Ik heb hier alles opgeknapt maar gemeente geeft er niks voor terug Zeldzame Mariadistel in Tholen Schietbaan Oesterdam Historische kleding bij Tholen 625 Schoonmaakbedrijf wil asielzoekers inzetten AL 46 JAAR DÈ THOGLSE COURANT Zomermarkt in Poortvliet Aannemer Huysmans over verwijderen stacaravan stoomgemaal: Groenewegeweg zes weken dicht Neem vaker 'n bloemetje mee Donderdag 15 augustus 1991 47e Jaargang no. 40 "Als ik de schouw ga afbreken, dan zijn ze daar mis schien op tegen. Dan gebeurt er tenminste wat. Dan komt men mij ook eens een keer tegemoet." De heer V.B. Huysmans is teleurgesteld. Teleurgesteld in de houding van de gemeente Tholen. Al jaren verblijft de aannemer uit Brasschaat (bij Antwerpen) met zijn vrouw tijdens de vakanties en weekeinden in de zo merwoning van het voormalige stoomgemaal bij de Schelphoek te Poortvliet. Machinekamer Verhuren Illegaal Verzakt Schuiven en inpassen Personeelstekort ondanks vakantiehulpen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1*2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De heer en mevrouw Huysmans voor hun zomerwoningen en de schoorsteen van het voormalige stoomgemaal aan de Schelphoek. Hij knapte het woonhuis op en veranderde de machinekamer van het gemaal in een vakantiewo ning. Huysmans kwam in conflict met de gemeente toen hij twee jaar geleden een stacaravan moest verwijderen van het stukje gras tussen de woningen het nieuwe ge maal De Loohoek. Volgens Huysmans werd de caravan door de gemeente weggesleept nog voordat de 'camion' die hij besteld had gevolg had kunnen geven aan de opdracht van de ge meente. Dat gebeurde in het na jaar, twee jaar geleden. De bestrating voor de caravan op het grasveld werd daarbij volgens Huysmans kapotgereden. Ook het hek werd beschadigd en Huysmans moest voor de kosten opdraaien die de gemeente reken de voor het wegslepen en parkeren van de caravan op de gemeente werkplaats in Scherpenisse. Dat zit Huysmans nog steeds hoog. "Ik doe hier veel. Ik heb de boel opgeknapt en gekuist om op goe de voet te staan met de mensen uit Poortvliet. Ik hou hier alles pro per maar ik krijg er niks voor te rug." Zeventwintig jaar geleden kwam Huysmans voor het eerst naar Poortvliet. Zijn ouders hadden het woonhuis gekocht van het wa terschap nadat de sluiswachter D. van 't Hof naar Poortvliet was verhuisd. De grond bleef eigen dom van het waterschap. De wo ning werd ingericht als vakantiehuis. Later kocht Huysmans de voormalige machi nekamer van het stoomgemaal plus de schoorsteen erbij. Sinds drie jaai dient de machinekamer als vakantieonderkomen. Huysmans knapte alles zelf op. Ook de karakteristieke schoor steen onderhoudt de aannemer uit België. Met de Thoolse heemkun dige vereniging Huis en Heem wa ren plannen gemaakt om een en ander in de oorspronkelijke staat te handhaven. Er was zelfs al een opening gepland, maar door de moeilijkheden over de stacaravan ging dat feest niet door. Huysmans heeft het gevoel dat hij niet voor vol wordt aangezien om dat hij een Belg is. "Ik zit buiten de cirkel. In die 27 jaar geraak ik niet in die circulatie van de ge meente. De gemeente heeft me op kosten gejaagd. Ik moest de cara van van Scherpenisse zelf versle pen naar Sint-Annaland, waar we hem tijdelijk konden parkeren op een camping. Daarna hebben we hem moeten verkopen voor een lage prijs. Ik zit nu met een stuk grond teveel. Op zaterdag moet ik dat allemaal bijhouden. Dat stuk je grond had ik erbij gepacht voor die caravan. Dan had ik een doel." Volgens Huysmans mag hij van het waterschap een aantal cara vans