De laatste dagen van Tuttelhoek Kunstvogels en paarden in brons Ruilverkaveling positieve impuls voor landbouw in St. Philipsland Niet verzekerd, tóch verzekerd Regen houdt wandelaars niet thuis Basisplan in Philipsland operationeel Donderdag 4 juli valt de beslissing in de Wimpel Stok achter de deur AL 46 JAAR Dl THOOLSE COURANT Drie stickers voor vier mille In Oud-Vossemeer en Poortvliet Donderdag 27 juni 1991 47e Jaargang no. 33 Van der Jagt tegen 6000 gulden 625 jaar Tholen Zaterdag weer Thoolse fietsdag Kerkplein Deze week Met het breed uitmeten van de voordelen heeft de landinrichtingscommissie St. Philipsland maandaga vond een laatste oproep gedaan om donderdag 4 juli voor uitvoering van de ruilverkaveling te stemmen. Overbedeling Onderhoudsbeurt Sint-Annalander bewijst kantonrechter ongelijk van justitie Excuses Broer Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar t 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant Inclusief btw op rekening t 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het basisplan watervoorziening St. Philipsland is sinds vrijdag operationeel. "Op elk gewenst moment kan er water ingezet wor den", zegt dhr. J.A. Dees, hoofd technische dienst waterschap Tholen. "Er zijn tevoren proeven genomen waarbij de waterlopen op peil zijn gebracht met water uit het Zoommeer. Dat is goed verlo pen." Volgens Dees is het karwei na het oponthoud in de Kramerspolder naar tevredenheid afgerond. De wegverharding moet nog op enke le plaatsen hersteld worden. De overschrijding van de kosten zal volgens Dees aanzienlijk minder zijn dan de 150.000 gulden - waar van 90 mille voor het waterschap zou overblijven - die destijds tij dens de algemene vergadering aan de hoofdingelanden werd ge noemd. Het college van burgemeester en wethouders van Tholen wil het comité Tholen Stad Aktief(TSA) ruim 6000 gulden geven als garan tiesubsidie voor de activiteiten die eind augustus plaatsvinden wan neer Tholen viert dat het 625 jaar geleden stadsrechten verwierf. Het comité komt in de begroting 1500 gulden tekort. TSA denkt voor dit bedrag nog wel sponsors te kunnen vinden, maar vraagt de gemeente garant te staan bij een eventueel verlies als door weers omstandigheden een en ander geen doorgang kan vinden. Het college is bereid om geld uit te trekken voor het comité, maar wil niet verder gaan dan 1 gulden per inwoner van het stadje aan de Eendracht. ©atTa-totaal 6128-gul- den. De bijdrage is door het colle ge aangepast aan het feit dat het hier gaat om een kwart eeuwfeest. De garantie wordt gebaseerd op het programma dat TSA heeft voorgelegd. Wethouder J. van der Jagt(SGP) staat - om principiële redenen - af wijzend tegen het verlenen van geldelijke steun aan het comité. Hij is het met bepaalde onderde len uit het programma niet eens. Maandagavond spreekt de raad erover. Op zaterdag 29 juni organiseert de VVV voor de tweede keer de open Thoolse fietsdag. Er zijn routes van 35 en 70 kilometer uit gezet, waarvoor in alle plaatsen op Tholen kan worden vertrok ken. Inschrijven is mogelijk tus sen tien en twee uur en deelnemers kunnen zich tot vijf uur afmelden op de verschillende eindpunten. Wie de tocht tot een goed einde brengt, ontvangt een herinnering. Langs de route zijn meerdere con troleposten, rijwielhandelaren zijn actief om pechvogels te hel pen en de middenstand heeft trac- taties achter de hand. De startplaatsen zijn in Sint- Maartensdijk het VVV-kantoor aan de Haven, Scherpenisse café Zeelands Welvaren (Langeweg 3), Poortvliet café Tolrust (Stoofstr. 