fVb. yan 20 augustus tot 1 oktober Bram Groenewegeweg totaal dicht Wijziging schema ophalen huisvuil Verrassend grote tegenstand bij stemming ruilverkaveling Hardrijder raakt dure BMW kwijt AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Voor aanleg betonverharding weg Annaland Enkelvoudige meerderheid met 23 ha in St. Philipsland Zaterdag braderie in Oud-Vossemeer Donderdag 11 juli 1991 47e Jaargang no* 35 20 Verzamelingen in Gasthuiskapel Van 20 augustus tot 1 oktober wordt de weg Poort- vliet/St. Annaland helemaal voor het verkeer afgeslo ten in verband met het aanbrengen van de betonver harding na het verbreden van die verbinding. Aan de St. Annalandse kant wordt vanaf de Kleine Dijk begonnen. De Bram Groenewegeweg en de Paas- dijkweg worden tot aan de Schapenweg van een beton- laag voorzien. Asfalt oktober Uitgraven Oesterdam Bekeuringen Onhandig Centrale route Bedrijven moeten zelf oplossing zoeken De directe afvoer van het huisvuil naar Nieuwdorp heeft tot gevolg, dat de ophaaldienst voor Poortvliet, Sint-Annaland en Scherpenisse vanaf maandag een ander ophaalschema hanteert. In de andere woonker nen en het poldergebied op Tholen verandert er niets. Bedrijven "Ik weet niet of ik blij of verdrietig moet zijn, maar de democratie heeft gesproken." Dat zei gedeputeerde mevr. L. Nederhoed-Zijlstra donderdagavond in St. Philipsland na het bekend maken van de stemming over de ruilverkaveling. Er waren 54 eigenaren en pachters tegen en slechts 43 voor. De voorstanders ver tegenwoordigden echter 928.78.89 ha tegenover de te genstanders 905.77.18 ha. Met een verschil van 23 ha kan de ruilverkaveling St. Philipsland toch uitgevoerd worden. Gemengde gevoelens Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tot en met zaterdag kan de ten toonstelling van verzamelingen in de Gasthuiskapel bezichtigd wor den. In totaal zijn er 20 mensen aanwezig op de expositie, die ge organiseerd wordt door de werk groep Tholen Stad Actief. De verzamelaars, die hun meest uit eenlopende artikelen laten bezich tigen zijn: Geert Hettema met schelpen, Hans Mertens met car navalsinsignes, Dennis Rens met schelpen en mineralen, Jackie Vroegop met stenen en schelpen, Rien de Waal met bierflesjes, S. de Graaf-v. Olffen met stenen en schelpen, Adrie Geuze-de Graaf met klederdrachtpopjes, mevr. Deurloo met vingerhoeden en ei erdopjes, mevr. van Putte met poezen, C. Gunter met punteslij- pers, R. van Nijnatten met schaakstukken/spelen, mevr. Mosmans met haantjes, M. Meer man met modelbouw tanks, J. Meerman met speldekussens, J. Slager-Burgers met vingerhoeden, Luciën van de Berge met aanste-' kers en fam. Hoven met vissen uit de vest en olielampjes. Naast die Thoolse verzamelaars zijn er ook mensen van buiten de stad aanwe zig. Corrie Kustusz uit Halsteren met beschuitbussen, babbelaar blikjes, blauw glas en een verza meling in het kader van het zilveren huwelijksfeest van het ko ninklijk paar, P. Heijndermans uit Bergen op Zoom met foto's van het openbaar vervoer in Tholen en C. Schippers uit Anna Jacobapolder met engeltjes com plementeren de tentoonstelling. De openingstijden zijn donderdag 11 juli van 14.00-17.00 uur, vrijdag 12 juli van 14.00-21.00 uur en za- terdag 13 juli van 14.00-16.00 uur. In de eerste dagen van de ten toonstelling kwamen al vele be zoekers de verzamelingen bekijken. Zelfs uit Boedapest, België en Duitsland tekenden toe risten in het gastenboek. Na een onderbreking van een jaar is er