THOLENDERWIJS SPAAPEN Sierhekwerken informatierubriek van de gemeente tholen 32 tips vooreen onbezorgde vakantie MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD SLUITING TUTTELHOEK VERDAAGD NAAR 12 JULI SPREEKUUR B&W IN BEWARING GEGEVEN WAPENS EN/OF MUNITIE Spitten zeeaas BESTRIJDING VEEL VOORKOMENDE CRIMINALITEIT Donderdag 27 juni 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT t GEEN OVERSLAGSTATION OP 'TUTTELHOEK' Advies, ontwerp en relalisatie van siersmeedwerk Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensc|ijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op maandag 1 juli a.s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een ver gadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze verga dering die om 19.30 uur begint is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Gemeentedag op zaterdag 21 september; Op zaterdag 21 september a.s. wordt op initiatief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een zogenaamde gemeentedag georga niseerd. Deze dag is bedoeld om de burgerij zicht te geven op de taken en het functioneren van de dichtst bij haar staande overheid. Er wordt gedacht aan een brede presentatie en openstelling van gemeentelijke diensten en afdelingen, zodat de inwoners van Tholen een goede kijk op de gemeentelijke taken en werkzaamheden krijgen. Bijzondere aan dacht wordt geschonken aan een actuele taak van de gemeente: het milieu. De organisatie van de gemeentedag brengt nogal wat extra werk zaamheden en kosten met zich mee. Het personeel is gevraagd op vrijwillige basis aan de manifestatie mee te werken. Inclusief een post voor onvoorziene zaken worden de kosten van de gemeentedag, ex clusief de mensuren, geraamd op f20.000,—. De raad wordt gevraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. - Aanpassing welkomstborden; Bij eerdere gelegenheden gaf de gemeenteraad aan dat de welkomst borden, zoals die op een drietal plaatsen in de gemeente zijn aange bracht op zich prima 'binnenkomers' zijn, doch dat de leesbaarheid van de tekst op onderdelen te wensen overlaat. Burgemeester en wet houders delen die visie. Inmiddels is een nieuw, beter leesbaar ontwerp gemaakt. Voor de aan passing van de welkomstborden is een bedrag nodig van f 4.433,05. De raad wordt gevraagd dit geld beschikbaar te stellen. - Financiële tegemoetkoming tandartsmaatschap Wouters/Vos; In april 1990 is aan de maatschap Wouters/Vos een perceel grond ver kocht aan de Westpoort te Sint-Maartensdijk voor de bouw van een tandartsenpraktijk ter plaatse. Bij de aanvang van de bouw bleken er onverwachts op relatief grote schaal nog fundamentsresten van een oude stadsmuur aanwezig te zijn. Als gevolg daarvan moesten extra kosten voor de verwijdering worden gemaakt om de noodzakelijke heiwerkzaamheden uit te kunnen voeren. Nadat de maatschap een verzoek heeft ingediend om de gemaakte meerkosten te vergoeden c.q. een aanvullende bijdrage daarvoor te verlenen, hebben burge meester en wethouders gemeend om 3/4 deel van de relevante meer kosten voor rekening van de gemeente te nemen. De raad wordt verzocht het benodigde krediet beschikbaar te stellen. - Controle oppervlakte- en bebouwingsgegevens i.v.m. de algemene uitkering uit het gemeentefonds; De algemene uitkering van het rijk aan de gemeente is de belangrijkste inkomstenbron voor de gemeente. Jaarlijks gaat het om een bedrag van ruim 14 miljoen gulden. Voor het toekennen van de algemene uit kering worden allerlei criteria gehanteerd onder meer oppervlakte- en bebouwingsgegevens. Die gegevens worden door het rijk éénzijdig via luchtfotografie vastgesteld. Eén centimeter verschil bij de gemiddelde hoogte van de bebouwing levert al een hogere uitkering op van f 13.500,— per jaar. Deze maand levert het rijk weer de nieuwe bebouwingsgegevens aan die zullen gelden voor de periode 1992-1995. Het bedrijf Elbocon B.V. is gespecialiseerd in de verdeelsystematiek van de Financiële Verhou dingswet tussen rijk en gemeenten en de toepassingsmogelijkheden voor het gemeentelijk financieel beleid. Sedert 1984 heeft het bedrijf voor 230 gemeenten bebouwingsgegevens gecontroleerd. Voor ruim 100 gemeenten heeft dit tot gevolg gehad dat de algemene uitkering is verhoogd. Met de controlewerkzaamheden voor onze gemeente is een bedrag gemoeid van f 10.730,18. