Klokincident bij damclub Eendracht Beker definitief voor meisjes Rieburch, Actie landbouwtrekkers Jeugdappel start het winterwerk Noodstroomaggregaat investering op valreep Sapfabriek Voetballers Ter Tolne en De Luyster winnaars op doelsaldo Roosevelt medaille voor filmsterren Peuterspeelzaal Stavenisse CDA wil meer aandacht voor scheepvaart Tijdsbesteding asielzoekers Donderdag 3 oktober 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Tholenaren verliezen onder protest Een dubieus werkende klok was damclub de Een dracht noodlottig in de ontmoeting tegen EDDV uit Dordrecht. De verwachting was dat de Tholenaren de ze partij zouden gaan winnen, maar door een zeer on gewoonlijke kloknederlaag verloor de Eendracht met 11-9. Ontgoocheling Gastspeler Klassieke opening Plaatselijk nieuws Armbreuk door puin Vorig jaar streden nog acht elftallen om de Thoolse schoolvoetbaltitel, maar dit keer konden de basisscho len slechts vier elftallen op de been brengen. Ter Tolne won het op doelsaldo van CNS De Regenboog uit Tholen. Bij de zeventallen zegevierde De Luyster uit Sint-Philipsland en bij de meisjes De Rieburch uitf Sint-Maartensdijk. Dat was voor het derde jaar ach tereen, zodat de wisselbeker definitief in de smalstad blijft. In april/mei spelen de drie winnaars om de Zeeuwse titel. Uitslagen Bij verhuizing In St.Philipsland werd dinsdagmiddag bij het gemaal de Luyster van het waterschap een noodstroomaggre gaat in gebruik genomen. In aanwezigheid van het da gelijkse bestuur stelde dijkgraaf I.C. Hage de nieuwe voorziening in werking. Samenwerking Poortvliet Burgerlijke stand Speeltuin opgeknapt Collecte Botsing Sint- Mestproblematiek Parkeerterrein AJP Ladder weg Minder jeugdige dammers Collecte Verkoping Weer vergadering VVN Vrij geruisloos Het incident gebeurde op het tien de bord, waar André Boogerd, met nog 1 minuut bedenktijd plotseling zijn vlag zag vallen. Ondanks de totaal gewonnen stel ling op het bord verklaarde arbi ter Willeboordse uit Papendrecht de partij verloren voor Boogerd. Onderzoek wees echter uit dat de klok totaal niet deugde en het vlaggetje steeds op een ander tijdstip viel. Op de andere borden hadden de Thoolse dammers eveneens met pech te maken. Bij drie partijen eindigde een betere stand toch in remise. Een opsteker was de knap pe winst van Toby Hage tegen de sterkste speler van EDDV. De Rus Wadim Boelat versterkte opnieuw de Thoolse gelederen en behaalde met groot machtsvertoon de over winning. De door slagerij Slager gesponsorde Wit-Rus bracht de Eendracht tevergeefs dichter bij EDDV. Uitslagen: A. van de Weteringh- Toby Hage 1-1, P. Wapperom- Wadim Boelat 0-2, J. van de Weteringh-Ronnie Gunter 1-1, G. Verhoeven-J. de Wolf 1-1, B. Versluis-Stef Baerends 2-0, W. Verschoor-Leen Meerman 0-2, A. de Bruijn-Hans Bomgaars 1-1, J. de Hei-J.A. van Akkeren 1-1, M. van de Most-Daniëlla de Vos 2-0 en A. de Bruin-André Boogerd 2-0. Uitslagen tweede ronde in tweede klasse D: PWG 's Gravenpolder 2-De Ridder 7-13, DIOS Brunssum-Middelburg 8-12, DA- VO 2 Tilburg-Schaesberg 11-9, EAD Asten-HDR Rosmalen 5-15, EDDV Dordrecht-De Eendracht 11-9 en PSV dammen 2-PWG 's Gravenpolder 5-15. I Voor André Boogerd was de ont goocheling na het klokincident groot. Al snel stond hij op voor deel, omdat zijn tegenstander de lange vleugel niet gemakkelijk kon ontwikkelen. In het mid denspel werd de sterke cen trumstand van André onder vuur genomen, maar Tholen kwam toch op een schijfwinst. Daarng viel de vlag en ging de winst als nog naar Dordrecht. De situatie werd nog slechter voor