Kornaat vaart uit tegen de SGP Proefveld snijmais Nieuwe ontwikkelingen volgen elkaar in een straf tempo op Pas fusie van drie Rabobanken als tijd er echt rijp voor is O Voorzitter J.L. van Gorsel in Oud-Vossemeer: Doré 23 cent Ir. Luteijn opende vernieuwde Rabobank St. Annaland Voorlichter onderscheiden Nieuw kenteken voor auto's Veerhaven AJP trekpleister mosseldieven Donderdag 5 september 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Wegens afwijzen van gemeentegarantie Dat de SGP-fractie in de Sint-Philipslandse gemeente raad niet wil meewerken aan het verlenen van een ge meentegarantie voor de aankoop van een woning, omdat de betreffende man en vrouw (voorlopig) onge trouwd gaan samenwonen, is PVAB-fractievoorzitter A.P. Kornaat in het verkeerde keelgat geschoten. Het hoofdkantoor van de Rabobank St.Anna- land/Poortvliet is weer volledig bij de tijd. Het met een bovenbouw uitgebreide en beneden volledig ver nieuwde kantoor is vrijdagmiddag geopend door ir. D. Luteijn, lid van de raad van beheer van Rabobank Ne derland. Hij knipte een lint door, waarvoor hij van Jacqueline Heijboer, gestoken in Thoolse kleder dracht, op een kussen een schaar kreeg. In tegenstelling tot die historie, schetste Luteijn een enerverende tijd, waarin de nieuwe ontwikkelingen zich in een straf tempo voordoen. Veel vakkennis Onstuimig Steeds veeleisender Concurrentiekracht Aqarium "Wanneer de tijd er rijp voor is, zullen wij in het be lang van onze leden tot vorming van één Rabobank op Tholen en St. Philipsland moeten overgaan." Voorzit ter J.L. van Gorsel van de Rabobank Tholen zei dat dinsdagavond tijdens de 83ste algemene vergadering in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Geldautomaat Kantoren St. Philipsland Tien miljoen meer Hogere kosten Eigen zaak beu Betalingsverkeer Je moet 't gezien hebben bij... "Daarmee handelt de SGP op nieuw in strijd met de wet, hopen- lijk is wethouder Walpot daarop in b. en w. gewezen. De PVAB neemt iedere keer weer stelling te gen deze houding van de SGP die niets te maken heeft met persoon lijke levensovertuiging, en wat ze in de bijbel niet kuflnen aanwij zen," zei Kornaat in de gemeente raad. Hij nam het de SGP kwalijk, dat door de weigering van de wethouder een behande ling in de gemeenteraad nodig werd (het verlenen van gemeente garantie is normaliter een zaak voor b. en w. - red.). "Het bemid delend orgaan heeft vier weken geleden al positief geadviseerd. De betrokkene heeft telefonisch nog om spoed gevraagd. Inmid dels is echter de rente gestegen zo dat die mensen nog duurder uit zijn ook." "Nederland wordt momenteel steeds meer op stelten gezet door homo's die willen trouwen, terwijl mannen en vrouwen het steeds minder doen," verklaarde L. Wal pot zijn standpunt. "Ik kan hier geen ja tegen zeggen, dan ga ik mijn geweten belasten. En dat zal niemand in Nederland van mij vragen." Burgemeester Vogel lichtte toe dat ook hij alternatieve samenlevingsvormen afwijst, maar dat hier het verlenen van een gemeentegarantie aan de orde was. F. Hendriksen en mevrouw C.J. van der Horst uit Rotterdam hadden die gevraagd voor aan koop van de woning Sluisweg 16 in Anna Jacobapolder. "Het steekt mij zeer dat deze raad geen stelling neemt tegen de hou ding van de SGP, omdat men er van uitgaat dat toch vier mensen vóór zijn," verweet Kornaat de overige raadsleden. "Ik ben dit zat en zal steeds weer de provincie en het ministerie van binnenland se zaken inlichten over wat hier - in strijd met de wet - gebeurt." Walpot wilde er verder niet op in gaan, maar maakte wel bezwaar dat Kornaat in meerdere termij nen sprak, wat indruiste tegen het reglement van orde. Laatstge noemde stond er uiteindelijk op dat een stemming