Open dag in nieuwbouw van 25-jarige de Betho Tholen Belastingen omhoog Aanleg betonweg geen sinecure Dronken automobilist rijdt benzinepompen in smalstad in brand Na faillissement weer aan de slag AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Van Tilbeurgh zevende keer ploegkampioen van Zeeland Bintje 22 cent Eerste lustrum monumentendag Donderdag 12 september 1991 47e Jaargang no. 44 Het produktie-, toeleverings- en hoveniersbedrijf de Betho in Tholen viert dubbel feest. Ten eerste is het 25 jaar geleden dat de vestiging aan de Doelweg in Tho len begon en ten tweede wordt de nieuwbouw in de Slabbecoornpolder officieel in gebruik genomen. Za terdag 21 september is er van negen tot twaalf uur een open dag. Opening Dinsdagavond omstreeks kwart over tien werden be woners in de buurt van de Haven te Sint-Maartensdijk opgeschrikt door een enorme klap. De heer J.M. van S. uit Scherpenisse was in volle vaart met zijn perso nenauto tegen de benzinepompen van garagebedrijf J.M. Maat gereden, waardoor de pompen en de auto in brand vlogen. Deze week Om begroting volgend jaar sluitend te krijgen De Thoolse commissie financiën heeft gisterenavond gesproken over het verhogen van een aantal gemeente lijke heffingen per 1 januari 1992. B. en w. deden de voorstellen om de begroting sluitend te krijgen. Aan de orde kwamen de tarieven voor zwembaden, dorps huizen, sporthal en peuterspeelzalen, de hondenbe lasting, lijkbezorgingsrechten, dè afvalstoffenheffing en het recht voor ledigen van containers. In de gebouwen van Mullié in Poortvliet en'Overveld in St. Maartensdijk wordt er na het faillissement weer gewerkt. Aan de Paasdijkweg in Poortvliet zijn G.L. Nieuwenhuyse Beheer b.v. en S.P. Constructie b.v. aan de slag gegaan, aan de Nijverheidsweg in St. Maar tensdijk gaat Machinefabriek Van Overveld b.v. begin nen. S.P. Constructie Kipkarren Honden Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangestoten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. M. van Tilbeurgh uit Oud- Vossemeer is zaterdag in Wilhel- minadorp algemeen Zeeuws ploegkampioen geworden. Daar mee plaatste hij zich voor de Ne derlandse kampioenschappen van 1992. Ook in oktober van dit jaar doet van Tilbeurgh mee aan de nationale titelstrijd in Limburg, want vorig jaar werd hij ook al nummer één van Zeeland. Van de veertien deelnemers was de Vossemeerder de enige met een rondgaande ploeg, de rest ge bruikte de wentelploeg. Op het bijzonder droge terrein, dat toch goed te ploegen viel, werden de kandidaten beoordeeld op de ope ningsvoor, de aanstorting, de ploegsnede, dekking van de groe ne stoppels, de eindvoor en nog meer punten. Van de 300 te beha len punten kreeg Van Tilbeurgh er 243,5. "Na deze zevende provin ciale overwinning is het ver ge beurd," aldus de kampioen. De wedstrijden staan namelijk meestal niet open voor 35-plussers, omdat ze door een jongerenorganisatie worden geor ganiseerd. P. Ooms uit Oud- Vössemeer werd tweede met 226 punten, F. Boudeling uit Sint- Philipsland eindigde op de vijfde plaats. Zaterdag worden de - uitgestelde - Thoolse ploegkampioenschappen gehouden. De wedstrijd begint om één uur op een perceel van Van Tilbeurgh aan de Hogeweg bij Oud-Vossemeer. Er hebben zich twee nieuwe kandidaten voor de wedstrijd gemeld: Martin van Nieuwenhuijzen uit Poortvliet en John Verbogt uit Tholen. Na de wedstrijd wordt een barbecue ge houden en aansluitend worden de prijzen uitgereikt. