Kroniek gemeente Tholen 1971-1991 'Rust is de charme van Tholen' MOTORJACK Gevonden en verloren ITALIA 728 gulden voor molens WAT DOEN ZIJ VAN HET BUURTCAFÉ ERMEE Doré 44 cent Pas gediplomeerde horecavrouw Angelique van Lammeren: Glas, hup in de glasbak rAPSALCN OPRUIMING 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 18 juli 1991 Een greep uit de geschiedenis van 20 jaar gemeentelijke herindeling op het eiland Tholen 20 jaar herindeling gemeente Tholen 1971 - 1991 Europarlement bekijkt scholing migranten in Bergen op Zoom EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Pittige opleiding Vier diploma's Paardrijden Gevonden voorwerpen: Verloren voorwerpen BETAALBARE HAARMODE INFO: 04920 - 22923 in dames en heren uitvoerin normaal fl. 399,- NU VA. leather wear 1981 8 juli: Oplevering van de geheel ge restaureerde stenen korenmolen De Vier Winden te St. Annaland. 11 juli: Ingebruikname door Gerefor meerde Gemeente te Poortvliet van het verenigingsgebouw aan de Zuidstraat. 29 augustus: Burgemeester E. Baerends opent de nieuwe jachthaven in het af gedamde deel van de Eendracht bij Tholen. 9 september: Opening van de Rehobothschool voor Christelijk onderwijs op Ge reformeerde grondslag aan de Pilootweg te Stavenisse. 21 oktober: Woningbouwvereniging Beter Wonen verhuurt de 2000ste wo ning, Touwslagersdreef 83 te Tholen, aan de heer en mevrouw Van Loon. 1982 5 maart: Ingebruikname van de verbouw de Gereformeerde kerk aan het Zuidplantsoen te Poortvliet. 30 april: Het visperk, de plaats van afslag van vis op de hoek van de Visstraat en Kaai, door de vere niging Huis en Heem vernieuwd en in gebruik genomen. 15 mei: Opening oefenterrein en kantine van de vereniging van Duitse Herdershonden (V.D.H.), kring groep Tholen en omstreken te Scherpenisse aan de Langeweg. 28 mei: Ingebruikname van de peu terspeelzaal in het gerestaureer de voormalige gemeentehuis te Scherpenisse. 17 juni: Opening van het gerestaureerde voormalige gemeentehuis aan de Hoge Markt te Scherpenisse. 1 augustus: Opheffing van de vereniging de Van der Lek de Clercq kleuter school te Stavenisse. 3 september: Afscheid wethouder C.J. Moerland. 7 september: P. van Schetsen wordt benoemd tot wethouder. 5 oktober: Oprichting van de Vrouwenraad eiland Tholen, een onderdeel van de Zeeuwse Vrouwenraad. 15 oktober: Ingebruikname van nieuw orgel in de Rehobothkerk aan de Westvest te St. Maartensdijk. 12 november: Het praathuisje voor bejaarden op het Spuidamplein te Scherpe nisse geopend. 12 december: Het nieuwe orgel van de Gere formeerde kerk aan de Doelweg te Tholen wordt in gebruik genomen. 1983 1 januari: Opheffing van de veilingvereni ging St. Maartensdijk en om streken. 13 januari: Burgemeester E. Baerends stelt de kabeltelevisie in werking. 21 januari: Opening van de overdekte banen van de schietvereniging De Een dracht in de voormalige veiling hal aan de Wattstraat te Tholen. 18 februari: Dorpshuis De Stove aan de Voorstraat te. Stavenisse ge opend door oud-wethouder C.J. Moerland, april: De peuterspeelzaal Klein Duim pje krijgt een nieuw onderkomen op de zolder van 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. 30 april: De vereniging Huis en Heem Tholen schenkt een kanon met affuit aan de gemeente. 25 mei: Opening van de nieuwe openba re kleuterschool 't Stavertje aan de Schoolstraat te Stavenisse. 9 september: De Wellevaete, het nieuwe sport en gemeenschapscentrum aan de Hoenderweg te St. Annaland, wordt officieel in gebruik gesteld door burgemeester E. Baerends. 29 september: Opening van het praathuisje voor bejaarden aan de Haven te St. Maartensdijk. 12 november: Pastoor A. v.d. Brule opent het vernieuwde patronaatsgebouw aan de Paulinastraat te Tholen. 15 november: Opening van de autobusgarage van de B.B.A. op het industrieter rein te St. Maartensdijk. 1984 1 januari: Fusie van de Rabobanken van Poortvliet en St. Annaland. 