plaatsvond. Daarbij spraken de drie SGP- raadsleden zich uit tégen het ver lenen van gemeentegarantie, PVAB en CDA (vier stemmen) waren voor. Over het verlenen van gemeente garantie aan P.W. van de Velde, A. Dieleman en T. Walpot waren b. en w. het wél eens, zodat de ge meenteraad daar niet aan te pas hoefde komen. Mr. J.C. Lelïeveldt (61) is bij zijn afscheid als hoofd van de afdeling voorlichting van de provincie Zee land benoemd tot Ridder in de or de van Oranje-Nassau. De onderscheiding is hem tijdens een afscheidsreceptie in Middelburg opgespeld door commissaris van de koningin dr. C. Boertien. De heer Lelieveldt' was hoofd voor lichting sinds 1 september 1985; hij maakt gebruik van de vut regeling. Lelieveldt was sinds 1960 in de voorlichting werkzaam, eerst bij het ministerie van Alge mene Zaken in Den Haag, daarna bijna twintig jaar bij de gemeente Leiden. Voor belangstellende veehouders wordt dinsdagmiddag tussen twee en vijf uur een toelichting gegeven bij een proefveld snijmais. Het perceel van maatschap Van der Slikke ligt aan de Nieuwe Postweg (vanaf Tholen aan de linkerkant) en is herkenbaar aan een bord van Cebeco-Zuidwest. Op het proef veld staan verschillende rassen, die afzonderlijk worden toege licht. Ook wordt extra aandacht besteed aan korrelmais. Bij slecht weer gaat de middag niet door. Minister Maij van verkeer en wa terstaat reikte maandag de eerste nieuwe kenteken-combinatie uit en gisteren was dhr. A. van Splun- ter uit Tholen in onze streek de eerste gelukkige. Behalve een nieuw model Audi 100 heeft hij ook een splinternieuw nummer bord met vier letters en dan pas twee cijfers: DB-DH-21. VW- Audi-dealer garage Dekker uit St. Annaland leverde de nieuwe ken tekencombinatie af. Vrijdag had men aan dhr. J. van Splunter uit Tholen - een broer van eerstge noemde - nog een 'oud' nummer bord overhandigd: ZX-55-GJ. Ook dit was voor een Audi 100. Minister Maij overhandigde de burgemeester van Veendam DB- BB-01 zodat er voor de tweede let tergroep al weer een nieuwe com binatie aangeboord is: DH. De nieuwe kentekenserie was nodig omdat de oude uitgeput waren. De klinkers, alsmede de K en de Y worden niet gebruikt om onge wenste woordvorming te voorko men. SS en SD komen wegens hun negatieve betekenis in de Tweede Wereldoorlog ook niet in aanmer king. De nieuwe serie biedt de mogelijkheid van zes miljoen combinaties. Verwacht wordt dat die tien jaar meegaat. Bedrijfswa gens en motoren kunnen nog met de oude combinatie vooruit. Veiling Sint-Annaland, woensdag 4 september. Doré gewone 19-23; Gloria gewone 22-25, bonken 43-44, kriel 70; Première gewone 22, bonken 43; Bintje gewone 18-23, bonken 42, kriel 72; Eigen heimer gewone 30; Bildstar gewo ne 25-32. Aanvoer 80 ton. Dinsdag 3 september. Doré gewo ne 17-19; Gloria gewone 23-25, bonken 40-45; Bintje gewone 19-23, bonken 42-44; Eigenheimer gewone 29-31; Bildstar gewone 26-28; Ottena gewone 22, bonken 40. Aanvoer 96 ton. In de oude veerhaven van Anna Jacobapolder, waar K.J. Bout mossels kweekt via hangcultures, wordt 'gestolen als de raven'. Dat zei burgemeester T.A. Vogel woensdag in de gemeenteraad naar aanleiding van een vraag van de PVAB-fractie. Deze maakte zich ongerust dat het havenpla teau voor recreanten wordt af gesloten door de mosselkweker. Die ongerustheid is volgens de burgemeester niet nodig. Haven en plateau zijn eigendom van Do meinen. Samen met rijkswa terstaat wordt er momenteel overlegd over overname door het waterschap Tholen. "Waterschap pen stellen hun eigendommen steeds meer open voor recreatief medegebruik, dus de verhuur aan één man zit er niet in. Een moge lijke overdracht duurt nog wel en kele jaren en zolang zal ook Domeinen niet verhuren," meende