Jonge bouwvakkers geziene helpers in bejaardentehuis Boogerd bekeek verzamelgebouwen Vertier op campings en aan waterkant PRIMA MOSSELEN r Jarco Kosten en Huibert Hoek offeren vakantieweek op Bintje 26 cent Eiland Tholen groeit, maar stad krimpt in Zaterdag braderie in St. Maartensdijk T\veede tandarts St. Maartensdijk Gegadigden voor zomerwoningen Donderdag 1 augustus 1991 47e Jaargang no. 38 <5- \Schot Ze zijn er weer: ZEEUWSE PALING PEL-GARNALEN In de zusterspost hangen ansichtkaarten van verschil lende zonnige vakantielanden. 'Groeten uit Grieken land van Petra en Corné' staat op één van de kaarten. Ook in bejaardencentrum de Schutse in Sint- Annaland is de vakantieperiode aangebroken. De ver trouwde gezichten verdwijnen voor een paar weken; verschillende anderen nemen hun plaats tijdelijk in. Piek in bouwvak Rode Kruis Jeugdbrandweer Malse jongen Zorg om kinderen Voorzitter regionaal bureau arbeidsvoorziening Mevr. J.L.A. Boogerd-Quaak, voorzitter van het Regi onaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening(RBA) in Zeeland heeft op uitnodiging van het Thoolse gemeen tebestuur een bezoek gebracht aan de bedrijfsverza melgebouwen te St. Maartensdijk. B en W wilden de voormalige fractievoorzitter van D'66 in de provincia le staten van Zeeland in haar nieuwe functie op de hoogte stellen van de besteding van de provinciale en rijkssubsidies. Wethouder J. Versluys is plaatsvervan gend gemeentelijk vertegenwoordiger in het RBA en heeft daardoor ook regelmatig contacten met mevr. Boogerd. Kwetsbaar De negen campings en het bungalowpark op Tholen zitten bijna allemaal vol. "Er zijn er maar een paar die nog enkele plaatsen vrij hebben," vertelt een medewerkster van de streek-VVV. Die houdt dat wekelijks bij, om toe risten van de gewenste in formatie te kunnen voorzien. Topdrukte dus in de recreatiesector, nu een week na de scholen ook de bouwvakkers in deze regio vakantie heb ben gekregen. Milieustraat Een Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers M,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. M—MI—'illHW.II'lilllil Ml lllllill I Hl 'HMI lliHIIlil *IMIi>'iiii "De jeugd kan zaterdag naar har telust meedoen aan de vele attrac ties tijdens de braderie in St. Maartensdijk", zegt penning meester J. Moerland van de mid denstandvereniging Smalstad. Clowns, een rodeostier, de fabel tjesexpres, het smoelenspel, schminken, Walt Disneyspel, een springkussen en een treintje dat tussen elf en zes uur rondritten maakt. De baten van de laatste at tractie zijn bestemd voor het ge zinsvervangend tehuis de Anne- was te St. Annaland. De mid denstandsvereniging betaalt het treintje, terwijl leden van de ou dervereniging Philadelphia voor de besturing en kaartjesverkoop zorgen. Moerland rekent zaterdag op 80 stands tegenover vorig jaar 100. "Het zijn er wat minder omdat het tijdstip voor de marktmensen misschien ongunstig is. Zij zijn ook op vakantie. Bovendien moest de betaling eerst binnen zijn voordat men een kraamnum- mer krijgt." De modelbouw boten varen op nieuw in het bassin voor het ge meentehuis. Muziekvereniging Euterpe zorgt voor de rommel markt, de schiettent, oliebollen en het enveloppen trekken. Het wel- farewerk van het Rode Kruis is za terdag ook present. De clowns komen van 11.00 tot 19.00 uur, het schminken is van 14.00 tot 17.00 uur bij de ABN. Bij cafetaria Smalstad treedt de drive-in show Slashlight op. Er worden video clips vertoond en de bezoekers kunnen zichzelf zien op een scherm. De braderie duurt van 10.00 tot 21.00 uur op de Markt, Ds. de