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor dit bedrag beschik baar te stellen ten laste van de post onvoorzien. - Voorstel aanschaf nieuw computerprogramma voor gemeentelijke heffingen; Burgemeester en wethouders deelden de gemeenteraad reeds op 5 februari jl. mede dat de taak met betrekking tot hpt opleggen van aan slagen en de invordering van de onroerend-goedbelastingen met in gang van 1 januari 1992 overgenomen dienen te worden van het Rijk. Dit betekent dat er programmatuur voorhanden moet zijn om deze taak uit te voeren. Het huidige gemeentelijke pakket kan niet meer aangepast worden. De gemeenteraad heeft inmiddels ook besloten dat het kadaster niet meer los te zien is van een basisregistratie vast goed. Ditzelfde geldt voor het Gemeentelijk Heffingen Systeem. Er ko men waarschijnlijk nog dit jaar koppelingen met de basisregistratie G.B.A. (Gemeentelijke Basisadministratie Personen). Op grond van het bovenstaande is offerte gevraagd bij de leverancier van de basisregistratie voor het Gemeentelijk Heffingen Systeem (G.H.S.). Met de aanschaf van de benodigde programmatuur, on dersteuning en opleiding is een bedrag gemoeid van f 105.000,—. Daarvan kan f 38.000,— worden gedekt uit de inmiddels opgebouw de reserve automatisering. De kapitaallasten van de netto-investering van f 67.000,— zijn reeds geraamd in de gemeentebegroting 1991. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet beschikbaar te stellen. - Aanpassing diverse legestarieven; In december 1988 verscheen het eindrapport 'Hinderwet Uitvoe ringsprogramma Gemeente Tholen'. Eén van de conclusies uit dit rap port is dat de leges voor hinderwetvergunningen laag zijn ten opzichte van de kosten die worden gemaakt. Deze conclusie vormt voor het college van burgemeester en wethouders aanleiding de raad voor te stellen de leges voor hinderwetvergunningen te verhogen. De gemid delde kosten per vergunning bedragen f 1.788,—, terwijl thans aan le ges gemiddeld f 300,— per vergunning wordt ontvangen. Bekend is dat de gemiddelde kosten per vergunning in de toekomstige situatie licht dalen naar circa f 1.580,—. De gemiddelde leges kunnen, aange zien de gemeentewet bepaalt dat het niet is toegestaan op legestarie ven winst te maken, per vergunning dan ook maximaal f 1.580,— bedragen. En dan nog zijn lang niet alle kosten gedekt. Voor diverse zaken, zoals controles en meldingen, kunnen geen leges worden geheven. Tegelijkertijd met de hierbovengenoemde verhoging willen burge meester en wethouders ook de andere tarieven aanpassen. In vergelij king met de tarieven van een aantal andere Zeeuwse gemeenten zijn ook de andere legestarieven zoals die in Tholen worden gehanteerd te laag. Hoewel leges niet altijd zuiver het karakter van een retributie hebben is er toch in de meeste gevallen sprake van het op verzoek verrichten van diensten ten behoeve van individuele personen of instellingen. Voor zover niet gebonden aan een wettelijk maximum en met uitzon dering van de leges voor paspoorten en toeristenkaarten, wordt voor gesteld de legestarieven te verhogen met 10%. Voor de leges paspoorten en toeristenkaarten wordt een verhoging met 5% voor gesteld. Voor een aantal tarieven, met name de kleinere bedragen, wordt aan een verhoging gedacht met een percentage van meer dan 10. De verwachte meeropbrengst van de voorgestelde verhogingen be draagt f 62.500,—. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de legesverordening overeenkomstig de gedane voorstellen te wijzigen. - Garantieverlening viering 625 jaar stad Tholen; Het comité Tholen Stad Aktief heeft zich in verband met de viering van 625 jaar stadsrechten Tholen belast met de organisatie van diver se evenementen in de week van 24 tot en met 31 augustus 1991. Daartoe is een begroting voorgelegd aan het college van B&W met een klein tekort van f 1.500,—. Men verwacht evenwel voor dit be drag nog enkele sponsors te vinden. Het comité erkent echter, dat het al dan niet slagen van de festiviteiten mede afhankelijk is van niet te voorziene omstandigheden, waaronder het weer. Het gemeente bestuur wordt verzocht om een garantie voor een eventueel te lijden verlies. In meerderheid stellen burgemeester en wethouders voor (wethouder ing. J., van der Jagt is tegen) aan het comité een maximale garantie subsidie ter beschikking te stellen van f 1,— per inwoner uit de kern Tholen of in totaal maximaal f 6.128,—. - Kunstvoorwerpen in Oud-Vossemeer en Poortvliet; Ter uitvoering van de gemeentelijke nota 'Tholen in Beeld' wordt de gemeenteraad voorgesteld gelden beschikbaar te stellen voor de ver wezenlijking van een kunstvoorwerp in Oud-Vossemeer en in Poort vliet. Voor wat betreft Oud-Vossemeer is destijds gekozen voor het thema 'Roosevelt' (in de meest brede zin van het woord). Op eenslui dend advies van de adviescommissie beeldende kunst is besloten de opdracht te verstrekken aan de Middelburgse kunstenaar N. van den Boezem. Het uit te voeren kunstobject verwijst door middel van vier vogelfiguren naar de vier vrijheden waar president Roosevelt symbool voor staat. Het kunstvoorwerp krijgt een plaats in de tuin van de N.H.- kerk. De totale kosten bedragen f 28.750,—. De provincie stelt daar voor een subsidie beschikbaar van f 10.000,—. Voor de kern Poortvliet is als thema gekozen 'De landbouw', maar meer in het bijzonder de arbeid die daarin door de mens, al dan niet in combinatie met het dier, is verricht. Ook die opdracht is inmiddels verleend en wel aan de Amsterdamse kunstenaar A. Schonk. Het Poortvlietse object zal een figuratief karak ter krijgen, voorstellende, een door twee voor onze streek vroeger ook zo karakteristieke paarden voortgetrokken ploeg, geleid door een boer(enarbeider). Het beeld zal worden geplaatst op de open ruimte aan het Kerkplein te Poortvliet. De totale kosten bedragen f 27.150,—, waarin de provincie ook nu participeert met een bedrag van f 10.000,-. De raad wordt gevraagd de benodigde gelden beschikbaar te stellen. - Wijziging verordening op het openbaar basisonderwijs; In de verordening op het openbaar basisonderwijs 1985 zijn onder meer bepalingen opgenomen over de woonplaats van de directeur en van de lerares/leraar van de school. Op grond daarvan dient de direc teur te wonen in de kern waar de school is gevestigd, terwijl de le raar/lerares verplicht is binnen de gemeente Tholen te wonen. Daar waar grenzen vervagen, Europa 1992 steeds dichter bij komt, zijn er ook op het terrein van het verplichte woonplaatsgebied ontwik kelingen die handhaven van het desbetreffende artikel van deze veror dening ter discussie stellen. Inmiddels is er jurisprudentie ontstaan op grond waarvan geen enkele juridische betekenis kan worden toege kend aan dit artikel. Burgemeester en wethouders menen dan ook dat handhaving ervan zinloos is. De verplichte woonplaats komt dan ook als zodanig te vervallen. De raad wordt voorgesteld daartoe in te stemmen door vaststelling van de 1e wijziging van de Verordening op het openbaar onderwijs 1985. - Voorstel om deel te nemen aan het HALT-project; Het ministerie van Justitie heeft middelen beschikbaar gesteld om te