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 10 september. Doré gewone 18-22; Gloria gewone 22-24, bonken 36-40, drielingen 8, kriel 45; Otte- na gewone 22; Première gewone 19, bonken 33; Escart gewone 20, bonken 31; Bintje gewone 16-22, bonken 35, drielingen 8, kriel 60; Eigenheimer gewone 25-30; Bildstar gewone 27-31. Aanvoer 133 ton. Ook in de kantine van de nieuwe Betho in de Slabbecoornpolder is het goed toeven. Bedrijfsleider P. Hoogedeure is bijzonder ingenomen met de nieu we vestiging. "We zitten lekker ruim in de jas", zegt hij trots. "De nieuwbouw is anderhalf keer zo groot als ons vorige pand aan de Wattstraat. Bovendien hebben we in de Slabbecoornpolder een groot buitenterrein. Dat is belang rijk voor de expeditie. Het maga zijn biedt gewoon een overweldigende aanblik. Aan de Tholen doet zaterdag voor de vijf de keer mee aan de nationale mo numentendag. TUssen tien en vijf uur is een aantal gebouwen in ver schillende woonkernen gratis voor het publiek toegankelijk. In Oud- Vossemeer is dat voor het eerst het ambachtsherenhuis (tot 1953 ge meentehuis). In Tholen kunnen geïnteresseerde bezoekers terecht in het voormalige stadhuis, de Gasthuiskapel, de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk en molen De Hoop. In Sint-Maartensdijk is molen De Nijverheid te bewonde ren, evenals de N.H. kerk. Ook in Scherpenisse opent de N.H. kerk zijn deuren. Tenslotte doen de ko- renmolen in Stavenisse, molen De Korenaar in Poortvliet en de beide molens in Sint-Annaland mee aan de open monumentendag. Zoals al enkele jaren gebruikelijk organiseert Tholen Stad Aktief deze dag een afsluitend concert. In de tuin van de Gasthuiskapel treden vanaf zeven uur het ge mengd koor Canticum en de Kon. muziekvereniging Concordia op. Aan het eerste lustrum van de open monumentendag doen 425 gemeenten mee. In Nieuw- Vossemeer is de r.k. Joannes de Doperkerk zaterdag open, met na de middag diverse muzikale optre dens. Via de basisschool wordt een tekenwedstrijd georganiseerd en verder is een foto-puzzeltocht uitgezet door het dorp, waar het die dag juist kermis is. In Zierikzee wordt op de Vismarkt het eerste informatiepa neel met uitgezette cultuur historische routes op Schouwen- Duiveland gepresenteerd. Daarbij wordt een toelichting gegeven op de projecten die - ondermeer op Sint-Philipsland en Tholen - nog op stapel staan. ene kant de te verwerken materia len, aan de andere zijde het gereed produkt. De heftruck kan overal komen, ook voor intern transport in de produktie-afdelingen." Hoogedeure heeft de leiding over 75 mensen die in de Thoolse so ciale werkplaats aangepast werk kunnen doen. Het nieuwe gebouw is licht en ruim van opzet met roy ale werkruimten, een fraaie lichtstraat en een mooie kantine. De Betho, waarvan de hoofdvesti ging in Goes staat, heeft ook in de Bevelanden wat te vieren. In Goes is er een nieuw onderkomen voor het hoveniersbedrijf gekomen, waardoor er een produktie- afdeling kon worden bijgebouwd en de bedrijfstrainingsruimte werd vergroot. De officiële opening van de nieuwbouw in Tholen en Goes ge beurt door de burgemeesters H.A. van der Munnik en mr. T.R. Seinstra, waarbij in Goes de oud staatssecretaris van sociale zaken, dhr. L. de Graaf zal spreken als voorzitter van het Nationaal Or gaan Sociale Werkvoorziening. De open dag van de Betho op 21 september valt gelijk met de ge meentedag, zodat men zich dan niet hoeft te vervelen. Zie ook pagina 13, 14, 15 en 16. Bestuursleden en personeelsleden van de stichting Beter Wonen, die in het kantoor tegenover het be-, drijf vergaderd hadden en juist het gebouw verlieten, zagen hoe Van S. met hoge snelheid