Kostbaar invulplan van Beter Wonen Hinderwetvergunning tóch flink duurder maas Verpleeghuis Ten Anker betekent impuls voor werkgelegenheid Tholen BEL01660-2150 ALS HET ON CENTRALE VERWARMING GAAT Ambtenaar J. v.d. Maas kreeg lintje Bijna 50 mille extra subsidie Directeur Van Loon verwacht 50 extra personeelsleden in 1992 Heiwerk voor verpleeghuis Tholen begint in september Vraagtekens grondverkoop Jansen Tholen Donderdag 4 juli 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 NOORDGEVEL Geld waard Oostvest Verhoging leges levert Tholen 62 mille op Niet terecht Diep respect Erepodium Grenzeloos levenslustig Prijsvraag Raad verwelkomt borden met reserve Woningverbetering voor 630 mille Twintig mille subsidie voor 12 be jaardenwoningen van Beter Wo nen en voor 2 huizen aan de Weststraat te Scherpenisse zelfs een extra bijdrage van 28.678 gul den. "Een kostbaar invulplan", zei raadslid M.A.J. van der Lin- de(PvdA). "Een fors prijskaart je", was de reactie van K.A. Heijboer(SGP). De Thoolse gemeenteraad ging maandagavond unaniem accoord met de extra geldelijke steun voor de bouw van 14 huizen door Beter Wonen: 11 aan de Jhr. van Vre- denburchlaan in Tholen en 2 aan de Westraat en 1 aan de Beatrix- laan in Scherpenisse. Om 12 hui zen geschikt te maken voor de huisvesting van bejaarden is 20 mille nodig, waarvan het gebrui kelijk is, dat de gemeente dergelij ke meerkosten voor 100% subsidieert. Bij de 2 huizen in de Weststraat te Scherpenisse gaat het om het vul len van een gat in de bestaande bebouwing. Dat kleine aantal le vert al extra bouwkosten op, als mede de aanpassing bij de naastgelegen panden. Wat vorm geving en materialen betreft, zijn de twee huizen duurder dan nor maal. De meerkosten komen to taal op 39.350 gulden, waarvan het rijk 10.672 gulden betaalt. De resterende 28.678 gulden komen uit de pot voor stads- en dorpsver nieuwing doordat het aantal aan vragen voor verbetering van de eigen woning achterblijft. Dank zij de bijdrage wordt de huur be perkt tot 610 gulden per maand. "Een voor Scherpenisse verant woord niveau", concludeerden b en w. Van der Linde complimenteerde het college met de plannen, maar aan de financiële dekking van de subsidie hield hij een bijsmaakje over. "Met zoveel slechte wonin gen op Tholen is het niet goed dat de verbetering van eigen huizen achterblijft", stelde het PvdA- raadslid. Heijboer juichte het invulplan ook toe, maar hij zag voortaan liever de hele bouwplaats aan één liefhebber verkocht omdat nu het achterste deel van de bouwkavel niet benut wordt. De burgemeester stelde hem ge rust. In dit geval ging het niet om een bouwplaats waar meerdere huizen kunnen komen. Bij alle in- vulplannen is de gemeente afhan kelijk van de medewerking van Beter Wonen, een particulier of een projectontwikkelaar. De bur gemeester wees op de vele vormen van medewerking die mogelijk zijn. "Herbouw na kaalslag is ons in elk geval geld waard." Hij vond het terecht, dat het geld van het stads- en dorpsvernieuwingsfonds gebruikt wordt. De raad keurde de basisinforma- tielijsten woningbouw en woning verbetering goed. Het gaat om 10 bejaardenwoningen in Stavenisse en 14 bejaardenwoningen aan de Oostvest te St. Maartensdijk. Voor het eerste project heeft Beter Wonen al een plan ontwikkeld om in 1992 te kunnen bouwen. De op zet is, dat de huizen worden ge bouwd in combinatie met een zorgcentrum voor bejaarden. In St. Maartensdijk ligt aan de Oostvest een betrekkelijk groot terrein al geruime tijd braak. Door de sloop van de gebouwen van onder meer aardappelhandel Van Houdt is er ruimte voor wo ningbouw ontstaan. In 1992 wor den daar 4 huizen gebouwd en in 1993 de overige 10. Van der Linde