'Alle gezinsleden trouwen, dat komt niet dikwijls voor' A A 1 kopen er 1 te 'Een kampioen kopen is geen kunst, wel om er 1 te fokken' Restauratie orgel Tholen kost een kwart miljoen Vrijstaande bouw bij de watergang k. autobedrijf krebbekx Boete voor valse aangifte Speciale band ambtenaar J. Leune en fam. Goedegebuure nisse blinkt uit Mevr. Koevoets-Neef uit Stavenisse blinkt uit met terriërs Donderdag 12 september 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Vrijdagmiddag trouwden Ard Hage uit Stavenisse en Edwina Goedegebuure uit Sint-Annaland in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk. Zij werden in de echt verbonden door de ambtenaar van burgerlijke stand J. Leune. Op zich geen bijzonderheid, maar de plechtigheid kreeg een extra tintje omdat Leune zowel de ouders als de drie kinderen van het gezin Goedege buure had getrouwd. CITROËN PRINS REINIERSTRAAT 3. STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Het is een beetje feest in de hondenkennel van het echtpaar Koevoets-Neef aan de Stoofstraat in Sta venisse. In het Duitse Hünxe versloeg het hond je Mc Millan van Sa- mothrace zondag de wereldkampioen Brück- hauzen Bloomsburry Quentin Sint Jones. Van de 50 inzenders werd de Yorkshire terriër Mc Mil lan door een Engelse keurmeester verkozen tot de beste hond van de show. Sierlijke hals Sterk wapen Sporadisch Gebruikelijk Staart omhoog Niks zieligs Weer kampioen Kapittelkerk Gasregelaar Hertenkamp Hervormde gemeente geeft boekje uit over Grote Kerk Hoorzitting plan Kom Stavenisse De knusse hoorzitting over huizenbouw aan de Boswei in Stavenisse leverde het gemeentebestuur woensdaga vond in dorpshuis de Stove geen hoofdbrekens op. De dames Blom en Walraven en de heren Van Beveren en Vermaas kregen vlakbij de kaart uitleg en lieten zich daarna niet meer horen over de wijzigingen. V.l.n.r. oudste zoon C.G. Goedegebuure en A.M. van Olffen, jongste zoon S.M. Goedegebuure en J.D.A. den Engelsman met kind, ambtenaar van de burgerlijke stand J. Leune, dochter D.M. Goedegebuure en A.I. Hage en G.C. Goedegebuure en M. Westdorp. Advertentie I.M. Edwina is de derde op rij nadat in 1986 haar twee broers waren voor gegaan.In 1960 voltrok Leune het huwelijk tussen Gerard Goedege buure en Rie Westdorp, de vader en moeder van de bruid. "Het komt niet dikwijls voor alle leden van een gezin te mogen trouwen," zei Leune tegen het bruidspaar. Een uitzonderlijk feit, hoewel het voor Leune niet de eerste keer is dat hij drie kinderen uit hetzelfde gezin trouwt. Leune zei dankbaar te zijn voor het mogen voltrekken van de huwelijken in het gezin Goedegebuure. De band tussen Goedegebuure sr. en Leune is die van een 'goede kennis' maar ook tussen de jongste generatie bestaan banden. Leune wees erop dat het bruidje een vriendin is van zijn dochter. Ook via de familie Hage uit Stavenisse bleken er ban den te bestaan met de ambtenaar van de burgerlijke stand. Leune - Vanaf november is het bovenkla- vier van het orgel in de Grote Kerk te Tholen onbespeelbaar als ge volg van de restauratie. De op dracht daartoe werd eind vorig jaar verstrekt aan orgelbouwer S.F. Blank uit Herwijnen. Die werkt momenteel aan een nieuwe windvoorziening. De bedoeling is dat het karwei eind volgend jaar wordt opgeleverd. Met de restau ratie is bijna 250.000 gulden ge moeid. Via het meerjarenprogramma restauratie monumenten reserveert de ge Mc Millan's lijstje groeit: naast Nederlands nu ook Duits kampi oen en winnaar van de Belgische Brabo-trofee 1991. Fokker me vrouw H.J. Koevoets-Neef uit Sta venisse is er trots op. Het hondje is weliswaar eigendom van de fa milie Vermeulen in IJmuiden, maar de prijswinnaar komt uit de kennel aan de Stoofdijk te Stave nisse. Bovendien is in het Duitse plaatsje bij Duisburg de reu Ninja van Rijans' Home reserve jeugd kampioen geworden.