'Je voelt je net een olympisch kampioen' Twintig reserveteams in voetbalcompetitie Thoolse zwemmers naar Middelburg Provincie houdt rekening met economische belangen De Pluus na 15 jaar ingeburgerd Meetwagen legt wegen goed vast Beleidsplan waterschappen 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 25 juli 1991 Meegevallen Twee grote bussen en een VW-bus met totaal 149 kin deren trokken woensdagmiddag vanuit Tholen naar Middelburg om te gaan eten in het McDonald restau rant. Dit vloeide voort uit de sponsoractie voor het Ronald McDonald kinderfonds, die met nagekomen giften 5028,30 heeft opgebracht. Studie Waarin klein groot kan zijn9 omvat 7 gemeenten PLI Gedeputeerde staten van Zeeland zullen bij de voorbereiding en uitwerking van het economisch beleid rekening houden met de economische mogelijkheden van Tho len en zes andere gemeenten. Dat schrijft het college aan de adviescommissie eco nomische zaken in een brief bij het rapport 'Waarin klein groot kan zijn'. Werknemers Onrust om ratten aan Gorishoek Zestien Tholenaren en Philipslander in vierdaagse Het aantal streekbewoners dat meedoet aan de wandelvierdaagse te Nij megen neemt nog ieder jaar toe. De vijfenzeventigste uitgave van dit door de Kon. Ned. Bond vor Lichamelijke Opvoeding georganiseerde evenement trok een record aantal deelnemers (ruim 38.000, waarvan er 35.000 de eindstreep haalden). Onder hen, voor zover bij de redactie be kend, zestien van Tholen en één uit Sint-Philipsland. "Het is heel plezierig verlopen. Volgend jaar schrijven we weer in," vertelt Leen Peiksma uit Scherpenisse. Samen met zijn vrouw Dinie Peiksma-Verhulst legde hij dagelijks vijftig kilome ter af. Voor de eerste keer en zon der noemenswaardige training. "Door tijdgebrek hebben we tevo ren maar zo'n 110 kilometer ge wandeld." Afgezien van een paar blaren en zere voeten ging het uit stekend. "Het is een zaak van goede schoenen en een constant tempo. We hebben nooit langer als negen uren gelopen. Behalve dan de laatste dag, bij de intocht in Nijmegen. Met al die duizen den applaudiserende mensen langs de kant voel je je op een ge geven moment net een olympisch kampioen," lacht Peiksma. Het lijkt hem een leuk idee om als Tholenaren in één groep te wan delen en op de een of andere ma nier Tholen te promoten. "Dat deed nu alleen Erik Manneke uit Sint-Maartensdijk, die een t-shirt droeg met de tekst Tholen daar kun je niet omheen." Erik deed voor de vierde keer mee. Zijn moeder Adrie Manneke- Bouwense debuteerde, aangesto ken door haar zoon, op de veertig kilometer. "Een belevenis, vooral de derde dag over de Zevenheuve- lenweg. Maar ook aan de start, waar je duizenden mensen ziet. En natuurlijk de intocht op de laatste dag. Dertien kilometer voor het eindpunt zat heel de fa milie op klapstoeltjes gereed om mij te begroeten. Daar wist ik niets van." Bij thuiskomst bleek Adrie eei) blaar te hebben, maar daarvan had ze onderweg niets ge merkt. Tevoren had ze getraind en ondermeer enkele tochten van veertig kilometer gelopen. "Dat is belangrijk," zegt ze. 's Maandags voor het begin van de vierdaagse woonde ze de vlaggenparade van de deelnemers bij, die werd af gesloten met een vuurwerk. "Fan tastisch," noemt Adrie de hele sfeer rondom dit sportevenement. Krina Vroegop-van Dijke uit Sint- Maartensdijk deed eveneens voor de eerste keer mee op de veertig kilometer. "Het is me echt meege vallen. Ik was bang voor blaren, maar dat is tot een enkele kleine beperkt gebleven." Krina wilde al achttien jaar meedoen, maar het kwam er tot nu toe niet van. "Dit keer kon mijn man vrij krijgen en zodoende gingen we. Maar ik weet zeker dat ik volgend jaar weer van de partij ben." Als voorbereiding liep ze 's avonds een aantal toch ten van zo'n tien kilometer, de 25-kilometer tocht van gymvereni ging Spido en de Zeven- dorpentocht. Haar