Veiling Sint-Annaland verdient flink aan rente schade-uitkering Hammenfabriek met 20-25 mensen in de Slabbecoorn n Voor grondaankoop eerst onderzoek Gevolgen grote brand 7 juli 1990 goed verwerkt Kisten veel in gebruik Geen reclame voor Alvantho Den Hertog uit Dirksland komt naar Tholen - 4* r a» v 2 Kabelkrant in Zeeland begint Donderdag 3 oktober 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Gemeente Provisie terug Heftruck Investeringen Omzetdaling Teveel Doré's? Contractteelt Uien Herkozen Groeistrategie Exclusief Kermisattracties Nefs :w *1 5 'V - *v\0 T -f* zx. '.-J "i Erg laat Bodemverontreiniging in Oud-Vossemeer Risico te groot De rentebaten over de schade-uitkering van de enorme brand hebben de veiling St. Annaland in het boekjaar 1990/1991 nog een netto winst van 49.091 gulden bezorgd. Het in voorschotten verstrekte geld van de ver zekering was eind vorig jaar allemaal binnen: 2 miljoen gulden waarvan 1.5 miljoen voor de nieuwbouw kon worden aangewend. Belegging van dat kapitaal leverde met andere rentebaten totaal 101.974 gulden op. In het boekjaar 1989/90 waren de interestbaten 39.868 gulden. Gespannen kijken kopers, telers en belangstellenden naar de veilingklok bij de eerste aardappelveiling in juni van dit jaar. Voorzitter A.C. Wessels toonde zich donderdagavond tijdens de 61ste algemene vergadering van de coöperatieve vereniging land- en tuinbouwveiling Sint-Annaland en omgeving bijzonder tevreden. "We hebben een nieuw veilingge bouw met 400 m2 meer ruimte en aan de verzekeringsuitkering hiel den we nog 60.000 gulden rente over. Binnen de financiële ruimte die aan de leden is gevraagd, heb ben we de bouw na soms vrij har de, zakelijke besprekingen kunnen verwezenlijken. Daar zijn we wel een beetje trots op. Dit is het re sultaat van een goede verzekering, goed vooroverleg, deskundige be geleiding en goede aannemers. Met de ervaring die we hebben op gedaan in het afgelopen seizoen kunnen we zeggen, dat we een ge bouw en een drogerij hebben, waar onze produkten vlot en doel matig kunnen worden verwerkt." Voorzitter Wessels noemde de grootste landelijke aardappelvei ling en de grootste bloemzaaddro gerij van ons land van zeer grote betekenis voor de werkgelegen heid op Tholen. Hij uitte nog maals zijn 'grote teleurstelling dat de burgerlijke overheid massaal verstek liet gaan' bij de officiële opening. "Onbegrijpelijk, want de werkgelegenheid is toch een grote zorg van onze plaatselijke overheid. Onze leden zijn hard werkende ondernemers die in ge zinsverband, zonder aan te kloppen om financiële waarbor gen, een inkomen kunnen beha len. De veiling is een onmisbare Het aantal roulaties van de kisten en pallets bij veiling St. Annaland lag met 693.397 vorig jaar aan zienlijk hoger dan de 573.701 in 1989 en 568.064 in 1988. Daaren tegen waren er in 1987 met 689.488 ook veel roulaties. De veiling kocht vorig jaar 20.000 nieuwe plastic bakken en 400 pal lets. Begin juli was er een tekort aan plastic bakken, maar houten kisten waren er nog 8000 in voor raad. Dat houten fust wordt ver vangen. Bij de brand op 7 juli 1990 zijn 5636 houten kisten, 2741 plastic bakken en 323 pallets verloren ge gaan. Deze waren verzekerd tegen nieuwwaarde, zodat de vervan ging dit jaar kostendekkend kon zijn. schakel voor veel zelfstandige be drijven, dus voor de werkgelegen heid op Tholen", zei Wessels. De voorzitter prees het personeel dat 's avonds en ook 's zaterdags klaar staat. "Anders kun je niet met zo weinig mensen