Tholenderwijs veel gelezen Braderie Stavenisse treft 't Kerk leeft tussen de mensen SPAAPEN THOLENDERWIJS Sierhekwerken informatierubriek van de gemeente tholen WIJZIGING OPHAALSCHEMA HUISVUIL EXPOSITIE VAN DICK B0SMA KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING ONTWERPBESCHIKKINGEN Donderdag 25 juli 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De tekeningen en schilde rijen van mevr. Kühsel la ten de besneeuwde Voorstraat in Stavenisse in februari van dit jaar nog zien, maar zaterdag is het droog en zonnig tij dens de braderie. "We treffen het prima", constateert voorzitter A.M. Elenbaas van voet balvereniging S.C. Stave nisse - de organisator van de braderie - tevreden. Meer op slechte plek Ham van 13 kilo Cursussen Weggestuurd Informatiekrantje Bisschop Ernst van Breda bij priesterwijding Wiel Wiertz Samen kerk Handoplegging trapleuningen in ijzer en messing T/M 30 AUGUSTUS IN HET GEMEENTEHUIS HINDERWET: SPREEKUUR B W Bewonersbrief Tholenaren tevreden over dienstverlening door gemeente De inwoners van Tholen zijn over het algemeen tevreden over de ge meentelijke voorlichting en dienstverlening. Maar liefst 89,9% van de mensen die meededen aan een onlangs gehouden opinie-onderzoek leest de rubrieken Tholenderwijs en Tholenderwijs-kort. Van hen leest 74,1% deze regelmatig en 12,7% leest ze nooit. Ook voor deze jongens is de braderie in Stavenisse het jaarlijkse hoogtepunt in hun dorp. Frank Heijboer in de kinderwagen en Hubert v.d. Graaf, Jos Heijboer, Hubert Westdorp en Marco van Gorsel vermaakten zich zaterdag prima. Sjoelen is nog altijd een geliefd spel, zoals zaterdag weer bleek tijdens de braderie in Stavenisse. De regen die de eerdere braderies van dit seizoen minder goed maakte, bleef dankzij een hoge drukzone helemaal uit. Het volle terras bij cafetaria Stavenisse gaf ook duidelijk aan, dat het dorstig weer was. "Toch was het niet te warm, 't was geen zwemweer en daardoor hadden we ook 's mid dags veel bezoekers", aldus voor zitter Elenbaas. De braderie in Stavenisse loopt van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds, waarbij de piek in de avonduren ligt. "Toen liep het rad van avontuur weer vlot met tal van mensen van de drie campings, het bungalowpark, van de omlig gende dorpen en uit Stavenisse zelf. Alle prijzen zijn eruit gegaan en ook alle enveloppen hebben we verkocht. Aan deze braderie hou den we een lekker centje over en als kleine vereniging hebben we zo'n hele goede inkomstenbron ook nodig", zegt de voorzitter van S.C. Stavenisse. Het welfarewerk van het Rode Kruis was met 1130 guldenfvorig jaar 1085) ook weer heel tevreden. De stand stond wat achteraf op het Van der Lek de Clercqplein. "Een slechte plek in onze ogen", aldus mevr. Van den Hoek- Riedijk, "maar het resultaat is meegevallen. Zeker als je ziet dat St. Maartensdijk maar 500 tot 600 gulden haalt en Scherpenisse een goede 300 gulden, dan steekt Sta venisse er bovenuit. De dames die de welfare-artikelen vervaardigen, staan zelf ook een paar uur in de stand en dat verhoogt de op brengst. leder heeft tenslotte aan hang", aldus mevr. Van den Hoek. De openbare basisschool de Schalm verkocht voor 375 gulden oude schoolboekjes ten bate van het ouderfonds. De vijftig tel- raampjes waren snel uitverkocht. De prijs was ook maar twee kwartjes, maar een Duitse bezoe ker gaf er meer voor en kocht een flink aantal. "We hadden trou wens toch veel Duitse kopers", al dus directeur C.G. van den Hoek. "Ze hebben ook veel geschiede nisboekjes gekocht. Misschien wel om de Tweede Wereldoorlog van uit een andere visie te lezen." 