Werkgelegenheid in de industrie stijgt met 63% Fikse stijging reinigingsrechten Streek actief bij ontwikkelingen afgelopen 50 jaar betrokken Boomweide met trap over de zeedijk Aantal landbouwers zal verder afnemen Vakbeurs Contacta O Tholen blijft bij Zeeland STANDOX Autolakken voor alle auto's leverbaar Open School voor ouderen Furore 28 cent Donderdag 24 oktober 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tholen en Sint-Philipsland nog niet helemaal uit isolement SS Evenwichtiger DEPOT Korenbeursstraat 21 Bergen op Zoom Tel. 01640-40417 Sint-Philipsland wil nauwer samenwerken Begroting Sint-Philipsland biedt meer ruimte Verhoging van de onroerend goedbelasting met 3%, van de reinigingsrechten met maar liefst 23%, enkele legeskosten (ondermeer op de afgifte van rijbewijzen en paspoorten) met 3%, de haven- kade-, opslag- en staangelden met 10% en de belasting voor elke tweede en volgende hond naar 140 gulden. Met die maatrege len heeft het gemeentebestuur van Sint-Philipsland een sluitende begroting voor 1992 kunnen maken. De begroting is gisterenavond aangeboden aan de ge meenteraad. Chemisch afval Zeeuws Tijdschrift wijdt nummer aan Tholen en Sint-Philipsland Van buitenaf Aan de Nieuwlandsweg St.Annaland Stiltecentrum bij PZZ Kloetinge Beroep op aanpassingsvermogen agrariër Van de bedrijfshoofden in de landbouw is op Tholen 74% ouder dan 40 jaar. Dat stelt J. Markusse (oud- hoofd sociaal-economische voorlichting ZLM) in zijn artikel 'Van herverkaveling tot ruilverkaveling' in het Zeeuws Tijdschrift. De afgelopen 25 jaar daalde het aantal grondgebruikers al met een kwart en de auteur verwacht een nog verdere afname, in het licht van de landelijke ontwikkelingen in de landbouw. SGP wil dat de gemeente minder panden aankoopt Melkvee Je moet 't gezien hebben bij... C/3 OJ 11 Hoewel een positieve lijn zichtbaar is, zijn Tholen en Sint-Philipsland nog niet helemaal uit hun isolement verlost. Dat concludeert M.G Verburg (oud-Staatsraad) in zijn artikel '50 Jaar economische ontwikkeling van Tholen en Sint-Philipsland' in het themanummer van het Zeeuws Tijdschrift. ij j|j|M MM Met tabellen geeft Verburg aan, hoe de werkgelegenheid in de ver schillende sectoren zich sinds 1930 ontwikkelde. In dat jaar werkten nog 4139 inwoners in de land bouw en visserij, vorig jaar waren dat er maar 895 meer. Een terug gang dus met 78%. Daarentegen steeg het aantal arbeidsplaatsen in de industrie met 63% naar 1580 en in de dienstensector met 15% naar 2380. Vorig jaar waren er 4855 arbeidsplaatsen op Tholen en daarnaast pendelden naar schatting nog eens 3340 inwoners (het aantal personen dat van el ders op Tholen komt werken, wordt na 1970 buiten beschou wing gelaten). Overigens wijst de auteur erop dat niet alle cijfers die hij geeft exact kloppen, 'maar ze geven wel rich tingen aan'. De landbouw stond omstreeks 1970 zijn plaats als voornaamste werkgever op Tho- len/Sint-Philipsland af aan in dustrie en dienstensector. Bood de industrie in 1971 nog 1475 ar beidsplaatsen, zes jaar later waren het er maar 1190 meer, Vorig jaar was dat weer opgelopen tot 1580. Een groei dus met 78 ar beidsplaatsen per jaar. "Door een actief gemeentebeleid', aldus Ver burg. Hij heeft het percentage werkenden in de industrie (de bouwnijverheid uitgezonderd) voor Tholen berekend op 20. In het artikel is een lijst opgeno men van 30 grote industriële on dernemingen op Tholen, die samen 1200 personeelsleden zou den hebben. Doch daarbij moeten de nodige vraagtekens worden ge plaatst. In de lijst staan namelijk