fï 6 'Kwamen de tanks, dan maakten we even geen video-film meer' Financiële armslag volledig verdwenen Boeren, burgers en buitenlui! Braderiedeelnemers trekken historisch pak aan in Tholen f AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Contributie bibliotheken moet omhoog i Henry en Marieke Meertens uit Tholen tijdens coup in Moskou: Stichting Homecare Zeeland Donderdag 29 augustus 1991 47e Jaargang no. 42 Geld voor atlas van 300 jaar oud Zie info t.a.v. uw thuiskraamzorg op pagina 20 van deze krant. Dikke paniek Zwarte baretten Tholen kan niet om belastingverhoging heen De gevolgen van de tussenbalans en het sluiten van stortplaats Tuttelhoek zijn zaken die de Thoolse burger volgend jaar direct in zijn portemonnee zal merken. B. en w. presenteren de ge meenteraad weliswaar een sluitende begroting, maar om dat te bereiken moeten de grafrechten, zwemgel- den en huren van dorpshuizen en gemeenschapscentra met 10% omhoog en de hondenbelasting met 28%. De afvalstoffenheffing gaat geen 10, maar 15% omhoog. Meerjarenraming Tholen koopt informatiestand Deze week De Ondernemersvereniging Tholen hoeft nauwelijks meer aan de weg te timmeren om het stratencircuit, de zogenaamde 'Acht van Tholen', vol te krijgen met kra men voor de jaarlijkse braderie. Voor dit jaar zijn er ruim 130 aanmeldingen. Zij die historische kleding dragen zijn daarbij de grote trekpleister. Muziek 1 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Leden van de openbare bibliothe ken op Tholen moeten volgend jaar 10% meer contributie gaan betalen. B. en w. vinden dat niet meer dan billijk nu ook de ge meentelijke subsidie stijgt (dit jaar met 11%, volgend jaar met 3%). In de gemeentebegroting voor 1992 wordt 728.609,- uitge trokken. Hoewel het gemeentebestuur de manier onderschrijft, waarop het bibliotheekbestuur inhoud wil ge ven aan de functie van het biblio theekwerk, is er kritiek op de financiële consequenties van de uitbreiding van de formatie - met vier uur per week - van de biblio theek in Sint-Annaland. Er is een herschikking over de drie filialen toegepast op basis van het aantal uitleningen. Dat daardoor op woensdagmiddag in Sint- Annaland maar één personeelslid aanwezig is, moet volgens b. en w. als onvoldoende worden be schouwd. Volgens b. en w. had het bestuur kunnen voorzien dat ver schil in het aantal uitleningen de werkdruk niet evenredig doet af nemen. Het college is eveneens niet blij met de gevolgen - op woensdagmorgen in alle drie filia len - van de zaterdagopenstelling in Tholen en Sint-Maartensdijk. Het streven naar uitbreiding van de openstellingsuren in de uitleen- posten, met name in Stavenisse en Oud-Vossemeer, juichen b. en w. toe. In Oud-Vossemeer gaat de ge meente dorpshuis De Vossenkuil, waarin de uitleenpost zit, verbete ren. Uitbreiding van de dienstver lening door het uitlenen van compact-discs, videobanden en bladmuziek vergt mogelijk extra personeel, maar dat wordt niet door de gemeentelijke subsidie gedekt. Het gemeentebestuur wil drie cent per inwoner (totaal 576,-) uit trekken om de aankoop - door het Kon. Zeeuws Genootschap der Wetenschappen - mogelijk te ma ken van een atlas uit 1662. In het door Zacharias Roman uitgegeven boek zijn prenten van Tholen en Sint-Maartensdijk opgenomen, alsmede 17de eeuwse kaarten van deze streek. Voor de aankoop van het boek is 34.000,- nodig, waar voor het genootschap een beroep heeft gedaan op de provincie, alle Zeeuwse gemeenten en enkele cul turele instellingen. Als tegen prestatie wordt de mogelijkheid geboden een tentoonstelling in de gemeente te organiseren. Marieke en Henry Meertens thuis in Tholen Donderdag, één dag na de mislukte staatsgreep in de Sovjet-Unie, keren Henry en Marieke Meertens uit Tholen térug in Nederland. Een beetje onwennig na zoveel indrukken en spanning in het hartje van Moskou, waar ze tussen de barricaden rond het Russische parlementsgebouw rondliepen. Met een kleine videocamara maakten ze opnamen van tanks die de zijde van de Russische president Boris Jeltsin hadden geko zen, van de bevolking die eten en drinken brengt aan de mensen op de versperringen, van het aanslepen van hout en betonijzers ter versterking van de vesting, van het maken van molotovcocktails. Ook van minder bedreigende tafereeltjes. Van kozakken die op de foto willen met een meisje uit het Westen, van een slapende militair onder een in allerijl van plastic opgetrokken tent tegen de gevel van het Witte Huis. Zaterdag ochtend bekijken ze in hun Thoolse