Draaginsigne gewonden voor Indië-veteraan P.J. Fase Sapfabriek weer failliet Met 't Stavertje Stavenisse alle kernen voorzien van peuterspeelzaal Uitlenen cd taboe SGP MEDEDELING Bromfietser onder invloed In 1949 door nek geschoten tijdens patrouille op Java GESLOTEN AL 46 JAAR DÈ i Tunni cc Zaterdag taptoe Oud-Vossemeer DEZE WEEK: Fresh Products met 15 mensen Rehobothschool niet eens met openbare voorziening kinderopvang VVD en CDA: college is te ambtelijk Qlri Donderdag 3 oktober 1991 47e Jaargang no. 47 I nuuLdc &Q- cvScAot 5L*. Als eerste inwoner van de gemeente Tholen heeft dhr. PJ. Fase uit St. Annaland maandagmiddag het draag insigne gewonden gekregen. Burgemeester H.A. van der Munnik speldde hem de onderscheiding in zijn woning aan de Hoenderweg op temidden van twee vroegere strijdmakkers: dhr. M.C. van 't Hof uit St. Annaland en de uit Budel afkomstige J. Vestj ens, die nu in het Belgische Overpelt woont. Fresh Products in St. Maartensdijk is gisteren door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. Dit gebeur de op verzoek van directeur A.N.M. Fortmann zelf. Bij de onderneming in het bedrijfsverzamelgebouw werkten 15 mensen. Het instorten van de vraag uit Frankrijk zou de oorzaak van het debacle zijn. Stuiptrekkingen Bouwblokken Dinsdagochtend is de peuterspeelzaal in Stavenisse of ficieel in gebruik genomen. De feestelijke opening werd verricht door wethouder J. Versluys van welzijn die samen met peuter Sharon Aarts de naam van de speelzaal aan een lijn met kleurplaten bevestigde. Met de speelzaal 't Stavertje in Stavenisse heeft nu elke kern in de gemeente Tholen een dergelijke voorziening voor kinderen van 2 1/2 tot 4 jaar. Aflossen hypotheek Deze week m.i.v. 7 oktober zijn wij s maandags de gehele dag Op alle overige dagen zijn wij geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Vrijdag tot 20.00 uur en zaterdag tot 16.00 uur. 's Middags eten wij van half 1 tot half 2. Eendrachtsweg 4 Tholen, 01660-2121 3-2 f? 43 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Thoolse SGP-fractie is het niet eens met het beleid van de stich ting openbare gemeenschappelij ke bibliotheek Tholen. De stichting wil, naast uitbreiding van het aantal compact-discs, ook videobanden gaan uitlenen. De staatkundig gereformeerden vin den dat het uitlenen van compact discs - waarmee in 1989 is begon nen - en videobanden niet hoort bij de bibliotheek. Dat schrijft de SGP in haar algemene beschou wingen bij de begroting voor 1992. De partij vindt dat het uitle nen van cd's en video's ook een stempel zal drukken op de perso neelsbezetting. 'Terwijl men toch al kampt met een personeelste kort'. De SGP vraagt zich af hoe een en ander kostendekkend moet worden gemaakt. 'Moet eventuele personeelsuitbreiding betaald worden uit de opbrengst van deze extra dienstverlening?', zo wil de SGP weten. De showband Axel, het drum- lyrakorps Familyland en G. de Waardt op de reizende beiaard zijn zaterdag te gast op de taptoe van OVM te Oud-Vossemeer. Dat muziekspektakel wordt alweer voor het dertiende jaar georgani seerd. Het publiek zal een 'dave rende show' worden voorgeschoteld, schrijft voorzitter Abr. Hommel in het programma boekje. Zoals ieder jaar is de tap toe voor het publiek gratis toegankelijk. Voor een zitplaats op de tribune moet wél worden betaald. Het Axelse korps, dat ongeveer 50 leden telt, verzorgt in Oud- Vossemeer twee .optredens. Ge kleed in Amerikaans marine uniform brengt men voornamelijk filmmuziek. Daarna