de inmiddels failliete bedrijven Greveling Kunststof en Fresh Pro ducts. Laatstgenoemd bedrijf zou 25 personeelsleden hebben, maar de curator noemde er enkele we ken geleden tien minder. Ook zijn Narim, Molnar en Den Hertog in de lijst opgenomen. De eerste twee zijn nog aan het bouwen in de Slabbecoornpolder en de derde nog niet eens. En Rimax staat zelfs twee keer genoemd, één keer met 15 en één keer met 85 perso neelsleden. Een woordvoerder van het bedrijf deelt desgevraagd mee dat het personeelsbestand sterk wisselt, maar rond de 80 schom melt. Uit berekeningen blijkt, dat de landbouw - vergeleken met de to tale provincie Zeeland - op Tholen en Sint-Philipsland nog flink ver tegenwoordigd is. De sectoren nij verheid en diensten komen dicht bij het Zeeuwse gemiddelde. Me taal, groothandel en transportwe zen zijn ondervertegenwoordigd. Verburg constateert dat de econo mische structuur in het gebied evenwichtiger is geworden. Hij bekijkt ook de werkloosheid. Uit de gegeven cijfers blijkt, dat in 1959 ruim 10% van de mannelijke beroepsbevolking zohder werk zat. Daarna daalt het werkloos heidspercentage aanmerkelijk. In 1978 is het 3,9. Dan maakt de ta bel een sprong naar 1987: 8% van de mannen en 12,1% van de vrou wen is op dat moment zonder baan. De uitspraak die de burge meester nog in 1988 deed bij de opening van het vierde bedrijfs verzamelgebouw in Sint- Maartensdijk, namelijk dat de werkloosheid rond 1980 ruim in de 20% bedroeg, wordt door geen enkel gegeven in het artikel van Verburg gestaafd. Deze consta teert dat er geen grote afwijkingen zijn vergeleken met Zeeland en dat het Zeeuwse werkloosheidscij fer de laatste decennia beneden het landelijke gemiddelde ligt. De gemiddelde werkloosheid in 1989 op Tholen en Sint-Philipsland be droeg 262 mannen en 163 vrouwen. De auteur voert de in de laatste decennia tot stand gekomen ver bindingen (bruggen en dammen in plaats van pontveren) aan als positieve factor ter verbreking van het isolement, maar het geringe inwonertal als een minpunt. De grootste groei vond plaats tussen 1970 en 1982 (ruim 3000 inwo ners). Het verkeersaanbod over de Thoolse brug wordt eveens beke ken. In 1937 passeerden ruim 200 eenheden per etmaal deze verbin ding. Na een terugval in de oor logsjaren waren het er in 1955 al 2000, vijftien jaar daarna 6700, in 1980 8740 en vorig jaar 12.000. Hoewel dat in het artikel niet ex pliciet naar voren komt, speelt daarbij natuurlijk ook de recrea tieve ontwikkeling op Tholen een rol. AUTOLACK AUTO A AUTOMATERIALEN BV I Advertentie I.M. VERVOLG VAN PAG. 1 w., maar enkele keren per jaar ge bruikt waarvoor die bestemd is. De luidklok van de N.H. kerk is aan reparatie toe, wat 2400,- vergt. Het herstel is nodig omdat het slagwerk van het torenuur werk via de luidklok verloopt. Overigens hoopt het college dat met reparatie kan worden vol staan en vervanging van de klok niet nodig zal zijn. De vervanging van de straatver lichting is opgeschoven naar 1993, wat bijna 12.000 gulden aan kapi- taallasten bespaart. De voormali ge politiepost in de Achterstraat wordt verkocht en datzelfde wil het gemeentebestuur doen met het per 1 november vrijkomende postkantoor in de Wilhelmi- nastraat. Nieuwe uitrukunifor- men voor de brandweer zullen volgend jaar worden aangeschaft. Daarmee is 11.400,- gemoeid. Tennisvereniging De Ruucstoppe- len had gevraagd om zelf een par keervoorziening te mogen aanleggen bij de tennisbanen aan de Rijksweg, omdat men het door de gemeente gemaakte plan on voldoende vond. Onlangs heeft de vereniging