vanuit de Kaaistraat de Haven op kwam rijden en de bocht richting Sport- laan te ruim nam. Van S. reed on geveer acht meter over de stoep voor het arbeidsbureau - op één meter afstand van de gevel - ep stak vervolgens diagonaal de straat over, ramde twee benzine pompen en kwam tot stilstand. Een personeelslid van de stichting belde op het kantoor van de wo ningcorporatie het alarmnummer 06-11, terwijl een bestuurslid van Beter Wonen Van S. uit zijn auto haalde. Op dat moment begonnen de pompen en de auto te branden. Ook de derde pomp vatte vlam. Door de harde knal was brand weerman P.C. Oudesluijs, die op de Keethil woont, al snel op de hoogte van het ongeval. Hij repte zich naar de brandweerkazerne, nog vóór zijn pieper sein alarm had gegeven. De brandweer ge bruikte twee hogedrukspuiten om de vlammen te lijf te gaan. Ge bruik werd gemaakt van het blus water uit de tank van de brandweerauto. De spuitgasten konden de brandhaard goed berei ken vanwege het open terrein. De auto van Van S., die zelf onge deerd bleef, brandde geheel uit. De politie nam Van S. mee naar het bureau voor een ademanalyse. De bestuurder bleek onder in vloed van alcohol het ongeval ver oorzaakt te hebben. De test wees uit dat Van S. 940 mg alcohol per liter uitgeademde lucht had. Hij kreeg een rijverbod van acht uren opgelegd. De ravage voor het bedrijf was groot. Door de hoge snelheid had Van S. twee pompen omver gere den plus de paal van de luifel. De overkapping was daardoor om hooggeduwd en door de hitte ver wrongen. Bij het afrijden van de pompen zijn de automatische af sluiters voor de ondergrondse tanks in werking getreden. Wat brandde, was de benzine in de pompen en in de leidingen tot de afsluitkleppen. Volgens garage houder Maat, die dinsdagavond terugkwam van vakantie, bevindt zich nog zo'n 10.000 liter in de opslagtanks. Deze liggen ongeveer tien meter van de pompen verwij derd. Technisch personeel van Texaco schroefde omstreeks middernacht de pompen af. De auto van Van S. werd weggesleept door de firma Faasen. De gemeente plaatste dranghekken rond de plaats van het ongeval. Burgemeester Van der Munnik kwam poolshoogte nemen. Over de omvang van de schade was gisterenmorgen nog niets te zeggen. Maat licht toe dat alleen al de installatie van een pomp 13.000 tot 16.000 gulden kost. Daarbij komt, dat hij deze dagen geen benzine kan verkopen. Zater dag hoopt de garagehouder zijn klanten weer te kunnen bedienen. Zestigjarige bruidsparen in Sint-Philipsland en in Tholen Al 300 aanmeldingen voor reünie zilveren christelijke mavo Lustrumcocktail, brandweer en spuitspel in Mare- hoekstraat Hondenkampioen kopen is geen kunst, maar fokken wel Fanfare Accelerando viert 110-jarig bestaan met con cert, kinderbraderie en zeskamp Tholen neemt subsidies onder de loep Rampenoefening brandweer en Rode Kruis tam gedoe Waterschap toont Libiërs de Thoolse praktijk Tafeltennissers Smash '76 winnen eigen verenigingsprijs Zaalvoetbalcompetitie Meul- vliet gestart met bekerronde Smerdiek en Noad tevreden met debuut in nieuwe klasse OOK MIDDEN IN DE NACHT IS MELK WIT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De afvalstoffenheffing, die al elk mogelijk: 1.) een verhoging van jaar met 10% stijgt, zou met 15% omhoog moeten. Nu betaalt een gezin 82,80 en in 1999 is dat 241,80 geworden. Ook het tarief voor alleenstaanden wordt binnen zeven jaar verdrievoudigd. Om dat te bereiken zijn twee varianten In St. Maartensdijk gaat het om een nieuwe vestiging: de produk tie van verpakkingsmachines en transportsystemen. Dat