wat Tholen te bieden heeft E Douche is zalig op 't Koggedek Stavenisse krijgt peuterspeelzaal Scouts delen 20.000 rollen mentos uit op wereldjamboree Donderdag 22 augustus 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 ld' SZ2SS ™;t Havenmeester Zoeteweij over bezoekers jachthaven tijdens zomer: Onder de douche Vraagbaak Zwerf plekken Dooie boel Mosselmaaltijden Vogelplaag Polen Twee aparte volken Clubvlaggetjes Start 1 oktober in bejaardensoos Als laatste woonkern op Tholen krijgt Stavenisse per 1 oktober een peuterspeelzaal. Met 19 peuters wordt er begonnen in de bejaardensoos, boven de bibliotheek op de hoek Molendijk/Voorstraat. Volgend jaar krijgt men bij de Schalm een eigen lokaal. In de Schalm Peter v.d. Linde terug in Tholen na vier weken Java en Korea Zondagmiddag stapte Peter van der Linde op Schiphol uit het vliegtuig, na een vijftig uur durende reis vanuit Zuid-Korea. Tot opluchting van zijn familie, die hem na vier weken afwezigheid op het vliegveld verwelkomde. De 16-jarige Tholenaar - lid van scouting Heenetrecht - keerde met nog 179 Nederlandse scouts terug van de zeventiende Wereldjamboree. Vertegenwoordigers van scouting Nederland wachtten het gezelschap op en boden rozen aan. Hoewel Peter tijdens de terugreis - met tussenlandingen in Thipeh, Jakarta, Singapore, Abu Dhabi en Frankfurt am Main - een tijdsverschil van zeven uren moest overbruggen, arriveer de hij fit en monter in Amsterdam. Nationaal park Kranslegging zakken buiten. Een passant wil weten of hij in Tholen een busje cam- pinggas kan krijgen. Havenmeester Frans Zoeteweij wijst de man de weg. Op de steiger groet hij bezoekers. Het is niet allemaal Nederlands m "m a wat er klinkt. Dit jaar zijn er meer Engelsen. De één is met een grote C! C! éTfc H H I/" 1 1 I Z Ayi7Q Wl catamaran overgestoken, de ander is met een klein open bootje van 6 /j III I I It I I It I I I W JtjÊ II II II meter de Noordzee overgevaren. "Niet altijd verantwoord," drukt Zoe- •wk.Zky I teweij zich eufemistisch uit. Frans Zoeteweij in zijn havenmeesterkleding. "Over het algemeen hebben wa tersporters een plan. Vandaag gaan ze hier naar toe, morgen daar. De meesten blijven voor een nachtje in Tholen, maar er zijn er ook die voor drie of vier dagen blijven. Die willen de omgeving verkennen en nemen dan fietsen mee aan boord of huren ze ter plekke," vertelt de 53-jarige ha venmeester. "Het eiland Tholen krijgt wegens die velden met bloemetjes steeds meer bekendheid en het is hier lekker om te fietsen. Willen ze dat, dan stuur ik ze naar de VVV voor een fietsroute." Zoeteweij schetst hiermee niet al leen een beeld van de waterspor ters die Tholen aandoen, maar ook van zichzelf als promotor van het eiland Tholen. "Als de men sen een keer een rondje door Tho len hebben gedaan, staan ze er toch van te kijken wat er allemaal te zien is. Zaterdag waren er weer een stel met de stadswandeling meegeweest. Die waren heel en thousiast." Zoeteweij heeft niet lang bedenk tijd nodig als hem gevraagd wordt wat het voordeel voor een passant is om Tholen aan te doen: "Om boodschappen te doen bijvoor beeld. De winkels zijn vlakbij. De mensen hoeven niet ver te lopen zoals je dat in andere plaatsen wel hebt." De havenmeester noemt ook het passantentarief. "Dat is laag. Eén gulden tien per meter. De meeste havens zitten op 1 gul den 50. Voor water en elektriciteit hoeft niet apart betaald te wor den. Voor het gebruik van de dou ches en de wasserette in het clubhuis van De Kogge wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Je kunt er zo onder de douche lo pen." Zoeteweij vindt dat het tarief niet