Positief bedoelde tips en kritiek 'Hobbyisme wezenlijk deel samenleving' Nieuwbouw Sint Maartenshof na 1998 Drollenzuiger te vaak kapot Deze eeuw geen rondweg om Poortvliet RPF/GPV zes jaar roepende in de woestijn SGP en RPF tegen geld gidsencursus Behoud molen in Poortvliet Schoolmeubels te hoog voor de kleuters Donderdag 3 oktober 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Neem en lees beschouwingen 1992 Pittige kleur Geen visie Vijfde hobby- en knutseltentoonstelling in Vossemeer druk bezocht Pronkstukjes Stekjes VVD tegen de verhoging van hondenbelasting Schoonmaakster weg en 11.500 gulden besparing Je moet 't gezien hebben bij... SVRZ-directeur Aertssen bij slaan eerste paal verpleeghuis Ten Anker: Tien miljoen Vrijwilligers O o c= CU i£) M De fractievoorzitters van de vijf Thoolse partijen hebben maan dagavond hun algemene beschou wingen over de gemeentebegro ting 1992 aangeboden. De grootste partij mocht eerst van burgemeester Van der Munnik, maar hij gaf de tweede - de SGP - het woord. M. Dijke sprong er grif op in en stipte een aantal hoofdpunten aan: verkeersveiligheid, rampen plan Oosterschelde, bezuinigingen op de herbestratingen, strengere regels voor achtergestelde lenin gen voor nieuwe bedrijven, verho ging van de huur voor sportvelden met 5% en beperking van de stij ging van de begraafrechten tot 5%. "Neem en lees", concludeer de Dijke. I.C. Moerland begreep, dat de burgemeester de uitslag van de verkiezingen op de gemeentedag via de stemmachine niet had ge volgd, anders zou hij de PvdA ze ker het eerst het woord gegeven hebben. Hoe dan ook, de PvdA- fractievoorzitter zei het college van b en w veel dank verschuldigd te zijn omdat er ondanks teruglo pende inkomsten toch een sluiten- Het gemeentebestuur van Tholen voelt er niets voor om geld te ste ken in hondentoiletten, uitlaatvel- den of zogenaamde drollenzui- gers. De negatieve kanten daarvan zijn zodanig, dat eraan wordt ge twijfeld of het zinvolle investerin gen zijn. Een drollenzuiger is re gelmatig defect doordat hij zich 'verslikt', uitlaatvelden worden, aldus b. en w., stinkende verza melpunten van vuil en honden- toilleten zouden voor de dieren niet aantrekkelijk zijn. Het aan hondenbezitters verplichten om een 'ruimmiddel' bij zich te heb ben - zoals in Bergen op Zoom - is op losse schroeven komen te staan door een rechterlijke uitspraak die bepaalt dat iemands handen ook als zodanig moeten worden be schouwd. Uit de antwoorden naar aanlei ding van het begrotingsonderzoek blijkt, dat b. en w. de overlast van hondepoep ondermeer bestrijden door een brief bij de aanslag hon denbelasting, waarin de eigenaar op zijn verantwoordelijkheid wordt gewezen. Verder wordt aan dacht gegeven aan de algemene plaatselijke verordening, waarin een verbod is opgenomen betref fende het vervuilen van voetpa den, speelweiden en zandbakken met uitwerpselen van honden. Misschien is het nog net niet te laat, stelt de RPF/GPV-fractie nu het college van burgemeester en wethouders het gescheiden inza melen van afval serieus gaat aan pakken. 'Onze fractie was als een roepende in de woestijn. Maar zie, na zes jaar worden onze aanbeve lingen opgepakt' schrijft de partij in haar algemene beschouwingen. Aan de ene kant is de RPF/GPV er blij mee, aan de andere kant be treurt ze het dat het zo laat gebeurt. Dat is volgens de RPF/GPV ook het geval met de zogenaamde che mokar -die tijdens de gemeente dag werd getoond- 'Dat wordt pas opgevolgd als het mes op de keel wordt gezet'. De fractie wil weten hoe het college de burger wil over tuigen van het feit dat het beter is de begroting was. "Als sociaal-democraten staan wij voor een sober, maar degelijk beste dingspatroon", zei Moerland, die trots de in een wat fletse kleur