Twee jubilarissen Duizend bezoekers tijdens open dag in nieuwe veiling Macht van getal geen goede zaak 6100 gulden GVT Doré 1,79 Dankzij handel en veiling St. Annalandse directeur Hage: groot succes Bestuurslid Moerland van TSG bij diplomering: Wereldwinkel wil sponsors J Vroegop en C.A. Kaashoek Donderdag 20 juni 1991 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 "Met duizend bezoekers is de open dag een groot suc ces geworden", zegt directeur D.L. Hage van de St. Annalandse veiling. "Alles is buitengewoon verlopen, zowel vrijdagmiddag bij de officiële opening als zater dag tijdens de open dag. Het was een stukje positieve reclame voor onze veiling." Veilingwijn Gemeente ontbrak Derde opening Aantrekkelijk Voldoening Sommige scholen in de regio nemen leerlingen aan zonder dat er vol doende rekening wordt gehouden met het advies van de basisschool en de leerling zelf. Daardoor wordt het aantal leerlin gen dat onderweg afvalt groter. Alleen oog hebben voor de aantallen voor de school is geen goede zaak. 76 van de 90 Oerwouddreun Op de fiets Milieutechniek Je moet 't gezien hebben bij... Het regenachtige, kille weer werk te mee aan de grote belangstelling. Men kon droog in de veilingbank jes van de mijnzaal zitten om een zak met 2 1/2 kilo nieuwe aardap pelen te kopen of een doosje met aardbeien. De eerste veiling begon om twee uur, waarna elk half uur de klok draaide. Elk half uur za ten de bankjes vol. Op een gege ven moment besloot men gezien de grote animo elk kwartier te gaan veilen. Om half zes draaide de klok voor het laatst tijdens de open dag. Er werden 199 zakjes aardappelen verkocht tegen prij zen van 5 gulden tot 8,40 per zak. Daarnaast 50 bakjes met aardbeien voor prijzen van 2,20 tot 16 gulden. Totaal kwam er 1441 gulden in het veilinglaadje, dankzij de hulp van bestuursleden en personeel bij de drukke veilin gen. Behalve die attractie kon men in de hal een groot aantal stands be wonderen van bedrijven en instel lingen. Dhr. Breure van het Zeeuwse wijnmakersgilde Luctor et Fermento reageerde bijzonder enthousiast op de grote belang stelling. Hij moest zijn hele voor raad appel-, aardbeien- en bramenwijn aanspreken en was uitverkocht. Breure had de flessen voorzien van een etiket met een afbeelding van de veiling. Ook dhr. Van Meel en dhr. Steyn uit Oud-Vossemeer hadden gedu rende twee dagen veel eer van hun modelbouw met o.a. een dorsma chine en kermisattracties. De bloemzaad- en bijeenteelt wa ren vertegenwoordigd, alsmede le veranciers van landbouwmachines en gereedschappen. Daarnaast hadden nog verschillende bedrij ven die aan de nieuwe veiling ge werkt hadden èen stand ingericht, zoals het architectenbureau. Het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen stal de show met een prachtige stand vol agrarische produkten. Voorzitter A.C. Wessels was in zijn nopjes met het openingsfeest. Het enige minpunt vond het bestuur de afwezigheid van b en w van Tholen bij de officiële ope ning. Van het college hebben wij helaas bericht van verhindering ontvangen, zei directeur Hage in zijn welkomstwoord tot de 300 gasten. Burgemeester Van der Munnik en wethouder Versluijs kwamen na afloop nog wel een kijkje nemen in de veiling. De burgemeester had vergaderd met de landinrichtingscommissie, de wethouder van economische za ken sprak in Middelburg met ge deputeerde Bruinooge. Wethouder Van Schetsen verbleef die vrijdagmiddag in Brussel en wethouder Van der Jagt was we gens zeer drukke werkzaamheden in het gemeentehuis. Wel aanwezig waren leden, hande laren, bouwers, vertegenwoordi