't Is Oranje, 't blijft Oranje van K. Norel was één van de titels, even als 'En wat het Hunebed vertelde'. Verder waren er lees- en reken boekjes heel goedkoop te krijgen. De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind(VBOK) had voor het eerst een stand op de braderie in Stavenisse. Er was een grabbelton en men kon een aantal verenigings-artikelen kopen, maar de animo was gering. "We hebben nog geen lid kunnen inschrijven", lieten de twee dames om kwart over vijf weten. De Algemene Nederlandse Invali den Bond(ANIB) deed betere za ken. Mevr. Burgers en het echtpaar Heijboer lieten niemand ongemerkt passeren om mee te dingen naar de manden met le vensmiddelen. Bij slagerij Aarts was de barbecue in trek, maar er was ook nog een attractie: raden naar het gewicht van de Parmaham met schaal. De juiste uitslag bleek 13,015 kilo te zijn. Lennie Bolier uit Scherpenis se won de eerste prijs, T. den En gelsman uit Poortvliet de tweede en A.C. Wessels uit St. Annaland kreeg de derde prijs. S.C. Stavenisse bood nog meer at tracties: vogelpieken, schieten en sjoelen. De schiettent trok minder schutters dan vorige jaren, maar het sjoelen was flink in trek. Wie zich wilde oriënteren voor een cursus na de vakantie kon te recht in twee stands met origami, de Japanse vouwkunst, borduren op papier e.d. Naamborden van hout, wa tersportartikelen, boeken, siera den, chocoladeschuitjes, stroopwafels, kleding, gereed schappen, schoenen, groente en fruit, bloemen, oliebollen, er was weer van alles te koop in Sta venisse. "Voor de bermuda's is het net niet warm genoeg", zei mevr. Pleune. De witte chrysanten bij de fam. Marinissen waren daarente gen al aan het einde van de mid dag op. Het meeste lawaai maakte de standhouder met c.d.'s en mu- ziekcassettes. Verzoeken van colle ga's om het geluid te temperen, werden in de wind geslagen. Mevr. Kühsel schudde haar hoofd maar. Nu was haar dochter met voor het eerst ook haar kleindochter uit de Beierse hoofdstad München naar het rustieke Stavenisse gekomen en daar was het ook al volop la waai. De toverlippenstift in een andere stand lag er daarentegen heel wat onschuldiger bij. De organisatoren hadden 's mor gens nog een standhouder weg gestuurd die met hele andere artikelen kwam dan hij had opge geven. "Afspraak is afspraak", zei voorzitter Elenbaas. "We probe- met heel mijn lichaam, dit ambt te vervullen ten dienste van velen." Na afloop maakten velen van de gelegenheid gebruik om in de Wittenhorst de nieuwe pastor de hand te drukken. Bisschop Ernst werd zaterdag geassisteerd door deken V. Schoenmakers, pastoor A. v.d. Brüle o.c.r. van Tholen en Oud- Vossemeer, pastoor J. v.d. Linden c.s.s.r. van Halsteren, pastor J. Paes uit Roosendaal (voorheen Halsteren), pastoor L. Hausmans uit Spekholzerheide, pastor B. Knubben (docent UTP Heerlen), pastoor-deken Fr. Wiertz uit Heerlen, pastoor Fr. Wiertz uit Ransdaal en de pastoraal werkers M. Pra- sing (studiegenoot van Wiertz) en W. Cooymans. De ceremonie werd geleid door bisschoppelijk secretaris H. Lommers. De acolie ten (misdienaars) waren afkom stig uit de vier parochies van de regio Halsteren, die samen 12.266 rooms-katholieken tellen. Het ge mengd koor werd op orgel bege leid door mevrouw L. van Wezel, de cantorij door E. de Goffau uit Tholen. ren de zaak in evenwicht te hou den, zodat iedereen aan zijn trekken kan komen. Zo