Bresstraat, Kaaistraat, Mo lenstraat en de Haven. Moerland verwacht veel toeristen en minder eigen inwoners omdat die veel op vakantie zijn. "Niet te warm en niet te veel regen", zijn tenslotte de wensen van de penningmeester voor de braderie Van zaterdag a.s. in St. Maartensdijk. Per 12 augustus vestigt zich een tweede tandarts in St. Maartens dijk: dhr. J.C. van Dort uit Rilland-Bath. Hij komt in het pand aan de Noordpoort dat voorheen door tandarts Ths en zijn waarnemers werd gebruikt. "Het gaat nu echter om een com pleet nieuwe vestiging, door het ziekenfonds M.Z.B. erkend", al dus tandarts Van Dort. Hij studeerde in 1985 af in Am sterdam. "Toen was er echter zo'n enorm aanbod van tandartsen, dat ik op een lange wachtlijst kwam. Ik had geen zin om met de handen over elkaar te gaan zitten, zodat ik in Duitsland ben gaan werken." Bij terugkomst in Nederland vestigde tandarts Van Dort zich met zijn gezin in Rilland-Bath om te zoeken naar een zelfstandige praktijk. Dat lukte in St. Maar tensdijk, waar het pand op een paar kleine verbeteringen na, di rect beschikbaar was. Van Opstal makelaardij had het perceel ver kocht aan M.J. van Houte, die het verhuurd aan de nieuwe tandarts. Hij gaat binnenkort kennis maken met zijn collega's om ook te kun nen meedraaien in de regeling voor de weekenddiensten op Tho- len/St. Philipsland. Thndarts Van Dort wil zich te zijner tijd op Tholen vestigen, maar via door- schakelapparatuur is hij ook in Rilland-Bath bereikbaar. Na de opening van de nieuwe tan dartsenpraktijk van Vos en Wou ters aan de Westpoort dit voorjaar, krijgt St. Maartensdijk binnenkort een tweede tandart senpraktijk. "tThoolae oiókandei 2*- Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen per kilo, vanaf 15,50 500 gram 6,50 Advertentie I.M. Huibert Hoek(links) en Jarco Kostenfrechts) met mevr. Hage-de Graaf. "Ik ga met een gerust hart op va kantie", zegt hoofd verzorging Ine van Ommen. Zij is belast met de planning en organisatie van de verzorging. Naast de huishouding en de keuken vormt deze de groot ste afdeling binnen het tehuis en het is ook de meest directe zorg verlening aan de bewoners. "Het is een hele klus om de dienstlijsten voor juli en augustus rond te krijgen, want iedereen heeft zo zijn wensen voor de va kantie. Gelukkig heeft elk gekre gen wat ze wilde, maar zonder een flink aantal vakantiehulpen zou dat niet kunnen. We hebben ieder jaar weer een groot aantal aan meldingen en dit jaar hebben we zelfs een aantal kandidaten moe ten afwijzen." De selectie valt niet mee, want de meesten komen zo van school en na een gesprek wordt een keuze gemaakt. De vakantiehulpen wor den eerst een aantal dagen inge werkt, zoveel mogelijk op één afdeling, zodat ze zo snel moge lijk de weg weten en de bewoners kennen. Bovendien is het van be lang dat de bewoners de tijdelijke verzorgers leren kennen. Direkteur J. Wesdorp onder streept het belang van de vakan tiehulpen Hij vindt, dat zoveel mogelijk met de wensen van de medewerkers rekening gehouden moet worden." Als je als man en vrouw samen werkt, moet je toch met elkaar op vakantie kunnen en de piek ligt in de bouwvakvakan tie," aldus Wesdorp. De vakantiehulpen moeten uit het budget van de personeelskosten worden betaald; er is geen extra post voor, maar als er vroegtijdig in de personeelsplanning rekening mee wordt gehouden, moet het lukken om wat gelden voor de va kantieperiode te reserveren. Voor de bewoners is het altijd wennen aan de nieuwe medewer kers, maar dit jaar is er nog geen klacht binnen gekomen. Mevrouw van Ommen heeft de