BLANK M.CJ. Kosten ruilt grond van anderen met veel plezier Enorme sanering is aan de gang Brassband-fan stelt herinneringen te boek Graszaad over week van het land Uitruilcoördinator 4 ruilverkavelingsblokken w Braderieloop Wegens enorm sukses gaat Sleeptrend waterbedden door met de verkoop van showroom modellen en alle modellen uit het Centrale Magazijn! M.C.J. Kosten over landbouw: Donderdag 8 augustus 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 1 Taaipraatje Duivenrubriek Zo kleurrijk als een veld met bloemzaden hangen de vier kaarten van de ruilverkavelingsblokken op Tholen aan de muur in de werkkamer van M.C.J. Kosten te Oud-Vossemeer. Wit zijn de huiskavels en rood, groen, blauw en geel de kavels die in het eigen blok liggen. Wanneer die kleuren echter in de andere blokken voor komen, is er werk aan de winkel voor uitruilcoördina tor Kosten. Hele puzzel Vier hoeken 22 Percelen Intensiveren "Er is een enorme sane ring aan de gang", zegt M.C.J. Kosten, oud- ZLM-kringvoorzitter en nu uitruilcoördinator van de vier ruilverkavelings blokken op Tholen. Boekennieuws WATERBEDDEN Het woord blank heeft te maken met blinken en kwam sinds de Middeleeuwen in zwang in de be tekenis van blinkend wit. Vooral bekend door de uitdrukking uit die tijd "met de blanke sabel ten strijde trekken" (ook vechten). Verder in het domino-spel blank zes, blank-vijf, blank-vier, enzo voort, tot dubbelblank toe, de do minosteen waar geen "ogen" op staan. Dat brengt ons op de destijds prachtig gevonden slag zin; "Sinds....domineert, is alles dubbelblank". We willen geen re clame maken, men kan dus zelf op de puntjes een willekeurig wasmiddel invullen. Een heel mooie woordspeling met de dub belblank uit het dominospel, blin kend wit en domineren in de twee betekenissen van domino spelen enerzijds en overheersen of op de voorgrond treden anderzijds. In ieder geval veel beter dan de nu tot in den treure voorkomende aanduiding in de Ster-reclame: het vernieuwde wasmiddel dat stuk ken beter werkt dan het oude. On willekeurig krijg je dan het gevoel door het kopen van het middel in de oude samenstelling bij de neus te zijn geworden. Blank wordt nog veelvuldig gebezigd met betrek king tot de menselijke huid. Vroe ger vond men het hebben van een blanke huid, vooral bij vrouwen, erg mooi. Dat is in de loop der tij den veranderd. Nu geeft men in het algemeen aan een door de zon gebruinde huid de voorkeur. Schertsend zei men wel "zij is zo blank als een mol". Van die huids kleur is ook de term het blanke ras afkomstig. Dit in tegenstelling tot het zwarte en het gele ras. Van het blanke ras werd vooral vroeger ten onrechte gesproken om superiori teit aan te duiden. Wat neerbui gend maakte men onderscheid tussen "blanken en kleurlingen". Dat verschil in huidskleur schiep problemen, die de wereld eeuwen lang bezighielden. Ook thans nog kan men er dagelijks over lezen in de kranten, getuige het woord apartheid. Van de samenstellingen noemen we daarom het woord "blank-officier". Dat was in vroe ger tijden in Suriname de bena ming van Europeanen, die op een plantage het toezicht hielden op de slaven. Deze opzichters ston den niet best aangeschreven bij de inlandse bevolking. Zeer bekend en nog steeds vaak gebezigd is de spreekwoordelijke zegswijze "een ruwe bolster maar een blanke pit". Iemand kan uit wendig wel hard en vooral stekelig over komen, zoals de ruwe bolster om de vrucht van de tamme en wilde kastanje, maar innerlijk is hij of