wwm iiiMMii] yiiiimiHHiHiiiimnHi Recreatie begroot Provinciale informatie Euregio Scheldemond De ruimte in 1992 Viaduct in Krabbenkreekweg Reünie mavo I X BKIiOUP Ruim 14 mille voor dorpshuis St. Philipsland Succesvolle trip opera-ensemble Donderdag 1 augustus 1991 Vergaande samenwerking tussen Zeeland en de Belgische pro vincies Oost- en West-Vlaanderen moet gestalte krijgen in de Eu- regioScheldemond. Projecten Voorronden sterke mannen en vrouwen Thoolse campings Pak even uw zakboekje ABDIJ Er blijft toekomst voor de recreatie in Zeeland. Die verwachting spre ken gedeputeerde staten uit in het hoofdstuk recreatie en toerisme van de begrotingsbrief 1992. Gs baseren zich daarbij op de groeiende belangstelling voor korte vakanties in eigen land. de interesse voor Zeeland van toe risten uit Oost-Europa en Italië en de belangstelling voor schone en veilige gebieden. Verder worden zij in hun mening gesterkt door het doorlopende vakantie- onderzoek dat in de provincie wordt uitgevoerd. Het hangt vooral af van het toeristisch-recreatieve bedrijfs leven of de nieuwe toeristenstro men Zeeland blijvend zullen waarderen en bezoeken. Van provinciezijde blijft het beleid gericht op versterking van de toeristisch-recreatieve sector. Kwaliteit is daarbij een belangrijk element. Zij geldt de recreatieve voorzieningen op zich en de om geving waarin zij gestalte krijgen. De belangen voor de eigen bevol king, natuur en landschap, milieu, rust en veiligheid en schone stranden zijn voor gs in dat ver band toetsstenen. Voor de speerpunten Brouwers- dam, Arsenaalgebied Vlissingen en Neeltje Jans wordt verwacht dat zij volgend jaar verder in uit voering kunnen komen. De na druk ligt op de dagrecreatie. In de sector verblijfsrecreatie is kwaliteitsverbetering het credo. Door de toenemende belangstel ling voor de hotel- en apparte- mentenmarkt, kan Zeeland zich meer gaan toeleggen op congres sen. Het inmiddels functioneren de congresbureau kan daarin een rol spelen. Gs zijn bezorgd over de aandacht van het rijk voor de recreatieve ontplooiing van de Randstad ten koste van de plattelandsgebie den. Grote projecten in de open luchtrecreatie daar krijgen voor rang boven voorzieningen die Zeeland nodig heeft, zoals fiets-, wandel-, kano-en ruiterroutes. De routes kunnen bijdragen in het streven naar seizoensverlenging. In de begroting wordt de subsidie voor de provinciale VVV in Mid delburg geraamd op 932 duizend gulden. September-cultuur- maand gaat in 1992 opnieuw 3 ton kosten aan de provincie. Ver wacht wordt dat er bijna 7,5 ton moet worden besteed uit het toeristisch-recreatief ontwikke lingsfonds. Aan kosten voor het recreatieschap Het Veerse Meer wordt ruim 1,1 ton begroot en voor het natuur- en recreatie schap De Grevelingen ruim 2 ton. Voor diensten die de provincie aan de schappen verleent, wordt ruim 21 duizend gulden in reke ning gebracht. De voorzitter van gedeputeerde staten hoort woensdag 7 en don derdag 8 augustus, respectieve lijk om 14.00 en 10.00 uur, de raadslieden van Middelburgse aanvragers van algemene bijstand. Bezwaar wordt gemaakt tegen de beslissingen van de gs- voorzitter op aanvragen voor spoedshalve bijstand. De Arobzittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. IEUWS Voorlichtingsmateriaal over het provinciaal bestuur van Zeeland is niet alleen verkrijgbaar in het provinciaal informatiecentrum