komen tot oprichting van zogenaamde Halt-bureaus. Een Halt-bureau is er op gericht om de kleine criminaliteit en het vandalisme onder jon geren tussen 12 en 18 jaar terug te dringen. Er is een samenwerking ontstaan tussen de politie en het openbaar ministerie alsmede de ge meente in welke regio een Halt-bureau wordt opgericht. Voor kleinere gemeenten bestaat de mogelijkheid tot aansluiting bij een bestaand bureau. Ook in de gemeente Tholen is de behoefte ontstaan om een aantal zaken van vandalisme en kleine criminaliteit snel af te kunnen doen. Het korps Rijkspolitie heeft weliswaar de mogelijkheid om door middel van politie-sepo zaken af te handelen, echter de behoefte bestaat om dit gestructureerder en met meer resultaat aan te pakken. Het instellen van een Halt-bureau wordt ook omschreven als een 'lik op stuk beleid'. Jongeren die zich schuldig hebben gemaakt aan van dalisme of kleine criminaliteit worden in de gelegenheid gesteld verde re strafvervolging te voorkomen en door middel van dienstverlening direct na het gepleegde feit iets goed te maken. De ervaringen elders wijzen er op dat dit preventief werkt zodat erger in veel gevallen kan worden voorkomen. Naast deze alternatieve manier van straf werkt het Halt-bureau tevens aan preventieve activiteiten. Tholen heeft de mogelijkheid om zich aan te sluiten bij bureau Halt in Goes. Vanaf Goes zullen er activiteiten in Tholen worden ontplooid en zullen ter plaatse zaken worden afgedaan. Er zijn reeds contacten ge legd tussen Halt en politie Tholen ten einde te komen tot een effectie ve werkwijze. De bijdrage voor Tholen voor deelneming aan bureau Halt Goes be draagt f 0,50 per inwoner per jaar. De raad wordt voorgesteld een samenwerkingsbijeenkomst ten be hoeve van het Haltproject aan te gaan en de financiële gevolgen voor 1991 f 4.785,— op te nemen in de gemeentebegroting. - Voorstel om over te gaan tot een regionale stichting banen- pools/jeugdwerkgarantiewet; Het afgelopen decennium is er sprake van een gaandeweg groeiende groep langdurig werklozen. In samenwerking met organisaties van werkgevers en werknemers én gemeentelijke overheden is in ant woord hierop vanuit het arbeidsmarktbeleid een pakket maatregelen ontwikkeld, waarmee langdurig werklozen weer aan een plaats in het arbeidsproces kunnen worden geholpen. Deze maatregelen zijn met name gericht op scholing en het opdoen van werkervaring op basis van een op maat gesneden aanpak van arbeidsbureaus en gemeen ten, waarbij heroriënteringsgesprekken worden gevoerd met alle werklozen die langer dan drie jaar werkloos zijn. De rijksbijdrageregeling banenpools die per 1 september 1990 in wer king is getreden is er op gericht deze categorie werklozen een alterna tief te bieden. In de banenpool wordt betaald werk aangeboden op boventallige arbeidsplaatsen in de collectieve sector. Ook de waar schijnlijk op 1 september 1991 in werking tredende ontwerp- Jeugdwerkgarantiewet (JWG) maakt deel uit van een samenhangend pakket van maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Medio september 1990 bdroeg het aantal werklozen dat 3 jaar of lan ger werkloos was in onze gemeente (leeftijdscategorie tot 60 jaar) 67 personen. In de leeftijdscategorie tot 28 jaar konden er 26 personen worden geteld die langer dan een half jaar werkloos waren. Gekozen is voor een regionale samenwerking met de Bevelanden, Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland. De deelnemende gemeen ten is door het regionaal bureau arbeidsvoorziening (R.B.A.) geadvi seerd over te gaan tot het oprichten van een regionale stichting. Binnen de stichting kunnen de volgende taken worden onderscheiden: 1. administratieve en financiële werkzaamheden; 2. het werven van inleenplaatsen; 3. het toeleiden, plaatsen en begeleiden van deelne mers. Deze stichting is