de Eendracht, doordat teamleider Stef Baerends onverwachts ver loor. Stef had gedurende de hele partij bepaald wat er zou gaan ge beuren, maar liet ten onrechte een damcombinatie toe en verloor kansloos het eindspel. Wadim Boelat haalde een eenvou dige overwinning. Vanuit een Amsterdamse opening liet Wadim zijn tegenstander komen. Na 17 zetten speelde Wadim een zeer verrassend schijnoffer, waardoor zijn tegenstander in grote moei lijkheden kwam. Even later pakte hij schijfwinst en won hij zijn partij. Ronnie Gunter trof een klassiek VERVOLG VAN PAG. 1 dient te worden afgewezen, is dat de speelzaal 'moeders de gelegen heid geeft optimaal maatschappe lijk te functioneren'."Wij achten het geen taak dat moeder een maatschappelijke functie uitoe fent, indien dit niet om de een of andere reden zeer noodzakelijk is. Maatschappelijke ontplooiing van de vrouw of aflossing van de hypotheek vinden wij in ieder ge val geen voldoende reden." Als laatste reden noemt Van den Dik- kenberg dat de speelzaal een openbare voorziening is. "Peuter- opvang dient gezocht te worden bij mensen die hetzelfde met de opvoeding beogen. Ze dient ge normeerd te zijn door Gods Woord en de daarop gebaseerde levenswandel, zo eindigt de di recteur van de Rehobothschool. Het bestuur van de speelzaal was enigszins verrast door de brief van Van den Dikkenberg. "Dat ze niet in zouden gaan op de uitnodiging was wel te verwachten, maar dat er zo'n brief op kwam hadden we niet verwacht," zei voorzitter Hoe- demaker desgevraagd. Het bestuur heeft besloten de direc teur terug te schrijven. In die brief zegt het bestuur het jammer te vinden dat de Rehobothschool de opening niet heeft willen bijwo nen. Verder gaat het bestuur in op een aantal van de door Van den Dikkenberg genoemde zaken. Het bestuur schrijft dat 'de basis voor de in het verdere leven goed verlo pende ouderbinding' wordt ge legd in het eerste levensjaar. De eerste vier maanden zouden daar voor van 'essentieel belang' zijn. 'Het geweten begint zich pas te ontwikkelen in het vijfde of zesde jaai en pas in het negende wordt het een geïntegreerd deel van de persoonlijkheid', aldus het bestuur. Dat twee ochtenden deel name aan de peuterspeelzaal een christelijke opvoeding schade zou berokkenen, verbaast het bestuur. "In onze ogen geschiedt de christelijke opvoeding thuis, naar voorbeeld van de ouders." ingestelde tegenstander. Toen hij dat spelpatroon verbrak kwam Ronnie duidelijk beter te staan, maar kon het karwei net niet klaren. De gastspeler Jan de Wolf uit Zeg ge is voor de Thoolse damforma- tie een goede aanwinst. Aan het vierde bord speelde hij een goede opsluitingspartij en had hij kan sen op de partijwinst. Helaas ging dit al in de tijdnoodfase teloor en eindigde deze partij in remise. De bekende NK-finalist Arie van de Weteringh was voor Toby Hage een hele kluif. Uiteraard ging To by voor één punt en liet hij niets aan het toeval over. Zelfs een cen trumomsingeling werd vakkundig gepareerd met als resultaat remise. Een partij met wisselende kansen speelde Leen Meerman. Vanuit de opening kwam hij middels een kettingstelling beter te staan. Ver volgens verslikte Leen zich in een combinatie, maar kwam sterk te rug. Doordat zijn tegenstander in de fout ging won hij zijn partij. In een klassieke opening worstel de Hans van Akkeren wat met een achtergebleven schijf op 46, maar bracht deze later toch in het spel. Daarna schoof Hans zijn tegen stander positioneel weg en ging een gewonnen overmachts eindspel in. Door een foutje kwam hij echter niet verder dan