St. Annaland 30% grootste met marktaandeel aardappelveiling Alternatieve route fietsers Stavenisse Brug over watergang Boswei Stavenisse voor voetgangers AL 46 JAAR DÈ THOOLSE COURANT van fracttsen Minder voor Rode Kruis Braderie in St.-Philipsland Opening nieuwbouw enige nog zelfstandige Zeeuwse veiling Twaalfjarigen betrokken bij diefstallen Reisburo Voor betere bereikbaarheid van wandelgebied in boomweide 32.6Q ft *B Donderdag 20 juni ïpttfc B\BLI0T/j^> 47e Jaargang no. Kosten restaurtie N.H. kerk Tholen verdelen b. en w. Nog dit jaar een kinderdagverblijf in stad Tholen Vol trots stapten de twee koudbloedpaarden van ere voorzitter A.L.C. Brooijmans vrijdagmiddag met een wagen vol aardappelen de nieuwe veiling binnen. Sym bolisch voor de moed van het veilingbestuur om na de grote brand van 7 juli vorig jaar twee nieuwe loodsen te bouwen. Tekenend ook voor het vertrouwen in de toekomst, waar met zoet water mogelijk meer werk voor de veiling in het verschiet ligt naast de aardappe len en bloemzaden. Moed Blijf stap voor Belangrijke schakel Plan provinciegemeentewaterschap Gemeentebestuur en waterschap proberen in samen werking met provinciale waterstaat een oplossing te zoeken voor een veilige fietsroute naar Stavenisse. Dit alternatief is geboren omdat de provincie de komende tien jaar het fietspad vanaf St. Maartensdijk niet wil doortrekken. ONZE ZONNIGE DAMES KUNNEN NOG EEN ZONNIGE VAKANTIE VOOR U REGELEN Over de watergang tussen de woningen aan de Bos wei en de ijsbaan zou een bruggetje voor voetgan gers en fietsers moeten komen. Die wens werd maandagavond in de Sto ve geuit tijdens de in spraakbijeenkomst over de ruilverkaveling in Sta venisse, die door 55 men sen werd bijgewoond. VeeFweg Overlast beestjes Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 22,25 per halfjaar. Per jaar f 40,75, per post f 51,50 per jaar. Losse nummers f 1,40 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur.. Advertentieprijs f 0,40 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op de braderie in Sint-Philipsland is zaterdag ook weer een plaatsje ingeruimd voor de jeugd tot 12 jaar. Van tien tot een uur mogen zij op een plekje tegenover het ge meentehuis hun afgedankt speel goed of andere spulletjes aan de man brengen. De braderie, met ruim honderd standplaatsen en een grote auto show, duurt tot negen uur 's avonds. De kramen staan op gesteld in de Voorstraat, de Schoolstraat en op de Kerkring. Ook de verenigingen zetten hun beste beentje voor om de clubkas te vullen. Noad '67 probeert dat met een rommelmarkt. De kinde ren kunnen zich vermaken op het springkussen of in de minicars. Er is dus weer van alles te doen op deze tweede braderie in de regio. Wethouder J. van der Jagt is be reid om ook na 1998 subsidie te reserveren voor restauratie van de N.H. kerk in Tholen. Hij komt daarmee tegemoet aan de eis van zijn (SGP) fractie, maar staat bin nen het college van burgemeester en wethouders alleen. De meer derheid van b. en w. wil op dit moment in totaal een half miljoen t/m 1998 uittrekken voor de Thoolse Grote Kerk, terwijl de kerkvoogdij voor het dan nog ontbrekende geld moet zorgen. Overigens houdt Van der Jagt de nodige slagen om de arm, met het oog op de mogelijkheden en mid delen die tegen die tijd beschik baar zullen zijn. Het budget 1995 voor de restaura tie van monumenten bedraagt 246.171,-. B. en w. willen dat aan drie projecten besteden: kerktoren Sint-Maartensdijk 63.466,- (vierde en voorlopig laatste bij drage), N.H. kerk Tholen 100.000,- (derde bijdrage) en R.K. kerk Oud-Vossemeer 82.705,- (eerste bijdrage). Met dit voorstel gingen PvdA, CDA en VVD in de commissie ruimtelijke ordening in grote lijnen