broer Wim van Dijke viel op de tweede dag na een uur uit. De marathonloper had een blaar onder zijn voet en gaf daarom op om deelname aan komende atletiekwedstrijden vei lig te stellen. Sjaak Etienne uit Oud-Vossemeer, die voor de vierde keer meedeed, had een zware vierdaagse. "De eerste dag nadat ik had gerust kreeg ik een pijnlijk scheenbeen en woensdagmorgen deed het nog meer pijn. Het bleek een ontste king te zijn, maar ik heb de eindstreep gehaald. Als je een maal liep, ging het weer wel. Maar de laatste dag was erg zwaar." Vooral bij de intocht vrijdagmid dag was het zo geweldig druk, dat er geen doorkomen aan was en een laag tempo moest worden aangehouden. "Het grote aantal deelnemers zorgde voor proble men bij de start en op de laatste twintig kilometer, je kon dan geen normaal tempo lopen. Maar aan de andere kant: hoe meer zielen hoe meer vreugd," meent Etienne, "de sfeer wordt niet minder." Hij wandelde samen met zijn dorps genoot Leo Havermans Jzn. die voor de derde keer meedeed. Zij liepen tevoren tussen de 600 en 700 trainingskilometers. Debutant op de vijftig kilometer was Vosse- meerder Kees de Regt, die de eindstreep ook zonder problemen haalde. Veertig kilometer werd gelopen door Cato Havermans-Etienne (zevende keer), Toos Etienne-de Koning (vierde keer) en Piet Hom mel (zevende keer) uit Oud- Vossemeer. Laatstgenoemde tobt met een heupblessure, maar met een dagelijkse behandeling door een fysiotherapeut volbracht hij d^ tochten zonder veel problemen. Uit Sint-Philipsland liep de mili tair Jaap v.d. Kleijn deze afstand voor de achttiende keer, mét be pakking. Zijn dorpsgenoten Es v.d. Vlies-van Dijke en Cor Over- beeke waren dit keer niet van de partij. Eerstgenoemde is gebles seerd, terwijl Overbeeke geen vrij kon krijgen. Hij doet echter vol gende maand mee aan een 110 ki lometer lange wandeltocht rondom Goeree-Overflakkee. De 50 kilometer is ook gelopen door René Moeliker en Theo Groeneveld uit Tholen. Zij deden al vaker mee. Verder wandelden Leen en Lena Moeliker-Daalmans dagelijks dertig kilometer. Te wei nig voor een medaille, maar een getuigschrift leverde dat in elk ge val op. En ze vonden het leuk om in de 75ste vierdaagse mee te lopen. Als op 7 september de competitie in het afdelingsvoetbal begint, komen de Thoolse en Sint-Philipslandse reserve-teams uit in vijf klassen op de zaterdag en drie op de zondag. Ten opzichte van vorig seizoen zijn Smerdiek 2 en WHS 5 gepromoveerd, SPS 3 is gedegradeerd. Smerdiek 4 verruilt klasse 4B voor 4A, terwijl Noad 5 - komend uit de afdeling Zeeland - de plaats in 4B inneemt. In totaal komen twintig reserve elftallen in competitieverband uit. Ie KL. RES.: Oni 2, Noad '67 3, Good Luck 3, Kogelvangers 2, BLC 3, Capelle 2, Neo '25 2, SPS 2, Good Luck 2, Smerdiek 2, Ca pelle 3, Olympia '60 2. 2e KL. RES. A: Vrederust 2, Ko gelvangers 3, PTT Breda 3, WC '68 2, Dinteloord 3, Tholense Boys 3, Alliance 2, Klundert 3, FSV 3, Seolto 3, Zwaluwe 4, Chrislandia 2. 3e KL. RES. A: SPS 3, WHS 4, WHS 5, Stavenisse 2, DVO '60 2, ZPR '84 2, FSV 4, Alliance 3, WC '68 3, Dinteloord 4, Smer diek 3, Noad '67 3. 4e KL. RES. A: FSV 6, Chrislan dia 4, SPS 4, Tholense Boys 4, Smerdiek 4, Noad '67 4, Vrede rust 3, WC '68 6, Stavenisse 3, DVO '60 5, ZPR '84 3, Unitas '30 2. 