worden sho wuniformen aangetrokken om een ode te brengen aan Frank Si natra. De showband behaalde re gelmatig een eerste prijs op concoursen, in de eredivisie show. Het drum-lyrakorps Familyland heeft zo'n 25 leden, waarbij ook minirettes en majorettes. De leden van het korps, dat 20 jaar bestaat, zijn voornamelijk gasten van camping Familyland te Hoo- gerheide. Oud-Vossemeer's Muziekvereni ging brengt tijdens de taptoe voornamelijk op Zuid- Amerikaanse leest geschoeide dansmuziek. De muziekavond, die om half acht begint op de Raadhuisstraat, wordt afgesloten met een gezamenlijk optreden. Na het Wilhelmus wordt de slotmars Holiday uitgevoerd. Bij een alcoholcontrole van maandag op dinsdag zijn drie in woners door de politie bekeurd. E.L. uit Oud-Vossemeer bleek on der invloed van alcohol op een brommer te rijden. De ademana lyse wees 365 mg/1 aan. Ook de automobilisten J.F.M.V. uit Tho len (425 mg/1) en A.J.S. uit Sint- Maartensdijk (490 mg/1) hadden een slok teveel op. Bij de controle trof de politie ver der een onverzekerde auto aan, een auto zonder geldige APK- sticker en een automobilist wiens rijbewijs al bijna een jaar verlo pen was. ^hooioe vióhandel Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen PELGARNALEN 500 grf 4,95 1 kgf 8,95 ZEEUWSE SUPERMOSSELEN dagelijks verse aanvoer Deze week: MOSSELKRUIDEN GRATIS P.J. Fase met zijn draaginsigne gewonden en oorkonde, links zijn vroegere strijdmakker M.C. van 't Hof, rechts burgemeester H.A. van der Munnik. •Zij waren erbij toen Piet Fase in de vroege ochtend van 20 januari 1949 in het toenmalige Neder lands Indië door een kogel werd getroffen en tegen de grond sloeg. De patrouille van 8 militairen liep te voet langs de grote weg richting Keboemen om contact te zoeken met een geniegroep, die moest hel pen bij het opruimen van versper ringen. Bij zijdelings vuur werd Fase, de voorlaatste van de pa trouille, door een scherpschutter in zijn nek getroffen. Terwijl Fase met een bloedende wond uitge schakeld was en zijn verbandpak- je wist te bereiken, gingen de andere soldaten direct in dekking en schoten terug. Na enige tijd haalden ze in een kampong een deur op en wat takken om Fase te rug te dragen naar het eigen kamp in Premboen, 25 km van Djokja karta. 'Hij heeft een kogel in zijn kop; ze zullen zijn schedel wel moeten lichten', werd gezegd, maar het viel allemaal mee. De dokter onderzocht de verwonding slecht, maar een zuster zag later bij de behandeling van de wond, dat de kogel het nekvel ook weer had verlaten. Er was dus geen operatie nodig, maar wegens de behandeling en om aan te sterken bleef Fase nog 5 weken in het zie kenhuis. Het thuisfront was al ZIE VERDER PAG. 9 Dit is het tweede faillissement van de sapfabriek, die eerder onder de naam Laura Products in augustus 1989 op de fles ging. Toen leed ook de gemeente Tholen een strop met een achtergestelde lening van 25.000 gulden. Laura werd gedeel telijk overgenomen door Zobi b.v. uit Schiedam, maar per 1 oktober 1989 ging het bedrijf verder onder de naam Fresh Products b.v.. Toen werd met 7 mensen begonnen en dat aantal groeide tot 15. Het bedrijf maakte dagverse vruchtensappen, met name uit si naasappelen. De hele produktie ging naar Frankrijk, zo vertelde ir. A. Govaert van Ibro Project Company b.v. uit Barendrecht in maart bij het bezoek van NCW- voorzitter dr. O. Ruding aan Fresh Products. Govaert zei gisteren 'heel verrast' te zijn door het fail lissement. "De markt in Frank rijk is ingezakt", zo liet