Vogel. Hij zei dat er niet alleen met bootjes vanaf het water wordt gestolen - zoals de PVAB meende - maar wel degelijk ook vanaf de kant. "Er is nu niets gaande dat ons noopt actie te ondernemen," zei de burgemeester, die nog aan vulde dat het havenplateau deel gaat uitmaken van een cultuur historische route over het voorma lige eiland. Jacqueline Heijboer, het langst in dienst bij de Rabobank St. An naland, overhandigde in Thoolse klederdracht een schaar aan ir. D. Luteijn, waarmee hij een lint doorknipte. De toespraken vonden in de Wel- levaete plaats, in tegenwoordig heid van vele gasten van binnen en buiten de bankwereld, onder wie burgemeester H.A. van der Munnik. Het bankgebouw aan de Raiffei- senstraat in St. Annaland werd in 1966 gebouwd, zo vertelde archi tect W.D. van Doorn uit Poort vliet. Hij was bij alle veranderingen nauw betrokken, zoals in 1978, toen het interieur en de kleurstelling werd gewijzigd. In 1983 volgde een forsere ingreep met een uitbreiding van het ge bouw en het bouwen van een kel der. De kleur was toen bruin-beige. In 1986 werd het kan toor Poortvliet vernieuwd in de Rabo-kleuren blauw-wit en dat gebeurde nu ook in St. Annaland. In 1987 begonnen bestuur en raad van toezicht over de nodige veran deringen te spreken, vertelde voorzitter L. Hage. In samenwer king met adviseurs van Rabobank Nederland en architect Van Doorn werden de plannen uitge werkt en 1 november 1990 vond de aanbesteding plaats, waarbij aannemer Nortier uit Poortvliet de laagste inschrijver was. "Met gepaste trots kunnen we constateren, dat er in ons werkge bied veel vakkennis en capaciteit aanwezig is", zei Hage. Hij was zeer tevreden over de vlotte bouw en de afwerking, in hoofdzaak verzorgd door Thoolse bedrijven. De voorzitter had ook waardering voor de flexibele opzet van het personeel tijdens bouwwerkzaam heden. Ze waren er wel op vooruit gegaan, ook met de kantine, die vanuit de kelder naar de nieuwe bovenbouw was verplaatst. "Pret tig werken toegewenst in het mooie bankgebouw, voorzien van alle moderne apparatuur. Jullie moeten ze uiteindelijk verdienen en zijn tevens het visitekaartje van de bank", aldus Hage. Hij zei dankbaar te zijn, te heb ben kunnen bouwen op de funda menten die vorige beheerscolleges en directeuren hadden gelegd. "Zuinigheid en vlijt, bouwt hui zen als kastelen, zal hun devies wel geweest zijn. Dat geldt nog steeds voor onze bank met een ba lanstotaal van ruim 120 miljoen gulden en een mooie solvabiliteit. Met blijvende scholing van ons personeel kunnen we met behulp van de meest geavanceerde appa ratuur in de toekomst een goede dienstverlening aanbieden aan le den en klanten", zei voorzitter Hage. Voor ir. Luteijn, de Zeeuwse verte genwoordiger in de raad van be heer van Rabobank Nederland, was het een beetje een thuis wedstrijd. Net terug uit Rusland, de grootmacht waar onlangs een grote omwenteling plaatsvond, plaatste Luteijn de bankopening echter in een internationaal perspectief. Hij sprak over een spannende, enerverende, maar ook onstuimige tijd, waarin zich in een straf tempo nieuwe ontwik kelingen voordoen. "Temidden daarvan moeten wij als Raboban- korganisatie de tegenwoordigheid van geest bewaren die nodig is om een vaste koers te kunnen blijven varen. Die koers wordt allereerst bepaald door onze coöperatieve uitgangspunt, waarbij leden/on dernemers ons beoordelen op het niveau van de kredietprijs: hoe la ger, hoe beter. Dat wij daar goed in slagen, blijkt uit de cijfers. In de afgelopen 5 jaar lag onze rente voor variabele bedrijfsfinancie- ringen tussen de 0.2 en 0.5% bo ven het tarief van Staatsleningen. In 1990 was dat zelfs op praktisch hetzelfde niveau en de eerste maanden van dit jaar zitten