W) ei vb Duizend bezoekers nemen kijkje in keuken van gemeente Tholen College wil jongeren laten betalen voor boek uit bibliotheek Woon-zorgproject Stavenisse wordt voor alle gezindten Premie voor bedrijf geen garantie voor meer werkgelegenheid Tholen MEDEDELING AL 46 JAAR THOOLSE COURANT SGP verliest twee zetels Bintje 22 cent GESLOTEN Voorlichter Bakx tevreden over opkomst eerste gemeentedag Thoolse PvdA twijfelt aan statuten van stichting PvdA afdeling bekritiseert gemeentebegroting in Sint-Annaland Klok uur terug Weer Thoolse visser naar w.k. csQ. Schot DEZE WEEK: ir Prima Zeeuwse super mosselen p.kg.... f 7,00 Dagelijks verse aanvoer. Donderdag 26 september 1 47e Jaargang no. 46 Muziekschool Commissie sociaal cultureel verdeeld, PvdA tegen Niks voor niks m.i.v. 7 oktober zijn wij 's maandags de gehele dag Op alle overige dagen zijn wij geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Vrijdag tot 20.00 uur en zaterdag tot 16.00 uur. 's Middags eten wij van half 1 tot half 2. Kans kleiner Expositie hobby- en knutselwerk Uit op Tholen Deze week f 4,95 f 8,95 Pelgarnalen 500 gr Er is weer nieuwe stokvis it Zeeuwse paling p.kg. v.af 14,50 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bezoekers aan de gemeentedag in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk konden zaterdag hun stem uitbrengen op de leden van de Thoolse politieke partijen via een geautomatiseerde stemma- chine. De tekst op een beeld schermpje vertelt de kiezer wat hij moet doen. 'Druk op de naam van uw keuze.' Op het ijzeren blad van de machine - in grootte verge lijkbaar met het schrijfblad van het stemhokje - ligt de lijst met kandidaten. Een druk op een van de namen en de naam van de kan didaat verschijnt op het beeld schermpje. De kiezer werd dan gevraagd of hij accoord gaat met de naam. Zo ja dan moet hij een rode knop indrukken en is zijn stem uitgebracht en opgeslagen. Is de kiezer niet zeker van zijn zaak en wil hij op de valreep zijn voor keur wijzigen dan kan dat.Rechts boven op het blad zit een witte knop met het woordje blan- co.(Dat is wettelijk verplicht). Zaterdag werd er vrijelijk om gesprongen met de kiesgerechtig de leeftijd; iedereen die langs kwam, van jong tot oud, mocht zijn stem uitbrengen. Misschien 'waren er ook wel dubbelstem- mers. Bijgestaan door een en thousiaste vertegenwoordiger van de leverancier van de apparaten of door de chef van bureau burger zaken L. den Braber. De zetelver deling die zaterdag naar voren kwam, moet vooral in staat kundig-gereformeerde kring met enige zorg worden bekeken. De SGP verloor twee zetels ten koste van de RPF/GPV. De PvdA hand haafde - tegen alle (landelijke) opiniepeilingen in - zich op vijf zetels. Ook het CDA bleef op 4 terwijl de VVD zich met 2 verte genwoordigers handhaafde in de Thoolse raad. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 24 september. Doré gewone 13-22, bonken 9-10, drielingen 8-9, kriel 20; Première gewone 18; Gloria gewone 21, bonken 28-29, drielin gen 6; Bintje gewone 17-22, bon ken 31-34, kriel 30; Eigenheimer gewone 20-30; Bildstar gewone 30-32. Aanvoer 170 ton. Bezoekers van de gemeentedag in de typekamer van de gemeentesecretarie te St. Maartensdijk. Ongeveer 1000 belangstellenden brachten zaterdag een bezoek aan hibt gemeentehuis in Sint-Maartensdijk op de eerste landelijke gemeente dag. De meeste bezoekers kwamen 's middags naar de presentatie Van de verschillende afdelingen van de