Versluys gegriefd door bezuinigingen Feestweek niet alleen promotie van stad, maar van heel Tholen Quality failliet EHBO St. Annaland blijer als kind met nieuwe reanimatiepop Rabobank biedt actieve afdeling geschenk aan 46 JAAR THOOLSI Verkeersactie ingeluid in De Meestoof Raad ongerust over kosten afvoer huisvuil Werkgroep Tholen Stad Aktief op zoek naar meer actieve leden A 5 Donderdag 5 september 1991 s^OpTms^S' 47e Jaargang no. 43 De mist in Mevr. Polderman valt in als statenlid VVD Bedrijf swerving en culturele activiteiten Wethouder J. Versluys is boos op zijn mede collegeleden. Zij willen in 1993, 1994 en 1995 bezuini gen op de bedrijfSwerving en culturele activiteiten en dat zijn juist taken die de CDA-wethouder behartigt. Tuinonderhoud Scheef getrokken Deze week Adriana 138: da's mooi man! De werkgroep Tholen Stad Aktief is tevreden over de feestweek die zaterdagavond haar finale bereikte met een vuurwerk waar duizenden mensen op af waren ge komen. Met de tekst 'Tholen 625 jaar stad' werd het einde ingeluid van de festiviteiten. Daarna namen de scheepstoeters van de vaste klanten en de passanten in de haven het geknetter van het vuurwerk over. De mas sa stond toen overigens al geruime tijd in de rook van een bermbrandje, dat was ontstaan bij het afsteken van het vuurwerk aan de overzijde van de Eendracht. "Een kind is blij met een pop, maar onze afdeling is nog blijer met deze grote reanimatiepop." Dat zei EHBO-voorzitter Tj. Heijboer vrijdagmiddag in de vernieuwde Rabobank St. Annaland, waar hij van bankvoorzitter L. Hage het welkome geschenk ontving. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. heeft nergens toegang hoeven be talen." Volgens Jopie Meerman is even wel gebleken dat de werkgroep bij het organiseren van een dergelijk evenement op een te kleine leest is geschoeid. "We zijn met zijn ach ten, maar niet allemaal even ac tief. We zouden er wel wat mensen bij kunnen gebruiken." Het aantal Tholenaren dat zich tijdens de braderie in 'historische kledij' heeft gestoken, viel me vrouw Meerman wat tegen."Er zijn er zo'n 150 gehuurd. Het wa ren vooral de middenstanders zelf die verkleed waren, maar van het publiek erg weinig. Dat is een beetje de mist in gegaan." Volgens mevr. Meerman was de belangstel ling 25 jaar geleden voor dit on derdeel 'anders'. "Er werd toen meer aandacht aan besteed. Het comité was ook groter.En Tholen is intussen ook veranderd. Niet iedereen is nu genegen zoiets te doen." ZIE VERDER PAG. 15 De gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Midden- Zeeland gaat bij de transport- kostenverrekening in de begroting voor 1992 uit van een belading van 9 ton per vuilniswagen. Nu wordt nog met 6 ton gerekend. "Dat gaat globaal 92.000,- kosten," merkte J.L. van Gorsel (VVD) op in de gemeenteraad. Hij vond dat b. en w. zich hadden laten 'inpakken' door de gemeen schappelijke regeling. Het college pleit in een brief voor een norm op basis van een gemiddelde aan voer over 1990, maar Van Gorsel vond verrekening per ton eerlijker dan per vracht. Uiteindelijk stem de hij echter in met de brief van het college. Het Thoolse huisvuil gaat sinds zes weken naar Borsele. In de eer ste vier weken werd gemiddeld per rit 8668 kilo aangevoerd, wist wet houder J. van der Jagt te vertellen. Maar voor een goed beeld moeten volgens hem de cijfers van minstens een half jaar bekend zijn. "De weegbriefjes geven uit sluitsel over de lading," merkte W.C. van Kempen (CDA) op. Hij vond de argumenten van de ge meenschappelijke regeling 'geen hout snijden'. Ook M.A.J. van der Linde (PvdA) sprak van een 'lu cratieve toedeling' voor Midden- Zeeland en wees op de weegbrie- ven. P. van Belzen (RPF/GPV) was on gerust omdat in de kostenbereke ning meer componenten zitten die bijgesteld kunnen worden. "Mijn voorzichtige conclusie is dat ons nog wat te wachten staat, omdat mogelijk ook naar de vervoerss- nelheid wordt gekeken." De wet houder concludeerde na alle opmerkingen; "U bevestigt mijn verhaal dat we gewoon de tijd moeten hebben om duidelijker de