Hoge verwachtingen Overveld Mechanisatie niet uitgekomen Versluys troost zich met gebouw Voldoende plaatsen Thoolse bejaarden mos O Afval uit plantsoenen storten op Tuttelhoek Belg opnieuw sterkste man van Tholen Combinatie was perfect, maar te weinig ruggesteun Mogelijk nieuw begin Wethouder: niet alles is raak rxi Deelname in oliehandel Verbo Tholen Duizend gulden boete alcohol Timate nieuwe aardappelen 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 22 augustus 1991 Prof.dr. Arie van der Zwan, zwager van directeur Toon Slager, gaf vrijdagmiddag 22 december 1989 'glamour en push' aan de officiële opening van Overveld Me chanisatie Tholen b.v. aan de Nijverheidsweg in St. Maartensdijk. Hij noemde de vervangingsmarkt in de landbouw groot en de meerdere poten van het bedrijf 'het zout in de pap'. Zeer gedegen Dieper nat Leuke contacten Teveel tegengas Constructiewerk De komende jaren worden in Zeeland geen nieuwe ver zorgingstehuizen voor bejaarden gebouwd. Als in een regio uitbreiding van de capaciteit mogelijk is, zien ge deputeerde staten dat het liefst gebeuren via de zoge naamde reikwijdteverbreding. Dat houdt in, dat een tehuis vanuit de beschikbare middelen hulp verleent aan aspirant-bewoners, die nog niet zijn opgenomen. s li Je moet 't gezien hebben bij... De gemeente Tholen kan tot halverwege 1992 het afval dat vrijkomt uit de gemeen telijke plantsoenen en bij het maaien van bermen storten op Tuttelhoek. Rolcontainers Ledikant De Belg Danny Darmont heeft, evenals vorig jaar, de titel 'sterkste man van Tholen' in de wacht gesleept. Bij de dames won Diana Gosselink uit Bergen op Zoom. Beiden houden er een weekendje Londen aan over. Gestrekt tillen De voorkant van het bedrijfspand aan de Nijverheidsweg te St. Maartensdijk. Het gemeentebestuur van Tholen, met een geldlening van 50.000 gul den en daarnaast nog eens een vestigingspremie van 35.000 gul den nauw betrokken bij de nieuwe onderneming, was eveneens in de wolken. Burgemeester H.A. van der Munnik was mede trots op het bedrijf en noemde de combinatie van drie aandeelhouders(J.C. van Overveld uit Hoogerheide, J.M. Pasman uit Maasdam en A.J. Sla ger uit St. Maartensdijk) 'een goe de greep'. Hij was 'zeer onder de indruk' van de onderneming van dhr. Van Overveld(70 perso neelsleden in meerdere vestigingen in Nederland en België). "De kracht van de bedrijfsleiding bij Van Overveld en de inbreng van Pasman die zijn sporen in deze branche ruimschoots heeft ver diend geven, met de plaatselijke inbreng van Slager, goede garan ties voor een voorspoedige groei. Dit bedrijf is voor het welslagen van drie stevige fundamenten voorzien", aldus de Thoolse bur gemeester in december 1989. De ceremoniemeester bij de offi ciële opening, gemeentevoorlich- ter F.A.P.M. Bakx, bracht naar voren, dat 'de kennis, visie en werklust van de drie aandeelhou ders borg staat voor een succes formule'. In april 1989 verkocht de gemeen teraad 4360 m2 grond aan Van Overveld in Hoogerheide(dus niet aan Overveld Mechanisatie Tho len) waarop een bedrijfshal met magazijn, kantoor en showroom van 1500 m2 werd gebouwd. 