Geen kantoorbanen voor herintredende Thoolse vrouwen Toch huizen aan de Gemaalweg Strakke broeken zijn terug Rehobothschool Stavenisse groter Tevergeefs pleidooi behoud Buitenzorg Buitenzorg VI in Tholen met 3.5 bouwgrond Boekhouden op computer nieuwe cursus Thoolse stichting vakopleiding STANDOX Groei naar 8 groepen in 1993 Autolakken voor alle auto's leverbaar Donderdag 10 oktober 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Campagne uitzendbureau Start in Sint-Maartensdijk 'Start. De kruiwagen naar een nieuwe baan.' Met die slagzin is zaterdag een nationale publiciteitscampagne begonnen van het niet-commerciële uitzendbureau Start. Via televisie, radio en kranten wordt getracht de naam van het uitzendbureau meer bekendheid te ge ven. Welgelegen Rode cijfers Aan de Gemaalweg/Hertenkamp in Tholen wordt op 3.5 ha een nieuwe woonwijk aangelegd onder de naam Buitenzorg VI. De raadscommissie ruimtelijke orde ning heeft daarvoor woensdagavond groen licht gege ven. Alleen P. van Belzen had wat bedenkingen gezien de toenemende belasting van de Ten Ankerweg en Postweg. Verkeersdruk Betaalt zichzelf Interne druk Elf huizen in plaats van boerderij Mevr. J. Meerman en drs. W. Heybroek(voorzitter Huis en Heem) hebben woensdagavond een tevergeefs pleidooi gehouden voor behoud van de boerderij Bui tenzorg in Tholen. Tijdens een hoorzitting in de Gast huiskapel maakte burgemeester H.A. van der Munnik duidelijk, dat de gemeente het plan om er 11 vrijstaan de woningen te bouwen, zal doorzetten. Vruchtbare achterban Meer moeite Incidenten Twee gegadigden DEPOT Korenbeursstraat 21 Bergen op Zoom Tel.01640-40417 De Thoolse stichting voor vakopleidingen gaat haar cursuspakket uit breiden. Naast de diverse lascursussen in het gebouw van de Thoolse scholengemeenschap te Sint-Maartensdijk bereidt de stichting de cur sus boekhouding en belastingaangifte op de computer voor, alsmede- machineschrijven/tekstverwerking. Voor de nieuwe cursus boekhou den hebben zich al een aantal deelnemers aangemeld op de voorlichtingsavond van de Thool se stichting vorige week. Volgens administrateur C. Wessels is het mogelijk deze winter van start te gaan met de cursus boekhouding. "In de loop der jaren was er vraag naar. De Thoolse scholengemeen schap beschikt over een compu terlokaal. Dat willen we tot leven brengen." Voor deze cursus zijn volgens Wessels minimaal 8 deel nemers nodig omdat er 8 compu ters beschikbaar zijn. "Het kunnen er ook 10 zijn. Het is een praktisch gerichte cursus. Twee per computer is een beetje te veel." Oud-TSG docent Q. Daas (handelsvakken LHNO aan de Oesterschelp) gaat de cursus ver zorgen. Hij is momenteel verbon den aan de openbare basisschool De Casembroot in Sint-Annaland. Hoeveel de deelnemers voor de avondcursus op tafel moeten leg gen, is nog niet bekend. "Als je het met twee of drie man zou moeten doen, dan zou het 1200 gulden kosten. Dat is onhaalbaar. Dat mag het nooit kosten. Over de hoogte van het bedrag zijn we nog bezig. Het is afhankelijk van de huur van het lokaal,de kosten van de docent en het computer programma," aldus Wessels, die uitlegt dat er vooral belangstelling voor deze cursus is uit de agrari sche sector en de middenstand. Het biedt veel voordelen. Als je het zelf bijhoudt, spaart het kosten uit en je hebt wekelijks in zicht in het reilen en zeilen van je bedrijf." Het diploma dat de geslaagde cur sist mee naar huis mag nemen, is volgens de administrateur erkend door het ministerie van Economi sche Zaken. Wessels vindt niet, dat met de in troductie van deze nieuwe cursus sen concurrentie ontstaat met bij voorbeeld het REC. "We zijn col lega's. Bij ons gaat het niet alleen om een kennismaking, maar om het behalen van een erkend diplo ma." Voor de cursussen booglassen en MIG/MAGlassen schreven zich 14 deelnemers in. Zoals elk jaar zorgt vooral Goedhart koel- en luchttechnische apparaten uit Sint-Maartensdijk, carrosseriebe- drijf Elenbaas uit Poortvliet en het machine- en