gemeente. Tbssen tien en twaalf uur 's ochtends waren zo'n 320 mensen bij binnenkomst geteld. In de mid daguren kwamen beduidend meer mensen een kijkje in de keuken van de gemeente nemen. Opvallend was het grote aantal fietsen dat voor het gemeentehuis stond. Volgens gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx heb ben veel mensen vanwege het mooie weer gebruik van de tweewieler ge maakt om de smalstad aan te doen. Om vier uur was de dag ten einde. Omdat er op dat moment nog veel mensen zich in het gebouw bevon den was de voorlichter genood zaakt door het uitdoen van de verlichting de bezoekers erop te wijzen dat de open dag voorbij was. Bakx: "Anders zouden we om half zes nog bezig zijn ge weest." Buiten maakten de Oud- vossemeerse muziekvereniging en het majorettenkorps zich klaar om de gemeentedag met een con cert en een optreden af te sluiten. Bakx:"Als je het succes afmeet aan het aantal bezoekers dan is het grandioos geweest. We hebben dit nooit eerder bij de hand ge had. Vantevoren heb ik geen schatting durven maken. Tenslotte betaat de gemeente Tholen uit 7 kernen en hoe motiveer je iemand uit bijvoorbeeld Oud-Vossemeer om op zo'n dag naar het gemeen tehuis te komen?" Volgens Bakx is het gemeentebestuur erin geslaagd veel mensen te trekken omdat er vooraf veel bekendheid is gegeven aan de gemeentedag. Bij binnenkomst kregen de bezoe kers een plastic tasje plus een deelnameformulier voor een prijs vraag. (Daarvan werden er 16 in geleverd). Stickers, pennen, brochures en bloembollen vonden gretig afrek. Aan de verkeerstest namen zo'n honderd bezoekers deel. Ook de geautomatiseerde stemmachine in de hal trok veel bekijks. Op de afdeling financiën bespeelden leerlingen van de mu- ZIE VERDER PAG. 5 Het gratis jeugdabonnement voor de openbare bibliotheek op Tholen gaat op de helling. Dat blijkt uit de nota over het toekomstige welzijns beleid van de gemeente Tholen. In het voorontwerp stelt het college van burgemeester en wethouders dat jongeren ook zouden kunnen betalen voor de diensten van de bibliotheek. Tot nu tot mogen jongeren tot 18 jaar gratis boeken lenen. De me ningen over dit voornemen waren donderdag in de commissie sociaal-cultureel werk verdeeld. Mevrouw E. van der Wal- Vermeulen liet weten er 'heel erg op tegen te zijn' om jongeren con tributie te laten betalen. "Voor het lezen van boeken door de jeugd moet je geen drempels op werpen. Ik vind dit een heel nega tief punt uit de nota." Wethouder J. Versluys vergeleek de biblio theek met de muziekschool. "Daar wordt wel een eigen bijdra ge van de jeugd gevraagd. De bieb is zo'n beetje het enige waar dat niet gebeurt. Er worden wel zwaar gereduceerde tarieven gehanteerd. Zit daar geen stukje onrechtvaar digheid in?" Versluys kreeg bijval van me vrouw A. van der Sande: "In Goes wordt voorgesteld de jeugd een tientje te laten betalen. Dat vind ik veel te veel, maar ik ben er voorstander van om een kleine bijdrage te heffen. Dat kan geen kwaad. Je schrikt er soms van hoeveel boetes er betaald moeten worden. Het kan ook bevorderen dat men bewuster omgaat met de boeken." Ook mevrouw M. Bijl- Vaders vond het een goed idee: "Het woord is: niks voor niks." Mevrouw van der Wal stelde dat de bijdrage niet van de kinde ren zelf komt, maar door de ouders betaald zal worden. "U denkt toch niet dat kinderen dan beter met de boeken zullen om gaan? We moeten zo weinig moge lijk drempels invoeren. Voor grote gezinnen