'Op basis van een conservatief scena rio' zou het nieuwe bedrijf vol gens b en w 'op korte termijn werkgelegenheid kunnen bieden aan 12 tot 15 mensen'. Overveld Mechanisatie Tholen begon in fei te met 6 mannen en 1 vrouw en is vorige week met 11 personeelsle den failliet gegaan. In het raadsvoorstel werd Van Overveld één van de meest toon aangevende bedrijven in Neder land van machines en installaties genoemd. Voor de nieuwe onder neming was behoefte aan extra ri sicodragend vermogen, waarvoor de gemeente advies van derden vroeg, 'tóit het ter inzage liggende stuk blijkt, dat Van Overveld als een zeer gedegen bedrijf moet worden aangemerkt, op grond waarvan het verantwoord is de ge vraagde lening te verstrekken', schreven b en w aan de raad. De Toon Slager gaat in september waarschijnlijk met 8 van de 11 mensen van het failliete Over veld Mechanisatie Tholen ver der. In een kleiner gebouw wil hij het constructie- en spuit werk voortzetten en misschien ook nog de landbouwmecha nisatie. Drie mensen zouden dan buiten de boot vallen: 2 medewerkers van de land bouwmechanisatie en 1 spui ter, die echter om gezondheidsredenen zijn werk niet mag hervatten. De perso neelsleden van de failliete on derneming hebben tot en met juli hun loon gekregen. De be drijfsvereniging zal het reste rende deel van augustus waarschijnlijk betalen. Wethouder J. Versluys noemt het faillissement van Overveld Mechani satie Tholen jammer, maar troost zich met de gedachte, dat het pand in elk geval beschikbaar blijft voor nieuwe werkgelegenheid. "We hebben de laatste tijd regel matig over de moeilijke situatie van het bedrijf gesproken, maar zagen geen kans om de onderne ming te redden", zegt de Thoolse wethouder van economische za ken. "Wat voorzieningen betreft, is het jammer voor de landbouw. Het gebouw blijft echter in St. Maartensdijk staan en daarin zal toch weer werkgelegenheid plaats vinden." In 1989 werd 50.000 gulden ge leend, dat in 10 jaar terugbetaald zou moeten worden. In de ge meentebegroting 1991 was 5000 gulden aflossing en 3000 gulden rente(7 1/2%) geraamd. Na de af lossing van 1989 en 1990 van elk 5000 gulden zou er van de lening nog 40 mille open staan, zodat de gemeente met de rente 43.000 gul den kwijt is. Hetzelfde geldt voor de provincie. Van Overveld Hoogerheide, eige naar van het gebouw en verhuur der aan Overveld Mechanisatie Tholen waarvan hij één van de drie aandeelhouders was, kreeg in 1989 van de gemeente 35.000 gul den vestigingspremie. Voor de eer ste 1000 m2 wordt bij 10 arbeidsplaatsen 50 gulden per m2 betaald. Daarboven wordt het minder. Het gebouw was 1500 m2 en de gemeente ging uit van 12-15 personeelsleden. Bij de start wordt de helft betaald en na twee jaar op basis van een accountants verklaring de andere helft wan neer het aantal arbeidsplaatsen inderdaad is gehaald. Wethouder Versluys vindt niet dat het scheppen van arbeidsplaatsen door deze herhaalde strop voor de gemeente nu wel erg duur wordt. "Je bent aan een stuk werkgele- genheidsbevordering bezig en dan moet je het totaal bekijken. We vinden zo'n faillissement overi gens net zo betreurenswaardig als de exploitant, maar de kosten per arbeidsplaats vallen best mee. Het gemeentelijk aandeel in uitkerin gen aan werklozen is ook 10% en er wordt zelfs 20% overwogen. Dat zijn ook algemene middelen en dan ben je nog dieper nat." Volgens Versluys is de werkloos heid op Tholen mede door de in spanningen van het gemeentebestuur toch gedaald van 20 naar 5.2% onder de man nelijke beroepsbevolking. "De ge meente heeft toch een steentje bijgedragen aan dit succes. Al on ze inspanningen zijn zeker de moeite waard geweest", zegt de wethouder. Hij zegt nog genoeg 'leuke con tacten' te hebben voor vestiging van nieuwe bedrijven, vooral in kleinere ruimten. Versluys heeft ook telefoontjes gekregen over de voortzetting van de kipkarrenfa- briek Mullié in Poortvliet, die on langs ook door een faillissement