Statenvergadering Zeeuwse vraagbaak De boer op LEEFT Acties leiden nog niet tot minder verkeersslachtoffers Hoorzitting Sportvissen Uitbaggeren van Vest begonnen 28 SEPT/T 2 Zorgsector op Tholen in actie voor personeel Week van het kinderboek Zomer van '45 WIE ZORGT DIE Bingo op radio Donderdag 26 september 1991 Extra aandacht voor platteland Zeeuwsch-Vlaanderen. Rijk, ge meenten en provincie werken samen. Een plan maken Kleine kernen Begrip Pak even uw zakboekje ABDIJ Discussies lopen vaak spaak doordat verschillende personen verschillende feiten voor "waar" aandragen. Wie nu eens echt wil weten hoeveel campings en ho tels er in Zeeland zijn, hoeveel mensen er jaarlijks failliet gaan, hoeveel en welk soort bedrijven er zijn, hoeveel ektriciteit wordt gebruikt, hoeveel auto's en mo torfietsen Zeeland rijk is, hoeveel en welke scholen er zijn en wat de landbouw allemaal presteert en hoeveel mensen jaarlijks uit el kaar gaan, die kan nu een boe kwerk aanschaffen van een tientje. Het heet "Zeeuwse statistieken" en het is te koop bij het voorlich tingscentrum van de provincie Zeeland, tel. 01180-31400. De gegevens bestrijken de perio de 1975-1990. In ruim 200 pagina's wordt Zee land met harde cijfers maat schappelijk en economisch uit eengerafeld. Op vrijdag 27 september verga deren provinciale staten van Zee land. Plaats: Statenzaal, Abdij plein Middelburg; aanvang 10.00 uur. De vergadering is openbaar, dus voor iedereen toe gankelijk. Op de agenda staan ruim twintig onderwerpen. Zo zullen de staten beslissen over het overnemen door de provincie van het kanaal door Walcheren. Dit kanaal is nu nog van het rijk. Tegelijkertijd wordt een aantal wegen met het rijk geruild. Aan de overname zit nogal wat vast, bijvoorbeeld de toekomsti ge aanleg van een aquaduct bij Middelburg, een garantie van het rijk dat het schoonmaken van de bodem van het kanaal niet voor rekening van de provincie is en niet te vergeten de overgang van rijkspersoneel naar de provincie. Een andere belangrijke zaak is die Maandag 30 september 1991 wordt een openbare hoorzitting gehouden over het voorontwerp plan jeugdhulpverlening Zeeland 1992-1995. Plaats: provinciehuis, informa tiecentrum bureau voorlichting. Abdij 9 te Middelburg. Voorzitter is de heer G.R.J. van Heukelom, tevens voorzitter van de statencommissie welzijn. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met de heer P.W. Moerdijk, telefoon 01180 - 31441. Tot 3 oktober 1991 kunnen schriftelijke reacties op de in houd van het plan worden ge richt aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De nota kan worden aange vraagd bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9 te Mid delburg, telefoon 01180 - 31400. van de bouw van een nieuwe dubbeldeksveerboot, bedoeld om de periode tussen nu en de aanleg van een Westerschelde- oeververbinding te overbruggen. Om dit te kunnen doen is extra geld van het rijk nodig. Kortgele- den deed de minister van verkeer en waterstaat een toezegging waar het provinciaal bestuur van Zeeland al geruime tijd reikhal zend naar uitzag. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels hun voorkeur uitgesproken voor het huren van een schip, te leveren door de Kon. Mij. "De Schelde" in Vlissingen. De staten beslissen ook over een subsidieregeling om afgedankte koelkasten op een milieu-veilige wijze te slopen. Vorige week werd in deze rubriek al uitvoerig aan dacht besteed aan dit "anti-cfk- project". GS vragen de staten in te stem men met het beleidsplan Wester- schelde. Het gaat om een soort "master- plan' voor dit estuarium, dat erop gericht is de vele belangen op het gebied van scheepvaart, indus trie, visserij, recreatie en milieu met elkaar te verenigen en er ook voor te zorgen dat de waterkwali teit gaandeweg beter wordt. Dit vereist o.a. samenwerking tussen allerlei verschillende (overheids) instanties. Om die samenwerking zo stevig mogelijk te maken, zal nu een bestuursovereenkomst worden aangegaan. Tenslotte nog een greep uit een aantal