wordt het moeilijker." Van der Sande: "Als ouders het betalen, letten ze er ook beter op hoe hun kinderen met de boeken omgaan."J. Kers en P. Moerland De PvdA maakt zich zorgen over het dienstencentrum voor ouderen in Stavenisse. Dit centrum, waarvoor de tekeningen reeds zijn gemaakt, moet ouderen in staat stellen gebruik te maken van een aantal voorzienin gen die onder één dak zijn gebracht. Fractievoorzitter I.G Moerland vraagt zich af of er in het centrum ruim te is voor 'iedere gezindte.' Hij zei daaraan te twijfelen. "Als dat niet in de statuten van de stichting wordt opgenomen dan bên je bij mij niet thuis," zei Moerland die eraan toevoegde op 'persoonlijke titel' te spreken. De fractievoorzitter vond dat derge lijke plannen ook in andere ker nen uitgevoerd zouden moeten worden. "Er zijn reserves voor ge kweekt. Tijdelijk is er van dat be drag 40.000 gulden afgehaald. Dat stuit me tegen de borst." De Hervormde Gemeente Stave nisse ontving een paar jaar gele den 600.000 gulden uit de nalatenschap van mevrouw E. Hanssens. Volgens het legaat moet het geld besteed worden aan voorzieningen voor ouderen en gehandicapten in Stavenisse.» H. Venekamp was het met Moer land eens dat er in de statuten moet staan dat iedere gezindte welkom is in het dienstencentrum. Moerland legde uit dat het te stichten bestuur zal worden sa mengesteld uit drie vertegenwoor digers van het bejaarden/verzorgingstehuis De Schutse uit Sint-Annaland en twee vertegenwoordigers van de Her vormde Gemeente uit Stavenisse. Hij zei dat een donatie van de kerk een belangrijke rol heeft gespeeld in het uitvoeren van de plannen voor het woon zorgproject, maar dat de statuten worden vastgesteld door de ge meenteraad. "Het is wel logisch van de confessionele kant dat ze voor de eigen mensen wat willen doen, maar anderen mogen niet worden buitengesloten." Vene kamp sloot zich daarbij aan. Eendrachtsweg 4 Tholen, 01660-2121 Advertentie I.M. "Van onze kant moeten we zorgen dat niet-confessionelen ook de ruimte krijgen." Uit het begrotingsonderzoek (po litieke partijen krijgen antwoord op vragen gesteld aan het college over de begroting van 1992) blijkt dat de voorbereidingen in een af rondend stadium zijn. Met de be trokken zorginstellingen en de leden van de stuurgroep is volgens het college overeenstemming be reikt. B. en w. hebben in de voorontwerp-welzijnsnota voor gesteld de raming voor woon zorgprojecten voor ouderen voor 1992 te verlagen tot 50.000 gul den. Het dagelijks bestuur van de gemeente gaat ervan uit dat in 1992 en in 1993 niet met de bouw van een tweede dienstencentrum zal worden begonnen. In de com missie welzijn en onderwijs maak te Moerland maandagmiddag bezwaar tegen dit plan. Hij vond dat er wel geld moet worden gere serveerd voor dergelijke voorzie ningen voor ouderen. Wethouder P. van Schetsen van financiën wees zijn partijgenoot erop, dat jaarlijks dan zo'n 100.000 gulden uitgetrokken zou moeten worden om in andere kernen een woon zorgproject voor ouderen te ver wezenlijken. "Hoe moet dat zon der legaat?" zo vroeg hij zich af. Moerland: "Als je niks reserveert, gebeurt er nooit iets." .Wethouder J. Versluys van welzijn jwecs erop dat het maar om 2 jaren 'gaat dat er geen geld opzij wordt gelegd. Moerland vond dat daar door de kans op een dienstencen trum kleiner wordt. Versluys: "Eén ton is niet bepalend of zo'n project er komt of niet." vonden dat er geen bijdrage ge vraagd moet worden aan