plaatsen, bijvoorbeeld voor in de weekeinden en de vakantie. "De grond is van het waterschap. De gemeente heeft daar toch niks over te zeggen?" De problemen begonnen volgens de aannemer toen hij aan de cara van een bordje 'Te huur' op- hing."We kregen te horen dat de caravan niet zou passen in de lan delijke omgeving. Over het verhu ren werd niks gezegd. Bij de gemeente wisten ze niet eens waar hij stond. Als je het niet gezien hebt, waarom kunnen ze dan schrijven dat het niet past." Griffier J.D. de Korte van het wa terschap Tholen zegt dat het wa terschap er geen moeite mee heeft wanneer Huysmans op zijn lapje grond een caravan neer zou zetten voor eigen gebruik of voor familie die overkomt. "Het is in erfpacht uitgegeven omdat de ondergrond deel uit maakt van de zeewering. Wij stellen onze waterstaatkundi ge voorwaarden. Als Huysmans er van de gemeente papieren voor zou krijgen, dan zouden we daar onze medewerking aan geven. Hij mag de strook naar eigen believen gebruiken. In de brieven staat dat hij er voor eigen gebruik caravans mag zetten, maar niet perma nent." Volgens de gemeente Tholen valt het terrein van het waterschap, waar Huysmans verblijft, in het bestemmingsplan Buitengebied. Dat staat alleen bebouwing toe voor agrarische bedrijven. Administratief-juridisch mede werker C.J. Stouten van de afde ling gemeentelijke ontwikkeling: "De gemeente heeft vastgesteld dat de caravan op illegale wijze was geplaatst. Een stacaravan wordt volgens de jurisprudentie beschouwd als een bouwwerk. Daar moet je een vergunning voor aanvragen. Dat is niet gebeurd." De gemeente heeft zich volgens Stouten wel degelijk op de hoogte gesteld van de situatie ter plekke voordat ze Huysmans heeft ge sommeerd de caravan te verwijde ren. "We hebben er foto's van gemaakt. Er is wel naar gekeken." De reden om tot actie over te gaan, is volgens Stouten tweele dig: "Het is op illegale wijze ge beurd en de gemeente wilde precedentwerking voorkomen. Als wij het toe hadden gestaan, zou dat andere mensen ertoe be wegen ook zomaar een caravan ergens te zetten." Volgens Stouten is Huysmans per aangetekende brief opdracht ge geven de stacaravan weg te halen. "Huysmans heeft toen terugge schreven dat hij de caravan via de VVV voor de zomer had ver huurd. We hebben hem uitstel ge geven tot 20 augustus, in feite het verzoek van hem ingewilligd." Op 23 augustus liet de afdeling weer een brief uitgaan aan Huysmans, omdat de caravan er nog stond. De gemeente liet in dat schrijven weten dat ze tot verwij dering zou overgaan op kosten van Huysmans als hij er niet zelf voor zorgde dat de caravan werd verwijderd. Toen dat uitbleef heeft de gemeente volgens Stouten een vervoersbedrijf opdracht ge geven de caravan weg te slepen. Dat vond plaats op 22 september. Dat daarbij sprake zou zijn van beschadiging van hek of bestra ting ontkent Stouten. "Er bleken wat klinkers te zijn verzakt, het hek was open. Wel zijn er door de vrachtwagen wat sporen in het grasveld gereden maar die waren na enkele weken hersteld. De ope ratie is zorgvuldig uitgevoerd." Volgens Stouten is het beleid van de gemeente erop gericht situaties zoals bij Huysmans tegen te gaan."Het is strijdig met het bestemmingsplan. Het water schap speelt daar - planologisch gezien -geen rol in. Het is een zaak van de gemeente en uiteinde lijk van de provincie." Huysmans overweegt om voor zijn dochter een houten chaletje te plaatsen op het strookje gras waar eerst zijn caravan stond. Stouten: "Daar is ook een bouwvergun ning voor nodig. Als Huysmans dat wil, moet hij een verzoek schrijven aan