zorgt Noodweer voor overlast Inbraak verijdeld? Twee mannen verdronken na omslaan van hun zeilbootje Overslagstation op Tholen is te duur Ambtenaar J. v.d. Maas kreeg lintje temidden van collega's TNOOLSE COURANT Zomermarkt in Tholen Thoolse burgemeester: een mens om van te houden AL 46 JAAR Tholenaren van 53 en 38 jaar zondagochtend omgekomen Donderdag 4 juli 1991 ftoO 47e Jaargang no. 34 ELBV2> 3a(?~j f» De 53-jarige C.M. van den Hoven en de 38-jarige G. Bogertf beiden uit Tholen, zijn zondagochtend in de Eendracht verdronken. Hun zeilbootje was omgesla gen. Na een twee dagen durende zoekactie van de poli tie, brandweer en rijkswaterstaat werden de mannen maandagavond gevonden bij de toegang tot de vlucht- haven op de grens van het Schelde-Rijnkanaal en de Eendracht. Helicopter Sonar Afval kan nog tot 12 juli naar TUttelhoek Bedrijven en particulieren kunnen nog tot vrijdag 12 juli hun afval kwijt op de Thoolse stortplaats Tuttel- hoek. Die 'goede' boodschap van het gemeentebestuur gaat echter gepaard met een minder goede: een tijde lijk overslagstation op Tholen is van de baan. Sloegebied Op zijn laatste werkdag in het gemeentehuis te St. Maartensdijk is ambtenaar J. v.d. Maas uit Poortvliet koninklijk onderscheiden. Burgemeester H.A. van der Munnik speldde hem de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver op temidden van zijn zuster, zwager, vele (oud-)collega's en vrienden. Herindeling Jachtaktehouders 1 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postous 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Woensdag 10 juli vindt in Tholen de zomermarkt plaats. In tegen stelling tot de jaarlijkse braderie zijn er op de sfeervolle Markt al leen ondernemers uit eigen kern die hun waren aanprijzen. Er zal nog wel een een Walcherse deelne mer zijn die Zeeuwse babbelaars bakt en verkoopt. Concordia geeft tussen 19.15 en 20.15 uur een concert. De jeugd kan zich woensdag uitle ven met het maken van straatteke ningen. De werkgroep Tholen Stad Aktief(TSA) maakt 's avonds de uitslag van de verloting bekend. De baten zijn voor het feest eind augustus ter gelegen heid van het 625-jarig bestaan van Tholen. Tholen en Sint-Philipsland zijn dinsdagavond getroffen door een onweersbui die gepaard ging met krachtige windstoten en hevige re genval. Uit een inktzwarte lucht viel op vele plaatsen binnen twin tig minuten meer dan twintig mil limeter water, waardoor straten blank stonden omdat de riolering het niet aankon. In Tholen rukte de brandweer uit voor een blikse minslag aan het Cromvliet, terwijl in de Venkelstraat water in de wo ningen liep. In Oud-Vossemeer as sisteerde de brandweer wegens wateroverlast in de Dr. Re- nesstraat. Hier werd 23 millimeter gemeten. In de Kalisbuurt verniel de een grote boom een hekwerk van de familie Dupont. Auto's moesten aan de kant om dat de ruitewissers het vele water niét aankonden. Aan de Winkel- Zeeseweg even buiten Sint- Annaland werd 28 millimeter neerslag gemeten, in het dorp zou dat een tien millimeter minder zijn geweest. In Stavenisse viel 25 millimeter. In Sint-Philipslsland iets minder, maar ook daar ston den straten blank. De brandweer rukte uit om aan de Noorddijk een omgewaaide boom op te rui men. In het gemeentehuis traden lekkages op. Op de hoek van de Mossellaan en de Garnalenstraat spoelde een deksel van een rioolput. Van B. reed met zijn auto in dat gat, waardoor de onderkant bescha digd werd. Getipt door een oplettende voor bijganger vatte de politie dinsdag avond N.A.P.H. uit Voorburg in zijn kraag, die zou hebben gepro beerd in te breken bij een winkel in de Brugstraat. De man ontken de echter aan de