echter alsnog de ge meente gevraagd dit werk uit te voeren. Het zal uit de reserve moeten worden betaald. Hoewel voor dit jaar een sluitende begroting is gepresenteerd, geven de meerjarenramingen tekorten te zien. In 1993 is dat 'nog maar' 25.000,-, het jaar daarop echter al 74.000,-, wat in 1995 weer zal teruglopen naar 62.000,-. Er is daarbij rekening gehouden met een jaarlijkse verhoging van de onroerend goedbelasting met 3%. Voor de komende jaren wordt het voordeel merkbaar van de veran dering van geldleningen. De fi nanciële ruimte zorgt ervoor, dat na 1992 daaruit de uitbreiding van het gemeentehuis kan worden ge financierd. Het sluitend maken van de begro ting vergde dit keer 'minder in spanning dan in voorgaande jaren' schrijven b. en w. in de aan biedingsbrief. Door op de onder delen welzijn en ouderenwerk elk 1000 gulden te bezuinigen, wordt een post voor onvoorziene uitga ven bereikt van 22.533,-. 'Een absoluut minimum' aldus het col lege. Door een stijging van de al gemene uitkering en een gunstig effect van de conversie van geldle ningen (waardoor de kapitaal- lasten zijn gedaald) is binnen de begroting wat meer ruimte ont staan. Echter niet voldoende om alle wensen, geuit in de voorjaars nota, te vervullen. Daarbij komt nog de door de Amev ingediende schadeclaim. De afloop van die affaire blijft onzeker. Om die re den is het fietstunneltje onder de Oostdijk niet in de begroting op genomen. De verhoging van de onroerend goedbelasting is, aldus b. en w., trendmatig en ligt nog onder het inflatiepercentage. De haven- en kadegelden zijn al een aantal ja ren niet verhoogd en het college vindt het geen goede zaak om de kosten en baten verder uit elkaar te laten lopen. Wat de hondenbe lasting betreft, blijft het tarief voor één hond gehandhaafd op 70 gulden. De fikse stijging van de reini gingsrechten is nodig om het ta rief kostendekkend te maken. Door de afvoer naar de stort plaats Midden-Zeeland zullen de kosten van vuilverwerking drastisch stijgen. Ook wordt een verdubbeling verwacht van de ver werkingskosten van klein che misch afval. Tot nu toe werd echter het chemisch afval van be drijven verrekend in de aanslagen van de burgers. Dat gaat verande ren. Bedrijven die dit afval heb ben, moeten dat voortaan melden bij het ophalende bedrijf. Die haalt dat dan rechtstreeks op en verrekent de kosten met de betref fende ondernemingen. De ge meente verwacht hiermee 12.000,- te besparen, zodat de rei nigingsrechten niet met 35%, maar 'slechts' 23% hoeven stij gen. Het basistarief wordt 144,20. De begroting wordt op 13 novem ber besproken in commissiever band. Op 2 december bieden de raadsfracties hun algemene be schouwingen aan en op 18 decem ber volgt de behandeling van de begroting in de gemeenteraad. Bedrijvigheid in Tholen bij de produktie van Delacre-bokkepootjes bij banketfabriek De Waal. De inwoners van Tholen en Sint-Philipsland hebben in veel naoorlogse ontwikkelingen een aandeel gehad en hebben die beslist niet passief ondergaan. Het landschap is op beide voormalige eilanden, vergeleken met de rest van Zeeland, het minst van aanzien veranderd. De agrarische bevolking heeft zich steeds aangepast aan de veranderde omstandigheden, iets wat ook in de toekomst zal worden gevraagd. Dat zijn enkele conclu sies van de auteurs die hebben meegewerkt aan het themanummer Tholen/Sint-Philipsland van het Zeeuws Tijdschrift. Het nummer belicht de ontwikkelingen in de streek gedurende de laatste vijftig jaar. In 'Een plaatjesboek' beschrijft oud-St.Annalander