verhoogd zou moeten worden zo lang het op deze manier nog kan. "Het is klantvriendelijk. Je kunt wel overwegen automaten aan te schaffen, maar daar moet je ook achteraan lopen. Bovendien wordt daar van alles ingestopt." Bezoekers die voor het eerst de jachthaven van Tholen aandoen, krijgen van Zoeteweij een mapje met informatie: een plattegrond van het stadje Tholen, stencils met een beknopte geschiedkundi ge uiteenzetting over de Grote Kerk, de Gasthuiskapel, het voor malige stadhuis en de evenemen tenkalender van de streek VVV-Eiland Tholen. "Het hoort erbij om wat te vertellen. Als ze hier voor een paar dagen liggen en het weer is slecht, wijs ik ze op het streekmuseum in Sint-Annaland of Bergen op Zoom. Je gaat met die mensen om. Je bent een vraagbaak. Zijn er kinderen bij, dan noem ik het zwembad. Dat stellen de men sen op prijs. Ik vind het zelf ook altijd leuk als ik ergens nieuw kom om iets over de omgeving te weten." De havenmeester onderhoudt daarom goede contacten met de servicepost van de VVV bij De Ghulden Roos in de Kerkstraat. Zoeteweij stelt dat de serviceverle ning aan passanten beter zou kun nen. "Het kan professioneler. Nu zijn het allemaal stencils, maar je zou er best een boekwerkje van kunnen maken." Willen toeristen meer weten dan wat in het mapje staat, dan stuurt Zoeteweij ze door naar de VVV. De havenmeester is lid van de werkgroep Tholen Stad Aktief en van de promotiecommissie van de VVV(namens de watersportver eniging De Kogge). De jachthaven kent 140 vaste lig plaatsen en 10 zwerfplekken(voor degenen die op de wachtlijst voor vaste ligplaats staan of wiens bootje op de 'wurf' ligt). Daar naast telt de haven 3 passan tensteigers, elk ongeveer 25 meter lang. De passanten worden in de lege boxen gelegd. Als ze aanko men, kunnen ze op een bordje zien of er een plaats vrij is(groen) of bezet(rood). "Zijn ze langer dan 15 meter, dan kun je ze in de boxen niet kwijt. Dat moet naar de passantensteiger." Volgens de havenmeester is nooit vantevoren bekend wie er in Tho len af zal meren. "Behalve enkele grote boten van 15, 16 meter. Die bellen tegenwoordig op. Daar pro beer je dan voor te reserveren." De roep om meer passantenplaat sen is ook in Tholen te horen."Die zijn er gewoon te weinig. De wa tersportvereniging is al jaren bezig met de gemeente om meer plaat sen te krijgen. En dan in het han delshaventje. Dat ligt fantastisch in zo'n stadje. Als je aan promotie zou doen, dan ligt het binnen nu en vijf jaar elk weekeinde vol." Wat in Tholen afmeert, zijn hoofdzakelijk motorjachten. Zeil boten doen in mindere mate de jachthaven aan. "Als de bruggen in het kanaal hoger zouden zijn, dan zouden er ook meer grotere zeilboten Tholen aan doen. Nu komen de meeste over de Ooster- schelde hiernaar toe en mijden ze de Krammersluis, de zogenaamde schildpaddensluis. Daar moet je anderhalf tot twee uur wachten. De afstand is in principe hetzelf de, dus komen veel mensen via de Bergsediepsluis hierheen." Zoeteweij wijst erop dat het ge bied tussen Wemeldinge en de Bergsediepsluis een 'mooie' zeil- plek is. "Er is geen beroepsvaart, alleen sportvisboten en vissers. Watersportvereniging De Kogge uit Tholen telt zo'n 230 leden. Het clubgebouw het Kogge Dek aan de Kaay trekt in de zomerseizoen niet alleen vaste klanten van de vereniging maar ook veel passan ten. Het gebouw is goed te her kennen door het wapenschild van de vereniging dat boven de ingang prijkt. Ook de clubvlag is in top gehesen. Beneden kunnen de pas santen terecht in de wasserette. T\vee machines staan de bezoekers ter beschikking. Een trap leidt Voor de rest komt er niks