deur bezig te zijn geweest en verklaarde dat hij daar verdovende middelen zat te roken. Aan de deur werden geen braaksporen aangetroffen. Giste ren in de loop van de morgen is H. weer op vrije voeten gesteld. fi I In de buurt waar de zeilboot was gevonden werd maandag door de rijkspolitie te water met twee boten gedregd. De zeilen op het 5 meter lange open zeilbootje van het type Schakel stonden vast. De schoten waren strak aangehaald. De poli tie vermoedt, dat het schip aan de wind heeft gevaren en misschien teveel is afgevallen. Bij het verla ten van de vluchthaven heeft de Brandweerman Geuze uit Tholen brengt de politie te water eten in de vluchthaven. Vanaf de punt van het schiereiland bij de oliehandel Verbo kijken belangstellenden naar de politie- boten die bij de ingang naar de vluchthaven zoeken naar de twee opvarenden. boot bij het invaren van het Schelde-Rijnkanaal de volle mep wind gekregen, waardoor het zeil schip is omgeslagen. De twee op varenden raakten te water en slaagden er vermoedelijk door onderkoeling niet in om hun boot of de kant te bereiken. De mannen werden middenin het vaarwater tussen de twee dijken, die bij de Verbo en de dijk aan de Gemaal- weg, gevonden. Het ongeluk moet tussen 6.00 en 7.30 uur zondag ochtend gebeurd zijn. Tegen zes uur zijn de twee mannen nog ge zien en om half acht meldde een binnenvaartschip op het Schelde- Rijnkanaal, dat er tegen de dijk bij de Verbo een omgeslagen zeil boot lag. De sleepboot Annie van de fa. Jansen ging na een telefoontje van de Kreekraksluizen polshoogte nemen bij de ingang van de vluchthaven. Theo Jansen keek overal rond, maar trof geen men sen meer aan. "Je hoopt steeds op een teken van leven langs de dijk, maar als dat uitblijft, neemt de ongerustheid over het lot van de 'opvarenden toe", vertelde sleep bootkapitein Jansen. Hij herkende het zeilbootje om dat het schip aan een steiger in de Eendracht had gelegen. Hij trof in het schip een jas aan van eigenaar G. Bogert. Het zeil van de volledig opgetuigde boot lag plat op het water. De Annie sleepte het zeil schip naar de vluchthaven, waar aan de steiger voor gevaarlijke stoffen het bootje werd recht ge trokken en leeg gepompt. Bescha digingen waren niet te zien. De Annie sleepte het bootje naar de Kreekraksluizen. De Thoolse politie en de rijkspoli tie te water zocht met een boot de omgeving af, maar zonder resul taat. De Thoolse brandweer, die over drie boten beschikt, werd niet ingeschakeld. Ter plaatse be kende duikers van de Snotdolf wilden ook wel helpen zoeken, maar dat werd niet toegestaan. Om twee uur zette de politie een helicopter in, die anderhalf uur speurde en vanuit de lucht heel veel kan zien. Ook dat leverde echter geen resultaat op. Om drie uur arriveerde een tweede politie- boot en werd met twee schapen in tensief gedregd tot 's avonds half negen, maar tevergeefs. Het water ter plaatse is 6 tot 7 me ter en op sommige plaatsen 9 me ter diep. Er liggen wat zandruggen en er is ook een veenachtige bo dem. Maandag werd het zoeken door de twee politieboten voort gezet, waarbij in een span werd geopereerd met een 40 meter lan ge lijn met kabeljauwhaken. Ook de sleepboot Annie nam naast de RP 30 en de RP 15 maandag aan de zoekactie deel, evenals een f speedbootje van de politie. Om half drie maandagmiddag kwam een medewerker van rijks waterstaat met sonarapparatuur aan boord om te proberen op die manier de twee mannen te vinden. Omstreeks vijf uur werden de echo's gelokaliseerd en kon een slachtoffer worden geborgen door duikers van de brandweer uit Ber gen op Zoom. De tweede man werd omstreeks negen uur op een andere plaats aangetroffen. De