Streekmuseum de Meestoot houdt oude tractoren in ere Waterschap schrijft naar minister Maij Strook Markt smalstad wordt autovrij Politie op pad door lawaai cafébezoekers AL 46 IR DÈ THOOLSE COURANT Hoofd tehuis verduistert geld bewoners Eerste veiling van de Escort Zaterdag braderie in St.-Annaland Zaterdagmiddag rondrit van 13.00 tot 13.30 uur in St. Annaland Twee ton voor verlenging van toeristenseizoen Donderdag 8 augustus 199 47e Jaargang no. 39 Een stukje promotie voer het streekmuseum, maar ook een publiekstrekker voor de braderie. Zo noemt Henk Boer, medewerker van de Meestoof, de old timer trekkershow die zaterdag van 13.30 tot 18.00 uur te zien is bij het streekmuseum in St. Annaland. Tevoren maken de 26 oude tractoren een rondrit door het dorp van 13.00 tot 13.30 uur. Over gevaar van een zoute Biesbosch Het waterschap Tholen heeft in een brief aan minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat zijn bezorgd heid geuit over het zoutgehalte van het Zoommeer, in dien in het Haringvliet, het Hollands Diep en de Brabantse Biesbosch de getijdebeweging zou worden teruggebracht. Dat laatste zou door rijkswaterstaat worden overwogen. Het waterschap is bang voor een lager rendement van het basisplan zoetwater. Uit 1935 Rode smalspoor Twee boetes Maatregelen Het afgelopen weekeinde heeft de politie het druk ge had met het afhandelen van klachten over geluidsover last. De warme zomeravonden zorgen voor volle caféterrassen, maar ook bij particulieren werden de bloemetjes buitengezet. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. L.K. Breure uit St. Maartensdijk met zijn uit 1959 daterende Porsche. De rijkspolitie te Steenbergen stelt momenteel een onderzoek in naar de omvang van de fraude, die is gepleegd door M. van S. (44) uit Tholen. In zijn functie van hoofd van het gezinsvervangend tehuis (GVT) Stella Maris heeft de man flink wat geld verduisterd. Uit het vooronderzoek moet blijken om hoeveel geld het precies gaat (mo gelijk enkele tonnen) en wanneer Van S. met zijn praktijken is begonnen. Een accountantsbu reau helpt de politie om hierover duidelijkheid te krijgen. Van S. heeft ten onrechte geld op genomen van rekeningen van be woners - geestelijk gehandicapten - van Stella Maris. Dat kwam en kele maanden geleden aan het licht, waarop de man op staande voet is ontslagen. Hij meldde zich bij de politie, die het vooronder zoek in september denkt af te ron den. Tot die tijd blijft Van S. op vrije voeten. De veiling te Sint-Annaland be leefde gisterenmorgen een pri meur met het veilen van 42 kistjes Escort. Dit aardappelras wordt voor het eerst op Tholen geteeld en dan nog maar door twee telers. "Het betreft een blankschillige aardappel," vertelt veilingdirec teur D. Hage. De opbrengst was gisteren 19 cent per kilo. Woensdag 7 augustus: Doré gewo ne 17-24, bonken 5, drielingen 8-9, kriel 101-110; Première gewo ne 15-19, bonken 37-39; Gloria ge wone 15-23, bonken 38-39, drielingen 8-12, kriel 125-128; Bintje gewone 22; Eigenheimer gewone 42; Bildstar gewone 26-29; Escort 19. Aanvoer 292 ton. Dinsdag 8 augustus: Doré gewone 17-23, bonken 5, drielingen 7, kriel 96; Première gewone 17-20, bonken 38-40, drielingen 7-8, kriel 118-121; Gloria gewone 18-22, bonken 38-39, drielingen 7, kriel 126-129; Bintje gewone 20, bonken 40-41, kriel 125; Eigenhei mer gewone 26-30; Bildstar 28-32. Aanvoer 312 ton. Vorig jaar zijn de provincie Zee land, het regionaal bestuur ar beidsvoorziening (RBA) en de beide kamers van koophandel in de provincie gestart met het sti muleren van initiatieven die moe ten leiden tot een verbreding van het toeristenseizoen in Zeeland. Ongeveer 90 bedrijven ontvingen een bijdrage op grond van de re geling project seizoensverlenging. Voor dit jaar hebben provincie en RBA opnieuw 200.000,- be schikbaar gesteld voor projecten van ondernemers waardoor er tus sen 1 oktober en 30 april meer toeristen naar Zeeland komen. Inmiddels zijn twaalf aanvragen ingediend, waarbij ruim 170 be drijven betrokken zijn. Een be oordelingscommissie heeft er