een puntendeling. Hans Bomgaars speelde het voor hem zo vertrouwde positionele spelletje, waarin hij ditmaal veel combinatieve dreigingen bracht. Hoewel hij steeds beter stond wist zijn tegenstander toch remise te behalen. Als laatste eindigde Daniëlla de Vos. Zij bracht haar tegenstander in verwarring met een aparte ope ning. Een omsingelingsstrategie pakte helaas minder goed uit, waardoor Daniëlla in een nadelig eindspel verzeild raakte. Ondanks hevig verzet verloor ze uiteindelijk haar partij, waardoor Dordrecht een 11-9 winst behaalde op de damclub uit Tholen. Voor 12 oktober staat de moeilijke uitwedstrijd tegen PSV dammen 2 op het programma. Voor damclub De Eendracht een mogelijkheid om het degradatiegevaar af te wenden. Het CDA wil meer duidelijkheid over de veiligheid van de scheep vaart in Schelde-Rijnkanaal en Oosterschelde. De christen demo craten stellen in hun algemene be schouwingen vast dat op beide routes het scheepvaartverkeer 'van behoorlijke betekenis' is. De fractie vraagt het college dan ook regelmatig aandacht te schenken aan de veiligheid. Concreet wil het CDA weten welke preventieve maatregelen er zijn getroffen om de veiligheid van de scheepvaart 'zo goed mogelijk te waarborgen'. De fractie informeert in dit ver band naar de zogenaamde waak vlamovereenkomst waarin verschillende gemeenten afspra ken maken over wie wat, wanneer doet. Het CDA wil weten hoe vaak de blusboot is gebruikt sinds deze overeenkomst zijn beslag heeft gekregen. Wat betreft het milieu in de ha vens van Tholen zegt het CDA blij te zijn met de plannen van het col lege om verontreiniging van de jacht-en handelshaven te voorkomen. De Regenboog en De Rieburch in actie tijdens het schoohoetballen in Sint-Maartensdijk. schollen die ieder 905 gram wo gen, 21 palingen, 2 botten en een tong. Winnaar werd J. Bijl met 995 punten. 2. L. van Vossen 955 p, 3. Johan Bijl (jeugd) 907, 4. A. Munter 650, 5. A. Faber 620, 6. J. Poot 580, 7. J. van Tiggele 493, 8. M. Bijl 492, 9. P. Breure 351, 10. J. Vriens 345, 11. S. Quist 300, 12. I. Hengstmengel. De negende bekerwedstrijd wordt op zaterdag 26 oktober gehouden bij camping Irenehoeve te Stave nisse. Mevrouw J. van G. heeft donder- In poule I werkten de teams een volledige competitie af op de vel den van sportpark Haestinge in Sint-Maartensdijk. Ter Tolne en De Regenboog wonnen ieder vier wedstrijden, maar verloren ook een keer van elkaar. Het doelsaldo van Ter Tolne was echter stukken beter (+10 tegen +2). Ook bij de zeventallen moest het doelsaldo de doorslag geven. De Luyster uit Sint-Philipsland en de Schalm uit Stavenisse hadden ieder zeven punten, maar de ploeg uit Sint-Philipsland had drie doel punten meer. Hier werd een halve competitie afgewerkt, evenals bij de meisjes. Het weer werkte goed mee aan het tournooi. 's Morgens regende het nog flink, maar toen de wedstrij den begonnen was het droog en dat bleef het ook. Alleen de laat ste wedstrijden kregen nog een spatje. Regio-afgevaardigde van de KNVB Noord-Brabant ên voorzitter van de Thoolse voetbal federatie J. de Laater reikte na af loop de bekers uit. Poule I elftallen: 1. Ter Tolne 8 p. (13-3), 2. De Regenboog 8 p. (6-4), 3. De Rieburch 5 p., 4. De Casembroot- school 3 p. Uitslagen: Rieburch- Casembroot 1-0, Ter Tolne-Regenboog 2-0, Regenboog-Rieburch 2-1, Casem- broot-Ter Tolne 1-2, Casembroot- Regenboog 1-0, Rieburch-Ter Tolne 0-4, Rieburch-Casembroot 1-1, Ter Tolne-Regenboog 0-1, Ter Tolne- Casembroot 5-0, Regenboog-Rieburch 2-0, Rieburch-Ter Tolne 1-0, Casem- broot-Regenboog 0-1. Poule