slachtoffers werden overge bracht naar de aula op de be graafplaats in St. Annaland. De politie verkeerde zondag in de veronderstelling, dat er drie man nen in het zeilbootje hadden geva ren, omdat in de nacht van zaterdag op zondag een derde man in het gezelschap van Van den Hoven en Bogert was gezien. Zondagavond laat bleek die derde man veilig aan wal te zijn. Uit het onderzoek is de politie ge bleken, dat er bij de vroege zeil tocht op zondagochtend alcohol in het spel is geweest. De gemeenschappelijke regeling stortplaats Midden-Zeeland heeft berekend, dat het exploiteren van een overslagstation 40.000 tot 45.000 gulden per jaar meer kost, dan wanneer Tholen en Sint- Philipsland hun afval rechtstreeks afvoeren naar de stortplaats bij Nieuwdorp op basis van de zoge naamde transportkostenvereffe- ningsbijdrage. Daarnaast zou nog minimaal 20.000 gulden moeten worden uitgegeven aan voorzie ningen die door het waterschap worden voorgeschreven. De voorzitter van de gemeen schappelijke regeling zou zich nog willen inzetten voor een station op Tholen, wanneer de gemeente ga rant wil staan voor tekorten die boven de 25.000,- uitgaan. Een meerderheid van b. en w. voelt daar - gezien de kosten - niets voor, ook al omdat het risico bestaat dat bij het station afgele verd bedrijfsafval niet in Nieuw dorp wordt geaccepteerd en Tholen er dan mee blijft zitten. Wethouder J. Versluys wil liever eerst een aantal alternatieven uit gewerkt zien, gezien de grote be langen voor het Thoolse bedrijfsleven die in het geding zijn. In de praktijk komt het er op neer, dat een volle auto van de vuilnis ophaaldienst naar het Sloegebied rijdt om daar te lossen. Omdat hiermee zo'n twee uren gemoeid zijn, sluit het gemeentebestuur niet uit dat er na 15 juli verande ringen komen in het ophaalsche- ma of in het tijdstip van ophalen. Verder verandert er niets; de be volking blijft gewoon huisvuilzak- ken aanbieden en kan ook de gele tasjes met klein chemisch afval blijven meegeven (het depot daar voor blijft voorlopig op Tuttel- hoek). Voor bedrijven verandert er meer, want zij zullen vanaf 15 juli zelf moeten zorgen dat hun afval op de stortplaats aan de Frankrijk- weg in Nieuwdorp (industrieter rein Vlissingen-Oost) terecht komt. Voor bijzondere afvalstoffen moet vooraf een stortvergunning worden gevraagd, bij de gemeente Borsele. Daar komt nog bij, dat vloeibare af valstoffen niet gestort mogen wor den. Zij moeten als steekvast slib worden aangeboden. De tarieven voor het storten van afval op de stortplaats Midden-Zeeland varië ren van 12 gulden per ton voor puin tot 190,50 per ton voor oude auto's en autobanden. Voor minder dan 100 kilo hoeft niets te worden betaald. Pag. 11: Afblazen stelt raad teleur. afvaloverslag Afblazen afvaloverslag raad teleur stelt Honderd procent geslaagden christelijke mavo, maar nog kwart mavo-gediplomeerden zoekt het buiten Tholen Promotie Oud-Vossemeer gesterkt door autoshow Ten Anker een impuls voor de werkgelegenheid Grote transactie van grond en gebouwen in Oud-Vossemeer Thoolse muziekschool loopt als een trein Engeltjes en eierdopjes in de Gasthuiskapel Kleuters gymen Sint-Annaland in zonnig Raad verwelkomt borden met reserve Tenniskampioenen bij Eege- dima en Jacoba van Beieren HAD DE NATUUR ZO VEEL WETTEN ALS DE STAAT, GOD ZELF ZOU HAAR NIET KUNNEN REGEREN Dit nummer pagina's bestaat uit 20 Met Mozart op reis. Op de mu ziekafdeling van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg is t/m 20 juli de expositie 'Met Mozart op reis' te zien. In beeld gebracht worden de vele plaatsen die deze musicus aandeed op zoek naar werk en roem. Burgemeester Van