zij een zeer gevoelig mens. Een enkele keer gebruikt men de uitdrukking "blanke verzen" voor die gedichten, waarbij de slotregels - in tegenstelling tot de normale gang van zaken - niet op elkaar rijmen. Het woord blank kwam ook voor in een geheel an dere betekenis. Een blank was een zilveren muntje ter waarde van driekwart stuiver. Tegenwoordig bijna ondenkbaar dat zo'n munt van geringe waarde uit zilver be stond. De naam was afkomstig van de Franse blanc. Zo luidde een heel oud spreekwoord "die geen blanck en heeft om zich te laten scheren, en moet zijn kne vels met geen pommade laten strijcken". Als men weinig te ver teren heeft, moet men niet op scheppen. Men zou er bij uitbreiding aan toe kunnen voe gen: als men veel te verteren heeft evenmin. Een blank was minder waard dan een stuiver. Vandaar de zegswijze "van stuivers blanken maken", in de betekenis van slech te zaken doen, verlies lijden. Ver der: "die de blank niet begeert, zal tot de stuiver niet geraken". Deze wijsheid is later bezongen door Louis Davids in zijn liedje "als je voor een dubbeltje geboren bent, bereik je nooit het kwartje". Zo sprak men ook van een half- blanksheer. Dat werd gezegd van iemand, die zich als heer voor deed, maar eigenlijk niets bijzon ders was. We besluiten met een uitspraak van Mark TVvain, die goed aansluit aan de huidige pro blemen. "Er zijn vele humoristi sche zaken op de wereld, onder meer dat blanken denken dat ze minder wild zijn dan andere wil den". Mark TVvain is het pseudo niem van Samuel Langhorne Clemens. Een Amerikaanse hu moristische schrijver, geboren in 1835 in Florida, overleden in Red ding (Connecticut). Bekend door de boeken over de avonturen van Tom Sawyer en door "Prins en Bedelknaap". De TVouwe Duif Tholen, Etampes 3 augustus, 241 jonge duiven van 14 deelnemers, los 7.30 uur bij windstil. Eerste duif 13.09.17 u. is 1104.161 m/min. en laatste duif 13.56.00 u. is 965.306 m/min. P. Laban 1, 6, 9, 38 en 55; J. Noom en Zn. 2, 44 en 51; CJ. v.d. Berge en Zn. 3, 19, 20, 29, 30, 31, 40, 46, 48, 52 en 56; C. Moeliker en Zn. 4, 36, 43, 45, 53 en 60; F. Bal en Zn. 5, 22 en 54; C. Laban 7, 11, 39 en 42; A.F. Bustraan 8, 12, 14, 15, 18, 21, 23, 27, 28, 33, 34, 35, 41, 50 en 57; Joh. Kegge 10, 24 en 59; L. v.d. Klein 16, 25 en 37; L. Soomers 17, 47 en 58; J. Baaij 26, 32 en 49; Jac. van Dijke 61. •••Tv*S M.C.J. Kosten bij de kaarten van de vier ruilverkavelingsblokken op Tholen. "Wie optimaal wil profiteren van de ruilverkaveling, moet alle grond in zijn eigen blok zien te krijgen", zegt Kosten, die inmid dels zijn eerste vrijwillige kavel ruil rond heeft gekregen. Het gaat om 30 ha grond met 7 betrokke nen: 4 eigenaren/gebruikers, 1 verpachter, 1 pachter en het Bu reau Beheer Landbouwgron- den(BBL), die de grondpqt van de verkavelingsblokken beheert. De percelen die bij deze transactie be trokken zijn, liggen in alle vier blokken: St. Annaland(2 perce len), Stavenisse(3), Poortvliet(l) en Oud-Vossemeer(2). Alle kosten, zoals van de taxa teurs, het kadaster en de notaris, worden voor 100% gesubsidieerd. Wanneer er voor de ontsluiting van een perceel een dam aange legd moet worden, draagt het rijk 50% bij. Voor Kosten in functie was, waren er twee vrijwillige kavelruilen tot stand gekomen voor totaal 20 ha. Minimaal moet je met drie grond eigenaren zijn, waarbij de BBL dan één van de drie kan zijn. De uitruilcoördinator heeft nu twee interprovinciale zaken op stapel staan. Iemand uit St. Phi- lipsland wil