Zee van schelpen Film Verkeer en vervoer Nieuwe bedrijven Rommelmarkt goed voor 7266 gulden J Doré 36 cent Ki.Qirti VaJkenisse Politietoezicht tijdens vakantie Beste persfoto's in Gasthuiskapel Donderdag 25 juli 1991 Het college van gedeputeerde staten dat na de statenverkie zingen van 6 maart is aangetreden, heeft zijn eerste provin ciale begroting gepresenteerd. Nieuw beleid Inkomsten Tholen Oud-Vossemeer St. Annaland Stavenisse St. Philipsland De rommelmarkt van de N.H. Kerk te Oud-Vossemeer heeft zaterdag 7266 gulden netto opgebracht. Dat was meer dan vorig jaar. De baten gaan naar drie doelen: de kerk ontvangt 5266 gulden, de vrouwenvereniging bracht voor de verbouwing van het verenigingsgebouw aan de Ring 825 gulden in het laadje en voor de zen ding kwam 1175 gulden binnen. geeft oóle veel te vrezen wie ontvangt er de tent qtaaq vol Krezjhen? Pak even uw zakboekje ABDIJ Een zee van schelpen. Zo heet de tentoonstelling die tot 4 november 1991 is te zien in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Schelpen zijn in vele soorten en maten te vinden langs onze kusten. Die schelpen zijn de "behuizing" geweest van in zee levende dieren. Op de tentoonstelling wordt het dier in de schelp belicht vanuit vier invalshoeken. Allereerst, hoe zien de dieren er uit en wat kunnen ze. Hun manier van leven is het tweede onder deel. Antwoord wordt gegeven op de vragen op welke plaatsen leven ze, wat is hun voeding, wie zijn hun vijanden. Vervolgens wordt zichtbaar gemaakt hoe de dieren het milieu beïnvloeden en welke invloed het milieu op hen heeft. Tot slot wordt aandacht besteed aan de economische waarde van schelpdieren. Schelpdieren, zeeslakken horen daar ook bij, zijn onderling zeer verschillend. Modellen maken dat duidelijk. Bij sommige slakken- soorten zitten de tanden op de tong. Op een vergrote weergave van de tong van de Reuzechiton is dat in het museum te zien. Met zijn tong is het dier in staat zelfs graniet te slijpen. Op die wijze wordt een glad nestelplaatsje ge maakt. In werkelijkheid is de lengte van de tong van de in Oostkapelle getoonde Chiton- soort drie centimeter. De breedte slechts 3 millimeter. De verschillen tussen de vele soorten schelpdieren zijn ook zichtbaar in de manieren van le ven. Zo zijn er soorten die hun voedsel uit het water filteren en er zijn er die hun kostje grazend bij elkaar scharrelen. De Aliekruik of 'Krukel' is daarvan een voor beeld. Weer andere gaan op roof tocht. Zij vallen andere schelp dieren aan, boren een gaatje in de schelp en zuigen de inhoud eruit. Om zich te verdedigen worden ook verschillende methoden toe gepast. Sommige soorten slaan op de vlucht, andere sluiten hun schelp in de hoop onbereikbaar te zijn voor hun belager. Mosse len hebben wel een heel speciale manier. Ze helpen elkaar en met z'n allen slaan ze hun aanvaller in de touwen door hem met draden die ze zelf produceren te omwin den. Vervolgens trekken ze hun aanvaller ondersteboven. Die is dan machteloos. Schelpdieren zijn niet alleen aan trekkelijk voedsel voor andere zeebewoners. Ook de mens doet zich tegoed aan verschillende soorten zoals mosselen, oesters, kokkels en alie-kruiken. Daardoor is de schelpdiervisserij een be langrijke bron van werkgelegen heid en inkomsten in Zeeland. De mens gebruikt de schelpdie ren evenwel op meer manieren. Door met enige regelmaat schelpdieren of hun ontlasting in hetzelfde gebied te onderzoeken kan worden nagegaan of het wa ter is verontreinigd en zo ja, in welke mate. Verder is het moge lijk schelpdieren in te zetten om water schoon te filteren. Op de tentoonstelling zijn werk bladen en spelletjes aan de hand waarvan kinderen kunnen na gaan wat zij weten van schelpen en schelpdieren. In het museum worden video banden over het leven in zee getoond. Het Zeeuws Biologisch Museum is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 