tonnage van de wagens te weten. Dan staan we sterker." Mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen komt alsnog in de provin ciale staten van Zeeland in ver band met het terugtreden van dhr. J.M. Geluk uit Schuddebeurs. Ze viel bij de verkiezingen op 6 maart net buiten de boot omdat de VVD terugviel van 8 naar 7 ze tels. Op de achtste plaats was mevr. Polderman daarmee eerste reserve en eind dit jaar wordt die reservepositie gewijzigd in een vaste plaats. H.A. Polderman-Martin (44) VVD Tholen Wegens verblijf in het buitenland was ze niet bereikbaar voor com mentaar. In maart liet ze weten, de provinciale politiek als eerste reserve te blijven volgen. "Ik blijf goed meedenken voor Tholen en St. Philipsland om over vier jaar klaar te zijn voor het statenwerk. Ondertussen blijf ik me wijden aan mijn kinderen, ons bedrijf en het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen", aldus mevr. Polderman na de verkiezingen op 6 maart. VVD-statenlid Geluk(41) neemt na de begrotingsbehandeling in november afscheid van provincia le staten in verband met het aan nemen van een functie bij Cebeco als hoofd internationale project uitvoering. Hij gaat met name landbouwprojecten in de Sovjet Unie coördineren. Zijn vrouw zet met een bedrijfsleider het land bouwbedrijf in Schuddebeurs voort. Na een hernia-operatie, twee jaar geleden, was het voor Geluk onmogelijk om volledig zijn werk te blijven doen. Fruitwandeltochten. Vanuit Goes worden op 14 september voor de 32ste keer de fruitwandeltochten georganiseerd. Wandelaars kun nen kiezen uit routes van 5, 10, 15, 25 of 40 kilometer. Startplaats is de kleine kantine van de Betho, KI. Frankrijk 3 te Goes. Inschrij ving tel. 01100-16992. "Er zijn gewoon een paar grab- bels gedaan en andere mogelijk heden heeft men laten liggen. Daar wil ik discussie over", aldus Versluys desgevraagd naar aanlei ding van de meerjarenplanning 1993-1995. De meerjarenplanning is maan dagmiddag aangeboden aan de Thoolse raad, waarbij burgemees ter Van der Munnik melding maakte van het minder heidsstandpunt van wethouder Versluys bij twee posten. Ten eerste het toerekenen van de kosten voor het werven van be drijven aan de industrieterreinen van elk 31.000 gulden in 1993, 94 en 95. Ten tweede het verlagen van de budgetten voor culturele activi teiten met circa 15%, wat neer komt op elk 12.000 gulden in 1993, 94 en 95. B en W ramen in 1993 een tekort van 381.000 gulden met een post voor onvoorziene uitgaven van 250.000 gulden en een verhoging van de afvalstoffenheffing van 15%. Dat gebeurt ook in 1994, waarbij het tekort naar verwach ting licht zal dalen tot 375.000 gulden. In 1995 ziet het er wat zonniger uit omdat het tekort dan 240.000 gulden zal bedragen. De meerjarenplanning moet slui tend gemaakt worden met zeven maatregelen: de post representatiekosten moet in 1993, 94 en 95 elk met 5000 gul den omlaag. Voortaan moeten ad ministratiekosten aan bestemmingsplannen voor wo- ningbouw(geen saneringsplan nen) toegerekend worden, wat 20.000 gulden oplevert. Hetzelfde geldt voor industrieterreinen met 10 mille. Het afstoten van het tui nonderhoud voor de bejaarden woningen van de stichting Beter Wonen levert de gemeente jaar lijks 27.000 gulden op. Opschui ving van werken, nadere ombuigingen in de uitgaven en verhogingen van belastingen en rechten brengen de gemeente respectievelijk 276, 270 en 135.000 gulden op in 1993, 94 en 95. Daar zijn b en w het unaniem over eens, maar Versluyst zegt gegriefd te zijn over de bezuinigingen op de acquisitiekosten en de culturele activiteiten. "Moeten acquisitiekosten die niet leiden tot vestiging van een be drijf op Tholen, betaald worden door bedrijven die wel komen? Dan moet je alle uren die aan de aan- en verkoop van grond be steed worden, ook doorberekenen in plaats van - zoals nu gebeurt - uit de algemene dienst betalen. Als je ambtelijke tijd laat drukken op alle kosten, is dat een beleid voeren, maar dat alleen op acqui sitie van bedrijven toepassen, is de zaak scheef trekken. Dat is mijn grief." Versluys