informeerde nog, wanneer de ste- debouwkundige het invulplan aan de Oostvest klaar heeft. "In sep tember", antwoordde de burge meester. In de commissie financiën was al uitvoerig gesproken over met na me de leges voor een hinderwet vergunning. Die gaan omhoog van gemiddeld 300 naar gemid deld 1300 gulden. "Accoord, maar zo spoedig mogelijk verho gen naar 1580 gulden," merkte A. den Haan (PvdA) op. Ook SGP-er M.J. Klippel had géén enkel pro bleem met deze forse verhoging, terwijl de rest van zijn fractie daar meer moeite mee had. "Omdat u niets voelt voor ons idee om gefa seerd te verhogen, steunen wij uw voorstel," zei fractievoorzitter M. Dijke uiteindelijk. Steun kwam er ook van het CDA, dat bij monde van W.C. van Kempen liet weten de zaak nog eens goed bekeken te hebben en in te stemmen met de door b. en w. gekozen benadering. J.L. van Gorsel (VVD), die in de commissie nog liet weten geen moeite te hebben met een ver hoogd bedrag van 400 gulden voor het aanvragen van de vergun ning, stelde nu voor om dat be drag op 200 gulden vast te stellen en alle andere toeslagen met 10% te verhogen. "Wij hebben geen problemen met een stijging, maar wel als die zo rigoreus is," aldus de liberaal. P. van Belzen (RPF/GPV)' vond dat eerst de achterstandssituatie moet worden ingehaald en daarna pas de tarie ven verhoogd. "Die achterstands situatie is niet te wijten aan de bedrijven. Maar bij een inhaalma noeuvre komen de kleine bedrij ven het eerst aan de beurt en zij worden de dupe." Wethouder P. van Schetsen hield vast aan zijn voorstel. Faseren over meerdere jaren zag hij al he lemaal niet zitten, terwijl de ver- De gemeente Tholen verwacht 62.500,- meer uit legeskosten te ontvan gen dan in de begroting 1991 is geraamd. Dat is het gevolg van de wijzi gingen in de tarieventabel, waarmee de gemeenteraad maandag accoord ging. De meeste tarieven worden met 10% verhoogd. De nieuwe tarie ven gelden nadat ze zijn goedgekeurd door de Kroon. De VVD stemde tegen de verhoging van de bouwleges en de kosten voor een hinderwet vergunning. Tegen dat laatste was ook de RPF/GPV, terwijl die tevens niet accoord ging met het duurder maken van inlichtingen uit het bevolkings- en verblijfregister. hoging nog maar 25% van de werkelijke kosten dekt. "Meer mogen we niet vragen." Zijn colle ga J. v.d. Jagt wees erop dat er vooral op het gebied van de hin derwet samengewerkt gaat wor den met de gemeenten Borsele, Goes, Kapelle en Reimerswaal. Hij werd door de raad unaniem in het bestuur van dit samenwer kingsverband gekozen, met wet houder J. Versluys als plaatsvervanger. Voor de bouwleges wilde Van Gorsel 3,5 promille van de bouw kosten handhaven, in plaats van dat met 10% te verhogen. "Die verhoging is niet terecht, want dit jaar zijn de bouwkosten al 11% gestegen dus dat levert de gemeen te ook extra op," zei hij. De wet houder reageerde dat in dat geval ook de loon- en materiaalkosten voor de gemeente waren geste- gen."Die 10% is dan ook niet ab surd, maar noodzakelijk." Van Gorsel bleef het 'niet rechtvaar dig' vinden. Van Belzen brak een lans voor het op niveau houden van de leges voor een uittreksel uit het per soonsregister. "Dat verhogen we van 3 naar 5 gulden en daarvan gaat dan nog 2,65 naar de PTT en er komt nog een postzegel bij." Van Belzen was niet onder de in druk: "Het hoeft voor mij niets op te leveren." De bezwaren die de fracties eerder hadden tegen het flink duurder maken van de bestuursstukken werden gehonoreerd, zodat de ge meentebegroting e.d. voor de bur ger betaalbaar blijven. installatiebedrijf Maasair BV, Ampèrestraat 1, Postbus 24, 4690 AA Tholen De snelste weg naar een vakkundige oplossing. De stichting