de formele werkgever van de deelnemers in het kader van de banenpool en JWG. Een aantal taken moeten echter ook op gemeentelijk niveau kunnen worden uitgevoerd met het oog op de bereikbaarheid van de doelgroep; ook moet voorkomen worden dat er weer een 'loket' ontstaat waarnaar leden van de doelgroep ver wezen worden. Gelet op de doelstelling van de rijksbijdrageregeling banenpools en de Jeugdwerkgarantiewet zijn burgemeester en wethouders van mening dat hieraan, gelet op het belang voor de mensen zonder werk, uitvoe ring moet worden gegeven. Voorgesteld wordt o.a. over te gaan tot het oprichten van een regiona le stichting banenpools/JWG regio rondom de Oosterschelde, in te stemmen met de begroting voor de 2e helft 1991 en een krediet be schikbaar te stellen van f 3.456,— als maximale gemeentelijke bijdra ge over deze periode. - Verkoop van grond op het industrieterrein te Tholen; Met de directie van de firma Jansen te Tholen is overeenstemming be reikt over de verkoop van een perceel industriegrond in de Slabbe- coornpolder te Oud-Vossemeer. Het ligt in de bedoeling dat het perceel grond onder auspiciën van de firma Jansen zal worden be bouwd; in eerste termijn met een industriehal en kantoren ter grootte van ca. 1000 m2. Vervolgens zal dit onroerend goed aan een bedrijf worden verhuurd dat thans elders is gevestigd. Dit bedrijf bevindt zich, evenals de firma Jansen, in de sector staalconstructiewerk, in stallatie van electrische systemen, alsmede de productie van onderde len voor productiesystemen. De nieuwe bedrijfsactiviteit zal aan ca. 20 personen werkgelegenheid bieden. De directie van het zich vestigend bedrijf wil niet eerder dan over een week of vijf naar buiten treden. Aangezien de bouwwerkzaamheden op dat moment moeten starten willen burgemeester en wethouders nu reeds tot verkoop overgaan. De raad wordt gevraagd een oppervlakte van 6253 m2 industriegrond te verkopen voor een bedrag van f 29,— per m2. In tegenstelling tot wat eerder in deze rubriek van 13 juni is gepubli ceerd vindt de sluiting van de gemeentelijke stortplaats 'Tuttelhoek' niet plaats per 1 juli, maar per 15 juli. Dit betekent dat tot en met vrij dag 12 juli zowel door particulieren als bedrijven op de 'Tuttelhoek' kan worden gestort. Op maandag 15 juli gaan de poorten van de stortplaats definitief dicht, met dien verstande dat het depót voor de inzameling van het klein chemisch afval voorlopig aldaar zal blijven gevestigd. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat na 15 juli a.s. dit depót maar één dag deel per week zal zijn geopend. Via deze rubriek zullen wij u daarover in een later stadium informeren. Een belangrijke wijziging ten opzichte van eerdere mededelingen is het feit dat er geen tijdelijk overslagstation op de 'Tuttelhoek' zal worden ingericht. Op basis van uitgebrachte offertes is het de 'Gemeenschap pelijke Regeling Vuilnisstortplaats Midden-Zeeland' gebleken dat het voor haar goedkoper is het gemeentelijk (huis)afval en het bedrijfsaf val direct naar de vuilnisstortplaats Midden-Zeeland te laten afvoeren. Dit betekent dat zowel de gemeente als het bedrijfsleven met ingang van maandag 15 juli a.s. zelfstandig voor afvoer moeten zorgdragen. Wat betekent dit voor de Thoolse burger? Voor particulieren verandert er eigenlijk niet veel. Zij blijven zoals ge bruikelijk het huisvuil via de plastic zak aanbieden aan de gemeentelij ke reinigingsdienst op de dagen die daarvoor zijn vastgesteld. Het kan echter wel zo zijn dat na 15 juli wijziging optreedt in het op- haalschema, dan wel in het tijdstip waarop huisvuil wordt opgehaald. Deze wijziging houdt nauw verband met het feit dat de Thoolse huis- vuilwagens circa 2 uur onderweg zullen zijn om op de stortplaats Midden-Zeeland te lossen. Zodra die wijzigingen ingaan zult u daar over