we 3/4% boven de prijs die de Staat op de openbare kapitaalmarkt moet betalen. Daarnaast is ook de begeleiding belangrijk als er enige tegenwind is. Dan moeten we als bank naast en achter de ondernemer gaan staan." Luteijn bracht verder naar voren, dat de van oorsprong groene Ra bobank is uitgegroeid tot de grootste bank in het midden- en kleinbedrijf en in de particuliere sector. "Dat proces van verbre ding is nog steeds aan de gang en het is zelfs in een stroomversnel ling gekomen. De Rabobank is niet meer uitsluitend bank, maar ontwikkelt zich tot een zeer brede, coöperatieve financiële dienstver lener, die een totaalpakket van al le denkbare produkten aanbiedt. Klanten worden ook steeds kriti scher en veeleisender. Ze nemen niet langer genoegen met de geijk te produkten van de geijkte aan bieders. Ze willen een samenhangend pakket, ze willen de voordelen van de afzonderlijke produkten gecombineerd zien met nieuwe .constructies. Ze willen daarbij op maat bediend worden en ze willen alles op één en het zelfde adres kunnen betrekken. Lenen, sparen, verzekeren, beleg gen, alsmede allerlei combinaties daarvan. Het samengaan met In- Jacqueline Heijboer stapt aan de arm van ir. Luteijn de vernieuwde bank binnen. terpolis en de samenwerking met Robeco stelt ons in staat aan die wensen tegemoet te komen", al dus Luteijn, die ook de ZLM- verzekeringen nadrukkelijk uitno digde om tot dit platform toe te treden. De concurrentiekracht en daar mee het voortbestaan van finan ciële instellingen zal volgens Luteijn worden bepaald door een optimale mix van kwalitatief zeer goed opgeleide medewerkers en kwalitatief hoogwaardige syste men. Verder ook het vermogen om steeds nieuwe produkten met de meest aantrekkelijke prijs/kwaliteitsverhoudingen in de markt te zetten. Die enorme in vesteringen moeten worden terug verdiend in een markt, waarin onder invloed van de toenemende concurrentie de marges steeds ver der inkrimpen. Schaalvergroting biedt de mogelijkheid de kosten over een breder draagvlak uit te smeren, zei Luteijn, die verder nog wees op de groei van het buiten- landbedrijf van de Rabobank. In de optimale mix van mensen, systemen en produkten met kwali teit als sleutelwoord, blijven de mensen het belangrijkst, zo bena drukte Luteijn. Professionaliteit en betrokkenheid noemde hij daarbij als kernbegrippen voor medewerkers, directeuren en bestuurders. "Kwaliteit en profes sionaliteit laten zich organiseren met cursussen en conferenties, maar betrokkenheid is een hou ding. Betrokkenheid bij leden en klanten is één van de meest we zenlijke aspecten van de Rabo- bankcultuur. Het is de collectieve grondhouding, waarop veel van het succes van onze organisatie is terug te voeren. Het koesteren van die betrokkenheid is daarom even wezenlijk als het organiseren van professionaliteit", zo besloot ir. Luteijn. Hij liet zijn felicitatie voor de opening vergezeld gaan van een bijzondere plastiek, bestaande uit drie kristallen bollen. Ook de Deltakring bood een kunstwerk aan, evenals het perso neel. Lizet van Tetering overhan digde namens de medewerkers een arthotheekbon, waarmee om de drie maanden een nieuw kunst werk, in de St. Annalandse Rabo bank kan worden getoond. Architect Van Doorn overhandig de namens de bouwers symbolisch een miniatuur-aquarium aan voorzitter Hage. Het echte was al in de bankhal aangebracht. De voorzitter was er blij mee. "Het is een levendig aspect in ons kantoor en dagelijks een blikvanger. Het kan ook een voorbeeld zijn, dat onze mensen zich voelen als een vis in het water", zei Hage. De architect liet weten, dat het bijzonder op prijs gesteld is, dat het bestuur koos voor plaatselijke aannemers en onderaannemers. Voor 35 belangstellenden