Goedhart lonkt naar Oost-Europa A.P. Kornaat stopt ermee Gemeente wil autogaspomp van Cebeco in Poortvliet sluiten Faillissementen kosten Tholen anderhalve ton Bedrijf vecht voor Raad van State besluit aan AL 46 JAAR THOOLSE COURANT Stavenisse nu weer op tijd Op alle fronten records gebroken; omzet 32 miljoen Spanningen zijn te groot Elf mille voor gehandicapten Parkeren bij kerken tijdelijk Bintje 21 cent DEZE WEEK Donderdag 17 oktober 1991 47e Jaargang no. 49 Goedhart in St. Maartensdijk heeft zijn positie als grootste fabrikant van stalen koelers in Europa met een omzetrecord van 32 miljoen gulden versterkt. Het bedrijf ziet veel groeimogelijkheden in Oost-Europa. "Tussen 3 en 10 jaar verwachten we wel 10 Goedhart- fabrieken nodig te hebben om de vraag daar bij te kunnen benen. Plannen die we waarschijnlijk in het nieuwe boekjaar ten uitvoer zullen brengen om in het buitenland te investeren, zullen zeker niet ten koste gaan van onze eigen kracht, hier in St. Maartensdijk", zegt directeur J. Matth'.jssen. Door faillissementen van bedrijven heeft de gemeente Tholen vanaf 1987 een strop geleden van anderhalve ton. In dit bedrag zitten ook faillissementen van be drijven die voor 1987 een achtergestelde lening hebben ontvangen van de gemeente. Het totale bedrag dat de gemeente in de vorm van leningen aan ondernemers verstrekte, sinds de premieregeling voor bedrijven eind oktober 1986 van kracht werd, bedraagt 305.000 gul den. Misverstand Nederland Hal van 1400 m2 Uit Japan Fruitsector PVAB-fractievoorzitter A.P. Kornaat legt per 31 de cember zijn functie als raadslid in de gemeente St. Philipsland neer. Die mededeling tijdens een informele raadsvergadering kwam vorige week als een bom uit de lucht vallen. Volgens de kandidatenlijst is de 37-jarige mevr. J.W. Verstrate-Stols de opvolgster. Daarmee zou ze het eerste vrouwelijke raadslid in de geschiedenis van St. Philipsland worden. Vernieuwing Rooskleurig De Raad van State doet vandaag uitspraak over een schorsingsverzoek van Cebeco-Zuidwest tegen de door de gemeente Tholen bevolen sluiting van de lpg- installatie bij het brandstofstation aan de Paasdijkweg in Poortvliet. Dinsdag is in Den Haag een zitting van de afdeling geschillen van bestuur over deze zaak ge houden. Het bedrijf verwijt de gemeente onbehoorlijk bestuur. Daarentegen zeggen b en w dat de veiligheid op het spel staat. Er ontbreekt een vrijgeefinrichting. Deze week ir PELGARNALEN 500 gr.f 4,50 1 kgf 7,95 ik PRIMA ZEEUWSE SUPER/MOSSELEN 1 kgf 7,- ik MOSSELGROENTEN GRATIS ik GEKOOKTE KRABBEP0TEN 1 kg8,50 ik GROTE GESTOOMDE MARKEEL per stuk.... f 2,25 3.z 41 -ü> Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Inwoners van Stavenisse kunnen sinds maandagmiddag op de to renklok weer zien hoe laat het is. Sinds eind juni bleven de wijzers op twaalf uur staan en sloeg het uur niet meer om 8 uur 's mor gens, 12 uur 's middags en 8 uur 's avonds. Dinsdagochtend is het euvel verholpen en zo is Stavenisse weer bij de tijd. Waarschijnlijk door bliksem inslag is de computergestuurde moederklok van de zomer bescha digd; bij inspectie bleek het geen kleinigheid. Het electronisch uur werk was onherstelbaar vernield. Er is nu een geheel nieuwe moe derklok geïnstalleerd. Niet meer zo modern als de vorige. De nieu we wordt niet computergestuurd maar heeft een electronisch klokje die de luidklok bedient. De wij zerplaten worden via een motortje gestuurd dat aangesloten is op het lichtnet. Het is met de hand te corrigeren. Als er voor bijzondere gelegenheden geluid moet wor den, kan men dat handmatig in stellen (continue