nader via deze rubriek worden geïnformeerd. Ook de inzameling van klein chemisch afval via de gele plastic draag tas ondergaat voorshands geen wijziging. Het wekelijks aanbieden aan het personeel van de huisvuilwagen blijft dus mogelijk. Wat betekent dit voor het Thoolse bedrijfsleven? Voor het Thoolse bedrijfsleven verandert er in het kader van het stor ten van bedrijfsafval nogal wat. Vanaf maandag 15 juli zal het be drijfsleven zelfstandig voor de afvoer van het bedrijfsafval moeten zorgen naar de stortplaats Midden-Zeeland. Deze stortplaats is gele gen aan de: Frankrijkweg 2a Nieuwdorp (gemeente Borsele) De stortplaats ligt op het industrieterrein Vlissingen-Oost. Op de aanvoer van afvalstoffen zijn van toepassing de Afvalstoffen wet (AW), de Wet Chemische Afvalstoffen (WCA) en het stortregle- ment van de stortplaats Midden-Zeeland. Bedrijven krijgen onder andere dit reglement op korte termijn toegezonden. In het reglement wordt onderscheid gemaakt in 'gewone' en 'bijzondere' afvalstoffen. Voor de bijzondere' afvalstoffen is het noodzakelijk dat u vooraf een stortvergunning aanvraagt bij de gemeente Borsele, afdeling AVMZ, Postbus 1, 4450 AA Heinkenszand, tel.: 01106-1730, toestel 276. Bij zondere afvalstoffen zijn alle afvalstoffen met uitzondering van: - stedelijke afvalstoffen (huishoudelijke afvalstoffen e.d.); - grijs afval (bedrijfsafval dat qua samenstelling vergelijkbaar is met huishoudelijk afval); - bouw- en sloopafval; - afvalstoffen van land- en tuinbouwveilingen. Verbod op vloeibare afvalstoffen In de afvalstoffenwetvergunning van de stortplaats Midden-Zeeland is door Gedeputeerde Staten van Zeeland als voorwaarde opgenomen dat per 1 januari 1991 geen vloeibare afvalstoffen meer aangevoerd en gestort mogen worden. Het vloeibare afval dient dusdanig ontwa terd te zijn dat steekvast slib gestort kan worden. In de praktijk wor den regelmatig vrachten aangevoerd die niet aan deze eis voldoen. Dergelijke vrachten worden zonder meer geweigerd. Voor de aanvoer van steekvast slib is altijd een stortvergunning nodig, zoals hierboven reeds is aangeduid. Stortingsrechten 1991 Voor het storten van afvalstoffen worden in 1991 op de Midden-Zeeland de onderstaande tarieven gehanteerd: a. voor een hoeveelheid minder dan 100 kg b. voor een hoeveelheid van 100 kg of meer, bij storting van: 1Grond, zand, steekvaste modder en steekvast slib, bouwafval en verontreinigde grond 2. Puin en daarmee vergelijkbare stoffen 3. As, poeder, stof enz. 4. Stedelijke afvalstoffen 5. Afvalstoffen van land- en tuinbouwveilingen 6. Oude auto's 7. Autobanden 8. Andere afvalstoffen Bovenstaande tarieven zijn exclusief B.T.W. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 juli 1991 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouder J. Versluijs hou den hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Het spreekuur van de wethouders P. van Schetsen en ing. J. van der Jagt komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis telefoon 01666-8330. Op 1 september 1989 is de Wet wapens en munitie in werking getre den. De Wapenwet van 1890, de Vuurwapenwet 1919 en daarbij be horende uitvoeringsvoorschriften, zijn gelijktijdig ingetrokken. De inwerkingtreding van genoemde wet brengt in een aantal opzich ten grote veranderingen met zich, zo ook met betrekking tot het in be waring geven van wapens en/of munitie. Het in bewaring geven van wapens en munitie is geregeld in artikel 8 van de Wet wapens en munitie. Het zevende lid van dit artikel luidt als volgt: "De eigendom van het in bewaring gegeven wapen en de munitie gaat nadat de bewaring vijf jaren heeft geduurd over op de Staat, ten zij de rechthebbende binnen drie maanden voor het verstrijken van die termijn heeft verklaard daartegen bezwaar te hebben. Door een ver klaring als hiervoor