huiskamer het filmmateriaal nog eens. Henry: "Het was heel onwezenlijk." Marieke:"Het stonk zo naar uitgebrande bussen." Het echtpaar had woensdag een vrije dag. Het was de voorlaatste dag van hun werkvakantie in Moskou. Drie weken geleden wa ren ze via de christelijke stichting DORKAS aan het werk getogen in een gaarkeuken in de hoofdstad van de Sovjet-Unie. De keuken wordt door de stichting vanuit Nederland bevoorraad met kle ren, conserven, bonen en smeer kaas. In Moskou wordt het project gerund door de Christen Democratische Unie, een politieke partij die sinds de perestrojka en glasnost van Gorbatsjov boven gronds actief is geworden. De 27-jarige Henry Meertens(ver- pleegkundige in Vrederust) en zijn 24-jarige vrouw Marieke Meertens-Wesdorp(wij kziekenver- zorgster in Sint-Annaland en Sta- venisse)deelden er voedsel uit, maakten de kelder schoon, sor teerden aardappelen en bezochten andere kerkgenootschappen in de metropool. Henry:"We wisten niet wat er opdeed. De staatstele visie had gemeld dat er een coup gepleegd was en daarna werd er een circus uitgezonden. Onvoor stelbaar. Maandagochtend zeiden ze in de gaarkeuken dat er militair gezag gevestigd was. Toen konden we weten dat er wat gebeurd was, maar we begrepen het niet. Op het kantoor van de Christen Demo cratische Unie wisten ze wat er ge beurd was. Er werd gezegd dat Gorbatsjov ziek zou zijn. Het kantoortje van die partij zit in het gebouw van de communistische partij. In feite in het hol van de leeuw." Maandag belde de groep vakan tiegangers naar de Nederlandse ambassade. Daar werd ze te ver staan gegeven dat ze 'overal kon komen en dat het programma normaal kon worden afgewerkt.' Marieke: "'s Avonds de tv weer aan. Dinsdagmiddag was er dikke paniek. De fax deed het niet meer, de telefoon was afgesloten. DOR KAS heeft twee keer gebeld. We waren met 12 Nederlanders. Onze ouders waren bezorgd. We hadden zoiets van; straks zitten we hier vier maanden. Dan gaan we maar Russisch leren." Niemand van de groep sprak Rus sisch. Henry en Marieke bedien den zich met een 'Wat-en Hoe-boekje'. Verder verliep de conversatie in gebroken Engels en Duits. Dinsdag, aan het eind van de middag werden de Nederlan ders door personeel van de gaar keuken begeleid naar hun hotel aan de rand van de stad. Marie- ke:"Van de gaarkeuken tot het ho tel is vijf kwartier reizen. Van de gaarkeuken naar het centrum van de stad een half uur. Met de bus en de metro. We moesten twee keer overstappen. Ze wilden ons die dag niet op eigen houtje terug laten gaan omdat ze bang waren dat er lijnen zouden uitvallen. Dinsdag konden we niet meer bel len naar Nederland. Als we niet bij die partij waren geweest, had den we van de staatsgreep mis schien niks gemerkt." Henry: "Er deden veel wilde ge ruchten de ronde. Dinsdag zou den tussen baretten, 5 en 6 de zwarte commandotroepen, ZIE VERDER PAG 9 En die 15% is nog maar het be gin, want voor de jaren na 1992 bekijkt het college of niet mini maal 20% nodig is om de kosten enigszins te beteugelen. Om het ledigen van kleine containers kostendekkend te houden, gaat dat tarief met liefst 60% omhoog. "In een eerder stadium werd nog een tariefsverhoging van 88% no dig geacht," schrijven b. en w. in de aanbiedingsbrief bij de begro ting. De kosten van het storten in Nieuwdorp - nu Tuttelhoek vol is - maken de jaarlijkse verhogingen volgens het college 'hard nodig'. De eindafwerking van de Thoolse stortplaats is in 1992 gepland. Daarvoor is 475.000,- nodig uit de reserve. De bezuinigingen op het rijksbe leid worden doorberekend in de algemene uitkering uit het ge meentefonds. Zowel het uitke ringspercentage als het bedrag per woonruimte worden door Den Haag verlaagd. Volgend jaar ont vangt Tholen daardoor 357.200,- minder, het jaar daar op 462.400,-, in 1994 570.300,- en in 1995 542.000,- (vergeleken met de uitkering voor 1991). In to taal is de eerstkomende vier jaar dus bijna twee miljoen gulden minder beschikbaar. Daarnaast worden de welzijnsuitkering (dit jaar nog 230.000,-) en de uitke ring voor apparaatskosten geluid hinder volledig opgenomen in de algemene uitkering. De meerjarenraming voor de ja ren 1993 t/m 1995 is door deze ontwikkeling niet meer sluitend te maken. De tekorten voor de drie jaren worden geraamd op respec- De gemeente Tholen gaat een nieuwe informatiestand kopen. De huidige stand is verouderd en steekt daardoor, aldus b. en w., 'wat minnetjes' af bij andere stands op beurzen e.d. Ook is de stand met 15 m2 aan