door." De havenmeester loopt in de zo mer over de steigers. "Er is geen kantoor op de haven, maar je bent er meestal. Je weet wanneer er bo ten aankomen. Dat is een zevende naar de bovenverdieping. Daar zijn douches en wc's die elke avond worden schoongeschrobd. Het clublokaal is ingericht met bar en tafeltjes (als blad een wa- terkaart). Het raam op het zuid westen kijkt uit over het dijkje van de handelshaven en de Kaay. In de verte is zelfs de vluchthaven zichtbaar. De ramen van het lo kaal langs de Bebouwdendam staan bij warm weer open en zor gen voor een briesje. Aan het pla fond hangen een paar honderd zintuig. Ik wijs ze de plek en reken meteen af. Ze kunnen zich hier niet melden, maar dat geeft wei nig problemen. Een nadeel is dat het clubgebouw aan de binnen kant van de dijk staat." Toch zit Zoeteweij niet te springen om een kantoor. "Je ziet het wel clubvlaggen, voorzien van de naam van de club. De laatste aan winst is een Schotse. De reacties van de bezoekers in het gastenboek zijn zonder uit zondering euforisch: "Erg, gezel lig, we komen beslist terug."Of: "Zalig, zo'n douche." Ook andere eigenschappen worden gepre- zen:"Reuze, we zijn hier voor de tweede keer om de gastvrijheid." En: "Tholen, een bijzonder pret- eens dat zo'n havenmeester in een toren zit en naar de mensen roept maar in de praktijk werkt dat niet. Vanuit zo'n toren is het een dooie boel. Op mijn manier hou je contact met de mensen. Als het slecht weer is, vang je een touwtje op als er oude mensen aan boord tige verrassing; we komen terug." De voormalige brandweerkazerne, waar De Kogge is gehuisvest, wordt momenteel verbouwd. Op de begane grond is men bezig de laatste hand te leggen aan een (feest)zaaltje, dat uitkomt op een binnenplaats (geschikt voor het klaarmaken van mosselmaaltij den of barbecue). Een aantal hoge deuren van het gebouw is vervan gen door een stenen pui met ra men. Voor fietsers is er een stalling en voor Zoeteweij wordt gedacht aan kantoorruimte. zijn. In zo'n klein haventje helpen de mensen elkaar. In die grote ha vens laat men iedereen maar een beetje aantobben." Wénneer Zoeteweij over de stei gers loopt, heeft hij een overzicht over wat er ligt, wat vrij is en in specteert hij de elektriciteits- kasten en de waterslangen. Omdat Zoeteweij aan de haven niet telefonisch is te bereiken, is zijn vrouw Annie thuis aan de Ko ningin Julianastraat achterwacht. "Zijn er belangrijke boodschap pen dan komt ze naar de haven. Zij is een enorm belangrijke scha kel. Als zij er niet volledig achter zou staan, zou het moeilijk wor den." Aan één van de steigers ligt Zoete weij's bootje met buitenboordmo tor waarmee hij van de Noord-naar de Zuidsteiger vaart of bootjes verhaalt. Voor zijn vrouw en hem heeft hij twee zo- merstoelen paraat. "Als het mooi weer is, kan mijn vrouw hier lek ker zitten." De steigers dateren nog uit de tijd dat de Eendracht hoog en laagwa- ter kende. Ze zijn zo gemaakt dat ze kunnen drijven, maar dat is sinds de aanleg van de Oester- en Philipsdam niet meer van toepas sing. Het zoute water is nu zoet. En dat merkt Zoeteweij ook aan het aantal vogels dat zich in de jachthaven ophoudt. Meerkoeten, eenden. "Je ziet veel meer vogels dan anders. Ze zitten achterop een bootje te broeden. De waterspor ters leggen die vogels niks in de weg. Over het algemeen verstoren ze de natuur niet." Het stoort Zoeteweij dan ook dat de recreatie beperkingen is opgelegd in de Oosterschelde: "Op veel plekken mogen ze niet meer komen. Dat is sterk overdreven. Als die mensen een paar uur op zo'n zandplaat liggen, is dat echt geen probleem. Als ze een broedgebied