f) Waterschap bouwt met pijn duur Polderhuis na blunder Strijd voortgezet om zomerwoningen Schoolvakantie is begonnen AL 46 JAAR DÉ TH0OLSE COURANT Thoolse tip 5 boeken over wielersport &Z*. Dijkgraaf Hage: niet teveel terug naar het verleden Auto vernietigd door de justitie GARNALEN Donderdag 25 juli 199JL 47e Jaargaj Pastoraal medewerker voor N.P.B. Tholen ZEEUWSE PALING <ccft HOLLANDSE NIEUWE Voor een aantal hoofdingelanden van het waterschap Tholen was het even slikken. Natte vingerwerk, een blunder, zo noemden ze de voorbereiding van de bouw van de uitbreiding van het Polderhuis in St. Maartens dijk. Met pijn en veel teleurstelling accepteerden ze tenslotte toch de veel hogere kosten: 658.000 in plaats van 350.000 gulden. Onzorgvuldig beleid Geen gulden meer Welstandseisen Te gemakkelijk Drie keer Recreatie van belang voor Sint-Annaland Een zomerwoningenpark in de Kleine Suzannapolder bij Sint-Annaland is niet strijdig met het Beleidsplan Oosterschelde. Dat betogen b. en w. van Tholen in een brief aan het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde. Die instantie - waarvan burgemeester H.A. van der Munnik deel uitmaakt - sprak onlangs over het park en daarbij hadden enkele leden hun be denkingen. Onder de maat Vrijdagmiddag namen de leerlingen van de basisscho len op Tholen en St. Philipsland afscheid van hun meester of juffrouw om van de zomervakantie te gaan genieten. De meesten voor zes weken, maar voor de leerlingen van groep 8 was het afscheid definitief om dat ze na de vakantie naar het voortgezet onderwijs gaan. De vlag uit Nieuwe gezichten Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs t 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij een alcoholcontrole heeft de politie een auto in beslag geno men waarmee van alles mis was. Het voertuig is inmiddels vernie tigd. De auto was niet verzekerd, had valse APK-stickers, het kente kenbewijs deel III van een andere auto en reed op gas terwijl het kenteken voor benzine was afge geven. De controle concentreerde zich rondom de plaatsen Tholen, Sta- venisse en Sint-Annaland, waar de politie wisselend bepaalde wegen afzette. Bij 84 automobilisten werd een blaasproef afgenomen. Opvallend was dat in 60% van de gevallen een vrouw achter het stuur zat. Ook vijf bromfiets bestuurders moesten blazen. Nie mand had teveel gedronken. Wél ging nog een automobilist op de bon omdat op zijn auto geen geldige APK-sticker zat. Een an dere had een defecte koplamp. Verder werd een fietser bekeurd die zonder verlichting reed. Zaterdag is de Thoolse boeken tip 5 te horen via omroep Zeeland. Het programma komt tussen 12.00 en 12.30 uur uit de biblio theek aan de Markt in St. Maar tensdijk. Dhr. Niederer stelt daarbij de wielersport centraal. Na drie wielerwedstrijden op Tholen en de ronde van Frankrijk in de eindfase, hoopt hij veel be langstellenden een plezier te doen met zijn presentatie. Aan de orde komen 'De renner' van Tim Krabbé, 'De anabolica mannen' van Jean Nelissen, 'Stoempen, snot en sterven' van Mart Smeets, 'Alles over 75 jaar de grootste wielerronde' van Ton- ny Strouken en 'Het wielerleven van Joop Zoetemelk' van Wim Amels. Dhr. Niederer gaat daarbij in op tact, koersinzicht, combines, e.d. Omroep Zeeland vraagt iedere week aan een bibliotheekmede werker in de provincie om een se lectie te maken van aanbevelenswaardige boeken, veelal over één onderwerp. De uit zending is elke zaterdag tussen 12.00 en 12.30 uur. De Nederlandse Protestanten Bond in Tholen heeft een pasto raal medewerker aangetrokken: dhr. D.C. Peters(45) uit Alphen aan den Rijn. Het is de bedoeling dat hij één keer per maand naar Tholen