het college van bur gemeester en wethouders."Stouten zegt wel begrip op te kunnen brengen voor de manier waarop de toestand Huysmans heeft 'aan gegrepen'. "De gemeente heeft zorgvuldig gehandeld. Huysmans heeft een redelijke termijn gehad ZIE VERDER PAG 9 Directeur P.J.F. Castricum van het arbeidsbureau in Sint- Maartensdijk kan zich de proble men van Van Meggelen levendig voorstellen. "Die branche is zo moeilijk. Maar ik schat de moge lijkheid om buitenlanders of asielzoekers te mogen aannemen heel laag in. Hele grote bedrijven, met veel meer invloed in de Twee de Kamer, zijn daar al langer over bezig. Maar de overheid voert op het gebied van buitenlanders een terughoudend beleid." Het vaste personeel van Van Meg gelen, grotendeels vrouwen die part-time (15 tot 20 uren per week) werken, gaat in deze perio de met vakantie. Tijdelijke krach ten - zoals een 25-tal vakantiehulpen - moeten echter worden ingewerkt. "Momenteel ligt er veel werk in de vakantieko lonies. Omdat het vijf sterren bungalows betreft, moet het afge leverde werk van hoog niveau zijn. In zo'n park krijgen we echter, wanneer de va kantiegangers wisselen, vier uren de tijd om de zaak schoon te ma ken. Ik overleg nu of dat in bij voorbeeld zes uren kan, dan zijn er minder mensen nodig." Van Meggelen moet zijn personeel uit de directe omgeving meenemen, want in de buurt van de bunga lowparken zijn helemaal geen mensen te krijgen. Volgens de eigenaar van het schoonmaakbedrijf gaan steeds meer organisaties het schoonma ken uitbesteden bij bedrijven. Het gaat echter op inschrijving en de concurrentie noemt Van Meggelen 'moordend'. "Ik merk dat de klanten nu weer meer naar kwali teit gaan kijken in plaats van naar de prijs. Wanneer je goede kwali teit levert, houd je de klant enkele jaren. Maar de winsten in de branche zijn marginaal." Van Meggelen begon in 1977 met zijn bedrijf en leidt zijn personeel zelf op. "We moeten één lijn hebben," vindt hij. In totaal werken nu zo'n zestig mensen bij hem. "Ik heb er moeite mee dat je je specialiseert en vervolgens geschoold personeel tekort komt. Daarom mijn nood- xreet naar het ministerie, die minstens moet onderzoeken wat de mogelijkheden zijn omtrent het in dienst némen van buiten landers," aldus de Sint- Annalandse ondernemer. "Eigenlijk is de krapte er niet in de schoonmaakbranche, maar is het meer een probleem van schui ven en inpassen van de mensen. Vaak zijn de uren waarop ze wil len werken niet te combineren met de tijdstippen waarop dat nodig is. Overigens is het een bonafide, goed georganiseerde bedrijfstak en Van Meggelen doet het altijd heel netjes met zijn personeel," zegt de heer Castricum van het ar beidsbureau. Landelijk overleg in de bedrijfstak over deze proble matiek lijkt hem niet onverstandig en mogelijk is het onderling uit wisselen van personeel zelfs een betere oplossing dan het aantrek ken van buitenlanders. "Ik zit op één lijn met Van Meg gelen, maar wij kijken op wat lan gere termijn. Het is een branche waar relatief kort gewerkt wordt, dus wat doe je met de buitenlan ders als het contract stopt? Dan zitten wij ihet die mensen en die mensen jnet onze maatschappij opgezadeld. Het zou weieens kun nen dat je hen, door een baan aan te bieden, blij maakt met een dooie mus." De korte - vaak jaarlijkse - con tracten in de schoonmaakbranche zorgen volgens Castricum voor veel onnodige onrust bij de werk nemers. "Door die jaarlijkse aan besteding zorgen de opdrachtgevers dat de concurren tiestrijd blijft. Maar je kunt niet blijven kijken naar het verlagen van de schoonmaakkosten. Dan