in de Ab dij in Middelburg. Bij de dienstkringkantoren van provinciale waterstaat in Zierikzee, Goes, Middelburg en Axel zijn onder meer verkrijbaar brochures met informatie over de kwaliteit van het zwemwater; kleine landschaps elementen als kreken, heggen en inlagen; de ontwikkeling van Zee land van agrarische tot toeristische provincie en de films en videobanden die bij de provincie te leen zijn. Ook kan men bij de dienstkringkantoren terecht voor samenvattingen van provinciale plannen, zoals die voor de revalidatie, de bejaarden oorden, de verpleeghuizen, het milieubeleidsplan en de ontwikke lingsplannen Zeeland aan zet. De dienstkringkantoren zijn te vinden in Zierikzee, Havenpark 8; Goes, Kloetingseweg 46; Middelburg, Het Groene Woud 1 en Axel, Zuidsingel 4. Zij zijn geopend op werkdagen tijdens de normale kan tooruren. WUI De Euregio omvat de drie provin cies, waarin ongeveer 1,8 mil joen mensen wonen. Wat zoal mogelijk is, wordt ver woord in het plan "Gemeen schappelijk ontwikkelingscon cept", waarvan een samenvat ting verkrijgbaar is bij het provin ciaal informatiecentrum van Zeeland in Middelburg. Het wordt van groot belang geacht de economische, natuur lijke en menselijke mogelijkheden in de Euregio zo goed mogelijk te benutten. Als belangrijk pluspunt wordt daarbij genoemd de gunstige lig ging van de Euregio ten opzichte van de Nederlandse en Belgische stedelijke gebieden, respectieve lijk de Randstad en Antwerpen, Gent en Brug'ge. Ook de in die ge bieden aanwezige havens kunnen een vooraanstaande rol spelen in de verdere ontwikkeling. In de plannen wordt wat dat betreft al rekening gehouden met het ver vallen van de binnengrenzen in de Europese Gemeenschap (EG). Overigens ligt de Euregio ook gunstig ten opzichte van het Europese bestuurscentrum. Behalve aan de economische ont wikkeling van het gebied moet aandacht worden besteed aan de handhaving van het natuurlijk en cultureel erfgoed. Gegevens van proefcentra voor land- en tuinbouw kunnen grensoverschrijdend worden uitgewisseld. In de samenvatting wordt ver meld welke projecten al op korte termijn uitgewerkt kunnen wor den. Voor het midden- en kleinbedrijf zouden contactdagen georgani seerd kunnen worden, waarbij in formatie wordt uitgewisseld over economische relaties en techno logie. Samenwerking tussen or ganisaties als de kamers van koophandel en innovatiecentra zou een grote onderlinge informa tiestroom op gang kunnen brengen. De manifestatie Flanders Techno logy zou het platform kunnen zijn voor een gezamenlijke presenta tie van het totale bedrijfsleven in de drie provincies. De mogelijkheden tot maritieme samenwerking tussen de havens van Gent, Terneuzen en Vlissin gen moet worden onderzocht. In een daarop volgende fase zou de samenwerking kunnen worden verbreed met de havens van Oostende, Zeebrugge en van de Waaslanden. Op het ogenblik De Kop van Schouwen, windenergie, de Axelse Vlakte en de Voordel ta zijn onderwerpen, waarvoor volgend jaar planologische plannen moeten worden gemaakt. Hoe de ruimte in Zeeland kan worden benut, is bepaald in het streek plan Zeeland. Nadere precisering op onderdelen van de provincie wordt in streekplanuitwerkingen geregeld. wordt in Zeeland overigens al on derzocht of op telematicagebied kan worden samenwerkt tussen de havens van Vlissingen, Terneu zen en Gent. Uitwisseling van gegevens via te lematica van de land- en tuin bouwkundige proefcentra aan beide zijden van de grens wordt ook tot de mogelijkheden ge rekend. Het krekengebied op de Vlaams- Zeeuws-Vlaamse grens kan ook onderwerp van studie vormen. Aan de kreken worden belangrijke ecologische waarden toegekend. Om ze zo ongeschonden mogelijk tè houden, moet worden nage gaan hoe nadelige invloeden van landbouw en industrie kunnen worden geweerd. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft dat geschreven in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1992. Voor de Kop van Schouwen moet zo'n streekplanuitwerking wor den gemaakt. Voor het hele ge bied moet worden nagegaan hoe de verschillende belangen, als re creatie, natuur en milieu, land bouw, waterkering en waterwin ning, het best met elkaar kunnen worden verenigd. De streekplan uitwerking moet daarna dienen als basis voor een landinrich tingsproject. De opwekking van windenergie wordt in de toekomst grootscha liger. Windmolens nemen veel ruimte in en daarom moet in een streekplanuitwerking worden vastgelegd waar in Zeeland de beste plekken zijn om windmo lenparken van de grond te krijgen. De industriële ontwikkeling van de Axelse Vlakte wordt even eens onderwerp van een streek planuitwerking. Via een uitgekiende bepaling van vestigingsplaatsen voor bedrij ven en andere veel mensen trek kende activiteiten, moet worden bereikt dat het privé autoverkeer wordt teruggedrongen. Daarbij kan worden gedacht aan lokaties in de buurt van spoor- en busver bindingen en aan vesti- De uitkomsten van het project ge biedsgerichte benadering Kanaal zone in Zeeland, waarbij belangen van economie, ruimtelijke orde ning, natuur en milieu worden ge wogen, kunnen in de toekomst wellicht als leidraad dienen voor het treffen van maatregelen aan de Belgische oevers van het Ka naal van Gent naar Terneuzen. De samenvatting van het ge meenschappelijk ontwikkelings concept Euregio Scheldemond is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. gingsplaatsen van zo'n grote omvang dat groepsvervoer ren dabel is. Dit "lokatiebeleid in sa menhang met het mobiliteitsbe leid" moet voor de hele provincie in een streekplanuitwerking wor den geregeld. De Voordelta, het zeegebied voor de Deltadammen waar zich zand banken vormen, moet ook in een streekplanuitwerking worden ge vangen. Op niet al te lange termijn moet worden bekeken of het streekplan Zeeland nog voldoet aan de eisen des tijds. Nu op verschillende on derdelen uitwerkingen zijn gerea liseerd en nieuwe worden voorbereid, kan het dienstig zijn een heel nieuw plan te maken. Hetzelfde geldt voor de Deltawa teren. Voorde verscheiden onder delen als Oosterschelde en Grevelingen zijn beleidsplannen vastgesteld. Nagegaan moet worden of de afzonderlijke plan nen kunnen worden samen gesmolten tot een integraal plan. Ter verbetering van de financiële positie van de provincie wordt onderzocht of een vergoeding (leges) kan worden gevraagd voor het werk aan de verklarin gen van geen bezwaar voor bou wactiviteiten die in afwijking van gemeentelijke bestemmings plannen worden ondernomen. De verklaringen, die hun grond vinden in de wet op de ruimtelijke ordening en de woningwet, moe ten bij gedeputeerde staten wor den aangevraagd. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Het storten van de fundering voor het viaduct in de nieuwe Krabbenkreekweg ter hoogte van W.A. Gaakeer aan de Zeedijk te Oud- Vossemeer. De chr. mavo in Tholen organi seert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan allerlei activitei ten. Één daarvan is een reünie, die op 28 september in het schoolge bouw aan de Zoekweg wordt ge houden. De school heeft meer dan duizend oud-leerlingen. Zij kun nen zich vanaf 26 augustus alsnog voor deze ontmoeting aanmelden via tel. 01660-2420. Aan de mavo is een vijftal derde klassers geslaagd voor het rijkser- kend examen basiskennis compu tergebruik. Dat zijn Mieke den Engelsman en Helma Bouman uit Poortvliet, William van Leeuwen uit Tholen, Ellen van der Rhee uit Sint-Maartensdijk en Corina Menheere uit Sint-Annaland. De stichting Dorpsbelangen St. Philipsland heeft 9600 gulden ge kregen van het Juliana Welzijn Fonds en verwacht nog 4 5000 gulden van het Anjerfonds. Hier door is de stichting in staat om dorpshuis de Wimpel te voorzien van een nieuwe geluidsinstallatie en een geluidswerende wand tus sen de grote zaal en de bar. Totaal gaat het om een investering van 20.000 gulden, aldus secreta ris M.A. Bevelander. Het verschil met de ruim 14 mille subsidie be taalt Dorpsbelangen zelf. Met de aanleg van de geluidsinstallatie is al begonnen door Cor van Raay uit Bergen op Zoom/Tholen. De installatie is zowel voor de grote als de kleine zaal bestemd. In de grote zaal komen geluidszuilen, in de kleine zaal plafondspeakers. De geluidswerende wand moet nog aanbesteed worden. De be doeling is om dat in de herfstva kantie uit te voeren. Volgens Bevelander is de wand hard nodig voor verbetering van de accom modatie. "Het is nu gewoon een kruis, je hoort werkelijk alles van de bar in de grote zaal, maar al tijd was er geld tekort om daar wat aan te doen. Straks kunnen we dat probleem oplossen met net zo'n soort wand als op het podi um: 4 of 5 losse panelen die in el kaar geschoven worden", aldus de secretaris van Dorpsbelangen. Hij heeft na het verwezenlijken van de geluidsinstallatie en de ge luidswerende wand nog verschil lende wensen: andere tafels en nieuwe gordijnen. Met de verbete ringen wordt de functie van het dorpshuis in St. Philipsland ver sterkt. Aannemer Van Herk uit Nieuwer- kerk a/d IJssel heeft voor de bouwvakvakantie nog een begin gemaakt met de bouw van een tunnel voor landbouwverkeer in de nieuwe Krabbenkreekweg tus sen het eiland Tholen en St. Phi lipsland. Er is een tijdelijke Het opera-ensemble Belcantori- um uit Bergen op Zoom, waarvan diverse Thoolse zangers deel uit maken, heeft een succesvolle trip naar Engeland gemaakt. Bij de West Wills 1991 waren diverse plaatsen uit verschillende landen vertegenwoordigd in het kader van tweelingsteden. Hoewel dat met Bergen op Zoom niet het ge val was, mocht Belcantorium dit groots opgezette festijn toch bij wonen. Alle deelnemers werden door de burgemeesters van West- bury en de omliggende plaatsen asfaltweg gemaakt, die om de bouwput heen leidt. Het tracé voor de nieuwe Krab benkreekweg is ook al goed zicht baar. Er zijn twee stukken van een landschappelijk fraaie binnendijk afgegraven, die volgens het water- uitgenodigd voor een welkomst cocktail. Belcantorium deed ook mee aan de parade die door Dow- bridge trok. Er werd ook een be zoek gebracht aan een industriële tentoonstelling waar de betrokken landen vertegenwoordigd waren. De uiteindelijke uitvoering vond plaats