kunnen we bijvoorbeeld wel 20 eettentjes krijgen, maar de meeste zeggen we af. Toch gaan we bespreken om volgend jaar nog meer stands toe te laten, zonder dat er extra con currentie komt. Er was nu voor het éérst een nieuwe attractie met grijparmen voor beertjes en hor loges. We dachten daardoor nog- wal wat minder guldens binnen te krijgen, maar dat is reuze meege vallen. De avondpiek maakte alles goed en de meeste standhouders hebben goede zaken gedaan. Ook de horeca. Om half tien hebben we de 20 grote en 10 kleine prijzen van de enveloppenactie getrok ken, waarbij een dekbed de hoofdprijs was. Alles bij elkaar is het prima verlopen. Het was hardstikke gezellig in Stavenisse", zo besluit voorzitter Elenbaas van S.C. Stavenisse. Meer dan de helft van de onder vraagden (57,6%) leest zowel Tholenderwijs als Tholenderwijs- kort, 21,5% leest alleen Tholen derwijs en 9,5% alleen Tholenderwijs-kort. Slechts een klein gedeelte is ontevreden over de inhoud (6,3%), de vormgeving (9,5%) of de leesbaarheid/begrij pelijkheid (12,6%) van de voor- lichtingsrubrieken. Die worden door 29,3% uitgebreid en door 62,9% enigermate gelezen, waar bij er nauwelijks verschil bestaat tussen mannen of vrouwen. Qua leeftijd blijkt de groep tussen 31 en 40 jaar het meest geïnteres seerd in de voorlichtingsrubrie ken. Slechts 3,2% leest ze nooit, dat is zo'n 10% minder dan in de leeftijdsgroepen 18 tot 30 en 41 tot 50. Boven de 50 leest bijna 21% de rubrieken nooit. Wie slechts één van de twee rubrieken leest, kiest onder de 40 jaar in 60% van de gevallen voor Tholenderwijs en in 40% voor de korte versie. .Boven de 40 zegt dan 86% de uitgebreide rubriek te verkiezen, tegen 14% Tholenderwijs-kort. De onderzoekers vinden het aan tal mensen dat de rubrieken soms tot nooit leest nog vrij groot (25,4%) en doen daarom de aan beveling om als gemeente zelf een informatiekrantje uit te geven en zo iedereen goed en uitgebreid te bereiken. Tegelijkertijd blijkt 75,3% van de ondervraagden geabonneerd te zijn op de Eendrachtbode. Van de niet-abonnees leest 60,5% deze krant via anderen, zodat 90,4% wekelijks wordt bereikt. Tholen derwijs verschijnt sinds 6 januari 1977 in dit nieuwsblad. Met Tholenderwijs-kort is vorig jaar begonnen in de Thoolse Bode. Wanneer het erom gaat welke wel ke vorm van gemeentelijke voor lichting men kent, dan blijkt de gemeentegids de onbetwiste top per met 88%. Daarna volgen Tho lenderwijs (77,2%), Tholenderwijs-kort (71,5%), be- wonersbrieven (44,3%), fol ders/brochures (36,1%) en hoorzittingen (35,4%). Aan het houden van hoorzittin gen en inspraakavonden zou dan ook, aldus de onderzoekers, meer bekendheid moeten worden gegeven. De gemeentegids wordt door ruim 96% van de ondervraagden be waard. Van hen kijkt 32% er re gelmatig in en 64% soms. Het minst tevreden is men nog over de volledigheid en de overzichtelijk heid van de gids (6,3%). Een aan beveling van de onderzoekers is om er plattegronden van de woon kernen in op te nemen. Hoewel bijna de helft van de on dervraagden de bewonersbrief een goed informatiemiddel vindt (eenderde vulde deze vraag niet in), leest ruim eenderde ze niet. Het gemeentehuis is door bijna 64% weieens bezocht en van hen is ruim 73,3% tevreden over het genoten dienstbetoon. Over de dienstverlening via postkantoren en postagentschappen toont 66,5% van de ondervraagden zich tevreden. Het enquêteformulier is aan onge veer 380 inwoners toegestuurd (2% van de bevolking). Van hen stuurden 158 het