accoord, RPF/GPV bepaalde nog geen standpunt en de SGP wilde het voorstel alleen steunen op de al eerder genoemde voorwaarde. Het voorstel, onderdeel van het meerjarenprogramma restauratie monumenten 1991-1997, komt maandagavond om zeven uur aan de orde in een speciale raadsver gadering. Het vormt het enige agendapunt. Tussen 19 vraagouders en 15 gastouders heeft de stichting Kin deropvang Tholen e.o. inmiddels 9 koppelingen tot stand gebracht. Daarvan zijn er 3 in Tholen, 2 in Sint-Maartensdijk, 1 in Stavenis se, 1 in Oud-Vossemeer en 1 is een combinatie Tholen/Stavenisse. Volgens coördinator Marleen Francke gaat het veelal om inwo ners die van elders komen. Voor hen is het probleem nijpender om dat ze vaak geen familie in de buurt hebben en nog druk bezig zijn om een vriendenkring op te bouwen. Voor de mensen die in de streek zijn opgegroeid, is er ge- makkelijker opvang te regelen bij de familie of bij naaste bekenden. De informatie-avonden die overal op Tholen en Sint-Philipsland zijn gehouden, trokken niet bijster veel belangstelling. "Toch maakten sommigen al een af spraak, terwijl anderen meenden op termijn van onze diensten ge bruik te kunnen maken. En de pu bliciteit in de pers heeft veel vragen om informatie opgele verd," aldus Francke. Ze denkt er over om via peuterspeelzalen en scholen, op bijvoorbeeld oudera vonden, informatie over de kin deropvang en het gastouderpro ject te geven. Gastouders zijn nog steeds welkom. De stichting wil nog dit jaar met een kinderdag verblijf in Tholen-stad beginnen. Samen met de gemeente wordt druk gezocht naar huisvesting. Contacten met bedrijven omtrent bedrijfsgerichte kinderopvang heeft de Thoolse instelling nog niet gehad. "Dat is in dit stadium te vroeg, er is nog geen concreet produkt," meent Francke, die wel wijst op de mogelijkheden via Oort-gelden en te verkrijgen pre mies in samenwerking met de ge meente. Voor deze vorm van kinderopvang werkt inmiddels een aantal instellingen samen met de stichting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ). Deze organisa tie heeft onlangs een informatie map uitgegeven. Ere-voorzitter A.L.C. Brooijmans met paard en wagen in de nieuwe veiling St. Annaland. Mr. A. Kroon, voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen in Nederland(CBT), ver richtte de officiële opening in aanwezigheid van 300 belangstel lenden onder wie de ereleden J.J. Mosselman en M.Ph. van der Weele. Kroon maakte de deur open voor de paarden van Brooij mans met de aardappelen en schetste de betekenis van de groot ste aardappelveiling van Neder land. De CBT-voorzitter noemde St. Annaland als een veiling die alle fusiegolven heeft weten te doorstaan en nog steeds een zelfstandig bestaan leidt. "De omzet vertoont met 8.2 miljoen gulden per jaar een stabiel beeld, waardoor het procentuele aandeel in de landelijke omzet geleidelijk afneemt en beneden de 1 blijft. Bescheiden dus. Men kan de posi tie van St. Annaland echter ook anders benaderen. Het is de grootste veiling van vroege aard appelen met een marktaandeel van 30%. Ook is het de op één na grootste veiling van late aardappe len met 20%. Als men vroege en late aardappelen bij elkaar optelt, is het de grootste veiling met een marktaandeel van 30%. Telt men dat van ZHZ(CHZ) erbij, dan dan is hier de helft van het aard appelaanbod aanwezig", aldus mr. Kroon. Volgens de voorzitter is St. Anna land als 1 van de 23 veilingen bin nen het CBT een graag en veel geziene gast met een duidelijke in breng. "Een paar maanden gele den was ons dagelijks bestuur hier op bezoek. De veiling bood een troosteloze aanblik, maar dat ziet er nu heel anders uit. U kunt weer een behoorlijk aantal jaren voor uit. De nieuwe