komt om de NPB-leden te bezoeken. Vrijdag gebeurt dat voor het eerst. Per keer zullen 4 of 5 mensen bezocht worden. De in Katwijk geboren Peters(ge- trouwd, 2 zoons van 20 en 17 jaar) is hoofd van de bedrijfsgezond heidsdienst bij IBM in Amster dam, waar hij al bijna 25 jaar in dienst is. Daarvoor werkte hij als bedrijfsmaatschappelijk werker en als personeelschef na een oplei ding aan de sociale academie en een studie sociale pedagogie. Peters is jarenlang actief geweest binnen de Vrijzinnig Hervormde Gemeente van Oudshoorn. In JL986 begon hij de opleiding voor ganger/pastoraal werker aan het opleidingsinstituut van de NPB, wat hij nu na 5 jaar hoopt af te ronden. Zijn stage vond plaats bij de NPB-afdeling Woubrugge- Nieuwveen bij ds. M. Roos. Hij gaat twee keer per maand voor in een dienst bij verschillende vrij zinnige geloofsgemeenschappen. Naast Tholen begint Peters in sep tember als parttime pastoraal me dewerker in Honselersdijk. VVH-afdeling Honselersdijk óoloe pióhandel c-A- cl- \Schot Eendrachtsweg 15, 4691 EK Tholen snoepjes uit de zee sterk in prijs verlaagd gepeld en ongepeld per kilo vanaf 15,50 per stuk 2,25 5 voor 10,00 Advertentie I.M. Het Polderhuis, gelegen aan Onder de Linden te St. Maartensdijk, kan uitgebreid worden. Drie hoofdingelanden bleven te gen: A.A. van Nieuwenhuijzen en L. de Oude uit St. Philipsland, alsmede L.C. Groenewege uit St. Maartensdijk. Met name van Nieuwenhuijzen had veel kritiek en hij stelde voor om het voorstel terug te nemen omdat 'de geloof waardigheid van en het vertrou wen in het dagelijks bestuur van het waterschap niet ongeschonden Van Nieuwenhuijzen betrok een brief van gedeputeerde staten over de begroting 1991 bij de discussie, waarin g.s. de waarschuwende vinger leggen bij het aanwenden van reserves voor structurele kosten. "In de begroting 1991 is voor uitbreiding van het Polder huis 350.000 gulden opgenomen en na herhaalde signalen van de algemene vergadering zijn de kosten nu bijna verdubbeld. In augustus 1990 zijn we al onaange naam verrast met een 40% over schrijding van het basisplan St. Philipsland en nu worden we met een overschrijding van bijna 100% geconfronteerd. Dat is bij zonder moeilijk verteerbaar. TWee zulke overschrijdingen van de be groting wijzen op onzorgvuldig beleid. De interne oorzaak van die vergissingen zouden onderzocht moeten worden, want bij herha ling kun je niet verwachten, dat het vertrouwen blijft voortbe staan." Van Nieuwenhuijzen stelde voor om het voorstel terug te nemen, het advies van g.s. om een meerja renraming te maken, op te volgen met een doorkijk naar de hoogte van het geschot in de toekomst. "Ook dient bekeken te worden, of er een intern onderzoek binnen het waterschap nodig is", zei de St. Philipslandse hoofdingelande, die stemming vroeg. Dijkgraaf Hage zei de term 'on zorgvuldig beleid' graag aan Van Nieuwenhuijzen over te laten. "Overigens haalt u er veel bij, wat niet veel met de uitbreiding van het Polderhuis te maken heeft, maar dat we alert zijn, dat zeg ik u toe." De Oude bracht eveneens naar vo ren, niet van plan te zijn om ach en wee te roepen en toch accoord te gaan met het voorstel. "In 1989 hebben we 350.000 gulden be schikbaar gesteld en op vragen van hoofdingelanden zei de dijk graaf toen: geen gulden meer. Om de vergadering zijn we op de uit breiding van het Polderhuis terug gekomen en daarom heb ik buitengewoon veel moeite met het huidige voorstel. Hoe kunnen we dat verantwoorden ten opzichte van onze achterban?" De Oude vond het vreemd dat uitbreiding van personeel nu als één van de argumenten wordt aangevoerd voor de hogere kosten. "We heb ben al eerder over