bedoeld vangt een nieuwe termijn van vijf jaren aan." Voor wapens en munitie die vóór 1 september 1989 in bewaring zijn gegeven, vangt de termijn van vijf jaren aan op 1 september 1989. Dit betekent dat wapens en munitie die vóór laatstgenoemde datum in bewaring zijn gegeven in eigendom op de Staat der Nederlanden overgaan per 1 september 1994, tenzij de rechthebbende vóór 1 juni 1994 heeft verklaard daartegen bezwaar te hebben. Mevrouw J.C.M.B. uit Bergen op Zoom mag nog een keer terugko men naar de Thoolse kantonrech ter. In juli, september en december vorig jaar was zij be keurd wegens het zonder vergun ning spitten van zeeaas op een afstand van 25 meter uit de teen van de dijk in de Oosterschelde. Ook in december verscheen zij voor soortgelijke overtredingen voor het kantongerecht en toen werd besloten de zaak aan te hou den en eerst goed uit te zoeken. Om die reden besloot de rechter, deze zaak aan de voorgaande toe te voegen. Mevrouw B. vindt na melijk, dat ze onder de bijzondere V bepalingen valt die in haar ver gunning vermeld staan. Mr. Bruin wees erop, dat het rijksbaggerreg- lement de touwtjes strakker aan trekt en voor een aantal gevallen -toestemming van de minister no dig is. Bij verstek werden vijf pierenspit- ters veroordeeld tot een boete van 155 gulden. Dat zijn H.P.H., D.J.D., Y.I. v.d. W„ T.O. en W.B. Dag van het paard. Zaterdag wordt in het Walcherse Seroosker- ke de Zeeuwse dag van het paard georganiseerd, 's Morgens zijn er keuringen, spring- en men wedstrijden, 's middags show nummers, springwedstrijden, concours tweespannen en defilé's. per ton: 26,- 12,— 33,- 26,- 17,- f 190,50 f 190,50 f 33,- stortplaats nihil Onlangs presenteerde de rijkspo litie van de groep Tholen een plan waarin op korte en middellange termijn binnen de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland te veel voorkomende vormen van crimi naliteit structureel worden aan gepakt. De uitvoering van dit plan zal mede worden on dersteund aan de hand van publi caties in deze rubriek. Deze week hopen wij u een aantal tips te kunnen geven op basis waarvan u mogelijkerwijs van een onbezorgde vakantie kunt genieten. De zomer - al zou je het aan het weer niet zeggen - is namelijk weer aangebroken en daarmee de drang van een heleboel inwoners van Tholen en Sint-Philipsland er voor een korte of lange periode er op uit te trekken. Op vakantie! Je trekt de deur van je woning achter je dicht en weg ben je. En de buurman let wel op je woning, althans dat hoop je. Vervelend is het echter wanneer je bijvoorbeeld in Zuid-Frankrijk via veel omwegen door familie of bekenden bent opgespoord en je de mededeling krijgt: 'Ze hebben bij je ingebroken'! Wanneer ongeveer weet niemand. Je nam niet eens de moeite om tegen familie of vrien den te zeggen dat je überhaupt met vakantie ging. Zo moet het dus niet. Hoe dan wel? Ter afsluiting van dit artikel geven wij u 32 tips voor een onbezorgde vakantie. Daarnaast biedt de rijkspolitie u ook een stukje extra service. Op het politiebureau te Tholen kunt u een zogenaamde 'Afwezig heidsmelding' krijgen. Het is de bedoeling dat u die zorgvuldig invult. In die melding kunt u aangeven hoelang u afwezig bent, wie er bij on raad kan worden gewaarschuwd, waar eventueel een sleutel van uw woning kan worden opgehaald. Op basis van deze afwezigheidsmel ding neemt de politie uw woning op in de surveillance. Tijdens uw af wezigheid wordt de woning dus extra in de gaten gehouden en nauwkeurig aan de buitenzijde geïnspecteerd. Onregelmatigheden worden dan via uw sleuteladres, indien noodzakelijk, direct rechtge zet. Achteraf wordt u op de hoogte gebracht van eventueel gesigna leerde bijzonderheden. Mocht u niet alleen willen volstaan met het invullen van deze melding, maar ook nog willen investeren in goed hang- en sluitwerk van uw woning, dan kunt u kosteloos preventiemateriaal verkrijgen op het groepsbureau van de rijkspolitie in Tholen. Voorkomen is beter dan genezenl Houdt u dat voor ogen bij het lezen van de onderstaande tips. De rijkspolitie Tholen wenst u een fijne va kantie toe en wat zeker zo belangrijk is: een prettige thuiskomst. Thuis 1 O Ramen en deuren goed afsluiten. Vergeet vooral niet w.c. raampjes, ramen en deuren van schuur, garage, kelder etc. 2 O Laat geen sleutels aan de binnenzijde in de sloten zitten. 