Kamperen bij boer op Klinkenoord, van liefhebberij tot bittere noodzaak Meer zwemgasten in julimaand SPAAPEN Oh, wat een zon op mijn balkon THOLENDERWIJS Sierhekwerken 'Scheldegeld' voor gemeenten informatierubriek van de gemeente tholen VERGADERING COMMISSIE OPENBARE WERKEN WAT LIGT TER INZAGE? Op erf bij echtpaar Mol aan de Heideweg te Sint-Maartensdijk Geslaagden computercursus Donderdag 8 augustus 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 In de gemeentegids van Tholen onder de rubriek Toe risme is het de laatstgenoemde camping. En ook de enige in zijn soort: mini-camping Klinkenoord aan de Heideweg tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Ter wijl in de rest van Zeeland de mini-campings (vooral op Walcheren) al jaren gemeengoed zijn, is deze tak van verblijfsrecreatie op Tholen beperkt. 'Kamperen bij de boer', dat is de noemer van deze vorm van on derdak verlenen aan vakantiegasten. Bij de familie Mol aan de Heideweg gebeurt dat reeds vanaf 1975. Geen disco Asperges Geen concurrent Volop vakantie-evenementen in Thoolse zwembaden De Thoolse zwembaden halen de schade in. Nadat het bezoekersaantal achterbleef als gevolg van het koude en natte begin van de zomer, hebben de laatste vier weken steeds meer zwemgasten het bad opgezocht om een frisse duik te nemen. Geitenmelker Stadsrechten gevelletters gevelversieringen DINSDAG 13 AUGUSTUS SPREEKUUR B W Woor de boerderij van de akker bouwer staan vijf caravans, ver scholen tussen het groen. Op een paar honderd meter van de zee dijk, vlakbij een weitje met gra zende schapen. Een oase van rust, want Klinkenoord ligt aan het ein de van een doodlopende weg. Het verkeer dat èr komt is hoofdzake lijk landbouwverkeer en de voer tuigen van de campinggasten zelf. Hier lijkt de lijfspreuk van de streek VW-eiland Tholen 'Water, rust en ruimte' voor honderd pro cent van toepassing. Mini-camping Klinkenoord is voortgekomen uit liefhebberij. Het echtpaar Mol-van de Vate vond het zonde dat hun eigen ca ravan buiten de zomervakantie ongebruikt in de schuur bleef staan. Boer Jacob L.C. Mol: "Het begon met de verhuur van onze caravan. Toen hebben we een tweede gekocht en een vergunning aangevraagd. Nu zorgt de cam ping voor extra inkomen." Mol heeft voor dit seizoen het toilet, wastafel en de douche uitgebreid. "Nu kunnen mannen en vrouwen apart. Men vindt dat prettiger. Dat zijn de eisen van deze tijd, dus doen we dat," legt Mol, die zelf de voorzieningen op zijn erf uitvoert, uit. Metselen, timmeren, tegels zetten. Voor Mol is het geen probleem. "Dat doe je in het voor- en najaar en in de winter als er minder op het land te doen is." Klinkenoord - genoemd naar de boerderij Klinkenoord - geeft plaats aan vijf stacaravans. Dat is het wettelijk toegestane aantal. Tussen de caravans staat een aan tal appelbomen, restanten van de boomgaard die er voorheen bloei de. "Ze zijn niet bespoten", wijst Mol op de vruchten, "je moet op passen voor de kindertjes."Zijn echtgenote Corrie: "Voor kinde ren is het hier ideaal. Ze kunnen bij de caravan in het gras spelen, of in het speelweitje. Gevaarlijk is het hier niet. Je kan hier vissen of van hieruit de rest van Zeeland verkennen. Dan doen veel gasten. Of een dagje naar Antwerpen. Het is allemaal dichtbij hier, als je zelf in Limburg of Den Haag woont." De gasten zijn volgens het echt paar op rust uit. "Het komt voor dat mensen die op een camping staan het te druk of te lawaaierig vinden en dan hier naar toe ko men. Of ze hebben van tevoren al bewust gekozen voor kamperen bij de boer. Vorig jaar hadden we Zwitsers, Duitsers en Belgen. Er zijn er die steeds terugkomen." In de 16 jaar dat Klinkenoord bestaat is er het een en ander ver anderd in de opvatting van de campinggast. Mol: "Toen was het kamperen bij de boer nog niet zo bekend. Mensen verwachtten ook meer, zoals een kantine of een dis co. Nu is het ingeburgerd en weten de mensen wat hen te wachten staat." Klinkenoord is aangesloten bij de stichting Vrije Recreatie. Dona teurs van deze stichting maken ge bruik van de adressenlijst van mini-campings. De SVR is niet bij Rust en