werd getroffen. "De premierege ling is voor Mullié niet meer van toepassing, evenmin als voor het gebouw van Van Overveld. Een achtergestelde lening voor nieuwe activiteiten in die panden is echter nog wel mogelijk op basis van een goed ondernemingsplan. Niet al les is raak, maar toch hebben we geregeld besprekingen aldus de optimistische wethouder Versluys. vijf fractievoorzitters waren daar over tevoren ingelicht en juichten met b en w de komst van Overveld Mechanisatie van harte toe. Er werd 50.000 gulden geleend aan de nieuwe onderneming en de provincie deed hetzelfde. Niet alleen de adviseurs van de ge meente en de Rabobank St. Maar tensdijk waren overtuigd van het welslagen van deze veelbelovende onderneming. Prof. Van der Zwan bevestigde in zijn ope ningstoespraak nog eens dat het goed zat: 'Fantasten kunnen in deze wereld nog een heel eind ko men, maar bij Overveld Mechani satie Tholen is goed gerekend.' De hoge verwachtingen zijn ech ter niet uitgekomen. "De combi natie was perfect, maar iets meer ruggesteun was welkom geweest", zegt directeur Slager van Overveld Mechanisatie Tholen. "Er zijn toezeggingen niet nagekomen. Dag en nacht hebben we eraan ge werkt en alles hebben we eraan ge daan om de zaak naar beste kunnen overeind te houden, maar er was teveel tegen gas." Slager begon in april 1985 in het bedrijfsverzamelgebouw met twee participanten het mechanisatie- centrum Tholen. In december 1989 stak hij samen met Pasman de weg over en breidde fors uit met Overveld Mechanisatie Tho len, waarin Van Overveld uit Hoo gerheide als nieuwe deelnemer kwam. De landbouwmechanisatie- afdeling en de bandenhandel lie pen echter niet. De eerste branche zit landelijk in het slop en heeft onlangs een bedrijf in 's Heer Arendskerke en een toelevering sonderneming als Mullié in Poort vliet geveld. De bandenhandel liep evenmin, ondanks scherpe aan biedingen, wat de winst niet be vorderde. Aandrijftechniek, één van de pei lers van Van Overveld in Hooger heide, kwam in St. Maartensdijk om diverse redenen niet uit de verf. Slager begon toen met constructiewerk, waarvan in sep tember vorig jaar de kosten en ba ten in evenwicht kwamen. De kleine winst die daarna werd be haald, was echter onvoldoende om het gat dat de landbouwmechanisatie-afdeling en de bandenhandel hadden geslagen, te dichten. De aanloop periode was te lang. Slager had ook een spuitcabine gebouwd waarin werk voor ver schillende opdrachtgevers werd uitgevoerd. Onder meer spuitwerk voor Roka rotanmeubelen in St. Maartens dijk en Hemi winkelinterieurs in Halsteren. Op zich een rendabel onderdeel, maar onvoldoende om de onderneming overeind te hou den gezien de onrendabele show room en het magazijn. Slager zocht naar een oplossing waarbij de crediteuren met bij voorbeeld 30% van hun vordering genoegen zouden moeten nemen en de huur van het grote pand ver laagd zou worden. Op 26 juli vond de laatste aandeelhouders vergadering plaats, waarna Van Overveld liet weten, het niet ver antwoord te achten om verder te gaan met Overveld Mechanisatie Tholen. Dat was voor directeur Slager een duidelijk signaal. Tot het laatst toe had hij de moed erin gehou den. Daarom had hij ook een stand tijdens de opening van de nieuwe veiling St. Annaland en de autoshow in de hal van Barenbrug te Oud-Vossemeer om zich te pre senteren. "Ik was trots op mijn bedrijf en heb er met plezier ge werkt, maar ik kreeg teveel tegen gas", aldus Toon Slager, die evenals de twee andere aandeel houders ook vele duizenden gul dens