zaterdag weer braderie in Oud-Vossemeer. Van één uur 's middags tot negen uur 's avonds kan men in de dorpskom terecht voor de derde Ringjaarmarkt, zo als de middenstandsvereniging het evenement noemt. Veertien plaat selijke ondernemers hebben een stand, verschillende andere be drijven, alsmede verenigingen als Vosmeer, OVM, Spido, 't Schar retje, Polyhymnia, de Anbo en het Rode Kruis. Met verschillende aanbiedingen en attracties hoopt men de Vosse- meerse braderie in ere te herstel len. Zo rijdt dhr. Brooijmans met een boerenkar met paarden door de dorpskom en lopen er clowns en Walt Disney figuren rond. Men kan naar het gewicht van een var ken raden of een demonstratie van het maken van houten speelgoed bewonderen. De kinderen zullen zich kunnen vermaken in een me chanische ballon of bij de brade rie van de leerlingen van de basisscholen. De lokale radio Sloth zendt recht streeks uit en er is apparatuur bij- gehuurd om ook verslag te kunnen doen van de wielerronde van Poortvliet, die ook zaterdag middag wordt gehouden. De weg Poortvliet /St. Annaland krijgt na de verbreding en het verwijderen van het overgebleven asfalt laag in augustus/september een nieuw betonnen wegdek. Het gemeentebestuur had alle be woners en aanliggende grondge bruikers van de weg Poortvliet/St. Annaland donderdagmiddag uit genodigd voor een voorlichtings bijeenkomst, maar de opkomst bleef beperkt tot de heren J. Pot ter, A. v.d. Reest, I. Geluk, A.L. Hage, dhr. Roggeband van Cebe- co en een vertegenwoordiger van de verladersorganisatie EVO. Daarnaast waren er mensen van het waterschap, de gemeente, de Heidemij. en aannemer A.V.K. De Langeweg in St. Annaland en de Paasdijkwegfnet voor de Scha penweg tot aan aardappelhandel Bijl) in Poortvliet krijgen een as- faltverharding. Dat levert maar één dag oponthoud op, maar het 4'/2 km lange betongedeelte duurt veel langer. Wethouder J. van der Jagt, die de bijeenkomst leidde, zei aanvankelijk bedenkingen te hebben gehad tegen de betonver harding. "Met een onder grond als in de Weihoek is een be tonconstructie echter de juiste keuze." Van de 6700 meter lange, inmid dels verbrede weg, wordt 4200 m in beton uitgevoerd en 2500 m in asfalt. De materialen worden aan gevoerd vanuit Bergen op Zoom. De beton komt eerst aan bod: van 20 augustus tot 6 september het gedeelte Kleine Dijk/Boneputte- weg, van 9 tot 13 september Bone- putteweg/Pelleweg en van 16 tot 20 september Pelleweg/Schapen- weg. Begin oktober volgt het as falteren van de Langeweg en een deel van de Paasdijkweg. Doorgaand verkeer kan via Oud- Vossemeer en St. Maartensdijk omrijden. Met de aan de weg lig gende landbouwbedrijven wordt op hun verzoek overleg gevoerd. Zo wees dhr. Potter op de melkau- to die naar zijn bedrijf moet ko men. Dhr. Geluk zit regelmatig met vrachtwagens biggen en voer, Cebeco zit met de graanopslag en het tankstation en Van der Reest vreesde problemen met de oogst van bloemen en mais. Dhr. Over water van de Heidemij. had ervaring op dat terrein met een soortgelijk werk op Walche ren. "Dat is allemaal in harmonie opgelost en dat proberen we hier ook, wannéér we op de hoogte zijn van de wensen." Volgens Overwater kunnen mensen die aan de weg wonen of de oogst binnenhalen, wel eens voor ver rassingen zorgen. De aanleg van de betonverharding vergt mede zoveel tijd omdat de bestaande asfaltlaag van 35 cm wordt uitgegraven. Daar komt een 25 cm dikke betonlaag voor terug, zodat de nieuwe weg lager komt