onder wie 23 leden roerde Van Gorsel de grote bankfusies aan, waarbij de Rabobank bewust niet betrokken is omdat dan de identiteit van de kredietcoöperatie verloren zou gaan. Wel is gekozen voor inten sieve samenwerkingsverbanden zoals met de beleggingsgroep Ro beco en integratie van de verzeke ringsmaatschappij Interpolis. De eventuele schaalvergroting van de drie Thoolse Rabobanken stip te Van Gorsel ook aan. "Regel matig wordt erover gesproken, is het niet binnen onze banken, dan op zijn minst daarbuiten. Het mo derne bankbedrijf eist een com plete en kwalitatief goede dienstverlening. Om aan deze vraag, die wordt ingegeven door de markt, tegemoet te komen, is het onvermijdelijk om op meer terreinen specialisten te hebben. Te denken valt dan aan verzeke ringen, beleggingen of het beta lingsverkeer. Daarnaast vraagt een professionele klantenbedie ning steeds vaker om forse in vesteringen in automatisering en informatisering. Een plaatselijke Rabobank moet dan ook voldoende omvang heb ben wat werkgebied en klanten betreft. De huidige drie banken op Tholen en St. Philipsland vol doen nog aan die punten en zij kunnen vooral de eerste tijd op een goede wijze zelfstandig voort bestaan. De omstandigheden kun nen zich echter snel wijzigen", aldus voorzitter Van Gorsel. De leden gingen daar dinsdaga vond niet verder op in. De fusie was onlangs weer actueel in verband met het vertrek van di recteur A. Uijl van de Rabobank St. Maartensdijk, die in Zaandam is benoemd. In een kranteninter view zei Uijl, dat de directeuren er uit zakelijke overwegingen niet omheen kunnen, de fusie van de drie Thoolse Rabobanken op ter mijn toch te laten doorgaan. De directies wachten daarvoor op richtlijnen van het hoofdbestuur, maar dat kan nog wel enkele jaren duren. Gezien de geografische lig ging en de besparing van directie- en bestuurskosten zou een fusie het beste zijn. Volgens Uijl wor den de extra kosten van drie ban ken nu doorberekend aan de klanten. Veel discussie was er in de Vossen kuil over de geldautomaat, die al leen bij het hoofdkantoor in Tholen te vinden is en niet in Oud-Vossemeer en St. Philips land. De geldautomaat is op zich een succes gezien de toename van het aantal opnamen van 2000 in april 1990 tot bijna 5000 per maand nu. Er blijken ook steeds meer niet-Rabobank-klanten van J.L. v. Gorsel VVD gebruik te maken om dag en nacht 'geld uit de muur' te kun nen halen. Mevr. Zeeman pleitte voor een geldautomaat in Oud-Vossemeer en dhr. Timmers wilde dezelfde voorziening in St. Philipsland. "Zeker als Rabobank, die als coöperatie met zijn allen voor zijn allen is, moeten we dat stukje dis criminatie wegnemen." Dhr. De Korte noemde het niet democratisch om de kantoren Oud-Vossemeer en St. Philipsland niet van een geldautomaat te voorzien. "Ieder kantoor moet daarvoor de gelegenheid bieden. Vraag het de leden." Dhr. Rippen deed in dit verband de suggestie om een prijskaartje aan de geld automaat te hangen. Voorzitter Van Gorsel en directeur W.H. Louwerse maakten duide lijk, dat er voorlopig geen geldau tomaat bij komt. "In Tholen is de geldautomaat rendabel, maar in Oud-Vossemeer en St. Philipsland niet. Daar komt bij, dat we de kantoren toch bezet willen hou den met twee mensen. Plaatsing van een geldautomaat zou ten koste gaan van die bezetting, ter wijl dat voor advisering over rei zen, verzekeringen, e.d. toch weer belangrijk is. Bij onze dienstverle ning hechten we erg aan dat men selijk contact. Het signaal is duidelijk overgekomen en afhan kelijk van de kosten en ontwikke lingen zullen we de situatie bekijken. Geldautomaten worden ook goedkoper", zei de voorzitter. Nu kost zo'n installatie nog 100.000 gulden, vertelde de direc teur. Hij