verpleeg- en rusthui zen Zeeland (SVRZ) verwacht dat er voor het nieuw te bouwen ver pleeghuis bij Ten Anker in Tholen 40 tot 60 extra personeelsleden nodig zijn. Het verpleegtehuis dat in oktober 1992 opgeleverd zal worden, betekent een impuls voor de werkgelegenheid op Tholen. Na de zomervakantie zal de direc tie van Ten Anker bekijken hoe deze behoefte aan personeel kan worden ingevuld. Vrijdagmiddag werden zeven ge diplomeerde bejaardenhelpsters en verzorgsters, in de recreatiezaal van Ten Anker in het zonnetje ge zet. Zij rondden een tweejarige cursus af die is opgezet door het arbeidsbureau, de gemeente Tho len, het REC en de PBVE (primai re beroepsopleiding volwassen educatie). De cursus werd in het leven geroepen omdat de behoefte aan gediplomeerde krachten op Ten Anker is toegenomen wegens de uitbreiding van het bejaarden complex. Door deze constructie kon dé afgestudeerden een garan tie op een baan worden gegeven. Deze keer hing die garantie aan een zijden draadje omdat de sub sidie (in het kader van de ar- beidstimuleringsprojecten) niet volledig is verleend omdat de voortgang in de bouw was ver traagd. Volgens Van Loon hoeven de dames zich echter geen zorgen te maken over hun toekomst: "Wij erkennen onze belofte en zullen u dan ook per 1 september in dienst nemen voor 20 uur". Het gevolg van het uitblijven van het geld uit Rijswijk is evenwel, dat de gediplomeerden niet verder kun nen voor bejaardenverzorgster omdat er niet voldoende praktijk begeleiding kan worden gegeven. Van de zeven dames gaan er vijf bij Ten Anker aan het werk: één gaat voor de opleiding bejaarden verzorgster naar Ter Valcke in Goes en een ander gaat werken in Vrederust te Halsteren. Van Loon wees erop, dat de cursus als springplank dienst doet. Van de vorige lichting gediplomeerden volgt nu een deel de opleiding tot bejaardenverzorgende. Ook blijkt dat sommigen na 1 jaar de over stap maken naar de vervolgoplei ding. Dit jaar gebeurde dat eveneens: Gerda Elshof en Diana Hage zijn nu verzorgsters. Ze de den er drie jaar over terwijl er vier voor staat. Van Loon bedankte al le instanties die betrokken zijn bij de opleiding en bood de praktijk- begeleidsters een bos bloemen aan. De gediplomeerden ontvin- De zeven gediplomeerden voor de ingang van Ten Anker: v.l.n.r. (zittend) Mayke van der Laak, Helma van Westreenen, Diana Hage en Gerda Elshof. Staand (v.l.n.r.) Patricia Vitters, Huigke Wesdorp en Annie van Wintershoven. gen ook een attentie van de di recteur. Namens de gemeente Tholen feli citeerde wethouder P. van Schet sen van sociale zaken de afgestudeerden. Hij stond stil bij het ontstaan van het project en de t rol van de gemeente daarin. Voor de gemeente gaf de cursus de mo gelijkheid jeugdige werklozen en herintredende vrouwen aan een baan te helpen. Samen met het ar beidsbureau werd geld beschik baar gesteld voor de cursus. Van Schetsen bedankte de instellingen voor hun inzet. De wethouder richtte de schijnwerper vooral op de groep 'herintredende vrouwen'. "Zij moesten naast de zorg voor een gezin ook nog naar school, huiswerk maken en stage lopen. Daar heb ik diep respect voor". Hij bood de dames een bos bloe men aan. Coördinator L.A. Sorber van de PBVE hoopte op een vervolgop leiding voor de helpsters een ver zorgsters. "Scholing stopt nooit". Ook hij bedankte alle betrokke nen. Speciale gelukwensen sprak hij uit aan het adres van Patricia Vitters uït Tholen die als Franfai- se de cursus met goed gevolg af rondde. Hoofd-verzorging R. van Slot- Duijnhouwer van Sint- Maartenshof bedankte de bege leidsters en schetste van een aantal afgestudeerden hun karakter. Van Slot herinnerde eraan dat de bege leiding vanuit de