(Rijans' Ho me is de naam van de kennel van haar echtgenoot) Mevrouw Koevoets-Neef: "Het is jammer dat we niet zelf hebben meegedongen. Meestal zijn het honden van dezelfde eigenaar. Omdat we dachten dat het toch wel niks zou worden, hebben we ervan afgezien. Voor een fokker is deze overwinning heel belangrijk want het betekent dat de honden kwaliteit hebben. Een kampioen kopen is geen kunst. De kunst is het om er een te fokken. De fok ker is net zo trots als de eigenaar." De prijzenpot is niet vet. Geld is er niet mee te verdienen. "Het kost alleen maar geld. Naar Duitsland was bijvoorbeeld 750 kilometer. Je moet voor je eigen spullen zorgen. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat ben je er dan mee bezig.Om de liefhebberij te betalen, verkoop je de jongen," vertelt mevrouw Koevoets. De kwaliteit van de hond wordt bepaald door een aantal facto ren ."De hond moet goed gebouwd zijn. Het haar moet goed van kleur zijn. Ze moeten over de juiste tanaftekening beschikken; drie kleuren bruin. De hals moet sierlijk zijn, de staart goed aange zet; als ze lopen, moet de staart 'omhoog staan. De honden moe- ook afkomstig uit Stavenisse - heeft alle grootouders en alle overgrootouders van de bruide gom gekend. De moeder van Ard was het buurmeisje waarmee Leu ne samen naar de lagere school ging. In Leune's boekje met huwelijks voltrekkingen staat dat hij op 15 december 1960 Edwina's vader Gerard C. Goedegebuure wettelijk aan M.Westdorp verbond. Dat ge beurde in het gemeentehuis in Sint-Annaland, 11 jaar voor de gemeentelijke herindeling Tholen. Op 2 mei 1986 sloot hij het huwe lijk tussen de oudste zoon Kees Goedegebuure en A.M. van Olf fen uit Tholen. Een maand later, op 6 juni, gingen Sander M. Goe degebuure en J.D.A. den Engels meente Tholen in de jaren 1990 t/m 1993 totaal 197.426,-. Via het Prins Bernhardfonds werd 14.800,- ontvangen. Ook de pro vincie en de Hervormde gemeente dragen bij in de kosten. Door de restauratie wordt het uit 1832 da terende orgel zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat (vroeg 19de eeuwse stijlperiode) terugge bracht. In het onlangs door de Ned. Her vormde Gemeente uitgegeven boekje 'Door de jaren heen.... Grote of Onze Lieve Vrouwekerk man uit Sint-Annaland het huwelijksbootje in. Vrijdag sloot de 60-jarige Leune met Ard Hage en Edwina Goedegebuure het rij tje af. Gerard Goedegebuure is ingeno men met de gang van zaken. "Het is zo gelopen. Leune is een apart persoon. Hij doet het zo netjes en officieel. Dat is een sterk wapen." Het sluiten van het huwelijk tus sen Hage en Goedegebuure was voor Leune de 279ste keer. Twee uur later gevolgd door het 280ste bruidspaar. Leune is sinds 1 januari 1957 ambtenaar van de burgerlijke stand. "Ik heb het een keer eerder meegemaakt, dat ik zowel de ouders als de kinderen in de echt heb verbonden. Dat was het hu welijk tussen de smid Jo van Dij- ke uit Tholen en Iza Dormaar uit Sint-Annaland op 19 december 1957; één van mijn eerste huwelij ken. Om precies te wezen het elf de. Daarna heb ik alle drie de dochters getrouwd." De oudste ambtenaar