rood gestoken algemene beschou wingen aan de burgemeester over handigde. "Wij hebben een pittige kleur", vertelde W.C. van Kempen(CDA). "Je bent beter met een pittige in houd", merkte de benjamin van de raad - P. van Belzen - op. Van Kempen zei dat zijn fractie samen met b en w veel zaken zou kunnen behandelen in het belang van de inwoners. "We hebben echter op een aantal punten kritiek en dat moet ook eens een keer kunnen." VVD-fractievoorzitter J.L. van Gorsel zei 'positief bedoelde tips' voor b en w te hebben in het be lang van de inwoners. Hij gaf in zijn algemene beschouwingen veel aandacht aan het financieel be leid, het dekkend maken van de uitgaven en het verwerken van de kortingen. De leefbaarheid van het platteland kreeg ook veel aandacht. RPF/GPV-raadslid Van Belzen sprak over de bekende steen in de vijver. Hij zag de gemeente Tho len als een vijver vol kringen, waarbij het venijn in het leesteken (vraagteken) zit. "Dat we als re sultante van onze beraadslagingen over de begroting 1992 zouden mogen zeggen: Tholen een ge meentevijver vol kringen met twee uitroeptekens en verschillende uit stralingseffecten." Deze eeuw zal de rondweg om Poortvliet, zoals het er nu naar uitziet, niet meer tot stand komen. Dat schrijven b. en w. van Tholen aan de commissie tot onderzoek van de gemeentebegroting. Hoe wel het gemeentebestuur elke gele genheid aangrijpt om voor deze verbinding te pleiten, zijn de pro vinciale middelen beperkt. Daar bij speelt het relatief kleine aantal verkeersongevallen ook nog een rol. Om de impasse te doorbreken, hebben b. en w. de provincie ge vraagd te onderzoeken of er ruim te is om het verwerven van grond voor de wegaanleg te integreren in de administratieve ruilverkave ling. Het college denkt daarmee een tijds- en mogelijk ook kosten besparing te hebben gevonden. om afval te voorkomen. Ook wil P. van Belzen weten hoe het colle ge denkt over hergebruik van af valstoffen. 'Wellicht zullen er eisen worden gesteld aan de hoe veelheid afval die men als burger en gemeente en bedrijf mag pro duceren'. De RPF/GPV pleit voor een kostendekkend tarief voor het in zamelen van afval. Het verhogen van belastingen Houtbewerking was een van de technieken die getoond werden tijdens de hobby- en knutseltentoonstelling in Oud-Vossemeer. Een hobby raakt vrijwel iedereen, want naast het werk en de verplich tingen zijn we allemaal graag bezig met iets ontspannends. Meestal be steed je er veel tijd aan. Dat geeft ervaring, brengt het op een hoger peil. Hobbyisme is dan ook een wezenlijk deel van onze samenleving," aldus wethouder J. Versluys bij de opening van de hobby- en knutseltpn- toonstelling in Oud-Vossemeer. De beheerscommissie van dorps huis De Vossenkuil had die expo sitie voor de vijfde keer in huis gehaald. "Met 39 inzenders is het al een succes, zelfs vanavond is er nog gebeld om mee te mogen doen," zei Versluys over de activi teit die is bedoeld om het dorps huis te presenteren. Commissievoorzitter G.J. Tim mermans bedankte de verschillen de mensen die hadden geholpen bij de inrichting van de ten toonstelling. Hij schatte zaterdag avond dat tussen de 500 en 600 bezoekers een kijkje kwamen ne men. Vooral 's middags was het een drukte van belang. Leuk dat er zoveel gede monstreerd wordt. Leuke ideeën opgedaan, zijn enkele opmerkin gen die bezoekers noteerden op de daarvoor weggelegde formulieren. "We hebben nu al een nieuwe aanmelding voor de volgende ten toonstelling," vertelt mevrouw A. Schipper van de beheerscommis sie. Een deelneemster die voor het eerst aanwezig is, vindt het pu bliek anders dan tijdens een bra- voor 1992 getuigt in de ogen van de RPF/GPV niet van visie wan neer het college deze doorvoert omdat 'dit in een aantal jaren niet is gebeurd'. Dat stelt de fractie in de algemene beschouwingen bij de begroting 1992. De RPF/GPV stelt ook vast dat de gemeente 'met haar dienstverlening in prijs verhogingen' niet achterblijft om dat de laatste jaren praktisch alle tarieven zijn bijgesteld. 