tehuizen in het begin niet over rozen is gegaan. "Toen de opleiding begon, waren we er niet op voorbereid. Nu zijn we goed in leerlingenbegeleiding. Er mag een nieuwe opleiding ko men, maar nu nog niet alsjeblieft. Het zijn woelige jaren geweest, maar je leert er zelf ook van". VERVOLG VAN PAG. 1 Wie zijn vriendschap en genegen heid eenmaal verdient en wint, heeft er een trouwe bondgenoot bij. Hij geeft veel en heeft erva ren, dat er dan veel terug ontvan gen wordt, zowel van zijn familie, van zijn collega's als van zijn per soonlijke vrienden. Het tijdperk Van der Maas op al gemene zaken eindigt. Hij, die de veertig jaar diensttijd praktisch steeds samenwerkte met jonge ambtenaren en daar immer uitste kend mee kon opschieten, gaat vertrekken uit het gemeentehuis. Naar de geest vitaal, want hij bleef door zijn open en luisteren de aandacht voor de jongeren bij de tijd. Hij begreep ze goed. Zijn verdraagzaamheid is groot. Hij vindt natuurlijk dat ik'sterk overdrijf, maar ik denk ook, dat de aanwezigen hier het mij kwa lijk zouden hebben genomen om Van der Maas op deze dag niet even publiekelijk op de plaats te zetten waar hij hoort: op het ere podium voor de mens Jacob van der Maas, een mens om van te houden. Het is dan ook niet zo'n wonder dat u, die veertig jaar lang uw werk, gelet op uw persoonlijke omstandigheden, op zeer goede wijze heeft verricht en die daar naast gedurende vele jaren vrijwil ligerswerk heeft gedaan voor het plaatselijke Rode Kruis (26 jaar, van 1959-1985, laatst als penning meester) en Veilig Verkeer, bent voorgedragen voor een bijzondere onderscheiding. Het is me dan ook een grote eer u de eremedaille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau in zilver te mogen uit reiken en opspelden." Van der Maas was zichtbaar ge grepen door die gemeentelijke en koninklijke hulde. De burgemeester overhandigde hem verder een enveloppe. Hij richtte zich ook nog tot mevr. Mesu-van der Maas(zuster van de jubilaris) en haar man. "Zij spe len een grote rol in het leven van Jacob van der Maas. Twee of als het nodig is zelfs vier keer per week komen ze naar Poortvliet. Voor alle voorbeeldige zorg en steun bied ik deze bloemen aan, alsmede het bloemstuk dat voor de jubilaris zelf bestemd was", al dus Van der Munnik. A.G. van de Sande sprak de jubi laris toe namens de collega's van de afdeling. Hij vertelde dat er de laatste weken heel wat oude ver halen zijn opgehaald in verband met het naderend vertrek van Ja cob van der Maas. "Het was ook moeilijk om voor te stellen, dat je weg zou zijn. Daarom hebben wij die oude verhalen op papier ge zet", aldus Van de Sande, die een exemplaar aan Van der Maas overhandigde en een bijdrage over een telefoongesprek met de ge meentesecretaris tot grote hilari teit voordroeg. Hij schetste verder, hoe de jubila ris met de BB, de rampenbestrij ding, de Drank- en Horecawet, verkeerszaken en autoverzekering voor het personeel kreeg te ma ken. "Zelf zit je ook goed in de auto's: 3 heb je er, maar er kun nen er maar 2 in de garage; de derde is om in te rijden." Van de Sande zei voorts, dat er bij Jacob van der Maas niets moest. "Dan waren ze bij jou aan het verkeerde adres. Je was een loyaal ambtenaar, die het maken van be zwaar, gebrek aan vertrouwen in de bestuurders vond. Jij stelde je ondergeschikt. In je werk was je ontzettend optimistisch, grenze loos levenslustig en heel be langstellend. We hebben als collega's heel veel waardering voor je gezien je inzet, ondanks je gezondheidstoestand'. Je had hart voor de zaak, je was een kei van een collega'aldus Van de Sande. Hij nodigde Van der Maas uit om van tijd tot tijd nog eens te komen bijpraten over zijn passie