in de onderneming heeft laten zitten. Miva-collecte. In het weekeinde van 24 en 25 augustus houdt Miva (Missie Verkeersmiddelen Actie) de jaarlijkse actie onder het mot to 'Overbrug die afstand'. De wijziging van de wet op de be jaardenoorden, die dit mogelijk maakt, kan volgens g.s. tegemoet komen aan de wens van ouderen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Een concrete uit werking is het woon-zorg-project in Brouwershaven, dat als experi ment gedurende tien jaar wordt gesubsidieerd. Voor het zorgaan bod dat op deze manier tot stand komt, moet aansluiting worden gezocht bij een bestaand verzor gingstehuis en gebruik worden ge maakt van de mogelijkheden van gezinsverzorging, kruiswerk, ge coördineerd ouderenwerk en ge meentelijk flankerend en woonbeleid. G.s. stellen in hun nabespreking van het spreidingsplan bejaarden oorden dat de capaciteit voor Tholen en Sint-Philipsland voor lopig voldoende is. Het tekort is ingelopen door de uitbreiding en vernieuwing van Ten Anker en doordat Zeeland dertig plaatsen in huize De Vossemeren te Nieuw- Vossemeer subsidieert. Voor deze regio wordt de capaciteit met 39 plaatsen uitgebreid tot 240: de Schutse 80, Ten Anker 60 (was 16), Sint Maartenshof 70 (was 75) en De Vossemeren 30. Werd in 1985 nog 86% van de aanvragers positief beoordeeld, in 1989 was dit gedaald naar 70% van dege nen die een plaats in één van de te huizen wilden. De opnamedruk (het aantal positief beoordeelden per jaar met een eerste voorkeur voor dat tehuis, gedeeld door de capaciteit) was in 1988/1989 het hoogst in Ten Anker (59,4%), ge volgd door De Schutse (26,9%), Sint-Maartenshof (24,7) en De Vossemeren (20%). Om de kwaliteit van de zorgverle ning te stimuleren, vindt het pro vinciaal bestuur het verantwoord om het aantal beschikbare plaat sen te beperken. Tehuizen kunnen tegen inlevering van 5% van de capaciteit een vergoeding krijgen om een blijvende huiskamer - als ontmoetingspunt voor de bewo ners - of personeelspost in te rich ten. De financiële situatie voor de komende jaren is niet rooskleurig. De tehuizen hebben voor dit jaar begrotingen ingediend die samen 135,2 miljoen gulden bedragen, aan middelen is 134 miljoen be schikbaar. De ruimte voor nieuw beleid wil de provincie dan ook vinden via het herschikken van de huidige exploitatiekosten of in on verwachte stijgingen van de rijks bijdrage. RÜYRL] ...tegels voor wanden en vloeren... waar vindt u zo'n keuze als bij De Schelde? Grote en kleine tegels in een enorm scala van tinten, kleuren, vormen en dessins, van Mosa bijvoorbeeld of van Sphinx. Verder natuurlijk natuursteen te kust en te keur. Kom kijken en ontdek de veelzijdigheid van De Schelde... CO Oh p OJD^ OJ CO O o cz "3- cu in S? O 53 t c ra a> =3 i <T3 a 00 SrS E g- OJ Q. u C O Q) <U CL) -iü OuO 00 "O a3*S OQ O QJ Advertentie I.M. G.G. uit St. Maartensdijk is door de Middelburgse politierechter tot een boete van 1000 gulden veroor deeld voor het rijden onder in vloed van alcohol. Als voorwaardelijke straf kreeg G. zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Hij mag blijven rijden wanneer hij binnen een halfjaar meedoet aan de alcoholverkeers- cursus. De rechter hield rekening met het feit, dat G. nog niet eerder met de justitie in aanraking was geweest. De Thoolse politie hield G. 3 maart op de Vierde Dijk bij St. Maartensdijk aan waarbij de blaasproef 730 microgram of 1.65 promille aangaf. Tot die tijd heeft de gemeente een stortvergunning. Het composte- ren van groente, fruit en tuinafval (GFT) zal