4e KL. RES. B: Alliance 5, Seolto 4, WC '68 7, Dinteloord 5, Chrislandia 5, Noad '67 5, FSV 7, Tholense Boys 5, DVO '60 6, ZPR '84 4, Kogelvangers 4. KLASSE 208: BSC 3, Cluzona 2, de Schutters 2, FC Bergen 2, Grenswachters 2, Halsteren 3, Meto 2, NVS 2, Nieuw-Borgvliet 2, Roosendaal 3, Gastel 2, Vosmeer 2. KLASSE 310: Alliance 4, Dosko 5, FC Bergen 5, Halsteren 5, Moe '17 7, Moe '17 8, NVS 3, Odio 4, Roosendaal 6, Gastel 4, Kruisland 3, Vosmeer 3. KLASSE 404: Cluzona 5, de Schutters 3, Divo 4, Dosko 8, Moerstraten 3, Halsteren 8, Moe '17 12, NVS 5, Nieuw-Borgvliet 6, Val Aan 3, Vivoo 4, Vosmeer 4. Met de zomerbus vertrokken de zwemmers vanuit Tholen naar Middelburg. Carlier Tours stelde een gratis bus beschikbaar voor de reis, maar de belangstelling bleek zo groot te zijn, dat er een tweede bus en nog een VW-bus bij moesten komen. Badmeester J. Jansen van de Spet ter besloot toen 3,50 reiskosten te vragen, waardoor alle belangstellende zwemmers uit de gemeentelijke openluchtbaden de Spetter in Tholen en Haestinge uit St. Maartensdijk naar Middel burg konden. Om half drie vertrok men richting de Zeeuwse hoofdstad, waar bij het McDonald restaurant voor ieder kind een tegoedbon lag, waarmee men een ijshoorn, pata tes frites, een broodje hamburger en cola kon krijgen. De energie kon men tus sentijds kwijt op de glijbaan in het restaurant, maar na het eten ging men weer snel terug naar Tholen, want er moest nog ge zwommen worden. De kinderen hadden genoten van dit uitstapje. Tholen Stad Actief had voor de chauffeurs nog een attentie, even als voor de bedrijfsleider van het restaurant. Het zwemseizoen heeft niet alleen minder zonne-uren, er zijn ook minder lesuren. Zaterdag waren er examens en slaagden er 25 zwem mers voor het A-diploma en 19 voor het B-diploma. Zeven jonge lui behaalden zwemvaardigheid I en 2 zwemvaardigheid II. Aleide van Lammeren, Laurien Droo- gers, Vivian van Loon, Anja Snoep en Mireille van der Maas behaalden hun diploma zwem vaardigheid III. Sander en Marian v.d. Velde hebben dat certificaat al en zij zwommen voor de aanteke ning balzwemmen en snorkelen. Badmeester J. Jansen van de Spet ter beoordeelde woensdag de schoolzwemmers met mevr. W. van Leeuwen en dhr. J. van Meg- gelen. De inspectrice van het ba sisonderwijs in Zeeland, mevr. A.A. Kolste, was daarbij aanwe zig. Van de deelnemers kregen 15 zwemmers een A-diploma en 7 kinderen een B-diploma. 'Waarin klein groot kan zijn' richt zich op gemeenten die drie jaar sinds april kniehoog en wordt niet ververst. Het water komt in de zo mer namelijk niet over het dam metje," zegt hij. Uit de studie blijkt, dat de zeven gemeenten (Tholen, Zierikzee, Reimerswaal, Goes, Hulst, Hon- tenisse en Oostburg) gezamenlijk 35% van de Zeeuwse bevolking vertegenwoordigen, verantwoor delijkheid zijn voor 30% van de werkloosheid, 31% van de werk gelegenheid, 38% van het totaal aantal bedrijfsvestigingen en 52% van de gronduitgifte op plaatselij ke of regionale terreinen over de jaren 1985 t/m 1989. G.s. zullen bij de afweging van subsidie aanvragen van het sociaal- economisch ontwikkelingsfonds het belang van de genoemde ge meenten afwegen. De mogelijkheden voor Tholen liggen (met tussen haakjes de con centratiegetallen, waarbij Zeeland op 100 is gesteld) op het gebied van de optische industrie (286), overige zakelijke diensten (219), reparatiebedrijven (207), metalen onderdelen voor de bouwnijver heid, hoogwaardige keukenblok ken, kleinschalige industrie, verwerking van landbouwproduk- ten (255) en viskweek en - verwerking. Voor de optische in dustrie zijn de ontwikkelingen zo wel betreffende de toegevoegde waarde als de werkgelegenheid het meest positief. Ook de overige za- Het bestuur van de Zeeuwse Wa- terschapsbond(ZWB) heeft ook ten behoeve van het waterschap Tholen een beleidsplan samen gesteld voor een aantal urgente onderwerpen. Op basis van een prioriteitsstelling is gekozen voor acht onderwerpen: 1. afstemming van waterschaps- werken en natuurbelangen 2. stra tegie betreffende waterbodems 3. uitwerking van de Waterschaps wet 4. inrichting en systeemopzet van een legger/beheersregister 5. uitwerking van de Wet herverde ling wegenbeheer 6. contacten met de Belgische(Vlaamse) zusteror ganisaties 7. begeleidingscommis sie onderzoek waterkwaliteitsplan 8. voorlichting. Het beleidsplan zal, om het actu eel te houden, jaarlijks worden herzien. kelijke