voor techniek, zijn bezienswaardige auto's, e.d. Namens het gemeente bestuur en de collega's bood Van de Sande een scanner aan, nadat de burgemeester de gratificatie voor een 40-jarig dienstverband had overhandigd. Jubilaris J.M. van der Maas wordt gefeliciteerd door burgemees ter Van der Munnik. Jacob van der Maas was een lief hebber van snoep, ijs, gebak en koekjes en daarom zorgde de af deling nog voor een aantal ca deautjes in die sector. Puzzelen was één van de passies van de ju bilaris en daarom hadden Ben van Olffen en Willem v.d. Meer een prijsvraag gemaakt, waarbij 37 goede inzendingen binnenkwa men. De eerste prijs ging naar Wil Fase, die behalve een fles wijn ook een rondje in de old timer Ford Corsari van Jacob van der Maas kreeg aangeboden. Jeannet Smits won de tweede prijs: een boekje en een Fondrit in de bijna gloed nieuwe Ford Granada van de jubi laris. Derde prijswinnaar Martin Overbeeke hield aan zijn inzen ding een ritje in de volledig versle ten Ford Taunus over. Het speciaal voor deze gelegen heid gevormde zangduo de Jaco- bi's(Cobie Koole en Ans Scherpenisse) zorgde voor een luchtig intermezzo, waarbij ver schillende facetten van hun goede collega Van der Maas werden be zongen. J. de Feyter, voorzitter van de per soneelsvereniging, noemde Van der Maas één van de leden van de harde kern van de p.v. "Je bent ook hard voor jezelf. Vele keren was je van de partij bij de activi teiten. Zeker bij een oriëntatie- of puzzelrit ontbrak je nooit." De Feyter bood Van der Maas ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubi leum en zijn afscheid drie cadeaus aan, waaronder een Mercedes Benz bouwdoos met drie potjes lijm, verf en kwastjes. Van der Maas tenslotte dankte H.M. de Koningin voor de onder scheiding en de burgemeester voor de voordracht. "Dank ook aan het gemeentebestuur voor de ze receptie en de gratificatie. Erg blij ben ik ook met het gezamen lijke cadeau, de scanner. Verder bedank ik mijn zus en zwager, mijn vrienden De Graaf en Van Dijke, oud-collega's en het college van b en w voor de fijne samen werking die ik altijd heb mogen ontvangen", zo besloot Jacob van der Maas. Een lange rij vormde zich daarna in de trouwzaal om de jubilaris te feliciteren en afscheid te nemen van commies J.M. van der Maas. De Jacobi's in actie tijdens de afscheidsreceptie van Jacob van der Maas. Ondanks een behoorlijk aantal kritische kanttekeningen is de ge meenteraad accoord gegaan met het aanschaffen van nieuwe stic kers voor de welkomstborden, die staan bij de bruggen bij Tholen en Oud-Vossemeer'en bij de Oester- dam. "Dat moet doorgaan, want anders is het allemaal weggegooid geld. Maar al met al hebben ze heel wat gekost en dat tempert het enthousiasme wat," verwoordde M.A.J. v.d. Linde (PvdA) de twij fels van de raad. J.L. van Gorsel (VVD) stelde dat de borden er prachtig uitzien, maar hij dacht niet dat het nieuwe ontwerp beter te lezen zou zijn. "Laat ze tot na de zomer staan en haal ze dan weg, ook uit oogpunt van ver keersveiligheid. Besteed het geld aan doelmatiger manieren van be- drijfsacquisitie," betoogde hij. Ook M. Dijke (SGP) wees op de verkeersveiligheid. Hij stelde voor om het nieuwe ontwerp eerst uit te proberen. P. van Belzen (RPF/GPV) twijfelde er aan of de borden nu in één oogopslag lees baar zouden worden en vroeg zich af of plaatsing zinvol is. "Het was destijds een proef. Nu blijken ze niet leesbaar te zijn in de context van rijdend verkeer. Zal dat bij andere borden wel zo zijn? Ik heb m'n twijfels." "We zijn het er over eens dat het speelse ontwerp een mislukking is geworden. Maar nu is er ons in ziens een goed ontwerp dat wél leesbaar is," aldus wethouder