wordt het op den duur toch min der schoon." R. van Eekelen bij zijn sierplant. Een antiek- en curiosamarkt in plaats van oude ambachten. Dat vindt het publiek zaterdag in Poortvliet, waar van 's middags twee tot 's avonds negen uur de jaarlijkse zomermarkt.wordt ge houden. Penningmeester J. v.d. Burg van de organiserende mid denstandsvereniging meent dat dit nieuwigheidje zal aanslaan bij het publiek. Verder is er die dag de mogelijkheid om Poortvliet van uit de lucht te bekijken via een he- licoptervlucht. Dat was vorig jaar al gepland, maar toen gooide het weer roet in het eten. Ruim zestig stands van mid denstanders en verenigingen bie den voor elk wat wils; er is een rad van avontuur en ook Veilig Ver keer Nederland is present. De kin deren kunnen zich vermaken in de mini-cars, draaimolen en op een luchtkussen. Bovendien is er voor 't Ouwe Raed'uus een kinderbra derie. De uitleenpost van de bi bliotheek verkoopt afgeschreven boeken, verzorgt een demonstra tie handwerken door mevr. G. Hoogedeure en heeft een attentie voor ieder die zich aanmeldt als lid. 's Avonds vrolijkt een bandje de zomermarkt op. Vanaf dinsdag a.s. is de Bram Groenewegeweg, de verbindings weg tussen Poortvliet en Sint- Annaland, gedurende zes weken afgesloten voor het verkeer. Dat moet tot 1 oktober omrijden via Oud-Vossemeer en Sint- Maartensdijk. De weg is inmiddels verbreed en krijgt nu over een lengte van ruim vier kilometer een betonlaag. Het traject tussen de Kleine Dijk en de Schapenweg wordt in drie fasen aangepakt. De oude asfaltlaag wordt eerst uitgegraven, waarna er 25 centimeter beton voor in de plaats komt. Begin oktober wor den dan de Langeweg en de Paas- dijkweg nog geasfalteerd en is de nieuwe, bredere en daardoor veili gere verbinding door de Weihoek gereed. Er blijkt een liefhebber van hor tensia's op Tholen rond te lopen. Alleen wil deze niet voor de bloe men betalen. In de nacht van maandag' op dinsdag verdwenen dergelijke planten uit de tuin van J.B. aan het Zuidplantsoen te Poortvliet en uit de tuin van een vakantiewoning aan de Molendijk in Sint-Maartensdijk. Mensen in Poortvliet die de bewuste maan dagavond rond negen uur iets ver dachts hebben gezien, wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Van de hortensia's wor den stekken gekweekt, die daarna weer worden verhandeld, deelt een woordvoerder van de politie mee. De Thoolse politie heeft zaterdag morgen vier flobertgeweren, een windbuks, munitie, een geluid demper en een wurgstokje in beslag genomen. Dat gebeurde na de aanhouding van vier Vietna- mezen, die liepen te schieten op het strandje bij de Oesterdam. De mannen - de uit België afkomstige T.T.N., B.H.D. en N.K.D., alsmede N.N. uit Duitsland, hadden de flobertgeweren (kaliber 22) een dag tevoren in België gekocht en waren ze aan het uitproberen. Ze schoten op blikjes, vogels e.d. De' vier moesten mee naar het bu reau,- waar uit hun auto's en kle ding de andere zaken tevoorschijn kwamen. Na overleg met de offi cier van justitie zijn de mannen in vrijheid gesteld. Bloemencorso Zundert. Op zon dag 1 september wordt voor de vijftigste keer het bloemencorso gehouden in Zundert. Vanaf 13.30 uur trekken ongeveer 20 praalwa gens, versierd met dahlia's, door de straten van het dorp. Er wor den zes miljoen dahlia's in ver werkt. Ter gelegenheid van het jubileum is een dahlia naar het corso vernoemd: Zunderts Goud. Voor het evenement zijn bijzonde re afspraken gemaakt met de NS en de BBA over het vervoer. Polonaise in zwembad Haestinge Oudjes stelen show bij de Meestoof Geen Amsterdammertjes