J. Goedege- buure (verbonden aan de faculteit der letteren van de Katholieke Universiteit Brabant) hoe de vele veranderingen op Tholen hem verhinderen het 'Beloofde Land- gevoel' uit zijn jeugd opnieuw te beleven. Hij groeide op in Zeeuws-Vlaanderen en herinnert zich vooral de bezoeken per fiets aan zijn geboortestreek. Nu is er voor hem te veel veranderd in Zeeland. Q.j. Munters (universitair hoofd docent geschiedenis en theorie van de sociologie aan de Land bouwuniversiteit Wageningen) be kijkt de talrijke ingrepen van buitenaf in het maatschappelijk leven op Tholen en Sint- Philipsland. Hij noemt de waters nood in 1953, de streekverbetering (1959) en herverkaveling, de aan leg van het Schelde-Rijnkanaal met drie bruggen en de totstand koming van de Philips- en Oester- dam. Op bestuurlijk gebied de concentratie van waterschappen en de gemeentelijke herindeling. Munters constateert dat de bevol king zich heel nuchter en soepel aan de nieuwe situaties aanpaste. Dat heeft volgens hem te maken met een speciale rationaliteit, waarvan de kern is dat vooral de gereformeerden geneigd zouden zijn om veel van wat gebeurt op te vatten als iets wat hen 'overkomt'. Tegelijkerheid bemerkt de auteur een bepaalde nuchterheid bij za ken die buiten het 'principiële do mein' vallen. In economisch opzicht zijn de inwoners van Tho len en Sint-Philipsland met hun tijd meegegaan en de Thoolse aanpak van het werkgelegen heidsprobleem illustreert volgens Munter dat men niet minder slag vaardig is dan elders. De concentratie van waterschap pen en polders leefde al voor de watersnood en werd daarna van uit de streek doorgezet. Die ont wikkeling wordt door oud-hoofd technische dienst M.J. Giljam uit Scherpenisse uit de doeken ge daan in het artikel 'Het water- schapsbestel op Tholen en Sint-Philipsland na de Tweede Wereldoorlog'. Hij kijkt ook al vooruit naar de toekomst, be paald door de nieuwe water schapswet die vermoedelijk 1 januari 1993 van kracht zal worden. Aan de noordkant van St. Annaland komt aan de Nieuwlandseweg te genover palingsrokerij P.M. Scherpenisse en naast camping de Krab- benkreek een boomweide. Om deze beplanting meer af te stemmen op het recreatief medegebruik is een verbinding opgenomen door middel van een trap over de zeedijk. Daardoor kan er een wandelroute ont staan vanaf de Nieuwlandseweg, door de boomweide richting Kleine Nol, langs de zeedijk naar de haven. Dat zegt de landinrichtingscom missie St. Annaland aan de hand van de suggesties bij de inspraak over het ruilverkavelingsplan. Met de boomweide wordt aangesloten op een daar aanwezige kree krestant. Zowel inrichting als be heer zijn extensief. Zowel de Dorpsgemeenschap, de ZLM als dhr. M.Ph. van der Wee- Ie hadden voor een dorpsbosje ge pleit, maar dat gaat niet door. De gemeente is in principe bereid de gebruikelijke niet-subsidiabele kosten van de boomweide, alsme de het beheer en het onderhoud voor haar rekening te nemen. De boomweide wordt 5 tot 6 ha. De voetbal- en tennisvereniging wilden liever een bos of park aan de Dorpsweg als buffer tussen de begraafplaats en de sportaccom modaties/bebouwing. De landin richtingscommissie houdt echter vast aan een brede strook beplan ting aan de westkant van de Dorpsweg, zodat een aantrekkelij ke toegang tot het dorp ontstaat. De begrenzing met het naastlig gende bouwland zal bestaan uit een kavelsloot. Om deze sloot aan beide zijden te kunnen onderhou den, zal een plantvrije strook(schouwpad) worden aan gehouden tussen de insteek van de sloot en de beplanting/Verder is voorzien