ruimte op het erf. Boerin C. Mol-van de Vate (rechts) met haar dochter en een van de gasten aan tafel. iedereen bekend. Corrie: "We hebben weieens met de afkorting SVR geadverteerd. Als mensen dan belden, vroegen ze of het toch geen nudistenkamp was. "Het echtpaar werft recreanten via ad vertenties in een dagblad met gro te oplage en het blad van de ANWB. Ook van mond tot mond worden mensen opmerkzaam ge maakt op het bestaan van Klinke- noord. "Belgische toeristen hadden in het dorp gevraagd naar een kleine camping. De mensen hebben ze toen hier naar toe gestuurd. Maar toch weten veel mensen op Tholen niet dat er hier een mini-camping staat. De Hei deweg is moeilijk te vinden. De camping staat ook niet met een bordje aangegeven," vertelt Corrie. Voor veel gasten is het persoonlijk contact met de boer en de boerin een aantrekkelijke bijkomstigheid op de mini-camping. Dat contact is er, maar wat minder intensief dan tien jaar geleden toen de dochters van het echtpaar Mol nog kinderen waren en vaak met de kinderen van de toeristen speel den. Mol: "We organiseerden wel een barbecue voor alle gasten in die tijd. Als alles bezet was, had je zo'n 30 mensen. Die leerden me kaar allemaal in korte tijd goed kennen. Ze gingen 's avonds bij el kaar aan tafel spelletjes doen. Dan was het een grote familie, maar sinds er een televisie in de caravan staat is dat afgelopen. Dan wil iedereen toch naar het nieuws van acht uur kijken. Dat vind ik wel een beetje jammer." De opkomst van de mini- campings in Nederland had te maken met de verslechtering van de economische toestand in de landbouw. Boeren waren op zoek naar neveninkomsten om het hoofd te bieden aan derving van inkomsten doordat de prijzen van de landbouwgewassen onder druk kwamen te staan. "Bij ons is het als aardigheidje begonnen maar op den duur wordt het wel bittere noodzaak," stelt de akkerbouwer vast. "Aan de ene kant is dat jam mer, aan de andere kant ga ik graag met die mensen om." In de omgang met zijn gasten uit de ste den merkt Mol dat ze over het al gemeen weinig weet hebben van wat er zoal op een boerenbedrijf te doen is. "Als we spuiten, vragen ze altijd waar dat voor is. Toen we bezig waren met het frezen van aardappelbedden dachten er gasten dat we asperges verbouw den." Het is Mol niet duidelijk waarom de recreanten op zijn erf zo weinig weten van de landbouw. "Daar begrijp ik niks van. Ik weet ook niet hoe dat komt. Of nou de voorlichting tekort schiet. Ik sta er elke keer weer van te kijken." Door de vragen die de mensen stellen over het wel en wee op het platteland leert het echtpaar wat er bij de mensen van elders leeft. "Wat ze mooi vinden zijn de bloe metjes. Dat staat ze aan." In het voorontwerp landinrichtingsplan voor de ruilverkaveling Stavenisse is een deel van Mol's bouw- en weiland ingekleurd als 'natuur ontwikkelingsgebied', tegenover het erf aan de noordwestkant van de Heideweg. "Wat precies de be doeling is weet ik nog niet maar het kan het landschap wel aan trekkelijker maken," zegt Mol. Het te ontwikkelen gebied zou grenzen aan de zeedijk. Daarach ter strekken zich de slikken van den Dortsman uit,met een stuk schorrengebied dat sinds de aan wijzing van de Oosterschelde als staatsnatuurmonument niet meer mag worden betreden. "De gasten komen naar Klinken oord voor de rust," benadrukt Corrie, "we zijn geen concurrent van de grote campings. Omge keerd is het ook zo. Mensen die op een grote camping willen staan, kiezen daar ook bewust voor. Als we op zondag gasten krijgen die nog inkopen moeten doen, verwij zen we ze naar een campwinkel. We wijzen ze ook op het midget- golfterrein op de camping." Op de vergunnningenlijst van de gemeente Tholen (uit 1989) staan naast de mini-camping van Mol ook de firma W.A. Gaakeer en Zn. in Oud-Vossemeer (3 staan plaatsen), C. van Oeffelen aan de Veerweg in Tholen 5 staanplaat sen). Anderen hebben vergunning voor 1 staanplaats (M.J. Cocken in Poortvliet, J.A.A. van der Vate in Sint-Maartensdijk). De oudste mini-camping, van J.M. Noom aan de Provincialeweg te Sint- Maartensdijk, met 5 staanplaat sen is opgeheven. Vorige