van de bur gelij ke stand bij de gemeente Tho len, dhr. M.K. de Wilde uit Tholen, laat weten, dat het zeer sporadisch voorkomt dat je zowel de ouders als de kinderen in het huwelijk kunt verbinden. te Tholen' staat te lezen dat het orgel afkomstig is uit de Galileër- kerk te Leeuwarden. Daar waren in 1827 plannen om het oude or gel te vervangen. De broers Jacob en Luitje van Dam maakten een ontwerp van 27 registers, verdeeld over hoofdwerk, bovenwerk en pedaal. Dit vond de kerkvoogdij te kostbaar en men wilde boven dien een orgel met rugpositie. Zo ontstond een vereenvoudigde ver sie: 22 registers verdeeld over hoofdwerk, rugwerk en pedaal. Omdat de bouwers het verdwijnen "Je moet heel jong ambtenaar van de burgerlijke stand worden, anders komt het praktisch niet voor", zegt De Wilde, die zelf op 1 april 1946 in Stavenisse begon nen is. In de ruim 45 jaar dat hij die functie uitoefent, maakte hij 't één keer mee. Op 6 februari 1947 sloot De Wilde het huwelijk van C.L. Quist en P. Hage. Zij kregen 6 kinderen, van wie hij Piet, Jaap, Jan, Dinant en Heieen ook trouw den. "Alleen de jongste dochter Tannetje niet, maar die is voor zo ver ik weet ook nog niet ge trouwd." Volgens De Wilde is het trouwen van zowel de ouders als de kinde ren voor een ambtenaar van de burgerlijke stand nog steeds een unicum. C.W. Droogers uit Oud-Vossemeer die tot 1988 chef van de burgerlij ke stand was, heeft dit in zijn loopbaan nooit meegemaakt. Hij kwam in 1968 in dienst van de toenmalige gemeente Oud- Vossemeer. Droogers kijkt er evenwel niet van op dat Leune het derde kind uit één gezin trouwt waarvan hij ook de ouders in de echt heeft verbonden. "Ik ben veel later begonnen dan Leune, daar zit het hem in." Droogers zegt dat het gebruikelijk is dat er meerdere kinderen uit één gezin door dezelfde ambtenaar worden getrouwd:"Daar wordt om ge vraagd. De mensen kennen je alle maal en dan wordt al gauw gezegd: laat die ambtenaar het maar doen." I *i siP.m ten een zekere uitstraling hebben. Het lichaam dient staal- blauw zijn en ze moeten wel een beetje mee willen werken wdnt een hond die het vertikt om te showen, daar heb je niks aan." Van de wedstrijd in Hünxe heeft de fokker video-opnamen ge maakt.De hondjes staan op kist jes (tabouretjes) die met een rood fluweel kleedje zijn bedekt. Een keurmeester loopt langs de ter riërs die allemaal zorgvuldig ge kamd zijn. "Het gebeurt dat je een uur of langer moet wachten. Dat hangt af van het aantal hon den dat meedoet en de keur meester. Kijkt hij snel of langzaam." Het lopen met het hondje vormt een belangrijk on derdeel van de keuring. Is de rug recht? Staat de staart omhoog? Heeft het dier de vereiste loop?"Er wordt gekeken naar de textuur van het haar. Of er niet ge rotzooid is. Er zijn er bij die ver ven de huid. Ze moeten ook iets statigs hebben", weet mevrouw Koevoets. Bij het showen van McMillan, de oogappel uit de kennel van Sa- mothrace: "Kijk, er zit geen hob bel in zijn rug. Daar kun je een waterpas op leggen." Het ras is betrekkelijk jong. De Yorkshire terriër is gekweekt door mijnwerkers in het district York shire in Engeland door mijnwer kers, legt mevrouw Koevoets uit. "Eigenlijk zijn het ratten-en mui zenvangers. Ze zijn gefokt uit vijf verschillende rassen. Ze zijn nog geen honderd jaar oud. Wat voed sel betreft, kosten ze niet veel. Mijnwerkers hadden het in die tijd ook niet zo breed. Er zit bij voorbeeld een Malthezerras in. Soms komt er een kenmerk