hij nog weten, maar overigens verwees hij naar directeur Fortmann, die niet bereikbaar was voor commentaar. Bij het bezoek van dr. Ruding in maart zei ir. Govaert dat de sapfa- ZIE VERDER PAG. 15 Dr. Ruding bezocht in maart de sapfabriek met burgemeester Van der Munnik en links wethouder Versluys. Rechts produktie- leider P.A.J. Rijssenbeek, die zowel bij Laura als Fresh Products was betrokken. Advertentie I.M. De speelzaal is ondergebracht op de eerste verdieping van het voor malige gemeentehuis aan de Voor straat. De peuters bezoeken dinsdag- en vrijdagochtend 't Sta- vertje. Momenteel zijn er 18 kin deren die door de twee leidsters Yolanda Moerland en Conny van der Sanden worden opgevangen en beziggehouden. Tijdens de opening werd er reeds op gewezen dat het gebruik van het pand van tijdelijke aard zal zijn. Het bestuur is op zoek naar een grote re zaal met de mogelijkheid voor buiten spelen. Dit is nu niet moge lijk. Over een aantal jaren hoopt het bestuur de speelzaal te kunnen verplaatsen naar een lokaal van de openbare basisschool De Schalm die over één leeg lokaal beschikt. Dat kan pas wanneer er de nodige bouwkundige voorzieningen zijn getroffen. Voorzitter O. Hoedemaker heette dinsdag iedereen welkom. Ze ver telde dat het bestuur van plan was geweest een prijsvraag uit te schrijven om de inwoners van Sta- venisse een naam te laten verzin nen voor de speelzaal. Vanwege tijdgebrek - in de stukken van de notaris moest een naam worden ingevuld - is toen 't Stavertje eruit gerold. Hoedemaker maakte van de gelegenheid gebruik iedereen te bedanken die heeft bijgedragen aan het tot stand komen van de speelzaal in Stavenisse, van dona- teurs tot de gemeente Tholen. Ook de bejaardensoos werd be dankt omdat de speelzaal gebruik maakt van het 'praet'uusje' van het dorp. 's Middags maken de oudere mannen gebruik van de ruimte. Van de jeugdvereniging mogen de kinderen enkele spullen gebruiken. Wethouder Versluys zei blij te zijn met de speelzaal in Stavenisse. "Net als alle andere kernen heeft nu ook Stavenisse een speelzaal. U had er ook recht op." Versluys herinnerde eraan dat het dorp aan de noordwestkant van het eiland het gemeentebestuur enige zorg inboezemt wat betreft het aantal voorzieningen. Met het in gebruik nemen van de speelzaal is dat voor Stavenisse verbeterd, zo stel de hij. Namens de gemeente bood hij een cadeau aan; een paar doosjes bouwblokken voor de peuters om tegemoet te komen aan de behoefte aan speelma teriaal. Directeur C. van de Hoek van De Schalm was ook in zijn nopjes met 't Stavertje. Hij vond het een grote aanwinst voor het dorp en de basisschool. "Nu hebben we tenminste weer een onderbouw. Het heeft er jaren naar uitgezien dat we de school zouden moeten verliezen omdat er minder kinde ren kwamen, maar nu gaat het weer de goede richting uit." Namens de bejaardensoos was L. Moerland aanwezig bij de ope ning. Hij zei desgevraagd dat de 7 8 mannen die 's middags daar bijeenkomen geen enkele last on dervinden van de activiteiten van de speelzaal. "Er worden drie gróte tafels gezet en dat is alles. Van de rest hebben we niks geen trammelant want we gaan hier toch niet dansen."Ook huisarts E.H. Veldman kwam een kijkje nemen, naast vertegenwoordigers van andere peuterspeelzalen, ouders en grootouders van de kin deren die werden getracteerd op hapjes en drankjes. Voor sommi ge kleintjes had de ochtend wel heel lang geduurd; ze vielen in slaap of wilden naar huis. De Rehobothschool voor basison derwijs op Gereformeerde grond slag aan de Pilootweg liet in een brief aan het bestuur weten niet bij de opening van de speelzaal aanwezig te willen zijn. Directeur W. van den Dikkenberg schrijft dat de reden van zijn afwezigheid niet op het persoonlijke vlak ligt. 