Wereldkampioen met pietermannetje en twee zeebaarsjes in golf Biskaje Vossenkuil grondig opgeknapt Geld grondaankoop voor wegverbetering Ambtenaressen wapenen zich tegen Thoolse rokkenjagers AL 46 JAAR Dl TH00LSE COURANT V ilil A -G Katholieke kerk Oud-Vossemeer viert jubileum Bintje 21 cent Fien Lindhout-Houke met gouden plak damesploeg kustvissen Pas op voor gif Gemeenteraad bekijkt Tholen uit de lucht Bocht bij Rinses gaat verdwijnen Donderdag 10 oktober 1991 47e Jaargang no. 48 "In het vijvertje voor hét huis zit meer vis dan in de Golf van Biskaje. Het was er een hel. Laat mij maar vissen met windkracht twaalf hier dan met windkracht nul daar." Dat zegt Fien Lindhout-Houke uit Sint- Maartensdijk een dag nadat ze met goud terugkeerde van de wereldkampioenschappen kustvissen in Frank rijk. Met de damesploeg verdedigde Nederland aan de kust van Lalande de wereldtitel. Levensgevaarlijk Aanbouw en sloop wijkgebouw Oud-Vossemeer is te duur Bejaardensociëteit Lampen Om het wegvak Scherpenisse-Sint-Maartensdijk te verbeteren, willen gedeputeerde staten van Zeeland 225.000 gulden besteden aan het kopen van gronden. De voorbereidingen voor het plan zijn inmiddels zover gevorderd, dat tot het aankopen van grond kan wor den overgegaan. Gehalveerd Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Rooms-Katholieke kerk in Oud-Vossemeer bestaat honderd vijftig jaar. De parochie viert dat op vrijdag 15 en zaterdag 16 no vember. Op vrijdag is bisschop H. Ernst van Breda aanwezig tijdens een speciale kerkdienst. Aanslui tend is er een ontvangst in de Vos- senkuil. Daar is die avond en ook zaterdag een tentoonstelling inge richt van kerkelijke voorwerpen, misgewaden, foto's en documen ten. Zaterdagmiddag is de school jeugd te gast in het dorpshuis. Om vijf uur gaat parochievicaris W. Wiertz in de Willibrorduskerk voor in een viering voor en door de scholieren. Ter gelegenheid van het jubileum verschijnt een boekje getiteld 'An derhalve eeuw parochieleven rondom de Willibrorduskerk', ge schreven door plaatselijk journa list Kees de Koning. Behalve de geschiedenis van kerk en parochie belicht hij de totstandkoming van de lagere en kleuterschool en het katholieke verenigingsleven in het dorp. Koning Willem II verleende in mei 1841 goedkeuring voor de bouw van de kerk en kende een rijkssubsidie toe van 1800 gulden. Op 16 december 1841 werd het be dehuis ingewijd door de aarts priester van Holland en Zeeland. Eerste pastoor was M.F. Hout man, die al in september 1842 overleed. Oud-Vossemeer bleef tot 1858 ondergeschikt aan de paro chie Nieuw-Vossemeer, maar kreeg wel Sint-Philipsland erbij. Na jarenlange onenigheid met Tholen over de parochiegrenzen kwam er in 1920 een accoord, waarbij ondermeer de gelovigen uit Sint-Annaland aan Oud- Vossemeer toebedeeld werden. In de vijftiger jaren verhuisde de pa rochie van het bisdom Haarlem naar dat van Breda. Vanaf 1976 hebben Tholen en Oud-Vossemeer samen één pastoor. A.J. van den Brüle is, sinds 1981, de 24ste pastoor van de Willibrordusparo- chie. Van 320 leden is die in ander halve eeuw uitgegroeid naar 905 parochianen. Grote zorg op dit moment is de slechte staat van het kerkgebouw. Met de restauratie is zes ton gemoeid. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 8 oktober. Doré gewone 21-25; Glo ria gewone 17-20; Bintje gewone 16-21, bonken 27-28, kiloverpak king 35; Eigenheimer gewone 30; Bildstar gewone 28-32. Aanvoer 71 ton. Aan de veiling ZHZ in Baren- drecht werden 60 ton Thoolse ui en geveild. Maat 40/60 bracht 20,- tot 20,60 op, maat 60/80 26,90 tot 28,-. In het verslag van de veilingverga dering in St. Annaland is vorige weck vermeld, dat ook niet-leden na betaling van belasting provisie zouden terugkrijgen. Dit is echter niet het geval. Over de inkomsten van niet-leden moet de veiling wel eerst belasting afdragen voordat aan de eigen leden provisie kan worden teruggege ven. Verder werd verslag gedaan van rotte aardappelen. Dit