jas staat goed, u hebt een ontzettend mooie veiling gekregen, al is daardoor het resul taat van de Tuinbouwverzeke- ringsbank in 1990 mager uitgevallen. Van harte succes met dit herbouwde pand. Ik hoop dat u er goede zaken in kunt blijven doen", zei de CBT-voorzitter. Hij maakte nog bekend, dat op dracht is gegeven voor het ontwik kelen van een marketingplan voor vroege aardappelen. Dit kan de basis zijn voor verdere afzet bevor derende activiteiten. Dhr. M. Bijl uit Poortvliet bood namens de Thoolse aardappel handelaren zijn felicitaties aan. Hij zei bewondering te hebben voor de durf en ondernemings geest om na de brand niet de moed te verliezen, maar de veiling te herbouwen. "Als commissio nairs hadden we 't bijzonder be treurd wanneer dat niet gebeurd was. Voor de handel was het besluit tot herbouw een geruststel ling. In een tijd van fusies en sa menwerkingsvormen getuigt het van vertrouwen in de toekomst. Mede door het succes van het pro dukt, is de St. Annalandse veiling niet weg te denken. Er is geen grossier of verpakker in Neder land die geen Thoolse Doré of an dere vroege aardappel in zijn pakket heeft. Die mogen gewoon niet ontbreken. Met dit gebouw kun je vooruit; er wordt in gespeeld op nieuwe mogelijkhe den." Bijl bood namens de Thoolse handelaren een kapstok aan. "Want de jassen moeten nu uit om in het nieuwe gebouw te werken." Dhr. Verweij, vice-voorzitter van de Vereniging ter Behartiging van de belangen van de Nederlandse Aardappelhandel(VBNA) en al jarenlang vaste koper van Thoolse aardappelen, onderstreepte het betoog van Bijl. "De aardappel- handel komt al van jaren her in St. Annaland; ik weet niet beter. De consumenten hebben ook echt voorkeur voor Thoolse aardappe len. Er is een klantenkring die om die aparte kwaliteit vraagt en daarom wil de handel ze. St. An naland heeft als veiling het alleen recht, waarmee het belang als aardappelveiling is aangetoond. Er is echter nog een geheime sleu tel van deze veiling, de drogerij voor bloemzaden." Verweij concludeerde, dat het ge zegde 'in de brand, uit de brand' in St. Annaland werkelijkheid werd. Hij zei hier graag te komen omdat de veilingklok nog dermate langzaam draait, dat je er geen hartinfarct van krijgt. Vervolgens is de schade beperkt wanneer je er als koper naast zit. De vice-voorzitter van de VBNA hield de telers voor, dat de handel graag de hoogste prijs wil bieden, maar dan moet de kwaliteit goed zijn. "Aan een kwartje kunnen we meer verdienen dan aan een dub beltje. De kwaliteit van het Thool se produkt dient bovenaan te blijven staan. Dat betekent onder in de kist dezelfde aardappelen als bovenin en krieltjes zijn geen grond. De Portugese aardappelte lers kunnen 't al bijna net zo goed. Zorg dat u ze een stapje voorblijft, dan bent u verzekerd van de hoogste prijs', zei Verweij. Voorzitter H. Rops van de provin ciale veilingorganisatie Bra bant/Zeeland noemde de nieuwbouw van essentieel belang voor de Thoolse agrarische sector. "Na alle ellende kunt u verder voor uw leden. Het gebouw is functioneler dan ooit. U gaat door en daarmee kunnen we vei ling St. Annaland feliciteren", zei Rops. Namens de zaadhandel sprak J. van Dijke zijn gelukwensen uit. "In dit prachtige gebouw hebt u flink wat geld gestoken ten behoe ve van de bloemzaadteelt, die naast de aardappelen een belang rijk aandeel in de Thoolse land bouw heeft. Vanaf het begin heeft de zaadteelt een belangrijke plaats ingenomen bij de veiling St. An naland. Het is een schakel die er moeilijk van tussen uit kan. Daar om feliciteren we het bestuur van harte met deze nieuwbouw", al dus Van Dijke. Pagina 13: Duizend bezoekers tijdens open dag. Dat kwam maandagavond naar voren tijdens