'Uw enthousiasme verdient waar dering. Uw inzet is echter een be tere zaak waard.'Van den Dikkenberg betoogt dat kinderen 'thuis bij moeder horen, omdat de moederbinding in de ontwikke ling van baby tot kleuter van es sentieel belang is'. Centraal volgens de directeur is hierbij de vorming van het geweten en de ontwikkeling van de taal. Volgens Van den Dikkenberg behoort de opvang van peuters niet 'geïnstitu tionaliseerd' te worden. Als een moeder door ziekte haar taak niet kan vervullen dan behoren fami lieleden, buren of kerkleden voor het kind te zorgen, aldus de di recteur. Een andere reden waarom volgens Van den Dikkenberg een speelzaal ZIE VERDER PAG. 15 Uitleenpost bibliotheek in wijkgebouw Oud-Vossemeer Tolerantie voor bedrijfsverza melgebouw is geen blijvertje Thoolse SGP wil sportgala schrappen Deze eeuw geen rondweg meer om Poortvliet Veiling Sint-Annaland ver dient aan rente schadeuit- kering Weerzien na 25 jaar op christelijke mavo Tholen PVAB Sint-Philipsland ver rast gemeenteraad bij stem ming over gemeentegarantie Voor 1998 geen nieuwbouw Sint Maartenshof Waterschap investeert op de valreep in noodstroomag- gregaat Badmeester Huib zegt zwem bad Haestinge vaarwel Eerste nederlaag WHS tegen rivaal Tholense Boys Meisjes Rieburch winnen schoolvoetbalbeker definitief SPREEK DE WAARHEID EN MAAK JE DAN SNEL UIT DE VOETEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De leidsters Yolanda Moerland (rechts) en Conny van der Sanden temidden van de peuters, ouders en grootouders. Het Thoolse college van burge meester en wethouders handelt te veel naar de letter van de wet. Dat stelt de VVD-fractie in haar alge mene beschouwingen bij de ge meentebegroting 1992. De liberalen zijn tot die vaststelling gekomen naar aanleiding van 'de aanpak van het reclamgbeleid, welstandsperikelen en horecaver- gunningen' door b en w. Teleur gesteld is de VVD in de houding van het college, dat nieuwe ont wikkelingen op het gebied van de land- en tuinbouw op Tholen on voldoende zou steunen.'De ge meente Tholen spant zich er te weinig voor in', zo schrijft de VVD. Als voorbeeld noemt de partij het afwijzen van een premie voor het glastuinbouwcentrum in Sint- Annaland en het instellen van le- geskosten voor zoetwatervoorzie ning en ruilverkaveling. De VVD wijst erop dat de nieuwe voorzie ningen voor de landbouw met rijkssubsidie worden ontwikkeld. 'Dan legeskosten vragen is zeer ongebruikelijk en wekt ook de no dige verbazing.' De VVD vindt dat het college 'in het geheel genomen te weinig stimulerend overkomt.' 'Hoewel wij niet de indruk heb ben dat dit onwil is, ligt het meer in de formeel ambtelijke wijze waarmee uw college zaken aan pakt. Dit college opereert meer naar de letter van de wet dan naar de geest van de wet.' De liberalen krijgen daarin bijval van de christen-democraten. Die schrijven ook dat de benadering van 'een aantal zaken door het college wat al te ambtelijk en for meel is geworden, in plaats van praktisch ingesteld'. Het CDA wijst hierbij op de bsluitvorming rond de verwerking van het afval. 'Wij zouden het bijzonder betreu ren wanneer deze gedragslijn voor uw college een algemene ge dragslijn gaat worden.' 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1