constructiebe drijf Van Dijke uit Sint- Philipsland voor het leeuwendeel van de cursisten. Volgens Wessels is de belangstelling iets minder dan vorig jaar, maar de admi nistrateur houdt er rekening mee, dat zich nog een aantal cursisten zullen inschrijven. De prijs voor deze lascursussen bedraagt gemid deld ongeveer 1500 gulden. Voor de hobbycursus lassen hebben zich 3 personen opgegeven. Zaterdag verscheen het Startspot je voor het eerst op de televisie. Bij de vestiging van Start in Sint- Maartensdijk liggen de nieuwe folders met het kruiwagentje ('een duwtje in de rug naar een vaste aanstelling') klaar. De reclame campagne komt na een periode waarin het minder goed ging met Start. Vorig jaar werd een verlies geleden van 12.7 miljoen gulden. De directie zag zich genoodzaakt dit jaar via natuurlijk verloop 130 plaatsen over zo'n 200 vestigingen te schrappen. Inmiddels lijkt het tij te zijn gekeerd: het eerste half jaar van 1991 boekte Start een winst van 1.36 miljoen gulden. De vestiging in Sint-Maartensdijk be houdt de twee personeelsleden die in september 1989 boven het ar beidsbureau aan de Haven begon nen. Jurgen van Zwol en Marianne van der Jagt blijven be middelen tussen werkzoekenden en bedrijven op Tholen en Bergen op Zoom. Tot 1 september kon Start 180 mensen plaatsen. Daar van kon 33% aansluitend in vaste dienst treden. Van Zwol: "We sco ren op dit moment beter dan vorig jaar. Het is onze doelstelling om mensen aan een vaste baan te hel pen. Vorig jaar plaatsten we 250 mensen vanwie 70 een vaste baan kregen." Van Zwol vindt dat Start- Tholen 'naar behoren draait'. "Op het ogenblik werken er tus sen de 40 en 50 mensen voor Start. Voor een vestiging op Tho len is dat goed." Herintredende vrouwen vragen veelal om administratief werk, zo licht Van Zwol toe. "Meestal voor een paar dagen, of een paar uren Der week. Die zijn moeilijk te plaatsen omdat er heel weinig va catures zijn. Administratieve ba nen zijn er gewoon niet." Van Zwol juicht dan ook de pogingen van de gemeente Tholen toe om hieraan iets te doen (plan Bussines Centrum Tholen in nieuw in dustrieterrein Welgelegen). Vanuit het bedrijfsleven is momenteel veel vraag naar technisch perso neel en produktiemedewerkers. Machinebankwerkers, onder houdsmonteurs en electromon- teurs kunnen via Start zo aan de slag. Als er om personeel ge vraagd wordt, gaat het meestal om een volledige werkweek. Voor 'een grote zuigkracht' zorgt volgens Van Zwol de Amerikaanse gigant General Electric. Ook Bruijnzeel kan vaak mensen via Start plaatsen. "Via de vestiging in Bergen op Zoom kunnen wij veel mensen daar aan werk hel pen. Meestal worden dat vaste ba nen." Over de plannen van de directie om Start uit de rode cijfers te hou den, zegt Van Zwol: "Als je eens een keer wat minder draait, ach dat gebeurt overal. Nu wordt je weer eens met de neus op de feiten gedrukt. Vorig jaar zijn er aan aantal grote investeringen ge daan (automisering). Dat begint zich nu terug te verdienen." Van Zwol wijst er verder op, dat Start zijn 'marktaandeel' in Zeeland heeft zien groeien. "Omdat we vinden dat we zo dicht mogelijk bij de mensen moeten zitten. Dat blijkt te werken." De overige vesti gingen van Start zijn in Goes, Middelburg, Vlissingen, Hulst, Terneuzen en Zierikzee. Het bouwland aan de Gemaalweg waar huizen zullen komen bij de uitvoering van bestemmingsplan Buitenzorg VI. Tijdens een hoorzitting in mei, die door vijftig belangstellenden werd bijgewoond, constateerden b en w geen fundamentele kritiek op het uitbreidingsplan. De da mes Den Engelsman-Burgers en Polderman-Martin hielden wel een nadrukkelijk pleidooi voor aanleg van een bos of boomweide op de 3.5 ha, maar het gemeente bestuur voelt daar niets voor ge zien de bosplannen in het kader van de ruilverkaveling. Buitenzorg VI kan snel worden ontwikkeld omdat een belangrijk deel van de grond al in eigendom is. Bovendien kan van de bestaan de nuts- en rioolvoorzieningen ge bruik worden gemaakt. Intussen