was echter geen gevolg van aardappelmoe heid, maar van phytophtera. Wereldkampioen kustvissen Fien Lindhout-Houke uit St. Maartensdijk. Met succes, maar met weinig vis. Mevrouw Lindhout eindigde in het individuele klassement als tiende. Wat ze met moeite aan vis door de woeste branding op het droge bracht? "Twee zeebaarsjes en een pieter mannetje. En daar heb je dan 1300 kilometer heen voor gereden, 20 uur gevist en 1300 kilometer te ruggereden. Als ze dat vantevoren hadden gezegd." Uit een van de rattenkooien die rondom het bedrijf van Budel- pack aan de Paasdijkweg in Poortvliet stonden opgesteld, is een zakje rattengif weggehaald. Het gaat om een plastic zakje ge vuld met roodkleurige graankor rels. Door de felle rode kleur lijken dat net snoepjes. Het eten ervan kan de gezondheid schaden, waarschuwt de politie. Die zou graag zien dat het weggehaalde zakje gif werd terugbezorgd. Niettemin is het feest in huize Lindhout aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk. De voorgevel is versierd met vlaggetjes en bal lonnen. Maandagavond kwamen familie, vrienden en kennissen en clubgenoten van de hengelsport vereniging 't Scharretje uit Oud- Vossemeer Fien geluk wensen met het resultaat: een gouden plak. Voor de hengelaarster van bijzon dere betekenis omdat het de eerste keer was dat ze mee mocht doen en ook voor haar man Sjaak en haar zoon Remy, die haar tot steun waren. "Maar het kon niet erger. Als er een visje werd gevangen, was het een lotje uit de loterij. De vis die er zit, is allemaal ondermaats, maar alles telt," blikt Fien terug op een enerverend weekje aan het strand in de buurt van de Spaans/Franse grens. "De golven zijn zo hoog als de dijk hier. Die komen er echt aangedonderd. Ook al is er geen bladje wind, ze Sloop van het wijkgebouw in Oud-Vossemeer en aanbouw van een nieuw gedeelte aan de Vossenkuil voor de bejaarden, het kruiswerk en de uitleenpost van de bibliotheek is in de ogen van het gemeentebestuur te duur. Daarom wordt gekozen voor een grondige op knapbeurt van het dorpshuis en verplaatsing van de uitleenpost naar het wijkgebouw. De commissie welzijn en onderwijs brengt maandagmiddag advies uit over dit plan. Dat de Vossenkuil aan een 'face lift' toe is, blijkt uit het voorstel van b. en w. Het voegwerk van de gevel is al jaren slecht. Het dak van het oudste deel - het voorma lige gemeentehuis - is erg slecht en dat van het nieuwere deel (uit 1975 daterend) vertoont ook man kementen. Verder treedt houtrot op en doet zich zoutuitslag voor op de muren van het deel waarin de bibliotheek is gevestigd. De stoep van het gebouw is toe aan een opknapbeurt, de electrische installatie is al jaren onvoldoende (tijdens de hobbytentoonstelling sprong meer dan twintig keer een stop - red.) en de parketvloer moet - mede als gevolg van verzakking van de ondervloer - helemaal ver nieuwd worden. Ook heeft de beheerscommissie verschillende wensen om de Vos senkuil gebruiksvriendelijker en aantrekkelijker te maken: vervan ging van gordijnen en tafels, aan brengen van een lambrizering in de hal en garderobe, een belinstal- latie vanuit de verschillende verga derruimten, een containerruimte en verbetering van de kleedruimte. Al deze zaken lossen echter niet twee bestaande problemen op: de uitleenpost van de bibliotheek is te klein en de bejaardensociëteit moet een deel van haar activitei ten op de eerste verdieping hou den. Daarom hebben b. en w. naar andere mogelijkheden gezocht, waarbij het wijkgebouw van de kruisvereniging Rondom de Oosterschelde - gelegen direct achter de Vossenkuil - in beeld kwam. Vorige week meldden wij al, dat de gemeente dit gebouw wil kopen. Overleg heeft echter opgeleverd, dat het gebouw 'om niet' van eigenaar verandert. De gemeente wil er de bibliotheek in onderbrengen en de benedenver dieping van het woongedeelte ge schikt maken als steunpunt van de kruisvereniging. De vrijkomende ruimte in de Vossenkuil - als ge volg van