in een beplantingsassor timent wat vrij is van hoog op gaande beplanting. Schade als gevolg van schaduw zal volgens de landinrichtingscommissie niet of nauwelijks aanwezig zijn. Het relatieve isolement van de twee voormalige eilanden heeft als nadeel dat het aantal beschik bare gegevens in sommige opzich ten gering is. Dat schrijft A.J. Beenhakker (hoofd bureau natuur en landschap van de provinciale planologische dienst) in het arti kel 'Het stille land'. Tot voor kort was over de natuur op Tholen en Sint-Philipsland maar weinig be kend. Hoewel er weinig verandert lijkt in het landschap, wijst de auteur op de gevolgen die de inun datie van 1944 en de watersnood ramp hebben gehad. De daarop volgende herverkaveling liet prak tisch alle binnendijken onge moeid. En daarmee de charme van Tholen, aldus Beenhakker. Hij beschrijft ook de gevolgen van de ruilverkaveling en de aan wijzing van de Oosterschelde tot beschermd natuurgebied. De redactie van het Zeeuws Tijd schrift kreeg voor dit speciale nummer steun van de archivaris sen J.P.B. Zuurdeeg (Tholen) en H. Uil (Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland), alsmede van ir. M.A. Geuze (voorzitter streekmu seum De Meestoof, oud voorzitter ZLM en oud-lid Eerste Kamer). De vereniging Vrienden PZZ heeft het onlangs bij het psychiatrisch ziekenhuis in Kloetinge gebouwde stiltecentrum overgedragen aan de stichting Psychiatrische Zorg voorzieningen Zeeland (PZZ). Het gebouw is officieel geopend door commissaris van de konin gin dr. C. Boertien. Het stiltecentrum - een ontwerp van beeldend kunstenaar A. van Leeuwen uit Bodegraven en archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft uit Goes - is bedoeld als ruimte waarin het religieuze, de stilte en het meditatieve kunnen plaatsvinden. Tien fondsen en in stellingen, de provincie en 24 Zeeuwse gemeenten hebben aan de totstandkoming bijgedragen (daaronder niet Tholen en Sint- Philipsland). De vereniging Vrienden PZZ is opgericht om voorzieningen en activiteiten te bekostigen, die niet vergoed worden door de rijksover heid of de AWBZ, en waarvoor evenmin geld beschikbaar is bin nen de exploitatie van de stichting PZZ. Concreet gaat het daarbij om zaken als de aanschaf van mu ziek en literatuur in de verschillen de vestigingen, de aanschaf van middelen voor personenvervoer, de bibliotheek voor patiënten en de instandhouding van radio PZZ. Het gemeentebestuur gaat de problemen van overlast rondom de muzieknis. V V N» anders dan door muzikanten - aanpakken Gedeputeerde staten van Zeeland hebben nog eens duidelijk uit gesproken, dat Tholen en St. Phi- lipsland met hun specifiek Zeeuws karakter bij deze provincie moe ten blijven. Dit met het oog op het bezoek van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mevr. D.IJ.W. de Graaff-Nauta op 31 oktober aan Middelburg. Onderwerp van gesprek zijn dan de vermeende knelpunten in de provinciegren zen. Vorig jaar juni werden die door de staatssecretaris aange kaart. Het bestuur van het streek- gewest Westelijk Noord-Brabant had namelijk opgemerkt, dat er als gevolg van de Schelde- Rijnverbinding een complexe si tuatie was ontstaan op het gebied van hulpverlening bij rampen. Het streekgewest heeft door mid del van dienstverleningsovereen komsten Tholen en St. Philipsland onder de gewestelijke rampenbestrijdingsorganisatie ge bracht. G.S. van Zeeland menen, dat deze constructie een prakti sche en afdoende oplossing biedt voor de problemen als gevolg van de geografische ligging van beide gemeenten. "Gelet daarop achten