gebeurt al in de hoofdvestiging van Van Overveld in Hoogerheide, maar daar kan men het werk niet aan. "Daarom willen we wat overheve len naar St. Maartensdijk, maar we gaan daar ook nieuwe activi teiten beginnen", zegt dhr. Van Overveld jr. "We investeren één miljoen gulden in apparatuur, platen en voorraden. Ons streven is om met 15 metaalbewerkers en lassers te beginnen, maar we wil len uitgroeien naar een perso neelsbestand van 25 mensen. Veel Thoolse metaalbewerkers en las sers pendelen nog, maar ze kun nen de reistijd en de files naar Rotterdam/Dordrecht besparen door dichtbij huis te komen wer ken", aldus Van Overveld jr. Hij heeft dhr. T. van Gurp uit St. Maartensdijk aangetrokken als bedrijfsleider. Het buitenterrein wordt gehuurd door de zilveruienfabriek van Ge rard H. Polderman, die zelf tijde lijk met ruimtegebrek kampte. De machinefabriek heeft niet de vol ledige 1500 m2 bedrijfshal nodig. "Voor het gedeelte achterin zoe ken we nog een huurder", zegt Van Overveld jr. Overigens is curator mr. Voormo len nog bezig met het faillisse ment van Overveld Mechanisatie. De inventaris is nog niet verkocht. De fiscus en de bedrijfsvereniging zijn preferente schuldeisers. Voor de concurrente schuldeisers zal er weinig overschieten. "Het hangt ervan af of de Rabobank eruit springt en dat is al de vraag", al dus mr. Voormolen. Dhr. Van Overveld sr. uit Hooger heide verhuurde privé het grote, nieuwe bedrijfspand in St. Maar tensdijk aan Overveld Mechanisa tie Tholen, waarvan hij één van de drie aandeelhouders was. Over veld Mechanisatie ging met 11 me dewerkers failliet, maar het pand wordt binnenkort weer in gebruik genomen. Daarin gaan 3 van de voormalige medewerkers weer aan de slag. De voormalig directeur van Over veld Mechanisatie, A.J. Slager, is sinds 2 september met 6 mensen begonnen in het gebouw van Mul lié in Poortvliet. Onder de naam S.P. Constructie b.v. (de S.P. staat voor Slager Poortvliet) heeft hij het constructie- en spuitwerk na enige weken weer opgepakt. Ge zien het aantal opdrachten kan hij nog medewerkers gebruiken. Er worden trappen, leuningen, bor dessen en afzetbakken voor vrachtwagens gemaakt. Kongskil- de (landbouwmachines), Hemi (winkelinterieurs) en Roka (rotan- bedrijf) behoren tot de opdracht gevers. Ook voor de offshore wordt constructiewerk gedaan. Slager huurt het Mullié-pand van Nieuwenhuyse Beheer. Hij heeft er volop ruimte. "Er is 1800 m2 bebouwd en daarbij hebben we nog de beschikkipg over boven loopkranen, wat in ons vorige ge bouw niet het geval was", aldus Slager. Ook de kipkarrenfabriek Mullié zelf is na het faillissement op be scheiden schaal begonnen. Even als bij Overveld Mechanisatie viel het gebouw niet onder het faillis sement omdat dit van een andere onderneming is: G.L. Nieuwen huyse Beheer b.v.. Die zet de kip karrenfabriek onder die naam voort. Mullié blijft alleen als merknaam voor de kipkarren bestaan. Er werken 4 mensen met een vol ledige baan en 2 medewerkers in deeltijd; alle 6 waren ze voorheen bij Mullié in dienst. Van de 16 mensen die bij het faillissement betrokken waren, is er nog slechts 1 lasser zonder werk. Die maakte geen gebruik van de geboden mo gelijkheden, zoals Riecam in Borssele, die aardappelrooiers en erwtenplukmachines maakt. Nieuwenhuyse wil naast de kip karren - wat veelal seizoenswerk is - algemeen constructiewerk doen. Het nieuwe betonnen wegdek tussen St. Annaland en Poortvliet net over de Steil Aprèl. De aanleg van een betonweg tus sen St. Annaland en Poortvliet is niet zo'n eenvoudige zaak. Wie