kan plan Stadszicht van 6.5 ha worden voorbereid voor de perio de 1997-2007. Tijdens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke orde ning, woensdagavond in de Gast huiskapel, concludeerde burgemeester Van der Munnik, dat de inspraak geen reden gaf om plan Buitenzorg VI te herzien. Raadslid Van Belzen was er niet gerust op gezien de discussie tij dens de hoorzitting over de ver- keersontwikkeling. "De hele verkeersdruk komt toch neer op de Ten Ankerweg/Postweg. Zowel van Buitenzorg VI als het volgen de plan Stadszicht. Wij schuiven de problemen een tikkeltje voor uit", meende het RPF/GPV- raadslid. Een tikkeltje vond de burgemees- Eén van de weinige modeshows die deze herfst op Tholen zijn ge houden, vond woensdagavond in de Wellevaete te St. Annaland plaats. Modehuis Pleune en schoenhandel Sturris lieten de tendens voor deze herfst en winter zien. Er was veel jonge mode in truien en broeken, blouses, korte rokken en bermuda's. Dit seizoen zal men veel korte plooirokjes zien. We gaan ook weer terug naar de wat strakkere broeken. Voor de wat grotere maten werden pakjes in velours en wol gepresen teerd. Ten aanzien van de kleuren zijn rood, zwart en grijs het meest ge wild. Bij de rokken is het zwart witte ruitje terug naast de grijze ruiten. Voor de dames toonde men Naf Naf truien met schoenen van hetzelfde merk in bijpassende kleuren. Er waren ook mooie he rentruien in vele kleuren, gecom bineerd met een spijkerbroek of geklede pantalon. Gastvrouw Lia Pleune bedankte de drie heren en zeven dames die de kleding hadden getoond met bloemen. Achter de schermen zorgde Jolanda Fase voor de aan kleding. Mevr. Pleune zwaaide schoenhandel Sturris lof toe voor de prachtige collectie. In de pauze werden vier waardebonnen van modehuis Pleune verloot. Addy de Graaff en Kees van Winkelen als gelegenheids dressman en mannequin tijdens de modes how van Pleune in de Wellevaete. ter niet zo erg. Hij vond dat het ook wel los liep. "Er is in Tholen geen explosieve groei te verwach ten. Met de tweede fase van Bui tenzorg III, de Gemaalweg en Stadszicht hebben we voldoende bouwgrond. Er is geen dure ont wikkeling nodig aan de Molen- vlietsedijk. De provincie wil ook geen ontsluiting naar de provinci- aleweg. Er komt wel een onder zoek naar de verkeersdruk op de Grindweg, Ten Ankerweg en Post weg. Misschien komen daar inten sieve maatregelen uit voort", aldus de burgemeester. M.A.J. v.d. Linde deelde de vrees van Van Belzen niet. "Gezien de verschraling van het platteland zal het met de groei wel loslopen", zei het PvdA-raadslid. M.J. Klippel informeerde of de groenstrook onder de zeedijk aan de Gemaalweg niet teveel grond- verlies zou opleveren. "Zou je toch geen soort bos of boomweide aanleggen?" De burgemeester dacht daar be slist niet aan. "Dat bos kunt u daar wel vergeten. De gemeente legt ook niet zelfstandig een bos aan. Dat gebeurt in het kader van de ruilverkaveling en wegens het onderhoud van Staatsbosbeheer is minimaal 15 ha nodig. Plantsoen is vérder 7 a 8 keer zo duur als een boomweide. Wij willen echter de mogelijkheden voor woningbouw aan de rand van Tholen zoveel mogelijk benutten. De groenstrook sluit aan op de wan delroute", aldus de burgemeester. Volgens hem wordt Buitenzorg VI(het verlengde van Hertenkamp tussen de woning van A.J. Schot en het gemaal de Eendracht) een aantrekkelijke woonwijk die zich zelf betaalt. De groenstrook is geen punt. Het SGP-raadslid vond het toch allemaal duur worden. De burge meester noemde voor de ontwik keling van Buitenzorg VI een bedrag van 420.000 gulden. "We maken een bestemmingsplan zo aantrekkelijk mogelijk." Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven ging zonder meer accoord met het plan. "De vierde nota ruimte lijke ordening werpt een ander licht op de toekomstige groei van ons land, zodat ik niet bang ben voor meer verkeersdrukte", aldus het CDA-raadslid. Met stijgende brandstofprijzen en gezien de lijnen van het openbaar vervoer verwachtte Van Belzen toch een interne druk vanuit de dorpen op het eiland naar Tholen-stad. De burgemeester zag geen problemen. "We krijgen bouwaanvragen vanuit Brabant tot in Stavenisse toe", liet hij we ten. De Thoolse gemeenteraad heeft stilzwijgend ingestemd met de uit breiding van de Rehobothschool te Stavenisse in 1993. Behalve een lokaal is ook de aanschaf van leermiddelen en meubilair goed gekeurd. De streekschool telt nu 209 leerlingen. De prognose van de Rehoboth school geeft een groei aan tot een basisschool van 8 groepen. Het hoofdgebouw is nu geschikt voor 7 groepen, De raming geeft overi gens aan, dat het leerlingenaantal na enkele jaren van stijging weer zal dalen, wat uiteindelijk uit mondt in een school met 7 groe pen. Aangezien de behoefte aan huisvesting voor die 8ste groep niet voor minimaal 15 jaar ver wacht wordt, dient in principe volstaan te worden met tijdelijke huisvesting. Het schoolbestuur heeft echter een aanvullende prognose ver strekt. Men is van mening, dat de gemeentelijke gegevens waarop de mcdelprognose is gebaseerd, niet geheel van toepassing is op de be volkingsgroep waaruit de Reho bothschool de leerlingen krijgt. Er is een nadere uitleg gegeven van kerkelijke gegevens, zoals de genootschappen (Oud Gerefor meerde Gemeente en Gerefor meerde Gemeente in Nederland) waarvan de leden de leerlingen het onderwijs in Stavenisse laten vol gen. Aan de hand van die nadere gegevens is volgens b en w de con clusie gerechtvaardigd, dat de 8ste groep ook op lange termijn ge handhaafd kan worden, wat uit breiding met permanente huisvesting met zich meebrengt. Gelet op de motivering van het schoolbestuur wilden b en w en de gemeenteraad de aanvraag om uitbreiding met een permanente huisvesting bij het ministerie on dersteunen. Directeur W. v.d. Dikkenberg maakt nog geen plannen voor de nieuwbouw. "We moeten eerst maar eens zekerheid hebben van het ministerie, want in Zoetermeer heeft men de hand nogal op de beurs." Als de toestemming er is, bouwt hij het liefst naar het wes ten, in de richting van de zeedijk. "De uitbreiding is op zich nog een probleem omdat we nu een afge rond gebouw hebben. We moeten te zijner tijd nog met de architect overleggen wat het handigste is." De directeur gelooft niet dat er nog een stuk van het fietscrosster- rein nodig zal zijn voor de nieuwbouw. Op 1 oktober telde de Rehoboth school in Stavenisse 209 leerlin gen. Voor de instroom van vierjarigen wordt in de loop van het schooljaar volgens landelijke normen een stijging van 3% of 6 kinderen verwacht, zodat men op 215 uitkomt. Volgens Van den Dikkenberg stijgt het aantal gezinnen van de achterban nog steeds en gezien de hoger dan normale vruchtbaar heid is de vorming van 8 groepen wel gewaarborgd. Overigens mag voor de prognose van 15 jaar de kerkelijke achterban de laatste 5 jaar niet meegeteld worden. De directeur kan niet zeggen of het toppunt van de groei bereikt is. "Toen we tien jaar geleden met 84 leerlingen begonnen, had ik 6 groepen niet voorzien, laat staan de 8 groepen die we nu hebben." De leerlingengroei kan niet wor den bijgehouden door de perso neelsbezetting. Er is een vacature van anderhalve arbeidsplaats. De vorming van combinatieklassen en de opoffering van taakuren door de directeur is voorlopig de enige oplossing voor dit pro bleem. Mevr. Meerman-Ottevanger her innerde aan haar actie voor be houd van de boerderij. "Met zijn schapen en bloesems dient dit fantastisch stukje Tholen behou den te worden", zo bracht ze naar voren. "De boerderij komt in de nieuwbouwwijk volledig tot zijn recht. Er zou een dependance van streekmuseum de Meestoof in on dergebracht kunnen worden, een kinderboerij of 21 bejaardenwo ningen zoals architect Boelhou wers die heeft ontworpen. Ik ben blij met de steun van Huis en Heem in deze." Mevr. Meerman zei een 'katterig gevoel' te hebben overgehouden aan de commissie ruimtelijke or dening, waarin ze eerder tever geefs voor behoud van de boerderij