in de volledig uitverkochte Parish Church in Westbury. Secre taris M. Schot uit Tholen kijkt te rug op een mooi optreden. Zijn opera-ensemble kan ook nog ver sterking gebruiken, vooral alten, tenoren en bassen. schap al lang eigendom van de provincie zijn. Bij provinciale wa terstaat kon niemand uitsluitsel geven over de situatie bij deze bin nendijk. De nieuwe Krabbenkreekweg komt naast de bestaande rijbaan. Jan van Oevelen van camping de Pluimpot en Diana Gosselink van camping Gorishoek hebben de voorronden gewonnen voor de wedstrijd sterkste man en vrouw van het jaar. Totaal 12 mannen en 10 vrouwen deden dinsdag van elf uur 's morgens tot half vijf 's middags aan de voorronden op camping Gorishoek bij Scherpe- nisse mee. De heren moesten een tractor van hun plaats zien te trek ken, de dames een personenauto. Verder maakten paalhangen, gas flessen overbrengen, gestrekt til len, een boomstam over een doelpaal gooien, alsmede een Het wordt een autoweg van 7.5 m breed. De huidige verbinding, die na de bermverbreding weer ver smald wordt tot 4.5 m, is dan al leen toegankelijk voor (brom) fietsers en landbouwverkeer. Het karwei kost totaal 2.956.000 gul den, exclusief btw. biervat met water en zakken dra gen, deel uit van de krachtproef. De heren kregen 2 zakken van 50 kg en 1 van 75 kg, de dames 2x25 en 1x50 kg. Vijf heren en vijf dames gingen over naar de finale op 17 augus tus, eveneens op camping Goris hoek. Naast Jan van Oevelen zijn dat: 2. Adrie Nijssen uit Tholen 3. THOLEN 3-10-17 aug. VVV stadswandeling, vertrek Markt t/m 30 aug. Tentoonstelling teke ningen van dhr. Bogert, bi bliotheek 20 t/m 23 aug. Fietsavondvier- daagse, start The Pub 18.30 u. 24 t/m 28 aug. Feestweek in het kader 'Tholen 625 jaar stad' 24 t/m 31 aug. Tentoonstelling 'De verbondenheid van Tholen met scheepvaart en visserij', NPB- gebouw 26 t/m 31 aug. Expositie luchtfo to's van Tholen, gemeentehuis 23 t/m 28 sept. Zilveren Camera, beste persfoto van 1990 van Ned. fotojournalisten, Gasthuiskapel 28 sept. Reünie Chr. MAVO i.v.m. 25-jarig bestaan, 14-18 u. SINT-ANNALAND 10 aug. Braderie, aanvang 13.30 u. 10 aug. Open dag bibliotheek, verkoop afgeschr. boeken t/m 15 aug. Expos, schilderijen, aquarellen, tekeningen van dhr. Nijsen en keramiek van mevr. de Vries, Bibliotheek t/m 19 okt. Isings' kijk op geschiedenis, Meestoof 15-17 u. SINT-MAARTENSDIJK 3 aug. Braderie, aanvang 10 u. open dag bibliotheek, Markt 6 aug. Fiets-oriëntatierit, zwem bad Haestinge, 9.00 uur 7 aug. Kinderspelen, o.a. panne- koek eten, zwembad Haestinge 9.30 u. 23 aug. Jeugdtriathlon, zwembad Haestinge 18 u. 30 aug. Midzomernachtzwem- men, zwembad Haestinge 23.00 u. 9 sept. Volksdansver. Dodi-Dodi start weer met de lessen in kleuter school, R. Barnenstraat, aanvang 20.15 u. SCHERPENISSE 16 aug. Finale sterkste man/vrouw, camping Gorishoek 13 u. 18 aug. Finale sound- mix/playback-show, camping Go rishoek, 13 u. Gerard Rozendaal uit St. Maar tensdijk 4. Evert Jan de Zeeuw uit Tholen 5. Loek van Kerkhoven van camping Gorishoek. Bij de dames doen naast winnaar Diana Gosselink mee: 2. Maja Kuylen van Gorishoek 3. Sonja Kuylen van Gorishoek 4. Lineke Koenen van de Pluimpot 5. Nel Bartels van Gorishoek. Ook de winnaars van vorig jaar, de Belgische brandweerman Dan ny Dermont van Gorishoek en Conny Bruins, zijn automatisch geplaatst voor de finale op 17 au gustus. 