gedacht had dat de bijzonder dro ge, zonnige omstandigheden ide aal zijn, komt bedrogen uit. "We moeten constant onze mengsels aanpassen", zegt dhr. Sybers van betonleverancier De Schelde uit Bergen op Zoom. "Dan is het te droog, dan te koud. Er is ook veel nazorg nodig. We moeten het be ton soms met jute afdekken om barsten te voorkomen." Inmiddels is aannemingsbedrijf A.V.K. uit Oude Tonge tot voorbij de Weihoekweg gevorderd. Don derdag 5 september is het eerste beton gestort aan de St. Anna- landse kant, in de Langeweg, net voor de Steil Aprèl. Hiervoor is een grote machine van de Belgi sche onderneming Drion Glijbe- ton uit Opglabbeek ingeschakeld. Volgens een medewerker van het bedrijf kan er onder normale om standigheden 300 tot 500 m be tonweg per dag worden gelegd (70 m3 per uur), maar dat is nog geen enkele dag gehaald. Donderdag was het te warm (vanaf 30 graden mag er niet meer gestort worden); vrijdag werd 230 m getrokken. De kipwagens voeren 12 m3 beton aan. Vanuit Bergen op Zoom zijn ze 50 minuten onderweg, aldus de Drion-woordvoerder en na 1 uur begint het beton te werken. De nieuwe, 25 cm dikke betonweg tussen St. Annaland en Poortvliet komt over ruim 4 km tussen de Kleine Dijk en de Schapenweg. In oktober worden de Langeweg en de Paasdijkweg nog geasfalteerd, waarna er een bredere, veiliger verbinding voor het verkeer be schikbaar komt. Voorlopig is het nog omrijden via Oud-Vossemeer of St. Maartensdijk. 15% over 1992 t/m 1998 en nog eens 10% in 1999; 2.) een verho ging van 15% in 1992, 20% over 1993 t/m 1997 en 2% in 1998. Laatstgenoemde mogelijkheid zorgt voor een kostendekkend ta rief in 1999 en legt jaarlijks 35.000,- minder beslag op de alge mene middelen. De verhoging heeft ondermeer te maken met de verplichte gescheiden inzameling van groente-, tuin- en fruitafval vanaf 1993. Het recht voor het ledigen van containers moet in de ogen van b. en w. kostendekkend zijn, waar door voor 1992 een verhoging van 60% nodig is. Het recht voor een container tot 751 liter stijgt daar door van 534,- naar 855,- (ex clusief btw). Ook de hondenbelasting willen b. en w., voor het eerst sinds 1984, verhogen. Het tarief voor één hond stijgt van 39,- naar 50,40. Voor elke volgende hond gaat de belasting 34,80 (was 27,-) meer bedragen dan die voor de vooraf gaande hond: twee honden kosten dus 135,60, drie 255,60. Het gemeentebestuur verwacht dat de verhoging 15.000 gulden meer in het laadje brengt. De tarieven voor de lijkbezorging zijn eveneens niet meer verhoogd sinds 1984. De kosten voor 1992 worden geschat op 596.011,12 en de inkomsten op 217.779,50. Door een verhoging met ongeveer 10% zou dat grote verschil zo'n 8000 gulden kleiner worden. De afkoopsommen voor het onder houd van grafstenen wil het colle ge niet verhogen. De uitgifte van een eigen graf gaat in het voorstel 207,- kosten. De tarieven voor welzij nsacco- modaties' zijn gebaseerd op een percentage van de stichtings- en exploitatiekosten. Om de op brengst met gemiddeld 10% te verhogen willen b. en w. in een aantal gevallen de exploitatie kosten van 10 naar 15 procent (en soms 20%) verhogen. De huren van dorpshuizen, sporthal, sport zalen en peuterspeelzalen stijgt daardoor. Het tarief van de gym zalen wil het college niet wijzigen. Datzelfde geldt voor voetbalvel den, tennisbanen en kleedgebou wen. Het college houdt er rekening mee, dat de verenigingen een gedeelte van het onderhoud zelf verzorgen. Bij de zwembaden wordt een 12-badenkaart geïntro duceerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1