te liggen dan de vorige. De betonma- Op de Philipsdam is zondagavond de personenauto van de dertigjarige K.H.L.V. uit Antwerpen door de politie in beslag genomen. De Antwer penaar reed met een snelheid van 185 kilometer per uur over de Philips dam waar een maximumsnelheid van 100 kilometer geldt. V. werd door een motoragent van de surveillancegroep van de Rijkspolitie te Middelburg aange houden. De waarde van de auto bedraagt 80.000 gulden. De hard rijder was al eerder gesignaleerd op de parallelweg van de N59 bij Bruinifse. Ook daar overschreed hij de maximumsnelheid ruim schoots. In plaats van 80 te rijden reed V. 140 kilometer per uur. De Antwerpenaar haalde op de N59 en later op de Philipsdam auto's in zonder daarbij richting aan te geven. Ook op plaatsen waar in halen niet is toegestaan, glipte de Antwerpenaar met zijn BMW langs de weggebruikers die voor hem reden. V. werd door een agent op een zogenaamde onop vallende motor gevolgd en uitein delijk tot staan gebracht. Na telefonisch overleg met de officier van justitie in Middelburg werd de auto in beslag genomen. Het openbaar ministerie heeft de Belg een schikking aangeboden van 2000 gulden. Daarvoor kan hij zijn auto terughalen. De Antwer penaar haalde met zijn rijgedrag zelfs de landelijke pers. Donderdag registreerde de Rijkspolitie van Tholen op de Oesterdam een snelheid van 148 kilometer per uur. In samenwer king met de verkeersgroep uit Middelburg voerde de politie snel heidscontroles uit. In een half uur noteerde men vier overtredingen op 87 auto's. Tussen 14.30 uur en 15.00 uur reden de vier snelheden die lagen tussen de 117 en 148 ki lometer. Er geldt een maximum snelheid van 100 kilometer. Een aantal uren later werd weer op de Oesterdam gemeten met de radarwagen. Tüssen 17.15 uur en 18.30 uur werden 169 auto's ge controleerd. Daarvan bleken er 8 in overtreding. Deze reden met snelheden tussen de 111 en 124 ki lometer per uur. Donderdag deelde de verkeers groep van de Rijkspolitie uit Mid delburg tussen 8 en 11 uur 's morgens op verschillende plaatsen op Tholen bekeuringen uit. Een automobilist hield niet voldoende afstand in acht ten opzichte van zijn voorligger, 1 automobilist haalde gevaarlijk in, 1 autombilist reed met een verlopen rijbewijs, bij een ander ontbrak de APK- sticker, 2 bromfietsers reden zon der helm. Diverse autobestuurders werden gesommeerd hun rij- en kentekenbewijs binnen twee dagen bij de politie te Tholen te laten zien omdat ze die niet bij zich hadden. chine kan 400 meter per dag aan brengen over een breedte van 6 m. Na egalisatie en verharding kan 3 tot 5 uur laterfafhankelijk van de weersomstandigheden) de zaag machine erop. De eerste 24 uur mag niemand op de betonlaag ko men; na drie keer 24 uur mogen er personenauto's op en na vier keer 24 uur landbouwverkeer. Dit geldt dan overigens uitsluitend voor de wegwerkers en betrokken boe ren/leveranciers. In verband met de veiligheid mag er geen autoverkeer over het fietspad rijden, zoals bij de eerste fase van de wegreconstructie wel gebeurde. Intern landbouwver keer kan nog van de omliggende waterschapswegen gebruik ma ken, maar al het overige verkeer moet via Oud-Vossemeer en St. Maartensdijk omrijden. "Voor doorgaand verkeer gaat de weg van 20 augustus tot 1 oktober vierkant dicht", zo benadrukte de vertegenwoordiger van de Heide mij. De woordvoerder van de verla dersorganisatie EVO, die de be langen bleek te behartigen van Cebeco, noemde de periode