voorstellen: aanleg fiets pad langs de Frankrijkweg, Nieuwdorp; wijziging Zeeuws waterschapsreglement op het punt van de heffingsmaatstaf voor gebouwen; wijziging in de onderhoudsplicht voor waterlo pen (wordt een fifty-fifty-sys- teem); planning scholen voort gezet onderwijs en van scholen voor speciaal onderwijs; rijksbij drage 1991/provinciaal budget beeldende kunst; organisatori sche opzet provinciale welzijns- instellingen. IEUWS Voor de versterking van het Zeeuwsch-Vlaamse platteland is de komende vier jaar f 3,2 mil joen extra beschikbaar. Het geld moet besteed worden aan hele concrete zaken op het gebied van wonen, werken en voorzienin gen. Zo zal aandacht geschonken wor den aan een goede spreiding van voorzieningen als scholen, biblio theken, postkantoren en dergelij ke over het hele gebied. Soms kan het nodig zijn meerdere voorzie ningen van één soort die in ver schillende kernen afzonderlijk niet meer "rendabel" zijn te con centreren in een dorp dat al een regionale functie heeft. Het gaat er dan wel om dat een dergelijke voorziening bereikbaar moet zijn, ook per (aangepast) openbaar vervoer. Geprobeerd zal worden de werk gelegenheid, ook op het vlak van recreatie en toerisme, te verster ken. Vanzejfsprekend zal daarbij niet voorbij gegaan worden aan eventuele mogelijkheden die sa menwerking met België kan ople veren. Bij de ontwikkeling van toerisme en recreatie wordt er vanuit gegaan dat de verschillen de dorpen een aantrekkelijk on derdeel kunnen zijn van het Zeeuwsch-Vlaamse landschap en een aantrekkelijk landschap biedt weer meer kansen voor toe ristisch en recreatief gebruik. Dorpen en stadjes moeten dus in tact blijven.Dat betekent dat ge probeerd zal worden de ontvol king tegen te gaan. Hoe alles precies gestalte moet krijgen is nog niet duidelijk. Daar om wordt er eerst een plan ge maakt. Uitgangspunt daarbij is dat provincie en de gemeenten gezamenlijk optrekken. Zij doen dat in een zogeheten stuurgroep waarin ook een verte genwoordiger van de dorpsraden zal komen en iemand uit het be drijfsleven. Het plan moet binnen zes maanden klaar zijn. Dan kan begonnen worden met de aanpak van verschillende projecten waar bij de stuurgroep bepaalt waar het geld vandaan moet komen, wie iets uitvoert en hoeveel geld uit het beschikbare bedrag van f 3,2 miljoen besteed gaat worden aan de verschillende projecten. Om nou te voorkomen dat "de rijksregelgeving" of de bureau cratie hindernissen zijn bij het rea liseren van een en ander komt er Van 27 september tot 7 oktober wordt de hengelsport promotie- week gehouden op het Veerse Meer. Verschillende organisaties hebben deze week opgezet om het sportvissen op het Veerse Meer te bevorderen. Toeristen kunnen gebruik maken van speciale arrangementen, tot stand gebracht in samenwerking met de verschillende recreatie centra en hotels langs het Veerse Meer. Zaterdag 28 september, van 10 tot 12 uur, is er gratis wedstrijd- vissen voor de jeugd tot en met 15 jaar. Er wordt gevist aan de Veer- segatdam in de buurt van "Resto Vrouwenpolder; inschrijving al daar om half negen. Eveneens op zaterdag 28 sep tember is er een open viswed strijd voor ieder die maar wil. De wedstrijd begint om 14.00 uuren eindigt om 17.00 uur. Inschrij ving: 11.00 uur in Roompot Re creatie bv te Kamperland. Deel name kost f 10,-. Woensdag 2 oktober, tussen 14.00 - 17.00 uur wordt aan de Veersegatdam de techniek van het vliegvissen en het vliegbinden gedemonstreerd. Zaterdag 5 oktober kan men als gast mee met een van de leden van de bootvisvereniging Zuid- West Nederland. Er kan worden opgestapt bij "de Piet" in Arne- muiden. Van tevoren opgeven bij: A.J. de Lange tel. 01186 -1233. Verdere informatie: prov. VVV, Middelburg, tel. 01180 - 33000. een zogenaamd coördinatiepunt ofwpl een samenwerkingsver band tussen het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer (VROM) en het ministerie van welzijn volksgezondheid en cultuur (WVC). Dit coördinatiepunt moet de plooien op rijksnivo glad strij ken of er voor