gers van de brandweer en collega's zoals de voorzitters van de veilin gen Breda, Zaltbommel, Drunen en Zundert en de directeuren van de veilingen ZHZ en CVZ. Zater dagmorgen kwam er nog een in ternationaal gezelschap van 25 mensen vanuit Wageningen, die eerst het naast de veiling gelegen proefveld van de bloemzaadstu dieclub hadden bekeken. Het was na de oprichting van de veiling St. Annaland 61 jaar gele den vrijdagmiddag de derde keer dat er een officiële opening van nieuwe veilinggebouwen plaats vond. Het eerst op 15 juli 1935 na eerder ruimte gehuurd te hebben. Een gebouw van 35x11 meter, voor 6767 gulden gebouwd door de fa. Kurvink. Bestek en tekenin gen vergden 150 gulden. Het goe de, degelijke gebouw - nu bekend als garage -Dekker - was echter spoedig te klein, vertelde voorzit ter Wessels. Na jaren van behel pen en bijlhuren werd in november 1958 voor de tweede keer een nieuwe veiiling geopend, nu aan de Langeweg/Veilingweg. Na enkele jaren werd die uitgebreid. "Van middag zijn we hier weer voor een officiële opening door de brand op zaterdagmorgen 7 juli 1990. Een dag die velen nooit zullen ver geten: in 1 1/2 uur was wat 32 jaar geleden gebouwd en later uitge breid was, voor het grootsfe deel verwoest. Voor het personeel een zwarte dag, voor de directeur een met moeite te verwerken te leurstelling na het prima begin met de droogbloemen." De voorzitter schetste verder, hoe door de gunstige windrichting en het snelle, deskundige ingrijpen van de Thoolse brandweerkorp sen, de mijnzaal en het kantoor behouden bleven. Dankzij hulp van o.a. de fa. Meyer en de zuster- veiling Scherpenisse ging het werk door. Wessels bracht verder naar voren, dat St. Annaland nog de enige zelfstandige veiling van Zeeland is. De ene fusie volgt op de ande re, maar voor bestuur en leden was het toch niet moeilijk om tot herbouw te besluiten. "Onze vroege aardappelen aanbieden via de klok was en is nog steeds de beste manier om een goede prijs te behalen. Samen met de groep Belangstelling in de veilinghal voor de oude dorsmachine van dhr. van de brand en de opening. 1,'lf Steyns(links), naast videobeelden Elk halfuur zaten de veilingbankjes zaterdag vol voor het kopen van nieuwe aardappelen en aardbeien. Scherpenisse brengen 143 telers hun aardappelen en uien op deze wijze tot waarde. Voor de handel is het mogelijk in elke hoeveelheid in te kopen. Met soms aanvoeren van 400 ton per dag blijft het aan trekkelijk de goede Thoolse aard appelen hier te komen halen en door heel Nederland te verhande len. Vorig seizoen hebben 123 handelaren hier aardappelen ge kocht, dus nog voldoende ver trouwen om verder te gaan. Verder is het drogen van bloemza den op onze veiling al jaren van grote betekenis. Met een opper vlakte van ruim 400 m2 droog- vloer en een droogwand van 360 kisten hopen we in de toekomst het drogen van bloemzaden, uien en andere produkten weer te kun nen verzorgen. Voldoende reden om nieuwe hallen te bouwen die voor het verwerken en het drogen geschikt zijn en waarin doelmati ger en energiebesparender kan worden gewerkt." Toch is het geen dag om trots te zijn, zei de voorzitter. "Dat past niet, maar wel kunnen we met vol doening en dankbaarheid onze nieuwe gebouwen openen. Na'de brand heb ik gezegd, we draaiden zo goed en nu zijn er grote proble men. Nu mag ik zeggen: we draai en nog goed, de problemen zijn opgelost, want we mogen in een prachtig, nieuw gebouw verder gaan. Ik hoop dat de nieuwe vei ling voor onze leden, voor de streek, voor de handel en voor de bloemzaadtelers en -handel en ve le andere