zouden binnenvaren, dan is het wat an ders. De mensen begrijpen het ook niet. Die vragen aan me waar om ze niet meer droog mogen lig gen." Volgens de havenmeester blijven de vogels fourageren op de zandplaten wanneer er bootjes liggen afgemeerd. Het toenemen de aantal vogels kan volgens Zoe teweij 'een plaag worden'. "Beschermen is goed, maar op den duur gaan ze wel overheer sen." In de jachthaven liggen boten uit verschillende landen: Zwitserland, Polen, Zweden, Noorwegen. Meestal zijn ze op doorreis naar de Middellandse Zee. "Via Ant werpen, Parijs en zo verder. Tho len is de laatste haven die ze in Nederland aandoen ."Opvallend is dat steeds meer Engelsen afmeren aan de Eendracht. In scheepjes van groot tot klein. "Ze komen in groepjes. Laatst was er een oud vrouwtje met een houten scheep je. Het was nog lek ook. Dat is hier op de werf gerepareerd. Ze komen ook apart. In bootjes van 5 of 6 meter, open met alleen een kapje. Krijgen ze onderweg een briesje, dan kan de hele Neder landse kustwacht erachter aan." Zoeteweij treft ook mensen die 'zo van een caravan op een boot stappen'. "Die komen met een landkaart. Die weten niet waar de betonning voor dient. Daar pro beer je wel wat op in te spelen. Zo van: waar ben je toch mee bezig. Maar zulke lui weten het toch be ter. Er is weinig aan te doen. Soms weten ze niet eens dat ze in Tholen liggen." Er zijn ook gasten die regelmatig terugkomen. Zo'n keer of vier per jaar. Volgens Zoeteweij een kwestie van mond-tot-mondre- clame. Vorig jaar waren de Frie zen goed vertegenwoordigd, dit jaar zijn het passanten uit de buurt van Aalsmeer. "We hebben een Hollands echtpaar dat in Amerika woont maar elk jaar met hun boot in Aalsmeer ligt. Ze heb ben de stadswandeling meege maakt en vonden ze prachtig." Zoeteweij is niet alleen haven meester van de jachthaven maar ook van de gemeentelijke handels haven. Het is bekend dat beide be langengroepen wel eens op gespannen voet met elkaar staan. Dat merkt Zoeteweij regelmatig. "Ook tussen zeilers en motor booteigenaars botert het niet. Dat zijn twee aparte volken.En vissers van vroeger die denken dat ze alle rechten hebben. Ik probeer in re delijke samenspraak tot een oplossing te komen. Dat lukt niet altijd. Een punt is dat iedereen denkt dat hij een vaste plek heeft. 'Ze liggen op mijn plek', zeggen ze dan. Er moet af en toe wel eens geschoven worden. Dat moet dan wel kunnen, maar er zijn er altijd die proberen zelf de dienst uit te maken. Soms is het best moeilijk als mensen niet voor rede vatbaar zijn. Ik krijg ook wel eens dreige menten naar mijn hoofd geslin gerd, maar ik ben nogal rustig van aard. Er is altijd wrijving tussen beroeps-en jachtvaart." Het clubhuis De Kogge vervult een belangrijke functie. In het sei zoen is het elke avond vanaf zeven uur open. In het voorjaar en de herfst alleen op vrijdag en zater dagavond. "Het clubhuis is gezel lig. Mensen die alleen komen, ontmoeten er anderen. De wasge legenheid is fantastisch. Dat springt er goed uit. Ze zijn altijd goed schoon. Dat is één van de dingen waarom ze naar Tholen komen." In het lokaal hangen zo'n 200 clubvlaggetjes. De Kog geleden ruilen de clubvlag met nieuwkomers. "Het is leuk als ze hier hun eigen clubvlag tegenko men. Mensen moeten zich er thuis voelen." Vanaf zaterdag zullen er in de Thoolse handelshaven platbo dems te zien zijn. Het hoogtepunt is zaterdag 31 augustus wanneer alle platbodems met fakkels ver licht een rondvaart maken. Zoete weij is druk doende met de voorbereidingen, want een gedeel te van de handelshaven moet leeg. Als de hoogaarsen weer in de ha ven liggen, is dat