27), Tholen bar The Pub (Markt 11), Oud-Vossemeer café Hof van Holland (Ring 39), Sint-Annaland café De Hoop (Havenplein 17), Stavenisse café 't Packhuys (Stoofdijk 13). Op de drie welkomstborden 'Tholen daar kun je niet omheen' worden nieuwe stickers geplakt. De huidige, die nauwelijks een jaar geleden zijn aangebracht, zijn - zo heeft men ontdekt - niet leesbaar voor wie daar in zijn auto voorbij rijdt. De Thoolse architect J. Boelhouwers mag daarom op herhaling van het gemeentebestuur. Hem is gevraagd een nieuw, beter leesbaar, ontwerp te maken. Reclamestudio Quality in Sint-Maartensdijk moet de stickers (met een doorsnede van 1.60 meter) gaan maken. B. en w. vragen de ge meenteraad daarvoor 4433,05 (waarvan 250,- ontwerpkosten) beschikbaar te stellen. Maandag be slist de raad. De drie grote borden zijn in augus tus geplaatst bij de bruggen in Oud- Vossemeer en Tholen en langs de Krabbenkreekweg. Voor die eerste versie moest de gemeenteraad al flink in de buidel tasten, want de kosten waren toen 8100,-. Als dit nieuwe voorstel wordt aangenomen, komen de totale kosten op maar liefst ruim 12,5 duizend gulden, of wel bijna 4200 gulden per bord. Om die uitgaaf kan de gemeente Tholen kennelijk niet heen. Beheerder A. Deurloo rijdt met de zogenaamde vuilverdichter het huisvuil plat in het laatste stukje van de stortplaats. De Thoolse gemeentelijke stortplaats TUttelhoek bij Scherpenisse sluit 1 juli. Daarmee komt een einde aan het storten van afval op heel Tholen en St. Philipsland. Voortaan moeten de vuilniswagens hun lading in het Zuid-Bevelandse Borsele gaan storten. Ook be drijven en particulieren met bedrijfs- of bouwafval moeten de Oesterdam over. De kosten worden daardoor hoger. Hoe hoger echter de tarieven, hoe meer mensen afval gaan scheiden, voorspelt beheerder A. Deurloo van Tuttelhoek. Een reportage over de laatste dagen van Tuttelhoek vindt u op pagin 13. Vier vogelfiguren. Daaruit bestaat het kunstwerk van de Middel burgse kunstenaar N. van den Boezem dat bij de Nederlands hervormde kerk in Oud- Vossemeer komt te staan. In Poortvliet zal een bronzen beeld verrijzen waarin paarden met ploeg en boer/arbeider figuratief zijn vormgegeven. Dit beeld is van de Amsterdamse kunstenaar A. Schonk. De opdracht om in Oud- Vossemeer het thema Roosevelt uit te beelden, is niet over rozen gegaan. In maart 1990 werden zes kunstenaars uitgenodigd een ont werp in te leveren, drie deden dat, maar de adviescommissie beel dende kunst van de gemeente ad viseerde het college van burgemeester en wethouders geen keuze te maken. Daarop werden weer kunstenaars aangezocht hun creatief licht op de figuur Roose velt te laten schijnen. N. van den Boezem uit Middelburg kreeg uit eindelijk de opdracht. In zijn beeld 'verwijst hij met vier vogel figuren naar de vier vrijheden waar president Roosevelt symbool voor staat', zo licht het college toe. Het werk is 2 meter 20 hoog en 2 meter 20 breed.Volgens het college is het 'zodanig doorschij nend dat het geen afbreuk doet aan de bijzondere plek waar het geplaatst wordt, namelijk het ga zon van de kerk'. Het kerkbestuur heeft overigens ingestemd met de keuze. De kosten bedragen 35000 gulden voor van den Boezem, de overige zeven kunstenaars krijgen voor hun ontwerp 750 gulden. Van de provincie ontvangt de ge meente 10.000 gulden. In Poortvliet moet het thema landbouw (in het bijzonder de rol van de mens daarin, al dan niet met dier) centraal komen te staan. Vier beeldende kunstenaars maakten ontwerpen. Het beeld van Schonk stelt 'een door twee voor onze streek vroeger ook zo karakteristieke paarden voortge trokken ploeg voor, geleid door een boer(en arbeider)'. Het bronzen beeld is bescheiden van afmetingen: 115 centimeter bij 45 bij 35 centimeter. Het wordt geplaatste op een sokkel en komt te staan aan het Kerkplein, een terrein oorspronkelijk bestemd voor woningbouw maar nu met de bestemming 'openbaar groen'. Schonk's honorarium en materi aalkosten komen op 35.000 gul den, de andere kunstenaars ontvangen 2150 gulden en de ge meente krijgt ook voor dit object 10.000 