een miljoen. "Er zijn namelijk dage lijks ook tegenvallers." Hij geeft aan, dat ieder bestemmingsplan zichzelf moet bedruipen. "De ex ploitatie moet sluitend zijn. Daar voor raam je een bepaalde verkoop en renteverlies. Blijkbaar is het uitgiftetempo van de bouw grond in Buitenzorg I en II goed geweest. Misschien hebben we dat te langzaam ingeschat. Mogelijk zijn er ook meevallers geweest bij de aanbesteding van het bouwrijp maken van de bestemmingsplan nen", aldus Van de Merbel. De 1 miljoen gaat naar de reserve bouwgrondexploitatie. Volgens dhr. F. Keur van de afdeling finan ciën zat er nog 3 ton in de pot. "Vorig jaar is er 6 ton gebruikt voor de bestemmingsplannen West Scherpenisse en Poststraat Stavenisse. Daar liep de grondver- koop niet zo vlot en om de m2 prijs dan nog op een normaal ni veau te houden, heb je zo'n egali satiereserve nodig. Ook de 1 miljoen worden gebruikt om ex ploitatieverliezen in andere bestemmingsplannen te dekken. Als gemeente lopen we een be hoorlijk risico, want een terugslag in de conjunctuur betekent min der verkoop van bouwgrond en grotere renteverliezen", aldus Keur, die de 1 miljoen dan goed kan gebruiken. De inzamelingsactie van de stich ting Tholen helpt Polen heeft 8.184,75 opgebracht. Per woon kern was de opbrengst: Tholen 2050,95, Sint- Maartensdijk 1504,-, Sint- Annaland 1207,05, Sint- Philipsland 1188,55, Scherpenis se 720,70, Poortvliet 544,05, Stavenisse 531,90 en Oud- Vossemeer 437,55. Namens de stichting worden alle collectanten en gevers bedankt voor hun bijdrage. De stichting Tholen helpt Polen gaat ook weer beginnen met de Kerstactie. Men kan voor 1 gulden een doos kopen bij de vrijwilligers van de stichting en dan kan er weer een Pools vriendje of vrien dinnetje blij gemaakt worden. Ook gezinspakketten zijn wel kom. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot M. ten Hove, tel. 01677-2740.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1