uitbreiding van personeel gesproken en toen werd daar negatief op geantwoord." De St. Philipslandse hoofdingelande meende dat de prijsstijging sinds 1989 eerder 15-17% dan 11% was. Over de vervanging van allumini- um kozijnen door houten kozij nen, vroeg De Oude zich af, of aluminium op langere termijn niet voordeliger zou zijn. "We bouwen niet voor de eeuwig heid", antwoordde de dijkgraaf. "Op 25/30 jaar is hout niet duur der gezien de meerkosten van alu minium kozijnen: 22.000 gulden. Bovendien is het architectonisch niet zo fraai ten opzichte van het bestaande Polderhuis om in de uitbreiding aluminium toe te pas- De dijkgraaf zei verder voor 350.000 gulden en geen cent meer, zijn uiterste best gedaan te heb ben. "Het lukte ons echter niet. Binnen 5 tot 10 jaar neemt het werk toe en dat vergt mensen en kantoorruimte. De uitbreiding is een lange geschiedenis en de situa tie wordt nijpender", zei de dijk graaf. Hij wees er ten aanzien van de prijsstijging op, dat wie privé bouwt, ook zal schrikken van een prijsverschil in drie jaar. Volgens J.K. Elenbaas moet de be groting van 350.000 gulden natte vingerwerk geweest zijn, anders kon hij de enorme stijging niet verklaren. "En die nieuwe prijs van 658.000 gulden blijft nog een raming." De genoemde prijsstij ging van 11% sinds 1989 noemde Elenbaas correct. Hij wilde wel graag weten, hoeveel ruimte er meer komt ten opzichte van het plan van 350.000 gulden. "Dat moeten we nazien", ant woordde de dijkgraaf. "Zonder enige smet te willen werpen op iemand, kunnen we stellen, dat de oorspronkelijke begroting te laag was. De welstandseisen van de uit breiding liegen er ook niet om. Verbetering Engelaarsdijk/Zwar- teweg. Het plan voor verbetering van de Engelaarsdijk en de Zwar- teweg is goedgekeurd door gede puteerde staten van Zeeland. Er is ook subsidie toegezegd in de maximum kosten van 360.000 gul den. Dit bedrag stemt overeen met het krediet dat het waterschap in april beschikbaar stelde. De subsi die vindt plaats op basis van een 15-jarige annuïteit. Het lukte ons niet met een een voudige uitbouw." Elenbaas verbaasde zich erover, dat uitbreiding op twee plaatsen gekozen wordt(achterkant en noordzijde) omdat 1 plaats vol gens hem praktischer en logischer is. De dijkgraaf hield hem voor, dat de besparing 12.000 gulden is, maar dan wordt de uitbreiding minder geslaagd. "Beneden krij gen we dan meer ruimte* maar bo ven leveren we hetzelfde in met een minder hoge bestuurskamer en een kleiner kantoor voor het hoofd van de technische dienst." "De vorige begroting was natte vingerwerk, dat is te gemakkelijk gebeurd", vond ook L.J. Koop man. Hij rekende voor, dat uit breiding van het personeel aan ruimte 70.000 gulden zal vergen, een kap in plaats van een plat dak 21 mille en de prijsstijgingen sinds 1989 een 60 mille. Daarmee was voor hem de enorme stijging van 350.000 naar 658.000 gulden nog niet verklaard. "Dat kun je ook niet verdedigen, maar de nood zaak om voor de medewerkers een goede werkruimte te vinden, dringt. Je kunt dit voorstel wel te rugnemen en de uitbreiding ver kleinen, maar over 5 tot 6 jaar moet je dan weer met een plan ko men. Met pijn en veel teleurstel ling ga ik accoord met het voorstel", zei Koopman. Met die eerste steun vanuit de al gemene vergadering was de dijk graaf ingenomen. "Maar ik hoop dat het de laatste keer is dat er zo'n blunder gemaakt wordt", voegde Koopman eraan toe. "We moeten niet teveel terug naar het verleden", vond de dijkgraaf. "De werkruimte is veel te krap. We kunnen het onze medewerkers niet aandoen om de nieuwbouw uit te stellen. Ik beaam volledig dat het een forse overschrijding is, maar ik