schakelaartje en timer). Bij storingen hoeft nu niet een computerspecialist opgeroe pen te worden maar kan de elec- triciën het werk doen. Volgens dhr. Andriesse van de af deling bouwzaken van de gemeen te zijn de computergestuurde klokken prachtig maar erg gevoe lig. "Een plaatselijke man kan er niet bij. Je moet zo'n klok naar de fabriek sturen. Die sturen het weer naar de importeur. Het is erg specialistisch werk. Iedere electri- ciën kan nu zien wat er op doet." De moederklok in Stavenis se is de derde op Tholen; ook in de toren van Sint-Annaland en Poortvliet hangt zo'n klok die vol gens Andriesse tot tevredenheid tikt. De reden dat het drie en een halve maand duurde voordat de wijzers op de toren weer gingen lopen heeft volgens Andriesse verschil lende redenen: "Het werd pas na anderhalve week gemeld. De va kantie kwam ertussen. Ook de le verancier was op vakantie. Die bleek het bij terugkomst even ver geten te zijn."Dinsdag installeerde de firma Elderhorst uit Zoeter- woude samen met de firma Ver- jaal uit Sint-Maartensdijk de nieuwe moederklok in de gemeen tetoren van Stavenisse. De nationale collecte geestelijk gehandicapten heeft op Tholen en Sint-Philipsland 10.989,55 opge bracht. Dat is ruim 175 gulden minder dan vorig jaar. De op brengst per woonkern (met tussen haakjes het bedrag van vorig jaar): Sint-Philipsland 1042,05 (1105,10), Stavenisse 807,65 (729,10), Sint-Annaland 1578,15 (1569,30), Oud-Vossemeer 902,50 (816,45), Tholen 3153,75 (3149,30), Poortvliet 963,85 (1027,90), Scherpenisse 1487,40 (1382,45) en Sint- Maartensdijk 1054,20 (1385,15). Goedhart-directeur H. Zevenhuizen bij de nieuwe Japanse plaatmachine. Goedhart kijkt met genoegen te rug op het 30 september geëindig de boekjaar 1990/1991. "Acht jaar geleden was onze omzet 10 miljoen gulden en nu 32 miljoen. De winst is eveneens gestegen tot ruim boven de 10% van de omzet voor belastingen. Daarvan heb ben we 4 miljoen gulden geïn vesteerd in gebouwen en machines", aldus de directeur. De records zijn bereikt ondanks de Golfcrisis, waardoor markten in Koeweit en Irak zijn weggeval len. Het exportaandeel viel met circa 10% terug. "Gelukkig had den we voor de Golfcrisis behoor lijk wat opdrachten, zodat we toch vooruit konden, ondanks de daling van de verkopen in die pe riode met zo'n tweederde. In april en mei hebben we de verliezen van januari en februari al ingelopen. Onze opdrachtgever in Koeweit is inmiddels terug, maar de koelhui zen zijn nog heel. Er zijn alleen wat reparaties nodig om alles weer op gang te brengen. In Irak daar entegen zijn de koelhuizen in Kir- koek gebombardeerd. Er is wel Aan premies is 613.500 gulden uit betaald aan bedrijven met mini maal 500 vierkante meter bedrijfsoppervlak en 1 ar beidsplaats per 100 vierkante meter. Dat blijkt uit de beantwoording van b. en w. op de algemene be schouwingen van de PvdA die haar twijfels uitsprak over de in zet van geld via achtergestelde le ningen aan nieuwkomers op de Thoolse industrieterreinen. Het college erkent dat het verstrekken van een achtergestelde lening niet zonder risico's is (bij een faillisse ment is de gemeente ook de klos), maar volgens b. en w. mag deze vorm van geldverstrekken niet op zichzelf worden .beoordeeld. B. en w. wijzen erop dat er bedrijven - met zo'n lening - failliet gingen, maar overgenomen werden waar door de onderneming ('met een betere leiding en organisatie') voortgezet kon worden. 'Dat zou zonder de oorspronkelijke achter gestelde lening nooit hebben ge kund', zo redeneert het college. 