zorgen dat plannen waar ook het rijk bemoeienis mee heeft niet te lang op een bepaalde afdeling blijven liggen. Aangenomen wordt dat het nu beschikbare bedrag van f 3,2 miljoen niet voldoende zal zijn. Dat betekent dat gemeente besturen en provincie heel actief "de boer op moeten" in den Haag om de plannen toe te lichten en de verschillende subsidiebron nen die in aanmerking kunnen komen op elkaar af te stemmen. Dit alles onder het motto "veel kleine stroompjes maken een grote rivier". De ministeries van VROIWen van WVC trekken op voorhand f 400.000,- per jaar uit, de pro vincie f 200.000 en de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten gezamelijk ook twee ton. Deze overheden hebben een overeen komst gesloten voor vier jaar en zo ontstaat het bedrag van f 3,2 miljoen. De komende plannenmakerij gaat uit van het Zeeuwsch-Vlaamse platteland als één gebied dat in zijn totaal versterkt moet worden. Dat is de Voorwaarde die het rijk stelt bij het op voorhand beschik baar stellen van het geld. Er wordt dus niet meer gekeken of ieder klein dorp afzonderlijk levensvat baar is en eventueel versterking nodig heeft. In het verleden was dat in het zo geheten kleinekernenbeleid wel gebruikelijk. Het rijk heeft dit uit gangspunt verlaten. Voor het provinciaal bestuur geldt dat dit uitgangspunt overeind blijft en de nieuwe koers van het rijk ge zien wordt als een aanvulling op de mogelijkheden die het provin ciale kleinekernenbeleid biedt voor de afzonderlijke dorpen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31679 De drie Thoolse bejaardentehui zen Ten Anker, Sint Maartenshof en De Schutse doen op 26 oktober mee aan een landelijke open dag in de zorgsector. Onder het motto 'Wie zorgt, die leeft' wordt gepro beerd schoolverlaters en herintre ders een juist beeld te geven van de mogelijkheden die de zorgsec tor biedt. Al enkele weken wordt in de drie tehuizen actie gevoerd om mensen te vinden die belang stelling tonen om in de zorgsector te werken. Zij worden vervolgens met een brief benaderd. De zorg is niet 'in' op dit moment en daar aan probeert de actie wat te doen. Zaterdag 28 september staat de zorgsector centraal op radio en te levisie. De Avro heeft zich name lijk achter de actie geschaard. De beroepskrachten die werkzaam zijn in ziekenhuizen, verpleeghui zen, verstandelijke en lichamelijke gehandicaptenzorg, psychiatrie, bejaardenzorg, wijk- en thuiszorg en de beschermende woonvormen komen ruimschoots aan het woord. Op Radio 1 is 's morgens tussen 7 en 12 uur te horen welke activiteiten in het land plaatsvin den en er wordt achtergrondinfor matie gegeven. Op Nederland 2 volgt tussen zes uur en kwart over zes het op schoolverlaters gerichte programma 'Who cares', gepre senteerd door Jessica Broekhuis. En op dezelfde zender volgt tus sen half negen en half twaalf 'Wie zorgt, die leeft'. Ria Bremer, An gela Groothuizen en Marjolijn Uitzinger praten met bekende en onbekende Nederlanders. Mensen kunnen via een 06-nummer direct bellen voor informatie en worden dan verwezen naar de tehuizen die aan de open dag in oktober meedoen. Maandag heeft Oranjewoud een begin gemaakt met het uitbagge ren van de Vest in Tholen. Bij de Vest aan de Ten Ankerweg/Park- singel werd begonnen. Aan de Hertenkamp is een grote slibstraat ingericht met twee zeef- bandpersen. Het karwei gaat tot januari duren. Het op de zeefbandpersen uitgew rongen slib gaat naar de gemeen telijke stortplaats TUttelhoek bij Scherpenisse. Naar de zuidelijke Vest is er een ontwateringsstraat aangelegd met waterdichte folie. Het lekwater wordt opgevangen in een groot bassin. De slibstraat met de zeefbandpers aan het Hertenkamp. Met het plakken van een sticker 'Let op landbouwtrekkers!' op een tractor hebben de Thoolse wethouder van verkeerszaken ing. J. van der Jagt en het hoofd van het bureau verkeer en vervoer van de directie mi lieu en waterstaat van de provincie, ir. J.A. in 't Veld, gisterenmorgen in Sint-Annaland het begin van de gelijknamige provinciale