de voorlichtingsbij eenkomst over de ruilverkaveling in de Stove te Stavenisse. M. de Wilde en W.J. van Putte stipten het ontbrekende fietspad tussen de Provincialeweg bij St.Maar tensdijk en Stavenisse aan. Ze vonden dat eraan getrokken moest worden, want anders zou je misschien na de ruilverkaveling weer grond moeten onteigenen. Ir. B.A.M. Holtslag, secretaris van de landinrichtingscommissie, maakte duidelijk, dat het fietspad een eerste taak van de provincie is. "En de provincie heeft geen con crete plannen; het fietspad St. Maartensdijk/Stav'enisse wordt voorlopig niet doorgetrokken." Voorzitter L.C.J. Potappel vulde aan, dat hij het fietspad bij de provinciale vertegenwoordiger in de commissie diverse keren had aangekaart. "Het heeft een lage prioriteit. In de negentiger jaren wordt het fietspad niet meer aan gelegd, hoewel de situatie met het toenemende snelverkeer voor de fietsers levensgevaarlijk is. Het zou ernstig te betreuren zijn, wan neer er eerst een dodelijk ongeluk moet gebeuren voordat er actie ondernomen wordt", aldus voor zitter Potappel. Burgemeester H.A. van der Mun- nik gaf wat meer hoop. Hij vertel de, dat aan een andere route gedacht wordt, waarbij de provin cie nog 600 meter zou moeten aanleggen om vervolgens de fiet sers via de Jan Kareis weg en de Nieuw Kempenshofstedeweg on deraan de Oudelandsedijk langs de volkstuintjes in Stavenisse te brengen. De Jan Karelsweg zou met inbreng van grond in het ruil- verkavelingsblok St. Annaland tot 4 1/2 meter verbreed moeten wor den. Gemeente en waterschap zul len elk de helft van de kosten betalen. Bij de Nieuw Kempens hofstedeweg zou hetzelfde gebeu ren.' In het talud van de Oudelandsedijk kan vervolgens een fietspad aangelegd worden. "Met een beetje omrijden, krij gen de fietsers zo een veilige rou te", zei de burgemeester. Pagina 11: Brug over watergang Boswei; St. Maartensdijk klaagt over beplanting De politie heeft twee jongens uit Tholen en een uit Oud-Vossemeer gehoord met betrekking tot enkele inbraken. Aanleiding was de vori ge week al gemeldde diefstal van een portemonnee uit het kleedlo kaal van de gymzaal aan de Zoek weg in Tholen. In die portemon nee zaten enkele bankpasjes en daarmee probeerden enkele jeug digen naderhand geld op te ne men bij de Rabobank. Door oplettendheid van het personeel ging dat niet door, maar werd de politie gewaarschuwd. Die nam de twaalfjarige jongens mee voor verhoor. Uit het onderzoek is gebleken dat zij ook betrokken waren bij een inbraak in het clubhuis van ten nisvereniging Eegedima en de ver nieling van een ruit bij de Albert Heijn supermarkt in de Kot- terstraat. De bekentenis over dit laatste feit werd overigens nader hand weer herroepen. Bergen op Zoom, Antwerpsestraat 5 Tel. 01640-37943 Dexe week Zestig jaar FNV Sint- Maartensdijk: Tholen kent ook een arme kant Brandweer oefent water- transport Duizend bezoekers tijdens open dag en 6100 gulden voor gezinsvervangend tehuis bij heropening veiling Sint- Annaland Bos in Muyepolder valt niet goed bij landbouw Braderie Scherpenisse: in de rij voor rondje op kameel Macht van getal geen goede zaak, zegt bestuurslid Moer land bij diploma-uitreiking TSG Tennisvereniging Sint Anna land wint eerste Eiland Tho- lencup SC Stavenisse eersteklasser dankzij Smerdiek Smerdiek voetbalt in nieuwe competitie niet tegen SPS DRIE VRIENDEN ZIJN ER IN DE WERELD: MOED, VERSTAND EN INZICHT Dit nummer pagina's bestaat uit 16 De collecte voor het Rode Kruis heeft op Tholen ruim elfhonderd gulden minder opgebracht dan vorig jaar. Met name in Scherpe nisse (-41%!) en Sint- Maartensdijk (-30%) werd bedui dend minder gegeven en ook Sta venisse en Tholen bleven achter. In Sint-Annaland