'Als we dit gegeven erbij betrek ken dan wordt het effect van de achtergestelde lening op de werk gelegenheid positief.' Het college is ervan overtuigd dat de financiële prikkel van de ge meente ondernemers naar Tholen lokt. 'Bij herhaling is door een aantal ondernemers verklaard dat juist vanwege de financiële voor delen de keus op Tholen is geval len.' Volgens b. en w. laat de 'dagelijkse praktijk' zien dat een ondernemer die zich bezint over een nieuwe plaats voor zijn be drijf, kosten en baten tegen elkaar afweegt. 'Als de kostenvergelij- king ten gunste van Tholen uitvalt wordt de kans groter dat voor Tholen wordt gekozen.' Een rol in die afweging spelen volgens b. en w. de prijs van de grond, de aan wezigheid van nutsvoorzieningen (electriciteit, water). Het dagelijks bestuur van de ge- ZIE VERDER PAG 9 gezegd, dat er chemische wapens in opgeslagen zouden zijn." Direc teur Matthijssen verwacht niet snel herstel van de vraag uit Irak, mede gezien de financiële situatie. Exporteerde de koeltechnische fa briek uit St. Maartensdijk voor heen bijna alles, het afgelopen boekjaar heeft de Nederlandse markt de grootste stijging doorge maakt. De agro-industrie (bloem bollen, knolselderij, koolrapen) bezorgde Goedhart veel werk, ook zelfs dichtbij huis: bij J.D. Lindhout aan de Engelaarsdijk in Poortvliet werd een koelinstallatie gebouwd voor witlofpennen en wortelen, een nieuwe tak voor Lindhout. "Landen met een infrastructuur waar hoge eisen worden gesteld aan voedingsmiddelen, dat zijn potentiële klanten voor ons", al dus Matthijssen. "Zo verwachten we een stijging van de verkopen in Spanje. We hebben al drie Spaanstaligen in dienst. Ook heb ben we een secretaresse die Rus sisch spreekt, maar van de Russische markt verwachten wij op termijn pas wat." Wie Goedhart bezoekt, kan zien dat 't de onderneming voor de wind gaat. Aan de Nijverheidsweg is een volledig nieuwe kantoorpui gemaakt door aannemingsbedrijf Van Bergen Henegouwen uit Tho len. De kantoren zijn groter ge worden omdat er 2 1/2 m aan de voorkant is bijgekomen. Ook qua lengte is er sprake van een uitbrei ding, maar er is nog loze ruimte overgehouden voor toekomstige groeimogelijkheden. De nieuwe kantoren zullen in november in gebruik genomen worden. Aan de achterkant van het bedrijf is een nieuwe hal van 1400 m2 in aanbouw. Het zandbed ligt ge reed. Hier komt de expeditie en de uitbreiding van de plaatwerkerij. De oude expeditieruimte is hard nodig voor de eindmontage van stalen koelers. In februari zal de hal gereed zijn. Er is daarna nog één mogelijkheid om een pand van 20 meter breed naast de nieu we hal te bouwen. Men kan nog wel naar de voor kant, richting Schakelweg, maar daar zit de kantine nog tussen. De tekenkamer is voorzien van een air-conditioning installatie. Overigens is daar nog maar één tekenbord te zien. Beeldschermen overheersen. Goedhart beschikt over 9 autocadcam- systeemplaatsen met een automa tische koppeling naar de plaat werkerij. Wanneer een klant een verandering wil in de koelers, kan dat via het nieuwe systeem veel sneller dan voorheen aangebracht worden. De op het beeldscherm zichtbare tekening kan overigens nog op papier uitgedraaid worden. Goedhart heeft sinds kort zijn eerste Japanse machine aange schaft: een Amada plaatmachine, aangestuurd door het computer systeem van de tekenkamer. "We hebben hem gekocht om zijn de gelijkheid en snelheid", aldus di recteur H. Zevenhuizen. De machine heeft 760.000 gulden ge kost. Verder is de eerste van twee nieu we lamellenpersen in bedrijf met een geluiddichte kast. Wanneer de tweede arriveert, wordt de oude machine overbodig. Verder komen er