activiteiten van grote be tekenis mag blijven op Tholen. Dat we samen die mogelijkheden nog verder uit mogen bouwen, want de veiling kunnen we op Tholen echt niet missen", besloot voorzitter Wessels van de veiling St. Annaland vrijdagmiddag bij de officiële opening. Op de veiling St. Annaland is de aanvoer van vroege aardappelen ten opzichte van vorige week al verdubbeld. Alleen maandag wa ren er na de regen van zaterdag en zondag weinig kisten en de prijs passeerde toen ook de 2 gulden per kilo. Dinsdag was het maxi mum 1,88 bij 55 ton en gisteren 1,79 bij 85 ton. Dinsdag 18 juni: Doré 1.50-1.88, drielingen 65-70, kriel 1.25-1.29, Première gewone 1.25-141, drielingen 50-52, kriel 1.00, Frieslander drielingen 40, aanvoer 55 ton. Woensdag 19 juni: Doré gewone 1.70-1.79, afwijkend 1.40-1.61, drielingen 60-63, kriel 1.27-1.36, Première 1.16-1.40, drie lingen 45-46, kriel 1.15-1.16, aan voer 85 ton. De veiling St. Annaland heeft vrijdagavond twee jubilarissen ge huldigd: J. Vroegop en CA. Kaas hoek waren beiden 25 jaar in vaste dienst. Tijdens het diner voor bestuur en personeel was voorzitter A.C. Wessels aan de huldiging van de derde zilveren jubilaris toe. Drie jaar geleden was C. Vroegop 25 jaar in dienst, waardoor nu al het vaste loodspersoneel een kwart eeuw bij de veiling werkt. De voorzitter vertelde, hoe Jap Vroegop eerst een paar jaar bij het sorteren hielp naast zijn werk in het zilveruienbedrijf Uytdewaal in de loods van de fa. Van Dijke aan de Molendijkseweg. Vervol gens kwam hij in vaste dienst bij de veiling, waar hij tenslotte G. Hage opvolgde als loodschef. De voorzitter karakteriseerde Vroe gop als een secure medewerker die de tact heeft om met iedereen om te gaan. Behalve loodschef is hij ook beheerder van de drogerij, waarbij Vroegop ook 's avonds nogal eens klaar staat. Ondanks dat de jubilaris de VUT- gerechtigde leeftijd heeft bereikt, gaat hij tot genoegen van het vei- lingbestuur door. "Je werk is im mers je lust en je leven", aldus de voorzitter. Hij richtte zich vervolgens tot Kees Kaashoek, die maar even een los bij de veiling werkte, voordat hij in vaste dienst kwam. "Op je heftruck ben je zo vlug als water. Met jouw routine en snelheid is er niet één die je bijhoudt. Je bent gauw gedraaid bij het lossen van de wagens en het laden van de vrachtauto's. Heel wat tonnen heb je verzet", zei de voorzitter. Hij bedankte beiden voor hun in zet gedurende 25 jaar en bood hen een enveloppe aan. Vroegop sprak mede namens Kaashoek nog een dankwoord. Dat betoogde plaatsvervangend voorzitter I.C. Moerland donder dagavond tijdens de diploma uitreiking aan de leerlingen van de Thoolse scholengemeenschap (TSG) in Sint-Maartensdijk. Moerland zei, dat het bestuur zich niét aan die indruk kan onttrek ken en hij wees erop dat de keuze voor het voortgezet onderwijs ge baseerd moet zijn op 'juiste over wegingen' waar het belang van de leerling voorop staat e'n niet de macht van het getal. Om tot een verantwoorde keuze te komen, zijn het de ouders/leerling, de ba sisschool, een toets en de vervolg- school van belang, in die volgorde, aldus Moerland. Verder betreurde hij het, dat een aantal leerlingen vervolgonderwijs bui ten de gemeente Tholen zoekt. "Wij zijn een openbare school waarin aan elke levensovertuiging ruimte wordt gegeven. Zo hoort het ook naar de mening van het bestuur. Jammer, dat men wegens de identiteit naar scholen buiten onze gemeente trekt terwijl men hier terecht kan. Dit verzwakt het voortgezet onderwijs op Tholen. Over het onder één dak brengen van de TSG in Sint-Maartensdijk