de jeugd. P. Geuze meende dat met een 'gering bedrag' er een be wustere keus zou worden gemaakt om al dan niet gebruik te maken van de bibliotheek. De groep jon geren waarover het college in de nota spreekt, betreft de categorie 14 tot en met 18 jaar. Uit het jaar verslag 1990 van de stichting ge meenschappelijke openbare bibliotheek Tholen blijkt dat het gaat om 680 jongeren. Het gratis abonnement voor jeugdleden tot en met 18 jaar dateert van 1975 ZIE VERDER PAG. 9 Voor de hobby- en knutselten- toonstelling, die morgen en zater dag in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer wordt gehouden, hebben 36 deelnemers ingeschre ven. Zij komen uit Oud- Vossemeer zelf (10), Sint- Annaland (2), Sint-Philipsland, Tholen (7), Scherpenisse (2), Sint- Maartensdijk (3), Nieuw- Vossemeer (3), Woensdrecht, Ber gen op Zoom (3), Halsteren, Steenbergen en Dordrecht (2). Te zien zijn ondermeer tekeningen en schilderijen, textiel verven, ori gami, borduurwerk, zijdeschilde ren,, patchwork, glas graveren, houtsnijwerk, stoelen matten, poppen maken, miniaturen. Ver der verzamelingen plantjes, fles jes en snoepdozen. De expositie, die wordt georgani seerd door de beheerscommissie van het dorpshuis, wordt morgen avond geopend door wethouder J. Versluys. Het publiek kan daarna terecht tot tien uur en zaterdag van tien tot zes uur. Het Business Centrum Tholen op t het mogelijke nieuwe industrieter rein Welgelegen in de Oud- Vossemeerpolder onder Tholen. Althans in de visie van een kunstenaar die in opdracht van de afdeling gemeentelijke ontwikke ling zijn fantasie losliet op de nieuwste troef van het college van burgemeester en wethouders om in het werkgelegenheidsbeleid aandacht te besteden aan de dienstverlenende sector. Met een kantorencomplex hoopt het colle ge ook werk te kunnen bieden aan hoger opgeleid personeel. De prent hing zaterdag op de ge meentedag, naast een plattegrond van het gebied Welgelegen. Daar zouden zich onder meer bedrijven kunnen vestigen die er prijs op stellen vanaf de openbare weg goed zichtbaar te zijn. Deze be hoefte van ondernemers vindt ge hoor bij b en w. Het Business Centrum is er een voorbeeld van. De PvdA afdeling Tholen twijfelt aan het nut van premies verlenen aan bedrijven die zich op Tholen komen vestigen. De sociaal- democraten zouden graag eens willen onderzoeken of de inspanningen die de ge meente zich heeft getroost een gunstig effect hebben gehad op de werk gelegenheid voor Tholen. Fractievoorzitter I.G Moerland liet zich in woorden van die strekking uit tijdens de algemene ledenvergadering van de PvdA, donderdagavond in Sint-Annaland. In café Havenzicht besprak hij pen hebben? Dat is moeilijk hard met partijgenoten de gemeentebe groting 1992 die in oktober door de raad wordt behandeld. Moer land had uitgerekend dat er van 1987 tot en met 1991 zo'n 1,3 mil joen gulden aan subsidies was ver leend aan ondernemers die zich op Tholen vestigden. (Daarin zijn opgenomen achtergestelde lenin gen, subsidie op grond en ar beidsplaatsen). "Kunnen we bewijzen dat we door deze uitga ven meer werkgelegenheid gescha- te maken. Als het niet daaraan was uitgegegeven, waren er dan ook bedrijven naar Tholen geko men? Dat zou best kunnen. Als blijkt dat het minimaal geholpen heeft, dan had je met dat geld veel andere dingen kunnen doen." Volgens J. Roodenburg is het geen taak van de overheid om bedrij ven op deze manier te steunen. "Gemeenten moeten niet met el