een aluminium staalpers en een stempelmachine. "De enige manier om te overle ven, is beter zijn dan je concur renten", aldus directeur Zevenhuizen. "Dat betekent meer efficiency, dus investeren in ma chines." Wat mensen betreft, zit Goedhart met 125 vaste personeelsleden en 12 inleenkrachten op sterkte. Er is alleen nog een vacature voor een technisch verkoper. Dhr. G. Huy- gens is aangetrokken als adjunct directeur marketing en dhr. Hop mans is chef geworden van de af deling onderhoud. Het aantal vaste medewerkers van 125 bete kent voor Goedhart een record van de laatste tien jaar. De toekomst kan Goedhart moei lijk inschatten. "Wat ons gevoel aangeeft, dat doen we", zegt di recteur H. Zevenhuizen. "We re kenen niet eerst alles dood." Directeur Matthijssen is voorals nog ook niet pessimistisch. "Als men blijft investeren in slachthui zen, koel- en vrieshuizen, scheeps- koeling, distributiecentra en in fabrieken voor diepvriesvoedsel, zullen wij zeker ons aandeel weten te bemachtigen. Vooral de fruit sector in Antwerpen geeft kansen. Daar leveren we veel meer dan in Rotterdam, waar door de stakin gen minder geïnvesteerd wordt dan in Antwerpen. Wie naar onze eigen investeringen kijkt - 4 miljoen gulden aan nieuwbouw en machines - welke we op dit moment onderhanden hebben, dan begrijpt iedereen, dat we vastbesloten zijn om onze ste vige positie te blijven handha ven", aldus Goedhart-directeur Matthijssen. Pagina 9: Steeds meer ervaren krachten bij Goedhart Kornaat moet na elf jaar wegens gezondheidsredenen stoppen. De spanningen zijn te groot, wat zich uit in lichamelijke klachten. "Het wordt allemaal nogal veel", zegt Kornaat, die vorige maand 50 werd. "Ik heb al een drukke job(financieel medewerker bij de oliemaatschappij Texaco) en wan neer je het raadslidmaatschap goed wil doen, kost dat zeëen met tijd omdat je bij verschillende voorstellen toch onderzoek moet verrichten. In de raad heb ik nooit een blad voor de mond genomen. Ik zei het altijd heel recht toe, recht aan. Met open vizier heb ik steeds gevochten, zonder scrupu les, maar de spanningen kunnen wel oplopen, zoals in de laatste raadsvergadering. Ik ben onder behandeling bij een therapeut voor mijn linker arm en de medi sche adviezen zijn, dat ik span ningen moet vermijden. Dan moet je een keus maken om te stoppen." De PVAB-fractievoorzitter geeft aan, dat het binnen de eigen partij niet zo'n verrassing was als daar buiten. "De collega's hebben het als een donderslag bij heldere he mel ervaren, maar binnen de PVAB had ik al eens kenbaar ge maakt, dat ik deze raadsperiode niet compleet zou vol maken. Je moet niet tot je 65ste blijven zit ten. Er is steeds een stukje ver nieuwing nodig en daarvoor kunnen jonge mensen zorgen." De in Anna Jacobapolder woon achtige Kornaat volgde 29 okto ber 1980 A.A. Rijstenbil op. Sindsdien werkte hij aan een hëchte structuur van de PVAB met een kiesvereniging, een kern groep en een fractie-adviescom missie. "We hebben hele trouwe mensen die weten waar Abraham de mosterd haalt. Voor de PVAB zal een nieuw gezicht in de raad komen, maar de lijn zal doorge trokken worden. Als ik de kandi datenlijst zie, zal men daarbij ook geen blad voor de mond nemen. Ik heb elf jaar ervaring overgedra gen en ik zeg nog geen goejendag tegen St. Philipsland. Ik blijf ac tief binnen de PVAB." Het mislopen van een wethou derszetel na de gemeenteraadsver kiezingen in 1990 heeft volgens Kornaat zijn keuze niet beïnvloed. "Daar heb ik me gewoon bij neer gelegd. Van de kiezers heb ik al tijd een enorme steun gehad en daar ben ik heel dankbaar voor. Ik