al 43 m thoolse courant Zaterdag braderie in Stavenisse Open dag zaadteelt Donkere wolken boven VVV Tholen tijdens hoogseizoen Uitbreiding Polderhuis kost bijna het dubbele Mullié failliet met 16 mensen Ruim negen mille voor Bangladesh Thoolse papaver bloeit onschuldig cCL bj 0 Stavenisse op de radio Krachtpatsers naar Londen ANVV verscherpt kwaliteitseisen; Uijl en Benou vertrekken 658.000 in plaats van 350.000 gulden Kipkarrenfabriek Poortvliet t Donderdag 18 juli 1991 47e Jaargang no. 36 Het toeristisch seizoen is in volle gang. Met het weer is het tot nu toe vallen en opstaan; wisselvalligheid voert de boventoon met af en toe een uitschieter naar boven. Ook op Tholen wordt het drukker met mensen van buiten de provincie en de landsgrenzen. Voor de streek VVV eiland Tholen zijn het drukke dagen, maar boven deze vereniging pakken zich momenteel donkere wolken samen. De algemene Nederlandse ver eniging van VVV's(ANVV) heeft plannen om de kwa liteit van de dienstverlening te verbeteren waardoor kleine kantoren in gevaar komen. De algemene vergadering van het waterschap Tholen heeft zich gisterenmiddag over een zware kluif gebogen, de uitbreiding van het Polderhuis in St. Maartens dijk. In 1989 werd hiervoor 350.000 gulden beschikbaar gesteld met de waarschu wende woorde 'geen cent meer', maar nu blijkt die uitbreiding maar liefst 658.000 gulden te gaan kosten. Meer ruimte Twee plaatsen Houten kozijnen De landbouwwerktuigenfabriek Mullié b.v. uit Poort vliet is failliet. Bij de fabrikant van de bekende rood gele kipkarren werkten 16 mensen. Curator mr. E. de Jonge zegt druk bezig te zijn met de overname van het bedrijf, maar verschillende personeelsleden hebben al elders werk gevonden. Nieuwe start Collecte Woord en Daad een succes De collecte die de stichting Woord en Daad hield voor het door een cycloon getroffen Bangladesh is een groot succes geworden. In totaal werd er op Tholen en St. Philipsland 9140,95 opgehaald. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Stavenisse staat maandag tussen 17.30 en 18.00 uur centraal in het programma van stad en lande bij omroep Zeeland. Dorpsomroeper G. de Moed kondigt met verve aan dat Stavenisse aandacht krijgt van de Zeeuwse omroep. Er is ook een gesprek met hem te horen over de molen, die hij als vrijwillig mo lenaar regelmatig laat draaien. Verder komt mevr. Hendrikse- Everaers aan het woord en dhr. M. Smits van het gelijknamige café aan de haven over een lang en een kort borreltje. Van de twee uren opnamen in Stavenisse afgelopen dinsdag wordt maandagmiddag a.s. echter maar een half uur uit gezonden. Omroep Zeeland had de uitzen ding over Stavenisse afgelopen maandag al gepland, maar door ziekte van de programmamaker is dat een week opgeschoven. Via de FM is Stavenisse te horen op 101.9 Mhz en via de kabel op 88.9 Mhz. De sterkste man en de sterkste vrouw van het eiland Tholen mo gen een weekeinde naar Londen. Wie dat zijn, wordt bepaald op dinsdagmiddag 30 juli op cam ping Gorishoek. Daar worden voor de vierde maal krachtproe ven gehouden voor camping- gasten en andere belangstellen den. De deelnemers gaan er gas flessen verplaatsen, iets gestrekt tillen, met een boomstam gooien, aan een paal hangen en een trac tor trekken. Uit deze krachtme ting gaan 2 keer 5 mensen over naar de finale op vrijdag 16 au gustus. Zowel de winnaar bij de mannen als de winnaar bij de vrouwen mogen met een partner de