3ab7 Duizend mensen bewonderden tien monumenten op Tholen Geld riolering St. Philipsland Duitse vrouw (47) verdronken aan Nol Zaterdag gemeentedag Tholen AL 46 JAAR THOOLSE COURANT Vanavond bloed geven Ambachtsherenhuis Oud-Vossemeer voor het eerst open Doré 23 cent Gemeente vraagt clubs beperkt te voetballen Voor opheffen van knelpunten Kijkdag fietsen Nieuwe gemeentebode DEZE WEEK: Donderdag 19 september 1991 47e Jaargang no. 45 "Al wil je dit boek met zijn gewicht in goud betalen, dan nog is het niet te krijgen", laat dhr. J.D. Vroege met luide stem in het Ambachtsherenhuis te Oud- Vossemeer aan de belangstellenden weten. Het uit 1767-1771 daterende voormalig recht- en gemeentehuis is zaterdag 1 van de 10 monumenten die door totaal zo'n 1000 belangstellenden wordt bezocht. Gemeente actief Garage Bal Honderd eieren Beëdigd Molens De 47-jarige mevrouw M.M. Trappmann uit het Duit se Wuppertal is vrijdagmiddag waarschijnlijk door verdrinking om het leven gekomen bij de Nol (het ver lengde van de Molendijk) in Stavenisse. Daar had het gezin Trappmann sinds ongeveer een jaar een tweede woning aan de Molendijk. Pelgarnalen 500 grf 4,95 1 kgf 8,95 Er is weer nieuwe stokvis Zeeuwse paling p.kg. v.af 14,50 k Prima Zeeuwse super mosselen dagelijks verse aanvoer. Horeca Nederland heeft kritiek op beleid gemeente tijdens feest week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vanavond tussen half zeven en ne gen uur kan men weer bloed geven in Haestinge te St. Maartensdijk. Het Thoolse Rode Kruis heeft de mogelijkheden voor deze half jaarlijkse donoravond verruimd op advies van het centraal labora torium van de bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis. De tijdsduur tussen twee opeenvolgende bloeddonaties hoeft slechts twee in plaats van zes maanden te zijn. Dit geldt zo wel voor mannen als vrouwen. Wel is er een beperking ten aan zien van het aantal donaties per jaar. Voor mannen is dat maxi maal vier keer en voor vrouwen drie keer. Verder is de leeftijd ver ruimd van 65 tot 70 jaar. De mini mum leeftijdsgrens blijft 18 jaar. De verruimingen zijn ingevoerd omdat er steeds meer bloed nodig is. Elk jaar stopt zo'n tien procent van de donors, maar voor hart operaties, transplantaties, behan deling van kankerpatiënten, enz. is er steeds meer bloed nodig. Het Rode Kruis heeft elk jaar behoefte aan 50.000 nieuwe donors. De sportvelden op Tholen gaan niet dicht. Dat is maandag beslo ten door de gemeente. In plaats daarvan is de vérantwoordelijk heid doorgeschoven naar de voet balclubs. Die kregen dinsdag een brief waarin er op wordt gewezen dat bij het bespelen de komende week de nodige terughoudendheid betracht moet worden om een goed herstel van de grasmat te bevorderen. Wat daaronder ver staan dient te worden, wordt aan de besturen en consuls van de clubs overgelaten. "In deze langdurige droogteperi ode is de toevoer van voedsel van de wortels naar het grasplantje gestagneerd geweest. Na de regen val zal het grasplantje zich gaan herstellen. Juist in deze nu aan brekende periode is de plant erg kwetsbaar," aldus de brief. Het beperkte bespelen van de velden wordt van belang genoemd voor de conditie van de terreinen in de najaars- en winterperiode. "Van daar dat wij de verenigingen met klem vrógen om zeer beperkt te voetballen," licht ambtenaar sportzaken P. v.d. Vlies toe. In de commissie financiën infor meerde P. van Belzen vorige week of de toestand van de velden extra kosten voor de gemeente mee brengt. Wethouder P. van Schet sen zei toen al dat regen de kwetsbaarheid van de sportvelden zou vergroten, maar dat op dat moment de deskundigen de in druk hadden dat met de grasmat alles op zijn pootjes terecht zou komen. Hij meldde ook dat in Oud-Vossemeer en Sint-Annaland de velden er beter bijliggen dan el ders, zodat daar door de vereni gingen wel gesproeid zou zijn. Voor het eerst was het Ambachtsherenhuis in Oud-Vossemeer open tijdens de monumentendag. Eindelijk kreeg het publiek de kans om dit prachtige, maar ver borgen monument van binnen te bekijken. "Het lijkt meer op een museum, grandioos", zo uit de 37-jarige Oud-Vossemeerder Leen Plandsoen zijn