heb steeds getracht om voor de gehele bevolking te doen wat in mijn vermogen lag. Hopelijk heb ik aan de verwachtingen voldaan. Als raadslid heb ik mensen van al le richtingen adviezen gegeven." Kornaat ziet de toekomst van St. Philipsland rooskleurig in. "Ten zij er van overheidswege roet in het eten wordt gegooid. De staats secretaris heeft de deur voor ge meentelijke herindelingen op een kier gezet. Er is ook een landelijke tendens naar schaalvergroting, maar de PVAB wil dat St. Philips land zelfstandig blijft, wil je iets betekenen voor de gemeenschap." Flip Kornaat zal de begrotingsbe handeling nog meemaken voordat hij er 31 december een punt achter zet. C. den Braber, die al sinds 1 september 1970 in de raad zit, krijgt dan een vrouw in de fractie. ZIE VERDER PAG 5 Het brandstofstation van Cebeco-Zuidwest aan de Paasdijkweg in Poortvliet. Op 1 januari 1979 bouwde Cebe co de benzinepompen in Poort vliet bij de loods die gebruikt wordt voor de opslag van granen. Gedurende 24 uur per dag kan men met een creditcard en een zelftankpas tanken. In 1981 volg de de uitbreiding met autogas, waarvoor een bovengrondste tank in het bouwland naast het tankstation werd geïnstalleerd. In augustus 1988 werd de tank on dergronds gebracht in verband met de wettelijk verplichte sane ring autogasverkooppunten. Dat vergde een investering van 100.000 gulden. Volgens Cebeco reageerden daar noch de gemeente Tholen, de regionale milieu-inspectie, de ar beidsinspectie noch de Dienst voor het Stoomwezen op. Pas op ZIE VERDER PAG 15 'Henny van de dokter' 25 jaar in dienst bij huisarts A.CJ. Noteboom Muzikant uit Anna Jacoba polder naar Amerika Belgische onderwijsmensen bekijken zorgverbredingspro ject op Tholen Sint-Philipslander Marcel v.d. Klcijn kookkampioen Tholen heeft depot van rolstoelcentrale Grondverwerving vertraagt aanleg basisvoorziening zoet water op Tholen Welzijnscommissie ziet regio bestuur Anbo niet zitten Mensen in Polen liepen uit om transport 'Tholen helpt Po len' te begroeten B. en w. willen aanpassen Vos- senkuil niet langer uitstellen J. Kruize uit Tholen vogel kampioen met Gouldamadine Bekerhouder SPS 2 sneuvelt in tweede ronde HAAT IS PARTIJDIG MAAR LIEFDE NIET MINDER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Bij brand en andere calamiteiten kunnen er op zondag rondom Thoolse kerken grote problemen ontstaan, schreef de RPF/GPV- fractie in haar algemene beschou wingen bij de begroting van 1992. Vanwege de vele auto's die rond het kerkgebouw staan geparkeerd. Of het college aandacht voor dit 'probleem' heeft?, zo vraagt de kleinste partij in de raad. In de beantwoording halen b. en w. de vraag aan. Het antwoord: 'We merken op dat de parkeerdruk slechts tijdelijk is, namelijk tij dens de diensten op zondag.' De partij van P. van Belzen had in haar beschouwingen bezwaar ge maakt tegen het spandoek Open Monumentendag bij het Thoolse kerkhof. Niet alleen uit oogpunt van verkeersveiligheid maar ook uit 'kiesheid' vindt de RPF/GPV deze plaats ongeschikt. Volgens b. en w. is deze plek niet in strijd met de verkeersveiligheid. Bovendien wordt de plek van de begraaf plaats afgescheiden door hoge be planting. Ook vindt het college dat er op deze toegangsweg geen andere geschikte plaats voor zo'n doek is. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 15 oktober. Gloria 19-22; Bintje 17-21, bonken 27, kriel 35; Eigen heimer 22-30; Bildstar 32. Aan voer 73 ton. oolée uiöhandel <5- vScAot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen Advertentie I.M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1