terug (ruim 41%). "De respons is niet echt groot, maar toch denken wij dat deze enquête een duidelijk beeld geeft van de situatie," schrijven de onderzoekers. Overigens blijkt bij bepaalde vra gen niet iedereen elk onderdeel te hebben ingevuld. Soms vermelden de onderzoekers dat, maar niet al tijd en dan zijn de gepresenteerde cijfers natuurlijk niet waterdicht. Van de deelnemers aan het opinie onderzoek (78 mannen en 80 vrouwen) geeft 24,7% aan zich aangetrokken te voelen tot het CDA, 23,4% tot de PvdA, 23,4% tot de SGP, 15,2% tot de VVD en 8,9% tot de RPF/GPV; 4,4% heeft geen politieke voorkeur. Qua opleiding genoot 29,1% geen of alleen lager onderwijs, 36,7% lbo of mavo, 23,4% mbo, havo of vwo en 10,8% hbo of universitair onderwijs. "Ik wens je toe dat je gelukkig zult zijn in het leven en werken van de priester en dat je geluk zult brengen." Dat zei bisschop H.GA. Ernst zaterdagmorgen bij de wijding van Wiel Wiertz tot priester. Wiertz is werk zaam in de rooms-katholieke parochies van Tholen, Oud-Vossemeer, Lepelstraat en Halsteren. Zondag droeg hij zijn eerste H. Mis op in de parochiekerk van H. Anthonius van Padua te Lepelstraat, aanstaande zondag gaat hij voor in de Martinuskerk in zijn geboorteplaats Spekholzerheide bij Kerkrade. De ruime Quirinuskerk in Halste ren was grotendeels gevuld voor de feestelijke plechtigheid. Verte genwoordigers van de vier paro chies, uit het onderwijs, maar ook de emeritus-pastores Vermeulen (Oud-Vossemeer) en Kloeg (Le pelstraat) en burgemeester H.A. van der Munnik woonden de dienst bij. Daarnaast -de ouders, broer, beide zussen en verdere fa milieleden en vrienden van de wij deling. Via vier televisieschermen was alles ook in de zijbeuken van de kerk goed te volgen. Vóór het gebouw wapperde naast de vader landse driekleur de geel-witte pau selijke vlag. "De vier parochies, de familie en de UTP zijn blij dat je priester wilt zijn. De mensen hier ver wachten dat je hen als gelovigen zult erkennen en bijstaan en wil len jou als priester ook erkennen en bijstaan. Samen willen ze ver antwoordelijkheid dragen voor de kerk en dat hun inzet gewaardeerd wordt," aldus de bisschop, die ver ader zei dat de plaats van de priester niet door een ander kan worden ingenomen. "Wie priester wordt, waagt zich aan de kerk en vervult een onvervangbare taak." De bisschop ging voorts in op de vraag: waarom werken wij samen aan de voortgang van de kerk? "In het evangelie van Mattheus staat: gaat en maakt alle volkeren tot mijn leerlingen. Daar gaat het om, dat alle mensen in alle tijden en overal leerlingen worden. Daarom is eeuwen geleden ook hier de kerk opgericht. De kerk leeft temidden van de mensen en maakt alles mee dat zij ook mee maken." Bisschop Ernst noemde het leed, de strijd tussen goed en kwaad, de zorg en inspanning om het dagelijks brood, armoede en rijkdom, oorlog en vrede. "Temidden van dit alles noemt de kerk de naam van Jezus de Christus. Ze weet'dat er geen an dere weg is die de mens kan red den van het onheil. De mensen zijn samen kerk en dat gebeurt in naam van Jezus de Christus," al dus Ernst. Hij vervolgde: "Wat is de zin van ons leven? Is er een ant woord op, dat overeind blijft wat er ook gebeuren moge? Wie Jezus heeft leren kennen zegt: ja! In hem zien wij de ware mens, in hem wordt God zichtbaar. Die gaat de weg op van het ware mens-zijn." De bisschop sprak over de rituelen in de kerk - water Wiel Wiertz in januari bij zijn diakenwijding te Oud-Vossemeer. Zaterdag is