een hoogtepunt van het zomerseizoen. "Weer een plaatje voor Tholen, zegt Zoete weij trots. Met de plannen voor een peu- tend van 9-12 uur naar de speel- terspeelzaal in Stavenisse is het zaal kunnen. Voor 1 ochtend van een leien dakje gegaan. In mei spraken Conny van de Sanden en haar vriendin Jolanda Moerland erover. "Mijn zoontje van 2 Vi jaar ging naar de peuterspeelzaal St. Maartensdijk", vertelt mevr. Van de Sanden. "Dat is echter lastig wanneer je zelf geen vervoer hebt. Ik moest bij mijn moeder om de auto vragen of op de fiets. We besloten bij de supermarkt een brief op te hangen over een ei gen peuterspeelzaal in Stavenisse en vijf dagen later stonden er 19 kinderen op. Dat resultaat sprak voor zich. Er was duidelijk be hoefte aan." Voor de vakantie gingen er 7 kin deren uit Stavenisse naar de peu terspeelzalen in St. Maartensdijk en St. Annaland. Die kunnen per 1 oktober in het eigen dorp blij ven. De initiatiefneemsters kregen in gesprekken met wethouder J. Ver- sluys en ambtenaar mevr. L. Maas volop medewerking van het ge meentebestuur. Er is inmiddels een éénmalige startsubsidie van 859,80 toegezegd en een jaar lijkse subsidie van 5431,05. De gemeenteraad moet dit nog goed keuren, maar op basis van de sub sidieverordening voldoet de nieuwe peuterspeelzaal aan de normen van minimaal 15 peuters. Bij Jantje Beton is nog een subsi die van 2000 gulden aangevraagd om materiaal te kunnen kopen. Wie ongebruikt speelgoed heeft staan, kan dat kwijt bij de nieuwe peuterspeelzaal. Mevr. v.d. San den denkt ook aan het werven van donateurs of sponsoring om het financiële draagvlak te verbreden. De ouders betalen 30 gulden per maand, waarvoor hun peuters dan elke dinsdag- en vrijdagoch- moet men 17,50 betalen. Op 1 oktober wordt in de bejaar densoos op de bovenverdieping van het voormalige gemeentehuis begonnen. "Dat wordt nog een beetje schipperen", zegt mevr. Van de Sanden. "De bejaarden soos is wel alleen 's middags, maar over het legen van de asbak ken e.d. moeten we toch wel af spraken maken. Deze situatie is echter tijdelijk. Binnen een jaar verhuizen we naar de openbare basisschool de Schalm. Daar staat al een lokaal leeg, maar dat grenst aan groep 8. Zonder voorzienin gen zou dat teveel geluidsoverlast geven. De gehele school wordt echter verbeterd en daarom ge beurt de aanpassing nu niet apart. Dat is ook beter, want straks schuift alles op en komen we voor de kleuters zitten. Daarmee krij gen we een ideale situatie voor de peuterspeelzaal", aldus mevr. Van de Sanden. Zij treedt zelf als leidster op, sa men met Jolanda Moerland. Ze zullen zich nog oriënteren bij de peuterspeelzalen in St. Maartens dijk en St. Annaland, waarvan ze alle medewerking krijgen. Marjo van de Velde en Lia Smits treden als invalster op. Het bestuur van de peuterspeel zaal Stavenisse bestaat uit voorzit ter Auke Hoedemaker, de plaatselijke wijkverpleegkundige, secretaresse Jacqueline van Haaf- ten, penningmeesteresse Joke van de Pol en de leden Nicole Moer land en Anja Rijnberg. Tijdens de opening op 1 oktober kunnen er namen ingediend wor den voor de peuterspeelzaal Stave nisse, waaruit het bestuur een keuze zal maken. Het padvindersfestijn trok 20.000 deelnemers uit meer dan honderd landen. Peter heeft dan ook druk uniformstukken geruild voor pet ten en dassen; ook klompen maat 43 bood hij als ruilobject aan. De Tholenaar heeft er geen spijt van dat hij zich zo'n twee jaar geleden opgaf voor deelname aan de jam boree. Zijn reisboek geeft aan, dat er een bomvol programma was. Verveeld heeft Peter zich dan ook geen moment. Ongetwijfeld heeft hij talrijke indrukken