Noordzee oversteken om een weekeinde in Londen door te brengen. Volgens campinghouder H. Hirdes hebben zich al een flink aantal mannen ingeschreven waaronder deelnemers uit het stadje Tholen. Hirdes benadrukt dat iedereen mee mag doen. "Ik wil het hier echt van de grond krijgen. Daarom kunnen de win naars een uitstapje naar Londen winnen. Alleen voor een bekertje meedoen, is eigenlijk te weinig." Inschrijven is nog mogelijk bij camping Gorishoek, tel. 01666 - 2457. Zaterdag is het braderie in Stave nisse. De keuze is groter dan ooit. "We hebben 55 kramen tegenover vorig jaar 46", vertelt organisator W.J. Gierman van voetbalvereni ging Stavenisse. "Alleen neemt het aantal deelnemers van Tholen zelf af; er komen steeds meer standhouders van buiten het eiland." Van 's morgens tot 's avonds kan men terecht bij bedrijven en ver enigingen die in de Voorstraat hun waren of attracties aanprijzen: kleding, sieraden, posters, curio sa, groenten en fruit, schoenen, Oosterse artikelen, bloemen en planten, speelgoed, gereedschap, schilderijen, Zuid-Amerikaans handwerk en allerlei etenswaren bij de slager en de vishandel. S.C. Stavenisse is optimistisch over het weer, want er is ook een stand met zonnebrillen. De jeugd kan zich vermaken in de auto scooters. De openbare basisschool de Schalm verkoopt gebruikte boe ken en S.C. Stavenisse zelf laat de bezoekers sjoelen of meedoen aan het 21 spel. De afdeling welfare van het Thoolse Rode Kruis is za terdag ook present met handwerk- artikelen. De zaadteelt studieclub eiland Tholen houdt zaterdag van 14.00-17.00 uur een open dag. Iedereen is welkom op het proef veld van de studieclub aan de Langeweg te St.Annaland. Par keergelegenheid is aanwezig op het veilingterrein. - Bij camping Stavenisse aan de Scheldseweg zijn de eerste zomerwoningen praktisch klaar. Op het terrein tussen de camping en de zeedijk moeten er in totaal 30 verrijzen. De twee-onder-eenkapwoningen zijn bedoeld voor de verkoop. De huizen zijn opgetrokken met witte stenen. Op het dak liggen rode pannen, de kleur van de kozijnen is lichtblauw/groen. De schoorstenen aan de achterzijde bevatten een barbecue. De recreanten kunnen gebruik maken van faciliteiten op de camping zwembad, kantine, speeltuin. Het onder houd wordt door camping Stavenisse gepleegd. Eén van de eisen van de ANVV is bijvoorbeeld dat de kantoren 45 uur per week geopend moeten zijn en dat er ook toeristische infor matie uit andere delen van het land moet worden gegeven naast die uit de eigen streek. Volgens se- cretaresse/informatrice A. Sa- ris-Coolegem van de streek VVV eiland Tholen voldoet het kantoor op de Haven van Sint-Maartens dijk aan de eisen van de ANVV behalve op het punt van de openstelling. "Dat is het enige waar we niet aan kunnen voldoen. Het andere wel. We zijn theater bespreekbureau, we doen hotel boekingen en we verkopen gidsen van heel Nederland. Momenteel zijn we gemiddeld 15 uur open. In de opzet van de ANVV zou dat een verdriedubbeling betekenen. Financieel kunnen wij daar niet aan voldoen." Het dagelijks bestuur zat zwaar welstandscommissie de eis alternatief van Archicon: aan de verlegen met deze enorme over schrijding. Daarom werd 10 juli al een informele bijeenkomst gehou den om de hoofdingelanden op het ergste voor te bereiden. Ook de financiële commissie werd twee keer ingeschakeld om uitleg te ge ven en advies in te winnen. Uitein delijk is de overgrote meerderheid