mogelijk eind volgend jaar op de stortplaats van Borsele gaan plaatsvinden. Tot die tijd verandert er niets aan het ophalen van huisvuil door de Thoolse rei nigingsdienst. De gemeente Tho len kan zelf zorgen voor het composteren van maai-en plant soenafval. Daarvoor moet echter een voor ziening worden gemaakt die vol doet aan de milieu-eisen. Dat deelde wethouder J. van der Jagt Slurink-Zwaans uit Dordrecht heeft een deelname verworven in de Thoolse oliehandel Verbo. Dit met het oog op de voortzetting van de onderneming wanneer de beide directeuren, J. Verkamman en J. Bout (alle twee 58), in de toe komst zullen terugtreden. "Wij gaan de zaak afbouwen, maar de Verbo blijft onder dezelfde naam bestaan", verzekert Verkamman. Gezien de grootte van het energie bedrijf was samenwerking de bes te oplossing voor de toekomst van de Verbo. De onderneming bestaat al sinds 1956 en heeft be halve in Tholen ook vestigingen in Hansweert en Vlissingen. Er zijn 9 schepen in de vaart en 11 perso neelsleden. De Verbo bedient de scheepvaartlijn Antwerpen, de lijn Gent en de visserij. Vanuit el ke vestiging zijn 3 schepen actief. De hoofdvestiging Tholen ligt langs het Schelde-Rijnkanaal op de punt van het schiereiland, vlak bij de vluchthaven. Slurink- Zwaans heeft 6 vestigingen met 30-40 personeelsleden. mee tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. Van der Jagt zei, dat er in de toe komst zogenaamde rolcontainers zullen worden gebruikt voor het gescheiden inzamelen van afval van particulieren. In het provinci aal afvalstoffenplan III staat on der meer, dat voor het verwerken van maai-en plantsoenafval Tho len en Sint-Philipsland niet naar Borsele hoeven. De wethouder beantwoordde hier mee een vraag van raadslid P. van Belzen(RPF/GPV). Hij wilde we ten in hoeverre Tüttelhoek te ge bruiken is voor het composteren van groenafval. M.A.J. van der Linde (PvdA) in formeerde naar het verloop van de inzameling van afval op Tho len nu de gemeente in Nieuwdorp stort. Ook vroeg hij aandacht voor de wijze waarop huishou dens grof vuil kwijt moeten zien te geraken. "Stel er wordt een schuurtje afgebroken of er wor den grote coniferen gerooid. Hoe komen de mensen daarvan af?" Hij wees erop dat de gemeente Bergen op Zoom dergelijk afval - tegen betaling - komt ophalen om zodoende het illegaal storten bin nen de perken te houden. Van der Jagt zei, dat de inzame ling goed draait maar dat er op enkele dagen in de week 1 extra wagen wordt ingehuurd. De ge meente heeft zichzelf drie maan den de tijd gegeven om te zien hoe een en ander werkt. Volgens chef civiel-technische zaken W.A. Blaas voldoet het huidige systeem van ophalen aan de verwachtin gen. Wel houdt de gemeente een slag om de arm omdat binnen de proefperiode de bouwvakvakantie voor minder aanvoer van huisvuil zorgt. Van der Jagt zei dat wat betreft het soort afval, gewicht en de af metingen van het aangebodene misschien nog wat te sleutelen valt. Hij noemde in dit verband de gemeente Middelburg die daar al lerlei eisen aan heeft gesteld. De burgers worden op een uitvoerige manier via de gemeentelijke infor matierubriek ingelicht over welk soort huisvuil er aan de straat ge zet mag worden. Blaas merkte op dat ook de ge meente Tholen bepaalde eisen stelt aan gewicht en afmeting. (Deze staan uitgebreid vermeld in de gemeentegids van Tholen op pagina 17. Daaruit blijkt bijvoor beeld dat een vuilniszak niet zwaarder mag zijn dan 12 kilo. Grof vuil mag niet zwaarder dan 20 kilo wegen, niet langer zijn van 125 