grond in Nieuw- Vossemeer inleveren en iemand uit Nieuw-Vossemeer levert grond op Tholen in. Daarnaast is er nog een Thoolse boer die grond in Halsteren wil inleveren. "Het is soms een hele puzzel", zegt Kosten. "Je zou wel een hele dag op de kaart moeten kijken om alles rond te krijgen." Er zit ook meer werk aan vast dan hij ge dacht had, maar de oud-ZLM- kringvoorzitter vindt het een leu ke taak. Als lid van de Grondka mer en beëdigd taxateur had hij altijd al belangstelling voor dat soort zaken en zijn plaatselijke bekendheid is een belangrijk pluspunt voor deze vertrouwens functie. Kosten wordt gevraagd een vrij willige kavelruil te bewerkstelli gen, maar hij kan daarvoor ook zelf het initiatief nemen. Het grondbezit is op Tholen door ver erving en verkoop wijd verspreid. De verstrengeling is groot en bij het uitwerken van het eerste ruil- verkavelingsblok, St. Annaland, kwamen de problemen al direct om de hoek kijken. De Broek- en Roolandpolder behoort tot het blok St. Annaland, maar de grondgebruikers hebben hun an- misschien dat de BBL nog wat ex tra grond kan kopen. De gemeente kan ook een positieve rol vervul len, want die heeft in alle blokken grond.' De splitsing van de ruim 10.000 ha cultuurgrond op Tholen in vier blokken was nodig omdat het rijk de financiering wil spreiden en ook andere gebieden in ons land aan de beurt willen komen. Er is nog geprobeerd om de Broek- en Roolandpolder bij het blok Oud- Vossemeer in te delen, maar dat kon niet meer. De grensoverschrij ding geeft het meeste problemen PROVINCIE ZEELAND |Oud Vossemeer LANDINRICHTINGSPROJECTEN juli 1991 LANDINRICHTING TOT STAND GEKOMEN sinds 1980 lilt! LANDINRICHTING IN UITVOERING LANDINRICHTING IN VOORBEREIDING LANDINRICHTING AANGEVRAAGD De landinrichting St. Philipsland is in uitvoering; er is pas gestemd en de gegevens van de rechthebbenden worden deze winter geïnventari seerd. Het ruilverkavelingsblok St. Annaland is zover gevorderd, dat er midden volgend jaar over gestemd kan worden. Stavenisse en Poortvliet zijn in de inspraakfase en voor het blok Oud-Vossemeer is het landin richtingsplan in ontwikkeling. dere percelen en bedrijfsgebou wen veelal in het blok Oud-Vossemeer. "Er ligt veel meer in het blok St. Annaland van Vossemeerders, dan anders om", zegt Kosten. "Dat betekent een vrij moeilijke kavelruil, maar bij de ruilverkaveling, die kosten besparing tot doel heeft. "Je grond zo dicht mogelijk bij de be drijfsgebouwen is een noodzaak", aldus Kosten. "De landbouw kan weinig douceurtjes meer verwach ten en dan schiet als enige kosten- De Broek- en Roolandpolder is een probleemgebied voor de ruilverkaveling in verband met de grensoverschrijding van de blokken. besparing over. Sommigen moeten nu 10 km van huis om hun percelen te bewerken. De op pervlakte speelt natuurlijk ook een rol, want 1 of 2 ha op 4 km is ook niet zo gunstig. Die 1 ha heeft namelijk ook vier hoeken en een hoek is minder waard omdat je er altijd moet draaien." De uitruilcoördinator is na de ver rassende uitslag in St. Philips- land(op het nippertje ging daar de ruilverkaveling door dankzij de enkelvoudige meerderheid met hectares grond) niet ongerust, dat het op Tholen ook kantje boord zal zijn. "Dat is niet te vergelij ken. St. Philipsland is al redelijk verkaveld, maar op Tholen is de situatie veel slechter en daardoor het rendement straks veel groter." De versnippering is soms enorm. Zo is er een Thoolse boer met 56 ha grond wiens percelen over 22 