Jolijn Dupon verrukt over de Japanse papiervouwkunst l A us O B en W geen oor voor adviezen van commissie Stoutste verwachtingen bij Budelpack worden overtroffen Als je begint, weet je niet meer van 'Belang bij turbulentie' Toch bezuinigen op cultuur Magazijn komt in twee bouwlagen; optie op nieuw perceel U voelt zich thuis Potloodje Vlinderbloem Donderdag 24 oktober 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Wie aanbelt aan het Kar- reveld 17 in St. Philips- land, ziet de origami- kunstwerkjes al voor het raam prijken. Dat kan niet missen, hier woont Jolijn Dupon. Erkend docente Eerlijk en geduldig Babyschoentjes Wildgroei U B E L 1 E R M E E U W 1 S S E N Verplicht vak J' <f-i Bufferfonds Muziekschool R.E.C Budelpack in Poortvliet heeft haar investeringspro gramma van 4 miljoen moeten verhogen tot 6 1/2 mil joen gulden om de geweldige groei te kunnen bijbenen. "In de stoutste verwachtingen heeft nie mand durven dromen dat het zo'n onstuimige ontwik keling zou worden", zegt directeur E.Ph. Nieuwkerk. Etagebouw Zuivering Milieuvriendelijk Met een gulle lach laat ze de ver slaggeefster binnen. In de hal is een soort winkeltje ingericht. Er staat een rek met kaarten, een cas sette met oorhangers en mobilen, allemaal van origami, de Japanse papiervouwkunst. Het is een boeiende hobby, die voor Jolijn Dupon een soort ver slaving is geworden. Als ze een maal begint, weet ze niet meer van ophouden. Daarom vouwt ze 's morgens maar niet meer, anders blijft ze er een hele dag mee bezig en dat kan niet met een gezin met twee kinderen. Arjo is 5 en Bas is 2 jaar. Negen jaar geleden kocht mevr. Dupon een boek over origami. "Ik keek er wat in en probeerde wat te vouwen, maar met de Ne derlandse vouwblaadjes lukte dat niet. Zoals bij velen gebeurt, kwam het boek in de kast te recht", vertelt Jolijn in de vrolijke woonkamer met her en der kleur rijke kunstwerkjes van origami. Terwijl ze druk aan het vouwen is, babbelt ze rustig door. Vier jaar geleden kwam ze erach ter, dat je in Steenbergen een cur sus origami kon volgen. Ze deed alle onderdelen in één seizoen en na extra lessen bij een districts hoofd van de Origami Sociëteit Nederland(O.S.N.) was ze klaar voor het examen, dat een theore tisch en een praktisch gedeelte omvat. Je moet alles weten van papiersoorten, achtergronden, de Japanse cultuur. Verder dien je een tentoonstelling te houden van al het uitgevouwen materiaal. Jolijn Dupon is inmiddels erkend origami docente, aangesloten bij de O.S.N. In Japan is papier een gebruiksar tikel: men gebruikt het voor wan den, paraplu's, e.d. "Ze vouwen even snel een papieren tas als wij een plastic tasje meenemen. Je kunt je volle tas met boodschap pen gerust een paar uur laten staan, want niemand zal er aan komen. De Japanner is eerlijk en geduldig. In Japan is ook de minste criminaliteit", zo vertelt mevr. Dupon alsof ze er zelf ge weest is. De papiervouwkunst origami is 500 jaar na Christus ontstaan bij de monnikken. Zij vouwden in de kloosters offerdoosjes en offerge schenken. In Japan zijn de man nen nog steeds de topvouwers, in Nederland zijn dat de vrouwen. Topvouwster Evelien Tiggelaar schreef al vele boeken over origa mi. Na de Tweede Wereldoorlog is de Jolijn Dupon uit St. Philipsland temidden van haar origami-kunstwerkjes. op. Sommigen maken alleen bloe men, anderen alleen beesten. Moeders gaan met hun kinderen aan de slag en de kleuterleidster leert het de kinderen in de klas. In Japan leert men origami al op de kleuterschool. Het is daar zelfs een verplicht vak. Jolijn Dupon wil ook curssen voor kinderen gaan geven en even tueel voor volwassenen in Tholen. Bij dat laatste moet ze wel een ruimte huren, wat in de cur susprijs terug te vinden zal zijn. Intussen vouwt ze nog steeds. Jo lijn is bezig aan een mobile met zogenaamde kusadama's. Het zijn eigenlijk kubussen, maar door de opstaande randjes krijgen ze een ronde vorm. "Met een vier kant papiertje zoveel kunnen doen, is toch fascinerend", zegt Jolijn. De vouwblaadjes hebben altijd een gekleurde en een witte kant. De gekleurde hebben motiefjes