van de betonverharding door de ge meente 'onhandig gekozen'. "Be drijven worden belemmerd in hun bedrijvigheid en dat tijdens de oogstperiode. Dat betekent een di recte benadeling voor bedrijven die aan de weg liggen." De EVO- vertegenwoordiger vreesde dat klanten voor de graanaflevering en het tankstation elders hun heil zoeken wanneer ze moeten omrij den. Hij stelde voor om de plan ning een maand op te schuiven. "Dan heb je minder intensief landbouwverkeer. Anders voorzie ik problemen, want de polderwe gen zijn te smal om landbouw-, doorgaand- en recreatief verkeer te verwerken. Dat is slecht voor de verkeersveiligheid", zei de EVO- vertegenwoordiger. Wethouder Van der Jagt erkende, dat de weg Poortvliet/St. Anna land een centrale route door het eiland is. "Na de herverkaveling is deze verbinding aangelegd en die heeft sindsdien een duidelijk posi tieve rol vervuld: het is een mooie, centrale ontsluiting door de Wei- hoek, een goed bemeten streek- weg. Het beton- en asfaltwerk moet echter toch een keer gemaakt wor den, dus omrijden is nodig en daarbij is er een heel goed alterna tief voor handen: de provinciale weg Tholen/St. Annaland. Dat is een hele goede weg, een betere weg dan Poortvliet/St. Annaland. Voor 5 weken kan de omleiding ook nooit een bezwaar zijn, dat kan elke weggebruiker accepte ren", aldus de wethouder. Hij vond de stroom recreanten in de Weihoek niet van dien aard, ZIE VERDER PAG. 11 In Sint-Annaland komt de vuilnis wagen voortaan al op woensdag, dus een dag eerder. Kwam Poort vliet voorheen gedeeltelijk op dinsdag en gedeeltelijk op woens dag aan de beurt, voortaan wordt op dinsdag het hele dorp afge werkt door de vuilniswagen. In plaats daarvan wordt Scherpenis se in twee dagen gedaan. Voor het gedeelte ten westen van de Kerkstraat blijft de donderdag ge handhaafd. De oostelijk van de Kerkstraat gelegen straten krijgen al op woensdag de vuilnisophalers op bezoek. Morgen (vrijdag) kan er voor het laatst worden gestort op Tuttel- hoek, nu b. en w. hebben besloten dat ef geen tijdelijk overslagstati on komt. De gemeente gaat voor een gedeelte van de week een extra wagen met chauffeur en beladers huren om het huisvuil overal op te halen. De volle wagens moeten namelijk in het Sloegebied gaan lossen, wat telkens zo'n twee uren kost. Bedrijven moeten zelf zorgen dat hun afval in Nieuwdorp komt. "Tholen maakt nu deel uit van een gemeenschappelijke regeling. Daar moeten de bedrijven dus zijn en niet bij de gemeente, wat hun afval betreft," meent wethou der J. van der Jagt. "Tholen kan geen deeltaak van de gemeen schappelijke regeling losweken," vindt hij. Die gemeenschappelijke regeling wil maximaal 25.000 gul den aan een overslagstation spen deren, terwijl de exploitatie verder een volledig Thoolse aangelegen heid zou zijn. In de gemeenteraad werd onlangs veel kritiek uitge oefend, omdat het Thoolse be drijfsleven onverwachts voor een voldongen feit zou zijn geplaatst nu zo'n station er niet komt. Inmiddels heeft transportbedrijf Coppens uit Bergen op Zoom de gemeente laten weten, bereid te zijn het afval te vervoeren. "Cop pens heeft echter materieel van een bepaalde maat en schaal en zoekt daarom naar een verzamel plaats waar bedrijven hun afval kunnen aanbieden," vertelt de wethouder. Wat b. en w. daarom trent besloten hebben, wil hij niet kwijt, maar zijn opmerking dat 'de zorg voor de afvalstromen er is voor de bedrijven' spreekt boekdelen. "Ik heb elders geïn formeerd