daarentegen werd flink meer (24%) ingeza meld. Totaal bracht de collecte 12.247,53 op. Per woonkern was de opbrengst (met tussen haakjes de bedragen van vorig jaar): Tholen 3373,40 3601,-), Poortvliet 1358,18 1309,45), Scherpenisse 734,90 1260,65), Sint-Maartensdijk 1698,80 (f 2436,35), Stavenisse 1033,15 1221,85), Sint- Annaland 2354,35 (f 1900,05) en Oud-Vossemeer 1694,75 1668,95). H. van Nieuwenhuize had iets groots in gedachten, waarbij ook auto's over de brug zouden moe ten kunnen. Bij het afsluiten van de Stoofdijk zou men altijd nog via de brug richting St. Annaland kunnen en omgekeerd. Ir. B.A.M. Holtslag, secretaris van de landin richtingscommissie, noemde dat tamelijk kostbaar. Bovendien vond hij het buiten de ruilverkave ling vallen. Volgens ir. Holtslag is de brug een zaak van de gemeen te, maar burgemeester H.A. van der Munnik wimpelde een auto- brug ook af. D. den Braber meende, dat inwo ners van Stavenisse weinig gebruik van het toekomstige wandelge- bied(de boomweide onderaan de Stoofdijk) zullen maken als er geen brug komt. "Dan is de boomweide meer voor de mensen van bungalowpark van Oud Kem pen dan voor de inwoners van Sta venisse bedoeld", vreesde hij. De burgemeester maakte duide lijk, dat de gemeente plannen heeft om langs de huizenkant van de watergang een pad voor voet gangers en fietsers naar de Stoof dijk aan te leggen. "Het zijn voornemens waarover we een paar jaar doen", zei de burgemeester. Bij de ruilverkaveling wordt de berm van de Veerweg 3 meter bre der. H. Vermaas waarschuwde er voor, dat de Veerweg geen racebaan wordt. "Leg dan drem pels aan, want het is een prachtige wandelroute." Voorzitter L.C.J. Potappel gaf aan, dat de weg niet verbreed wordt. Bij de berm komt 3 m en dat moet voldoende zijn om au to's gemakkelijker te laten passe- De eenden aan de Boswei krijgen in de toekomst meer passanten wanneer het nieuwe wandelgebied in de boomweiden onderaan de Stoofdijk in Stavenisse klaar is met een brug over de watergang. ren. Het talud wordt vlakker, waardoor er een nieuwe sloot wordt gegraven, 5 m het land op. Tot spijt van J. Neele wordt de bermverbreding niet over de totale lengte van de Veerweg uitgevoerd. Hij stelde nog vragen over de Margarethapolder. Volgens hem wordt die situatie daar een drama wanneer er niets aan de distels wordt gedaan. Voorzitter Potap pel had oog voor de ongewenste kruisbestemming van de vlakbij gelegen bloemzaden. De inlaat is echter beschermd reservaatsge- bied; het is aan de agrarische be stemming onttrokken. Koeien mogen er niet grazen. M. de Rooij vreesde ook toene mende overlast van 'beestjes' voor grondgebruikers gezien de groei van de reservaatsvorming en de beplanting. "Als we de-beplan ting goedkeuren, aanvaarden we ook de schade. Er zou druk uitge oefend moeten worden om de vreet- en structuurschade te be perken", aldus De Rooij. Voorzitter Potappel zei ongerust te zijn, dat de grondgebruikers er niet veel mee zullen opschieten. M. Suurlant kaartte ook het on derhoud van percelen door Staatsbosbeheer aan, met name de onkruidzaden. "Trek aan de bel wanneer u overlast hebt", ad viseerde de voorzitter. Dat onderstreepte dhr. Veenstra van Staatsbosbeheer. Hij maakte duidelijk, dat de bezwaren begin nen bij vreetschade van wild, maar Staatsbosbeheer verhuurt de gebieden aan de plaatselijke wild- beheerseenheden. Wat distels be treft, heeft Staatsbosbeheer zich ook aan de distelverordening te houden. Veenstra erkende, dat de doelstelling van Staatsbosbeheer wel eens haaks op die van de land bouw staat, maar als er gepraat wordt, kan er volgens hem toch veel opgelost worden. ZIE VERDER PAG. 11 I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 1