gulden van de provincie. Voor 1991 is voor het plaatsen van kunstwerken 30.000 gulden be groot. Omdat plaatsing in Oud- Vossemeer vorig jaar niet door kon gaan is dit jaar 55.900 gulden nodig. Het college van burge meester en wethouders vraagt de raad 25.900 beschikbaar te stellen als extra benodigd bedrag. De raad praat er maandagavond over. In Sint-Maartensdijk teelt van milieuvriendelijke baktarwe PvdA-secretaris in Sint- Annaland: nieuw socialisme zonder surfplank Tien hervormde dominees in ring Tholen een historisch moment Twintig jaar gemeentelijke herindeling op Tholen Poortvlietse ambtenaar J. van der Maas in de vut Uitgebreid aandacht voor de sluiting van de Thoolse vuil nisbelt Tuttelhoek PVAB Sint-Philipsland brengt mestproblematiek onder de aandacht t Vijfhonderd gulden boete voor te zwaar geladen vrachtauto Te weinig insecten voor jonge vogels Zon lokt velen naar braderie Sint-Philipsland Tennisteam Sint-Annaland kampioen in Zeeuwse hoofd klasse Atlete Wilma van Onna mist w.k.-limiet WEES NOOIT VOORZICH TIGER, DAN WANNEER GIJ MOOGT DOEN WAT GIJ WILT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's In de warme bovenzaal van de Druiventros waren een twintigtal grondeigenaren en pachters aan wezig naast vijftien deskundigen van verschillende instanties. De bijeenkomst stond onder leiding van J. Kodde, voorzitter van de drie Zeeuwse landbouworganisa ties, de instantie die 30 mei 1980 het verzoek voor de ruilverkave ling in St. Philipsland indiende. "Nu is het uur der waarheid na bij", aldus Kodde. "Vier jaar na de start van de voorbereiding zijjn we toe aan de stemming. Geloof in deze goede zaak, want er zal een positieve impuls voor de land bouw van uitgaan." In het spanningsveld tussen land bouw en natuur kwam de land bouw goed uit de strijd, zo meldde voorzitter A.A. van Nieu- wenhuijzen van de landinrich tingscommissie St. Philipsland. De dijkbeplanting is volledig ach terwege gebleven. Daarvoor in de plaats is het groen bij de eenden kooi en het Bos van Klompe ver sterkt. Het recreatieve fietspad is helemaal vervallen. Wel komen er 2 picknickplaatsen en een vogel observatiepost. De natuurwaar den van de Bruintjeskreek worden verstevigd, maar de beheerder zal met de buren rekening moeten houden, aldus Van Nieuwenhuij- zen. Wat bereikbaarheid van de land- bouwpercelen betreft, komt er 400 meter weg bij of wordt verhard. Het aantal kavels per bedrijf wordt teruggebracht van 4 naar 3 en dat betekent ook doelmatiger werken. De baten zijn berekend op 45 gulden per ha. Voor uitbrei- ding van het groen e.d. wordt elke grondeigenaar met 0.1 gekort, maar daar staat tegenover dat er gemiddeld ook een overbedeling is van 1 1/2 Dit dankzij de grondpot van het Bureau Beheer Landbouwgronden. Totaal wordt er 1700 ha verkaveld, wat 1.270.000 gulden vergt, waar van de grondgebruikers 316.750 gulden moeten betalen. Dat bete kent 186 gulden per ha, wat met een rente van 6% over 26 jaar wordt uitgesmeerd tot 11 gulden per ha. "Zie het algemeen belang van de ruilverkaveling in", zo hield Van Nieuwenhuijzen de stemgerech tigden voor. "Toon dat u toe komstvisie hebt, betoon solidariteit. Ruilverkaveling is be langrijk voor de structurele verbe tering van de landbouw. Het betekent een nieuwe impuls voor talrijke bedrijven in de streek. Vóór stemmen, is stemmen voor de toekomst van uzelf, uw gezin en uw bedrijf", zei de voorzitter van de landinrichtingscommissie St. Philipsland. Sociaal-economisch voorlichter T. van der Meijden noemde de ruil verkaveling een onderhoudsbeurt voor de streek. Hij somde de voordelen allemaal op: minder rij- tijden(besparing manuren en ma- chinekosten), minder kantverlies, de teeltoppervlakte neemt toe, be houd van werk in de landbouw, lagere onderhoudskosten wegen, toename verharde wegen, een po sitieve