stelde vast, dat het besparen van 1 personeelslid in Oud-Vossemeer en St. Philipsland door plaatsing van een geldauto maat, de klanten daar niet ten goede zou komen. Het kantoor St. Philipsland wordt vernieuwd. Het rechter deel is aan de gemeente verkocht en het lin ker deel - de voormalige direc teurswoning - wordt verbouwd. Dinsdagavond werd daarvoor het ontwerp van architectenbureau Archikon uit Goes getoond. In het najaar en de winter wordt het karwei uitgevoerd. Tijdens de ver bouwing kunnen de klanten het huidige kantoor blijven gebrui ken, al zal er enige overlast zijn. In St. Philipsland is Nancy Jacobs benoemd als opvolgster van Tru- die Noorthoek. Door de groei van de Rabobank Tholen werd de staf uitgebreid met een vierde man door dhr. A.P. van Baardewijk aan te trekken als hoofd particulieren. Jean Paul de Groot werd de nieuwe beheerder in Tholen als opvolger van Peter Wielaard. Verder gingen Esther Bosters en Jeanine Oskam op het hoofdkantoor aan de slag. Het aantal personeelsleden be draagt 26, terwijl dat vorig jaar nog 22 was. De salarispost steeg dan ook met zo'n 350.000 gulden tot 1.5 miljoen. Voorzitter Van Gorsel noemde 1990 een heel bevredigend jaar met een voortgaande groei en een behoorlijk resultaat. Directeur Louwerse lichtte dat verder toe aan de hand van de balans en de winst- en verliesrekening, waarbij grafieken de sterke groei van de le ningen onderstreepten. De stij ging was 11 1/2 miljoen gulden of 13 1/2%. Totaal werd er 96.5 mil joen gulden geleend aan bedrijven en particulieren in 1990. De spaar gelden konden dat evenals vorig jaar niet bijbenen met een groei van 8.7%, waarmee de toever trouwde middelen op 84.4 miljoen gulden kwamen. Bij Rabobank Nederland moest er weer geld bij- geleend worden. Tholen staat nu al voor 28 miljoen in het krijt in Utrecht. Directeur Louwerse stelde, dat de kredietverlening niet bij te benen valt. De uitzettingen van Tholen liggen ver boven het landelijk ge middelde en dat van de Delta kring. Wat aandeel betreft, nemen leningen aan particulieren in Tho len de belangrijkste plaats in met 48% tegenover 33% landelijk. Bij de agrarische sector 18(27)% en het midden- en kleinbedrijf 34(40)% loopt Tholen achter bij het gemiddelde van Rabobank Nederland. Het aantal leningen steeg van 893 naar 957, het aantal spaarrekenin gen van 7779 naar 8231 en het aantal rekeningen-courant van 3730 naar 3911. Het balanstotaal steeg van bijna 112 naar 121 miljoen gulden. De post waardepapieren 38.670 gul den verdween van de balans na "Zo kreeg men de kans om iets van de bank terug te halen", zei hij onder hilariteit. Hoewel het personeel door de ver bouwing alle hoeken van de bank heeft gezien, was het karwei toch in een goede klimaat en plezierige sfeer verlopen, vertelde de archi tect. "Bij vele feestelijke gelegen heden deelden de bouwers ook in de vreugde van de tractaties." De architect bedankte met name oók directeur Van de Perk, die loyaal aan de verbouwing had meege werkt. Ook complimenteerde hij hoofdaannemer Nortier met de uitvoering. C. Meertens, voorzitter van de raad van toezicht, sloot de ope ningsbijeenkomst af. "Na drie openingen in hetzelfde pand moet het wel gebeurd zijn, want drie keer is scheepsrecht, zo luidt het spreekwoord. Daarvoor steek ik mijn hand echter niet in het vuur. Er is ook voor deze vernieuwing wel gezegd: waarom zou je ver bouwen? De beheerscolleges zijn niet over één nacht ijs gegaan, maar het is zoals met die kruide nier. De klanten vroegen hem ook: waarom ga je verbouwen, want de winkel is toch nog niet versleten. Ik word mijn eigen zaak beu en als ik niet gaan verbouwen, werkt dat door naar mijn klanten, antwoordde de kruidenier. Vernieuwen kan stimulerend