negen gehonoreerd en drie door geschoven naar een volgende ter mijn. Met de toezeggingen is ruim 125.000,- gemoeid. Daar tegen over staat een inspanning van on dernemerszijde van ruim vier ton voor wat betreft subsidiabele reclame- en promotiekosten. De negen aanvragen komen uit de volgende branches: hotels, recrea- tiepark/bungalowverhuur, mu sea, samenwerkingsverband logiesverstrekkende en dagrecrea- tiebedrijven en horeca. Initiatie ven die door meerdere ondernemers zijn opgezet, genie ten de voorkeur. Daarvoor geldt een subsidie van 40% van de promotie- en reclamekosten, ter wijl individuele ondernemers een bijdrage van 30% krijgen. De be oordelingscommissie vindt, dat door samenwerking de continuï teit beter gewaarborgd is. Enkele initiatieven waarvoor sub sidies zijn toegekend: het aanbie den van groepsreizen met georganiseerde dagtrips aan Duit se busondernemers; aanbieden van hotel-zwemparadijs arrange menten in het naseizoen; aanbie den van meerdaags verblijf met culturele, recreatieve en informa tieve programmaonderdelen bui ten het hoogseizoen; opzetten van een speciale wintercampagne; aanbieden van culinair-actief weekends; aanbieden van arrange menten en speciale activiteiten in het najaar; aanbieden van work shops in de winterperiode. De route loopt vanaf de Bie- rensstraat naar de F.M. Boogaard- weg langs bejaardencentrum de Schutse, Tienhoven, Molendijk, Havenweg langs de jachthaven, Spuistraat, Domineeshof, Hoen- derweg, Anna van Bourgon- diëstraat en weer terug naar de Meestoof in de Bierensstraat. "Met onze tentoonstelling over de schoolplaten van Isings hebben we op zich al een trekpleister", vertelt Boer. "Er zijn zaterdag tien vrijwilligers aanwezig om de bezoekers rond te leiden. Daar naast wilden we nog een andere attractie, zoals we een vorige keer oude ambachten hebben gehad. Via Iman Rijnberg kwamen we op de oude tractoren en dankzij de financiële steun van loon- en landbouwmechanisatiebedrijven, de middenstandsvereniging Activa en andere sponsors, kunnen we zaterdag een prachtig programma bieden." Henk Boer heeft er met mevr. Ne- lisse heel wat werk aan gehad, maar de show is groots met o.a. een Field Marshall uit 1935 van Bruigoms uit Bosschenhoofd. Im. Rijnberg kan tot spijt van de orga nisatoren wegens familie omstandigheden niet aanwezig zijn met zijn Case, Fordson Blau we Reiger, Ford Born en Ferguson. Van Tholen komen wel Felix van Oirschot met zijn Lanz Buldog en Coxhut, een overblijfsel van de Marshallhulp van de geallieerden na de Tweede Wereldoorlog. Uit Tholen komt verder Oerlemans met een Lanz Buldog. Uit Poort vliet Dekker met een Algager en een ploeg. Uit Scherpenisse Vroegop met een Steijer en uit St. Maartensdijk Leen Breure met een Porsche diesel standard. De rode smalspoor trekker voor de tuinbouw en fruitteelt dateert uit 1959, vertelt Breure. "Ik heb hem opgepoetst voor het mu- Zee van schelpen. In het Zeeuws Biologisch museum te Oostkapel- le is tot 3 november de ten toonstelling 'Een zee van schelpen' te zien. Die belicht vier aspecten: het dier in de schelp, de leefwijze van schelpdieren, de re latie met het milieu en de econo mische aspecten. seum. Op zich is het een tractor van Duitse degelijkheid, maar economisch is hij versleten. De De commissie openbare werken buigt zich dinsdagavond over een plan om de rabatstrook aan de oostkant van de Markt te Sint- Maartensdijk autovrij te maken. In de werkgroep verkeersaangele- genheden is een plan besproken om palen te plaatsen. Al in janua ri kwam de problematiek in deze commissie aan de orde. Twee in woners van de smalstad maakten hefinrichting voldoet niet meer, maar de versnelling zou nog wel gaan. Er zit een hypermoderne koppeling op en de luchtgekoelde 28 pk motor is prima. Alleen stond de startmotor vast, evenals de brandstofpompjes. Die heb ik nu laten maken, zodat de Porsche zaterdagmiddag de rondrit kan meemaken", aldus Breure. Verder zullen John Deere, David Brown, Bolinder Munktell, Vier- zon, Seaman, Deutz en Ford old van het spreekrecht gebruik om hun beklag