J. Versluys. Met de aanschaf is 4433,05 gemoeid. Aannemingsbedrijf Adriaan de Kok uit Bergen op Zoom mag na het verzorgingstehuis ook het ver pleeghuis van Ten Anker in Tho len bouwen. In september gaan de heipalen de grond in voor het 60 bedden tellende complex, dat van de Prins Clauslaan tot aan de Machteld van Gelrestraat loopt en volledig uit laagbouw zal bestaan. Eind oktober 1992 kan de nieuwe voorziening opgeleverd worden. Het project kost 10 1/2 miljoen gulden. Voor de onderhandse aanbeste ding waren drie bedrijven uitge nodigd door de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee- land(SVRZ). De Walcherse Bouw- unie/Brabantse Bouwunie uit Grijpskerke/Etten Leur volgde De Kok op, derde was Peters uit Mid delburg. De werktuigbouwkundige en elek trische installaties werden apart aanbesteed. Laagste inschrijver hiervoor was Stork Nolte uit Roo sendaal, die eveneens aan het ver zorgingshuis werkte. Tweede Wolters Dors uit Goes en derde I.B.G. uit Goes. Het verpleeghuis is het sluitstuk van een jarenlang bouwproces bij Ten Anker. Vorig jaar werd het be jaardentehuis geopend. De ge meenschappelijke voorzieningen voor beide complexen zijn inmid dels klaar. De SVRZ heeft van het ministerie van WVC toestemming gekregen om tijdelijk 7 extra verpleeghuis bedden te mogen plaatsen in Ten Anker om alvast te kunnen inspe len op de behoefte aan meer ver pleeghuisbedden op Tholen. Aan woningverbeteringsplannen staat in 1992 voor 630.000 gulden op het programma in de gemeente Tholen. Het betreft 12 huizen in de Mach teld van Gelrestraat 2 t/m 24 en 2 aan de Ten Ankerweg 88 90 in Tholen. In Poortvliet is 1 huis aan de Hogedorpstraat 1 gepland, in Scherpenisse 2 huizen aan de La- ban Deurloostraat 8 35, 3 aan de Laban Deurloostraat 11 t/m 15 en 1 aan de Wilhelminastraat 18. In St. Maartensdijk worden vol gend jaar 7 huizen verbeterd aan de M.A.de Ruijterstraat 10 t/m 22 en 3 aan de Cornelis Vermuy- denstraat 2 t/m 6. In Stavenisse gaat het om 2 wo ningen aan de Koning Haa- konstraat 9+11 en in Oud-Vossemeer komen in 1992 twee blokjes aan de beurt: Corne lis Frankenstraat 25, 27 en 31 en 6 aan de Bou Kooijmanstraat 21 t/m 31. Met vraagtekens van de PvdA- en VVD-fractie heeft de Thoolse ge meenteraad maandagavond toch unaniem ingestemd met de ver koop van 1000 m2 grond in de Slabbecoornpolder aan de firma Jansen in Tholen. De hal met kantoren zal worden gehuurd door een nu nog elders gevestigd constructiebedrijf met 20 perso neelsleden. Welk bedrijf dat is, bleef onbekend. PvdA-fractievoorzitter I.C. Moer land zei z'n wenkbrauwen ge- fronsd te hebben bij deze procedure. "Het is een ongebrui kelijke constructie dat we niet op de hoogte zijn welk bedrijf er komt. Wanneer dat de openbaar heid niet kan verdragen, had 't in de commissie bestuurlijke aange legenheden besproken moeten worden, want het gaat over de aard van het bedrijf", aldus Moerland. Hij maakte zijn op merkingen mede naar aanleiding van een 'gekke zin' in een ambte lijk verslag die hem 'treffend' overkwam. VVD-fractievoorzitter J.L. van Gorsel zei ook enige vraagtekens te hebben. "Onze nieuwsgierig heid hoeft echter niet zo ver te gaan, dat we deze verkoop uitstel len. Jansen is koper en verant woordelijk voor de plichten en de lasten", concludeerde Van Gorsel. "Wij weten niets meer dan aan de raad is meegedeeld", antwoordde wethouder J. Versluys. "Wij doen zaken met Jansen en het bedrijf zal aan de eisen van de Hinderwet moeten voldoen", aldus de wet houder. In het voorstel aan de raad had den b en w vermeld, dat het colle ge verzekerd was, dat de nieuwe bedrijfsactiviteiten niet milieube lastend is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 9