zei Moerland dat er in het school jaar 1991-1992 'wellicht gestart kan worden met de voorberei ding'. Gelet op de lage aanmel ding voor Mavo en de strengere normen van het ministerie om scholen in stand te houden is het bestuur volgens Moerland ge noodzaakt geweest deze tak af te bouwen. »"Van verschraling is ei genlijk geen sprake omdat de ni- veau's ABCD blijven gehandhaafd en de doorstroming naar het middelbaar onderwijs hetzelfde blijft". Moerland wenste de leerlingen namens het bestuur geluk met het behaalde diploma. Van de negentig eind examenkandidaten slaagden er 76. (van de 66 LBO-leerlingen 56 en van de 24 Mavo-leerlingen 20). Driekwart van de afgewezenen komt terug om het nog een keer over te doen, terwijl een aantal - die wel het diploma kregen voor het verbeteren van het niveau nog een gedeeltelijk examen moesten afleggen. Donderdag kregen 80 leerlingen het diploma uitgereikt. De kantine van het schoolgebouw was tot de laatste stoel bezet. Om iedereen een zitplaats te geven, moesten er stoelen bijgezet wor den. Voorzitter P. van Hemert van de ouderraad feliciteerde de leer lingen en de ouders met het beha len van het diploma. Van Hemert wees op de rol die het onderwijs vervult in een maatschappij waar de verruwing van waarden en nor men toeneemt. "Het is belangrijk dat er op school ook aandacht wordt geschonken aan het respect voor die waarden en normen". De voorzitter zei verder, dat het voor de afgestudeerden geen probleem zal zijn om aan werk te komen ge zien de vraag op de arbeidsmarkt. Directeur A. Meloen reikte de di ploma's uit, met een klassefoto en een map voor de diploma's (van een plaatselijke bank). De leerlin gen kregen bovendien een plastic tas van een felicitatiedienst met al lerhande folders en (tiener)bladen mee naar huis. Tien van de 12 leerlingen van de afdeling vak richting mechanische techniek kregen ook het diploma van het Nederlands Instituut voor lastech niek uitgereikt. Zij volgden de cursus tijdens het examenjaar. Tijdens het uitreiken van de diplo ma's was er gelegenheid voor in termezzo's van docenten om hun leerlingen toe te spreken. Docente verkooppraktijk A. Koeiers- Dekker deed het in een vorm van een gedicht toegesneden op de ka rakters van de zes meisjes uit haar eindexamenklas. Schooldecaan T. Hettema schetste op een ironische manier de 'barre omstandighe den' waarin de scholier heden ten dage zijn huiswerk moet maken. Gebeurde dat vroeger op een slaapkamer met vaalbruin be hang, op een oud keukentafeltje tussen 3 of 4 ledikanten, nu vindt het studeren plaats in mooi ver sierde kamers waarin ook ruimte is voor een televisie met video en een geluidstoren. Hettema haalde uit zijn 'boekentas' een apparaat je voor lange afstandsbediening en 'zappte' de beelden van de ver- schillende omroepen op de moni tor. Daarna zette hij de koptelefoon op om naar RAP- mu2:iek te luisteren. "We schake len de stereo in op afstand. Stel je vooir dat de leerlingen heen en weer moeten lopen. Dat leidt al leen maar af". Het voordeel van de koptelefoon (met Rapklanken- 'oerwouddreun waar onverstaan baar doorheen wordt gepraat') is dat de leerling niks hoort van de geluiden in huis. Tijdens het stu deren - het boek blijft gehand haafd - kijkt de leerling met half oog naar een voetbalwedstrijd op de video, zonder geluid, wegens de koptelefoon met muziek. "De leerling van nu heeft een goed ge vulde portemonnee, een brommer in de schuur en een straat verder op een vriendin. Die komt nu nog op de laatste plaats. Daar zorgt het meisje zelf wel voor. De leer- linjg heeft