zoveel werk verzetten tot zelfs 17.000 kisten aardappelen per dag. De drie mensen die al meer dan 25 jaar in dienst zijn, beschouwen de veiling ook als een stukje van henzelf", aldus Wessels. Er zijn 6 vaste medewerkers onder wie 1 in deeltijd. Tijdens het aard appelseizoen wordt nog een losse heftruckchauffeur aangetrokken, alsmede 2 sorteerders. De veilingvergadering was op een zodanig laat tijdstip, dat de cijfers over 1990/91 inmiddels al achter haald zijn door de nieuwe gege vens over 1991/92. Het bestuur streeft ernaar om de cijfers voortaan per kalenderjaar vast te stellen. Dan heeft de accountants dienst meer gelegenheid om de jaarrekening vast te stellen en kan er voor de eerste aardappelveiling vergaderd worden. De vaststelling van provisie en entreegeld die op de agenda stond, bleek voor het al bijna voorbije seizoen te zijn. Daarom werd maar tegelijk voor 1992 de provisie vastgesteld, even eens ongewijzigd: 6 1/2% leden en 9 1/2% niet-leden. Om buiten de belasting te blijven, hebben de accountants alles uit de kast gehaald, zo vertelde voorzit ter Wessels. Om dat vol te hou den, zullen de leden over het seizoen 1991/92 mogelijk een deel van de provisie terug ontvangen. Dit gebeurt aan de hand van de omzet. Niet-leden krijgen ook provisie terug, maar daarover moet belasting ingehouden wor den. De voorzitter benadrukte, dat de reservering voor onderhoud e.d. normaal blijft doorgaan. "Ons voorstel om provisie terug te beta len, geldt voor 1 jaar. Dan bekij ken we de situatie opnieuw, maar we willen betaling van 50.000 gul den onnodige belasting voorko men." De leden machtigden het bestuur om een nieuwe heftruck te kopen. De 10 jaar oude machine wordt niet ingeruild om in de zomer over extra capaciteit te kunnen be schikken. Op het programma staat verder nog nieuw kantoormeubilair, als mede uitbreiding van het kantoor en de vergaderruimte, die bij de nieuwbouw na de brand zijn ge schrapt. "Op zich hard nodig", zei de voorzitter, "maar de goed koopste plannen waren nog veel te duur. Het zit in de la, maar niet voor goed. De stalen luifel die aan de loszijde van de oude gebouwen was bevestigd, vraagt ook nog de aandacht voor herplaatsing." De voorzitter concludeerde, dat de financiële positie van de veiling gezond is gebleven na alles wat ge passeerd is in het boekjaar 1990/91. "Na ruime reserveringen hebben we nog een batig saldo van ruim 49.000 gulden aan de re serve mogen toevoegen." Wessels maakte met voldoening melding van de volledige aflossing van de schuld van commissionair J. van Houdt uit Scherpenisse. Nadat die in financiële moeilijk heden was gekomen, leek de vei ling een flinke strop te krijgen, maar in onderling overleg werd dat goed opgelost. "Het ging om veel geld en we zijn nu helemaal effen. Dat waarderen we bijzon der van dhr. Van Houdt, die met 23 klanten onze grootste koper is en een enorme omzet heeft", zei de voorzitter. Het balanstotaal vertoonde een enorme stijging. Ten opzichte van de 1.678.644 gulden per 31 maart 1990 stond er 31 maart van dit jaar maar liefst 4.462.901 gulden op de balans. De liquide middelen van 1.398.189 ten opzichte van 349.334 gulden droegen daar flink toe bij, evenals de 1.579.905 gul den investeringsverplichtingen: 2 veilinghallen voor ruim 1.2 mil joen, inrichting van de drogerij voor ruim 3 ton, renovatie kozij nen kantoor en zonwering 41 mil le. In 1990/91 werd 260.530 gulden geïnvesteerd: 73.566 gulden drooginrichting droogbloe- menfdoor de brand ging