vraag de algemene verga dering met klem om goedkeuring aan het voorstel te geven." E. Hage bracht naar voren, dat binnen de kortste keren uitbrei ding van het Polderhuis nodig is. Hij vroeg zich af, of er vooruitlo pend op de nieuwbouw geen kan toorruimte gehuurd moet worden. "Neen", antwoordde de dijk graaf. "De medewerkers schikken zich nog in de bestaande situatie totdat de uitbreiding klaar is." Hij waagde zich daarbij niet aan een datum. "Het tekent de problemen dat de financiële commissie drie keer over deze zaak bijeen is geweest", bracht M.M. Punt naar voren. Hij had zich na inschakeling van Ar- chikon uit Goes als extern deskun dige erover verbaasd, dat bouwen op 1 plaats niet veel goedkoper was dan een uitbreiding op 2 plaatsen. "Ik ben er echter van overtuigd, dat de berekeningen juist zijn. Ik heb er voldoende ver trouwen in en we moeten nu zo snel mogelijk actie ondernemen. Je moet een beslissing durven ne men", aldus Punt. Dat gebeurde tenslotte ook met maar 3 stemmen tegen. Formeel werd een aanvullend krediet van 300.000 gulden beschikbaar gesteld naast de al gereserveerde 350.000 gulden. Eind maart onthield de Stuur groep zijn toestemming aan het plan, in afwachting van nadere ge gevens over het aantal te bouwen bungalows. In de nu verstuurde brief wordt voorgerekend, dat uit gaande van 80 woningen en een bezetting van 75% in het hoogsei zoen er een extra druk van 30 per sonen op de Krabbenkreek kan komen. Het gemiddelde zal vol gens b. en w. lager liggen en het college haalt er een onderzoek van het ministerie bij om aan te tonen dat verblijfsrecreanten zich niet in de eerste plaats laten leiden door de aanwezigheid van water. Die veronderstelling bij sommige stuurgroepleden wordt een mis vatting genoemd. Bovendien, zo schrijft het ge meentebestuur, zullen die recrean ten verblijven in of langs de oevers van de Krabbenkreek en het Mast gat, waar dat uitdrukkelijk krach tens de natuurbeschermingsbeschikking is toegestaan. Met andere woor den, de gebieden zijn helemaal niet verboden voor de recreant. Volgens b. en w. is uit plaatselijke recreatie-enquêtes gebleken dat verblijfsrecreanten zich hoofdza kelijk richten op de camping, het dorp, de sportvoorzieningen en het buitengebied. Het college gaat in op een advies van de CGO uit februari, waarin wordt gesteld dat de Stuurgroep destijds niet expliciet zou zijn in gegaan op de plannen voor de Kleine Suzannapolder. "Een zwakke benadering, onder de maat" aldus b. en w. Het zomer woningenpark was namelijk op genomen in de nota 'Verblijfsrecreatie Tholen', die met een afvaardiging van de Stuurgroep is besproken. Monde ling werden toen geen bezwaren geuit en naderhand, in de schrifte lijke reactie, waren er wel opmer kingen over onderdelen van de nota, maar niet over de Kleine Su zannapolder. "Logisch dat daar uit de conclusie is getrokken dat er van de zijde van de Stuurgroep Oosterschelde geen bezwaren bestaan tegen dit project," schrij ven b. en w. Zij wijzen er verder op, dat het plan voldoet aan de planologische criteria aangegeven in de derde en vierde nota ruimte lijke ordening. Daarom ook heeft de provinciale planologische com missie het plan positief be oordeeld. Tenslotte stelt het college dat in dustriële en ambachtelijke bedrij ven niet haalbaar zijn als structuurversterkende middelen voor Sint-Annaland, gezien de westelijke ligging in de gemeente. De woonkern zal het, aldus b. en w., vooral moeten hebben van re creatieve toevoegingen. Bisschop Ernst wijdt diaken Wiertz tot priester Van Nieuwenhuijzen spuit kritiek over vertraging ba sisplan zoetwatervoorziening Sint-Philipsland Nieuwe koffers voor warme