verkeersac- tie ingeluid. De actie, die voor de achtste keer wordt gehouden, is een initiatief van de Zeeuwse rijkspolitie, Veilig Verkeer Nederland, de ge westelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap en de provincie. De heer In 't Veld zei dat een ana- weggebruikers. "Inmiddels mer- lyse van de in het verleden gebeur de verkeersongevallen had uitgewezen, dat gedragsbeïnvloe ding bij de verkeersdeelnemers een belangrijke rol speelt. Daar om ook richt de actie 'Letten op landbouwtrekkers!' zich op alle Tijdens de kinderboekenweek - van 2 t/m 12 oktober - kunnen kinderen van 4 tot 12 jaar in alle Thoolse bibliotheken en uitleen- posten meedoen aan een kleur- wedstrijd. Kleurplaten kunnen worden afgehaald in alle vestigin gen. Op 16 oktober worden de prijzen uitgereikt. Kinderen van 8 t/m 12 jaar kunnen meedoen aan een wedstrijd om een huis te bou wen naar een eigen ontwerp of een voorbeeld uit een jeugdboek. De bekroonde boeken worden tij dens de kinderboekenweek in de bibliotheken tentoongesteld. ken we dat de bewustwording ster ker is geworden, maar doordat het verkeer de laatste jaren is toegeno men hebben acties nog niet tot een afname van het aantal ongevallen geleid." Daarom moet, aldus In 't Veld, stug worden doorgegaan met de acties. "De actie is niet uitsluitend ge richt op het bietenvervoer (maan dag is de ampagne begonnen) door de landbouwers. Ook in de oogstperiode daaraan vooraf gaand is het al een drukte van be lang. Je ziet ook dat het aantal ongelukken met landbouwverkeer gaat toenemen, zo vanaf augus tus," aldus wethouder Van der Jagt. Hij noemde de weersom standigheden en het korten van de dagen als reden om de actie in september te beginnen. Verder verwees hij naar de op Tholen eer der al gehouden acties 'Slik op de weg'. De actie 'Letten op landbouw trekkers' beoogt landbouwverkeer en overige verkeersdeelnemers op elkaar attent te maken en beRrip te kweken voor eikaars positie. Vorig jaar gebeurden er op Tho len vier ongevallen met land- bouwtractoren, waarbij één met gewonden. Over de periode 1986-1990 ging het om 25 ongeval len waaronder drie met letsel. Bij de start van de actie waren in streekmuseum De Meestoof verte genwoordigers aanwezig van pro vinciale waterstaat, Veilig Verkeer, het waterschap, de rijkspolitie, ge meentebestuur, landbouworgani saties. Ook enkele kantonniers zaten in de schoolbankjes. Hun dienstauto's werden eveneens van een sticker voorzien. Op de kruising Rijksweg/Oude- weg in Sint-Philipsland kreeg de politie vorige week al met slik op de weg te maken. Door de plotse linge regenval werd de weg bij het uitrijden van grond spiegelglad. Wel waren waarschuwingsborden geplaatst, maar landbouwer J.V. werd opgedragen het wegdek be ter schoon te maken. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde EEUWEN LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen IJSTWERK Advertentie I.M. De NCRV begint maandag op Ne derland 1 met de uitzending van de televisieserie 'De zomer van 1945'. Daarvoor werden in april vorig jaar opnamen gemaakt op de Markt in Tholen en in de Smidsstraat in Poortvliet. Daarbij werden ondermeer leerlingen van Ter Tolne als figuranten ingezet. De serie, die in acht afleveringen vqn een uur wordt uitgezonden, laat zien welke invloed de ken nismaking van drie Zeeuwse meis jes met Canadese bevrijders - tijdens de nadagen van de tweede wereldoorlog - op hun verdere le ven heeft. Op de radio komt Tholen diezelf de maandag aan bod bij Omroep Zeeland. In het programma 'De ronde van Zeeland' staat Sint- Annaland centraal. Ir. M.A. Geu- >ze vertelt vanuit streekmuseum De Meestoof over de meekrapteelt. Het programma duurt van 17.35 tot 17.55 uur. De maandag daarop (7 oktober) komt Oud-Vossemeer aan de beurt. Nationale oogmeetweek. Van 25 september tot en met 5 oktober organiseert de vereniging van kwaliteitsopticiens Oogmerk de nationale oogmeetweek. Bij vori ge controles bracht ruim 68% een geringe tot ernstige afwijking van het gezichtsvermogen aan het