17 uur, op zaterdag van 13.30 tot 17 uur en op zondag van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs is 7 2— voor volwassenen en f 1,25 voor vier- tot zestienjarigen en 65-plussers. Hoe Zeeland er in vroeger jaren uitzag, is te volgen op de video films Oude Journaalbeelden 1946-1960 en Zeeland-Journaal 1964-1965. Beide films zijn sa mengesteld uit Polygoonbeelden die eertijds in de Nederlandse bioscopen werden vertoond. In Oude Journaalbeelden worden de wederopbouw na de tweede wereldoorlog, de watersnood ramp en het herstel daarna be licht. Zeeland Journaal geeft inzicht in een belangrijke periode van ontwikkeling in de provincie. Onderwerpen zijn industrialisatie, (weg)verbindingen en cultuur. De videofilms zijn in de systemen VHS, Betamax, VCC-2000 en U- matic te leen bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Een catalogus met al het beeldmateriaal in de pro vinciale uitleen is aan hetzelfde adres te verkrijgen. IETTWS Provinciale begroting 1992 Volgens het beleidsprogramma voor de zittingsperiode 1991-1995 - tot de volgende ver kiezingen voor provinciale staten - moet 6 miljoen gulden worden bezuinigd. GS schrijven in de be- grotingsbrief dat zij zo vlug mo gelijk aan die taak willen voldoen. Voor volgend jaar wordt al aan een bedrag van ruim 3,7 miljoen ingeleverd, waarvan ruim 2 mil joen gulden bestaat uit personele kosten. Instellingen die met pro vinciaal geld worden (mee)be- kostigd, moeten ook bezuinigen, doordat de bijdrage van de pro vincie wordt gekort. Voor het provinciaal opbouworgaan Stich ting Zeeland gaat het voor 1992 om 1,5 ton, voor de Zeeuwse bi bliotheek om 2 ton en voor de Technische bibliotheek om 1 ton. De subsidies op het kopen van beeldende kunst door particulie ren en bedrijven wordt gestopt en die voor de gemeenten en musea gekort. Dat levert 1 ton op. Milieuvergunningen worden duurder, wat 2 ton in het laatje brengt. Ondanks de bezuinigingen moet er ruimte worden gemaakt voor nieuw beleid: zaken die zich aan dienen en waarvoor tot nu toe in de begroting geen posten zijn op genomen. De exploitatie van een Nationaal centrum sportvor- ming/Zeeuws sportcentrum, waarvoor provinciale staten al hun financiële medewerking heb ben toegezegd, kost de provincie 4 ton per jaar over de periode 1992-1997. Voorwaarde is wel, dat de investeringen voor de cen tra rond komen. Zeeuwse Bibliotheek moet volgend jaar 2 ton bezuinigen. Het onderhoud aan provinciale (kantoor)gebouwen en de aan schaf van materiaal wordt voortaan op een aparte post ge boekt, die jaarlijks 8 ton groot moet zijn. Uitgaven voor nieuw beleid die alleen voor volgend jaar nodig zijn, belopen een kleine 1 miljoen gulden. Een kwart daarvan wordt als extra bijdrage gevoegd aan het fietspadenfonds en 3 ton aan het toeristisch- recreatief ontwikkelingsfonds. Voor het emancipatiebeleid wordt 50 duizend gulden uitge trokken en voor de kinder- en jeugdtelefoon 52 duizend gulden. De SOS telefonische hulpdienst kan op bijna 25 duizend gulden rekenen. Een belangrijke bron van in komsten is de bijdrage van het rijk uit het provinciefonds. Alle provincies krijgen uit dit fonds naar rato van inwoners, op basis van oppervlakte en nog enkele voorwaarden een deel uit het fonds. Voor Zeeland wordt voor 1992 gerekend op ruim 69 mil joen gulden, wat neerkomt op 5,7 procent van het totale fonds bedrag. Verder worden van het rijk bijdragen ontvangen die moe ten worden besteed aan met na me genoemde beleidsterreinen. Zo wordt ruim 44 miljoen aan in komsten geraamd voor de we gen, ruim 6 ton voor de muskus- rattenbestrijding, 70 miljoen voor Het dagelijks bestuur van de provincie wil onderzoek doen naar uit breiding van het openbaar vervoer. Bekeken moet worden of het aan tal buslijnen kan worden uitgebreid. Ook moet worden nagegaan of in gebieden waar niet voldoende passagiers zijn voor een gewone