hij in Halsteren gewijd tot priester van het bisdom Breda. en vuur, olie, brood en wijn - waarin de lotgevallen van het le ven in verbinding worden ge bracht met de Naam die licht brengt. "In de kerk worden de mensen niet vervreemd van de sa menleving maar toegerust, onder andere voor de strijd voor al wat goed is." Het eerste onderdeel van de wij ding vormde een aanbeveling van Wiertz, uitgesproken door verte genwoordigers van zes groepen: dé familie, de vriendenkring, de thuisparochie Spekholzerheide, de UTP (universiteit voor theolo gie en pastoraat), het pasto resteam regio Halsteren en de parochie Lepelstraat. Op grond van die aanbevelingen verklaarde deken Schoenmakers dat Wiertz waardig werd bevonden voor het priesterambt. Vervolgens stelde bisschop Ernst een aantal vragen, waarbij Wiertz - in januari in Oud-Vossemeer al tot diaken ge wijd - ondermeer de bisschop trouw en eerbied beloofde. Over de wijdeling - die plat op de grond lag - werd daarna de voor-. spraak van de heiligen der kerk afgeroepen door de 'litanie van al le heiligen'. De handoplegging door de bisschop een een groot aantal aanwezige priesters, ge volgd door het wijdingsgebed, be tekende de eigenlijke priesterwijding van Wiel Wiertz. Die werd vervolgens bekleed met de stola en het kazuifel, waarna zalving van de handen door de bisschop volgde alsmede overrei king van brood en wijn. De vre deswens door 33 priesters en pastoraal werkenden (waaronder de Halsterse hervormde predikant Soethoudt die deel uitmaakt van het pastoresteam in de regio) en een twintigtal leken besloot de be vestiging als priester. Daarna volgde de dienst van de tafel. Er werd gelezen uit Samuël 3:2-10 en Johannes 8:1-11. Aan het einde van de dienst zongen 34 kin deren de nieuwe pastor een speci aal lied toe en gaven hem elk een bloem. Pastor Wiertz, die in Le pelstraat woont, zei in zijn dan kwoord deze dag in een roes te leven. "Ik beloof u allen uit het diepst van mijn hart dat ik zal Droberen, met al wat in mij is en Advies, ontwerp en realisatie van siersmeedwerk Raadhuisstraat 15, Hoogerheide. Telefoon 01646-12716 Advertentie LM. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartenscfijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Met ingang van maandag 29 juli a.s. is opnieuw een kleine wijziging in het ophaalschema noodzakelijk. De transportafstand naar de nieu we stortplaats Nieuwdorp heeft na twee weken proefdraaien hiertoe geleid. Voor alle duidelijkheid is het gehele weekschema opnieuw weergege ven, waarin enige wijzigingen en aanvullingen zijn meegenomen. Maandag: de kern Tholen ten zuiden van de Ten Ankerweg en de Grindweg de buiten route oost. Dinsdag: de kern Tholen ten noorden van de Ten Ankerweg en de Grindweg (Dalempolder thans Molenvliet gehe ten); de gehele kern Poortvliet; de buitenroute west. Woensdag: de kernen Sint-Annaland, Oud Vossemeer en Scher penisse ten oosten van de Kerkstraat, tevens en dat is nieuw: alle bedrijfscontainers op het industrieter rein Sint-Maartensdijk en het huisvuil langs de Provin- cialeweg te St. Maartensdijk de huisnummers 1a t/m 20. Donderdag: de kernen St. Maartensdijk en Scherpenisse ten wes ten van de Kerkstraat, alsmede de Hartogsweg, Westkerke, Westkerkseweg, Gorishoeksedijk, Haven weg, Brijhoekseweg, Platteweg en Gatweg. Vrijdag: de kern Stavenisse. Er bestaan wel eens misverstanden over de kernen en het buitenge bied. Onder de kernen wordt verstaan de bebouwing van de dorpen, het overige gebied van