wij een wijziging van de provin ciale indeling niet opportuun", al dus het Zeeuwse provinciaal bestuur. Bij het Markiezaatsmeer meent Noord-Brabant nog altijd aan spraak te mogen maken op het deel van Reimerswaal ten oosten van de Rijn-Scheldeverbinding. Ambtelijk overleg wees echter uit, dat het provinciebestuur niet van plan is goede buurverhoudingen op de tocht te zetten voor dit stuk je grond. Van Noord-Brabantse zijde verwacht Zeeland dan ook geen initiatief voor een grenscor rectie. Verlegging van de grens tot aan het Schelde-Rijnkanaal is vol gens g.s. van Zeeland de beste oplossing. SfMSKlstS ftfeAMR m In zijn terugblik op de naoorlogse jaren wijst ook Markusse op de uitstoot van arbeidskrachten (in 1947 nog 4008, tien jaar later maar 2895 meer en in 1967 nog 1540) en de opkomst van de pen del naar de Rotterdamse havens en de Philips-vestiging in Roosen daal (in 1957 350 pendelaars, zes jaar later al 1120). Door de her verkaveling begin zestiger jaren nam het aantal landbouwkavels af met 32%, maar steeg de gemiddel de kavelgrootte met 68%. Er wer den 65 landbouwbedrijven verplaatst, waarvan 5 naar Schouwen-Duiveland. Verder 27 op vrijwillige basis naar de Noord-Oostpolder en de Braak manpolder. En 39 landbouwers stopten met hun bedrijf. In de akkerbouw werd, mede een gevolg van de mechanisatie en de schaalvergroting, naderhand steeds gezocht naar nieuwe teel ten. Zo meldt Markusse dat op Tholen het idee is ontstaan om vroege aardappelen onder plastic te telen. Hij verwacht een toena me van de fruitteelt - klimaat en grond zijn geschikt - doordat de Oesterdam de weg naar de veiling in Kapelle bekort. Toch ziet het bouwplan op akkerbouwbedrij ven er door de jaren heen nog gro tendeels hetzelfde uit: 34% graan, 26% consumptieaardappellen, 16% suikerbieten, 12% graszaad, 6% peulvruchten, 3% akker- bouwmatige groente en 3% overi ge gewassen. Gezien de landbouwpolitiek in de EEG acht Markusse het 'meer dan ooit noodzakelijk' om andere teelten Volgens de SGP-fractie moet de gemeente Tholen minder krotwo ningen aankopen, maar meer sti muleren en begeleiden. Door middel van een financiële bijdrage zouden particulieren of bedrijven geïnteresseerd moeten worden om zelf een saneringspand te kopen en vervolgens nieuwbouw te ple gen. Volgens b en w is het een illusie te veronderstellen, dat een goed stads- en dorpsvernieuwingsbeleid mogelijk is met een passieve rol van de gemeentelijke overheid bij het aankopen van panden. Het college stelt, dat de Thoolse aan koopprijzen een vergelijking met de gemeenten Reimerswaal en Borsele goed kunnen doorstaan. Een schadeloosstelling op basis van het uitgangspunt dat de be trokkene er niet armer van wordt, heeft de raad tot heden als een goed en zuiver aankoopbeleid aangemerkt, zeggen b en w. Met bestemmingsplannen en schade loosstelling op basis van de Ontei geningswet heeft de gemeente bij uitstek de instrumenten in handen om met betrokkenen tot over eenstemming te komen. Het regionaal educatief centrum (Ree) in Tholen wil volgend jaar beginnen met een Open School voor ouderen vanaf 60 jaar. Be langstellenden kunnen op dinsdagmorgen 12 november van af half tien terecht in het Rec- gebouw aan de J. van Bloisstraat in Tholen voor vrijblijvende in formatie. De Open School is bedoeld voor mensen die vroeger hooguit een paar jaar voortgezet onderwijs hebben gehad of een 'verouderde' opleiding (zoals mulo) achter de rug hebben. Deelnemers bepalen zelf, in overleg met de begelei ding, de onderwerpen die aan bod moeten komen. Gekozen worden