van een van die rassen tevoorschijn." Een groot voordeel in het houden van de Yorkshire terrier is dat ze niet ruien. "Ze kennen geen haa ruitval. Een nadeel is wel dat je ze elke dag moet kammen." De lange haren die tot op de grond reiken, krijgen een speciale behandeling. Het haar van de tentoonstellings honden wordt in papier gewik keld. "Het is zuur- en chloorvrij. Daarmee wordt het haar be schermd. Het is papillottepapier. Het haar smeren we met nertsolie in om het soepel te houden. Elke dag moet het gekamd worden." De fokker toont het hondje Mi- cha, vol met opgevouwen stukjes papier, als een dametje dat in de krulspelden is gezet. Het trainen van de terriërs voor de wedstrijden is geen sinecure."Een puppie moet al netjes leren lopen, in tentoonstellingsstijl. Het moet altijd aan de linkerkant lopen en het mag niet overal ruiken en snuffelen. Dat is hij niet gewend. Je moet ze bijvoorbeeld leren wennen aan de herrie in zo'n ten toonstellingsgebouw. Het hondje kan het thuis wel goed doen maar doet hij het daar ook goed? Dat is de vraag. Je moet er wel op letten dat het papier goed zit. Verder is er niks zieligs aan." Volgens mevrouw Koevoets krij gen haar terriërs geen vitaminen om bijvoorbeeld de haargroei te bevorderen. "Het lange haar is er ingeteeld. Als ze negen maanden oud zijn, hangt het haar op de grond. Dat lukt als je ze maar op een juiste manier verzorgt. De Yorkshire terriër die op de ten toonstellingen maar ook daarbui ten vaak met een strikje in het haar loopt, wordt vaak geasso cieerd met een schoothondje. "Toch is het een echte terriër. Ze zijn niet flauw. Als ze eenmaal aan het vechten gaan, dan houden ze niet op totdat er een bij neer valt." Op 27 september vinden in De Bilt de Nederlandse clubkampi oenschappen plaats voor Yorkshi re terriërs. Daar komen zeker vijf hondjes uit de kennel in Stavenis se ter keuring: McMillan, Micha, Ninja, Sarina en Lizzy. Volgend jaar hoopt ze met vier jonge dieren goed voor de dag te komen op de tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Vier pup pies van MicMillan worden daar voor getraind: Matrix, Zaza, Charmaine en Gloria van Sa- mothrace. Mevrouw Koevoets: "Volgend jaar moeten we weer een kampioen hebben. Als ze zo door blijven groeien, dan zou dat best wel eens kunnen." Dierenbescherming. Van 30 sep tember tot 5 oktober wordt gecol lecteerd door de Dierenbescherming. Er zijn nog collectanten nodig, aanmelden tel. 01640-50509. van een bovenwerk betreurden, voegden zij dat voor een gering bedrag alsnog toe. De Galileërkerk werd in 1940 af gebroken en niet meer herbouwd. Het orgel werd gekocht door de Hervormde Gemeente Doesburg, die het op haar beurt in 1955 af stond aan Tholen. In de pas ge restaureerde Grote Kerk verving het een in 1900 door J. Hilboesen gemaakt orgel. Dat verhuisde op zijn beurt naar de Oud- Katholieke kerk in Rotterdam. Het boekje over de omstreeks 1400 gebouwde kerk geeft een overzicht van de geschiedenis van af de verheffing tot kapittelkerk in 1404. De - niet genoemde - schrijver stelt dat aangenomen mag worden dat de Thoolse kerk een centrum zal hebben gevormd voor het kerkelijk en geestelijk le- 4 Het Van Dam-orgel in de Grote Kerk te Tholen. De toelichting van de kant van burgemeester H.A. van der Mun- nik en ambtenaar C. Nuyten gaf de vier belangstellenden meer in zicht in de veranderingen. De randbebouwing tussen de Boswei en de watergang was bestemd voor aaneengebouwde huizen met een minimum