bus alternatieve vormen van openbaar vervoer kunnen komen, zoals taxi bussen. Dat staat in de begrotingsbrief 1992 - de nota, waarin gedepu teerde staten aanduiden welk be leid voor het komende jaar gestalte kan krijgen. Uit de begroting zelf blijkt, dat voor dit en andere onderzoeken op het terrein van verkeer en vervoer ruim 7 ton wordt uitgetrokken. Met het rijk wordt de mening ge deeld dat het autoverkeer moet worden teruggedrongen. Gs stel len evenwel, dat dit streven in een dunbevolkt gebied als Zee land moeilijker is dan in streken waar veel mensen wonen. Het openbaar vervoer is in Zeeland niet zo frequent voorhanden. Daarom willen gs hun activiteiten vooral richten op het recreatie- verkeer. De zomerbussen die dit seizoen rijden, zijn er een voor beeld van. Het gaat om een ex periment en aan het eind van het seizoen moet worden bekeken of het in volgende jaren vaste vorm kan krijgen. Met het bedrijfsleven en over heidsinstanties in de provincie moet worden nagegaan hoe het autogebruik in het woon-werk- de exploitatie van bejaardenoor den en 4,4 miljoen voor de bo demsanering. De provincie krijgt via de opcenten op de motorrij tuigenbelasting ruim 5 miljoen gulden. Andere inkomsten vloei en voort uit de vergoedingen die worden berekend, bij de afgifte van vergunningen (leges) en de verkoop van nota's. In de begrotingsbrief wordt per beleidsterrein aangegeven hoe de ontwikkelingen in het komende jaar worden gezien. Elders in de ze rubriek wordt het hoofdstuk verkeer en vervoer toegelicht. De begroting met bijlagen is voor f 27,60 te koop bij het provinci aal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. Wie alleen de begrotingsbrief met de toe lichtingen op het beleid wil heb ben, is f 7,75 kwijt. De begro tingsstukken kunnen worden in gezien in het informatiecentrum. verkeer kan worden verminderd. Het fietsen moet volgens gs wor den gestimuleerd. Die gedachte wordt kracht bijgezet door het fietspadenfonds extra te spekken met 2,5 ton. In totaal komt de voeding voor 1992 dan op 5 ton. Volgend jaar willen gs een nota verkeersveiligheid presenteren. Aanleiding daartoe vormt het aantal verkeersslachtoffers in de provincie. Op basis van de jaarcij fers van het aantal doden en ge wonden in het verkeer blijkt dat er in Zeeland meer verkeersslacht offers zijn dan gemiddeld in Ne derland. In Zeeland worden op 100.000 inwoners 14 verkeers doden geteld. Het gemiddelde voor het hele land is 9. De Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) analyseert het ongevallenbeeld in de provincie. Aan de hand van de uitkomsten willen gs de nota ver keersveiligheid opstellen. ih ..V)ÈMÉV,, Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. I*hilipsland vanaf 15 juni tot en met 12 juli 1991. Onderhoudsbedrijf A.J. Schot, Cromvtiet 20, klussenbedrijf, 1 personeelslid. Sportvissersbedrijf Albatros, Van Vredenburchlaan 35, sportvissers- bedrijf, 2 t/m 4 personeelsleden. A.J.C. Beirnaert, Kotterstraat 21, commissiehandel in vlees en vlees waren, 1 personeelslid. Isolatie en montagebedrijf Ten Bloemendal v.o.f., Touwslagers- dreef 29, isolatie van pijpleidin gen, montagebedrijf, 1 personeelslid. Van Westen automatiserings diensten, Broeksedijk 8, automa tiseringsbedrijf voor de land- en tuinbouw, 1 personeelslid. Aria van 't Hof-Steketee, Nieuwstraat 38, (ambulant) pedi- curebedrijf, geen personeelsleden. t Mevr. J.F.M. Cornelissen- Hessing, Buurtweg 3, beheer van een bungalowpark c.q. verhuur van bungalows, geen perso neelsleden. Adviesbureau voor advertentie exploitatie Job de Jonge, Stoof- dijk 95, verkopen van advertentie- ruimte(bemiddeling), 1 personeelslid. Atelier Kunst, Schoolstraat 38, ontwerpen, produceren en uitge ven van en kleinhandel in logo's, advertentiefolders, reclamebor den, tekeningen, schilderijen, il lustraties en kaarten, 1 personeelslid. Bakkerij A.P. van der