verkeersafwikkeling, verrij king van het landschap, meer doelmatig beheer flora en fauna en lichte voorzieningen voor de open luchtrecreatie. ZLM-kringvoorzitter J.L. van Gorsel vervolgde de promotie van de ruilverkaveling. Hij hield de landbouwers voor, dat ze vorig jaar op hun trekkers naar Den Haag reden om betere prijzen te bepleiten. "Met de ruilverkave ling krijgt u direct geen betere prijzen, maar u verbetert wel uw concurrentiepositie. Deze landin richting biedt uitstekende moge lijkheden voor structuurverbetering. Het is een zeer landbouwvriendelijk plan. St. Philipsland komt er goed van af met een goede inpassing van de landschapsbouw." Van Gorsel vond de natuurwaarden ook be langrijk. "Het ruilverkavelingsge- bied is er niet alleen om van te leven, maar ook om in te leven." ZIE VERDER PAG. 11 ."Wat gebeurt er nu wanneer de ruilverkaveling niet door gaat?", wilde mevr. Van Nieuwenhuijzen-van Iwaar- den weten. "De uitbreiding van de natuurwaarden wordt dan op de een of andere ma nier toch gerealiseerd, zonder het voordeel dat de landbouw grond gecompenseerd krijgt", liet ir. Holtslag weten. Voorzitter A.A. van Nieuwen huijzen zei als stok achter de deur toch ook te willen zeg gen, dat tegenstemmen op 4 juli voor de streek behoorlijk nadelig kan zijn. "Vanuit de landbouw gezien, is het beste om voor te stemmen." Voor het Thoolse kantongerecht moesten negen inwoners zich vrijdagmiddag verantwoorden voor het onver zekerd in een auto rondrijden. Vijf van hen verschenen voor mr. H. Bruin, waaronder E.B.H. uit Sint- Annaland. Die kon zo overtuigend bewijzen dat hij wel degelijk was verzekerd, dat vrijspraak volgde. Zowel officier van justitie mr. F.D'. van Heijningen als de kantonrech ter begrepen er niets van, maar H. had zijn verzekeringsagent F.L. meegebracht die papieren overleg de waaruit bleek dat de auto steeds verzekerd was geweest. Zo wel op 18 maart vorig jaar in Arn hem als op 24 juni vorig jaar in Putte was het voertuig echter als onverzekerd geregistreerd. "Van morgen nog heb ik met de rijks dienst voor het wegverkeer in Veendam gebeld en daar staat de Subaru van H. vanaf 21 oktober 1989 als verzekerd geregistreerd," deelde L. mee. "Ik had al een keer eerder gebeld en toen stond hij ook geregistreerd, maar toen ik een uur later een ander liet bellen, was dat niet het geval. Een vreem de zaak," vulde L. aan. Mr. Van Heijningen verbaasde zich over de gang van zaken, maar had er geen verklaring voor. Hij vroeg vrijspraak en bood zijn ex cuses aan voor de gemaakte fout. H. wilde nog weten waar hij ver haal kon halen, want hij had een vrije dag moeten nemen, terwijl ook verzekeringsagent L. enkele uren aan dit geval had moeten spenderen. "Misschien in Veen- dam, maar ook de dienst van justitie kunt u schadevergoeding vragen," zei kantonrechter Bruin. Ook in het geval van C.L. de J. uit Poortvliet was er waarschijnlijk sprake van een fout bij het verze keren van een auto. Dat was ech ter niet meer na te gaan en omdat De J. als houder van het kenteken verantwoordelijk is, kreeg hij een boete van 500 gulden. Hij had een terreinverzekering en meldde de auto's daarvoor telefonisch aan bij de maatschappij. Een in okto ber 1989 gekochte auto bleek ech ter al vanaf augustus niet meer verzekerd te zijn en werd pas in fe bruari 1990 weer geregistreerd. Per 1 januari van dat jaar was De J. echter overgegaan naar een an dere maatschappij, Bovumij. Ga ragehouder De J. verkeerde in de veronderstelling dat al zijn auto's waren aangemeld. "Gegevens daarover heb ik niet meer. Tegen woordig heb ik een computer die is gekoppeld aan die van de maat schappij, dus kan het niet meer misgaan." "Pas toen ik de politie aan de deur kreeg begreep ik, dat de auto niet verzekerd was," verweerde C.L.B. uit Oud-Vossemeer zich. Zijn auto was in juli vorig