onderwerpen die ouderen aan spreken, zoals wonen, gezond heid, landen en volken, normen en waarden, kunst in de eigen om geving. Naast het centrale onder werp is er aandacht voor de Nederlandse taal. Ook sprekers, excursies en films behoren tot de mogelijkheden. Mocht er veel be langstelling zijn, dan is het ook mogelijk Engels te leren. De Open School kent wekelijks één bijeenkomst, in overleg is dat 's morgens of 's middags. Wie op 12 november verhinderd is, maar toch informatie wil, kan contact opnemen met mevrouw E. de Jong, tel. 01660-3194. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 22 oktober. Doré gewone 21; Gloria gewone 20; Bintje gewone 19-21, bonken 25-27, kriel 31; Eigenhei mer gewone 29-30; Bildstar gewo ne 32-33; Irene gewone 31-32; Furore gewone 28. Aanvoer 93 ton. in het bouwplan op te nemen en de mogelijkheden van bio- industrie te onderzoeken. Het aantal bedrijven met melkvee liep in 25 jaar tijd terug met 84% en er zijn nog meer veranderingen te verwachten. Voor een toerei kend inkomen zal, aldus Markus se, een bedrijf minimaal 50 tot 60 melkkoeien moeten hebben. Het gemiddelde op Tholen ligt nu rond de 26 koeien. Er zijn nog 52 melkveebedrijven. Markusse constateert dat de bin ding van de Tholenaren met het landbouwbedrijf 'groot en emo tioneel' was. Er werd gevochten voor de zelfstandigheid. Het werd jongeren niet altijd in dank afge nomen als ze uit de bedrijfstak stapten, maar uiteindelijk fun geerden degenen die deze stap waagden als voortrekkers. De oud-voorlichter meent dat de agrarische bevolking zich ook in de toekomst zal moeten aanpas sen aan de veranderende omstan digheden, zoals al zo vaak in het verleden. De oudere bedrijfshoof den zonder opvolger zullen dat, aldus Markusse, mogelijk niet doen. 'Wellicht is daar een menta liteitsverandering voor nodig'. In het artikel komen ook de milieu problematiek, zoet water en her verkaveling aan de orde. Van maandag t/m woensdag wordt in Goes voor de zevende keer de Contacta gehouden, de al gemene vakbeurs voor zuid-west Nederland. Doel van deze mani festatie is om nieuwe ideeën en produkten op de markt te open baren, alsmede contacten te be vorderen tussen vernieuwende bedrijven en organisaties die het bedrijfsleven ten dienste staan. In de Zeelandhallen zijn zo'n 160 stands ingericht, ondermeer van het Innovatie Centrum Zeeland. De gemeente Reimerswaal en 19 bedrijven uit die gemeente presen teren zich in een gezamenlijke stand. Een kleine 20 jonge bedrij ven presenteren zich eveneens met elkaar, op het podium van innova tie (vernieuwing). Tijdens de Con tacta worden seminars georganiseerd, ondermeer over verkopen, het gebruik van kunststof in de industrie en over electronica of PLC-gebruik. Ver der is er een expositie van beel dende kunstenaars en wordt de verkeerskaart voor Zeeland geïn troduceerd. Ir. J. Barkhof van de ANWB opent de beurs. Hij zal spreken over de invoering - per 1 november - van het nieuwe regle ment verkeersregels en ver keerstekens. De Contacta is geopend maandag van 19 tot 22 uur, dinsdag en woensdag van 14 tot 22 uur. ...het Poggenpohl keukenprogramma behoort tot het mooiste wat er voor de keuken wordt gemaakt. Het blinkt bovendien uit door duurzaamheid en functionaliteit. Zulke keukens vindt u bij De Schelde, waar Jan Buermans u graag laat zien hoe mooi en bijzonder üw keuken er uit kan zien, helemaal naar uw wensen, eisen en mogelijkheden. Hij zorgt ervoor dat u jarenlang plezier beleeft aan die keuken. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 11