3 O Controleer het hang- en sluitwerk op defecten. 4 O Binnendeuren niet afsluiten. Kostbaar meubilair ook niet. Ex tra schade wordt daarmee voorkomen. 5 O Geen geld, waardevolle papieren en/of sieraden thuis achter laten. In een kluis bij de bank is het safe. 6 O Laat niet zien dat u weg bent. Plak dus geen briefjes op de deur waarop staat voor hoe lang u weg bent. Geen touwtje uit de bus laten hangen. Sluit de overgordijnen niet. Haal de planten niet uit de vensterbank. Etaleer geen kost baarheden. 7 O Vraag familie of kennissen uw brievenbus dagelijks te legen. 8 O Ladders en andere dingen die inklimming kunnen vergemak kelijken wegzetten. 9 O Gebruik registratiekaarten (Ook voor fiets, auto en boot). Op de politiebureaus liggen die voor u klaar. Goed ingevuld kunt u daarmee na eventuele diefstal duidelijk aangifte doen. En zo vergroot u dan de kans dat u uw eigendom men terugkrijgt. 10 O Zet uw fiets/brommer altijd op slot. Ook als u binnen stalt. Tijdens uw afwezigheid kunt u ook het beste de banden leeg laten lopen. 11 O Laat geen volle vuilniszakken bij uw huis achter. Onderweg 12 O Als u ergens parkeert of aanlegt sluit dan uw auto/caravan of boot goed af. Laat er nooit geld of waardepapieren in achter. 13 O Laat niet iedereen zien wat u bij u heeft. Camera's, kijkers, radio's dus niet in 't zicht achterlaten. 14 O Waardepapieren, paspoort en geld bij u dragen, 'n Halstasje is daarvoor bij uitstek geschikt. 15 O Voor caravans, aanhangwagens, boottrailers en buitenboord motoren bestaan speciale sloten. Op 't vakantieadres 16 O Sluit auto/boot/caravan/hotelkamer goed af. 17 O Waardevolle goederen of voorwerpen meenemen of in be waring geven. 18 O Op plaatsen waar het druk is, het strand bijvoorbeeld moet u zo min mogelijk bij u hebben. Vooral geen sieraden of waardepapieren. 19 O Bewaar cheques en betaalpas altijd gescheiden. 20 O Draag uw tas tijdens een wandeling altijd aan de kant waar de huizen staan. Iemand die langsrijdt komt dan niet zo snel in de verleiding. En denk ook nog even hieraan: 21 O Vertel familie en kennissen wanneer en waar u met vakan tie bent. Zorg ervoor dat ze in geval van nood uw woning in kunnen. Vraag ze een beetje op te letten. Geef ze trein en vliegnummers door van vertrek- en aankomstpunten. Geef merk, type, kenteken van uw auto op. 22 O Zorg voor een geldig paspoort. En noteer de paspoort nummers. 23 O Denk aan de verzorging van de huisdieren. 24 O Schakel elektrische apparaten uit en sluit gas- en water kraan af. 25 O Houd u verre van drugs. In vele landen staan er jarenlange gevangenisstraffen voor. 26 O Vraag uw arts een internationale verklaring als u gebruik maakt van een injectiespuit. 27 O Noteer uw bloedgroep, rhesusfaktor, allergie, vaccinaties en eventueel gebruik van medicamenten. 28 O Breng de reisapotheek op orde. 29 O Niet vergeten een brandblusser mee te nemen. Hoort aan wezig te zijn in iedere auto/caravan/tent/boot. 30 O Reservebril? Kan van pas komen. 31 O Vervang gasflessen, gaslampen e.d. altijd buiten. 32 O Oriënteer u op uw vakantiebestemming op aanwezige vluchtwegen. irn Beveiliging en verfraaiing van huis en tuin Alle hekwerken standaard verzinkt Raadhuisstraat 15, Hoogerheide. Telefoon 01646 - 1 27 16 Advertenlie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 5