van de financiële commissie om. Eén lid neemt een minder heidsstandpunt in. In vorige vergaderingen is regel matig naar de stand van zaken ge vraagd, waarbij dijkgraaf I.C. Hage wat cryptisch meedeelde, dat de uitbreiding van het Polder huis dichterbij was dan ooit. In tussen wordt er al een paar jaar over gesproken. Het door het wa terschap zelf ontworpen plan is al drie jaar oud, evenals de kostenra ming, waardoor men nu met een stijging van 11% te maken heeft. Bovendien is uit de doorlichting van de oude begroting gebleken, dat op onderdelen een te lage ra ming is opgenomen. Daarnaast werden de eisen zwaar der. In verband met personeelsuit breiding bleek er meer ruimte nodig te zijn. De afdeling finan ciën krijgt meer werk door de ei gendomsadministratie, invoering nieuwe grondslag voor heffing waterschapslasten op economi sche waarde, nieuwe comptabili- teitsvoorschriften, enz. Dat vraagt meer kantoorruimte in verband met uitbreiding van het perso neelsbestand. In de derde plaats is door de gesteld, dat de uitbreiding niet met een plat dak verwezenlijkt mag worden; er moet een kap op komen. Het door het waterschap zelf ont wikkelde plan houdt uitbreiding van het kantoor aan de achterkant van het bestaande Polderhuis in. Dat zou 690.000 gulden kosten. Archicon uit Goes heeft een alter natief plan ontwikkeld door de uitbreiding op twee plaatsen te verwezenlijken: aan de achterkant en aan de noordgevel. Dit is 10 ju li tijdens de informele bijeen komst toegelicht. Het Archicon-plan wordt geraamd op 680.000 gulden, dus tien mille minder dan het waterschaps- ontwerp. Archicon heeft naar de wens van de financiële commissie vervol gens bekeken of eenzelfde aantal vierkante me ters kantoorruimte op één bouw plaats niet goedkoper zou zijn. Twee bouwlagen aan de achter kant komen, met een plat dak, op 647.000 gulden, dus 33 mille min der. Gelet op de eisen van de welstandscommissie is echter een schuin dak nodig, waardoor het financiële voordeel tot 12 mille wordt teruggebracht. Dinsdag is hierover opnieuw met de financiële commissie gespro ken. Gelet op het 'geringe' ver schil tussen het bouwen op twee plaatsen of volledig aan de achter kant, alsmede uit esthetische ove- wegingen, kiest het dagelijks bestuur unaniem voor het eerste achterkant een stuk en aan de noordgevel de andere uitbreiding. De overgrote meerderheid van de financiële commissie is het daar mee eens. Eén lid kiest voor het tweede alternatief van Archicon: bouwen op één plaats met een plat dak. Bouwen op twee plaatsen gaat 680.000 gulden kosten. Daarin zijn echter aluminium kozijnen voorzien, die 22 mille meer vergen dan houten kozijnen. Met de fi nanciële commissie is het dage lijks bestuur van mening - mede gelet op het advies van Archicon - dat gezien het karakter van het be staande gebouw, hardhouten ko zijnen de voorkeur hebben. Dan worden de kosten 658.000 gulden. Ten opzichte van de oorspronke lijke raming van 350.000 gulden in 1989 is dat een 'forse stijging', zo geeft het waterschapsbestuur toe. Er werd gisteren 3 ton meer ge vraagd van de algemene vergade ring, zodat het maximaal 650.000 gulden gaat kosten. Ter dekking van die investering wil het dage lijks bestuur 260.000 gulden ont trekken aan het eigen vermogen. Dat bedrag is verkregen door ver koop van woningen. Het resteren de bedrag zal worden gedekt door een geldlening. Het voorstel tot uitbreiding van het Polderhuis is