Est b.v., In dustrieweg 2, de exploitatie van een brood- en banketfabriek, 10 t/m 19 personeelsleden. Keuze genoeg op de boekentafels tijdens de rommelmarkt in Oud-Vossemeer. De baten van de koffie met cake en de verkoop van enveloppen gingen naar de zending. Er was nog meer te eten: pannekoeken en oliebollen of luxe kersenbonbons. Toen de deuren van de hal van de gebr. Quist in de Veerstraat om negen uur open gingen, stroom den er direct honderd mensen bin nen. "Het was gelijk een stormloop", vertelt dhr. J.J. Beve lander. "Een aantal Belgen stond er al om acht uur." Er was een geweldig aanbod van artikelen in allerlei variaties. Er was veel meer opgehaald en de or ganisatoren hadden van bedrijven ook veel meer gekregen dan an ders. Bijvoorbeeld de blikken met Italiaanse bitterkoekjes. 'Nergens te koop', stond er als extra lok middel bij. Behalve de koekjes was ook de opbrengst van zeepjes en augurken voor het nieuwe ver enigingsgebouw aan de Ring, waarvan een tekening in één van de stands hing. In de boekenhoek was de keuze enorm. Daarnaast was er verlich ting en meubilair, waaronder schoolbankjes en een schoolbord. Bij de vorige rommelmarkten wa ren Marokkanen en Turken goede klanten voor het meubilair. Die werden nu gemist. "Kennelijk wa ren ze op vakantie", concludeerde een niettemin tevreden Bevelan der. Hij zit nog wel met een probleem: de afvoer van de overschotten kan niet meer zoals vorige jaren naar de gemeentelijke stortplaats Tut- telhoek bij Scherpenisse. "We zoeken nog naar een oplossing, maar door de sluiting van Tuttel- hoek ga je automatisch meer splitsen: glas dat over is in de glas bak, oud papier, ijzerwerk en hout apart. Verder is het gewoon huisvuil, al is dat nogal veel om aan de straat te zetten'aldus Be velander, die nog met de gemeente overleg pleegt. Neem nu een abonnement. Voor slechts 78 cent per week wordt volop informatie over Tholen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. Naam Adres Woonplaats THOLEN 27 juli 3-10-17 aug. VVV stads wandeling, vertrek Markt t/m 30 aug. Tentoonstelling teke ningen van dhr. Bogert, bi bliotheek 20 t/m 23 aug. Fietsavondvier daagse, start The Pub 18.30 u. 24 t/m 28 aug. Feestweek in het kader 'Tholen 625 jaar stad' OUD-VOSSEMEER 31 aug. Clubkampioenschappen tennisver. TOV, de Vossenberg SINT-ANNALAND 10 aug. Braderie, aanvang 13.30 u. 10 aug. Open dag bibliotheek, verkoop afgeschr. boeken De aardappelprijzen zijn nog ver der gedaald door de enorme aan voer aan de veiling te Sint-Annaland. Gisteren werd 574 ton aangeleverd en dinsdag zelfs 680 ton. Woensdag 24 juli: Doré gewone 27-36, bonken 8, drielingen 11-13, kriel 80-84; Lekkerlander gewone 25; Première gewone 21-26, bon ken 50-55, drielingen 12-13, kriel 85; Gloria gewone 23-28, bonken 52-58, drielingen 12, kriel 92-99; Frieslander gewone 22, bonken 55; Eigenheimer gewone 35-54, drielingen 7, kriel 30; Bildstar ge wone 62-65. Dinsdag 23 juli: Doré gewone 25-34, bonken 7-9, drielingen 11-12, kriel 80-82; Lekkerlander gewone 25; Première gewone 20-24, bonken 37-45, drielingen 12-13; Gloria gewone 23-26, bon ken 38-40, drielingen 13, kriel 86-89; Frieslander gewone 26, bonken 41, drielingen 8, kriel 85; Eigenheimer gewone 38-63; Bildstar gewone 61-65. Wie op vakantie gaat kan bij de politie een afwezigheidsmelding achterlaten, indien de woning tij delijk onbewoond achterblijft. Bij surveillances zal de politie dan ook toezicht op de woning hou den. Van elke controle wordt een aantekening gemaakt. Als er iets mis is, neemt de politie eventueel contact op met de persoon die tij delijk een sleutel van de woning heeft. Na terugkeer krijgt de be trokkene van de politie een briefje en een folder met tips over in braakpreventie. De in te vullen af wezigheidsmeldingen zijn op het politiebureau in Tholen ver krijgbaar. t/m 15 aug. Expos, schilderijen, aquarellen, tekeningen van dhr. Nijsen en keramiek van mevr. de Vries, Bibliotheek t/m 19 okt. Isings' kijk op geschiedenis, Meestoof 15-17 u. STAVENISSE 28 juli Braderie op camping Sta venisse, Scheldseweg 3 10.