20 januari: De Burcht, school voor voort gezet speciaal onderwijs, onder gebracht in het voormalige verenigingsgebouw in de Brugstraat te Tholen, geopend. 27 januari: Opening van het Regionaal Edu catief Centrum (R.E.C.) voor vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen onderge bracht in het gebouw van de dienst gemeentewerken aan de Molenvlietsedijk te Tholen. 16 februari: Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé slaat de eerste paal voor het eer ste bedrijfsverzamelgebouw aan de Nijverheidsweg te St. Maar tensdijk. 17 februari: Opening van de nieuwe biblio theek in het voormalige dorps huis aan de Kloosterstraat te St. Annaland. 7 maart: Start fietsgraveerproject waarbij fietsen worden voorzien van de postcode en huisnummer van de eigenaar. 2 juni: Laatste rit van de ziekenhuisbus die rechtstreeks vervoer van de kernen op Tholen naar het Alge meen Burger Gasthuis en het ziekenhuis Lievensberg te Ber gen op Zoom en terug verzorgde. Deze vorm van dienstverlening In 1485 verleende Alienora van Borsseie stadsrechten aan Sint-Maartensdijk. Vijfhonderd jaar later werd dat uitgebreid her dacht tijdens een twee weken durende feestperiode. Tal van activiteiten voor jong en oud werden op touw gezet in de smalstad stad die niet direct onder de graaf van Holland en Zeeland hoorde en daardoor geen zitting in de staten had). Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven bezochten de feestende plaats; voor de gelegenheid werd smalstadswijn 'ge botteld' en een boekje over de geschiedenis van Sint-Maartensdijk samengesteld. wordt met ingang van 3 juni in een normale lijndienst op genomen. 19 juli: Vervanging van de luidklok in de toren van de Ned. Hervormde kerk te St. Annaland. 20 juli: Fietscrossbaan aan de Piloot- weg te Stavenisse door wethou der J. Versluijs in gebruik gesteld. 13 september: Woningstichting Eiland Tholen, opgericht in 1967, in verband met bouw bejaardenwoningen, opgeheven na overdracht eigen dommen aan de stichting Beter Wonen. 15 oktober: Gedeputeerde J.D. de Voogd en wethouder L.J. Koopman ope nen het nieuwe fietspad langs de Langeweg tussen Poortvliet en St. Annaland. 16 november: Ingebruikname van de uitbrei ding van Christelijk Nationale school met de kleuterschool aan de Molenvlietsedijk te Tholen. 28 november: Opening van de openbare kleu terschool aan de Raiffei- senstraat te St. Annaland. 15 december: Het verenigingsgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente te Stavenisse in gebruik genomen. 19 december: De nieuwe kerk van de Gerefor meerde Gemeente te Scherpe nisse aan de Schoolstraat in gebruik genomen. 1985 I januari: Start het gemeentelijk bureau Economische zaken naar aanlei ding van de vaststelling van de nota Maak er werk van. 4 januari: Het fietspad en het eerste tun neltje op Tholen in de weg St. Annaland - Oud-Vossemeer in gebruik genomen. II januari: Burgemeester E. Baerends stelt de drukriolering, waardoor 314 woningen buiten de bebouwde kommen op het rioolnet zijn aan gesloten, in werking. 7 maart: Vernieuwde en uitgebreide School met de Bijbel aan de Schoolstraat te Poortvliet door de staatssecretaris van onder wijs drs. G. van Leyenhorst geopend. 11 maart: Besluit tot liquidatie van de laat ste diepvriesvereniging op Tho len, die van St. Annaland. Op 30 juni wordt na een besta.an van 27 jaar het koelhuis aan de Weststraat gesloten. 24 mei: De eerste pomp voor loodvrije benzine op Tholen in gebruik genomen. 4 april: Bijkantoor van het ziekenfonds M.Z.B. aan de Markt te St. Maar tensdijk geopend. 18 juni: De molen De Nijverheid te St. Maartensdijk wordt na restaura tie opnieuw in gebruik genomen. 28 juni: Bezoek van prinses Margrieit en mr. Pieter van Vollenhoven aan het feest ter gelegenheid van het jubileum 500 jaar smalstad St. Maartensdijk. 