bewondering voor het Ambachtsherenhuis. "Zo lang ik hier woon, was ik er nog nooit geweest. Ik was altijd al nieuws gierig: wat zit er achter die deur. Nu kreeg ik de kans. In St. Anna land hebben we een mooi streek museum, de Meestoof, maar in Oud-Vossemeer hebben we er ook één, dat is me vandaag wel geble ken", aldus Plandsoen. Rondleider Vroege, invaller omdat mr.C. Slager ziek was en diens ver vanger C.P.G. de Koning ook ver- St. Philipsland kan voor het op heffen van calamiteiten in de rio lering rekenen op een bijdrage van maximaal 20.000 gulden van de provincie Zeeland. Het project staat echter niet hoog genoteerd op de prioriteitenlijst: pas op de 14de plaats van de totaal 17 pro jecten waarover een positief ad vies is uitgebracht door de provinciale planologische dienst(PPD). Van de 30 Zeeuwse gemeenten hebben er 22 een aanvraag inge diend voor financiële steun uit de pot stads- en dorpsvernieuwing 1991. Er zijn 35 projecten aange meld, die 14.2 miljoen gulden ver gen. Dat geldt alleen voor dit jaar, want onderdelen worden na 1991 pas uitgevoerd, zodat de investe ringen tot 1995 wel 36 miljoen gulden bedragen. In St. Philipsland gaat het om het opheffen van knelpunten in de ri olering. Het project is dit jaar uit voerbaar. De kosten, inclusief herbestrating, bedragen 67.000 gulden, exclusief btw. De gemeen te wilde een provinciale bijdrage van 35 mille, maar zover wil Mid delburg niet gaan. St. Philipsland krijgt al een sleu telbedrag van 81.545 gulden voor 1991. Ruim de helft hiervan, 47 mille, wordt besteed aan particu liere woningverbetering. Om het proces van dorpsvernieuwing op gang te houden, wordt uit eigen gemeentelijke middelen 126.853 gulden bijgedragen. Mede gezien de actieve opstelling van de ge meente acht de PPD een provin ciale bijdrage aan dit in gbsolute zin bescheiden project (er zijn aanvragen waar 175.000 gulden subsidie naar toe gaat) op zijn plaats. Voorgesteld wordt om, als de provinciale middelen toe reikend zijn, 20.000 gulden bij te dragen aan het St. Philipslandse project. De gemeente Tholen heeft de sa nering van garage Bal aan de Een- drachtsweg aangemeld voor subsidie, maar volgens het provin ciaal bestuur is de verdere argu mentatie achterwege gebleven. 'Geen informatie ontvangen', zo vermeldt de PPD in het advies aan gedeputeerde staten. Bij garage Bal gaat het om de ver plaatsing van het bedrijf uit de Eendrachtsweg, in de stadskern van Tholen - waar veel overlast is van geparkeerde auto's - naar de Wattstraat. Garage Bal heeft daar de 'oude' Betho gekocht om veel meer armslag te hebben. hinderd was, ontving duidelijk geïnteresseerde bezoekers, samen met de beheerder van het Am bachtsherenhuis, dhr. Van der Maas. In Oud-Vossemeer was het zater dag trouwens toch een hele drukte in verband met het huwelijk van ds. D.A. Snijder met mevr. G. de Kluiver. Ook het bruidspaar maakte van de gelegenheid ge bruik om in het Ambachtsheren huis foto's te nemen. Daarna vond in de N.H. Kerk de kerkelij ke bevestiging van het huwelijk plaats door ds. O.J. van der Ploeg. Na de dienst vormde zich een lan ge rij mensen van de kerk naar de Vossenkuil, waar de receptie plaatsvond. Verschillende brui loftsgasten namen ook een kijkje in het Ambachtsherenhuis. Voor elke bezoeker was er een stencil met informatie beschik baar en in de vitrine kon men een zegelstempel, rekeningen en ande re stukken bezichtigen. Het ont staan van de ambachtsheerlijkheid van Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrijber- ghe is te vinden in een oorkonde van 1410. De eerbiedwaardige in stelling verhuurde visserij, bijen- vlucht, vogelarij en riet, zo kon men zaterdag zien. Er lag verder een aandeel van A.P.J.C.J. Gore Viscount uit Kaapstad, het bestek voor de nieuwbouw uit 1670 en een lijst van genuttigde etenswa ren tijdens de jaarvergadering van 1618. Genuttigd werden o.a. een ocx hoofdwijn, 3 koppel hoen ders, 7 1/2 koppel kiekens, 100 ei eren en een kalf. Beheerder Van der Maas volstond zaterdagmiddag met een kop kof fie en een koekje voor rondleider Vroege, die o.a. een toelichting gaf bij het uit 1969 daterende boek Land van de 1000 heren, geschre