week is een deel van de caravans verwij derd.Het terrein krijgt een andere bestemming. Op basis van de kampeerwet is het voor gemeenten mogelijk om in drukke perioden het aantal staan plaatsen bij kampeerboeren uit te breiden tot 10, door een zoge naamde gedoogverklaring af te geven. Deze piekopvang heeft een tijdelijk karakter. Een groot aan tal gemeenten op Walcheren laat een aantal van tien of vijftien al jaren toe. Dit 'gedoogbeleid' staat op het ogenblik ter discussie nu het wetsontwerp openluchtrecrea tie erin voorziet dat op minicam- pings het hele jaar door tien eenheden mogen staan. Het zwembad Haestinge te Sint- Maartensdijk trok tot op heden zo'n 26.000 bezoekers. Volgens badmeester H. Bocxe is dat min der dan vorig jaar maar is het aantal bezoekers de laatste maand stijgende. Opvallend noemt hij de bezoekers die op de campings logeren. Het zwembad De Spetter in Tho len trok tot nu toe 29.000 bezoe kers. Ook dat is minder dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. De maand juli geeft volgens badmeester J. Jansen 'gezicht' aan de eerste maanden van het seizoen. Bezoekersaantallen van 1600 tot 1700 per dag waren de af gelopen maand geen uitzonde ring. In het vakantieseizoen worden er in de twee gemeentelijke zwemba den verschillende activiteiten ont plooid. Het dauwzwemfestijn in Haestinge trok onlangs 42 men sen om zes uur 's morgens naar het water. Opvallend was dat dit jaar het zwemprogramma werd afgewerkt in gewone zwemkledij in tegenstelling tot voorgaande ja ren toen deelnemers van het eve nement zich niet uit de kleren hesen.De verkleedpartij zal wel plaatsvinden tijdens het midzo- mernachtzwemmen op 30 augus tus dat om 23.00 uur is gepland en staat omschreven als 'tropisch pa radijs'. Na het dauwzwemmen ge noten de deelnemers gewoonte getrouw een stevig ontbijt dat on der een stralende zon werd ge bruikt. De vroege zwemmers ontvingen uit handen van Bocxe de herinneringsdruppel. Aan de fietsoriëntatietocht van Haestinge - aansluitend aan het dauwzwemmen - deden 36 perso nen in de leeftijd van 6 tot 60 jaar mee. De tocht bracht de deelne mers in de polders ten noorden van het dorp waar hun kennis van de gewassen die op Tholen ver bouwd worden werd getest. Om de vragen in te vullen had een aantal deelnemers zich voor de tocht van 35 kilometer uitgerust met boeken over tuinen en tuinie ren en zelfs 'Het beste boek van de weg'. Naast vragen over de ge wassen werd ook de kennis der na tuur getoetst: 'Hoe heet de larf van een meikever?', 'Wat is een geitenmelker?'. In totaal konden de fieters 50 punten behalen. Me vrouw J. van der Graaf-Bernoster uit Sint-Maartensdijk behaalde 42 punten. De gebroeder Pascal en Remco de Viet en Martijn van der Graaf wisten 40 punten te vergaren. Woensdagochtend werden in Haestinge voor kinderen van de zwemles spelen gehouden. De ac tiviteiten die om tien uur begon nen werden omstreeks een uur af gesloten met pannekoeken eten.Volgende week vindt er een kampeernacht plaats van dinsdag op woensdag.Over het verloop van het zwemseizoen is Bocxe zeer tevreden. Bij het diplomazwem- men haalden 41 cursisten het A- diploma en 47 het B-diploma.In semptember zwemt de volgende groep af. In de Spetter worden dit seizoen de activiteiten geconcentreerd in de feest week van 24 tot en met 31 augustus. Dan viert het stadje het feit dat het 625 jaar geleden sta drechten verwierf.Voor de tweede maal houdt De Spetter een kam peernacht voor de jeugd van de basisscholen, 's Avonds zal er rond het kampvuur een muzikaal optreden worden verzorgd door T. Mellema en J. van Elsacker(Ne- derlandstalig). Ook is er een lam pionoptocht. De volgende morgen ontbijten de kampeerders op het terrein. Woensdag 28 augustus is er een speldag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Deze wordt gehouden door het christelijk jeugdwerk en de scouting Tholen. Er zijn verschil lende onderdelen (balspel, kop van Jut, marktkraam). De lunch bestaat uit patat friet.Vrijdag 30 juni tenslotte is het vanaf 6.00 uur dauwzwemmen.Deelnemers beta len 625 centen en ontvangen daar voor - naast de dauwdruppel - een