dat volle dig verloren, maar aangezien de drogerij in voorlopige dekking was gegeven bij de Tuinbouwver- zekeringsbank, werd dat bedrag volledig vergoed). De andere in vesteringen vonden na de brand plaats: herstel stalen fustloods 47.334 gulden, kleinverpak- kingsmachine 33.500 gulden, transport- en bloemenkarren, droogkisten en ventilatoren 106.120 gulden. Het eigen vermogen steeg van 325.150 tot 374.241 gulden, de voorzieningen voor vervroegde uittreding personeel gingen van 120.488 naar 183.092 gulden. De langlopende schulden daalden van 85.255 tot 78.487 gulden. Door de brand waren de droog- en sorteeractiviteiten op de veiling St. Annaland veel minder, wat tot uitdrukking kwam in zo'n 50 mil le minder provisie: 324.547 in plaats van 371.652 gulden. Het droogloon was ook gedaald van 136.842 tot 115.680 gulden. De omzet(exclusief elders geveild) was 4.524.000 tegen over 5.248.000 gulden over 1989/90. Een omzetdaling van 724.000 gulden. Met de kas- en vollegronds groen ten en de uien die geveild zijn bij ZHZ Barendrecht, alsmede de kas- en vollegronds groenten bij R.B.T. in Breda werd er voor 8.210.068 gulden aan produkten geveild tegenover 8.593.596 gul den in 1989/90. De bedrijfslasten waren het afge lopen boekjaar 52.883 gulden meer dan de baten. De rente van 101.974 gulden maakte dat tekort goed. In 1989/90 waren de lasten maar 1282 gulden meer dan de baten; ook toen zorgde de rente van 39.868 gulden voor de netto winst. Over het lopende boekjaar vanaf 1 april 1991 zijn de omzetcijfers tot nu toe bekend: 4.308.692 gul den aardappelen bij de veiling St. Annaland tegenover 4.511.970 gulden in het boekjaar 1990/91. Dat is zo'n 200.000 gulden min der, maar de prijs is door een ver laat seizoen ook minder geweest. Wat kilo's betreft, zijn er tot nu toe 11.4 miljoen kilo aardappelen aangevoerd tegenover 10.7 in het vorige boekjaar. Het seizoen 1990/91 was een bij zonder jaar met de eerste aardap pelveiling op 29 mei en door het aanhoudende mooie weer waren er voor de rooidatum van 28 juni al 300 ha aardappelen van het land. "Dat is nog nooit in het 60-jarig bestaan van onze veiling voorgekomen", zei voorzitter Wessels. "Het financiële resultaat was bevredigend, de onkosten ge ring en de grond werd geen geweld aangedaan." Gezien die grote hoeveelheid ge veilde aardappelen voor de rooi datum verwachtte Wessels bij een 1 op 2 teelt in het komende sei zoen 1992 veel vroege aardappe len. Hij waarschuwde de telers voor een te groot aanbod van Do ré's, waardoor ze 'blommig' wor den. De handel zal dan de voorkeur geven aan vastkokende rassen die een betere prijs geven. De telers kunnen daarop inspelen met AM-rassen. De voorzitter signaleerde, dat er steeds meer belangstelling komt voor de teelt van vroege aardappe len. Daarop inspelend vroeg J. Slager Czn., wat de gevolgen zijn wanneer je als veilinglid voor 1 september aardappelen op con tract gaat leveren. "Dan heb je een gematigde prijs", merkte Wessels op. "Bovendien is de be talingszekerheid belangrijk. De hoogste bomen vangen veel wind. Vanwie je het niet verwacht, is het toch gebeurd. Daarom is 't maar het beste om de veiling in te scha kelen." Directeur D.L. Hage vulde aan, dat er landelijk een hele discussie over contractteelt aan de gang is, met name ook over groente. De bedoeling is om een landelijk be middelingsbureau op te richten, waarbij de veilingen worden inge schakeld. Hij zegde toe, daarover Slager te zullen informeren. K.M. van Dijke had ervaring op dit