der Munnik feliciteert Jacob van der Maas met zijn koninklijke onderscheiding. In de trouwzaal was het vrijdag middag een hele drukte bij het af scheid van een ambtenaar met wie iedereen goed kon opschieten. "Jacob van der Maas zou nog wel willen doorwerken, maar alles overwegende meende hij wegens persoonlijke omstandigheden te moeten stoppen en van de vut regeling gebruik te maken", bracht de burgemeester naar voren. Hij schetste de veertig dienstjaren van de Poortvlietse ambtenaar, die 23 juli 1951 op de gemeentese cretarie in zijn woonplaats begon. "Daar heeft hij het vak geleerd, in één van de honderden kleine, ambtelijke kweekvijvers. Werken en wonen beviel hem goed. De se cretarie was klein en overzichte lijk. De lijnen waren kort. Zelfs de burgemeester werkte toen nog te midden van zijn ambtenaren. Voor een klein dorp is het erg be langrijk dat er een aanspreekpunt is dat het dorpsgebeuren door en door kent. En Van der Maas was zo'n ambtenaar. Twintig jaar op één en dezelfde secretarie. Daar ken je je pappenheimers en zij kennen de ambtenaar. Je moest op zo'n kleine secretarie van alle zaken iets afweten. Dat is de char me van het beroep." De burgemeester stipte vervolgens de herindeling aan. Na twintig jaar Poortvliet kwam een einde aan het oude en vertrouwde en be gon het nieuwe op de afdeling al gemene en juridische zaken van de nieuwe gemeente Tholen. Daar heeft Van der Maas inmiddels ook een periode van twintig jaar af gesloten. "Het gemeentebestuur en de col lega's zullen Van der Maas mis sen", stelde de burgemeester vast. "De vacature zal weer vervuld worden, maar toch, zij die Van der Maas hebben leren kennen, zullen deze man niet gauw verge ten. Wat is het geheim dat ieder een met hem kan opschieten en hem waardeert? Ik meen persoonlijk, dat het respect en de waardering voor hem voortkomt uit zijn hele per soon. Zoals hij van binnen denkt en voelt, zo zie en ervaar je het aan de buitenkant. Van der Maas is hét voorbeeld van een echte, goede ambtenaar; strikt eerlijk, rechtvaardig, hulpvaardig, loyaal en een grote plichtsbetrachting. Hijzelf heeft er een enorme hekel aan wanneer mensen niet strikt eerlijk handelen. Dan komen ze hem tegen. Zijn werk kenmerkt zich door uit voerigheid en degelijkheid. Van der Maas rust niet voordat hij een probleem van alle kanten heeft be licht. Zo ervoer ik het direct bij mijn komst naar Tholen. De auto moest fn de collectieve verzeke ring. Van der Maas vroeg ik bij wie dat moest en hoeveel het kost te. Dezelfde dag kreeg ik een plastic mapje met zeer uitgebreide informatie en berekeningen over alle mogelijke dekkingen, keurig uitgesplitst. Ik had maar te kie zen. Zo heb ik hem ervaren met al zijn werkzaamheden heden." daarna tot De burgemeester meende dat de jachtaktehouders Van der Maas zullen missen. "Hij was de alles weter op het gebied van de vuurwapen- en jachtaktevergun ningen. Maar, zo zei Van der Maas me, dat valt wel mee, want de jagers krijgen er een lieftallige dame(An Cats-v.d. Klooster) voor terug. Ook dat is een karaktertrek die bij hem past; positief denken en doen. Wij weten allemaal dat het Van der Maas om fysieke redenen wel eens moeilijk viel om de gang naar zijn werk te maken. Maar - en dat is ook een bijzondere eigenschap van hem - niemand heeft hem daarover hardop horen klagen. Je kon het ook niet mer ken aan de kwaliteit van het afge leverde werk. Zijn fysieke en geestelijke inspanningen om zijn werk zo te doen, zoals hij heeft gedaan, verdienen alom stilzwij gende bewondering en verdient dat vandaag openlijk bij zijn af scheid. ZIE VERDER PAG. 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1