wer ken en dat geldt ook hier met automatisering en beveiliging", aldus Meertens. Hij was ingenomen met de kunst werken, die meer en meer als ge schenk gewaardeerd worden. De vindingrijke manier waarop het personeel de verbouwing was doorgekomen en de sportieve wij ze waarop de klanten zich in de krappe situatie hadden geschikt, gaf Meertens hoop dat de ver nieuwde Rabobank St. Annaland goed tot zijn recht zal kompn het verslag van de vorige jaarver gadering, toen de betrokkene zijn waardepapieren aan toonder ver zilverde. De winst na belasting en rentebij schrijving algemene reserve daal de van 155.809 naar 128.838 gulden. Het brutoresulaat was 4 ton minder door de toename van de personeels-, automatiserings- en huisvestingskosten met 7 ton. De baten stegen maar met 280.000 gulden gezien de verkrapping van de rentemarge en minder evenre dige groei van de provisies, on danks de groei van de verzekeringen met 8.9% en de rei- zenverkoop met 0.4%. Door het samengaan van de Rabobank met Interpolis komt er minder provisie op levensverzekeringen binnen, maar het spaardeel blijft wel bij de plaatselijke bank. De toevoeging aan de stroppenpot daalde ondanks de enorme stij ging van de leningen van 9 ton in 1989 tot 5 ton vorig jaar. De netto winst na belastingen week daar door met 299.217 gulden niet zo veel af van de 307.682 gulden in 1989. Naar aanleiding van vragen van dhr. Rippen zei de directeur, dat de belasting over twee jaar hoger zal worden. De huidige lage tarie ven verdwijnen dan. De bank moet dan hetzelfde tarief betalen als voor de vennootschapsbe lasting. De invoering van tarieven voor het betalingsverkeer van bedrijven hebben volgens voorzitter Van Gorsel tot forse besparingen ge leid. Slechts 50% van de kosten werd gedekt door omzetprovisie en valuteringswinst, maar dat is door het nieuwe systeem totaal veranderd. Directeur Louwerse vertelde, dat klanten op grote schaal zijn overgegaan tot betalin gen en incasso's per diskette en optisch leesbare formulieren. Hij vond het vervelend dat de Rabo bank als eerste die tarieven had in gevoerd, maar de concurrerende banken volgen nu ook. Volgens voorzitter Van Gorsel wordt er binnenkort ook voor de particu- ..Mirage biedt de- mooiste oplossing voor ruimteproblemen. Schitterende schuif deuren en -wanden in tientallen kleuren, voorzien van spiegels of panelen. Van wand tot wand, van vloer tot plafond. Daarachter de uitgekiende kast- interieurs van Mirage. Al even mooi en precies op maat naar uw wensen en behoeften in te delen. Dat alles is bovendien eenvoudig te monteren èn te verhuizen. QJ Advertentie I.M. liere markt een pakket van maat regelen voor het betalingsverkeer ingevoerd. Het ledental bleef nagenoeg sta biel met 675, maar slechts 150 van hen zijn nog geïnteresseerd in het jaarverslag, deelde de directeur mee. En het succes van de Rabo bank staat of valt met de betrok kenheid van haar leden, stelde de voorzitter in zijn openingswoord. Bij de rondvraag werd daar nog over gefilosofeerd om bijvoor beeld met een spreker de jaarver gadering te verlevendigen. In dat kader zouden de notulen ook meegestuurd in plaats van voorge lezen kunnen worden. De heren J.L. van Gorsel (bestuurslid) en M.J. Boon- man(lid van de Raad van Toezicht), beiden uit Oud- Vossemeer, werden bij enkele kan didaatstelling herkozen. Vergoeding statenleden. De 41 le den van provinciale staten krijgen in 1992 elk een vergoeding voor werkzaamheden van 18.700,- en een tegemoetkoming in hun kosten van 2430,-. Daarnaast krijgt elke statenfractie een vast bedrag van 3190,- en bovendien per fractielid nog eens 1855,- uit de provinciale kas. Totale kosten 979.500,-.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 13