18 september: Burgemeester E. Baerends over lijdt na een auto-ongeluk op weg naar zijn werk. 9 oktober: Uitbreiding van het bedrijfsver zamelgebouw op het industrie terrein te St. Maartensdijk officieel geopend door de staats secretaris van Economische za ken P.H. van Zeil. 7 november: Opening van de studio van de stichting lokale omroep Tholen (Sloth) aan de Regentessestraat te Tholen. 19 november: De minister van onderwijs drs. W.J. Deetman opent het nieuwe gebouw van de Christelijke Ma vo aan de Zoekweg te Tholen. 6 december: Ingebruikstelling van het nieuwe gemaal Loohoek, bij de Schelp- hoek in Poortvliet. 1986 1 januari: Woningstichting Beter Wonen zelfstandig en los van de ge meente Tholen, verhuist naar de Molenstraat te St. Maartensdijk. 6 maart: Opening van het nieuwe kantoor van de Eendrachtbode op de hoek van de Nieuwstraat en Kloosterstraat te St. Annaland. 22 maart: Ingebruikname van de vissteiger voor mindervaliden aan het Kee- ten bij Stavenisse waarvoor het initiatief werd genomen door de Lionsclub Tholen. 9 mei: Ingebruikname van de geheel maalvaardig gemaakte en ge restaureerde molen De Hoop te Tholen. wordt vervolgd De provincie Zeeland heeft over 1990 een bedrag van 33.333 gul den aan draaipremie verstrekt voor de Zeeuwse molens. Van de 59 molens, die in Zeeland zijn uit gerust met een teller, die de asom- wentelingen registreert, kwamen er 50 voor een draaipremie in aan merking. De negen anderen waren te weinig in bedrijf geweest. Het hoogste bedrag werd uitgekeerd aan de molen in Biggekerke 3814,-). Het laagste bedrag kwam toe aan de molen te Scherpenisse de Korenbloem met 71 gulden. De draaipremie is 1 gulden per 300 asomwentelingen. De premies van de andere molens in Tholen en St.Philipsland zijn: De Hoop te St.Philipsland 165,00, Stavenisse 153,00, Stan derdmolen te St.Annaland 83,00, De Nijverheid te St.Maar tensdijk 235,00 en De Jager te Oud-Vossemeer 174,00. Op de Korenaar te Poortvliet wer den 2104 asomwentelingen gere gistreerd, wat omgerekend een vergoeding van acht gulden bete kend. De Hoop te Tholen kwam op een bedrag van 35 gulden. De ze twee molens hebben de vergoe ding echter niet gekregen, omdat bedragen onder de 50 gulden niet worden uitgekeerd. Zes Europarlementariërs van de PvdA hebben vrijdag in Bergen op Zoom Philip Morris Holland bezocht en aansluitend de Streek school West-Brabant. De delega tie was geïnteresseerd in de opleiding van migranten en de sa menwerking tussen bedrijven en scholen daarbij. In de school werd van gedachten gewisseld met ver tegenwoordigers uit het bedrijfsle ven, van het arbeidsbureau, het regionaal servicebureau voor ar- beidsaangelegenheden, het regio naal bureau onderwijs, ambtenaren en de wethouder van onderwijs van Bergen op Zoom, de emancipatiecommissie en di rectie van de streekschool. Er werd een overzicht gegeven van de scholingsactiviteiten voor migran ten in West-Brabant, waarna dis cussie volgde rond het thema 'Opleiden van migranten, de in breng vanuit Europa en het Euro pees parlement'. De bedoeling is om op termijn te komen tot een afstemming van plannen en struc turen ten behoeve van vakoplei dingen voor migranten binnen Europa. Angelique van Lammeren uit Sint-Annaland. De 24-jarige Angelique van Lam meren uit St. Annaland behoorde vrijdag tot de eerste lichting stu denten die in Middelburg afstu deerde voor het middelbaar horeca-onderwijs van het Delta College. "Voorheen moest je naar Tilburg of Den Haag", vertelt leraar E. van Steenwijk. "Vier jaar geleden zijn we voor het eerst in Middel burg met middelbaar horeca- onderwijs begonnen. Vandaar dat de eerste diploma-uitreiking vrij dag extra feestelijk was. De voor zitter van Horecaf Nederland, dhr. Van der Veen, alsmede de burgemeester van Middelburg wa ren aanwezig. Verder hebben de wijnhandelaren Kerstens en Ver linden meegewerkt aan het koud en warm buffet dat na de diploma-uitreiking volgde." In 1987 begonnen 119 leerlingen aan de nieuwe studie in Middel