jaar onverzekerd in Luiksgestel gesig naleerd. B. bleek weliswaar de eigenaar, maar hij reed nooit in de auto. "Ik heb geen rijbewijs, maar werk samen met mijn broer en daarom heb ik de auto ge kocht." Vervolgens was B. er van uitgegaan dat zijn broer de verze kering zou regelen. "U als houder van het kenteken blijft daarvoor ten allen tijde verantwoordelijk," hield officier Van Heijningen hem voor. Zijn eis, 500 gulden boete, nam de rechter over. I.J. van D. uit Sint-Philipsland kreeg twee voorwaardelijke boe ten van elk 750 gulden alsmede vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. In januari vorig jaar was een Opel van hem onverzekerd in Schoorl gesignaleerd en twee maanden la ter gebeurde hetzelfde met een Mazda in Gilze-Rijen. In beide gevallen was de auto niet meer van Van D., maar die had verzuimd vrijwaringsbewijzen te vragen. "U weet toch, dat dat bij de ver koop van auto's nodig is," merkte de rechter op. De officier wees er op, dat Van D. ook in november 1989 voor eenzelfde feit was ver oordeeld. In zijn eis hield hij ech ter rekening met de financiële problemen van Van D., die door een faillissement zonder uitkering zit. De Sint-Philipslander kreeg ook nog een boete van 75 gulden voor overtreding van het regle ment verkeersregels en -tekens, maar die zaak werd door de kan tonrechter niet behandeld. L.J.H. uit Oud-Vossemeer was voor niets naar het kantongerecht gekomen. Ook hij had onverze kerd gereden, maar kreeg van de rechter te horen dat hij naar huis kon omdat de aanklacht was inge trokken. Bij verstek werden A.F.P. en C.D. tot 500 gulden boete ver oordeeld, A.C.M. van S. en H.S. moeten 600 gulden betalen. We gens overtreding van de wet aan sprakelijkheid motorvoertuigen werden bij verstek eveneens ver oordeeld: G.P.H. f 60,-, M.J. van der L. 110,-, A.Y. 750,- en M.C. 130,-. De wandelaars konden niet zonder regenkleding en paraplu's. De avondwandelvierdaagse in Sint-Maartensdijk trekt elk jaar meer deelnemers. Maandagavond vertrokken 350 wandelaars voor de 5 of 10 kilometer en dat zijn er 35 meer dan vorig jaar. "De men sen zijn niet voor de regen thuis gebleven. Dat is ons reuze meegevallen", zegt een tevreden voorzitter J. de Feijter van het eve nementencomité Smalstad. "We zouden al blij zijn geweest met hetzelfde aantal van vorig jaar, dit hadden we niet verwacht". Ook dit jaar schreven de meesten in voor de vijf kilometer: 270 deel nemers. De wandelaars vertrok ken vanuit de hal van het gemeentehuis, gewapend met de deelnemerskaart, een routebe schrijving en regenkleding, met of zonder paraplu. De wandelaars lieten zich door het weer niet af schrikken, de stemming zat er on derweg goed in, er werd individueel of in groepjes gelo pen. Ook kleine kinderen in wan delwagentjes, met plastic tegen de regen beschermd, gingen mee de polder ten noorden van het dorp in. Een aangelijnde bordercollie werd op deze manier uitgelaten door zijn baasje. De deelnemers werden er in hun routebeschrij ving op gewezen dat men dona teur kan worden van het evenementencomité. Maandag avond schreef één persoon zich als begunstiger in. "Geen overvlie ger", stelt De Feijter vast, "we re kenen er bij zo'n evenement ook niet op dat iemand zich naast zijn inschrijfgeld van vier gulden, ook nog eens voor vijf gulden dona teur maakt. Er zijn over het alge meen veel gezinnen bij; loop je met drie kinderen mee, dan zit je al aan de 16 gulden". Het comité speelt met de gedachte om het werven van donateurs te laten plaatsvinden tijdens de braderie op 3 augustus. "Omdat Konin ginnedag in het water is gevallen ,willen we ons als één van de standhouders presenteren zonder dat er een evenement aan vast zit". Vanavond haalt de muziekvereni ging Euterpe op de Sportlaan de wandelaars in.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1