maaltijdvoorziening Peuterspeelzaal De Pluus in geburgerd na vijftien jaar Thoolse zwemmers naar Mid delburg Informatierubrieken gemeen te veel gelezen Opvallend veel Tholenaren met vakantie naar Tholen, zegt Sint-Philipslandse ANWB-medewerker Streekbewoners in Nijmeegse vierdaagse: Je voelt je net een olympisch kampioen J.K. Elenbaas uit Poortvliet gezworene van waterschap Tholen Trainingspakken naestrada gewild op gym- John de Crom op herhaling in ronde van Sint-Maartensdijk OOK EEN PLAS KAN DE HEMEL WEERSPIEGE LEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Hiep, hiep, hoera! De vakantie is begonnen. De leerlingen van de School met de Bijbel uit Anna Jacobapolder zijn er in elk geval blij mee. Tot maandag 2 september zijn de kinderen vrij. Ze kunnen naar hartelust spelen en hier en daar een handje helpen, naar het strand of op vakantie in bijvoor beeld Frankrijk om hun eerste stokbrood. De laatste schoolweek was nog druk. Niet zozeer met de lessen, maar met allerlei nevenactivitei ten. Op de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder was maan dagavond de uitreiking van de rapporten, gecombineerd met de afsluiting van de projectweek over energie. Niet alleen de leerlingen, ook de ouders waren daarbij aan wezig. Sylvia Nell en Luciën Win terberg, de twee leerlingen van groep 8, namen officieel afscheid. Het bestuur bood hen een bijbel aan en directeur De Kok reikte het getuigschrift voor zes jaar basis school uit. Donderdagavond werd een musi cal opgevoerd. Voorheen werd dat altijd gecombineerd met de leden vergadering, maar dit keer waren er alleen voordrachten. De school had alle inwoners in Anna Jaco bapolder een persoonlijke uitno diging gestuurd om het programma bij te wonen. Ons Dorpshuis was goed bezet met 150 mensen. De bovenbouw voerde een musical op, de onderbouw to neelstukjes. Vrijdag ging de vlag uit, want de laatste schooldag was een echte feestdag, 's Morgens was er een optreden van het poppentheater Rob en Hetty en 's middags om kwart over twee was de finale. In de gemeenschapsruimte waren al le leerlingen bijeen voor de afslui ting van het schooljaar. Na het dankgebed van directeur B. de Kok gingen de schooldeuren wa genwijd open. De vakantie was begonnen! De schoolleiding was nog niet klaar, want 's avonds organiseerde de werkgroep Dorp nog een bar becue met muziek voor de jeugd van 12-16 jaar. Op 20, 21 en 22 au gustus staat het kindervakan- tiespel op het programma. In het nieuwe schooljaar krijgen de 49 leerlingen twee nieuwe ge zichten te zien: mevr. Kooistra-van der Kamp uit Den Bommel gaat twee dagen per week mevr. De Kok vervangen en mevr. De Sint- Knook uit Fijnaart neemt drie uren per week de taak van direc teur De Kok over. Dit in verband met de deelname van de School met de Bijbel uit Anna Jacoba polder aan het zorgverbre dingsproject. De school doet daar voor het eerst aan mee, samen met verschillende scholen op Tholen. De School met de Bijbel in Anna Jacobapolder telt 49 leerlingen, terwijl de opheffingsnorm 35 is. Er zijn momenteel weer huizen in aanbouw en gezien de bouw van de laatste jaren met jonge gezin nen als bewoners, is directeur De Kok hoopvol gestemd over de toe komst. Het aantal kinderen uit St. Philipsland dat de school in Anna Jacobapolder bezoekt, is ook gestegen tot 6. Volgens directeur De Kok was er vorig schooljaar sprake van de komst van wel 20 kinderen, maar het gemeente bestuur vergrootte de afstand voor reiskostenvergoeding. De leerlingen die nu uit St. Philips land naar Anna Jacobapolder gaan, worden door de ouders bij toerbeurt op eigen kosten gebracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1