pleitte. "De burgemees ter zei toen dat ik ermee moest le ren leven, maar dat gaat niet zo gemakkelijk over. Bij de actie heb ik enorm veel positieve reacties ontvangen en ik hoop dat alle nieuwe initiatieven door velen gesteund worden. Het behoud van een stukje karakteristiek Tholen dient voorop te blijven staan", zei mevr. Meerman. Drs. Heybroek schetste, hoe meer dan 20 jaar geleden alle karakte ristieke elementen uit een land schap eerst plat gewalst werden voordat men overging tot het bouwrijp maken van de grond. "Dat is veranderd, maar op Tho len is dat gewijzigd beleid nog geen gemeengoed geworden. Be houd van karakteristieke elemen ten kost meer moeite, maar het maakt een wijk wel leefbaarder. Hoewel de boerderij geen monu ment is, staat dit karakteristieke gebouw er al wel 100 jaar. Boven dien woonde er jonkheer Van Vre- denburch, één van de belangrijkste figuren van het eiland." - Heybroek zei dat het vaak lastig is extra kosten voor zijn, kun je zo karakteristieke elementen in het landschap behouden. We hopen dat ons plan serieus in overweging genomen wordt", zo besloot Heybroek. Burgemeester Van der Munnik bracht naar voren, dat men niet 'op zich voordoende incidenten' een planologisch beleid moet voe ren. "Dat dient een logisch, sa menhangend beleid te zijn." Volgens de burgemeester was de omgeving van boerderij Buiten zorg 10 jaar geleden al aan de or de geweest. "Toen waren er reeds bungalows gepland, maar de Kroon vond het bestemmingsplan toen te groot van opzet. De grond hebben we nu over een paar jaar nodig. Het plan van Huis en Heem past niet in onze opzet. De suggestie van mevr. Meerman zal ten derde male onder de aandacht van het college worden gebracht. Daarna gaat het ontwerp- bestemmingsplan eerst naar de provincie en vervolgens terug naar de gemeente voor de officiële pro cedure, waarbij het plan ter inzage zal liggen." De door 20 belangstellenden bij gewoonde hoorzitting kregen eerst een uitleg van de burgemees ter over het ontwerp met 7 vrijstaande woningen en 4 bunga lows. Er komen 4 huizen aan de Watervliethof. Een door groen omgeven openbare voetgangers- en fietsverbinding tussen de Jhr. van Vredenburchlaan en Herten kamp scheidt die 4 woningen van de andere huizen. Drie daarvan zijn gepland op de plaats van de huidige boerderij met het weiland ervoor, de overige 4 komen daar achter, ontsloten door een keerlus vanaf Groot Verréhof. Aan de Jhr. van Vredenburchlaan is een ruime groenstrook geprojecteerd met een open karakter. De 11 bouwpercelen zijn 6 a 700 m2 groot. Op de plaats van boerderij Buitenzorg zijn 11 vrijstaande huizen gepro jecteerd, waarvan er 4 en 3 door de Watervliethof ontsloten worden en 4 via een keerlus aan Groot Verréhof. om een nieuwe functie te geven aan een bestaand pand, maar met voorbeelden als schouwburg De Maagd(een voormalig kerkge bouw) in Bergen op Zoom en de Grote Kerk in Veere, gaf hij aan, dat het kan. "Gezien de staat waarin de boerderij verkeert, kun nen we die niet in volledige staat bewaren", aldus de voorzitter van Huis en Heem. Architect Boelhouwers had een schets gemaakt voor 16 tot 17 be jaardenwoningen op de plaats van boerderij Buitenzorg. Volgens Heybroek zou de schuur groten deels in tact blijven en in het woonhuis zou de familie Van Gor- sel kunnen blijven wonen. "De gemeente zou de grond tegen een symbolische waarde beschikbaar moeten stellen. Dat helpt mee aan de financiering van het plan, waarbij de schuur het centrale deel wordt met een open ontmoe tingsruimte met winkels. Het bou wen van bejaardenwoningen brengt extra kosten met zich mee, maar dat moet gedekt worden door de verkoop van grond voor patiobungalows erom heen. Twee projectontwikkelaars willen het plan onmiddellijk overnemen. Er is een enorme behoefte aan be jaardenwoningen en de verwach ting is, dat er veel belangstelling voor dit project is. Zonder dat er ftenbenjbo AUTOLACK AUTO I AUTOMATERIALEN B.V. I Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 13