II zeventallen: 1. De Luyster 7 p. (11-0), 2. De Schalm 7 p. (9-1), 3. Die Heenetrechtschool 3 p. (6-8), 4. De Eevliet 3 p. (6-11), 5. Oosterschelde- school 0 p. Uitslagen: Luyster-Ooster- schelde 2-1, Heenetrecht-Eevliet 2-2, Oosterschelde-Schalm 0-5, Luyster- Heenetrecht 4-0, Eevliet-Schalm 1-3, Oosterschelde-Heenetrecht 1-4, Luys- ter-Schalm 0-0, Oosterschelde-Eevliet 0-3, Schalm-Heenetrecht 1-0, Eevliet- Luyster 0-5. Poule 111 zeventallen: 1De Rieburch 3 11 p., 2. De Rieburch 2 9 p., 3. De Re genboog 2 8 p. (11-1), 4. Ter Tolne 2 8 p. (10-1), 5. Oosterscheldeschool 2 3 p., 6. De Schalm 2 2 p., 7. De Regen boog 3 1 p. Uitslagen: Schalm 2-Regenboog 2 0-2, Regenboog 3-Ter Tolne 2 0-4, Rieburch 2-Rieburch 3 0-1, Oosterschelde 2-Schalm 2 0-0, Re genboog 2-Regenboog 3 4-0, Ter Tolne 2-Rieburch 2 0-0, Rieburch 3-Ooster- schelde 2 2-0, Schalm 2-Regenboog 3 0-0, Ter Tolne 2-Rieburch 3 0-1, Regen boog 2-Rieburch 2 0-1, Oosterschelde 2-Regenboog 3 1-0, Schalm 2-Ter Tolne 2 0-2, Regenboog 2-Rieburch 3 0-0, Rieburch 2-Oosterschelde 2 4-0, Re genboog 3-Rieburch 3 0-3, Ter Tolne 2-Regenboog 2 0-0, Schalm 2-Rie burch 2 0-4, Oosterschelde 2-Ter Tolne 2 0-4, Rieburch 3-Schalm 2 2-0, Re- genboog 2-Öosterscheldë 2 5-0, Rie burch 2-Regenboog 3 1-0. Poule IV meisjes zeventallen: 1. De Rieburch 12 p., 2. Ter Tolne 1 11 p., 3. De Eevliet 10 p., 4. De Regenboog 1 8 p., 5. Ter Tolne 2 5 p. (2-4), 6. Ooster scheldeschool 5 p. (2-6), 7. Ter Tolne 3 4 p., 8. De Regenboog 2 0 p. Uitslagen: Eevliet-Oosterschelde 1-0, Ter Tolne 3-Regenboog 2 0-0, Regenboog-Ter Tolne 0-1, Ter Tolne 2-Rieburch 0-1, Oosterschelde-Ter Tolne 3 0-0, Regen boog 2-Regenboog 1 0-4, Ter Tolne 1-Ter Tolne 2 2-0, Rieburch-Eevliet 0-0, Oosterschelde-Regenboog 2 2-0, Ter Tolne 3-Regenboog 0-2, Ter Tolne- Eevliet 0-0, Rieburch-Óosterschelde 3-0, Ter Tolne 2-Regenboog 2 2-0, Regenboog-Eevliet 0-0, Ter Tolne 1-Ter Tolne 3 6-0, Rieburch-Regenboog 2 4-0, Ter Tolne 2-Regenboog 0-0, Oosterschelde-Ter Tolne 0-0, Eevliet- Ter Tolne 3 2-0, Rieburch-Regenboog 2-0, Ter Tolne 2-Oosterschelde 0-0, Re genboog 2-Ter Tolne 0-3, Ter Tolne 3-Rieburch 0-7, Eevliet-Ter Tolne 2 0-0, Regenboog-Oosterschelde 2-0, Ter Tolne-Rieburch 0-0, Regenboog 2-Eevliet 0-3, Ter Tolne 3-Ter Tolne 2 1-0. De filmsterren Paul Newman en Joanne Woodward krijgen vol gende week vrijdag in New York de Four Freedoms medaille voor vrijwaring van armoede, vanwege hun betrokkenheid bij het lot van kinderen, de rechten van de vrouw en mensenrechten. De medaille voor vrijheid van meningsuiting gaat naar James B. Reston, cor respondent voor de New York Ti mes. Paul Moore, die zich als bisschop van New York inzette voor armen en behoeftigen, krijgt de medaille voor vrijheid van godsdienst. En de medaille voor vrijwaring van vrees is voor sena tor Mike Mansfield, na de tweede wereldoorlog ambassadeur voor de Verenigde Staten in Japan. De Four Freedoms Award, uitge reikt aan iemand die zich op alle vier eerder genoemde terreinen verdienstelijk heeft gemaakt, is toegekend aan de eerste zwarte rechter in het Amerikaanse Hoog gerechtshof, Thurgood Marshall. Hij speelde een belangrijke rol bij de beëindiging van de rassenschei ding in zijn land. De vijf onderscheidingen worden toegekend door het Four Free doms Foundation en de Franklin and Eleanor Roosevelt Associati on. Het ene jaar worden ze in New York uitgereikt, het andere in Middelburg. De uitreiking van dit jaar wordt namens de provincie Zeeland bijgewoond door com missaris van de koningin dr. C. Boertien en gedeputeerde A.M. Dek. Namens het Middelburgse Roosevelt Studiecentrum reizen voorzitter mevr. G. de Vries- Hommes en bestuurslid J.G. van Zwieten naar de States. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. Wethouder J. van der Jagt bekijkt de sticker 'Let op landbouwtrekkers' die hij even tevoren op de oude tractor van streekmuseum De Meestoof bevestigt heeft. Voor de achtste keer wordt dit na jaar in Zeeland de actie 'Let op landbouwtrekkers' gehouden. De Thoolse wethouder J. van der Jagt gaf daarvoor in Sint-Annaland het startsein. Rijkspolitie, Veilig Verkeer, provincie Zeeland en de gewestelijke raad Zeeland van het In de hervormde kerk in Dintel- oord werd onder goede belang stelling het jeugdappel gehouden. Deze jaarlijkse kerkdienst diende als start voor het jeugdwerk en werd georganiseerd door de classi cal hervormde jeugdraad Zierik- zee, sectie Tholen en St.Philips- land. Ds. J.H. Lammers begon de bijeenkomst met gebed en heette namens de jeugdraad iedereen welkom. Het thema van deze avond was 'Alleen Samen', waar over dhr. N.T. Schipper een medi tatie hield. De dienst werd opgeluisterd door het kinderkoor uit St.Annaland en het jeudkoor Together uit Dinteloord. Ondanks dat de koren nog maar enkele avonden hadden geoefend, verlie pen hun optredens goed. Dhr. J.S. van der Ploeg uit Dinteloord sloot de avond met dankgebed, waarna in het hervormd centrum iedereen een kopje koffie of fris werd aan geboden. De aanschaf van het noodstroom aggregaat is gebeurd in het kader van de wet bescherming wa terstaatswerken in oorlogstijd (de wet BWO). Deze wet kwam in 1952 tot stand en omvat maatrege len ter voorkoming, beperking en bestrijding van de gevolgen van waterstaatswerken en belemme ringen in het gebruik van deze werken, die door oorlogsomstan digheden kunnen worden ver oorzaakt. Bij de in gebruikneming van deze investering stond de dijkgraaf stil bij de officiële handelingen, die hij bij het gemaal mocht verrich ten. "In april 1985 werd hier de eerste steen gelegd. Vervolgens kon in december 1985 het gemaal worden opgeleverd. In juli 1988 namen wij de zuiveringsinstallatie in gebruik en vandaag kunnen wij onze nieuwe investering in wer king stellen", somde Hage op. De aanschaf van de noodvoorzie ning was een investering op de val reep. Bij het maken van de plannen kon het waterschap reke ning houden met een bijdrage van 75% van het rijk. Het resterende bedrag was voor de provincie, die naar eigen inzicht de helft van de ze kosten kon doorschuiven naar het waterschap. Het waterschap Tholen zou daardoor slechts 1/8 .van de kosten zelf moeten opbren gen. In 1990 kondigde de regering echter bezuinigingen aan, waar door per 1 januari 1991 de rijks bijdrage verviel. Doordat het waterschap al vergevorderde plan nen had ontwikkeld, stemde het rijk met de aanschaf in en werd alles in een versneld tempo afge handeld. "Zo kunnen wij vanmiddag toch het noodstroomaggregaat in ge bruik nemen. Een voorziening, waar wij zeer verheugd mee zijn", concludeerde de dijkgraaf. "Wij hebben een relatief jonge installa tie met moderne voorzieningen. Zij worden gevoed door elec- trische stroom, wat op afstand bestuurbaar is. Als de voeding uit valt, sta je machteloos. Met dit noodaggregaat zijn wij tegen der gelijke problemen opgewassen. Ik wil de samenwerking met de wa terschappen in Zeeuws verband onderstrepen. Vooral door de goe de relatie met het waterschap Schouwen Duiveland konden de plannen worden uitgewerkt. Dat nam al in 1986 deze voorziening in gebruik. Om optimaal gebruik te kunnen maken van de ervarin gen