'Hoeveel is alles in de gemeente duurder ge worden?', vraagt de fractie zich af. In de meerjarenraming ont breekt volgens Van Belzen een evenwichtig beleid. De RPF-GPV vindt dat 'alle beleidsterreinen' dienen te worden doorgelicht. Ze vindt het niet juist dat de budget ten voor culturele activiteiten met 15% verlaagd worden terwijl an dere zaken buiten schot blijven. derie. "Dan kijken de mensen wel, maar hier vragen ze echt wat je precies voor techniek toepast." En creatieve demonstraties zijn er maar zat, zoals quilten, zijde be schilderen en origami. De Japanse vouwtechniek wordt door Jolijn Dupon uit Sint-Philipsland ge toond. Zij is ongeveer een jaar do cente en er staan pronkstukjes uit haar verzameling. Zo heeft ze haar eigen bruidsboeket nage- vouwd en is daar, in bruidsjapon, weer mee op de foto gegaan. Er wordt met pitriet gewerkt door B. Boogaart en mevrouw Spruijt levert het bewijs dat men bij haar voor volksschilderen op het goede adres is. Sommige exposanten kwamen al eerder, maar zijn zo creatief dat ze telkens iets nieuws tonen. Het Fries houtsnijwerk van de heer Veltmans uit Steenbergen dwingt telkens weer bewondering af. De techniek van de kerfsnede, waarschijnlijk al ontstaan in de tijd van de Noormannen, wordt Onder het motto Tholen promo ting heeft de gemeenteraad maan dagavond 350 gulden subsidie beschikbaar gesteld voor een gid- sencursus van de provinciale VVV. De 6 raadsleden van SGP en RPF/GPV stemden tegen. De eer ste fractie om principiële redenen, liet M. Dijke weten. De woord voerder van de andere fractie, P. van Belzen, was bang voor prece dentwerking. Hij vond het belang van Tholen wel heel ruim geïnter preteerd. "Het behoort toch tot de basiskennis van elke cursist om wat over Tholen te weten. Als je dit subsidieert, valt alles onder Tholen promoting. Dan kun je voor elk artikel over Tholen in het Zeeuws Tijdschrift wel subsidie geven." Wethouder J. Versluys bracht naar voren, dat je verschillend over de ze zaak kunt denken. "De 350 toegepast op gebruiksvoorwer pen. Veltmans, van beroep mu ziekdocent, vult veel van zijn vrije uren met het houtbewerken. Het lindehout dat er voor gebruikt wordt, smeert hij in met een ver dunning van Buisman. Daardoor wordt de typische tint, hetzij don ker, hetzij lichter verkregen. Tenslotte wordt het artikel in gesmeerd met synthetische lak en dan kan de lepel of naaidoos, fo- tolijst, paraplubak of dienblad ja renlang het interieur verfraaien. Tüssen de verschillende handwer ken hangen tekeningen en schilde rijen, en de expositie wordt compleet gemaakt door de smaakvolle bloemstukken van Esther Bosters en Marjo Ha- vermans. Op de bovenverdieping is de knut selclub weer present. De kermisge- luiden van de draaimolen hebben, samen met het geluid van de com pressor die de verschillende stoommachientjes aandrijft, vooral op de mannelijke bezoe kers veel aantrekkingskracht. Ook burgemeester Van der Munnik komt een kijkje nemen en heeft veel waardering voor het geheel. "Ik ben er van overtuigd dat er achter veel deuren op het eiland nog meer bijzondere hobby's zijn. En dan nog de vrijetijdsbestedin- gulden is een goede besteding om dat er zich ook al iemand van Tholen voor de gidsencursus heeft aangemeld." "Bij de Zomeruniversiteit Zee land zijn er ook Thoolse deelne- Open dag stomavereniging:Zater- dag organiseert de afdeling Zee land van de Ned. stomavereniging Harry Bacon in samenwerking met de Zeeuwse afdeling van de Crohn en colitis ulcerosavereni- ging een open