burg, maar slechts 46 studenten haalden vrijdag de eindstreep. "Het was inderdaad een pittige opleiding" vertelt Angelique van Lammeren. "We kregen 19 vak ken in de eerste twee jaar en 9 exa menvakken in het derde leerjaar. Hoewel de studie vier jaar duurt, moest je al aan het eind van het derde jaar examen doen." Angelique legde dit examen vorig jaar met goed gevolg af en kon daardoor aan het laatste school jaar beginnen, dat volledig uit sta ges bestaat. Ze mocht aan de slag in de vermaarde hostellerie Inter Scaldes van Maartje Boudeling te Kruiningen. Een pracht bedrijf noemt Angelique dit met twee Mi- chelinsterren bekroonde hotel restaurant, al ambieert zij het niet om ook zo'n ster binnen te halen. Twee van deze restaurants in Zee land vindt zij genoeg. Angelique heeft bij Maartje veel geleerd tij dens haar hotelstage en zij zou er graag nog eens teruggaan om wat meer restaurant-ervaring op te doen. Op dat gebied heeft ze nog meer plannen. Zo zou ze na een cursus Frans in de wintermaanden ervaring willen opdoen in Frank rijk of Wallonië. Ambities om permanent naar het buitenland te gaan, heeft Angelique niet. Het diploma biedt daar wel vol doende mogelijkheden voor. "De gediplomeerden zijn volledig vestigingsbevoegd", vertelt dhr. Van Steenwijk. "Ze mogen een restaurant, hotel of slijterij begin nen. Voor de stage kunnen we in zes landen terecht: behalve Neder land ook België, Luxemburg, Duitsland, Engeland en Frank rijk. Angelique van Lammeren heeft een map met daarin 4 diploma's: in het Nederlands, Duits, Engels en Frans. Het diploma is ook in die landen erkend en de Neder landse horecaopleidingen staan in het buitenland goed aangeschre ven. Angelique blijft in Nederland om samen met haar vader het restau rant de Lagune te runnen. Dit bij de jachthaven van Sint Annaland gelegen restaurant zal ze in de toekomst overnemen en ze heeft er grootse plannen voor. De bedoeling is het restaurant zo te verbouwen, dat de gasten uitzicht zullen hebben op de Krabben- kreek. Enthousiast vertelt ze er over. "Waar in Zeeland is een restaurant zo mooi gelegen als dit." Ze vindt het op Tholen nog heer lijk rustig. "De rust is toch de charme van het eiland. Voor mij hoeft Sint-Annaland geen tweede Domburg te worden." Angelique, van oorsprong afkom stig uit Bergen op Zoom, houdt van Zeeland. De keus tussen de opleiding in Tilburg of Middel burg was daarom niet moeilijk. Een nieuwe opleiding heeft wel wat kinderziekten, maar deze wer den steeds vlot opgelost. Met haar nieuwe restaurant mikt Angelique op een vrij breed pu bliek. Gasten die wel houden van een vleugje haute cuisine, maar ook voldoende willen eten. Van hard werken en dan nog wanneer anderen genieten van hun vrije tijd, is ze niet bang. "Als je werk je voldoening biedt, geeft dat niets. Ik vind het ontzettend leuk om het mensen naar de zin te ma ken." De vrije tijd die ze heeft, besteedt ze aan haar grote hobby: paardrij den. Binnenkort zal ze zelfs deel nemen aan het concours hippique international officiël in Rotter dam. Aan dit concours mag je al leen op uitnodiging deelnemen. Angelique komt uit op het num mer: dressuur dameszadel. Naast de overname en de verbou wing van het restaurant van haar vader, zou Angelique in de toekomst be drijfskunde willen studeren aan de open universiteit. "Ik hoop dat ze al haar plannen kan volbren gen", zegt haar trotse moeder. Waar een wil is, is een weg en die is bij Angelique duidelijk aanwezig. Bij de rijkspolitie in Tholen (01660-3750) zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevon den en verloren voorwerpen: Goudkleurig dameshorloge met rose randje van Neckerman Groen/blauwe portemonnee in houd: foto's en kleingeld Sleutels gele label o.a. fietssleutel Huissleutel samengebonden met afsluiter vuilniszak Autosleutels van Volkswagen met wit label telefoonnummer en met een metalen label met nummer Huissleutel Mitsubishi