ter rein in de fruitsector. De teler moet bij contractteelt dan toch provisie aan de veiling betalen. Slager liet weten, dat het niet mo gelijk is om alle aardappelen in de zomer met de kistenrooier op te ruimen. De afzet van uien van de veilingen St. Annaland en Scherpenisse via ZHZ in Barendrecht leverde weke lijks 50 tot 60 ton op. De af land pool leverde 26,81 per 100 kg op voor de maat 60/80 en 23,82 voor 40/60. De bewaaruien brach ten f 29,40 tot 33,03 op voor 60/80 en 20,05 tot 26,60 voor de maat 40/60. Voor het nieuwe seizoen wordt de zelfde opzet gehanteerd. Er is ruim 1400 ton aangemeld: in St. Annaland 520 ton af land en 477 bewaren, in Scherpenisse 113 ton af land en 335 bewaren. Het vaste personeel van de beide veilingen helpt elkaar bij het sorteren. Wegens onvoldoende contracten in de droogbloemen is er daar voor geen ruimte in de veiling meer gereserveerd. De drogerij voor bloemzaden heeft daarente gen prima in de behoefte voor zien. Het bestuur overweegt om bij verdere groei de drogerij uit te breiden. De bestuursleden J.L. Goedege- buure Pzn. uit St. Annaland en M. van Gorsel uit Oud-Vossemeer werden met respectievelijk 15 en 14 stemmen herkozen. P. Guiljam kreeg 1 stem en 4 waren er blanco. In de financiële commissie werd N. Kodde opgevolgd door J. Sla ger Czn. Hij kreeg 14 stemmen, T. de Boer 1, blanco 2. Het ledental daalde van 111 naar 110. Er kwamen 3 nieuwelingen, 3 haakten af wegens bedrijfsbeëin diging en 1 lid trad uit wegens om zetting in een maatschap. Voorzitter Wessels van de veiling St. Annaland deelde tijdens de jaarvergadering mee, dat er het afgelopen seizoen soms te lang ge wacht is met het spuiten van het gewas tegen aardappelmoeheid. "Als het nodig is, moet er gespo ten worden, anders komen we in de problemen. Nu heeft zowel de veiling St. Annaland als de veiling Scherpenisse een zaak die ons geld gaat kosten." Er zijn aardappelen in de winkel snel gaan rotten. Daarbij was een koper die aardappelen van 7 ver schillende telers had gekocht. "Het was een vrachtwagen vol ar moe en geen reclame voor de aardappelen van Tholen", zei Wessels. "Het is behoorlijk straf gespeeld, maar we mogen er ook niet te licht over denken." Tijdens de jaarvergadering werd nog een brief uitgedeeld van het Bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek onder de titel 'Aardappelmoeheid..voorkomen is beter dan genezen'. Bij L. Bij- nagte in Scherpenisse(01666-2181) zijn daarover meer inlichtingen te krijgen. J.L. van Iwaarden merkte nog op, dat je met een grondmonster van 180 gulden net zo ver komt als met grondontsmetting van 1000 gulden. "Je spaart dan het milieu en je portemonnee", concludeer de voorzitter Wessels. Nog niet bebouwde grond van de Timpa en van transportbedrijf Nefs in de Slabbecoornpolder tus sen Tholen en Oud-Vossemeer is door de gemeenteraad terugge kocht om de vestiging van een hammenfabriek en een kermisex ploitant mogelijk te maken. De hammenfabriek, uitgaande van de exploitatiemaatschappij Dukdalf te Dirksland, gaat de 9320 m2 grond van Timpa bebou wen met een vleeswarenfabriek, die qua hygiëne en milieu strikt voldoet aan de EG-normen. Daarnaast is optie genomen op de 16.793 m2 grond die gereserveerd was voor Nefs. Volgens b en w kan de hammenfabriek op korte termijn werk bieden aan 20 tot 25 mensen. Het college schetste in het voor ste! aan de raad uitvoerig de ach tergrond van de Den Hertog-bedrijven met 150 perso neelsleden, waarvan het pas ver kochte Den Hertog