herinneringsbeker (mok) van Tholen Stad Actief.Gezien de gro te belangstelling vorig jaar zal het dit keer elk kwartier plaatsvinden. Na het zwemmen wordt gezamen lijk het ontbijt genuttigd. Advies, ontwerp en realisatie van siersmeedwerk Raadhuisstraat 15, Hoogerheide. Telefoon 01646-12716 Bij IOV informatiekundeoplei- dingen te Sint-Philipsland zijn geslaagd voor het rijkserkend exa men basiskennis database (Dbase IV): M.W. van Dijke, G.C. Quist en H.M. Vroegop uit Tholen, J.J. Snoep (cum laude) uit Sint- Maartensdijk en W. Bazen (cum laude) uit Sint-Annaland. Voor het rijkserkend examen ba siskennis computergebruik: W.A. van der Male, D.H. van Starken- burg en H.C. van Starkenburg uit Sint-Philipsland, A.D.M. de Rijke en G.H. Steketee-Bijl uit Sint- Maartensdijk en P. Dijke- Meertens uit Scherpenisse. Voor het rijkserkend examen ba siskennis tekstverwerken (Word Perfect 5.1): M.F. Verhoef uit Sint- Annaland, G.J. van den Hoek en A.C. Oosdijk uit Sint- Maartensdijk, E.P. Fase-Mol uit Sint-Philipsland, N. Fontijne, M.C. Mol-Ampt, J. Schot en I.P. Schot-Deurloo uit Tholen. lmca Marina zong ooit over een zonnig balkon aan de Costa Brava, maar op het balkon van het het ook heerlijk en soms nog eerder in de schaduw, dan in de zon. nieuwe Ten Anker in Tholen is De gemeente Tholen ontvangt 9025,70 en de gemeente Sint- Philipsland 458,93 als aandeel in het voordelig exploitatiesaldo over 1990 van de stichting voor economische ontwikkeling Zee land (SEOZ). Beide gemeenten verstrekten in het verleden lenin gen van respectievelijk 1.003.000,- en 51.000,- aan de stichting. Daarvan werd afgelo pen jaar aan Tholen 16.684,51 en aan Sint-Philipsland 848,36 als aflossing terugbetaald. SEOZ boekte een winst van f 450.520,26. De stichting werd in mei 1983 op gericht door de provincie en de Zeeuwse gemeenten om de drei gende sluiting van de Kon. Mij. De Schelde te voorkomen. Zij brachten daarvoor - alsmede voor de dochterondernemingen Sicon en Gieterij Middelburg - ruim 50 miljoen gulden bijeen. Het bestuur van de stichting beheert die uitgezette gelden. Het alge meen bestuur wordt gevormd door de zes leden van gedeputeer de staten, alsmede vertegenwoor digers van de gemeenten Vlissingen, Terneuzen, Goes en Middelburg en van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Aanvullend vervoer ouderen en gehandicapten. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft 5500 gulden subsidie toegekend aan het project aanvullend vervoer Wal cheren voor ouderen en gehandi capten. Vier taxibedrijven hebben zich verenigd in Combitax, dat op vergelijkbare wijze als de trein taxi's vervoer aanbiedt. Voor het vervoer van rolstoelen wordt geen extra tarief berekend. Het experi ment duurt een jaar. Thuiswonen de ouderen en gehandicapten en mensen uit bejaardenoorden en gezinsvervangende tehuizen kun nen zo vervoerd worden. Naast de provincie geven ook de gemeenten op Walcheren en het nationaal Re- validatiefonds geldelijke steun. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op dinsdag 13 augustus a.s. komt de commissie openbare werken voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering begint om 19.30 uur en is openbaar. Elke be langstellende is van harte welkom en kan van het spreekrecht gebruik maken. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: - Herbestraten rabat Markt te Sint-Maartensdijk. Tijdens het spreekrecht in de vergadering van de commissie open bare werken van 22 januari j.l. zijn vragen gesteld over het autovrij maken van het rabat op de Markt te Sint-Maartensdijk. Er is een plan gemaakt voor het plaatsen van palen. De commissie wordt om advies gevraagd. - Aanpassing Haven Sint-Maartensdijk i.v.m. sloop weegbrug. Er is een herinrichtingsplan gemaakt voor de Haven te Sint- Maartensdijk i.v.m. de sloop van de weegbrug. Dit plan voorziet in de aanleg van 19 parkeerplaatsen. Tevens zullen de toegangen tot het parkeerterrein gewijzigd worden in inritconstructies zodat geen onduidelijkheid meer bestaat over de voorrangsregeling (verkeer dat het parkeerterrein via de inritconstructie verlaat dient overig verkeer voorrang