die zij hierbij hebben opge daan, is besloten dat alle waterschappen over eenzelfde ap paraat zouden gaan beschikken, zodat deze onderling uitwissel baar zijn en er sprake is van een standaardprodukt", aldus dijk graaf Hage. De noodstroomaggregaten zijn op Noord- en Zuid-Beveland en Tho len inmiddels afgeleverd, hetgeen eveneens begeleid werd door het waterschap Schouwen-Duiveland. Het hoofd technische dienst van Schouwen-Duiveland, dhr. Schee- Ie, was bij de ingebruikname aan wezig. "Onder de harde voor waarden, die vooraf werden gesteld, zijn wij er in geslaagd om deze voorziening te bieden. Door de goede samenwerking is alles tot stand gekomen. Een vorm van sa menwerking, waar duidelijk be hoefte aan is. Op de valreep hebben wij deze omvangrijke in vestering kunnen doen", zei hij. landbouwschap zijn de initiatief nemers. De actie is bedoeld om landbouwverkeer en andere weg gebruikers op elkaar attent te ma ken en begrip voor elkaar te kweken. Dat alles om de verkeers veiligheid te bevorderen. Met stic kers en borden wordt de actie onder de aandacht van het pu bliek gebracht. Het CDA vraagt zich af welke rol de gemeente kan spelen om asiel zoekers die een verblijfsvergun ning hebben gekregen aan werk te helpen. Het CDA maakt zich zor gen over de tijdsbesteding van de ze vreemdelingen tijdens hun verblijf op Tholen. De fractie wil van het college weten wat de plaatselijke overheid zou kunnen doen om deze mensen - als ze een verblijfsvergunning hebben - aan het arbeidsproces te laten deelne men zodat ze niet meer van de overheid afhankelijk zijn. De PvdA vindt dat scholing van asielzoekers 'een bepaalde centra lisatie' behoeft. Daarbij stelt de fractie vast dat scholing een 'moeilijke zaak' is. Dat de plaat selijk bevolking opkomt voor de asielzoekers noemt de fractie 'hartverwarmend'. De PvdA ver wijst daarbij naar Oud-Vossemeer en Poortvliet waar handtekenin gen zijn verzameld om Poolse asielzoekers te steunen in hun ver zoek om in Nederland te mogen blijven. De RPF/GPV-fractie wijst erop dat bij de opvang van asielzoekers goed gekeken moet worden naar de plaats. 'Dit om scheefgroei te voorkomen.' dag haar arm op drie plaatsen ge broken, toen ze ten val kwam over brokstukken van een muurtje. Die kwamen op de weg terecht nadat W.M.M. met zijn fiets het muur tje omver reed. Geboorten: 1 aug. Jasper zv A. Slooten en D.E.M. de Ron, 5 aug. Jobje Clazina dv A.W. Lindhout en J.C. Rijstenbil, 5 aug. Cornelis zv J.C. van Dijke en J.J. Anthonis- se, 15 aug. Janny dv R.B. Mullié en C.W.M..Ditvoorst, 18 aug. Wal ter Johannes Wilhelmus zv T.J.H. Brasz en P.W. van Dijke. Het bestuur van speeltuinvereni ging Rekelstad gaat de gemeente voorstellen doen om de organisa tiestructuur, met name op het ge bied van onderhoud, te veranderen. Dat is het gevolg van een bespreking waarbij ook het servicebureau van jeugd- en jon gerenwerk betrokken was. De speeltuin verkeerde in slechte staat en zal worden gerenoveerd. In middels is de beplanting opge knapt en zijn afspraken gemaakt over de reparatie van de speeltui gen. B. en w. antwoorden dit op een vraag, gesteld in de commissie tot onderzoek van de begroting. De collecte voor de nierstichting heeft 1.050,40 opgebracht. Alle gevers en collectanten worden hartelijk bedankt voor hun bijdrage. In de Julianastraat deed zich vrij dagmiddag een aanrijding voor tussen twee auto's. J.B. v.d. M. uit Roosendaal reed achteruit en zag daarbij de naderende S.J. v.d. V. over het hoofd. Er was alleen ma teriële schade. Uit een graafmachine aan de Bram Groenewegeweg werd van woensdag op donderdag de radio cassetterecorder van L.C.K. gestolen. 