Heffing geschot Spreidingsplan bejaardenoorden KANKERQ1 BLUF GEVEN! Corrie en Guust Brouwers Met Zonneranda genieten van elke Zonnestraal! BESTRIIDINGÜI pakt dit najaar eens extra uit ZONNERANDA de Ram van Hagendoornstraat 9 Steenbergen 01670 - 6 35 26 Donderdag 22 augustus 19911 Het spreidingsplan bejaardenoorden is aan de hand van een evaluatie, inspraakreacties daarop en nader overleg met de ge deputeerde voor ouderenzorg aangepast. De statencommissie voor welzijn bespreekt de nieuwe versie in haar vergadering van 2 september. (OM M I SS I KS Openbaar Zorg aan huis FN HE HOK 1» Spreekrecht Pak even uw zakboekje Plaatselijk nieuws Cultuur-historische fietsroute Tekort avondvierdaagse OOK IN ACTIE VOOR DE IEUGD Inschrijving vanaf heden iedere avond tussen 19.00 en 20.30 uur aan onze school. Steunpunt voor werkgelegenheid St. Philipsland ABDIJ lilt NIEUWS Provinciale staten beslissen 27 september over een nieuwe methode, waarop de waterschappen in Zeeland het geschot kunnen berekenen voor gebouwd onroerend goed: huizen, bedrijfspanden, kortom alle bouwwerken. Bewoonsters Ten Anker, Tholen. Gebruik is nu dat het geschot wordt bepaald aan de hand van de belastbare opbrengst. Als tweede mogelijkheid wordt inge voerd de waarde van de bouw werken in het economisch verkeer. Daarbij kunnen de wa terschappen dan uitgaan van de bedragen die worden gehan teerd bij de bepaling van de ge meentelijke onroerend-goedbe- lasting. Het is de bedoeling dat de waardebepaling voortaan in samenwerking tussen de water schappen en de gemeenten wordt gedaan. De huidige geschotsbepaling voor het gebouwd onroerend goed is gebaseerd op de wet op de grondbelasting. De wet bestaat niet meer, maar de bere keningsmethode eruit wordt nog gehanteerd en dat brengt extra taxatiekosten met zich voor de waterschappen. Met de nieuwe heffingsgrondslag wordt vooruit gelopen op de Wa terschapswet, die naar verwach ting in 1992 in werking treedt. In zijn voorstel aan provinciale staten schrijft het dagelijks bestuur van de provincie dat de provinciale reglementen in 1995 aangepast moeten zijn aan de nieuwe wet. Zij hebben er even wel geen bezwaar tegen die aan passing nu al te doen. Wel merken gs daarbij op dat door de nieuwe berekeningsmethode niet kan worden vastgehouden aan de relatie in opbrengst tussen gebouwd en ongebouwd onroe rend goed. Nu is namelijk in het al gemeen Zeeuws waterschapsre glement bepaald, dat 300 gulden belastbare opbrengst gebouwd gelijk staat aan 1 hectare onge bouwd. Om toch enig verband tussen de twee heffingsgrondsla gen te houden, stellen gs voor dat afwijkingen binnen een marge van 2 procent moeten blijven. Als provinciale staten met het» voorstel instemmen, kunnen de waterschappen tot de invoering van de Waterschapswet kiezen uit de oude heffingsgrondslag en de nieuwe. Het voorstel tot de aanpassing is gedaan door het waterschap Noord-en Zuid-Beveland, maargs stellen dat bij andere waterschap pen in de provincie dezelfde wens leeft. Tegelijkertijd beslissen provincia le staten over de verlaging van de kiesdrempel voor hoofdingelan- De statencommissie voor econo mische zaken komt maandag 26 augustus om 16.00 uur bijeen. Agendapunten zijn de jaarreke ning 1990 van de provincie en die van de stichting voor Economi sche Ontwikkeling Zeeland (SE- OZ). De startnotitie/voorontwerp provinciaal afvalstoffenplan met de aanduiding van mogelijkheden tot de vuilverwerking en van be perking van de afvalstroom in Zeeland staat ook op de agenda. De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrijdag 30 augustus, 9.30 uur. De commissie spreekt