te doen over de par keeroverlast op de bewuste strook. Voetgangers moeten daar door noodgedwongen over de drukke rijbaan gaan. Het parke ren op de strook is toegenomen nadat de gemeenteraad besloot om het gedeelte van de Markt di rect voor het gemeentehuis auto vrij te maken. Ook bespreekt de t'mers aanwezig zijn. De eige naren uit o.a. Dordrecht, Middel- harnis, Melissant, Oude Tonge en Achthuizen geven tekst en uitleg. Er zijn 12 trekkers bij van vereni gingen. Staadegaard uit Roosen daal komt met vier trekkers om de plaats van lm. Rijnberg over te nemen. Bij het streekmuseum is verder nog een demonstratie biermaken te zien. Ook kan men zich verma ken op de marmottenbaan. commissie een plan om de noord westkant van de Haven te veran deren. De aansluiting met de Westvest komt zo'n 25 centimeter lager te liggen, waardoor de hel ling flauwer wordt. Verder worden 13 kopsparkeervakken en zes langsparkeervakken aangelegd. Door die laatste vakken en een breder trottoir komt de rijbaan verder van de woningen te liggen. In de brief wordt uiteengezet dat het zoutgehalte van het Zoom meer een belangrijke rol heeft gespeeld bij de beslissing, in 1989, om het basisplan vast te stellen. Het waterschap is daarbij uitge gaan van een een chloridegehalte van 250 mg/1, gebaseerd op 400 mg/1 bij het meetpunt in het Bathse spuikanaal. Dit laatste cij fer noemde de minister vier jaar geleden in een brief aan de Twee de Kamer toen het vaststellen van het waterbeheer in het Zoommeer aan de orde was. "Wij maken ons ernstige zorgen over de haalbaarheid van genoem de gehalten indien zout zeewater via het Haringvliet en het Hol lands Diep naar de Biesbosch wordt geleid," schrijft het water schap aan de minister. Het schap is ervan overtuigd dat het zoutge halte in het Zoommeer en in de waterlopen op Tholen en Sint- Ruim zestig kramen staan zater dag opgesteld in Sint-Annaland tijdens de jaarlijkse braderie van middenstandsvereniging Activa. Een kwart daarvan vormt een snuffel- en rommelmarkt. In de Voorstraat, Ring, Brug- en Nieuwstraat en het Havenplein worden weer de nodige koopjes aangeboden door plaatselijke middenstanders. Er zijn tal van attracties voor jong en oud, zoals miniscooter, rad van avontuur, kurkenspel, schiettent en surprise ballonnen. Verenigingen proberen de clubkas te spekken en vanaf acht uur treedt de kon. fanfare Accelerando op. Ook de Anib is present en de lokale omroep Sloth brengt live radioflitsen vanaf de braderie. Men kan zich aanmel- Tenslotte worden de toegangen naar het parkeerterrein veranderd in inritconstructies, waardoor de voorrangssituatie duidelijker wordt. Omdat ook nog twee bo men moeten worden verplant, zal het werk dit najaar of volgend voorjaar worden uitgevoerd. Het plan is ontwikkeld naar aanlei ding van de sloop van de weeg brug op d|e plaats. Philipsland er door zal worden beïnvloed. Het water zou dan on geschikt worden voor de land bouw. De werken - die met een fikse rijkssubsidie tot stand ko men - kunnen als gevolg daarvan niet optimaal worden benut. Het waterschap pleit er daarom voor, dat een zorgvuldige besluit vorming plaatsvindt omtrent het al dan niet herstellen van een ge tijdebeweging in de Biesbosch. Niet alleen de natuurwaarden van dat gebied, maar alle in aanmer king komende belangen in de zuidelijke Delta moeten, in de ogen van het waterschap, daarin worden betrokken. De brief aan de minister is een gevolg van vra gen in de onlangs gehouden alge mene vergadering van hoofdinge landen, die op hun beurt werden gesteld naar aanleiding van be richten in het Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad. den als donateur en ook kan Sloth nog programmamakers en techni ci gebruiken. Attracties als glas graveren, textielverven, houtbe werking en kunstnijverheid zullen ook weer de nodige belangstelling trekken. Bij drogisterij Maja kun nen kinderen zich tot vijf uur la ten schminken. De bibliotheek houdt 's middags tussen een en vijf uur een open dag. Natuurlijk worden afge- Zaterdagavond kwamen er rond half twaalf klachten