voor Smerdiekenaars op de Markt Meer ligplaatsen in jachtha ven is goed voor leefbaar heid Stavenisse Youth for Christ Tholen naar Amerika Vijfentwintig jaar camping evangelisatie op Tholen Je kon over de hoofden lo pen tijdens braderie in Sint- Annaland Atlete Wilma van Onna haalt de limiet voor Tokyo niet Tholen krijgt een 'wielerpijl' GEMAKKELIJKER HOUDT MEN VIJF OLI FANTEN IN ZIJN ARMEN DAN EEN VOS Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Ondernemersvereniging Tho len zou graag zien, dat tijdens de braderie op 30 en 31 augustus zo veel mogelijk mensen historische kleding dragen. Dit in verband met de viering van het feit dat de plaats 625 jaar geleden stadsrech ten kreeg. De kleding kan op 14, 15 en 16 au gustus besteld worden bij Inema Mode, die het ophalen en terugbe zorgen van deze gehuurde kleding bij een Antwerps bedrijf verzorgt. In de winkel zijn die dagen ver schillende modellen te zien, om een indruk van de kleding te ge ven. Er zijn twee mogelijkheden: katoenen volkskleding of fluwe len adelskleding. De Onderne mersvereniging roept iedereen op om mee te helpen van beide bra- deriedagen een mooi feest te maken. Drie jaar geleden zag R.S. van Ee kelen uit Tholen de plant voor het eerst in een moestuin, tusen de aardappelen en uien. Elke keer hakte hij de distel af, maar dit jaar - het tuintje is een weitje ge worden - stak Van Eekelen de plant uit en nam hem mee naar huis. 's Avonds lag hij slap. "Hij was het weggooien waard. Ik heb hem hier weggezet en elke avond water gegeven. Dit is er van ge worden." De distel was drie maanden gele den zo'n 20 centimeter hoog. Nu haalt de knop op de hoogste sten gel ruim een meter. De bladeren met de stekels zijn voor het be zoek aan het tuintje van Van Ee kelen soms pijnlijke verrassingen, maar Van Eekelen waarschuwt de mensen. "Ze mogen niet met hun voeten op de bladeren gaan staan," wijst hij naar het blad dat over de tegels buigt en dicht bij de poot van een tuinstoel uitkomt. Van Eekelen heeft zich laten ver tellen dat het een Mariadistel is. "Ik heb zoiets nog nooit gezien. Ik dacht toch wel dat dit iets aparts is." De plant staat volop in de knop pen. De bovenste knop laat al iets van de lichtpaarse bloem zien. Van Eekelen zoekt dagelijks naar slakjes die de bladeren aanvreten. "Ik strooi er zout omheen, want de slakken zijn er fel op." De dis tel gedijt best tussen de kleine co- nifeertjes en een hulst in de tuin van Van Eekelen. Opvallend is het blad dat geaderd is en wit ge- vlekt."Dat gegolfde blad is zo ty pisch," zegt Van Eekelen van zijn Mariadistel, "hij moet volgend jaar wel naar een andere plek waar hij wat meer ruimte krijgt." De Mariadistel is een sierplant die - verwilderd - voorkomt aan we gen en in moestuinen. De Silybum Marianum komt uit Zuid-Europa en Perzië en is hier zeldzaam. Wie een kijkje wil nemen bij Van Ee kelen kan donderdag-, vrijdag-, en zaterdagavond tussen 20.00 uur en 21.30 uur terecht aan de Oude- landsestraat 12 in Tholen. Het is hoogseizoen in de schoonmaakbranche. Directeur J. van Megge len van het gelijknamige glazenwas- en schoonmaakbedrijf te Sint- Annaland weet niet waar hij voldoende personeel vandaan moet halen. "Ik heb tijdelijk extra mensen nodig, maar die zijn er niet." Ten einde raad heeft Van Meggelen contact opgenomen met de gemeente en het arbeidsbureau. Via die instanties wil hij van het ministerie van sociale zaken gedaan krijgen, dat asielzoekers kunnen worden ingezet. "Die komen bij mij solliciteren, maar ik mag ze niet aanne men."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1