een voormalige gemeente wordt betiteld als buitengebied. Mocht u vragen hebben over het ophaalschema en de route, neemt u dan contact op met het gemeentehuis, 01666-8200. olieverfschilderijen, aquarellen en pentekeningen Zoals u vorige week in de redactionele artikelen van dit weekblad heeft kunnen lezen is vrijdag l.l. de tentoonstelling met werken van Dick Bosma officieel geopend door burgemeester Van der Munnik. De tentoonstelling is sedert maandag dagelijks voor het publiek toegan kelijk. Dick Bosma, thans woonachtig in de gemeente Wouw, werd in 1941 te Schiedam geboren. Bosma is een amateurskunstenaar in die zin dat hij in zijn primaire levensbehoefte voorziet als leraar Duits aan de Rijks scholengemeenschap te Bergen op Zoom. Eerst 10 jaar geleden pakte hij zijn hobby, tekenen en schilderen, se rieus op en besteedt er letterlijk elk vrij uurtje aan. Bosma heeft reeds diverse tentoonstellingen achter zijn naam staan, vooral na de periode (1989) waarin hij de cultuurprijs van de gemeente Wouw ontving. Dick Bosma houdt veel van details, hetgeen vooral in zijn pentekenin gen naar voren komt. De vele donkere maanden van het jaar gebruikt hij voor de toepassing van deze techniek. Wanneer er weer sprake is van 'mooi licht' gaat hij over op aquarel, met name in de zomermaan den omdat 'kleur' dan weer overheerst. Bosma tekent en schildert al tijd op locatie. Juist voor de tentoonstelling in het gemeentehuis van Tholen zijn nog al wat 'Thoolse' werken vervaardigd. De tentoonstelling omvat in zijn totaliteit 48 schilderijen en tekeningen. Openingstijden De expositie van werken van Dick Bosma is dagelijks geopend van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur, m.u.v. de vrijdagmiddagen. El ke belangstellende is van harte welkom. De toegang is gratis. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 24, tweede lid onder c. van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder opleg ging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op de aanvragen om een vergunning inge volge de Hinderwet van: a. de heer M.D. Geuze, Lange Zandweg 1 te Poortvliet voor het uit breiden/wijzigen van een akkerbouwbedrijf gelegen aan de Lange Zandweg 1 te Poortvliet; b. de heer K.L. van Dijke, Sluisweg 1 te Poortvliet voor het oprichten en in werking hebben van een veeteelt- en landbouwbedrijf gelegen aan de Sluisweg 1 te Poortvliet; c. de firma M. Gunter en Zn., Hoenderweg 18 te Sint-Annaland voor het uitbreiden/wijzigen van het agrarisch bedrijf gelegen aan de Oude- landseweg 8 te Sint-Annaland. De ontwerpbeschikkingen, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 26 juli 1991 gedurende een ter mijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het be jaardentehuis Sint-Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk. Na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikking, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen gemotiveerde schriftelijke be zwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikkingen. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient gericht te worden aan ons college. De ingekomen bezwaarschriften worden me de ter inzage gelegd. 25 juli 1991 Burgemeester en wethouders van Tholen De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 29 juli 1991 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. van der Jagt komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, tel. 01666-8330.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 5