zegt geen bezwaar te heb ben tegen bezuinigingen. "Maar dan moet de gehele linie bekeken worden. Nu is er een greep gedaan en dat is niet juist. Er is geen keu ze gemaakt. Andere mogelijkhe den heeft men laten liggen, zoals bijvoorbeeld openbare werken. Dit is onredelijk", aldus wethou der Versluys. De CDA-vertegenwoordiger in de commissie financiën zal wethou der P. van Schetsen in soortgelijke bewoordingen mogelijk aan de tand voelen. Naast de werving van bedrijven verhuurt de gemeente ook ruimte in de bedrijfsverzamelgebouwen te St. Maartensdijk, die overigens eigendom zijn van de b.v. Onder nemerscentrum, waarin bouwbe drijf Uytdewilligen en de Rabobank participeren. Het mi nisterie van sociale zaken heeft een aantal jaren die ambtelijke kosten voor de bedrijfsverzamel gebouwen gesubsidieerd, maar de laatste jaren moest de gemeente Tholen dat zelf betalen uit de al gemene middelen. Kornaar vaart uit tegen SGP in Sint-Philipsiand Vogelbescherming wil steun Reygersburch Sint-Maartens dijk te zien in wereldpremière film De Provincie Superlatieven schieten tekort bij Thoolse braderie Damhert in Stavenisse bevrijd van draad in gewei EHBO Sint-Annaland blijer als kind met reanimatiepop bij opening vernieuwde Ra bobank Werkgelegenheid in de land bouw baart gemeente Tholen zorgen Gemeenteraad Sint-Philips- land blij met aankoop bank gebouw Meer plaats voor vrachtwa gens Dacomex Voetbaltrainers blikken voor uit naar nieuwe competitie Korfballokaal voor Emergo HET LOT SCHENKT U HET PAARD, BERIJDEN MOET U HET ZELF Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De op Tholen grootgebrachte koe Adriana 138 siert momenteel posters i verpakkingen van compact-discs en cassettebandjes. Getooid met pet kijkt het dier de liefhebbers aan van Mannenkoor Karrespoor, die het op dit mo ment erg populaire lied Da's mooi man! brengen. Het gelijknamige album bevat verder nummers van Alexander Curly en de Dutch Boys. Adriana 138 groeide op in Scher- penisse, bij Adrie Duynhouwer. Via A. Heydra te Oud-Vossemeer werd de koe verkocht aan diens broer in Muiden, die er één van zijn beste melkkoeien aan heeft. Warm of niet, zo'n 150 mensen huurden fluwelen kleding. "Het is een goede gewoonte dat een vereniging of instelling mee deelt in de feestvreugde", zei voorzitter Hage. "Dat willen we nu ook doen bij de officiële ope ning van ons uitgebreide en ver nieuwde kantoor. In het bestuur en met instemming van de Raad van Toezicht viel de keuze op de EHBO St. Annaland. Een zeer ac tieve afdeling, die zich op vrijwil lige basis inzet met cursussen en opleidingen op een breed terrein om - als het nodig mocht zijn - hulp te kunnen verlenen aan de medemens." Hage zei met respect de activitei ten en uitslagen van wedstrijden van de EHBO te volgen. Tijdens het innen van de contributie door secretaris G.A. Heijboer kwam ter sprake, wat er zoal nodig is om een vereniging goed draaiende te houden. Ook de reanimatiepop en andere apparatuur kwam daarbij aan de orde. Op basis van die in formatie maakte de Rabobank de keuze voor een R.R.A: een recor ding research am?. "We hopen dat velen in de toekomst een opleiding zullen volgen op deze apparatuur", aldus voorzitter Ha ge. Hij gaf nog een tip voor de naam: Annie. "Dat lijkt me zeer geschikt omdat je er wat van St. Annaland en Poortvliet (het werk gebied van de bank) in kunt terug vinden", zei Hage. Directeur A. v.d. Perk haalde ver volgens de grote koffer uit de kluis, waarna de pop door EHBO-voorzitter Tj. Heijboer en secretaris G.A. Heijboer in de bankhal werd gedemonstreerd. "De EHBO is er heel blij mee", aldus de voorzitter. "Zowel de bank als onze afdeling werken al lebei op het gebied van de dienst verlening. Gelukkig is er geen straat meer in St. Annaland waar niemand is die kan reanimeren. Ze hebben het allemaal geleerd op de voorgangster van deze nieuwe pop en wij gaan door met de herha lingscursussen en nieuwe oplei dingen", zei de EHBO-voorzitter. Tijdens het open huis, dat 's avonds door bijna 500 belangstel lenden werd bezocht, werd de nieuwe