het druk, met voetbal training, voetbalwedstrijden, dansles. Je kunt het natuurlijk ook allemaal laten. Dat is moei lijk, want een leerling moet vaker kiezen en op jongere leeftijd". Hettema feliciteerde alle leerlin gen en ouders desalniettemin met het diploma. Schooldecaan J.E.M. de Kerf zei bewondering te hebben gehad voor de leerlingen die, om van ge bouw te wisselen, met de fiets van Tholen naar Sint-Maartensdijk re:den en omgekeerd. (Zelf had hij d;at twee maanden volgehouden). Hij benadrukte dat het van belang is dat leerlingen werken op hun miveau. "Het is gevaarlijk om al leen de hoge niveaus te noemen. Iemand met een A-niveau met een 6 heeft er ook heel hard voor moeten werken". De Kerf zei, dat 'het bedrijfsleven zit te springen om schoolverlaters. "Ik zou zo een aantal bedrijven op kunnen noemen die de school bellen die schoolverlaters kunnen plaatsen". Terugkijkend op het afgelopen jaar zei De Kerf ook een rumoerig moment te hebben gekend toen het maken van pasfoto's in Tho len uit de hand dreigde te lopen. De veranderingen in het technisch onderwijs hebben zich volgens de schooldecaan vooral in de breedte voorgedaan. Als voorbeeld noem de hij de vakrichting autotech niek. In zijn schooltijd was daar geen animo voor. Ook hij wenste de leerlingen suc ces in de toekomst. Na het officië le gedeelte werden de aanwezigen in de hal van het gebouw iets te drinken aangeboden. Van de leer lingen van de LTO afdeling gaan er 8 naar de afdeling bouwtech niek van de MTS dagschool in Bergen op Zoom, 1 naar de afde ling werktuigbouwkunde, 1 elec- trotechniek. Twee schoolverlaters gaann naar de MTS in Vlissingen, 1 voor weg- en waterbouw en 1 voor informatica. Acht LTO-ers gaan in Bergen op Zoom naar het kort middelbaar beroepsonder wijs (de vroegere streekschool), in deeltijd timmeren, 2 gaan metse len, 1 meubels maken, 2 naar de afdeling constructie, 1 chauffeurs opleiding, 2 voor schademonteur, 2 personenauto's, 1 detailhandel. Eén van hen gaat stofferen leren aan dezelfde opleiding in Middel burg en 1 gaat naar de afdeling landbouwmechanisatie in Goes. Twee schoolverlaters gaan naar de LTS, installatietechniek in Steen bergen, 6 voor niveauverbetering en 4 keren terug op hetzelfde ni veau op TSG. Eén schoolverlater gaat thuis werken en 1 gaat er on der de wapenen. Van de Mavo-leerlingen gaan er 6 naar het middelbaar technisch on derwijs: 2 technische informatica in Vlissingen, 1 vliegtuigtechniek Den Haag, 1 werktuigbouw, 1 bouwtechniek en 1 proces- en mi lieutechniek in Bergen op Zoom. Twee leerlingen gaan naar de Ha vo in Bergen op Zoom, 2 naar het kort middelbaar beroepsonder wijs afdeling administratie in Ber gen op Zoom. Zes leerlingen gaan naar het middelbaar dienstverlenings- en gezondheids zorg onderwijs; 3 naar de afdeling uiterlijke verzorging in Goes, 1 agogisch werk en 1 mode en kle ding in Bergen op Zoom. Naar de MEAO in Roosendaal gaat 1 leerling, naar het middel baar middenstands onderwijs ook 1. Naar Middelburg vertrekt een schoolverlater voor het middel baar recreatief en toeristisch on derwijs, 1 leerling gaat naar Vlissingen voor Oriëntatie en Schakeling. Via het leerlingwezen begint 1 schoolverlater in de hore ca voor koken en serveren in Vlis singen. Van de LHNO gaan 8 leerlingen naar de MDGO; 3 mo de en kleding, 3 verzorgende en 2 assisterende in de gezondheids zorg. Drie leerlingen gaan via het leerlingwezen naar de Rijn- en binnenvaart, slagersvak onderwijs en detailhandel. Vier hebben werk gevonden in de detailhandel en in dustrie. Zomerbusproject. Van 29 juni t/m 1 