binnen over geluidsoverlast afkomstig van drie terrassen op de Markt in Sint- Maartensdijk, die na de braderie 's avonds goed bezet bleven. De politie sommeerde de eigenaren de terrassen te sluiten (De terras sen mogen tot 11 uur gebruikt worden). Eén van de eigenaren werd bekeurd omdat hij geen ge hoor aan de opdracht gaf. Vol gens de politie was de sfeer overigens goed. In Tholen ging de politie naar de heer C. L. in de Venkelstraat. Die hield een feestje in zijn tuin waar bij de muziek zo hard stond dat buurtbewoners de politie waar schuwden. L. kreeg een be keuring. Op het Havenplein in Sint- Annaland bleek het terras van een van de café's om half twee nog be zet te zijn. Ook de muziek stond hard. De politie heeft de eigenaar bekeurd. Omwonenden hadden over de harde muziek naar de po litie gebeld. De muziek werd zach ter gezet. Uitbater H.K. van een shoarma zaak in Sint-Maartensdijk kreeg het weekeinde twee keer bezoek van de politie omdat zijn zaak open was na sluitingstijd. In de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdag op zondag was het be drijf na twee uur nog open. Zon dagochtend waren er nog zoveel klanten, dat er mensen buiten stonden te wachten omdat binnen de zaak vol stond. De volgende dag is de eigenaar ontboden op het bureau van de politie in Tho- Volle terrassen en blije gezich ten tijdens braderie in Sint- Maartensdijk Thoolse baden noteren meer zwemgasten in julimaand Provincie plant ruimte voor een beperkt Thools afval- centrum Coördinator M. Kosten uit Oud-Vossemeer ruilt grond met veel plezier Gemeente Tholen laat buiten wegen inspecteren Nieuw aardappelras Escort voor het eerst geveild Kamperen bij Boer op Klin- kenoord: van liefhebberij tot bittere noodzaak Oh wat een zon op mijn balkon SPS start sterk in de voorbe reiding WIE SNEL VERDER GAAT VERMIJDT TWIST, WIE HET TE LAAT DOET LOKT HEM UIT Dit nummer bestaat uit 14 pagina's schreven boeken verkocht. Verder zijn er demonstraties origami en schilderen, exposities van schilde rijen en werkstukken, keramiek, klederdrachten en klederdracht poppen en oude foto's, alsmede het kinderatelier van Jos Boo gaard. Boeken worden niet uitge leend, maar op verzoek krijgt men een rondleiding en een gratis proefabonnement van drie maanden. Tijdens de braderie is er natuur lijk volop gelegenheid om iets te eten of te drinken op de gezellige terrassen. Middenstandssecretaris W.J. Bazen hoopt komende zater dag op goed braderieweer. De bra derie duurt van 's middags half twee tot 's avonds negen uur. len. Tegen K. werd twee keer proces-verbaal opgemaakt. Aan de Haven in Tholen maakte de politie een einde aan de geluidsoverlast afkomstig van een van de café-restaurants. Omwo nenden hadden de politie gebeld en geklaagd over harde muziek. De eigenaar heeft de muziek zach ter gezet en de deuren van zijn zaak dicht gedaan. De politie bereiken deze weken niet alleen klachten over muziek in café's of in tuinen, maar ook over blaffende honden die voor de nodige decibels zorgen. Volgens de politie nemen deze klachten toe en wil men daarom over deze problemen overleg gaan voeren met het gemeentebestuur. Volgens de politie is de overlast van blaf fende honden niet beperkt tot en kele plaatsen, maar geldt het voor alle woonkernen op Tholen. Het recreatieverkeer op de Oester- en Philipsdam heeft de politie dit weekeinde handen vol werk gege ven. Automobilisten die op de bei de dammen op de hoofdweg parkeerden, werden bekeurd. Zondag kwam wielrenner J.N. uit Wuustwezel op de Oesterdam zo danig ten val, dat hij met de am bulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom moesten worden gebracht. Het ongeval - waarvan de oorzaak onbekend is - deed zich voor om half drie. Dindsdag werd op verbinding tus sen Tholen en Zuid-Beveland een snelheidscontrole uitgevoerd: 127 voertuigen werden bekeken, 3 re den te hard met snelheden van 114 tot 157 kilometer per uur. De rabatstrook (links) langs de Markt die veelvuldig als parkeergelegenheid wordt gebruikt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1