bewoners ge vraagd of zij er bezwaar tegen hadden om eventueel door een va kantiehulp geholpen te worden. Behalve vakantiehulpen kwamen er ook nog zeven Rode Kruis sta giaires. Als afsluiting van de mo dule ziekenverzorging moeten zij veertig uren stagelopen in een ver zorgingstehuis om verschillende aantekeningen te kunnen halen. "Voorgaande jaren zijn de stagi aires altijd in Ten Anker onderge bracht, maar omdat men daar vorig jaar aan het verbouwen was, zijn we naar de Schutse uitgewe ken", vertelt coördinator Johan Janse. "Het ligt in de bedoeling om volgend jaar de groep te split sen en bij ieder tehuis een aantal stagiaires onder te brengen. In ieder geval zijn de stagiaires, die met hun drie en een halfjaar du rende opleiding een volwaardig colonnelid van het Rode Kruis ho pen te worden, in de Schutse van harte welkom. Twee van hen zijn de 18-jarige Jarco Kosten en de 17-jarige Hui bert Hoek, beidén uit Sint- Phi lipsland; vrienden en allebei werkzaam in de bouw. Ze zijn lid van de jeugdbrandweer en omdat ze bij oefeningen met gewonden te maken krijgen, vonden ze het nut tig om de opleiding van het Rode Kruis te gaan doen. Ze offerden hun eerste vakantieweek op voor de stage in de Schutse. Ze veroorzaakten nogal wat op schudding die twee, maar dan al leen in positieve zin. Van alles hebben ze ondernomen die stage- week, van het baden van een be woner tot het poetsen van een kamer. "Toen de lift kapot was, hebben ze de zware theecontainers voor ons naar boven gedragen", zegt één van de enthousiaste me dewerksters." "Dit werk is lang zo zwaar niet als in de bouw", zegt Jarco. "Voor ons is het tillen van een bewoner een peuleschil, terwijl het voor die meisjes een heel karwei is." Ze hebben het prima naar hun zin gehad en ze mogen als vakantie hulp terugkomen. "De sfeer on derling is goed en de bewoners worden goed verzorgd." Daar hebben ze tijdens hun stage- week toe bijgedragen, zo blijkt uit de reactie van de bewoners. Me vrouw Hage-de Graaf reageert en thousiast: "Ja, Jarco, die malse jongen met zijn frisse, blozende gezicht. De eerste keer heeft hij het flink warm gehad toen hij mijn elastieke kousen aan moest doen, maar het ging toch prima. Hij heeft zelfs mijn nagels gek nipt, keurig gedaan! Je ziet er even tegenop als je weer een nieuw gezicht moet leren kennen, maar het is reuze meegevallen." De twee stagiaires vinden het ook een bijzondere ervaring om de be woners te helpen bij het wassen. Als een bewoner er zelf niet huive rig tegenover staat, is het voor de helpers ook gemakkelijker. Mevrouw Mosselman-Goedege- buure zet ook een pluim zet op de hoed van de jongens. "Huibert heeft me prima geholpen bij mijn dagelijkse wasbeurt. Ieder jaar zie ik weer een beetje tegen de vakan tieperiode op. Ik vind het fijn om door de 'eigen' zusters geholpen te worden, maar ieder jaar valt het weer mee. De tijd vliegt en de ver trouwde gezichten zie je zo terug." Behalve aan de stagiaires en de va kantiehulpen, merken de bewo- ZIE VERDER PAG 9 In St. Maartensdijk werden drie ondernemingen in het eerste en tweede bedrijfsverzamelgebouw bezocht: Dragon Plastics, Fresh Products en Priangan. Daarnaast nog de onlangs zelfstandig ge vestigde palingkwekerij, die nog in opbouw is. "Het was een goede kennisma king", aldus wethouder Versluys. "Mevr. Boogerd, die de Thoolse situatie al kende van de periode dat ze in de staten deel uitmaakte van de commissie economische zaken, was erg positief. Alleen wordt de spoeling om subsidies voor nieuwe projecten te verstrek ken, ook bij het RBA steeds dun ner." Toch