reanimatiepop op de bo venverdieping in de bestuurska mer gedemonstreerd. Pagina 13: Ir. Luteijn opent nieu we Rabobank Werkgroeplid J. Meerman- Ottevanger: "Wij kijken met veel genoegen terug. Bijna alle evene menten zijn grandioos bezocht. Het is alleen jammer dat donder dagavond de demonstratie van de onderwatersportvereniging de Snotdolf en de brandweer niet goed georganiseerd was. Er ston- Reclamestudio Quality in St. Maartensdijk is failliet. De Mid delburgse rechtbank sprak 't fail- issement 28 augustus uit op eigen verzoek van de eigenaar van deze eenmanszaak, dhr. J.J. Walhout. Quality, 1 november 1984 opge richt in het Brabantse Helvoirt, was 1 januari 1985 één van de eer ste huurders van het bedrijfsver zamelgebouw in St. Maartens dijk. Op 50 m2 werd begonnen met de fabricage van stickers, be lettering van gebouwen en auto's, alsmede het bedrukken van t- shirts. Het orderpakket groeide fors en nadat het aanbrengen van een zolder onvoldoende bleek, werd een tweede ruimte van 50 m2 bijgehuurd. Ook daar groeide Quality uit en oktober vorig jaar werd het pand van Simba aluminium aan de Schakelweg in St. Maartensdijk betrokken. Dat was een enorme verbetering van 100 m2 naar 4000 m2 waarvan 1500 m2 bebouwd. De werkruimte werd drie keer zo groot, waardoor men ook aan hangwagens kon beletteren. Qua lity had bovendien de beschikking over een apart kantoor en een showroom. Er was ook een be drijfswoning bij. Met 3 personeelsleden en 1 stagi aire leek men in een goede jas te zitten. "De overgang naar het nieuwe gebouw is nog een hele stap voor ons, maar we kunnen eerst huren en hebben het recht van koop", zei dhr. Walhout vorig jaar bij de verhuizing. Hij was nu niet voor commentaar bereikbaar, evenmin als de cura tor, die op vakantie was. Aange zien het pand geen eigendom was, had de Rabobank St. Maartens dijk de debiteuren en inventaris als zekerheid. De bank int de vor deringen en verkoopt de appara tuur. den enkele honderden mensen aan de Contr' Escarpe, maar er was geen geluidsinstallatie zodat nie mand begreep wat er aan de hand was. Als een vereniging iets niet kan uitvoeren, moeten ze het te ruggeven aan het organiserend co mité of het programma veranderen. Dat is niet gebeurd. Maar dat was het enige. De rest was voor 100% geslaagd." Mevrouw Meerman wijst erop, dat de doelstelling van de werk groep om Tholen stad in het bij zonder te promoten, volledig is gelukt maar dat bezoekers van buiten Tholen door de festivitei ten ook kennis hebben genomen van de rest van het eiland. "De eerste zaterdag zijn er geweldig veel mensen op Tholen geweest. De kampioenschappen voor om roepers was een leuk concours. Er is bewust niet gezocht naar een klapper omdat daar het geld niet voor was. We hebben de begroting van 16 tot 18.000 gulden zelf bij elkaar gekregen. Het publiek De openingshandeling voor de provinciale actie 'Letten op land bouwtrekkers' wordt op 25 sep tember verricht door wethouder ing. J. van der Jagt. Dat gebeurt in streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. De actie heeft ten doel landbouwverkeer en alle an dere verkeersdeelnemers op el- kaars aanwezigheid op de weg te attenderen. Het is een initiatief van de Zeeuwse rijkspolitie, afde ling Zeeland van Veilig Verkeer, de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap en de pro vincie. Om de verkeersveiligheid voor scholieren van 4 tot 17 jaar te ver hogen, is deze week de actie 'Wij gaan weer naar school' van start gegaan. Spandoeken overal op Tholen en Sint-Philipsland maken automobilisten erop attent dat honderden scholieren weer hun dagelijkse gang door het verkeer naar en van school maken. De po litie houdt tijdens de actieperiode extra toezicht op de schoolroutes, met controles op (brom)fietsen, snelheidscontroles en gericht ver keerstoezicht. EHBO-voorzitter Tjid Heijboer en secretaris Gommert Heijboer demonstreren de reanimatiepop. Links van de microfoon Rabobank- voorzitter L. Hage, rechts daarvan directeur A. v.d. Perk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1