te verlenen). In verband met de verplanting van twee bomen zal het werk in het najaar of voorjaar kunnen plaatsvinden. De commissie wordt om advies gevraagd. - Uitbreiding sportvis-/jachthaven Stavenisse. De stuurgroep Oosterschelde heeft toestemming gegeven om de jachthaven te Stavenisse uit te breiden met 15 ligplaatsen en een passantenaccommodatie voor 5 ligplaatsen. In verband met de aanleg van de passantenaccommodatie zal door het aanbrengen van een verdieping extra gebaggerd moeten worden. Deze bagger zal in verband met milieu-eisen worden afgevoerd naar een stortlo- katie nabij de Krammer-/Philipsdam. Aan de bezwaren van de Koninklijke schippersvereniging Schutte- vaer is in zoverre tegemoet gekomen, dat schepen met een lengte van 55 meter nog steeds in de haven kunnen zwaaien. De com missie wordt om advies gevraagd. Uitbaggeren en betuinen waterlopen wijk Dalempolder Tholen. In de begroting 1991 is rekening gehouden met het baggeren en beschoeien van de waterlopen vanaf de Kotterstraat tot de Molen- .vlietsedijk en de Mossellaan. Gebleken is dat ook de waterloop vanaf de Mossellaan tot de Provinciale weg moet worden schoon gemaakt en voorzien van betuining. Het werk kan gelijktijdig wor den uitgevoerd met het uitbaggeren van de Vest. De baggerspecie zal worden verwerkt op de stortplaats Tuttelhoek. De commissie wordt om advies gevraagd. - Uitbreiding begraafplaats Poortvliet 1e fase. Er wordt een plan voorgelegd voor de uitbreiding van de algemene begraafplaats te Poortvliet. De begraafplaats zal worden verdeeld in twee blokken die van elkaar gescheiden zijn door een hoofdpad van 3 meter breed die in het midden is verhard en aan de zijden aangevuld zijn met wit grind en wat struiken. De begraafplaats wordt omringd met bomen en heesters. De toegang van deze be graafplaats kan via de bestaande begraafplaats. Er zal tussen de twee terreinen een doorbraak worden gemaakt. De bestaande ber ging wordt gesloopt en vervangen door een nieuwe houten berging. Het plan biedt ruimte voor 1000 graven 1-diep ofwel ca. 50 jaar. Burgemeester en wethouders vinden echter dat voorlopig een uit breiding van 550 graven ofwel ca. 25 jaar voldoende is. Daarom worden voorlopig twee vakken ingericht. Het nog niet te gebruiken gedeelte zal worden ingezaaid met gras en worden afgescheiden door een haag. De commissie wordt om advies gevraagd. Herverdelingsplan wegensanering. Op 19 november 1990 heeft de gemeenteraad besloten gemeente lijke wegen buiten de bebouwde kom over te dragen aan het wa terschap Tholen. Een adviesbureau heeft een rapportage gemaakt over de toestand van wegen die voor sanering in aanmerking ko men. Dit rapport zal door de raad worden vastgesteld en doorge zonden worden naar de provincie waar het gebruikt gaat worden voor één provinciaal herverdeelplan. Dit rapport van achterstallig onderhoud en een overzicht van wegen die overgedragen gaan worden wordt om advies aan de commissie voorgelegd. Burgemeester en wethouders van Tholen, gelet op artikel 15 lid 2 van de Gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Midden-Zeeland maken bekend, dat met ingang van 8 augus tus 1991 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van de begroting van uitgaven en inkomsten voor het dienstjaar 1992 van de Gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Midden-Zeeland. De ontwerp-begroting ligt ter inzage in de secretarie van de gemeente Tholen te Sint- Maartensdijk elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en be halve vrijdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Tegen betaling van de kosten is een exemplaar van de ontwerp-begroting verkrijgbaar. Sint-Maartensdijk, 8 augustus 1991 Burgemeester en wethouders van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 12 augustus 1991 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders FVan Schetsen, ing.J. van der Jagt en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Het spreekuur van burgemeester H.A. van der Munnik komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-8330.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 5