Diepvriesspecialiteiten met een omzet van ruim 50 miljoen gulden als paradepaard. Geproduceerd worden ijs, bavaroise, gebak, snacks, pizza's, koekprodukten en maaltijdsoepen. In Dirksland en Melissant staan daarvoor moder ne fabrieken. Den Hertog behoort tot de top drie van de ijsfabrikan- ten in Nederland. Den Hertog is een gevestigde merknaam in het nationale levensmiddelenkanaal. Den Hertog Diepvriesspecialitei ten is onlangs verkocht aan de multinational Koninklijke Wessa- nen. Enkele jaren geleden is de pro- duktie van exclusieve slagroom soesjes begonnen, waarvan nu 600 ton wordt geproduceerd. In Stel lendam is een fabriek van exclu sieve advocaat gestart. Zo voortbordurend bouwt Den Her tog in Oud-Vossemeer een ham menfabriek van 3000 m2. Het produkt komt op de markt onder de naam Herra, naar de gelijkna mige Herra Vleeswarenindustrie b.v. uit Dinteloord. In samenwer king met 'de huidige eigenaar', al dus b en w 'is een groeistrategie uitgezet'. In Dinteloord is nu Radings vlees warenindustrie gevestigd, waar dhr. Radings sr. en jr. samen met een meisje werken. Kennelijk is Herra een samentrekking van Den Hertog en Radings. De activiteiten zullen van Dintel oord naar Tholen overgebracht worden, waar Den Hertog nog meer activiteiten in de levensmid delensector wil ontwikkelen. Daarom wil men de grond van Nefs in optie hebben. B en W jui chen de vestiging van harte toe omdat de werkgelegenheidsstruc- tuur op aantrekkelijke wijze wordt verstevigd. Voordat de gemeenteraad er maandagavond over sprak, deelde wethouder J. van der Jagt mee, dat er wat wijzigingen waren op getreden. Dukdalf had eerst het voornemen de grond van Timpa in optie te nemen en dat van Nefs te kopen. Dat is omgedraaid: de grond van Timpa wordt gekocht en die van Nefs in optie genomen, allebei circa 10.000 m2. Raadslid M.A.J. van der Linde plaatste een aantal kritische kant tekeningen bij het voorstel. "Het is een zeer exclusief bedrijf als je dat zo leest. Allemaal exclusieve produkten en het college van b en w staat te juichen. Minder om te juichen vind ik het, dat er vier be drijven mee zijn gemoeid. Er zijn verschillende schijven waar het over loopt. Dat betekent dat de ri sico's voor de gemeente groter zijn. Daar hebben we recent erva ring mee", zei het PvdA-raadslid, doelend op de situatie bij Van Overveld in St. Maartensdijk. "We hebben alleen met Dukdalf te maken", zei wethouder Versluys kortaf. "Dekt het college zich in tegen bodemverontreiniging en faillisse ment? Er zijn meer bedrijven fail liet gegaan en dan gaan ze in hetzelfde gebouw weer verder, maar de gemeente heeft wel zijn bfoek gescheurd", zei Van der Linde. Het college keek bedenkelijk, maar ging er niet meer op in. Ove rigens ging iedereen acccoord met de grondverkoop aan de hammen fabriek. 'Een milieuvriendelijke bedrijfsactiviteit', aldus b en w. De raad verkocht maandagavond nog een perceel grond, zij het van bescheiden omvang. Dhr. B.J.M. Mobron uit Purmerend bouwt voor de stalling van zijn kermisat tracties een hal van 350 m2 in de Slabbecoornpolder. Er zullen daar revisie-, onderhouds- en schilderwerkzaamheden aan de kermisattracties plaatsvinden. Volgens b en w is er sprake van een aantrekkelijk bedrijfspand. De terugkoop van 9320 m2 grond van Timpa in de Slabbecoornpol der was een hamerstuk. Het foun- dationsbedrijf had in maart 1989 het perceel gekocht omdat er op middellange termijn behoefte was aan de uitbreiding van het kan toor en opslagruimte. Aan de Wattstraat/Ampèrestraat