of verschillende kleuren. Hiermee kun je veel variatie brengen in de figuren die je vouwt. Dat bereik je volgens mevr. Dupon nooit met het Nederlandse vouwpapier. Als ons bezoek het einde nadert, blijkt verrassend genoeg dat de mobile die ze tijdens het gesprek maakte, voor het kantoor van de Eendrachtbode is. "Ik geef bezoe kers graag wat mee en deze is voor jullie." Jolijn zoekt een doos op om de mobile mee te nemen. Daaruit haalt ze nog verschillende gevou wen doosjes met kleine, keurrijke vouwblaadjes. "Kijk eens, zijn ze niet prachtig. Dit zijn handge schepte blaadjes. Ze zijn gewoon te mooi om iets van te vouwen", zegt ze verrukt. "Wat is de kleur van je babykamer?", vraagt Jo lijn. 'Rosé', zeg ik. "Hier, lila past daar wel", zegt ze en geeft een klein doosje mee met daarin een paar piepkleine babyschoentjes. Allemaal gevouwen van papier. papiervouwkunst de wereld over gegaan. Een meisje dat na de atoomboom op Hiroshima stra lingsziekte had opgelopen, begon aan het vouwen van 1000 kraan vogels. Vogels de Japanse overle vering zou je na het vouwen van 1000 kraanvogels weer beter wor den. De kraanvogel is het symbool voor 1000 jaar geluk en gezond heid, maar het meisje stierf voor dat ze haar opdracht klaar had. Vrienden van haar verstuurde over de gehele wereld de kraanvogel met zijn diagram om de vogel na te kunnen vouwen. De kraanvogel werd daarna het symbool voor de vrede. Jolijn Dupon geeft sinds vorig jaar oktober ook cursussen aan de hand van de OSN-richtlijnen. Het cursusboek in blauwdruk is een waarborg voor een erkende oplei ding. Met spijt stelt ze vast, dat er veel wildgroei is. "Niet- opgeleiden geven cursussen en dat pakt voor de deelnemers vaak te leurstellend uit. Zo'n opleiding is namelijk niet alleen een avondje vouwen met een aantal dames. Nee, er gaat veel voorbereiding aan vooraf. De pakketjes moeten klaarliggen, je moet alle technie ken kennen en de achtergronden. Als docente dien je ook nieuwe ontwikkelingen bij te houden. Zo komen er nog steeds nieuwe pa piersoorten." Zuivelstraat 15 Bergen op Zoom 91640-34474 Advertentie I.M. Het geeft mevr. Dupon veel vol doening om mensen les te geven. "Er komen allerlei dames op af: van boerinnen tot kleuterleidsters. En wat juist zo aardig is, de eerste avond komen de cursisten al met iets leuks thuis." In het cursusboek bladerend, kom je termen tegen als bergvouw, zig- zagvouw, krimpvouw, dasvouw, vlinder, zeilbootje en een sanbo offerdoosje voor zuinige priesters of wel een tractatiebakje voor zui nige Zeeuwen. Jolijn laat het laat ste even zien: een doosje met een dubbele bodem. Je kunt met origami alle kanten to Een eenvoudig vouwseltje waarmee tal van va naties mogelijk zijn Op wens- en kerstkaarten en op collages is het een decoratief en veelge bruikt model Plak twee bloempjes tegen e'. kaar en u hee't een vlindertje' a Een vierkant papiertje ove* de diagonaal dubbelvouwen en de punten naar beneden een stukje over de rechte kant heen vouwen b. Het midden bepalen met een klein kneepje en dan links en rechts de flappen schuin naar beneden vouwen c De vlinderbloem A\ TT- Een meerderheid van het college van burgemeester en wethouders van Tholen blijft bij het standpunt dat er 15% bezuinigd mag worden op culturele activiteiten. Wethouder J. Versluys is tegen. De meerderheid van de commissie welzijn en onderwijs is het eens met Versluys. Ook in de commissie sociaal cultureel werk werden bezwaren geuit tegen de bezuigingen op cultuur. B en W blijven er echter bij dat de bezuinigingen in de meerjarenra ming moeten doorgaan. Dat schrijft het college in het voorstel aan de raad om de nota 'Het wel zijn in Tholen, een kwestie van evenwicht', vast te stellen. Daar mee legt het college het advies van beide commissies naast zich neer. B en W gaan op sommige punten in op de kritiek die door verschil lende commissieleden is geuit. Zij vindt niet -in tegenstelling tot de RPF/GPV en SGP- dat de bijbel richtsnoer moet zijn in het wel zijnsbeleid. 