ven door archivaris A. Delahaye. De ambachtsheerlijkheid heeft nog veel landerijen in eigendom. In de vitrine was een aanplakbiljet te zien van een openbare verko ping op 18 november 1869, waar notaris T.A. Waghto de nieuw in gedijkte Beciuspolder van 34.71.55 ha te Nieuw-Vossemeer te koop aanbood. Oud-raadslid P.W.A. Mees was za terdag ook één van de bezoekers in het Ambachtsherenhuis. "Ik ben hier nog beëdigd als raadslid", zo herinnerde hij zich nog. Dat was in 1948, in de perio de van gemeentesecretaris Van der Ploeg. De gemeenteraad vergader de in het Ambachtsherenhuis, la ter in het naast gelegen gemeentehuis, nu dorpshuis de Vossenkuil. Mees maakte tot de gemeentelijke herindeling in 1971, 23 jaar lang, deel uit van de Oud- Vossemeerse raad. Hij zette met enkele bezoekers uit St. Maartensdijk zijn handteke ning in een gastenboek dat op de grote tafel lag waar één keer per jaar de ambachtsheren vergade ren. Dat bleek echter niet de be doeling en rondleider Vroege greep in. De Korenaar in Poortvliet en de Vier Winden in St. Annaland vie len af bij de openstelling voor de ZIE VERDER PAG. 15 Om zes uur 's avonds werd de po litie gewaarschuwd, nadat de hond van de vrouw alleen was ge zien (het dier was onafscheidelijk van zijn bazin) en kleding was ge vonden. Nemi Potappel en zijn broer Pim spraken 's middags om kwart over drie nog met de vrouw. Ze zat in haar zwempak met haar hond bij de eerste bunker aan de Nol, waar ze vaker ging zwem men. Dokter, ambulance en de brand weer werden gewaarschuwd. Laatstgenoemde rukte uit met si rene en zwaailicht, waardoor veel inwoners van Stavenisse op de been werden gebracht. De rijkspo litie te water was onbereikbaar. Het was opkomend water en de wind stond tegen de dijk. De brandweer hoefde de meegeno men vlet echter niet in te zetten, want de vrouw werd in het water langs de kant gevonden. Haar kle ren lagen op de punt van de Nol. De Thoolse rijkspolitie houdt za terdag een kijkdag van op Tholen en Sint-Philipsland gevonden fiet sen. 's Morgens tussen 9 en 12 uur kan iedereen, die tussen 1 januari 1989 en 10 september van dit jaar zijn fiets is kwijtgeraakt, komen kijken in de gemeentewerkplaats aan de Langeweg in Scherpenisse (bij de watertoren). Indien iemand tussen de 57 ge vonden dames-, heren-, kinder- en opoefietsen zijn rijwiel herkent, dan zal aangifte van diefstal moeten worden ge daan (als dat nog niet is gebeurd). Daarna krijgt de betrokkene zijn fiets terug. Er werd nog mond-op-mond bea deming toegepast door een EHBO-er en in de ambulance, maar bij aankomst in het zieken huis was de vrouw al overleden. Mevrouw Trappmann was woens dag alleen naar Stavenisse geko men en haar man zou vrijdagavond arriveren. Volgens een woordvoerder van de politie verkeerde ze vermoedelijk in licht overspannen toestand. Het echt paar Trappmann had een 22-jarige dochter, die vorige week nog met haar vriend in de woning in Stavenisse logeerde. Sectie op het lichaam van de vrouw heeft inmiddels uitgewezen dat er van een misdrijf geen spra ke is. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 17 september. Doré gewone 20-23, drielingen 5, kriel 20; Première ge wone 20, bonken 34; Gloria gewo ne 22, kriel 32; Bintje gewone 20-22, bonken 35-38, drielingen 6-8, kriel 32-33; Eigenheimer ge wone 23-34, Bildstar gewone 27-34. Aanvoer 144 ton. Sinds vorige week wordt niet meer dagelijks geveild, maar alleen nog op dinsdag en donderdag. Archeologische vondsten. De Ge vangenpoort in Bergen op Zoom is vanaf 21 september tot en met 20 oktober op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur geopend om archeologische vondsten die zijn gedaan bij de verbouwing van het pand Fortuinstraat 3(de Ba lance) te bekijken. Nel Wijkhuizen-Geilings uit Tho len heeft een tijdelijke aanstelling bij de gemeente Tholen gekregen als gemeentebode. Zij neemt de plaats in van Petra Deurloo uit Scherpenisse, die met zwanger schapsverlof is gegaan. Mevr. Wijkhuizen was al in gemeente dienst: zij was werkster bij de openbare basisschool Ter Tolne in Tholen. In het gemeentehuis gaat mevr. Wijkhuizen de heren C.A. Weijler en J. Stoutjesdijk assiste