dag in het Ooster- scheldeziekenhuis te Goes. De bijeenkomst wordt georganiseerd gen die je niet kunt exposeren," zegt hij. In de foyer, waar het publiek aan de bar een drankje gebruikt, heeft Ronnie Loos zijn stekjes neerge zet. De jongeman die al meer ke ren meedeed, heeft een gevarieerd aanbod van zelfgekweekte struik jes. Van de ongeveer 150 buxusstekken die hij plantte, zijn er 100 gelukt. Ook is het hem ge lukt zaad van een canna op te vangen en van de zelf gezaaide planten heeft hij er enkele staan. Het tiffany glaswerk van J. de Ron oogst bewondering en 's za terdags kan men zien dat er veel werk in de glas-indood lampen, spiegels e.d. gestoken wordt. Vos- semeerder C. Tholenaar, vorig jaar actief met stoelen biezen, laat nu zien dat hij tijdens de gevolgde cursus ook het matten onder de knie heeft gekregen. Er is veel be langstelling voor zijn werk. Bij de opening kreeg wethouder Versluys een zaklamp aangebo den, een ludiek geschenk omdat vorig jaar bij de opening het licht uitviel. Nu gebeurde dat niet, maar zaterdag moest meer dan twintig keer een nieuwe stop in de meter worden gedraaid omdat de belasting kennelijk toch weer te groot was. mers", was de reactie van raadslid Van Belzen. "Mede gezien de dis cussies in de commissie welzijn vind ik het gevaarlijk om dit te subsidiëren." M.A.J. van der Linde sprak maandagavond zijn teleurstelling uit over de opheffing van de stich ting Wetenschapswinkel Zeeland. "Een nuttige instelling die infor matie gaf over een breed scala van onderwerpen is helaas ter ziele. De Zeeuwen zullen nu elders hun inlichtingen moeten halen." omdat men met een chronische darmziekte soms voor de aanleg van een stoma komt te staan. Op deze dag is het mogelijk om vra gen te stellen aan doktoren, een diëtiste en een maatschappelijk werkster. Voor meer informatie: 01100-12171 De SGP maakt zich sterk om de molen in Poortvliet te behouden. In de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1992 noe men de staatkundig gereformeer den de molen van Poortvliet als een van de weinige monumenten in dit dorp. 'Daarom vinden wij het behoud van de molen voor de ze kern zo belangrijk.'De fractie heeft zo haar twijfels over het opknappen en uitbreiden van het dorpshuis 't Ouwe Raed'uus. Hiervoor is f 625.600,- begroot. Dat is meer dan eerder was becij ferd. 'Is zo'n bedrag wel verant woord voor een dergelijk gebouw? Is het niet goedkoper om nieuwbouw te plegen?, aldus de SGP. De verhoging van de hondenbe lasting met 28% is de Thoolse VVD-fractie in het verkeerde keel gat geschoten. 'Onrechtvaardig', noemen de liberalen dit voorne men van het college van burge meester en wethouders in de algemene beschouwingen bij de begroting van 1992. De VVD vindt dat de opbrengst van de hondenbelasting, die ten goede komt aan de algemene middelen, niet doelmatig wordt gebruikt. Beter zou zijn om met dit geld de overlast van honden of honden poep tegen te gaan, zo stelt de fractie. 'Wij zijn van mening dat bij veel mensen deze belasting als onrechtvaardig overkomt. Wij zullen met de verhoging instem men wanneer de wethouder van financiën (P. van Schetsen, PvdA - red.) toezegt dat de belasting voor 100% wordt gebruikt om de overlast van honden tegen te gaan,' aldus de VVD. Dat hondenpoep verontreiniging veroorzaakt, baart de VVD zor- gen.'Niet alleen de straten en plei nen, maar zeker ook het openbaar groen. Verlichting aanbrengen al leen is niet voldoende. Er zullen maatregelen genomen moeten worden om de verontreiniging tot het minimum te beperken.' Raadslid I.C. Moerland vond het een vreemde zaak, dat b en w in het gemeentehuis met eigen schoonmaaksters blijven werken, terwijl het college in de openbare scholen bij vertrek van een schoonmaakster een schoon maakbedrijf