licht. Verontrustend was, dat 64% van de onderzochte automobi listen in aanmerking komt voor oogcorrectie. Controle is mogelijk bij Van der Heiden, Dorpsstraat 128 te Halsteren. THOLEN t/m 28 sept. Expos, zilveren Ca mera, beste persfoto van 1990 van Ned. fotojournalisten, Gast huiskapel 28 sept. Reünie Chr. Mavo i.v.m. 25-jarig bestaan, 14-18 u. t/m 30 sept. Tentoonst. foto's Thoolse Brug Veerdienst, Bi bliotheek t/m 31 okt. Tentoonst. kinderboe kenweek, bibliotheek OUD-VOSSEMEER 27 en 28 sept. Hobby- en knutsel- tentoonstelling, Vössenkuil vr. 19-22 u„ za. 10-18 u. 5 okt. Taptoe, Raadhuisstraat, aanvang 19.30 u. SINT- ANNALAND t/m 1 okt. Expos, kinderatelier werkstukken tekenen en schilde ren, bibliotheek t/m 19 okt. Isings' kijk op ge schiedenis, Meestoof, di t/m za 15-17 u. SINT-MAARTENSDIJK t/m 29 sept. Tentoonst. werkstuk ken cursisten tekenen en schilde ren, bibliotheek 30 sept. Vergadering gemeente raad, gemeentehuis 19.30 t/m 31 okt. Tentoonst. kinderboe kenweek, bibliotheek Volksdansen Dodi Dodi, elke ma.avond in kleuterschool R. Barnenstr., 20.15-22 u. SCHERPENISSE 27 sept. Avondwedstr. hsv De Zeebaars, 't Flauwe Bochtje 19-22 u. SINT-PHILIPSLAND 10 okt. Veilig Verkeer oprichting afdeling, de Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM 20 okt. Openstelling van Gevan genpoort, bekijken van archeolo gische vondsten, za en zo 14-17 u. 27 sept. Rock 'n Roll department, Botte Hommel 20 u. 27 sept. en 4 okt. Cursus 'Kijken naar dans', De Maagd 20 u. 28 sept. Opera 'Werther', De Maagd 20.15 u. t/m 29 sept. Expos. Vier Brabant se grafici, Markiezenhof 6 okt. Koffieconcert 'Het Haydn Kwartet', Markiezenhof 12 u. 18-19-20 okt. Musical 'Josephine', de Maagd 20.15 u. t/m 5 jan. Tentoonst. 'Vroomheid in prenten', Markiezenhof film film film ROXY 1: Point Break - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. King Ralph - a.l., za, zo en wo 14 u. ROXY 2: New Jack City - a.l., vr en za 19 u., zo 16.30 u. Dying Young - a.l., vr en za 21.30 u., zo 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Teenage mutant ninja turtles II - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Robin Hood - a.l., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.45 u., zo 14, 18.45 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Terminator 2:judgment day - 12 jaar, vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45, 21.30 en 22.45 u., zo 14, 18.45 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The naked gun 2 1/2 - a.l., vr 19 u., za 19 en 21 u., zo 16.30 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Assepoester - a.l., za, zo en wo 14 u. De lokale omroep Tholen gaat vanaf oktober het populaire bin- gospel spelen op de radio. De eer ste uitzending zal donderdag 17 oktober zijn, waarna het spel om de 2 weken wordt gespeeld. In elke woonkern op Tholen en St.Phi- lipsland zullen er verkoopadressen zijn waar de kaarten kunnen worden gekocht. Door de steun van vele bedrijven zijn er mooie prijzen beschikbaar. Naast het spelen van bingo, zal er in deze uitzending veel lokale informatie worden ge geven. Verder zijn er plannen voor een vacaturebank en een dierenin- fo. De radio-omroep verwacht door de bingo de kas behoorlijk te kunnen spekken. Het programma 'Door de wereld gaat een woord' met geestelijke muziek, dat elke vrijdagmiddag werd uitgezonden, is vervallen. In verband met de zwangerschap van presentratice Wilma Jeroense is dit programma geschrapt. Evert- Jan van Nieuwkerk, die de tech niek verzorgde bij de kerkdienst en het sportprogramma op zon dag, is eveneens gestopt. Donder dag 3 oktober wordt de vergadering van bestuur en mede werkers gehouden in Meulvliet, waarbij de programmering voor het winterseizoen wordt besproken. Het bestuur is nog steeds op zoek naar nieuwe medewerkers voor het actualiteiten- en het sportpro gramma. De uitzendingen van Sloth zijn te beluisteren via de FM op 106.5 MHz. De baggerwerkzaamheden in de Vest bij de Parksingel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 7