ren. De heren De Moed en Van den Hoek van gemeentewerken bij de maquette, die zaterdag in volle glorie te zien is tijdens de gemeente dag in St. Maartensdijk. Het gemeentebestuur van Tholen zet zaterdag van tien tot vier uur de deuren wagenwijd open. Wie meer te weten wil komen over de taken van een gemeente, wordt gastvrij ontvangen in het gemeen tehuis te St. Maartensdijk. Het is een uitstapje voor het gehele gezin en voor de kleinsten is er kinder opvang dankzij medewerking van personeel van peuterspeelzaal 't Hummeltje. Er is gratis koffie, thee en limonade. Leerlingen van de Zeeuwse muziekschool spelen in het gemeentehuis en de Oud- Vossemeerse muziekvereniging op het voorplein. Daar demonstreert de brandweer van 11-12 en van 14-15 uur hulpverleningsappara- tuur bij auto-ongelukken. Op de Markt is verder een rioolinspectie- put te zien. Men kan ook gaan neuzen in het gemeente-archief of gaan kijken bij de vele stands zoals over mi lieuvriendelijk bouwen met o.a. grasdaken, de plantsoenendienst en de vuilnisophaaldienst. De Ge meenschappelijke Gezondheids dienst Zeeland is ook aanwezig met een stand over een veilig bin nenmilieu. De afdeling onderwijs pakt uit met het zorgverbredingsproject en informatie over de kosten van het leerlingenvervoer. Een primeur is de stem machine, waarmee men al vast kan oefenen, want op den duur gaat die er ook komen in de gemeente Tholen. Bezoekers aan de gemeentedag kunnen zaterdag van tien tot vier uur ook nog meedoen aan een prijsvraag, waarvoor men alle stands in het gemeentehuis te St. Maartensdijk moet bezoeken. De gemeentedag valt gelijk met de open dag van de Betho in Tholen, maar die is alleen 's morgens van negen tot twaalf uur, zodat men 's middags nog naar het gemeente huis kan. Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen ^hooLóe uióhandei ySchot Uitblijven gemeentegarantie nekt Huis en Heem Warm begin viering 110 jaar Accelerando Koos Deurloo Thools ploeg- kampioen v Vooral scholen willen afdeling Veilig Verkeer in Sint- Philipsland Uit op Tholen bestrijdt bezui nigingen op cultuur SGP wil hogere huur Thoolse sportvelden 'Er is bijna geen gelegenheid meer om met bewoners te gaan kuieren', zegt vertrek kend hoofd verzorging Van Slot van Sint Maartenshof Slikken van de Heen in beheer bij Het Zeeuwse Landschap Sint-Philipsland bespaart op busvervoer Tiental damclub De Een dracht begint competitie met winst Voetbalwedstrijden afgelast wegens droogte én wegens regen HET VOOROORDEEL ZIET WAT WELGEVALLIG IS EN ZIET NIET WAT KLAARBLIJKELIJK IS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Horeca Nederland heeft b. en w. van Tholen een brief geschreven naar aanleiding van het bekeuren van enkele horeca-ondernemers tijdens de feestweek in Tholen. Volgens de brief verkeerden de ondernemers in de veronderstel ling dat ze ontheffing hadden ge kregen voor de sluitingstijd. Deze ontheffing was door hen aange vraagd ter verlenging van het feestaanbod, aldus Horeca Neder land. De organisatie vraagt het ge meentebestuur zijn visie op het gebeurde te geven, alsmede inzicht in het toekomstige beleid, 'tenein de in de toekomst dergelijke situa ties in een vroegtijdig stadium te kunnen ondervangen'. In de brief wordt bovendien met een beschuldigende vinger gewe zen naar het Koggedek, clubhuis van de watersportvereniging. 'Een groot gedeelte van de vertrekken de bezoekers' van horeca gelegenheden zou, na de sluiting door de politie, zijn toevlucht hebben genomen tot dit gebouw 'dat schijnbaar geen sluitingstij den kent'. Zaterdags met de braderie zijn, volgens mededeling van de politie, twee ondernemers bekeurd omdat hun terras(!) te lang open was. Hiervoor was ontheffing verleend van 21.00 tot 23.00 uur. Hoewel soortgelijke problemen zich ook voordeden tijdens de braderieën in Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Sint-Annaland, staat daarover niets in de brief. De lezer van de brief zou de in druk kunnen krijgen dat Horeca Nederland het niet zo nauw neemt met de tijd. In de openingszin spreekt de organisatie namelijk over het 650-jarig bestaan van Tholen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1