'Bij de verdere invul ling moeten de raadsfracties aandacht besteden aan de diverse levensbeschouwingen. Het hoort niet in het algemene kader van de ze nota,' schrijft het college. B en W worden overigens gesteund door de SGP die bij monde van A. Kersbergen (in de commissie welzijn en onderwijs) verklaarde accoord te gaan met de voorgestelde kortingen op de wel- zijnsuitgaven (jaarlijks 12.000 gulden). Of het opheffen van het buffer fonds per 1 januari een verschra ling zal betekenen -zoals enkele commissieleden menen- kan het college 'niet exact aangeven'. Het gemeentelijke fonds zal -zo is de verwachting van het college- op genomen worden in de algemene bijstandswet. Daarvoor moeten echter nog nieuwe regels worden opgesteld. De vrijheid van de ge meente wordt in de nieuwe opzet groter, 'zodat bijstand op maat verstrekt kan worden', aldus het college. Hoewel de commissies in grote lijnen tegen de bezuinigin gen op de culturele activiteiten zijn schrijven B en W dat 'de commissise zich -soms in meerderheid- kunnen vinden in onze voorstellen.' Voor de begroting van 1992 heeft het college een meevallertje te melden. De gemeente hoeft 13.758 gulden minder uit te geven dan was geraamd. Dit komt omdat een aantal subsidiebedragen is gewij zigd. Zo kan de gemeentelijke bij drage aan de Zeeuwse muziekschool verlaagd worden met ruim 8.000,- gulden. Ook hoeft er geen 6.600,- gulden uit getrokken te worden voor een functionaris van de stichting ge handicapten in Zeeland. Gebleken is dat er vanuit de gemeenten wei nig steun is voor zo'n bouwkun dig medewerker. Ook de subsidie voor de peu terspeelzaal van Stavenisse wordt minder dan geraamd: 569,- gul den. Hetzelfde geldt voor scou ting Heenetrecht en sportclub Stavenisse (res. 655,- en 250,- minder). Meer wordt betaald aan stichting welzijn voor ouderen 1.741,-), vervoer gehandicap tensport van de Zeeuwse stichting gehandicapten 300,-), de sport vereniging visueel gehandicapten Zeeland 100,-) en het jeugdkoor Hada'sa Oud-Vossemeer 200,-). De rijksbijdrage voor het regio naal educatief centrum (REC) komt op 190.021,- en valt 23.806,- hoger uit dan geraamd. 'Wij hebben belang bij de grootst mogelijke marktturbulentie' is de kop van een drie pagina's tellend artikel in het vakblad Elan over Budelpack. In de rubriek 'uit besteden' wordt de flexibele co- packer uit Poortvliet geportret teerd. Door de steeds snellere pro- duktvernieuwingen, de toename van het beproeven van nieuwe produkten op de markt en promo tieverpakkingen heeft de Poort- vlietse onderneming een leidende positie op de thuismarkt. Volgend jaar bereikt Budelpack volgens oprichter, directeur en grootaan deelhouder André A. Nieuwkerk de grens van de beheersbare capa citeit. Er wordt voor 75 klanten gewerkt. Co-packing sluit aan op de trend dat winkelketens aan producenten meer en meer vragen om aangepaste verpakkingsvor- men, terwijl consumenten voort durend kritischer worden op het gebruiksgemak van verpakkin gen. Uitbesteden van het verpak ken betekent voor de producent afwenteling van risico en meer ruimte voor de kernactiviteiten. In het artikel wordt Budelpack, dat een hoog rendement haalt, een aantrekkelijke overnamekan didaat in Europa genoemd. Het rendement zou volgens Nieuw kerk echter onmiddellijk dalen als een buitenlands concern zoals bij voorbeeld Europees marktleidei Klöckner de Poortvlietse onder neming zou inlijven. Bejaardentehuis De Vossemeren. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben besloten 169.696 gulden over te maken als voorlopige bij drage 1991 in de exploitatiekosten van het verzorgingstehuis De Vos semeren te Nieuw-Vossemeer. Dit op verzoek van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant. De nieuwe kantine met bedrijfsrestaurant voor Budelpack aan de Paasdijkweg in wording. De Poortvlietse onderneming ver wezenlijkte vorig jaar een omzet van 18 miljoen gulden en ver wachtte dit jaar de 20 miljoen te halen. "Het zullen er 30 worden", zegt Nieuwkerk. "Het is boven verwachting zoals het gaat. We hebben een sterk gemotiveerde be manning, anders bereik je dit niet." Wie de Paasdijkweg passeert, ziet de bouwactiviteiten bij Budel pack. De gemeente Tholen