kaar concurreren. Er zijn partici patiemaatschappijen die voor financiën kunnen zorgen. Een be drijf kijkt vooral naar de in frastructuur en de aanwezigheid van arbeidskrachten. Daar kan de gemeente meer aan doen." Moerland vond niet dat de rege ling moet worden opgeheven, maar vond dat er wel wat gedaan kon worden aan het verstrekken van achtergestelde leningen. Oud-statenlid H. Venekamp uit Tholen vond dat er niet 'teveel aan bedrijven moet worden weg gegeven'. Hij twijfelde eveneens aan het effect. "Als er bedrijfjes uit Bergen op Zoom of Halsteren naar hier worden gehaald dan ben je marginaal bezig. Ze komen voor de aanlokkelijke prijzen. Dat is mooi, maar het gaat dan wel ten koste van de werkgelegenheid in Halsteren. Meestal nemen ze ove rigens hun eigen personeel mee. Dat ze op kleine bedrijven mikken is wel goed, maar als daar zoveel geld in gaat zitten dan vind ik dat er een rechtvaardiger verdeling moet worden gemaakt in de meer jarenplanning." Venekamp vindt het bezuinigen op bijvoorbeeld Uit op Tholen (15% op 20.000 gulden) onevenre dig zwaar tegenover het bedrag van 276.000 gulden aan bezuini gingen die door opschuiven van onder meer kapitaalwerken (bestratingen, vervangen riole ring) kan worden verkregen. ZIE VERDER PAG 9 Christelijke mavo Tholen wil contact met achterban ver beteren Thoolse PvdA verdeeld over wao Agrarisch belang in Rabo bank St.Annaland-Poortvliet nog maar 24% Gezelligheid troef tijdens sportieve strijd sociale werk plaatsen Tijdens hoorzitting scherp pleidooi voor laagbouw ach ter de Anna van Bourgon- diëstraat in Sint-Annaland Scholen uit woonkernen met zwembad sterk in het voordeel tijdens schoolzwemmen Jubileumconcert hoogtepunt van viering 110 jaar Kon. fan fare Accelerando Buren zamelen 970 handteke ningen in voor met uitzetting bedreigde Polen te Oud- Vossemeer Weinig steun voor oprichten van regiobestuur Anbo Tholen Onenigheid over Thoolse sub sidie voor maatschappelijk werk Tamme vergadering commis sie sport VERGISSINGEN BETEKE NEN DUISTERNIS VOOR DE GEEST EN EEN VALSTRIK VOOR DE DEUGD Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Maandag is de herfst begonnen en daarmee is ook de zomertijd weer voorbij. Van zaterdag op zondag worden alle klokken een uur te ruggezet naar de normale, Midde- neuropese tijd. Op 29 maart volgend jaar wordt de zomertijd opnieuw van kracht. Visclub 't Scharretje uit Oud- Vossemeer heeft opnieuw een ver tegenwoordiger bij het wereld kampioenschap kusthengelen. Fien Lindhout-Houke uit Sint- Maartensdijk vertrekt eind deze week met de Nederlandse da- mesploeg naar Bain d'Huchet aan de Franse westkust (tegen de Spaanse grens). Maandag vinden de loting en de officiële opening plaats, waarna woensdag de wedstrijden beginnen. Gevist wordt vanaf de stranden bij Al- bret, Hossegor, Anglet en Mo- liets. Vorig jaar deden Jan Verhees en Ilja Graauwmans uit Oud- Vossemeer aan het w.k. in Oostka- pelle mee, maar zij wisten zich nu niet te klasseren. Zaterdag was Fien Lindhout eer ste dame bij de eerste club wedstrijd van 't Scharretje. Aan de Van Haaftenpolder haalden 29 vissers maar zo'n vier kilo vis op de kant. De uitslag: 1. A. Steyns 1700 p., 2. C. Plompen 740 p., 3. P. Plompen 495 p., 4. C. Reijn- goudt 475 p. (eerste jeugd), 5. W. Burgers 440 p. en 6. mevr. F. Lind hout 335 p. ^koolóe oióhandel Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen 1 kg Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1