centimeter, 60 cm breed een 60 hoog. Onder grof vuil wordt verstaan een stoel, en fiets, een le dikant, een spiraal, boomtakken, heesters. Tuinafval 'dient opge bonden te worden in handzame pakken'. Op de veiling St. Annaland is dinsdag een nieuw aardappelras geveild: Timate. Voor de gewone maat hadden de handelaren 21 cent per kilo over, voor de bonken 35 cent. Woensdag was er weer een ander ras: Ottena. De gewone maat bracht 26 cent op, de bon ken 37 cent. De grote hoeveelheden komen echter van de Doré en Bintje, waarvan de prijzen rond het kwartje schommelen. De aanvoe ren zitten bij de 200 ton. Dinsdag 20 augustus: Doré 23-25, drielingen 12, kriel 50-80, Première 24-25, bonken 39, Gloria 19-26, bonken 39-43, drie lingen 10-14, kriel 57-62, Bintje 22-26, bonken 41-43, kriel 55, Ti mate 21, bonken 35, Eigenheimer 20, Bildstar 37-42, aanvoer 192 ton. Woensdag 21 augustus: Doré 22-26, Gloria 20-26, bonken 43-48, drielingen 10-15, kriel 60-65, Bintje 22-26, bonken 48-49, drielingen 13, kriel 59-65, Eigenheimer 17-45, Bildstar 30-36, Ottena 26, bonken 37, aan voer 207 ton. Er was flink wat publiek afgeko men op de finale, die zaterdag middag op camping Gorishoek bij Scherpenisse werd afgewerkt. Zij zagen zes heren en zes dames in actie op verschillende onderde len: tractor (auto) trekken, boomstam gooien, gasflessenrace, gestrekt tillen, paalhangen en zak ken verplaatsen. In tegenstelling tot voorgaande ja ren was de titelstrijd nu een open wedstrijd. Er mochten dus men sen meedoen die niet op één van de Thoolse campings verbleven. Tijdens de voorronden (waaraan twaalf heren en tien dames mee deden) was de Thoolse sport school Bobby's Gym met vijf leden present, waarvan er drie de herenfinale bereikten. Gerard Ro- zendaal (St.Maartensdijk), Ar thur Nijssen (St.Maartensdijk) en Evert-Jan de Zeeuw (Scherpenis se) moesten echter met de drie laatste plaatsen genoegen nemen. Spelen kracht en conditie bij de verschillende onderdelen een rol, ook het gewicht van de deelne mers kan van belang zijn. "Bij een onderdeel als paalhangen ben ik met mijn gewicht altijd in het nadeel," meent een forsgebouwde Rozendaal. Overigens betreurt hij dat Darmont, als winnaar van vo rig jaar, meteen voor de finale ge plaatst is. "De strijd tijdens de voorronde had anders spannender kunnen zijn." De Antwerpse brandweerman sloeg zijn slag bij het gestrekt til len, toen hij de ijzeren staaf meer dan twee minuten voor zich hield. Bij de dames werd de winnares van vorig jaar, Conny Bruyns, op dit onderdeel gediskwalificeerd omdat ze de staaf te hoog hield en het bovenste van de twee elastie ken raakte. Ondanks dat eindigde de Bredase op de tweede plaats. De organisatie hield alles scherp in de gaten en noteerde de ge maakte overtredingen, die de deel nemers dan weer strafpunten opleverden. Ook werd de hele wedstrijd op video vastgelegd. Tussenstanden werden niet gege- Verbeten probeert Gerard Rozendaal een zware staaf zo lang mo gelijk omhoog te houden. ven, zodat het tot het einde span nend bleef. Uitslag mannen: 1. Danny Dar mont (Antwerpen), 2. Jan van Oe- felen (Tilburg), 3. Loek van Kerkhoven (Breda), 4. Gerard Ro zendaal, 5. Arthur Nijssen, 6. Evert-Jan de Zeeuw. Uitslag vrouwen: 1. Diana Gosse link (Bergen op Zoom), 2. Conny Bruyns (Breda), 3. Sonja Kuylen (Breda), 4. Maja Kuylen (Breda), 5. Linneke Koenen (Delft), 6. Nel Bartels (Breda). Het sjouwen met gasflessen vergt heel wat kracht van de sterkste mannen en vrouwen van Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 14