24 aug. Oosterschelde zwemtocht, start Gorishoek 14 u. POORTVLIET 17 aug. Braderie BERGEN OP ZOOM t/m 30 sept. Dagel. te bezichten St. Gertrudiskerk, tijdens krab- benfoor doorlopende orgelcon certen t/m 4 aug. Tentoonstel, objecten 'De zeven hoofdzonden' van Lia Pullens en een overzicht kleuren etsen van Albert Moelker, Mar kiezenhof 3 aug.-15 sept. Expos, schilderijen 'De keuze van Kraaijpoel I: Olga Wiese', Markiezenhof film film film ROXY 1: Rocketeer - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Teenage mutant ninja turtles II - a.l., dage lijks 14 u. ROXY 2: FX 2 - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Mermaids - a.l., dagelijks 14 u. CINEMACTUEEL 1: The Doors - 16 jaar, vr t/m do 19 en 21.30 u. Assepoester - a.l., dagelijks 14 u., zo 14 en 16.30 u. 101.9 MHz FM 88.9 MHz via kabel DONDERDAG 12.05 u. Actualiteiten en achter gronden 12.30 u. Weerpraatje 12.35 u. Gezond en wel 12.45 u. Radio Hoogaars 12.50 u. Tip van de VVV (West- kapelle) 12.55-13 u. De agenda 16.03 u. Een vak apart in de zomer 17.05 u. Actualiteiten en achter gronden 17.30 u. Weerpraatje 17.35 u. Radio Hoogaars 17.55-18 u. De agenda VRIJDAG 12.05 u. Actualiteiten en achter gronden 12.30 u. Weerpraatje 12.35 u. Wegwies in de zomer 12.50 u. Tip van de VVV (Goes/Borsele) 12.55-13 u. De agenda 16.03 u. UIT 17.05 u. Actualiteiten en achter gronden 17.30 u. Weerpraatje 17.35-18 u. Zomerse locatie ZATERDAG 11.03-13 u. Dag-Week! ZONDAG 11.03-13 u. Op Deltahoogte CINEMACTUEEL 2: The naked gun 2 1/2 - a.l., vr en za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Hudson Hawk - 12 jaar, vr en za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 14, 19 en 21.30 u. Deltaflora. Vandaag, morgen en zaterdag wordt in de gebouwen van de gemeentelijke visafslag te Stellendam de Deltaflora gehou den. In de hallen nabij de Haring- vlietsluizen is niet alleen de nationale gladiolententoonstelling (2400 m2 bloemen) te zien, maar ook een huishoud- en consumen tenbeurs en een kleinveeshow. Zwemwater. Het water van de Krammer langs de Philipsdam en de Speelmansplaten bij Tholen is geschikt zwemwater. Dat staat vermeld in de krant Zeeland- Waterland. De jaarlijkse metin gen door provinciale en rijkswa terstaat en de waterschappen hebben uitgewezen, dat de kwali teit van het zwemwater in Zeeland hier en daar iets is verbeterd. Ge let wordt op de helderheid en de bacteriologische kwaliteit. MAANDAG 12.05 u. Actualiteiten en achter gronden 12.30 u. Weerpraatje 12.35 u. Wegwies in de zomer 12.50 u. Tip van de VVV (Aar denburg) 12.55-13 u. De agenda 16.03 u. Zomergast 17.05 u. Actualiteiten en achter gronden 17.30 u. Weerpraatje 17.35 u. Van stad en lande (Co- lijnsplaat) 17.55-18 u. De agenda DINSDAG 12.05 u. Actualiteiten en achter gronden 12.30 u. Weerpraatje 12.35 u. Radio Hoogaars 12.50 u. Tip van de VVV (Kou- dekerke) 12.55-13 u. De agenda 16.03 u. Gefeliciteerd! 17.05 u. Actualiteiten en achter gronden 17.30 u. Weerpraatje 17.35 u. Radio Hoogaars 17.35-18 u. De agenda WOENSDAG 12.05 u. Actualiteiten en achter gronden 12.30 u. Weerpraatje 12.35 u. Programma over streek eigen zaken en dialecten 12.50 u. Tip van de VVV 12.55-13 u. De agenda 16.03-17 u. De kerk in het midden 17.05 u. Actualiteiten en achter gronden 17.30 u. Weerpraatje 17.35 u. Goed Zeeuws 17.55-18 u. De agenda

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 7