het vertrek van de biblio theek - kan vervolgens voor de bejaardensociëteit worden ge bruikt. De grond waarop het wijkgebouw staat is eigendom van de gemeen te, en tot 2006 in erfpacht uitgege ven aan de kruisvereniging. Overeengekomen is nu, dat de ge meente in ruil voor de overdracht het gebouw aanpast en tot 2006 de lasten draagt. De kruisvereni ging gaat een huurprijs betalen, gebaseerd op een aandeel in de kosten van energie, water, onder houd en overige lasten. Na overleg met het verbindingskantoor van de AWBZ is de kruisvereniging met deze constructie accoord ge gaan. Overigens is de beheers commissie van de Vossenkuil voorstander van een compleet nieuwe aanbouw. B. en w. vinden echter dat in hun plan voldoende met de wensen van die commissie rekening is gehouden. De vergadering van de commissie welzijn is openbaar en begint maandagmiddag om vier uur. kletsen met geweld op het strand, meer steentjes dan zand. Als zo'n golf wegrolt, ren je hard naar het water toe om in te gooien. Het was levensgevaarlijk. Ik snap niet dat een land zulke risico's durft nemen." De kampioenschappen kenden twee nacht- en twee dagwedstrij den. Elk duurde 4 uur. In totaal streden 16 dames voor de wereld titel, verdeeld over drie ploegen: Nederland, Duitsland en Frank rijk. Eén Belgische deed mee in de individuele klasse. "We waren tevoren wel gewaar schuwd dat het moeilijke omstan digheden waren. De herenploeg was een week vooruit gegaan om te oefenen. De eerste nacht wedstrijd in Anglet vond ik niks. Dat was van 8 uur tot 12 uur 's nachts, maar je bent om 6 uur al op het strand. Je werkt met lam pen, maar je ziet niet hoever je uitgooit. De tweede dag in Vieux-Boucau De Thoolse gemeenteraad heeft vrijdag een vliegtocht gemaakt met een F27 van de Koninklijke Luchtmacht. De kist was speciaal overgevlogen uit Soesterberg naar de vliegbasis Woensdrecht, waar de raad een tegenbezoek bracht in verband met de mogelijke huis vesting van militairen op Tholen. Hierover had de leiding van de vliegbasis eerder met b en w gesproken. Het initiatief hiervoor was uitgegaan van het gemeente bestuur, dat inspeelde op berich ten dat er 900 tot 1000 arbeidsplaatsen extra zullen ko men op Woensdrecht. Alle oplei dingen van de Koninklijke Luchtmacht worden daar gecon centreerd, waardoor de perso neelsbezetting einde negentiger jaren tot 2000 aangegroeid zal zijn. De huisvesting zal in de wij de omgeving gebeuren, zowel in West-Brabant als de Zeeuwse ge meenten Tholen en Reimerswaal. De Thoolse afvaardiging bestond uit 19 mensen. De gemeenteraad was op 4 leden na compleet en voor een groot aantal van hen was de tocht de luchtdoop. Daarnaast was het college van b en w aanwe zig met de ambtelijke staf. De luchtreizigers troffen het prima, want het was vrijdag helder weer en vanaf 300 meter kon men o.a. het rooien van de aardappelen goed zien. Wanneer er zich veel militairen op Tholen zouden willen vestigen, wil het gemeentebestuur in de toe komst extra woningen vragen bij de provincie. De toewijzing van huurwoningen is nu minimaal. was het mooi weer. Als je gunstig lootte, dan kwam je op een plek waar de branding niet zo door denderde. Wanneer je de vis door de branding moest halen, spoel den ze gewoon weg." Haar man had 'tuigjes' gemaakt, met lange lijnen. "Ik gebruikte een klapanker(ankerlood-red.). Als ze vast komen te zitten, trek ken die zichzelf los. Door de bran ding werd het tuig gewoon door het lood ingewonnen. Dat heb ik van mijn leven nog nooit gezien en ik vis toch al 20 jaar." ZIE VERDER PAG. 11 <s GS willen de verbinding zo snel mogelijk aanpakken omdat het een gevaarlijk stuk weg is waar veel ongevallen gebeuren. Dat hebben cijfers over het aantal ver keersongevallen aangetoond. Ge deputeerden wijzen op de 'enkele scherpe bochten' en een 'zichtbe lemmerende dijkovergang' die verwijderd zullen worden. Op de drukke kruising met de Spuidamstraat-Veerdijkseweg zul len voorsorteervakken worden ge