van 2 aan elkaar. Die rijenbouw is nu gewijzigd in vrijstaande woningbouw. Ten zuiden daarvan is de situatie net omgekeerd: daar werd de geplan de vrijstaande bouw gewijzigd in rijenbouw, zodat die daar gecon centreerd worden. Ten behoeve van die huizen zijn 15 parkeer plaatsen geprojecteerd. De grens van het bestemmingsplan is voorts gewijzigd, met name een groengebiedje ten behoeve van een speelplaats en de bebouwing ten westen daarvan. Er waren nog wel opmerkingen over andere zaken. Zo maakte dhr. Van Beveren de burgemeester attent op een gasregelstation op 13 m van de bebouwde kom, 2 m van de rijbaan met een druk van 4 bar. Hij vond dat gevaarlijk, zeker in de winter met mist en gladheid. "Het is daar door de versmalling van de weg toch al krap en als er een vrachtwagen tegen het gasre gelstation komt, zijn de gevolgen niet te overzien", vreesde Van Be- veren. De burgemeester adviseer de hem, dat ook aan te kaarten bij Delta Nuts Bedrijven. Mevr. Blom informeerde naar het voetpad over de watergang. "Dat komt goed bij de uitvoering van de ruilverkaveling", zo legde de burgemeester uit. Hij gaf uitvoe rig uitleg over de toekomstige boomweide met schapen en zit bankjes. Mevr. Blom attendeerde de burge ven op het hele eiland en dat de kleinere parochies meermaals een ondergeschikte positie zullen heb ben gehad ten opzichte van Tho len. Of dit juist is, is nog maar de vraag. Oud-Vossemeer en Scha- kerloo waren inderdaad onderge schikt aan het Thoolse kapittel. Alledrie parochies maakten deel uit van het bisdom Luik. Maar de rest van wat later het eiland Tho len zou worden, hoorde onder het bisdom Utrecht. Bovendien was ook de kerk in Sint-Maartensdijk een kapittelkerk. Over de reformatie wordt even eens verhaald, en ook over het in terieur van de kerk en over de in 1948 gevonden gemummificeerde stoffelijke resten. Verder worden de teksten van een aantal in de kerk aanwezige grafzerken be schreven. De Grote Kerk is één van de Thoolse monumenten die zater dag vanwege open monumentendag voor het publiek vrij te bezichtigen zijn. meester verder op de open papier bak bij het hertenkamp. "Doe er een deksel op, anders blijft het pa pier weg waaien", zei ze. De burgeinccatci nei weien, uat er bij de gemeente geen papierbak ken met een deksel voor handen zijn. "Dan zouden we ze apart moeten aanschaffen en dan nog voor de gehele gemeente." Dhr. Vermaas merkte op, dat er toch maar één hertenkamp op Tholen is, maar de burgemeester gaf geen krimp. "Als ik nu burge meester van Stavenisse was, dan zou dat nog wel lukken, maar in de gemeente Tholen zijn er nog meer vuilnisbakken, zoals bij Go- rishoek en in Tholen-stad." Stavenisse was uitgepraat. De hoorzitting werd ook bijgewoond door de raadsleden M.A.J. v.d. Linde en J.L. van Gorsel. I.J. van D. uit St. Philipsland heeft 250 gulden boete gekregen wegens een valse aangifte van diefstal van een computer en een rijbewijs. De Middelburgse poli tierechter hield rekening met zijn beperkte financiële draagkracht, want de officier van justitie had 300 gulden geëist óf zes dagen vervangende hechtenis. De aangifte van de diefstal was vals omdat hij de computer had verkocht. Een rijbewijs had de 27-jarige St. Philipslander nooit gehad, hoewel hij al bijna tien jaar met een auto reed. Van D. was door een faillissement in de problemen geraakt. - Mevrouw Koevoets-Neef met (vlnr) Gloria, Charmaine en Matrix.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 9