waren er geen mogelijkheden om uit te breiden. De bebouwde oppervlak te zou in twee bouwlagen 12.000 m2 worden. De eerste bouwfase zou 4000 m2 omvatten met 20 personeelsleden; op middellange termijn zouden er 40 mensen wer ken. Er wordt nog steeds verdere groei voorzien, maar bij nader in zien bleken twee verschillende vestigingen ondoelmatig te zijn. Door een gewijzigd voorraadbe heer is de grond in de Slabbe coornpolder niet meer nodig, zodat Timpa het perceel aan de gemeente terugverkocht. De gemeente kon de grond goed gebruiken voor de hammenfa briek, zoals hiervoor beschreven. Als die transactie echter niet voor 10 november bij de notaris is ge passeerd, gaat de terugverkoop van Timpa niet door. Behalve Timpa zag ook Nefs Opslag en Overslag b.v. uit Le pelstraat af van de grond in de Slabbecoornpolder, maar die grond was nooit betaald hoewel de gemeenteraad in april 1989 een verkoopbesluit had genomen voor 10.000 m2. Daarop zou een hal van 6000 m2 voor 25 vrachtwa gens worden gebouwd. Ruim een jaar later, in juli 1990, werd dat verkoopbesluit ingetrok ken. Besloten werd tot uitgifte van de grond in erfpacht en in plaats van 10.000 m2, werd een grotere opzet gekozen met 17.000 m2. Nefs nam nog eens optie op 3000 m2. De bebouwde oppervlakte --■ t -» ;X 1. Wy v\ - A' - - X V' -v ..v; - Nieuwe bedrijven in aanbouw in de Slabbecoornpolder langs de Oud-Vossemeersedijk. zou vergroot worden van 6000 naar 10.000 m2 voor een hal, kan toren en garage. Het erfpachtsca non voor de 16.793 m2 grond bedroeg 44.575 gulden per jaar. Omdat de gemeente een aanvraag van de hammenfabriek kreeg, die ruim 2 ha grond wilde, werd Nefs gevraagd of er nog gebouwd werd. 'Niet op korte termijn', kregen b en w te horen, waarna besloten werd de erfpacht in te trekken. "Houdt dit in dat de erfpacht wordt ontbonden?", wilde raadslid P. van Belzen weten. "Vanaf 1 januari 1990 staat Nefs in de gemeentebegroting of is er een heel jaar niets gebeurd? Hoe flexibel zijn b en w en moet het college zijn? Een jaar wachten, is dat niet een erg grote grens. Als een inwoner een jaar zijn onroe rend goedbelasting niet betaalt, reageren b en w dan anders?" Van Belzen vond dat de raad erg laat van het niet doorgaan van Nefs op de hoogte werd gesteld omdat er tussentijds nog naar ge vraagd was. "Er komen alleen maar berichten van vestigingen, maar er vallen er nooit af. We krijgen er in elk geval nooit be richt van." Wethouder J. Versluys antwoord de, dat er regelmatig contacten met Nefs zijn geweest. "Op de vragen van de raad konden we niets anders antwoorden, dan dat Nefs nog steeds naar Tholen kwam. Als het niet lukt, is het een goede zaak om de erfpacht terug te draaien", zei de wethouder. Van Belzen informeerde nog naar bodemonderzoek op eventuele verontreiniging. Ook vroeg hij zich af, of zoiets met Nefs nog eens kan gebeuren. "In principe is herhaling niet uitgesloten, maar met deze ervaring willen we meer zekerheid dan in het verleden", antwoordde Versluys. Bij de aankoop van bouwgrond laat de gemeente eerst onderzoeken of er sprake is van bodemverontreiniging. Dat bleek maandagavond in de Thoolse gemeenteraad, waar 10.955 gulden werd uitgetrokken om de van A.P. Bevelander, D.G Tange en het Bureau Beheer Landbouwgron den in Oud-Vossemeer aangekochte gronden te onderzoeken. In de overeenkomst heeft de ge meente zich het recht voorbehou den om de koop te ontbinden als op grond van een nader onder zoek blijkt, dat er sprake is van bodemverontreiniging. Uit