over de centralisatie volkshuisvesting en subsidies voor aankopen van na tuurgebieden op diverse lokaties in de provincie. De begroting 1992 recreatie-toerisme-natuur- behoud Deltawateren komt ter sprake. Het voorontwerp af valstoffenplan, tevens startnoti tie milieu-effectrapportage is geagendeerd en de commissie wordt voorgesteld samen met de commissie milieu in het najaar het milieu-effectrapport eerste fase baggerspecie te bespreken. De statencommissie voor milieu hygiëne vergadert vrijdag 30 au gustus, 14.00 uur. De startnotitie/voorontwerp pro vinciaal afvalstoffenplan komt ook hier ter sprake. Verder is er een subsidieverzoek voor de ver werking van afgedankte koel kasten. De commissievergaderingen zijn openbaar. Agenda's en verga derstukken liggen ter inzage in het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg. De bijeenkomsten worden alle gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. den en gezworenen - bestuursle den van de waterschappen. Om gekozen te kunnen worden moe ten toekomstige bestuurders ten minste voor een bedrag van 5 gul den worden aangeslagen. ih In het plan wordt ervan uitge gaan dat nieuwe bejaardenoor den de komende jaren niet nodig zijn en dat bestaande tehuizen niet hoeven te worden uitge breid. Andere voorzieningen, zoals woonzorgprojecten en hulp van gezinsverzorging en kruiswerk, moeten in de vraag naar meer zorg voorzien. Bouwkundige aanpassingen zijn wel mogelijk. In de bejaardenoorden moet zo veel mogelijk worden gestreefd naar de inrichting van huiskamers en personeelsposten per af deling. Per regio wordt aangegeven hoe de zorg voor ouderen er de ko mende tijd moet uitzien. Op Schouwen-Duiveland zijn 330 plaatsen in de bejaardenoor den. Volgens het spreidingsplan zijn er 41 meer nodig en dan voor al in de Kop van Schouwen. Door de bouw van het woonzorgpro ject in Brouwershaven kan verde re uitbreiding achterwege blijven. Wel wordt voor 't Opper in Brui- nisse meer ruimte geboden voor dagverzorging. Voor Tholen en Sint Philipsland wordt met de uitbreiding en ver nieuwing van Ten Anker in Tholen en door subsidiëring van De Vos- semeren in Nieuw-Vossemeer aan de vraag voldaan. Sint Maar- tenshof levert in deze opzet 5 plaatsen in. De bejaardenoorden op Noord- Beveland krijgen tot oktober dit jaar de gelegenheid gezamenlijk een plan te ontwikkelen voor de vermindering van het aantal bed den. In het spreidingsplan is voor zien in sluiting van het pensiontehuis Noord-Beveland en vermindering van het aantal plaatsen in Colijnsplaat en Wis- senkerke, maar mogelijk komen nu andere oplossingen voor uit voering in aanmerking. Op Zuid-Beveland heeft Goes ca paciteit voor de eigen inwoners en voor die van omliggende gemeen ten. De ADL-voorziening die is ge koppeld aan verpleeghuis Ter Valcke moet geleidelijk verdwij nen. De termijn, waarbinnen dat gestalte moet krijgen, wordt besproken met de stichting Verpleeg-en Rusthuizen. Voor Borsele moet worden beke ken welke mogelijkheden daar kunnen worden geboden. De ge meente is bezig met het opstellen van plannen, waarbij ook de posi tie van De Kraayert in Lewedorp wordt betrokken. Er wordt op Walcheren afgezien van een nieuw verpleeghuis in Zoutelande ten gunste van een woonzorgproject. Zo'n project kan mogelijk ook in Arnemuiden van de grond komen. In Vlissin- gen is er een tekort aan bejaarden oordplaatsen. De ziekenafdeling van de huizen Ter Reede en De Zoute Viever worden voor bewo ning gebruikt. De afdelingen moe ten weer hun oorspronkelijke functie krijgen en daarom moet naar vervangende ruimte worden omgezien. Dat geldt ook voor de bewoners van Sonnevanck. Het particuliere bejaardenhuis met 7 plaatsen moet worden gesloten. Voor Ter Veste in Middelburg wordt bekeken of het kan worden omgebouwd tot een huis, waar mensen zelfstandig wonen en aanspraak kunnen maken op bij het huis horende dienstverlening. Nagegaan wordt of een speciale voorziening voor oudere Moluk- kers gerealiseerd moet worden in Middelburg of Oost-Souburg. Als er zo'n bejaardenhuis in Sou burg zou komen, kan tegelijk een deel van het plaatsentekort in Vlissingen worden weggewerkt. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aan de oostkant vorig jaar twee nieu we voorzieningen in gebruik ge nomen: de verbouwing van Sint Antonius in Kloosterzande en De Lange Akkers in Koewacht. Voor lopig worden er daarom in de re gio geen nieuwe activiteiten ontwikkeld. Voor de Kanaalzone moet worden bekeken of De Vurs- De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort dinsdag 27 au gustus vier aanvragers van algemene bijstand. De aanvra gers zijn het niet eens met de be slissing van hun gemeentebe stuur en hebben daarom bij gs be roep aangetekend. In het geding zijn beslissingen van burgemeester en wethouders van Tholen (10.00 uur), Vlissingen (10.20 uur), Arnemuiden (10.40 uur) en Middelburg (11.00 uur). De beroepzittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. sche moet worden vernieuwd, waarbij meteen een verpleeghuis afdeling kan worden betrokken. Het aantal bejaardenoordplaat sen moet dan wel worden vermin derd. In West-Zeeuwsch-Vlaan- deren moeten er meer aanleun woningen komen. Het aantal be jaardenoordplaatsen kan dan worden verminderd. Het bejaar denhuis Emmaüs in IJzendijke moet worden verbouwd. De be woners moet tijdens de werk zaamheden onderdak worden geboden in de andere huizen. Zoals gemeld wordt het aange paste spreidingsplan besproken in de statencommissie welzijn van 2 september. Wie gebruik wenst te maken van het spreek recht tijdens de commissiever gadering wordt gevraagd zich te melden bij de secretaris: telefoon 01180-31679. M Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 BOEKJE THOLEN 24 aug. N.K. stads- en dorpsom roepers 12 u. t/m 30 aug. Tentoonstelling teke ningen van dhr. Bogert, bi bliotheek 24 t/m 31 aug. Feest week Tholen 625 jaar stad 24 t/m 31 aug. Tentoonstelling 'De verbondenheid van Tholen met scheepvaart en visserij', NPB- gebouw 26 t/m 31 aug. Expositie luchtfo to's van Tholen, Gasthuiskapel 30 aug. Wielerronde, start Molen- vlietsestr. 18.30 u. 30 en 31 aug. Braderie 7 sept. Zeilwedstrijd Koggecup, Zoommeer 14 sept. MAC oriëntatierit, start Zoekweg 19 u. 23 t/m 28 sept. Expos, zilveren Camera, beste persfoto van 1990 van Ned. fotojournalisten, Gastv huiskapel 28 sept. Reünie Chr. Mavo i.v.m. 25-jarig bestaan, 14-18 u. OUD-VOSSEMEER 3 sept. Alg. vergadering Rabo bank Tholen, Vossenkuil 19.30 u. 7 sept. Fancy-fair De Zonne bloem, Vossenkuil 14-18 u. 7 sept. Viswedstr. De Zeebaars, Van Haaftenpolder 13-16 u. 27 en 28 sept. Hobby- en knutsel- tentoonstelling, Vossenkuil vr. 19-22 u., za. 10-18 u. SINT- ANNALAND t/m 1 okt. Expos, kinderatelier werkstukken tekenen en schilde ren, bibliotheek 7 sept. Invitatietoernooi t.t.v. Smash '76, Wellevaete 9.15 u. t/m 19 okt. Isings' kijk op ge schiedenis, Meestoof, di t/m za 15-17 u. STAVENISSE 29 aug. Reisje bejaarden. SINT-MAARTENSDIJK 23 aug. Jeugdtriathlon, zwembad Haestinge 18 u. 26 aug.