diensten en reparatiebe drijven scoren op beide factoren postief. Daarentegen zijn er voor de land- en tuinbouw, textiel- en schoenindustrie en de hout- en meubelindustrie alleen positieve verwachtingen omtrent de ont wikkeling van de toegevoegde waarde. Van de 834 bedrijfsvestigingen op Tholen heeft 38.6% twee tot vier werknemers, 29.6% één werkne mer, 20.1% geen werknemers (de eigenaar wordt niet als zodanig aangemerkt; bovendien wordt uit gegaan van meer dan 15 uren per week), 8.9% tussen vijf en negen werknemers, 5.6% tussen 10 en 49, 0.5% tussen 50 en 99 en 0.4% meer dan 99 werknemers. Van de bedrijven behoort 47.5% tot de dienstverlening, 27.4% detailhan del, 8.2% groothandel, 6.6% in dustrie, 6.1% bouw en 3.1% agrarische sector. De beroepsbe volking kent op Tholen een grote oververtegenwoordiging in de landbouw en visserij, alsmede in de textielindustrie. In het rapport staat te lezen, dat de daling van de werkloosheid over de jaren 1983 tot 1990 in vijf gemeenten (waaronder Tholen) groter was dan het Zeeuwse ge middelde. Het vrij hoge vertrek- overschot (788) op Tholen zou dat deels verklaren. Dat overschot en de grote pendel maken dat het Thoolse werkloosheidscijfer het provinciale evenaart (in december vorig jaar woonde 3.9% van de Zeeuwse werklozen op Tholen). Qua gronduitgifte van bedrijven terrein staat Tholen met een jaar gemiddelde van 2.6 hectare (over 1985-1989) op de tweede plaats, na Goes en voor Reimerswaal. Deze drie gemeenten hebben als enige een bedrijfscontactpersoon in dienst, de gemeenten die niet zo'n functionaris hebben bleven met de gronduitgifte ook ver achter. De bereikbaarheid van de plaat sen Tholen en Sint-Maartensdijk is over water redelijk, maar over de weg is de smalstad matig be reikbaar, zo concludeert het rap port. Verwacht wordt dat de" hele gemeente Tholen profijt zal heb ben van de aan te leggen Zoom- weg. geleden buiten beschouwing ble ven in het rapport van Plant Loca tion International (PLI) over Zeeland als vestigingsgebied voor nieuwe, regionaal stuwende be drijven. Het stafbureau econo misch onderzoek en datavoorziening van de provincie doet zeven aanbevelingen. Zo moet het economisch belang van de zeven gemeenten in het toekomstige provinciale beleid worden erkend; moet een sterkte zwakte-onderzoek plaatsvinden naar de specifieke locatie elementen bij een gemeente; moet de acquisitiegroep Zeeland anders worden samengesteld; moet er één provinciaal aanspreekpunt komen om bedrijfsbegeleiding te structu reren; moet er een provinciaal promotie- en acquisitiebeleid ko men binnen een breder marke tingbeleid; zou een samenwerkingsverband moeten worden opgezet om via overleg de Zeeuwse economische ontwikke ling in een harmonisch kader te stimuleren en zou - afhankelijk van het project - dat samenwer kingsverband met niet-ambtelijke deskundigen moeten worden uit gebreid. "Opgefokt." Zo betitelt ambte naar M.P.J. Vinjé van de gemeen te Tholen de verhalen over ratten die het strandje bij Gorishoek on veilig zouden maken. "Mensen van de gemeente hebben alles ge controleerd en er is één zieke rat aangetroffen in de buurt van het strandje." Verhalen als zouden de ratten in het dammetje zitten, dat het zwemgedeelte scheidt van de Oosterschelde, komen hem on waarschijnlijk voor. "Bij een beetje hoog water spoelt daar twee keer per dag water over heen," aldus Vinjé. De rattenverhalen zorgen voor on rust onder ouders uit Sint- Maartensdijk, die hun kinderen wegens het rattengevaar niet meer naar Gorishoek laten gaan. In plaats daarvan wordt uitgeweken naar Strijenham. Volgens de heer Van Haaften uit Sint- Maartensdijk speelt ook een rol dat het water bij Gorishoek niet meer zo fris is. "Het staat er al Een anderhalf miljoen gulden kostende meetwagen van rijkswaterstaat heeft de toestand van de provinciale wegen op Tholen in kaart