opgedaan tijdens zijn verblijf in Zuid-Korea en Indonesië, maar de Thoolse scout geeft daarover niet veel prijs. De volgeschoten diarolletjes worden inmiddels bij de fotograaf ontwikkeld. De Nederlandse delegatie arri veerde op 7 augustus - na een acht uur durende busreis vanuit Pusan - in Sorak-san National Park aan de Koreaanse oostkust, waar de jamboree werd gehouden. De vol gende dag was er in de hoofdare na de openingsceremonie, waar alle deelnemers zich in uniform presenteerden. "Heel mooi," schreef Peter in zijn reisboek. Op vrijdag deed hij mee aan de 'chal lenge valley', een soort stormbaan van twee kilometer lengte. Ook bezocht Peter het 'global de velopment village'. Een verplicht onderdeel om in aanmerking te komen voor de 'activities award'. Dit dorp was opgezet om de scouts te informeren over wereld wijde problemen op het gebied van de gezondheid, ontwikkeling, cultuur en milieu en hen meer te betrekken bij hun leefomgeving. Rode Kruis, Unicef en Wereldna- tuurfonds zijn enkele van de orga nisaties die hieraan meewerkten. "Daar was niet veel aan," aldus Peter's reisboek. Op 14 augustus was de Nederlandse afvaardiging aan de beurt om zich te presente ren via zang, dans of spel. De Ne derlandse cultuur en geschiedenis werden naar voren gebracht via het 'skill-o-rama', dat aan de slui tingsceremonie voorafging. Op vrijdag 16 augustus werd het kampement afgebroken en de te rugreis naar de hoofdstad Seoul aangevangen. Die verliep niet voorspoedig door een wegversper ring bij het vliegveld. Na ander half uur wachten moest de bus - met een lege accu - door vijf man aan gang worden geduwd. Aan de jamboree ging voor de Ne derlanders een bezoek aan Seoul en Pusan vooraf; in laatstgenoem de stad werd een kranslegging bij gewoond op de VN begraafplaats. De eerste dag in Korea (2,4 keer Nederland) was Peter v.d. Linde ziek door een voedselvergiftiging. Overigens was het menu in het jamboree-kamp aangepast aan de westerse keuken. De Tholenaar kon zich met de meeste deelne mers in het Engels redelijk ver staanbaar maken, maar de Koreanen spraken die taal niet. Gebaren gaven hier uitkomst. Door sponsoring van alle kanten werd deze jamboree mogelijk. Zo namen de Nederlanders 20.000 rollen mentos mee om aan de deelnemers uit te delen. Over vier jaar is de jamboree in Nederland, in Dronten. De internationale padvindersontmoeting werd sinds 1937 niet meer in ons land ge houden. Na het vertrek op 22 juli verbleven de 180 Nederlanders bijna twee weken op Java (3,5 keer Neder land). Bezocht werden Jakarta, Bogor, Bandung en Yogyakarta, alsmede eln natuurpark en een vulkaan. Opvallend vond Peter de enorme drukte op het dichtbe volkte Indonesische eiland. Hij bezocht er het paleis van de sultan van Yogyakarta, maar zag in Ja karta ook hoe mensen in karton nen dozen wonen. "Aan de temperatuur van veertig graden raak je op den duur gewend," ver telt de Tholenaar. Hij verbleef ook enkele dagen in een gastge zin, want dit onderdeel was geor ganiseerd door de Indonesische scouting Gerakan Pramuka. Op vallend noemt Peter van der Linde het, dat in Indonesië niet zomaar water gedronken kon worden. Drinkwater was in flessen te koop tegen twee kwartjes voor een hal ve liter. Op het jamboreeterrein in Korea kon wel leidingwater ge dronken worden, maar dat smaakte verschrikkelijk naar chloor. Het eerste wat de Thoolse scout na thuiskomst deed, was frites met een kroket verorberen. Dat had hij die vier weken in Azië toch wel gemist. Peter van der Linde uit Tholen is terug van de Wereldjamboree in Zuid-Korea.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 9