september rijdt dagelijks langs de hele Zeeuwse kust - van Knokke in België tot de Brouwers- dam - de zomerbus. Deze vorm van recreatief openbaar vervoer, gesubsidieerd door tal van instan ties, beoogt het autoverkeer terug te dringen. De initiatiefnemers ZWN en Carlier Tours voeren ver der aparte sneldiensten uit naar Middelburg en Zierikzee, op markt- en toeristendagen. Voor beide vervoersvormen is de nor male strippenkaart niet geldig. De vereniging Wereldwinkel Tho len heeft Thoolse bedrijven een brief gestuurd waarin ze verzoekt om de Wereldwinkel te sponsoren. Het bestuur legt uit dat de vereni ging plannen heeft om een We reldwinkel te beginnen, daarin gesteund door het college van burgemeester en wethouders. In het schrijven wordt uitgelegd dat in de winkel levensmiddelen, tex tiel en kunstnijverheidsprodukten zullen worden verkocht uit Derde Wereldlanden. Voor de winkel ...Mirage mooiste oplossing voor ruimteproblemen. Schitterende schuif deuren en -wanden in tientallen kleuren, voorzien van spiegels of panelen. Van wand tot wand, van vloer tot plafond. Daarachter de uitgekiende kast- interieurs van Mirage. Al even mooi en precies op maat naar uw wensen en behoeften in te delen. Dat alles is bovendien eenvoudig te monteren èn te verhuizen. De kopers van de aardappelen voor het GVT, v.l.n.r. de heren Westdorp, Lambrechtse(Meyer), Bijl, Kruythoff en Verweij. Het gezinsvervangend tehuis van Philadelphia aan de Annewas te St. Annaland heeft ter gelegenheid van de opening van de nieuwe veiling 6100 gulden ontvangen. Voorzitter A.C. Wessels overhan digde het bedrag vrijdagmiddag aan dhr. H.J.H. van Heemskerk, hoofd van het GVT. De 6100 gul den was voor het grootste deel bij eengebracht door de verkoop van 42 kisten Doré tijdens de eerste aardappelveiling, waarbij de prij zen uiteenliepen van 4,51 tot 5,51 per kilo. Kopers waren de handelaren Verweij uit Den Haag, gebr. Westdorp uit St. Annaland, Kruythoff uit Strijen(elk 10 kisten), Bijl uit Poortvliet 8 kisten voor zichzelf en 2 kisten in op dracht van H. J. van Falier uit Vlij men. Meyer uit Kruiningen kocht de laatste 2 kisten. De totale op brengst was 5340 gulden. De vei ling voegde daar 760 gulden aan toe, waardoor het GVT 6100 gul den kreeg, symbolisch voor het 61-jarig bestaan van de veiling. In zijn dankwoord zei dhr. Van Heemskerk in zijn korte periode bij het GVT gemerkt te merken, hoe groot de betrokkenheid van de St. Annalandse gemeenschap bij de veiling is. Hij was blij met de belangstelling voor het GVT. De bedoeling is om het bedrag te besteden voor de aankoop van een stereo-installatie. Subsidie boek ramp. Gedeputeer de staten willen dr. S. Leydesdorff van de Universiteit van Amster dam alsnog 40.000,- subsidie verlenen voor haar onderzoek naar de watersnoodramp van 1953. Voor dat onderzoek wordt een groot aantal mensen geïnter viewd over hun ervaringen om trent de ramp en de gevolgen. Uiteindelijk zal daarover een boek verschijnen. G.s. wezen eerder een subsidieverzoek van de hand. Advertentie I.M. heeft de vereniging geld nodig. Dat is de reden waarom de We reldwinkel Tholen een beroep doet op het Thoolse bedrijfsleven. Als tegenprestatie zal de naam van het bedrijf worden genoemd wanneer de winkel wordt geo pend. Ook zal in de nieuwsbrief van de Wereldwinkel de naam van de sponsor worden vermeld, aldus het bestuur van de Wereldwinkel. Naast de brief ontvingen de on dernemers een sticker en een bro chure over deze organisatie, die inmiddels 250 winkels telt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1991 | | pagina 13