gisterenmiddag door de algemene vergadering, die in dorpshuis de Wimpel te St. Philipsland bijeenkwam, aange nomen met 21 tegen 3 stemmen. Tussen de 440 kantoren van de vereniging bestaan volgens het ANVV te grote verschillen. De or ganisatie wil ernaar streven dat op alle kantoren dezelfde dienstverle ning moet gaan plaatsvinden. Aan elke balie moet de klant bij voorbeeld inlichtingen kunnen in winnen over evenementen in heel Nederland. Kantoren die niet aan deze eisen kunnen voldoen, zullen moeten gaan samenwerken met andere kantoren in de regio. Vol gens Saris is er momenteel maar één kantoor in Zeeland die aan de nieuwe normen zou voldoen en dat is Vlissingen. "Voor ons zou dat betekenen dat we aansluiting bij Vlissingen moeten zoeken of bij Bergen op Zoom, maar dat ligt buiten de provincie. Het is maar de vraag of Vlissingen dat wil, want er zijn 30 VVV-kantoren in Zeeland." Kantoren die niet voldoen aan de eisen ter verbetering van de dienstverlening verliezen het VVV-vignet. "Als dat gebeurt, ben je je netwerk kwijt", zegt Sa- ris, "dan zit je niet meer in het ge automatiseerde systeem voor de theaterboekingen, de logiesboe- ZIE VERDER PAG 11 De teruggang in de landbouw is de oorzaak van stagnatie in de af zet van kipkarren, het belangrijk ste produkt van Mullié. Het faillissement, dat door de Middel burgse rechtbank 10 juli is uit gesproken, is door directeur G.L. Nieuwenhuyse zelf aangevraagd. "Dat was onvermijdelijk", zegt de curator. "De agrarische sector staat de laatste jaren enorm onder druk en dat heeft gevolgen voor de toeleveringsbedrijven. Ik heb echter nog nooit een faillissement meegemaakt waar de administra tie zo goed was bijgehouden en waar de vorderingen van de be lastingdienst en bedrijfsvereni ging zo beperkt zijn. Die zijn niet enorm hoog. Met de crediteuren erbij zal de schuld totaal tussen de 500.000 en 1 miljoen gulden lig gen." De curator weet niet of er nog wat overblijft voor de crediteuren om dat de bank zekerheden heeft en het bedrijfspand buiten het faillis sement blijft. Dat is eigendom van de beheersmaatschappij G.L. Nieuwenhuyse b.v. "We proberen nog een nieuwe start aan het bedrijf te geven om dat het om een unieke onderne ming gaat met een goed pro dukt", zegt mr. De Jonge. Hij is druk bezig met een gegadigde. Volgens de curator krijgt de werk gelegenheid voorrang bij de -besprekingen. "Mensen vormen de ruggegraat van een bedrijf en daarom wordt er voor hen ge zorgd." De 53-jarige W. Voshol uit Poort vliet, 37 jaar in dienst van Mullié en voorman van het bedrijf, wacht voorlopig af. "We hebben het een beetje zien aankomen om dat er vanaf maart minder werk was, maar het valt toch nog zwaar op je dak wanneer je het bericht van het faillissement krijgt." De voorman constateert, dat het de laatste paar jaar al minder is gegaan met het bedrijf. "De land bouw ligt op zijn gat en dat mer ken wij ook. Alleen zie je dat er overal in de metaal werk zat is en dan vraag je je wel eens af, of er niets anders moest gebeuren." Voshol overlegt met zijn vakbond wat het beste is om te doen. "Ik ben werk aangeboden bij Mali- Ploeger in Oud Gastel, maar dan moet ik voor een jaar tekenen en dat wil ik niet. Dat pendelen staat me ook niet aan." Formeel zijn er volgens de curator 16 mensen in dienst, maar 2 van hen zijn er in militaire dienst en 1 zit er in de WAO. Volgens voor man Voshol zijn er al langer 4 las sers uitgeleend aan