verschillende plaatsen verspreid liggen. Een ander heeft 38 ha op 21 plaatsen, 96 ha op 20, 21 ha op 15, 24 ha op 14, 27 ha op 13 en 9 ha op 10 verschillende plaatsen. Voor Kosten een duidelijk bewijs, dat ruilverkaveling hard nodig is om doelmatiger te kunnen wer ken. In het blok St. Annaland is de situatie met veel kleine perce len het meest versnipperd met 12 eigenaren die hun grond op meer dan 10 verschillende plaatsen heb ben. In Poortvliet is dat net zo, Stavenisse is wat gunstiger met 9 en in het blok Oud-Vossemeer zit ten maar 7 boeren op 10 of meer verschillende percelen. Voor de uitruilcoördinator ligt er nog voldoende werk in het ver schiet. Het is eigenlijk iets voor de winter, want nu heeft iedereen het druk op het land, maar tussen de bedrijven door kan er soms een stap verder gezet worden. "Er komt iemand spontaan en de rest zoek ik dan op", vertelt Kosten. "Bij sommigen stoot je je neus, anderen zeggen: graag." De grond wordt tijdelijk in het ei gen ruilverkavelingsblok gepar keerd; bij de definitieve toedeling kan men nog dichter bij de be drijfsgebouwen komen. Is er on voldoende grond bij de kavelruil, dan vindt er een financiële verre kening plaats. De laatste tijd komt er nogal wat grond vrij door boeren die stop pen. "Akkerbouw op kleine op pervlakten lukt niet meer en zonder opvolger is het ook niet aantrekkelijk", constateert Kosten. "Er zijn onvoldoende SBE's(standaard bedrijfseenhe- den) om de kost te verdienen. Met handwerk op kleine oppervlakten kun je intensiveren, maar iedereen voelt daar niet voor en glastuin bouw is ook wat anders dan ak kerbouw. Verder is de tijd voorbij, dat het bedrijf van vader op zoon gaat. Wie boer wil blijven, kan echter met de ruilverkaveling geholpen worden aan economisch goed te bewerken percelen." De coördinator kan echter niet overal de ideale situatie helpen verwezenlijken. Grond van slechte kwaliteit inrui len, is moeilijk. De Weihoek is wat dat betreft een probleemge bied, net zoals de Scherpenisse- polder, waar grond voor natuurgebied aangekocht wordt. Voorlopig kan Kosten nog uit te voeten. In 1992 staat de stemming voor het blok St. Annaland op het programma, in 1993 volgt Stave nisse, in 1994 Poortvliet en in 1995 Oud-Vossemeer. Landbouwers stoppen door ge brek aan opvolging, handelaren kunnen het niet bolwerken en toe leveringsbedrijven krijgen ook klappen. "De schaalvergroting blijft om zich heen grijpen en dat niet al leen in de landbouw'*, aldus Kosten. "In alle sectoren is dat zo. Kijk maar naar het winkel bestand, maar men heeft dat on voldoende in de gaten gehad." De ZLM zoekt landelijk naar sa menwerking en Kosten ziet voor de afdelingen op langere termijn ook wel perspectief in bundeling van een paar afdelingen. "We hebben nog een groot voordeel, dat er op Tholen geen versnippe ring van landbouworganisaties is zoals in andere streken. Toch neemt het ledenbestand constant af. Van de 700 nu zullen er over 20 jaar verder weer 200 minder zijn. Ouderen vallen af en de groei ont breekt." V Musicerende koperblazers tijdens een play-in van de Thoolse mu ziekkorpsen. In Middelharnis deden 76 atleten mee aan de braderieloop over tien kilometer. Onder hen twee Thole- naren. Piet van Dijke finishte als tiende in 35.20 min. en Johan van Dijke werd 29ste in 38.24 min. Muziek en liefde, zijn ze niet bei den van goddelijke oorsprong? Met die zin besluit Gerard C. van Loo (67) uit Wolphaartsdijk een door hemzelf geschreven boekje over zijn muzikale