maakt. GS denken dat 225.000 gulden voldoende is voor het aan kopen van ongeveer 2,5 hectare grond van twaalf eigenaren. Pro vinciale staten beslissen op 20 de cember over het voorstel. Eerst wordt het behandeld in de provin ciale commissies waterstaat en verkeer en bestuurszaken. Op de begeleidende tekening is te zien, dat het oversteken van de Provincialeweg vanaf de Stoof- dijk bijvoorbeeld niet meer moge lijk is. Dat verkeer wordt geleid via een nieuw stukje weg naar de Veerdijkseweg waar het wel moge lijk wordt de weg over te steken. De 'bocht bij Rinses' wordt afge sneden. Het nieuwe wegvak zal het zuidelijke puntje van het scha penweitje doorkruisen. De be staande weg voor de woningen in de bocht wordt gehalveerd. Bewo ners kunnen via de kruising bij de Veerdijkseweg naar Scherpenisse toe of via een haakse aansluiting op de Provincialeweg naar Sint- Maartensdijk. Het verkeer vanuit de kom Scherpenisse zal alleen via de aansluiting van de Spui- damstraat op de Provincialeweg kunnen komen. Zoals nu bijvoor beeld de BBA bus zijn rondje draait bij het Chinees-Indisch restaurant Nieuw Eiland Tholen zal het in de nieuwe situatie niet meer mogelijk zijn via de Stoof- dijk op de Provincialeweg te ko men. Op de tekening is een nieuw stukje weg geprojecteerd ten noordoosten van het restaurant, vanaf de Stoofdijk naar de krui sing Spuidamstraat/Veerdijkse- ZIE VERDER PAG. 5 Tevergeefs pleidooi voor be houd hoeve Buitenzorg Kabeltelevisie in rode cijfers: Zekatel staakt steun aan Toby Hage Show van muziek en licht in Oud-Vossemeer Leraar W. Thoutenhoofd viert zilveren jubileum aan chr. mavo Thoolse Anbo gaat openbaar vervoer bekijken Uitzendbureau Start: te wei nig kantoorbanen voor vrou wen Huizen en geen bos aan de Gemaalweg in Tholen 'Aan alles is gebrek, of 't is te duur', zegt J.L. Noom na te rugkeer uit Roemenië Lokale radio gaat meer dagen uitzenden Zoutgehalte in Zoommeer wordt binnenkort aangepakt Tholense Boys rijk beloond in slechte derby tegen Noad '67 MET EEN GOUDEN AN KER KUNT U IN ELKE BAAI ANKEREN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's rV- De bocht in de Provincialeweg bij Scherpenisse wordt afgesneden. Loes Maas, ambtenaar minderhedenbeleid(asielzoekers) en speeltuinwerk bij de gemeente Tholen, gaat haar collega's serieus een cur sus zelfverdediging geven om zich te kunnen weren tegen ongewenste intimiteiten van mannen op de gemeentesecretarie. Vrouwelijke ambtenaren in dienst van de gemeente Tholen krijgen de mogelijkheid om een cursus zelfverdediging te volgen. In twaalf keer anderhalf uur leert hun collega Loes Maas hen, hoe ze zich de in het gemeentehuis opererende rokkenjagers van het lijf kunnen houden. Aanleiding vormt de mededeling aan het personeel, dat ambtenaren klachten over ongewenste intimiteiten kwijt kunnen bij secretaris A.G. Izeboud. Grijpgrage bezoekers moeten eveneens op hun hoede zijn, want een on derdeel van de cursus vormt training hoe dreigende conflictsituaties met cliënten kunnen worden gesust. De training is in de hedendaagse jungle kennelijk broodnodig, want b. en w. willen deelnemers een uur van de werktijd cadeau doen om de lessen te kunnen volgen. Het resterende halve uur gaat van de lunchpauze van de dames af. Overigens moeten die de cursus zelf betalen. "De preventieve werking die van zo'n cursus uitgaat, kan het welbevin den van de vrouwelijke collega's enorm bevorderen," aldus Loes Maas, die de diploma's bezit om deze cursus te kunnen geven. Zij meent dat het zelfvertrouwen van de deelnemende ambtenaren er door zal worden vergroot, wat hun carrière ten goede komt. Elke les bevat een warming-up, fysieke bevrijdingstechnieken en menta le technieken. Aan de orde komen verder het inschatten van situaties, tijdig maatregelen nemen, informatie over hulpverlening na geweldser- varingen, omgaan met en reageren op paniek of angst, ademhaling en balans en intuïtie. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1