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 30 juli Dauwzwemmen, zwembad Haestinge, aanvang 6.00 u. 3 aug. Braderie, aanvang 10 u. open dag bibliotheek, Markt 6 aug. Fiets-oriëntatierit, zwem bad Haestinge, 9.00 uur 7 aug. Kinderspelen, o.a. panne- koek eten, zwembad Haestinge 9.30 u. 23 aug. Jeugdtriathlon, zwembad Haestinge 18 u. 30 aug. Midzomernachtzwem- men, zwembad Haestinge 23.00 u. SCHERPENISSE 27 juli Braderie op camping Go- rishoek, 10 u. 30 juli Voorronde 'sterkste man/vrouw', camping Gorishoek 12 u. 16 aug. Finale sterkste man/vrouw, camping Gorishoek 13 u. 18 aug. Finale sound- mix/playback-show, camping Go rishoek, 13 u. 24 aug. Oosterschelde zwemtocht, start Gorishoek 14 u. POORTVLIET 17 aug. Braderie BERGEN OP ZOOM 25-26-27 juli Krabbenfoor t/m 28 juli Expositie schilderijen van Aat Verhoog, Markiezenhof t/m 30 sept. Dagel. te bezichten St. Gertrudiskerk, tijdens Krab benfoor doorlopende orgelcon certen 7 juli t/m 4 aug. Tentoonstel, ob jecten 'De zeven hoofdzonden' van t,ia Pullens en een overzicht kleurenetsen van Albert Moelker, Markiezenhof 3 aug.-15 sept. Expos, schilderijen 'De keuze van Kraaijpoel I: Olga Wiese', Markiezenhof film film film ROXY 1: Rocketeer - a.L, vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Teenage mutant ninja turtles II - a.L, dage lijks 14 u. ROXY 2: FX 2 - a.L, vr en za 19 en 21.30 u„ zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. Mermaids - a.L, dagelijks 14 u. CINEMACTUEEL 1: Hudson Hawk - 12 jaar, vr en za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: The naked gun 2 1/2 - a.L, vr en za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: The Doors - 16 jaar, vr t/m do 19 en 21.30 u. Assepoester - a.L, vr en za 14 u., zo 14 en 16.30 u., mat/m do 14 u. 106.5 Mhz FM 89 9 Kabel Stichting Lokale Omroep Tholen Botermarkt 3, 4691 CZ Tholen Tel 01660-4499 VRIJDAG 14-15 u Door de wereld gaat een woord 15-16 u Vliegende schijven muziek 16-17 u Verjaardagskalender 17-18 u Sloth accent actualiteiten 18-19 u Goud en oud 20-21 u Country met Anja Hage 20-21 u Gewijde muziek ZATERDAG 14-15 u Tussen haakjes cabaret 15-16 u Music machine 16-18 u Op de tribune sport 18-19 u Gospelmuziek 19-20 u Deurloo's popmuziek ZONDAG 12-14 u Familiematinee 14-15 u Bloemendaalse kerkdienst 15-16 u Klassieke muziek 16-17 u Thoolse kerkdienst 17-18 u Op de tribune sport De beste persfoto's van Neder landse fotojournalisten ujt 1990 zijn van maandag 23 tot en met zaterdag 28 september te zien in de Gasthuiskapel te Tholen. De beheerscommissie heeft het initia tief genomen voor deze expositie, die landelijk bekend is als de Zil veren Camera. Van 26 tot en met 31 augustus zijn er in de Gasthuiskapel luchtfoto's van het eiland Tholen te zien die eerder ook in het gemeentehuis te St. Maartensdijk getoond zijn. De expositie wordt aangevuld met oude ansichtkaarten van Tholen. Van 24 tot 31 augustus is er in het NPB-gebouw in de Oudeland- sestraat een tentoonstelling over de verbondenheid van Tholen met scheepvaart en visserij. Door mid del van foto's, schilderijen en oude gebruiksvoorwerpen zal een beeld worden gegeven van de vis serij en scheepvaart in Tholen voor 1960. Tevens zal er een expo sitie over historisch- landschappelijk en biologisch ma teriaal worden ingericht. Bezuiniging bejaardenoorden. In het kader van efficiency maatrege len heeft het kabinet besloten om de subsidies voor bejaardenoor den te verminderen. Afgesproken is dat de provincies de komende driejaar in totaal 135 miljoen gul den minder ontvangen. In 1992 is dat 22,5 miljoen, in 1993 37,5 mil joen en in 1994 75 miljoen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 7