inschakelen. Gezien de besparingen had Moerland wel begrip voor de privatisering, maar consequent vond hij het optreden van b en w niet. "Als je het voor schrijft in andere gebouwen, moet je het ook zelf doen, al wil ik be slist de mensen niet weg hebben", aldus Moerland. De burgemeester wilde de situatie na vier maanden verder bekijken. Moerland maakte de opmerkin gen naar aanleiding van de benoe ming van mevr. Wijkhuizen-Geilings(schoon- maakster van de openbare basis school Ter Tolne) in de tijdelijke vacature van gemeentebode. Dit in verband met zwangerschaps verlof van mevr. Deurloo. In de plaats van de schoon maakster zal het onderhoud van Ter Tolne in ieder geval tot 1 ja nuari 1992 door een schoonmaak bedrijf worden gedaan. Daarmee wordt dit jaar nog 4500 gulden bespaard. Als gevolg daarvan be draagt de uitkering ingevolge de zogenaamde overschrijdingsrege ling 7000 gulden, zodat er een to tale besparing van 11.500 gulden is. Het schoolmeubilair voor de jongste kinderen in Die Heene- trechtschool te Oud-Vossemeer en de Rieburch in St. Maartensdijk is te hoog. Ze moeten gaan staan of er moeten blokken onder de leer lingensets geplaatst worden. SGP-raadslid A. Kersbergen meldde dat maandagavond 'met enige verbazing' naar aanleiding van een verslag van de Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst Zeeland van het periodiek genees kundig onderzoek en gezond heidsvoorlichting en -opvoeding in verschillende basisscholen op Tholen. "Dat vraagt om een snel le oplossing", zei Kersbergen. Wethouder J. Versluys antwoord de dat het probleem in Die Heene- trechtschool is onderkend. "In sommige gevallen moet men staan. Alleen vraag je je af, is er dan een andere verhouding voor het schoolmeubilair dan vroeger? Vernieuwing vergt nogal financië le consequenties. Daarom gebeurt vervanging alleen als de leerlin gensets versleten zijn." Over te hoog schoolmeubilair-in de Rieburch was de wethouders niets bekend. "Dat zullen we moeten bekijken." Kersbergen constateerde verder, dat de Gezondheidsdienst opmer kingen had gemaakt over het schoonmaken van Die Heene- trechtschool. "Dat moeten we na vragen", zei de wethouder, "maar over de controle zijn afspraken ge maakt." Raadslid I.C. Moerland(PvdA) vertelde, dat de controle zeer spo radisch gebeurt. "Wanneer het schoonmaken goed gebeurt, is controle ook niet nodig." Wethou der Versluys was dat niet met hem eens. Volgens hem is er altijd con trole nodig. Kersbergen informeerde ook nog naar de controle van brandblus apparatuur op de basisscholen. B en W behandelen daarover deze week een ambtelijk advies, liet Versluys weten. Advertentie I.M. ...is er iets gezelliger dan een knapperend haardvuur? Helemaal in de sfeer komt u in de showroom van De Schelde. Daar vindt u een schitterende collectie van onder andere Bellfires, Westminster en Helex voor zowel moderne als klassieke interieurs. Loop eens binnen en ontdek de veelzijdig heid van De Schelde Volledige nieuwbouw van Sint Maartenshof in Sint-Maartensdijk, wat gepaard zou moeten gaan met het realiseren van de 30 dan nog ontbre kende verpleeghuisbedden voor Tholen, kan pas na 1998. Algemeen directeur A. Aertssen van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland zei dat bij het slaan van de eerste paal voor het verpleeghuis bij Ten Anker in Tholen. Aertssen sprak onlangs met gede puteerde A.J. Dijkwel over de plannen voor het bejaardentehuis in de smalstad, dat nodig moet worden aangepast aan de eisen van deze tijd. Via tussentijdse ver bouwingen zal daaraan de ko mende jaren het hoognodige worden gedaan. Ook voor De Ro- zeboom in Sint-Philipsland wordt onderzocht of de behoefte bestaat aan nieuwbouw. De algemeen di recteur gaf aan dat de SVRZ bin nen de organisatie