contactsleutel en sleu telhanger met naam "Leys" sleutel met groene sleutel hanger waar op staat Honda met nummer Sleutel met de naam Verti erop Werkjas merk KLM donkerblauw maat 54 Blauw tasje met regenpak Zwart sleuteltasje met sleutelbos, op het tasje staat de tekst: Disco theek La-Pegalle uit Made Wit gouden slavenarmband Dun gouden ketting met hanger, vorm G-sleutel Zilveren schakelarmband bevat: 2 kinderkopjes, Michael en Baco nog 3 andere hangertjes Duikcomputer en duikhorloge merk: Citizen horloge en Scuba- pro computer Kinderhorloge met zwart bandje en voetballerprint. Op de buiten kant staan chineese tekens Zwarte herenportemonnee in houd: kleingeld biblio theekpasje Zwarte heren portemonnee Leren herenportemonnee (bruin) Bruine damesportemonnee rij bewijs inhoud: papiergeld en kleingeld Sleutelbos label met E erop Sleutels voordeur en garage fietssleutel met hanger koker, ABG met adres Sleutelbos met hanger flesopener Huissleutel met Hondalabel Autosleutels van Mazda Fietssleutel met wit gevlochten hangertje Regenpak maat 52 (donker blauw) Plastic tas met inhoud: spijker- broek/broodtrommel/portemon- nee/Iege velletjes Kanvastas, fietstas (rood/blauw strepen) Dakzeiltje oranje 4 bij 6 met lange rubbere elastieken Rode beautycase met kleding Kinderfietsje, rood frame, voor- spatbord eraf, witte kettingkast naam Tennisrackets fel geel en ro- se/groen, merk Rucannor Witte agenda met sticker (rood met witte letters) naam staat voorin Zwart zeil voor over auto (soort deur met rits en raam) Surfzeil: Mistral (rood/blauw met opschrift M Oosterschelde bij Stijenham) 3 witte tuinstoelen Rood/bruin leren mapje bevat: rijbewijs, kentekenbewijs, groene kaart enz. Portemonnee inhoud: wat geld, giropas en bankpas Deze kampagne is een initiatief van de Stuurgroep Promotie Glasbak aan die verklaarde slechts huurder te zijn van de garage. Later hoorde de politie J.V. uit Sint- Annaland. Deze bekende de heler te zijn van de auto. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Nóg niet bekend is wie de auto gestolen heeft. Tevens verhuur zonnebank Ring 14, St. Annaland tel.: 01665-2102 Advertentie I.M. Op de veiling, te Sint-Annaland was de aanvoer van vroege aard appelen boven de 300 ton. De do ré, die vorige week nog 0,89 cent opbracht zakte dinsdag en woens dag beneden de 50 cent. Dit werd veroorzaakt door het toenemende aanbod -100 ton meer dan vorige week- en doordat het produkt door de vele regen niet schoon ge rooid kon worden. Dinsdag 16 juli: Doré 30-50, bon ken 20-22, drielingen 21-26, kriel 1.36-1.39, Première 31-37, bonken 0.84-1.00, drielingen 26, kriel 1.41, Gloria 30-38, bonken 0.80-1.01, drielingen 26-27, Frieslander 29, bonken 95-97, Bildstar 67-69, Ei genheimer 72. Aanvoer 312 ton. Woensdag 17 juli: Doré 28-44, bonken 16-21, drielingen 18-20, kriel 1.45-1.61, Première 33-39, bonken 96, kriel 1.55-1.61, Gloria 29-38, bonken 98-1.01, drielingen 22-24, Frieslander 29, bonken 96, Bildstar 71, Eigenheimer 75. Aan voer 379 ton. OPRUIMING BIJ DE GROOTSTE LEDERGIGANT VAN NEDERLAND KEUZE UIT 10.000 STUIKS LEDEREN KLEDING. KORTING VAN 20% TOT 50%. Lederen baseballjacks nu 159,- 3/4 Dames en herenjassen va. 199,- Lederen dames- herenjassen va. 159,- Lederen jurken, div. modellen va. 199,- Lederen motorjassen en broeken va. 159,- Lederen en suède minirokjes va. 79,- Lederen broeken en rokken va. 129,- Suède dames- en herenjacks va. 98,- Gespreide betaling mogelijk. Inruil bont, lederen bruids kleding mogelijk. Reiskosten worden vergoed bij aankoop! GESPECIALISEERD IN GROTE MATE N! PRACHTIGE Tnr A A v/h Rovan Dan kers BAARLE-NASSAU, WEVESTRAAT 4. TEL: 04257 - 8960. HELMOND, HURKSESTRAAT 21. TEL: 04920 - 22923. SLUIS, NIEUWESTRAAT 4-6.TEL: 01178 - 2168. HULST, GENTSESTRAAT 16. TEL: 01140 -13682. ANTWERPEN, OUDE VAARTPLAATS 16. TEL: 09 - 3232264906

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 14