de krappe kant. Het college heeft nu het oog laten vallen op een multi functionele stand van 28 m2. Die kost 28.000 gulden. Behalve voor bedrijfsacquisitie, kunnen onder delen ook worden gebruikt bij presentaties op voorlichtingsge- bied. In de prijs is bijna 3300 gul den begrepen voor aankleding van de stand, alsmede een bedrag voor aanschaf van een videopresenta tieset. Maandagmiddag neemt de ge meenteraad een besluit. tievelijk 381.000,-, 375.000,- en 240.000,-. Om die tekorten te dekken, is een plan opgesteld dat aan de commissie financiën wordt voorgelegd. De post voor onvoor ziene uitgaven kan, aldus b. en w,, niet op,drie ton worden gehand haafd. Als de raad met alle be lastingvoorstellen instemt, is een raming van een kwart miljoen mogelijk. B. en w. stellen dat het maken van een sluitende begroting moeiza mer ging dan in voorgaande ja ren. "De meerjarenraming geeft aan, dat de financiële armslag die er een jaar geleden nog was, volle dig is verdwenen". De korting op de algemene uitkering is volgens het college de grootste ingreep in de beschikbare financiële ruimte, terwijl het ook veel aanpassings vermogen vergt voor de lange ter mijnplanning. Omroepers houden traditie in ere in 625-jarige stad Tholen Viering stadsjubileum trekt honderden belangstellenden Soliste met Thoolse wortels in kamermuziek festival Steeds meer depoep last van hon- De laatste aflevering van 'Op vakantie' met buschauffeur A. van Driel Werkgelegenheid in de land bouw baart gemeente zorgen Aardappel delicatesse in Rus sische gaarkeukens Rustige vakantie in Sint- Philipsland Vossemeerder J. Geluk wint ringsteekwedstrijd Alle veertig deelnemers vol brengen Oosterschelde- zwemtocht Thoolse KNVB-clubs massaal uit voetbalbeker LAAT DE FANTASIE VRIJ DROMEN, VREUGD IS THUIS NIET TE BEKOMEN Dit nummer pagina's bestaat uit 26 Overigens zijn het niet alleen plaatselijke winkeliers die de sfeervol versierde straten in het 625 jaar oude stadje bevolken. Van heinde en ver komen kooplie den af op het kooplustige Thoolse publiek. Natuurlijk is een groot aantal verenigingen in de weer om te proberen de kas te spekken: Welfare Rode Kruis, Vogelvreugd, Wereld Natuurfonds, de Snotdolf, scouting Heenetrecht, gymvereni ging Olympia, volleybalvereniging AVC, zangkoor VZOS met de smakelijke oliebollen, de Zonne bloem en de Anib om er een aan tal te noemen. In het kader van het anti- alcoholbeleid is er weer de infor matiebus van Veilig Verkeer Ne derland. Verder diverse 'creatieve' zaken als poppenmaken, glas gra veren, het maken van driedimensi onale schilderijtjes door mevr. Nooy en kantklossen door dhr. Van Hulsel. De jeugd kan bij de kermis zijn hart ophalen, er is een springkus sen, straattekenen en een de monstratieteam sporters. De Ondernemersvereniging zorgt weer voor de overbekende meisjes van het nationaal bureau voor vis- en visprodukten, die het publiek hapjes aanbieden. De lokale om roep Sloth houdt open dag in de studio aan de Botermarkt en staat met een stand op de braderie. De medewerkers willen door middel van een enquête een luisteronder zoek houden. Muzikale medewerking is er van dweilband de Treuzelaars en za terdag is muziekvereniging Con cordia present. In de tent op de Markt geeft 's middags om half drie het gelegenheidsorkest van mevrouw J. Zwaan een concert op accordeons en fluiten. Dat wordt 's avonds om acht uur herhaald bij de haven. Op de binnenplaats van de Gasthuiskapel biedt de Herv. Gemeente Immanuël de be zoekers diverse spelletjes aan. De vermaarde Indonesische hapjes moet men missen, maar als ver vanging is verse soep te koop. De braderie begint vrijdag van twee tot negen uur en zaterdag van tien tot negen uur. Die tweede dag is er 's morgens de kinderbra derie. Na afloop biedt de Onder nemersvereniging het publiek een vuurwerk aan, maar eerst is er een fakkeltocht van platbodems. Dat festijn, muzikaal omlijst door de King-Korns van mevr. Zwaan, is een dankbetuiging aan de werk groep Tholen Stad Actief die de viering van 625 jaar stad Tholen op poten heeft gezet. Vele keren klonk het zaterdag op de Markt in Tholen: boeren, burgers en buitenlui. Een vaste opening voor veel omroepers die deelna- met name de inspanningen van dorpsomroeper Gatze de Moed uit Stavenisse had Tholen zaterdag dat nationale evenement binnen men aan het Nederlands kampioenschap voor stads- en dorpsomroepers. Ter gelegenheid van het 625-jarig bestaan van Tholen en haar grenzen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1