ver kocht onlangs grond aan Budelpack Co-packers b.v. voor het parkeerterrein met beplanting aan de voorkant. Aannemingsbe drijf Kleinbouw Techniek uit St. Philipsland is bezig met de nieuwe kantine, waar meer dan een kop koffie en een kop soep verkrijg baar is. Er komt namelijk een per- soneelsrestaurant in, waarvoor zich al sollicitanten aangemeld hebben. Daarachter komt in twee bouwlagen de garderobe met dou ches en toiletten. Voor de jaarwis seling moet dat gereed zijn. Aan de andere kant is BAM uit Vlissingen begonnen met het nieuwe magazijn. Daarvoor zijn de palen al geboord. Oorspronke lijk zou dat zoals de andere pan den laagbouw worden, maar gezien de groei is besloten tot eta gebouw met een plat dak. Welstandstoezicht had geen be zwaren. De te verpakken en verpakte pro dukten kunnen dankzij de etage- bouw dubbel zo hoog worden opgeslagen. Waren er voorheen 5 laad/los-mogelijkheden, in de nieuwe situatie krijgt Budelpack 8 verdiepte en 4 gewone laad/los- stations. "Voor de tijdelijke opslag hebben we in goed overleg met b en w een romneyloods gezet", vertelt Nieuwkerk, "maar voor de bouw van het tweede gedeelte van het magazijn moet die weer weg." Volgend jaar wordt aan de Paas- dijkkant het kantoor uitgebreid en aan de zijkant komt de nieuwe hoofdingang met op de bovenver dieping een ontvangstruimte. Het ontwerp is van de Thoolse archi tect J. Boelhouwers. Op de plaats van de huidige ingang wordt een terras gemaakt, waar het perso neel in 1992 voor het eerst in het voorjaarszonnetje gebruik van kan maken. "Voor de medewer kers schijnt ook achter de bouw- wolken de zon", zegt Nieuwkerk. "Nu moet men nogal wat overlast incasseren." Wanneer het nieuwe magazijn klaar is, staat Budelpack op een halve meter afstand van de riool waterzuiveringsinstallatie. Nieuw kerk hoopt, dat er snel antwoord komt van het waterschap en de ge meente om daarvoor een oplos sing te vinden. "De installatie is volledig in strijd met het Zeeuwse milieubeleidsplan. Op de vervan ging daarvan kunnen we niet on verantwoord lang wachten.", aldus de Budelpack-directeur. Veiligheidshalve heeft hij bij de gemeente maar optie genomen op de grond aan de overkant tussen woninginrichting Bouman-Potter en de occasionhal van garage De Graaf. Was er aanvankelijk een bouw programma van 2 1/2 miljoen gulden geraamd, dat komt nu uit op 4.050.000 gulden. Aan machi nes zou 1 1/2 miljoen gekocht worden, maar dat worden er 2 1/2 miljoen, waarmee de investerin gen op 6 1/2 miljoen uitkomen. Een deel daarvan loopt door naar 1992. Onlangs kocht Budelpack op een beurs in Neurenberg een nieuwe verpakkingsmachine. Oorspron kelijk was die bestemd voor een Japans bedrijf, maar die zag er van af. Na een telefoontje reed chef technische dienst dhr. Verker- ke naar Schiphol, vloog naar Neurenberg en inspecteerde daar de machine en besloot in overleg met Poortvliet tot aankoop. "We kunnen nu milieuvriendelijke ver pakkingen met de groene stip ver werken", vertelt Nieuwkerk. "Gemakkelijk verwerkbaar, volle dig te recyclen. Dit in de plaats van de blisterverpakkingen. Het maken van zo'n machine duurt een halfjaar, dus hebben we een halfjaar eerder dan wie ook een volledig nieuwe machine. Dat is vooral voor onze Duitse klanten - de moeilijkste markt - heel be langrijk. Volgens de Budelpack-directeur spelen zaken als het verpakkings convenant van minister Alders de co-packers in de hand. "Er is zo veel onzeker met verpakkingsma teriaal, dat multinationals bedrijven als de onze inschakelen. Daardoor zijn we in Nederland marktleider en in Europa behoren we tot de top 5. Als de groei in 1992 doorzet, zullen we de top 3 halen. Voor een autochtoon Thools bedrijf in het centrum van het eiland is dat een mooie ont wikkeling", constateert Nieuw kerk met trots. Op dit terrein moet het nieuwe magazijn van Budelpack komen. In de achter de heimachine gelegen romneyloods worden de goederen tijdelijk opgeslagen. Rechts van de bouwkeet de woning van de fam. Breure en daarachter de occasionhal van garage De Graaf

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 13