-30 sept. Tentoonst. werkstukken cursisten teke nen en schilderen, bi bliotheek 30 aug. Midzomernacht- zwemmen, zwembad Haestinge 23.00 u. 2 sept. Vergadering gemeen teraad, gemeentehuis 14 u. 5 sept. Ds. Buitenhuis bij Plattelandsvrouwen, Haestinge 19.45 u. 21 sept. Gemeentedag, ge meentehuis 10-16 u. 30 sept. Vergadering ge meenteraad, gemeentehuis 19.30 SCHERPENISSE 24 aug. Oosterschelde- zwemtocht, start Gorishoek 14 u. 17 sept. Anbo dagreis naar Texel POORTVLIET 3 sept. Koffieochtend Platte landsvrouwen, Tolrust 10 u. 10 sept. Plattelandsvrouwen, ex cursie naar fuchsiakwekerij, ver trek Markt 13.30 u. SINT-PHILIPSLAND 28 aug. Vergadering gemeente raad, gemeentehuis 19.30 u. BER GEN OP ZOOM t/m 30 sept. Dagel. te bezichten St. Gertrudiskerk t/m 15 sept. Expos, schilderijen 'De keuze van Kraaijpoel I: Olga Wiese', Markiezenhof film film f ilm ROXY 1: King Ralph - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Teenage mutant ninja turtles II - a.l., dag. 14 u. ROXY 2: Nobody's perfect - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Ducktales - a.l., dag. 14 u. CINEMACTUEEL 1: The naked gun 2 1/2 - a.l., vr en za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Robin Hood - a.l., vr t/m do 14, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Hudson Hawk - 12 jr., vr, za, ma t/m do 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u. Assepoester - a.l., dag. 14 u. Demonstratie drijfmest. De ak kerbouwteams van de dienst Landbouwvoorlichting te West maas en Goes organiseren, in sa menwerking met de takorganisatie akkerbouw, een demonstratie drijfmestaanwending in de stop pel (zowel bovengrondse toedie ning als injectiesystemen). De demonstratie wordt gehouden op 27 augustus om 13.30 uur aan de Noord Langeweg in de Ruigenhil- polder bij Willemstad. 106.5 Mhz FM 89 9 K .oei Stichting Lokale Omroep Tholen Botermarkt 3, 4691 CZ Tholen Tel 01660-4499 VRIJDAG 14 u. Door de wereld gaat een woord 15 u. Vliegende schijven 16 u. Verjaardagskalender 17 u. Sloth accent 18 u. Goud en oud 19 u. Anja's countryshow 20-21 u. Gewijde muziek ZATERDAG 13 u. Info 625 jaar stad Tholen 13.30 u. Live verslag wedstrijd ringsteken 14.45 u. Info stads- en dorpsom roepers 15 u. Live verslag Nederlands kampioenschap stads- en dorps- omroepers 16 u. Sport, met o.a. Pijl van Steenbergen en Kleine Tour 19-20 u. Deurloo's rock ZONDAG 12 u. Familiematinee 14 u. Bloemendaalse kerkdienst 15 u. Klassieke muziek 16 u. Thoolse kerkdienst 17-18 u. Op de tribune DINSDAG 18-20 u. Info 625 jaar stad Tholen DONDERDAG 18 u. Info 625 jaar stad Tholen 19.30-20.30 u. Anja's coun tryshow VRIJDAG 14 u. Open dag radio Sloth 14.30 u. Live programma, met or kest o.l.v. Jannie Zwaan 18 u. Info, met muziek 18.30-21 u. Live verslag wielerron de van Tholen ZATERDAG 10-21 u. Info, open dag radio Sloth Er is al vanaf oktober 1989 over gesproken, maar woensdagavond neemt de gemeenteraad de beslis sing om de aanleg van de cultuur historische fietsroute mogelijk te maken. Volgens de regionale pro jectgroep St. Philips- land/Schouwen-Duiveland moeten er 6 infoborden en 3 pick nickplaatsen komen bij het voor malige veer Anna Jacobapolder, in de Abraham Wissepolder en aan het eind van de Lageweg, waar voorheen de brug naar de Krammersluizen liep. De voorzie ningen omvatten een zitbank, f ietsklemmen en een afvalbak. De totale kosten bedragen 15.188 gul den, maar de 6 informatieborden worden in het kader van de ruil verkaveling aangelegd en door het rijk betaald. Daardoor blijft er maar 6386 gulden meer over voor de gemeente. De voorzieningen worden in het najaar geplaatst. Wethouder L. Walpot neemt even als vorige keren een minder heidsstandpunt in omdat hij van de cultuur-historische fietsroute een verstoring van de zondagsrust vreest. Het comité avondwandelvier daagse komt 160 