zou Versluys nog wel geld willen. "Ten opzichte van vorig jaar is de werkloosheid hoger. Bo vendien vindt 60% van de Thool se beroepsbevolking werk buiten het eiland. Wanneer dat alleen Bergen op Zoom zou zijn, is dat niet zo'n punt, maar verder weg kan dat met de benzine-accijns en de belastingmaatregelen volgens Oort wel een probleem worden. A.M. de Jongmuseum. In het A.M. de Jongmuseum te Nieuw- Vossemeer is tot eind september werk te zien van vier amateur schilders, ondermeer van mevr. Quist uit Oud-Vossemeer. Het ge toonde varieert van aquarel tot olieverfschilderij. Het museum is elk weekeinde geopend van 2 tot 5 uur. Daarom willen we ons onderzoek naar de pendel nog steeds uitvoe ren, al is dat wat opgeschoven. We hebben wat werkgelegenheid be treft met kwetsbare groepen te maken, zoals bijvoorbeeld de vrouwelijke beroepsgroepen, waarvoor nog onvoldoende werk is. En dan blijft het aantal Thool se vrouwen dat deelneemt aan het arbeidsproces nog achter bij het landelijk gemiddelde", aldus Versluys. Volgens de wethouder lopen er geen besprekingen met huurders in het bedrijfsverzamelgebouw die zich zelfstandig willen vesti gen. "Er zijn wel ondernemingen die met pieken te maken hebben, maar over grondverkoop zijn we niet in onderhandeling." Er hebben zich al vijf gegadigden gemeld voor het ontwikkelen van een zomerwoningenpark in de kleine Suzannapolder bij St. An naland. "Dinsdagmorgen werd ik door twee kandidaten telefonisch benaderd", vertelt de Thoolse wethouder van recreatie J. Ver sluys. "Ik had al een heel oud contact en totaal zijn er nu al vijf gegadigden. De laatste reacties kwamen los naar aanleiding van onze brief aan de Stuurgroep Oosterschelde. We moeten ge woon eerst het antwoord daarop afwachten voordat er verder wat kan gebeuren", zegt wethouder Versluys. Provincie houdt in 1990 an derhalf miljoen over, maar trekt voor 1992 de broekriem aan Tholen behoudt eigen karak ter; niet alles is op toerisme gericht Geen geld voor uitbreiding GVT Sint-Annaland Boete voor mest op land Thoolse visser ingelijfd door Napoleon Rabobank Sint-Annaland uit gebreid Ruim veertien mille subsidie voor opknappen Wimpel Sint-Philipsland Psychiatrisch ziekenhuis Vre derust wil inkrimping ver tragen Sint-Annaland tenniskam pioen van Zeeland Campings strijden om titel sterkste man en vrouw EEN GEESTIG WOORD WERKT DIKWIJLS BETER DAN EEN GIFTIG Dit nummer pagina's bestaat uit 12 Veiling Sint-Annaland, woensdag 31 juli. Doré gewone 17-22, bon ken 5, drielingen 6-8, kriel 80-96; Première gewone 16-20, bonken 45-48, kriel 95; Gloria gewone 22-24, bonken 44-46, drielingen 7-8, kriel 109-115; Bintje gewone 25-26, bonken 48; Bildstar gewone 22-32, drielingen 5, kriel 16. Aan voer 334 ton. Dinsdag 30 juli. Doré gewone 17-23, bonken 4, drielingen 6-8, kriel 72-81; Première gewone 15-16, bonken 43-47, drielingen 7, kriel 95-96; Gloria gewone 20-24, bonken 43-46, drielingen 7-8, kriel 100-103; Bintje gewone 23-26, bonken 56; Eigenheimer gewone 46; Bildstar gewone 30-34, kriel 20. Aanvoer 438 ton. In de eerste zes maanden van dit jaar is de bevolking van Tholen met zestien inwoners toegenomen tot 19.300. Dat wordt veroorzaakt door een geboortenoverschot van 40 en een vertrekoverschot van 24. Grootste groeier is Scherpenisse met 17 inwoners, op de voet ge volgd door Sint-Annaland met 16. Oud-Vossemeer kreeg er 6 inwo ners bij en Stavenisse één. Poort vliet (-9) en Sint-Maartensdijk (-2) boeken een achteruitgang en dat geldt opvallend genoeg ook voor stad Tholen (-13). Het stadje nam de afgelopen twintig