en op Walcheren wordt met een expediteur gewerkt die de bedrijven langsgaat om het afval op te halen. Hier doet de gemeen te dat toch ook met het huisvuil," aldus wethouder Van der Jagt. O0X0 Vijf jaar gevangenisstraf voor Tholenaar die vrouw in brand stak. Angst regeerde bij St. Phi- lipslandse landbouwers de stemming over de ruilverka veling. Wateroverlast zondagnacht na wolkbreuk Gertrudisprijs voor ABG t.v. Deelnemers aan 7 dorpen- tocht werden gewoon verwend Thoolse bejaardensoos terug in Ten Anker Zeeuw is Brabantse concur rentie te vlug af in 43ste ronde van Oud-Vossemeer OMVANG ALLEEN IS HET NIET, DAN KON EEN VAR KEN EEN HAAS ACH TERHALEN Dit nummer pagina's bestaat uit 16 Aquadelta. In Bruinisse organi seert Aquadelta deze zomer de nodige evenementen. Vanaf 13 juli geeft het clownsduo Appie en Flappie elke zaterdag om 19 u. een twee uur durende voorstelling in het bungalowpark. Vanaf 8 juli worden iedere maandag en woens dag muziekavonden georgani seerd, terwijl vanaf die dag acht maandagen lang braderieën wor den gehouden. En vanaf 10 juli wordt zes woensdagen (elke dag twee keer) een zeiltocht met Oud hollandse schepen op het Greve- lingenmeer georganiseerd. Gedeputeerde mevr. Nederhoed-Zijlstra en een ambtenaar van de provinciale griffie maken in dorpshuis de Wimpel de stembus leeg. In dorpshuis de Wimpel was de spanning donderdagavond na het sluiten van de stembus om zeven uur om te snijden. Met de op komst was men tevreden. Niet overal is er een opkomstpercenta ge van 68%. Tegen zeven uur kwa men de laatsten binnen en de 100 werden net niet gehaald: 98 van de 143 stemgerechtigden hadden hun stem uitgebracht, van wie 28 via een machtiging. Tussen negen en elf uur en rond etenstijd kwamen de meesten. Na half drie werd het heel stilletjes voor het stembu reau, dat werd gevormd door ambtenaren van de provincie en de gemeente. De landinrichtingscommissie met diverse adviseurs en vele landbou wers volgden in de grote zaal het tellen van de stemmen door gede puteerde mevr. Nederhoed. Op het nippertje kwam de ruilverka veling erdoor. Mevr. Nederhoed zei gemengde gevoelens te hebben bij deze krap pe meerderheid. "Dit geeft te denken. De spanning vandaag was ook om te snijden", aldus de gedeputeerde, die de ge hele dag in St. Philipsland was ge weest. "Zo'n uitslag biedt niet zoveel hoop voor de toekomst. Of we nu zo gelukkig moeten zijn dat deze ruilverkaveling op de hectares toch doorgaat, maar het is ook democratie. De zorg is in de stem ming tot uitdrukking gebracht en mijn luchtspiegeling bij het avondzonnetje is ook niet zonder zorg", zei mevr. Nederhoed. Toch wilde zij de betrokkenen een hart onder de riem steken. "St. Philipsland is een afgesloten ge bied met water erom heen. In de toekomst gaat er veel van u ge vraagd worden en daarmee bent u op elkaar aangewezen. Zet daar om met elkaar de schouders onder deze ruilverkaveling, ook als u er niet zoveel belang bij hebt. Ik hoop op de bereidheid van een ieder.' Volgens de gedeputeerde is ruil verkaveling één van de weinige mogelijkheden om een draagvlak te scheppen. Ze hoopte niet, dat de landinrichtingscommissie de uitslag als een teleurstelling of een eigen falen beschouwt. "Sterk de commissie bij het vervolg, zet sa men de schouders eronder", aldus mevr. Nederhoed, die voorzitter Van Nieuwenhuijzen 'op een hele bescheiden manier' wilde feli citeren. ZIE VERDER PAG. 11

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1