gulden tekort. Dit is opgebouwd uit tekorten over een aantal jaren, maar nu wil het comité schoon schip maken. Wethouder L. Walpot voelt echter niets voor subsidiëring. Het college is wel unaniem in de steun voor de stichting Welzijn voor Ouderen, die nog 425 gulden extra subsidie wil hebben. De raad buigt zich woensdaga vond verder over de aankoop van een computerprogramma voor automatisering van de kadasterge- gevens ten bate van de onroerend goedbelasting e.d. De kosten be dragen 17.000 gulden. Voor onderhoud van het school gebouw de Luyster moet een meerjarenplan gemaakt worden. Voorts dient naar landelijk voor beeld een privacyverordening vastgesteld te worden ter beveili ging van de persoonsgegevens. De raad beslist over verho ging van de vergoedingen voor de leden van de vrij willige brandweer, maar de gedeeltelijke vervanging van de uniformen wordt uit gesteld totdat het gehele korps in het nieuw gezet kan worden. Kankerbestrijding gaat ons allemaal aan. Maar hoe vertel je een kind, en zijn ouders, dat het kanker heeft? Beiden hebben hulp nodig. De Nederlandse Kankerbestrijding is daarom ook in actie voor de jeugd. Met onderzoek en met het geven van voorlichting. Kanker bestrijding, daar kan niemand omheen. tJbr NEDERLANDSE mm KANKERBESTRIJDING Collecte: 26 augustus t/m 7 september 1991 Sophialaan 8. 1075 BR Amsterdam Tel. 020 - 664 09 91 Giro: 26,000 Bank 70 70 70 007 Ut* Voor St. Philipsland komt er in het arbeidsbureau van Zierikzee een steunpunt voor de werkgele genheid. Dit gebeurt in samenwer king met de gemeenten op Schouwen-Duiveland, waarmee sinds 1988 gesproken wordt over bevordering van de werkgelegen heid. Vorig jaar kwam het rapport Zeeland Noord uit en op basis daarvan komt er een regionale stichting, die de zogenaamde één loketfunctie gaat vervullen. Wie een bedrijf wil stichten, kan daar terecht voor alle vragen over grondprijzen, vergunningen, e.d. Burgemeester T.A. Vogel is voor zitter van de stuurgroep die dit be leid heeft uitgewerkt. De totale kosten bedragen 162.000 gulden of 5 gulden per inwoner. De pro vincie Zeeland heeft toegezegd om gedurende drie jaar 40% te subsidiëren, waardoor er voor de gemeente maar 2,94 overblijft. Het steunpunt in Zierikzee moet per 1 januari gaan functioneren. De gemeenteraad van St. Philips land spreekt er woensdagavond nog over. B en W staan er positief tegenover. SUPER inruil AKTIE op de nieuwe PFAFF hobbymatic 919-1 Dit wordt een prachtig najaar, want PFAFF pakt uit. PFAFF introduceert de nieuwe hobby- matic 919-1 met een fantasti sche voordeelaktie. i Een echte PFAFF 'made in Germany' naaimachine met ijzersterke pluspunten. Een complete machine. Met alle nuttige en stretchsteken, met extra stofdoorlaat- hoogte. Een machine die sterk is en duurzaam, die 6 mm lang en 5 mm breed kan stikkenen gemakkelijk door tien lagen jeans heen gaat. De nieuwe PFAFF hobby- matic 919-1 heeft een hard- stalen dubbel roterende Seizoenen oefenen voortaan geen invloed meer uit op uw leefklimaat. Met Zonneranda bepaalt u niet alleen zelf uw woonruimte maar ook de temperatuur. Het elektrisch openschuivend dak laat u van elke zonnestraal genieten zonder dat het op een sauna lijkt en houdt de kou buiten als u dat wenst. Het uitzicht wordt bovendien niet belemmerd door beslagen ruiten. 10 jaar garantie. \\U// //iwv Fazantenlaan 1 4351 RV Veere Tel. 01181-1601 )a, ik wil graag alles weten over ZONNERANDA. Stuur mij GRATIS en vrijblijvend informatie. Naam Adres Postkode Plaats Tel. m/v Bon opsturen naar Fazantenlaan 1, 4351 RV Veere

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 7