carrière. Het draagt als titel 'Tussen De Noten Door'. Van Loo begon als hoornblazer in een padvindersband, werd later cornettist in een Haags Leger des Heils muziekkorps en bugelspeler in een geheelonthoudersfanfare. In de zestiger jaren kwam de ge boren Goesenaar terug naar Zee land, waar hij zich aansloot bij een aantal brassbands. Van Loo begint zijn verhaal met een herinnering uit de kleuter schooljaren, een optocht op ko ninginnedag 1927. In zijn Haagse tijd - het gezin verhuisde toen Van Loo vijf was - groeide de belang stelling voor alles wat met jazz muziek te maken had. Toen hij echter eens voor vrienden een jazznummer thuis op het harmo nium speelde, verkocht zijn streng-religieuze vader dat subiet. Hoewel Van Loo een afkeer had van het Leger des Heils, werd hij er toch lid van om te kunnen mu siceren. Zijn instrument gebruikte hij stiekem voor school-jazz- bandjes, tot dat ontdekt werd. Te genwoordig staat hij sympathie ker tegenover de organisatie, die hem bekend maakte met de blaasmuziek "en vooral de brass band". In de oorlog ontwikkelde hij belangstelling voor klassieke muziek, daartoe aangezet door Jack Buiterman van de Ramblers, en was lid van een clandestien swing-orkestje. Al musicerend kwam Van Loo in de zestiger jaren terecht bij de brassband Onda te Middelburg en werd Zeeuws contactman van de Brass Band Club Nederland. Ver der presenteerde hij vele jaren concerten. Dat in die functie zijn pad niet altijd over rozen ging, blijkt uit de opgenomen anekdo tes. De journalist (ondermeer bij de PZC) verhaalt op boeiende wij ze over zijn belevenissen en con tacten in de muziekwereld. Zijn vriendschap met Ko den Toonder uit Kloetinge (ondermeer dirigent van Accelerando St.Annaland), de Lentefestivals in Goes, het ere lidmaatschap van brassband Wil- helmina Colijnsplaat, het Zeeuwse Brassband Festival en het erelidmaatschap van verdienste van de Kon. Ned. Federatie van muziekverenigingen. 'Tussen De Noten Door' (78 blz.) is een uitgave van drukkerij Van der Peyll te Kruiningen en kwam mede tot stand door bijdragen van het Anjerfonds en de KNF. Het werkje is door de schrijver opgedragen aan KNF-directeur Gerrit Stuivenberg. Heel wat boeren waren zaterdag druk met de combine, zoals hier in de Snabbeweg tussen Poortvliet en Tholen. Het warme, droge weer betekent overuren om te dorsen. "Nog een ruime week dan is al het graszaad gedorst. Het weer werkt nu immers volop mee," zegt MJ.G Geluk van Barenbrug uit Oud-Vossemeer. Vanuit heel Zee land, West-Brabant en de Zuid- Hollandse eilanden wordt het zaad aangevoerd naar de loods op Tholen, waar ongeveer 1300 ton wordt opgeslagen. In novem ber/december wordt dat afge voerd naar het Gelderse Oosterhout om te worden ge schoond en gereedgemaakt voor de export. "In het begin liep het slecht, met verliezen in de rood- zwenkgrassen. Van de bloei tot de oogst hadden die nat weer, waar door de opbrengst matig tot slecht was. De latere soorten wor den echter steeds beter; een rede lijke tot goede opbrengst," aldus Geluk. De afgelopen week profiteerden de boeren van het droge weer en werd er volop gedorst op de Thoolse en Sint-Philipslandse ak kers. Men had het er zo druk mee, dat de voor zaterdag geplande ploegwedstrijd niet doorging. Die zal nu in september worden ge houden. SleepB^I^ Goes Wijngaardstraat 49 01100-16036 (donderdagavond koopavond; zaterdag dicht, zondag open) OP NAAK DE 100 SPECIAALZAKEN!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 9