1 Philipsland In een notitie over de mestproble matiek schrijven b. en w. aan de gemeenteraad dat ze de landelijke wetgeving willen afwachten. "Die is er al," reageerde raadslid A.P. Kornaat woensdag. Hij had in de Staatscourant gelezen dat op zandgronden vanaf 1 september geen mest meer verspreid mag worden. Dit zou ook gelden voor zandgronden die onder een laag klei liggen. Wethouder J. de Jager was ervan op de hoogte. Delen van de Willemspolder, de Bruin tjeskreek en de Saar (Abraham Wissepolder) vallen er volgens hem onder. Maar op percelen waar groenbemesting plaatsvindt mag, zei hij, dit jaar nog mest worden uitgereden. De landbou wers zouden via het landbouw schap en hun organisaties over de wetgeving zijn geïnformeerd. Kor naat stelde echter dat het gemeen tebestuur de landbouwers hierover zou moeten berichten, omdat het een algemene maatre gel van bestuur betrof. De burge meester zegde toe de zaak op te nemen met gemeentewerken en er indien nodig op terug te komen. De verkoop van een groenstrook - voor 30,- per m2 - aan L.H.M. van Duuren was woensdag een ha merstuk. Dat geldt ook voor de verkoop van grond aan Woon plan. Aan de Esdoornhof gaat die drie woningen bouwen. Daarmee is het bestemmingsplan vol. In plaats van de geplande 36 wonin gen zijn er dan twee extra gereali seerd. De verkoopprijs bedraagt 86,80 per m2 (excl. btw), waar bij nog 65 cent per m2 komt voor bodemonderzoek. De benodigde 92.000 gulden voor het opnieuw aanleggen van het parkeerterrein bij Ons Dorpshuis en het herbestraten van een ge deelte van de Langeweg zijn door de gemeenteraad met algemene stemmen beschikbaar gesteld. Wethouder L. Walpot vroeg hoofdelijke stemming hierover, nadat A.P. Kornaat had laten we ten niet accoord te kunnen gaan omdat hij veel te weinig informa tie over het plan had gekregen. Ook H. Geluk beklaagde zich over de gebrekkige informatie. De burgemeester verontschuldigde zich omdat het ontwerp-plan bij de stukken had kunnen liggen. Het officiële plan was pas enkele dagen voor de raadsvergadering ontvangen. Er is haast bij het werk, omdat dat voor de winter gereed moet zijn. Het moet nog in dit jaar worden uitgevoerd, omdat anders de provinciale bijdrage in het gedrang komt. Overigens is al met het werk begonnen. Het beschikbaar stellen van 1200,- voor dekking van de uit voeringskosten van de rijksrege ling basiseducatie door het Ree was een hamerstuk. L.G. meldde zaterdagmorgen bij de politie dat zijn trekladder was verdwenen. Hij had die vrijdag neergelegd bij de gereformeerde kerk aan de Langeweg in Anna Jacobapolder en zaterdag bleek de ladder verdwenen te zijn. Het aantal jeugdleden van D.S.V.F. is het algelopen jaar sterk gedaald, zo bleek dinsdag tijdens de jaarlijkse ledenvergadering. Het aantal senioren blijft stabiel. De vereniging zit dus eigenlijk dringend verlegen om nieuwe lé den. Als men zich inschrijft kan men nog deelnemen aan de com petitie, die net begonnen is. Iedere dinsdagavond damt men dan van 19.30 tot 23.00 uur. De kampioe nen van 't afgelopen seizoen kre gen van voorzitter Verwijs de bekers met de daarbijbehorende waardebonnen. Algemeen kampi oen werd A. Slager, 2e J. v.d. Vel de en 3e J. Noorthoek. J. v.d. Velde werd bekerkampioen en bij het sneldammen ging A. Slager met de eer strijken. J. v.d. Velde eindigde als tweede en J. den Bra- ber werd derde. Deze maand zijn er twee vriendschappelijke oefen duels gepland tegen een team van damclub De Eendracht uit Tholen. De