jaar ruim tweederde van de totale be volkingsgroei in de gemeente voor zijn rekening. In de eerste helft van dit jaar zijn er 21 mensen meer geboren dan er overleden, zodat er uit het 625-jarige stadje meer mensen vertrokken moeten zijn dan er zich hebben gevestigd. Het omgekeerde is het geval in Oud-Vossemeer (7), Sint-Anna land (7) en Scherpenisse (16). Het aantal sterfgevallen (14) is alleen in Oud-Vossemeer groter dan het aantal geboorten (13). Er zijn het eerste half jaar op Tholen 126 kinderen geboren en 86 mensen overleden. Ten opzichte van twintig jaar gele den zijn alleen de woonkernen Stavenisse (-26) en Poortvliet (-28) er in inwonertal op achteruit ge gaan. Opmerkelijk is dat de huidi ge kleinste kern, Scherpenisse, in die twintig jaar met 146 inwoners is gegroeid. Dat is maar 41 minder dan de groei van Oud-Vossemeer. De inwonertallen per 1 juli zijn: Tholen 6115, Oud-Vossemeer 2305, Sint-Annaland 3089, Stave nisse 1451, Sint-Maartensdijk 3287, Scherpenisse 1440 en Poort vliet 1613. De braderieën, zaterdag op cam ping Gorishoek en zondag op camping Stavenisse, trokken on danks het warme weer flink wat publiek. Op het parkeerterrein bij camping Gorishoek stonden zo'n dertig kramen. Vis, poffertjes, suikerspin, kleding en tweede hands spullen werden daar onder meer aangeboden. Verder konden de campinggasten en bezoekers van elders zich vermaken in de schiettent, met ballengooien, rad van avontuur, eendjes vissen, een draaimolen en holly-cranes. Ook was voor gezellige muziek ge zorgd. Een aantal vaste gasten re gelt jaarlijks de gang van zaken. De opbrengst van de attracties verdwijnt in de kinderkas. Daar uit worden ondermeer een uit stapje voor de kinderen van de campinggasten bekostigd en nieu we materialen aangeschaft. Op camping Stavenisse was het vooral 's morgens druk en 's mid dags heel stil. Toch zetten de meeste deelnemers net zoveel om Een onderdeel van de braderie op camping Gorishoek. als vorig jaar, meldt Ton van Tillo. die allerhande evenementen op Hij vormt met nog twee camping- touw zet. Dit jaar presenteerden gasten de activiteitencommissie, ze naast de gebruikelijke eettent jes (vis, poffertjes, suikerspin e.d.) een rommelmarkt, verkoop van handwerken en zelfgemaakte schilderijen. Ook campinggasten en kinderen boden waar te koop aan. Er waren bijzondere am bachten te zien zoals kaasmaken, Australisch breien, figuren maken van glaskralen en het maken van driedimensionale schilderijen. Wat de organisatie overhoudt, gaat in de activiteitenkas om daarmee weer andere evenemen ten te organiseren. Zo maakten dinsdag alle dames van de cam ping een uitstapje naar Brugge. Vandaag kunnen de kinderen zich gratis vermaken met een tiental activiteiten (springmatras, schiet tent, kindertheater) ter gelegen heid van het vijftienjarig bestaan van de biljartclub. Zaterdagmid dag om twee uur staat een play- backshow op het programma en zondag is er voor de ouderen een zeskamp. Dinsdag begint, voor kinderen tot 15 jaar, een avond wandelvierdaagse. Ongeveer vijftig Zeeuwse recrea tieondernemers, waaronder een aantal op Tholen, hebben een mi lieustraat ingericht op hun terrein. Papier, glas, blik en klein che misch afval worden op die manier apart ingezameld. Het betreft een gezamenlijk project van Recron- Zeeland, de provincie en de vere niging Afvalverwijdering Zee land. De provincie en de ministeries van economische za ken en VROM subsidiëren tot on geveer een kwart van de investeringskosten. Bij de officiële ZIE VERDER PAG 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1