van de instellingen op Tholen wil komen tot een clustervorming. Op die manier kan alles zo optimaal mo gelijk worden verwezenlijkt. De eerste paal, gedraaid door de directeur ouderenbeleid van het ministerie van WVC drs. H. Bak kerode, luidde het begin in van de tweede bouwfase van het zorg- complex voor ouderen in Tholen. In het in oktober vorig jaar ge reedgekomen gedeelte wonen zestig ouderen. Daaronder een aantal verpleegpatiënten, dat straks in het nieuwe gebouw on derdak zal vinden. Naar verwach ting is de verpleegafdeling, die plaats biedt aan zestig mensen, in 1993 gereed. Dan is het Thoolse zorgproject gereed met nog eens 56 serviceflats en 22 aanleunwo ningen. De vertrekkende algemeen adjunct-directeur A. Joosse van de SVRZ (hij maakt na 32 jaar ge bruik van de obu-regeling) sym boliseerde de overgang naar de nieuwe bouwfase met het door breken van een rood-wit-blauw beplakte deur met daarop een col lage van kranteberichten over de ellenlange weg die moest worden afgelegd om de bouw van het ver pleeghuis te kunnen verwezenlij ken. De aanvraag van 90 verpleeghuisbedden voor Tholen dateert al van 1981, waarbij men uitging van een moederinstituut met dependances bij de bestaande bejaardenoorden. De bouw waarvoor nu het start sein is gegeven vergt een investe ring van zo'n tien miljoen gulden, ofwel 130.000,- voor een bed- plaats. Toen Ten Anker in 1953 werd gebouwd - voor een aanne mingssom van 297.000,- - be droegen de kosten ongeveer 10.000,- per bed, rekende Aertssen voor. Drs. Bakkerode ging vervolgens uitgebreid in op de stelselherzie ning voor de zorgsector. Aan de orde kwamen de rol van de over heid daarin, de gevolgen voor de algemene wet bijzondere ziekte kosten, voor de wet op de bejaar denoorden en voorde wet ziekenhuisvoorzieningen. "Of al deze herzieningen op 1 januari 1992 ingevoerd kunnen worden? Technisch misschien wel, maar politiek zet ik vraagtekens," aldus Bakkerode. Hij noemde het een goede zaak dat de SVRZ met ver schillende zaken al druk bezig is. "Zij zijn ervan overtuigd dat je je niet in de achterste wagon van de trein moet bevinden, aangezien je dan als laatste aankomt." De Haagse ambtenaar merkte tenslotte op dat 'dit ons niet mag doen vergeten dat we de zorg heb ben over de kwetsbare mens die aan ons is toevertrouwd'. Aansluitend was er een receptie in de recreatiezaal van Ten Anker. Die werd bijgewoond door bestuurders, directie en stichtings raadsleden van de SVRZ, de staf en huiscommissie van Ten Anker, bewonerscommissies van Ten An ker en Sint Maartenshof, verte genwoordigers van Welzijn voor Ouderen, architectenbureau Swin- kels en aannemer Adr. de Kok. Maandagmiddag werd in het te huis een bijeenkomst belegd voor de vrijwilligers en de mede werksters van Graag Gedaan. Di recteur bewonerszorg C. Vinke gaf uitleg over het vrijwilligers werk - sinds de zeventiger jaren een onmisbaar onderdeel van de zorgsector - toegespitst op het be jaardencomplex. Vinke maakte onderscheid tussen de betaalde en de onbetaalde medewerkers van de tehuizen. Ook werd gesproken over demen terende bewoners, met aanslui tend vertoning van de videofilm 'Omgaan met dementerende be jaarden'. Voor veel van de aanwe zigen kwamen daarbij nieuwe facetten naar voren. Aansluitend werden de ongeveer twintig aan wezigen in groepjes rondgeleid door het tehuis. Activiteitenbege leidster Margriet van Kempen zei dat het vrijwilligerswerk zich tij dens de manifestatie 'Maak werk van zorg' op 26 oktober zal pre senteren om te proberen meer me dewerkers te krijgen. Applausje voor directeur H. Bakkerode van het Ouderenbeleid van het ministerie van WVC na het draaien van de eerste paal voor het verpleeghuis bij Ten Anker.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 11