gebracht. De spoordiepte, scheuren en gaten werden op video en op een computer schijf vastgelegd om aan de hand daarvan het onderhoudsprogramma vast te stellen. Voorheen gebeurde dat door kantonniers of andere medewerkers van provinciale waterstaat, die al lopende de situatie opnamen. Het gebruik van de meetwagen is de helft goedkoper als de handmatige methode, zo vertelde één van de twee medewerkers van de ARAN-meetwagen van rijkswaterstaat. De opvallende, gele wagen met oranje zwaailichten is afkomstig uit Canada. Voorin legt een videocamera het af te leggen traject vast en aan de achterkant zitten twee camera's. Daarnaast zijn er nog sensoren die geluid naar het wegdek sturen, waarbij de afstand gemeten wordt. Vooraf was de bandenspanning nog gecon troleerd omdat dit van groot belang is om de spoordiepte, scheuren en gaten te kunnen vastleggen. De meetwagen begon op de Grindweg in Tholen met brede apparatuur aan de voorkant, maar Onder de Molen te Oud-Vossemeer werd smallere apparatuur gemonteerd omdat anders de wegberm teveel vastgelegd zou worden. Bovendien was het uitstekende deel voor het tegemoetkomende verkeer niet zo veilig. In de wagen konden de medewerkers de gegevens op de beeldschermen volgen, zowel op een kleuren- als op een zwart/wit-scherm. Datum en tijd werden mede vastgelegd. Na het traject Tholen/St. Annaland werd de provinciale weg tussen Tholen en St. Maartensdijk gemeten. De wagen reed 70 tot 80 km en in een uur was de conditie van de provinciale wegen op Tholen vastgelegd. De ARAN(Automatic Road Analyzer) is sinds april 1988 bij rijkswaterstaat in gebruik, maar werd nu voor het eerst op Tholen gebruikt. I Clown Coco vermaakte peuters en moeders in de Vossenkuil. Feuterspeelzaal de Pluus uit Oud-Vossemeer vierde donderdagmorgen het vijftienjarig bestaan met een feestelijk programma in de Vossen kuil. De leidsters hadden clown Coco uitgenodigd en dat was een groot succes. Hij wist de peuters en de ouders op een plezierige manier te ver maken. De peuters kregen van de clown eerst een lekkere lollie en in de pauze nog limonade met chips. De ouders genoten van koffie met cake. Voorzitter M. Eversen, die het bestuur al 10 van de 15 jaar leidt, blikte terug naar de beginjaren, toen de Pluus in het hoekpand naast het post kantoor in de Voorstraat was ondergebracht. Elf jaar geleden kreeg men de beschikking over de voormalige brandweergarage aan de Bou Kooijmanstraat. Vorig jaar werd die door de ouders opgeknapt, waar voor de gemeente de verf beschikbaar stelde. De Vossemeerse peuterspeelzaal werd 15 jaar geleden opgericht door mevr. Gelok en mevr. Kleiss. Zij knapten het pand aan de Voorstraat ook op, maar wegens de bouwvalligheid week de Pluus na 4 jaar uit naar de voormalige brandweerkazerne. De eerste leidsters waren Maaike Rijnberg en Willie de Kreek. Vervol gens kwamen Lia Hopmans en Janneke Brouwer en de 42 peuters wor den nu begeleid door Lia Hopmans en Diny Timmermans. "Negen jaar geleden begon ik en toen hadden we twee groepen en geen wachtlijst", vertelt Lia Hopmans. "De peuterspeelzaal is nu meer inge burgerd. Bijna iedere peuter in Oud-Vossemeer komt naar de Pluus." Op maandag- en donderdagochtend de 15 grootste peuters van ruim 3 jaar en op dinsdag- en vrijdagochtend de peuters van 2 1/2 jaar. In ver band met de grote wachtlijst is er op donderdagmiddag een extra groep ingelast, waar 12 kinderen van 2 jaar komen. "Het loopt allemaal vanzelf dankzij een heel actief bestuur en enthou siaste ouders", constateert Lia Hopmans. "De Pluus staat heel goed bekend. De ouders maken bij toerbeurt het gebouw schoon en daar zijn we blij mee, want het is allemaal vrijwilligerswerk." De peuterspeelzaal begint maandag 2 september weer. Ouders en peuters al 15 jaar enthousiast voor de Pluus.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 14