collecte voor de nierstichting heeft in Anna-Jacobapolder 328,30 opgebracht en in Sint- Philipsland 1.061.90. Allen die aan dit resultaat hebben meege werkt worden hartelijk bedankt voor hun bijdrage. Zaterdag organiseert de Ned. Her vormde vrouwenvereniging van 10.00 tot 16.30 uur in de Wimpel haar jaarlijkse verkoping. Er is weer ruime keus in truien, kinder kleding, sokken etc. De liefheb bers van oliebollen, gebak, slaatjes, advokaat en boerenkaas kunnen ook weer aan hun trekken komen. De moderne patch work eenden en -kransen zijn ook aanwezig. Op donderdag 10 oktober wordt er wederom een voorlichtings- en oprichtingsavond gehouden van Veilig Verkeer Nederland. Men hoopt dan veel dorpsgenoten te kunnen verwelkomen die interesse hebben om een VVN afdeling mee helpen oprichten. Als de VVN- afdeling van de grond komt, dan komen er verkeersproeven voor de schoolgaande jeugd, fietscontro- les en wordt er ook ingehaakt op landelijke campagnes. De oprich tingsavond, die in De Wimpel ge houden wordt, begint om 19.30 uur. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met dhr. C. Mol tel. 2994 of mw. J.P.A. de Kok tel. 2350. VERVOLG VAN PAG. 1 briek 'helaas verzevenvoudigd was'. "Als we dat tevoren hadden geweten, waren we hier niet gaan zitten, maar hadden we elders ge bouwd. De produktie hadden we in 1989 op 1.3 miljoen gulden ge schat, vorig jaar was het 4.5 en dit jaar ramen we 16 miljoen gulden. Dat levert stuiptrekkingen op:' er is meer geld nodig en ook meer ruimte", zei ir. Govaert in maart. Toen liep alles nog als een trein, zo werd gezegd, maar men besefte ook de kwetsbaarheid door voor de afzet alleen van Frankrijk af hankelijk te zijn. Daarom werd contact gezocht met twee Neder landse distributeurs en met de KLM. Ook in Zuid-Duitsland, Zweden en Zwitserland was Fresh Products op zoek naar afnemers. In het bedrijfsverzamelgebouw, waar de sapfabriek door de sterke groei inmiddels de grootste huur der geworden was door naastgele gen ruimten van vertrekkende bedrijven bij te huren, waren gro te investeringen verricht. Ruimten waren betegeld en machines uit Amerika en Italië geïnstalleerd. Alleen het sorteren van de sinaa sappelen op de lopende band ge beurde nog met de hand, voor de rest was alles geautomatiseerd. Voor directeur Castricum van het arbeidsbureau in St. Maartensdijk komt het faillissement als een gro te verrassing. "Wij hadden geen enkel voorsignaal dat er iets scheef zou zijn. Eigenlijk hoorden we de laatste maanden weinig van Fresh. Het is echt een donderslag bij heldere hemel." De 15 personeelsleden waren gisteren nog niet als werkloos in geschreven. Gezien alle vorige be- drijfssluitingen(Mullié, Overveld en Top Sails; de laatste overigens niet door faillissement) is de di recteur van het arbeidsbureau nog niet direct bang voor moeilijkhe den bij herplaatsing. "Die vorige zaken zijn allemaal vrij geruisloos verlopen. De bedrijven zijn we wel kwijt, maar het verlies aan ar beidsplaatsen valt mee. Op een enkeling na zijn de mensen weer aan het werk. Tot nu toe zijn er voor de arbeidsmarkt weinig na delige gevolgen", aldus de direc teur van het Thoolse arbeidsbureau. Fresh Products b.v. had 4 aandeel houders: het in Curacao op de Nederlandse Antillen gevestigde Maurits Holding n.v., Ibro Project Company b.v. uit Barendrecht, di recteur A.N.M. Fortmann uit Den Haag en produktieleider P.A.J. Rijssenbeek uit Bergen op Zoom. Curator in het faillissement Fresh Products is mr. J.C.M. Nuyten uit Bergen op Zoom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 15