een be perkt onderzoek van het inge nieursbureau D.H.V. bij Bevelander is gebleken, dat op één plaats de B-waarde - de toetsings waarde voor nader onderzoek - wordt overschreden. D.H.V. moet nu twee peilbuizen plaatsen waar mee nauwkeurig kan worden ge meten. Daarna kan een eindconclusie getrokken worden. B en W willen ook een beperkt onderzoek uitvoeren bij fruitteler Tange. VVD-raadslid J.L. van Gorsel vroeg zich af, of de koopovereen komst niet in gevaar komt. "De gemeente stelt wel een zeer zware eis door bij overschrijding van de A-waarde de koop te ontbinden." Van Gorsel sprak over een 'on grijpbaar' voorstel. Een herschik king van het milieu en voorkoming van vervuiling, daar kon hij inkomen, maar de mate waarin nu het milieu wordt aange pakt, noemde hij 'ongrijpbaar'. Volgens Van Gorsel stelt Neder land zich anders op dan de omrin gende landen. Hij vond, dat er bij het beperkte onderzoek slechts een geringe vervuiling was aange troffen. "Ammoniak kun je in ze ker in een mestvaalt ontdekken. Ongebruikelijk is om nu ook dé boomgaard te gaan onderzoeken. Daar ben ik wel verbaasd over; ik heb er nog nooit van gehoord. Ge beurt dat gericht of omdat er gif lozingen zijn geweest?", zei het VVD-raadslid. Wethouder J. van der Jagt ant woordde, dat de milieuwetgeving nogal wat aangescherpt is. "Er zijn risico's voor de gemeente en voor betrokkenen bij overdracht van gronden. Daarom zullen deze voorstellen u vaker bereiken. De eisen worden ons door de wet op gelegd en de risico's zijn zo groot, dat we die als gemeente niet kun nen nemen. Anders zegt de raad straks, dat we er nonchalant mee omgesprongen zijn. Qua tijd komt de transactie door dit on derzoek niet in gevaar. De A- waarde is overschreden en zelfs in één geval de B-waarde. We moeten bekijken of die kleine verontreini ging een toevalstreffer is geweest. Een miljoenste tolueen vormt al een overschrijding van de B- waarde en dat heb je met een verf- bus en drie kwasten. Er is hier heronderzoek nodig", aldus wet houder Van der Jagt. Hij deelde mee, dat er voortaan aan elke grondtransactie bodem onderzoek vooraf gaat, maar de burgemeester vulde aan, dat het niet in alle gevallen zal gebeuren. "Waar huizen gebouwd worden, daar gebeurt het echter zeker." Van Gorsel bleef de zaak 'ongrijp baar' noemen. Hij vroeg zich af, wat b en w doen wanneer er bij het heronderzoek weer een over schrijding van een miljoenste to lueen wordt aangetroffen. "Daarover valt nu geen conclusie te trekken", antwoordde wethou der Van der Jagt. Van Gorsel vond, dat zoiets samen opgelost dient te worden. "Wanneer je een fiets koopt en de bel doet het niet, kun je dat ook met een andere bel verhelpen." Onder de naam Zeeland t.v. begint vandaag om half drie de eerste Zeeuwse kabelkrant haar uitzen dingen op Noord- en Zuid- Beveland. Berichten, die 's mor gens, 's middags en 's avonds ver verst worden, zullen afgewisseld worden met advertenties in kleur. Zeeland t.v. is zeven dagen per week, 24 uur per etmaal voor abonnees op de kabel van Zekatel te ontvangen. De studio staat in Goes bij het weekblad de Bevelander, onder deel van de Zeeland Combinatie, waarbij ook de Eendrachtbode is aangesloten. Wanneer de proef op de Bevelanden slaagt, is het de be doeling dat er ook op Tholen en St. Philipsland een kabelkrant komt, die dan door de Eendracht bode verzorgd zal worden. Eerst moet dan de bekabeling van St. Philipsland een feit zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 13