Riecam in Borssele, die aardappelrooiers en erwtenplukmachines maakt. Directeur Castricum van het ar beidsbureau Tholen verwacht wei nig moeilijkheden met de plaatsing van de personeelsleden bij andere bedrijven. "De helft heeft inmiddels al een baan, een aantal is in onderhandeling en misschien zijn er 2 of 3 die niet di rect uitzicht hebben op werk. In de metaal is nog voldoende vraag naar mensen met ervaring en daarom denk ik dat het meevalt." Castricum constateert, dat de be tekenis van de landbouw lang zaam afneemt. 'Heel sluipend gaat het, maar steeds valt er wat weg." Pagina 9: Directeur Nieuwenhuy se: 'Je blijft te lang proberen' Rust is de charme van Tholen zegt Angelique van Lamme- Euterpe is op zoek naar slag werkers gezien terugval drum band Regenachtige braderie Oud- Vossemeer, zonnige zomer- markt Tholen Gele borstel haalt onkruid weg tussen bloemzaden G.J. Harmsen nieuwe direc teur Rabobank St. Maar tensdijk Veertigjarige CVB Oud- Vossemeer met nieuwe be heerders in eigen kantoor Thoolse onderwerpen op ex positie van leraar Duits Dick Bosma Heeren en Van der Horst do mineren in ronde van Poortvliet DE MENS IS VOORAL GEESTELIJK EEN KUD DEDIER. HIJ HEEFT ER EEN HEKEL AAN IN ZIJN MENINGEN ALLEEN TE STAAN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Met ruim 9000 gulden leverde de collecte twee maal zoveel op als vorig jaar, toen het geld ten goede kwam aan de leprabestrijding: 4500 gulden. De opbrengst per kern was: Tholen 2882,95; St.Annaland 1846,70; St.Maartensdijk 1372,40; Oud-Vossemeer 966,70; St.Philipsland 945,50; Poortvliet 591,55; Scherpenisse ƒ535,15. In Stavenisse is er geen comitélid van het Woord en Daad en daardoor is er geen collecte gehouden. De inwoners van deze kern en dege nen, die alsnog een gift willen schenken, kunnen het bedrag storten op giro 30.20.900. "Naast God, Die ons in staat stel de om deze collecte te organise ren, willen we als comité de collectanten en de gevers bedan ken voor dit mooie resultaat", zegt mevr. Lambregtse van Woord en Daad. De stichting heeft inmiddels al hulp geboden aan het getroffen gebied. Door de natuurramp zijn vele inwoners van Bangladesh dakloos en grote gedeelten van het land staan onder water. Vele men sen kwamen om het leven. Voor degenen die de ramp hebben over leefd, is de hulp hard nodig. Via Woord en Daad werden al in een vroeg stadium tonnen voedsel en medicijnen verstrekt, alsmede huisraad. Nu de noodhulp onder controle is, zal de straatarme be volking geholpen worden bij de herbouw van de huizen en met het verstrekken van hulpmiddelen voor broodwinning, zoals gereed schap, zaden en boten. De ruim 9000 gulden van de be volking van Tholen en St.Philips land is een kleine, maar zeer bruikbare financiële steun om de noodhulp te bekostigen. Het Thoolse landschap krijgt in de maanden juli en augustus jpeer kleur. Het groen van aardappelen, graan en suikerbieten wordt afgewisseld met velden fel oranje en gele goudsbloemen, dahlia's of witte margrieten. Ook de papaver bloeit. Deze licht paarse bloe men in de Oudelandpolder bij Sint-Maartensdijk verspreiden een zware geur. Van honderden meters zijn ze te ruiken. In de Gouden Driehoek - Birma, Thailand, Laos -worden ze verbouwd voor de opium. Hier gaat het om de zaadjes die zich na de bloei in de bolletjes ontwikkelen, terug te zien op onder meer onschuldige maandzaadbroodjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1